WOENSDAG 27 MAART 1933 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN Vijt en twintig jaar bij het Ambachtsonderwijs. De heer H. J. Zeeman jubileert. Op 1 April a.s, zal het 25 jaar geleden zijn, 'dat de heer H. J. Zeeman, directeur van de Nijverheidsschool alhier in dienst trad bij het ambachtsonderwijs. De heer Zeeman was opgeleid voor machi nist ter koopvaardij. Vele zeereizen.heeft hij aan boord van een drietal schepen van de Holland-Amerika Lijn gemaakt. Hij werd echter afgekeurd, waardoor zijn loopbaan als zeeman een ontijdig einde nam. Doordat hij werd afgekeurd nam zijn loop baan een heele wending. Ongetwijfeld zou als dit niet was geschied, de heer Zeeman nooit bij het ambachtsonderwijs zijn gekomen. De heer Zeeman kwam weer terug bij de fa. Smulders te Schiedam en wel als con structeur-teekenaar, speciaal voor het maken van diagrammen. Hij zette zijn studies voort aan de bekende Academie voor beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rotter dam, waarvan hij het diploma in de afdeeling werktuigkunde behaalde. Voorts behaalde de heer Zeeman de zilveren medaille voor de jaarlijksehe prijsvraag van deze Academie en wel met 191,2 p. bij een maximum van 20 punten. Het was vooral op advies van den bekenden leeraar wijlen Prof. Lichtenbelt dat de heer Zeeman op 1 April 1910, dus 25 jaar geleden de betrekking aanvaardde van leeraar aan de Ambachtsschool te Appingedam in de vakken werktuigkundig teekenen, stoomwerktuigkun de en aanverwante theoretische vakken. Ook werd hij leeraar aan de avondschool aldaar. Inmiddels had de heer Zeeman zijn studies voortgezet. In Juli 1911 behaalde hij de mid delbare akte m.f., in Juli 1916 de middelbare akte m.g. In Februari 1916 was de heer Zeeman be noemd tot waarnemend directeur, wegens ziekte van den directeur. In Juli 1917 werd hij benoemd tot directeur van de Ambachts school in Brielle, waar hij het initiatief nam tot het oprichten van een vakschool voor meisjes. Op 1 April 1919 werd in IJmuiden de Am bachtsschool geopend van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. De heer Zeeman solliciteerde naar de betrekking van directeur en werd als zoodanig benoemd. De heer Zeeman is trotsch op zijn school. En geen wonder, want zij is niet alleen een eer mooiste, maar ook een der best geoutil leerde nijverheidsscholen in ons land. VOOR DE RIJPERE JEUGD. De vereeniging Rijpere Jeugd, hield Maan dagavond haar algemeene ledenvergadering in de zaal der I. O. O. F. Oranjeboomsfcraat. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd bracht de secretaris verslag uit waaruit wij noteerden de moeilijkheden, die de veree niging had alvorens aan den arbeid te kun nen gaan. Ook wordt melding gemaakt van de moeite; die in den aanvang moest worden ge daan om leerlingen te krijgen, terwijl thans reeds enkele cursussen meer dan vol zijn, een zelfs verdubbeld en nog leerlingen moeten worden afgewezen. Het ledenaantal bedroeg per 31 Dec. 89, inmiddels geklommen tot 119. Er zijn 5 cursussen, weefwerk, scheepjes bouwen, timmeren, teekenen en figuurzagen, die thans door te samen ongeveer 70 leerlin gen worden bezocht. Het jaarverslag van den penningmeester is pessimistischer. Hij bracht aan de cursuslei ders dank voor hun zuinig beheer, dat hern in staat heeft gesteld nog juist rond te komen, doch bij een dergelijken aanwas van leerlin gen kon hij de begrooting niet anders dan met een geraamd tekort van f 163 laten sluiten; hij deed daarom een dringend beroep op allen om alles in het werk te stellen het ledenaan tal te verhoogen. Bij de bestuursverkiezing worden mevrouw Boomstra en de heeren Schipper en T. Sin je wel aan het bestuur toegevoegd, dat dan uit 8 leden bestaat. