VRIJDAG 29 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN V ara-tooneelf onds. De Jonge Spelers met Thijl Uilenspiegel. In het Thalia Theater gaf het ensemble „De Jonge Spelers", leider Ben Groeneveld, voor de leden van het tooneelfonds Vara- Instituut IJmuiden-Velsen een opvoering van het satyrische werk van Charles de Coster „Thijl Uilenspiegel" in de bewerking van Richard Flink. De voorzitter, de heer de Boer, hield een korte openingsrede, en deed tevens eenige vereenigingsmededeelingen. In de pauze werd ten bate van het werk- loozen-steunfonds een uitgebreide verloting gehouden. Vervolgens was het woord aan „De Jonge Spelers". Het Vlaamsche tooneelwerk behan delt de geschiedenis van den opstand in de Zuidelijke Nederlanden tijdens de regeering van Karei den Vijfden. De heer Hoff, propagandist van de V.A.R.A., sprak in aansluiting op de tendenz van het tooneelwerk een opwekkingswoord ter aan sluiting bij dien omroep, en handhaving der democratie. De geestige speech, waarom de heer Hoff bij de Vara-leden bekend is, verwierf een da verend applaus. De opvoering was voortreffelijk. Het ensem ble bleek volkomen ingespeeld te zijn en alle optredenden trokken de aandacht door hun zuiver spel. Het talrijke publiek volgde de boeiende handeling met gespannen aandacht en het daverend applaus aan het slot van den avond bewees wel, dat men volop had genoten van de bevindingen van Uilenspiegel in zijn strijd om in tijden van onderdrukking te trachten zichzelf te willen zijn. CREMATIE E KOL. Onder zeer groote belangstelling vond gis termiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen den heer E. Kol, bankier te Am sterdam en gedurende bijna 30 jaar penning meester van de Vereeniging „Zeemansrust" te Amsterdam. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de heeren oud-kolonel C. W. de Visser te Bloe- mendaal. voorzitter en W. P. Mets IJmuiden bestuurslid van genoemde Yereeniging, als mede door den administrateur den heer Sin ger en den beheerder van het gebouw te IJmuiden den heer Glas. Vooral uit de kringen van den effecten handel bestond buitengewoon groote belang stelling. Nadat de baar, die met vele bloemstukken gedekt was onder de tonen van een fragment uit een orgelconcert van Handel was neerge laten, bracht een schoonzoon den overledene dank voor hetgeen deze voor de kinderen en klemkinderen was geweest. Na afloop der plechtigheid dankte dit fa milielid de aanwezigen voor hun belangstel ling. OPENING BAZAR. Gistermiddag is in veler tegenwoordigheid de bazar ten bate van de bewaarschool Ca- sembrootstraat geopend. De voorzitter der ba2ar-commissie, de heer P. Bonke, sprak een inleidend woord, waarin deze zijn voldoening- uitsprak over de groote belangstelling en dank bracht aan de verschillende commissies die den bazar hebben voorbereid. Gaarne had hij gezien dat de bazar niet noodig was ge weest, maar helaas door de gemeentelijke be zuiniging was men genoodzaakt, om in de financiën te voorzien, tot een dergelijken maatregel over te gaan. Hierna werd de heer H. Reitsma in de gelegenheid gesteld, den ba zar te openen. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 29 MAART Tarbot per kilo f 0.54 Griet per 50 kilo f 26f 16 Tongen per kilo f 1.40f 0.70 Middelschol per 505 kilo f 12 Zetschop per 505 kilo f 18 Kleine schol per 50 kilo f 15f 3.90 Bot per 50 kilo f 2.10f 1.20 Schar per 50 kilo f 4.50f 1. Kabeljauw per 125 kilo f 28 Wijting per 50 kilo f 3.60 BESOMMINGEN. Trawler: Condor IJm. 72, 45 manden f 860. Logger: KW. 52 f 540, tricum. Voor de afdeeling banket was deze als volgt: Verplicht werkstuk: klokstel: 1. Hoogvorst. 