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag reed de heer D. op zijn rijwiel door de Kennemerlaan, toen plotseling een jongen, eveneens op een rijwiel gezeten, uit de De Rijpstraat komende, vlak voor hem de straat overstak. Om een botsing te vermij den week de heer D. uit. Bij deze plotselinge manoeuvre kwam hij echter te vallen en wel zoodanig, dat hij niet meer overeind kon komen. Met behulp van ©enige omwonenden werd de heer D. naar zijn woning overgebracht. Dr. de Jong, die de eerste hulp verleende, achtte het raadzaam, hem naar het Antoniuszieken- huis te doen overbrengen. Hier werd geconstateerd, dat het onderbeen gebroken was. MARKTPRIJZEN. van Woensdag 27 Maart. Tarbot per K.G. 0.60—0.40. Griet per 50 K.G. 22—12. Tongen per K.G. 1.500.55. Groote. schol per 50 K.G. 1 98. Middelschol per 50 K.G. 13—11 Zetschol per 50 K.G. f 17—11. Kleine schol per 50 K.G. 11—3.10. Schar per 50 K.G. 3.60—1. Tongschar per 50 K.G. 2516. Rog per 20 stuks f 108. Vleet per stuk 2.50—1.25. Kleine poon per 50 K.G. 4.50—3.80 Groote schelvisch per 50 K.G. 158.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 177.80. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 15— f 6. Kleine schelvisch per 50 K.G. 93.50. Kabeljauw per 125 K.G. 245. Groote gullen per 50 K.G. 71.20. Kleine gullen per 50 K.G. 83.60. Wijting per 50 K.G. 6.90—0.70. Makreel per 50 K.G. 3.703.50. Heilbot per K G. 0.85—0.50. Leng per stuk 2,200.16. Koolvisch per stuk f 0.280.03. Versche haring per kist 0.85. Kleinmiddelhake per 50 K.G. 3530. Kleine hake per 50 K.G. 2611. VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuïsstoomende voor de Donderdagmarkt; Rotterdam, IJm. 112 met 100 m. schelvisch, 90 braadsehelvisch, 100 kabeljauw en leng, 40 m. radio, 10 wijting, 40 varia, 330 kool visch, wijting en hake, 775 manden totaal en 200 styks stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Jacq. Clasina, IJm. 10 680 manden 1260 Sumatra IJm. 53, 700 1470 Hercules, IJm. 196, 850 m. 2460 Bergen, IJm. 16, 700 m. 2220 Olympia, IJm. 111, 85 m. 1280 Oostzee, IJm. 147, 80 m. 1710 Roode Zee, IJm. 41 60 rn. 1380 Leentje Elisabeth, IJm. 155. 95 m. 880 Adrïatie, IJm. 18 405 m. 1980 Ancor, IJm. 135, 50 m. 1420 Neptunus, IJm. 87 105 m. 1470 Vios H, IJm. 134, 100 m. 1010 Uiver, IJm. 384, 450 m. 1450 Eendracht, IJm. 117, 475 m. 1420 Kotter: E 520 430. E 165 380. VELSEN BURGERLIJKE STAND Bevallen: P. Grapendaal—Boerkoel, z., Wal- ravenstraat 41. Velsen N„ J. Warmenhoven— Kooijman, d., Casembrootzijstraat 20, IJmui den, A. A. E. KluftRiet-velt, d Schulpweg 145, Velsen N., H. Hui j gensvan Schelt, z., P. Potterstraat 3. IJmuiden. J. M. DekkerKop- pes, z., Elzenstraat 9, IJmuiden, A. Swager- manEvers, d., Lagersstraat 32, IJmuiden. M. Krijger-van Eenenhaam, z., Kompasstraat 63, IJmuiden, H. L. KeizerGoethart, z., Stations weg 87, Velsen. Overleden: N. Meeuwenpord, 56 j., echtge- noote van P. Hollenberg, Wilhelminakade 86r. IJmuiden. G. C. J. Gordijn, 35 j,, echtgen. van J. H. W. Hogers, Hagelingerweg 263, Velsen. W. F. L. Tiemann, 65 j., echtgen. van C. de Graaf f, Kon. Emmastraat 2, IJmuiden. A. Snip, 86 jwed. van G. Nanninga, Trompstr. 73, IJmuiden. DRIEHUIS AFSCHEID PATER ARTS. M. S. C. Waren de parochianen Zondag getuige van het afscheid van Pastoor v. d. Meer alhier, Maandag kwam heel 'onvérwacht het bericht dat de kapelaan der parochie pater W. A. Arts Woensdagmorgen moest vertrekken naar een nieuwe standplaats onder de mijnwerkers te Stein (L.). Dinsdagavond vond het. afscheid plaats van dezen socialen priester. Een overvol jeugdge- bouw naast ,,'t Huis te Velsen" toonde hoezeer deze geestelijke is geacht en gewaardeerd. Allereerst troonde daar het volledig K. J. C. bestuur met leden, waarvan pater Arts direc teur was. eveneens de Graal. Vervolgens de besturen der R.K. Volksuniver siteit, moderator pater Arts, afd. Velsen R.K. Volksbond, L. T. B. Kiesvereeniging, Sportver- eeniging en nog enkele waarvan pater Arts geestelijk adviseur was. Veel toespraken werden gehouden, gepaard met het aanbieden van geschenken. O.m. werd het woord gevoerd door pastoor v. d. Meer, wiens hulp hij vier jaar geweest is, Notaris Anten sprak namens het kerkbestuur, Schoots en Nuyens namens de jeugd en jeugdleiders, mej. A. Oudendijk namens de Graal, B. S. Schouten namens de sportvereeniging en de Jong namens Volkuniversiteit, Kiesvereeni ging en Volksbond. Zichtbaar ontroerd dankte pater Arts, hij noemde het scheiden een klein beetje dood gaan en zei dat hij de eerste weken nog wel te vechten zou hebben tegen de herinnering aan een aangenaam verblijf te Driehuis. Hij verzocht om een blijvend gebed als ,.teun voor zijn a.s. zwaren arbeid onder de mijn werkers, wier aard zooveel verschilt van de bewoners hier. Na nog allen de hand gedrukt te hebben en een hartelijk „tot weerziens" vertrok de kape laan der parochie, die thans niet alleen een nieuwe pastoor doch ook een nieuwen assis tent zal krijgen BEVERWIJK PROPAGANDAVERGADERDfG VAN DE N. S. B. Dinsdagavond werd in het Kennemer Theater een openbare vergadering gehouden van de N.S.B. In tegenstelling met de vroegere alhier gehouden bijeenkomsten was de zaal niet geheel bezet. Het auditorium bestond in meerderheid uit geestverwanten. Na een in leidend woord van den leider van den Kring IJmuiden hield de heer d'Ansembourg een propaganda-rede. Spr. betoogde, dat de N.S.B. nog steeds, wordt bestreden door de partijen, die haar op alle mogelijke manieren trachten te beletten de waarheid mede te deelen. In het bijzonder hekelde spreker het optre den en de gevoerde politiek van de Staats partij, die ten onrechte het praedlcaat R.K. voert en wier manipulaties .spr. een gevaar voor den godsdienst noemde. In den breede behandelde spr. het liberale stelsel, dat het egoïsme van het individu op den voorgrond stelde. De arbeider werd onder haar regime vernederd tot een machinaal onderdeel van de bedrijven. Hij werd koopwaar, evenals la ter bij het Marxisme, alleen met dit verschil, dat hij zich bij dit laatste zoo duur mogelijk moest verkoopen. De werkloosheid weet spr. aan de liberale mentaliteit, evenals de crisis der laatste ja ren. De koopkracht verzwakt, de productie daalt en de werkloosheid neemt toe. De steun regeling is de reserve, welke geschikt is, om de loonen zoolang mogelijk te kunnen drukken. Men heeft den steun volgens spr. verbonden aan de vakvereenigingen en dat was het middel om de mensehen in de rijen te houden en hen te beletten over te gaan naar het fascisme. Van het werkfonds van 60 millioen is nog niets terecht gekomen, zei de heer d'Ansembourg. Na