2. Prins, 3. Leguit, 4. Spanjaard. Eervolle ver melding Antonijssen. Schilderstuk: 1. Leguit, 2. Spanjaard, 3 Winkel, 4. Prins, e. v. Hoogvorst. Afd. Marsepain: 1. J. Post, 2. v. d. Meer, 3. Vermeulen, e. v. De Graaf. Vrije inzendingen: 1. Leguit, 2. De Ruyter, 3, Boeree, e. v. Antonijssen. Een inzending van een oud-cursist verwierf den lof der jury. Afdeeling Brood (Jonge cursisten): 1. L. Brouwer, 2. J. Post, 3. C. v. d. Meer, 4. G. v. d. Midde. Oudere cursisten: 1. E. Spieker, 2. M. Hoog vorst, 3. J. Spanjaard, 4. R. Prins. Verplicht werk (schild 1. F. de Ruyter, 2. E. Spieker, 3. H. v. Doorn. 4. A. Baartse. Vrij ontwerp: 1. Honig, 2. Winkel. Vrije inzendingen, afd. II: 1. Brouwer. 2. Post, Afd. I: 3. Spieker, 4 Brouwer. De collectieve inzending der cursisten werd bekroond met een eervolle vermelding en lof der jury. De Duitsche cursist, die z'n fietstocht van 200 K.M. zoo mooi beloond zag. had voor zijn móóie prestatie een extra applaus in ontvangst te nemen. De talrijke belangstellenden kregen daarna de gelegenheid de keurige werkstukken in oogenschouw te nemen. Het ligt voor de hand, dat de groote be langstelling van de leeken zich concentreerde op de fraaie werkstukken van de banketaf- deeling. De vaklieden verwijlden zeer lang bij de afdeeling brood, waarin de strijd om den voorrang tusschen de cursisten wel zeer scherp was geweest. Tot en met Zaterdag is het pu bliek in de gelegenheid, deze welverzorgde expositie te bewonderen. BEVERWIJK Het eerste lustrum van den Bakkers-vakcursus. Een fraaie tentoonstelling. Donderdagavond werd in Hotel „Oud Mee renstein" de tentoonstelling geopend van de werkstukken der leerlingen van den bakkers vakcursus. die dezen winter voor de vijfde maal georganiseerd was door de plaatselijke afdeelingen van de Christelijke- en de Mo derne bakkersgezellenbonden. Bij de officiëele opening dezer expositie waren zeer vele belangstellenden tegenwoor dig. O.m. waren aanwezig wethouder J. F. Braun, het raadslid J. Visser, leden van het hoofdbestuur van beide vakbonden, het be stuur van de Coöperatie „Algemeen Belang", het Comité voor bakkersvakonderwijs te Alk maar, patroons uit Haarlem e.a. De heer Baartse herinnerde na een welkomstwoord, aan de prettige wijze, waar op nu gedurende vijf jaren door de verschil lende instanties was samengewerkt. Bijzon deren dank bracht spr. aan het bestuur van „Algemeen Belang", dat vijf jaren achtereen de bakkerij en alles wat daarbij behoort gratis ter beschikking van den cursus stelde. De jury, zoo deelde de voorzitter mede, had dit jaar een buitengewoon moeilijke taak ge had. Zij werd voor de broodafdeeling gevormd door de heeren H. H. Meyer, Velsen, N. J. Out, Beverwijk en P. v. d. Bergh, Beverwijk, voor de banket-afdeeling door de heeren Allehands, Alkmaar, v. d. Matte, Haarlem en Groot, Cas- |goed van hun taak. Ook de debutanten had den aardige momenten, al ligt het voor de hand. dat zij wel eens wat „overspeeld" wer den door him meer geroutineerde partners. De heeren Ph. Braun als Hofstede en C. Ree horst als de schoonpapa hebben door hun vlot samenspel ongetwijfeld het stuk gedragen. Zij beheerschten de situatie en waren sterker in hun uitbeelding dan de dames, die als hun echtgenooten fungeerden. Vooral de heer Ree horst maakte van den ouden heer een pracht type. Op hetzelfde peil handhaafden zich de heeren G. Bakker in de bescheiden rol van Pilger en P. Fiege als de bokskampioen Tinus Boots. Dat was weer een keurige rol van Fiege. Van de bijrollen noemen wij de loodgieter van den heer Hofland en de dienstbode van mej. C van Veen. De politiedienaren hadden hun aan deel in de verwikkelingen en droegen alzoo bij deze chantage-geschiedenis, die zooveel stof tot vroolijkheid gaf, tot een goed en blij einde te brengen. Dat het publiek zich uitstekend geamuseerd had bleek aan het slot, toen de Rederijkers kamer een langdurige ovatie ten deel viel. Wij vermelden tenslotte nog gaarne de goede ■egievoering van den heer Bakker en de verzorgde aankleeding van het tooneel. De uitvoering werd met een gezellig ba) onder leiding van den heer Leo Peelen ge sloten. FEESTAVOND CHRISTELIJKE METAAL- BEWERKERSBOND. Donderdagavond werd in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een feestavond van den Christelijken Me- taalbewerkersbond afd. Beverwijk gehouden. Na gemeenschappelijken zang van Psalm 89, verzen 7 en 8 ging de voorzitter, de heer Zwitser voor in gebed, en las hij een gedeelte uit Markus 6 waarna hij de aanwezigen en in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer Van der Ploeg, de vertegenwoordigers van de Bondsbesturen en de Jong-Hervorm- den hartelijk welkom heette. Verder wijdde spreker nog eenige woorden naar aanleiding van Markus 6. aan de sociale kwestie. Hierna bracht de secretaris een jaarver slag uit en gaf de penningmeester, de heer van Someren een overzicht van de financiën van het afgeloopen jaar. waaruit bleek, dat bij een uitbetaling aan werkloozen van f 1042.86, een batig saldo bleef van f 1601.95. terwijl voor het T.B.C.-fonds f 68.11 ingeko men was. Vervolgens hield de heer Hordijk een rede. waarin hij de tegenkanting die het Christen dom overal, dus ook op sociaal gebied onder vindt, aan een beschouwing onderwierp. Vervolgens was het woord aan den heer Eikerbout, die sprak over het onderwerp: „Het heden, het verleden en de toekomst". Tenslotte werd nog een voordracht gege ven, waarna de avond met gebed en zang be sloten werd. De heer C. Bakker verzorgde in de pauzes het muzikale gedeelte. OPENBARE VERKOOPING. Donderdagmiddag werd in het Veilingsge bouw ^Centrum" ten overstaan van Notaris Mr. A. Moens in het openbaar verkocht: 1. Het woonhuis aan de Duinwijklaan no. 41 met erven, schuur en grond, groot 3 A. 8 c.A. Eigendom van den heer J. Koelman. Opgeboden door den heer A. Moerel f 4500. Niet gemijnd. Koopster N.V. Exploitatie Maatschappij ..De Wijk". 2a. Woonhuis aan den Rijksstraatweg no. 159 met poort, schuurtje, erven en grond groot 90 c.A. Opgeboden door den heer A. Öudshoorn te IJmuiden f 1150. Niet gemijnd. 2b. Woonhuis alsvoren no. 157, groot 83 c.A. Hoogste bieder A. Oudshoorn voor f 800. 2c. Idem no. 155 groot 1 A. Hoogste bieder A. Oud?v oom voor f 800. Combinatie staande op f 2750 werd bij af slag gemijnd op f 500 door den heer B. Koger. Kooper B. Koger q.q. voor f 3250. De perceelen waren eigendom van mej. A. Pesch. 3. Het villatje ..Semplice" met erf en grond aan de Verlengde Vondellaan, groot 2 A. 55 c.A. Eigendom van den heer A. Allan Hoog ste bieder de heer Jaapies te Beverwijk voor f 4500. Opgehouden. 