een jaar zijn er nog slechts twee millioen van toegezegd, maar nog niet uitgegeven. De maatregelen, welke deze re geering nam tot bescherming van het boe ren- en landbouwbedrijf waren al even half slachtig, evenals de nu pas uitgevaardigde wet op de executies. Het executeeren blijft even vrij als vroeger, alleen de steun op een stuk land wordt ingetrokken. Aan den an deren kant maakt men het den boer onmoge lijk, om een hypotheek te krijgen. In de poli tiek is het niet veel anders gesteld. Ook daar Een HOLT AP is een fraai, dege lijk en praclisch Nederlandsch karpet dal U aan 2 kanten kunt gebruiken I (Adv. Ingez. Med.) heeft men, evenals bij het liberalisme God verworpen als oorsprong van alles. Er wordt naar geen enkel beginsel geregeerd, want geen enkele partij kan volgens haar beginse len regeeren omdat de meerderheid van de helft-plus-één en nog minder twee-derde er is. Na gewezen te hebben op de huidige toepas sing van het begrip „vrijheid" (vlagverbod voor de N. S. B. in Amsterdam, uitdrijving van ambtenaren enz.) ging spr. over tot de behandeling van den corporatieven staat, zoo- als het fascisme zich dien voorstelt en de or dening, die daarin op alle gebied zal heer- schen. Met nadruk verklaarde spr., dat de N. S. B. de rechten van de kerk zal eerbiedigen. Kerk en staat hebben beiden hun macht van God afgeleid, zij moeten samenwerken, ieder op eigen terrein. Na deze rede werd de gebruikelijke gele genheid geboden tot het stellen van (schrifte lijke) vragen. BELLAMY-HERDENKIN G. De Internationale Vereeniging Bellamy, afdeeling Beverwijk en Velsen hield Dins dagavond een goéd bezochte openbare ver gadering in hotel Oud-Meerenstein. Spreker voor dezen avond was de heer M. E. Bouw meester uit Haarlem, over het onderwerp: „Welke beteekenis heeft de Bellamy-bewe- ging in dezen tijd", terwijl verder medewer king werd verleend door den minstreel Geert Dils. De voorzitter, de heer Rijken opende de bijeenkomst en deelde na een welkomst woord aan de aanwezigen, mede dat deze avond belegd was om den 85sten geboortedag van den Amerikaan Edward Bellamy .te her denken. Geert Dils zong eenige liedjes bij de luit. waarna de heer Bouwmeester zijn rede aan ving. Spreker herdacht in enkele woorden den grooten Edward Bellamy, die mede door verschillende boeken, die hij geschreven heeft, de drijfveer is geweest van de tot standkomin.g van de Bellamy-bëweging. Om nu het doel en streven van deze ver eeniging duidelijker te doen uitkomen begon spreker met een korte uiteenzetting over de toestanden in het jaar 1914. Wij zien, hoe bii het uitbreken van den oorlog in ons land een „run" op de banken ontstond, hoe verschillende menschen, die een of ander artikel in voorraad hadden, daar op dikwijls schandelijke manier van geprofiteerd heb ben door het tegen hooge prijzen te ver koopen en wat nog erger is, hoe in sommige landen menschen, die als vrienden met elkaar omgingen, plotseling als vijanden te genover elkaar moesten staan en elkaar van het leven moesten berooven. Deze toestan den kwamen hoofdzakelijk voort uit de zucht naar winst van enkelen. Men verdiende niet genoeg meer in eigen land en probeerde daar .om zijn grenzen uit te breiden. En door dit winst-systeem, door deze zucht om steeds meer te bezitten werden duizenden den dood in gejaagd. Wij mogen daarom, aldus spreker, niet toe staan, dat ook nu weer enkelen zichzelf ten koste van zoo vele levens zullen verrijken. Wij moeten den strijd aanbinden tegen den overal en eeuwig heerschenden econo- mischen oorlog, anders zal onze zoo hoog geroemde Westersche beschaving onherroe pelijk te niet moeten gaan. Wij verliezen onze vrijheid en wij worden slaven van den ver anderden toestand en wel die der economi sche afhankelijkheid. Na de pauze bracht de voorzitter den Bel- lamy-groet, die op dat zelfde oogenblik op alle bijeenkomsten door het geheele land uitgesproken werd, over aan de aanwezigen. Vervolgens sprak de heer Gyns namens de afdeeling Velsen, waarna de avond met eeni ge liedjes van Geert Dils besloten werd. VEREENIGING VOOR CIIRIST. NATIONAAL ONDERWIJS. Dinsdagavond heeft de Vereeniging voor Christ. Nat. Onderwijs in het schoolgebouw aan de Meerensteinstraat haar jaarvergade ring gehouden. Uit de jaarverslagen bleek, dat de school in bloeienden toestand verkeert. Het leerlingental steeg in Juli tot 274 terwijl het gemiddelde over 1937 ongeveer 262 was. De voorbereidende klasse, die in Juni werd geopend wordt door 44 leerlingen bezocht. Vele leerlingen konden zelfs niet geplaatst- worden. De voorbereidende klasse voorziet wel in een dringende behoefte. De financieele uitkomsten zijn niet geheel bevredigend, de balans wijst nl. een achter-uitgang van ruim f 300 aan. Toch geeft de toestand der finan ciën in geenen deele eenige reden tot on rust. Bij de bestuursverkiezing werd de perio diek-aftredende penningmeester, de heer C. Dingier, gekozen. ZANDVOORT JAARVERGADERING. De Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters afd. Zandvoort, houdt Don derdag 28 Maart haar jaarvergadering in café H. Bluys aan de Zeestraat. Op de agenda vin den we o.a. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van den penning meester. financieel verslag over het afgeloo- pen jaar en ballotage van nieuw© leden. ZESTIEN JAAR. Dinsdagavond gaf het tooneelgezelschap ,De Hagespelers" in Monopole een voorstel ling van Zestien Jaar, het jubileumstuk van Marie van Wester hoven. Heel jammer, dat de groote zaal slechts matig bezet was, want én het goed geschreven stuk met zijn logische afwisseling van ernst en humor, èn de uitste kende vertolking, verdienden een veel grooter belangstelling. De aanwezigen werden van het begin tot het einde geboeid, soms hebben ze geschaterd, soms met moeite een traan bedwongen. Een hartelijk applaus volgde na ieder tafereel. HILLECOM BLOEMBOLLENCULTUUR. Op uitnoodiging van het bestuur der af deeling Hillegom van het H.B.G. hield de heer D. van Egmond Jr., oud-hoofdcontroleur van „De Narcis" Dinsdagavond in Hotel „Flora" een zeer interessante en boeiende lezing over het onderwerp „Onze Narcissen- culturen in de aanstaande openstelling van Amerika". De belangstelling voor deze bijeen komst was zeer bevredigend. Spreker waarschuwde tegen een al te groot optimisme, Want het verloren afzetgebied sedert 1925 zal slechts zeer langzaam her overd kunnen worden. Daar in 1934 voor on geveer 200.000 aan narcissen onverkocht is gebleven, waarschuwde hij tevens voor prijs opdrijving, gelijktijdig pleitend voor ver ruiming van teelt, anders voorziet hij dat een gedeelte van onzen teelt naar Engeland zal gaan. hetgeen niet noodig is. Speculatie is uit den booze. Mogen wij dus geen overdreven verwach tingen koesteren, zorgeloosheid dient te wor den vermeden en in verband hiermede be sprak hij de eischen die Amerika aan onze narcissen zal stellen en waaraan Holland zal moeten zorgen te kunnen voldoen. Is de gezondheidstoestand dank zij de strenge keuringen voor 100 procent goed te noemen, anders is het gesteld met de sterkte der partijen en hieraan moet groote aan dacht geschonken worden. Het tegenwoordige geslacht teelt de narcis sen niet meer zooals onze vaderen dit deden; over het algemeen zijn narcissen eenigszins het stiefkind en spreker pleit voor een even deskundige behandeling der bollen als met hyacinten en tulpen het geval is. Onze narcissen hebben in het voorjaar 1929 een gevoeligen klap gekregen en zijn die nog niet te boven; de maatregelen om weer een sterk ras te krijgen werden uitvoerig be sproken en uiteengezet. Ook de bestrijding der verschillende ziekten als aaltjesziek. smeul, vuur, mozaikziek. bolrot, enz. werd onder de loupe genomen. Gewezen werd op de bij poli tiever orden mg op Texel genomen maatregelen ter bestrijding van de narcis- vlieg.. Devoorzitter der „Flora" heeft in zijn ope ningswoord gezegd, dat na een dergelijke tentoonstelling altijd een opleving te consta- teeren valt; spreker hoopte dat in 1937 de narcis daartoe den stoot zal mogen geven en wekte de kweekers op tot eendrachtige samen werking tot produceering van een gezond en sterk ras narcissen, opdat strenge maat regelen achterwege zullen kunnen blijven. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld en op heldere wijze beantwoord. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, dankte den spreker voor de boeiende lezing onder applaus der aanwezigen. OVERLEDEN. De 73-jarige heer T. uit Bennebroek. die verleden week door een automobilist in de Haarlemmerstraat werd aangereden, is aan de bekomen verwondingen overleden. LISSE KERKBOUW GEREF. GEMEENTE. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling bij het H.B.G.-plein een kerkgebouw te doen verrijzen dat 1000 zitplaatsen zal bevatten. BLOEMENDAAL TUINBOUWVERGADERING. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond haar maandelijksche ver gadering in Rusthoek. De voorzitter mr. J. D. v. d. Plaats deed en kele mededeelingen. Het Bestuur heeft een verzoekschrift gericht aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal om bij de benoeming van een plantsoen opzichter uit te zien naar iemand, die een breeden kijk heeft op den aanleg van plant soenen, wat voor Bloemendaal bepaald noo dig is. Dit verzoek is bij het Gemeentebestuur in goede aarde gevallen. De introductie bij lezingen zal voortaan ge makkelijker worden gemaakt. Introducés kunnen ter vergadering worden meegebracht en voorgesteld aan het bestuur. De pogingen, om een collectieve inzending in te sturen voor Flora zijn mislukt, omdat verschillende leden persoonlijk inzenden. Door de medewerking van de eigenaresse van Wildhoef en den heer Joh. Mey komt op een terrein bij de Donkere Laan een demon stratietuintje. De heer O. Muller van Czernicki heeft de toezegging gedaan, om voor soorten dahlia's te zorgen, terwijl de voorzitter de leden op wekt. om, indien noodig voor aanvulling te zorgen. De Vragenbus bevatte een vraag naar een onschadelijk middel om slakken onder plat- glas te verdelgen. Het eenige middel schijnt te zijn in het donker met een lamp de planten af te zoeken. De ver. heeft zich m verbinding gesteld met de Floralia Ver. om het uitreiken van jonge planten uit te breiden tot alle scholen in de gemeente met uitzondering van Vogelenzang. De volgende punten werden toegekend: Groep Cineraria multiflora le prijs 9 p., IJ. Mulder. Groep Primula abc. 9 p., Boegschoten. Groep id 10 p.. Boegschoten. Groep Cymbridium Pauwelsii 8 p., Boeg schoten. Groep Primula abc. bastaard 9 p., Boeg schoten. Coelogine cristata alba 10 p., v. d. Hul. Vanda Soicolor 10 p.. v. d. Hul. Citysus racemosus ter opluistering lof der jury, Van Empelen en Van Dijk. Hortensia Duitschland 10 p.. K. Pieterse. Ne de pauze hield de heer W. van Dijk een causerie met lichtbeelden over tuinplanten. Aan de hand van een groote collectie lan taarnplaatjes behandelde spr. een groot aan tal planten, die niet iedereen in zijn tuin heeft en gaf telkens practische wenken over groei enz. en wees op de schoonheid van vele minder bekende planten. De heer Van Dijk oogstte met zijn leerrijke voordracht veel succes. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDS BOND". De afd. Bloemendaal van den Vrijheidsbond houdt een openbare vergadering op Donder dagavond 18 Maart 1935 in Café „Rusthoek". Spreker is: de heer W. Lubberink te Haarlem met het onderwerp: „Wat leert ons de crisis?" LEZING VAN BURGEMEESTER DEN TEX. Voor de afdeeling Bloemendaal van den Ai- gemeenen Nederlandschen Politie Bond zal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, Donderdagmiddag in hotel Roo- zendaal een lezing houden over het onder werp: „Centralisatie, decentralisatie bij de or ganisatie der politie". C. EVERTSE PLUGGE t Dinsdag is op 93-jarigen leeftijd overleden de heer Cornells Evertse Plugge, oud-hoofd ambtenaar bij de Kon. Marine, ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling is bepaald op Zater dag 30 Maart a.s., te half twee, op de Alg. Be graafplaats „De Biezen" te Santpoort. DIEFSTAL VAN SIGAREN. Dinsdagmiddag te 5 uur is door de politie aangehouden K., wonende te Hillegom, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pak sigaren uit een winkel te Vogelen- zang. Hij was nog in het bezit van de sigaren. Hij bekende, rich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Proces-verbaal wordt opgemaakt, waarna K. op vrije voeten werd gesteld. HAARLEMMERMEER RAADSLID. Naar wij vernemen, zal de heer C. Jansen, lid van den Raad der gemeente 'R.K.) wo nende aan den Venneperweg alhier, zich bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet herkies baar stellen. GEARRESTEERD. Dinsdagavond werd door de Rijkspolitie ge arresteerd en naar Hoofddorp overgebracht de arbeider V. uit deze gemeente, in verband met een gepleegde inbraak. Hij werd heden ter beschikking van de Justitie gesteld. FLORA. Nu hef Bloemenpaleis is gesloten. Juist nü, tusschen Flora Eén en Flora Twee, moet u naarde buitententoonstelling gaan kijken. Lijkt dat wonderlijk? Het is juist erg practisch. Er zijn dozijnen en grossen men schen, die vinden dat ze nu weg moeten blij ven, en daardoor zal het op de Flora deze vier dagen gezellig rustig zijn juist een reden om er heen te gaan, en op uw gemak alles te bekijken. Want 't wordt nu langzamerhand tijd voor uw eigen tuin ook en een klein op knappertje kan die wel gebruiken. Op de Flora, in het bosch en langs de vijvers, op het hofterrein en in de wei staan tientallen dingen te bloeien die erop wachten dat u op uw ge mak studie van ze maakt: eerst goed kijken, dan nog eens kijken, dan een blokje omloopen en terugkomen om te zien of u 't nóg zoo mooi vindt. Dan kijken naar ligging en grond en vergelijken met de plaats die u aan de plant kunt aanbieden. Klopt het niet, dan het zaakje maar moedig uit uw hoofd zetten, tenzij u ge noeg kennis van zaken hebt om het er onder andere omstandigheden tóch op te durven wagen. Een vorig maal hebben we de bladverliezen de Hulst al gesignaleerd. Ditmaal eens iets heel anders: het kleingoed. Er staan ergens in het bosch wondermooie Primula's, die nog zóo nieuw zijn dat ze geen eigen naam hebben, maar aangeboden worden als v. Veen's hybri den, een heele kleurschaal van indigo- naar zacht-blauw en via paars en mauve naar vurig karmijnrood. Wat zou dat aardig staan in uw tuin, vooraan bij het gazon, nog vóór de groepjes bolgewassen! Het geel van de Nar cissen en het bleekrood van Vogeltje-op-de- kruk harmonieert met deze tinten rood-paars- blauw uitstekend. Een eindje verder is zoo'n echt plekje voor rustige liefhebbers. Allerlei fijne gewasjes, de meeste volslagen onbekend voor een leek, staan daar onder de boomen. Hier zou een klapstoeltje geen overbodigheid zijn. Want ze vragen nauwkeurige beschouwing en ik be grijp best, dat de juffrouw uit de groote stad, die van drie-hoog-voor nooit anders ziet dan huizen en nog eens huizen, hier voorbijloopt en haar hart ophaalt aan de felle plekken paars en geel van de Crocusperken op het vlakke terrein. Maar wij Haarlemmers hoeven gelukkig niet zoo hoog te wonen en zelfs van twee-hoog zien we nog wel iets van groen en boomen behalve de arme Verwulftenaren, die van hun fleurige bloemenmarkt en hun mooie boomen zijn beroofd in naam van het monster Verkeer. We wijdden ons dus aan de kleine fijne dingetjes in het bosch: winter harde Cyclaampjes, die nog steeds door- bloeien, Anemone hepatica in rose, blauw en wit, Anemone blanda in rose en blauw of wit met blauwe buitenzijde, en dan komt binnen kort de echte Bosch-Anemone voor den dag ook. Lichte schaduw en koele grond hebben ze noodig en denkt u eraan, ze nooit in versch- gemesten bodem te zetten? Dan is er een eigenaardig bolgewas, dat heusch het meeste weg heeft van een Herfsttijloos, die zich ver slapen heeft: Bulbocodium vernum, met licht paarse Crocus-bloemen. Die kunt u erg mooi in den rotstuin zetten op groepjes van 3 of 5. Over de species-Crocussen hebben we het vroeger al eens gehad. Ze beginnen nu te ver- bloeien en moeten plaats maken voor de gekweekte soorten, waarvan Vanguard, die al geruimen tijd staat te bloeien, wel een van de mooiste is. Dan het eigenaardige Hondstand viooltje (Ervthronium), dat heelemaal geen Viooltje is. en behalve de kleine Kievietseitjes (Firitaillaria meleagris) met hun wonderlijk geblokte grijzige en bruin-paarse klokken is er het groote familielid Fritillaria imperialis of tewel Keizerskroon, die warempel al bezig is zijn forsche gele of oranje klokbloemen bo venaan den dichtbebladerden stengel te ope nen. Een oude dichter zegt er zoo aardig van: „Clocken, hoogh orangie of geel, ront gehangen op den steel, die van binnen in de blaren hare peerelkens bewaren". Een oude bekend, dat ziet u dus, die Kei zerskroon. En prachtig voor uw tuin, als u voedzamen grond voor de bollen heeft en veel zon. Ziet u in de komende weken de bloei van al dit moois eeps aan. en als het iets voor uw tuin is, dan kunt u de vaste planten dit voorjaar nog mooi in den grond zetten en de bollen zullen dit najaar aan de beurt zijn. Die Flora zal nog maken dat uw heele tuin wordt omgewerkt! L. S.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9