4. Het weiland, genaamd ,.De Haverkamp en het Haverkampje", groot 1 H.A. 67 A. 30 c.A., gelegen in den polder Wijkerbroek, eigendom van den heer W. v. d. Mey te Wijk aan Zee. Hoogste bieder F. Ph. P. Braun voor f 2500. Koopers de heeren A. Barendregt q.q. voor f 2501. Bij dezen laatsten verkoop kwam voor de eerste maal de hypotheekcommissie ter sprake. De heer W. v. d. Mey had zich tot deze commissie gewend. De notaris deelde echter mede. dat de hypotheekhouder, die zich met den secretaris dier commissie in verbinding had gesteld, zich garant stelde voor eventueele schade. Het was hem name lijk gebleken, dat de ingestelde actie geen enkel gevolg zou hebben. LEZING CHRISTEN VROUWENBOND. In het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat werd Donderdagavond een vergadering van de Nederlandsche Christen Vrouwenbond afdeeling Beverwijk en omstre ken gehouden. De presidente, mevrouw van Katwijk, ging voor in gebed en heette de aanwezigen en in het bijzonder den spreker Ds. Baljon uit Zet ten. hartelijk welkom. Na de installatie van eenige nieuwe leden was het woord aan Ds. Baljon. die sprak over het werk der Heldèringgestichten. REDERIJKERSKAIUER „KENNEMERLAND" De Rederijkerskamer „Kennemerland" sloot Donderdagavond het winterseizoen met de opvoering van de klucht „De Ridder van den Kousenband" van Henk Bakker. Een vrij tal rijk publiek heeft uitbundig plezier gehad in de tribulaties van de familie Hofstede c.s., die willige slachtoffers waren geworden van de „chantage in kousenbanden". Ondanks het feit, dat de bezetting van dit stuk ook thans weer eenige debutanten telde, slaagde „Kennemerland" er in, een vlotte op voering van deze klucht te bereiken. Vooral het eerste en tweede bedrijf genoten het goede tempo, dat daarin vrijwel gehandhaafd kon blijven. In III was het voor de climax nogal aan schommelingen onderhevig. Over het algemeen kweten de dames en heeren zich WIJK AAN ZEE EN DUIN Wijk aan Zee en Beverwijk Vergadering van het fusiecomité. In café „De Zon" vergaderde Woensdag avond het Comité vóór de fusie onder leiding van een heer A. Schelvis. Eerst was het woord aan den heer Van Helden. Zijn ondex-werp is, zooals hij zegt, al zoo uit den treure besproken, dat 't hem niet gemakkelijk is nog iets nieuws te ver tellen. Toch is het naar zijn meening nog wel noodzakelijk de voorgeschiedenis eens na te gaan. Zoo herinnerde spr. aan de tot stand- koming der bestrating van den Zeeweg en Julianaplein, die 40.000 gekost heeft en waarvoor indertijd de belasting verhoogd moest worden. Verschillende onderdeelen van de gemeentehuishouding, als badhuis, zieken huis. scholenbouw en de werkvei'schaffing zijn objecten uitstekend geschikt voor 'n grootere ^emeente. De rioleering werd ook nog eens besproken. Het speet den heer Van Helden, dat 't debat met den heer Poorstra niet ge accepteerd is. Met vele cijfers weerlegt spr. de diverse feiten, die door 't antifusie comité tegen de fusie aangevoerd zijn. In de eerste plaats, de verkeerde opvatting over de groote schuld welke Beverwijk zou hebben. Vergeten is dat zij een groot bezit heeft, zeker een totaal van 2.000.000. De tweede spreker de heer P. J. Haazevoet, begon z'n spijt te betuigen over een uitlating ter vei'gadering van het anti-fusie comité bij den heer B. Schelvis. Hij wees er op welk een groot perspectief er bestaat van een plaatsje als Wijk aan Zee, wanneer het deel uitmaakt van een groote gemeente, terwijl het thans volgens zijn meening te lijden heeft door een ongeschikte vei'binding. Ook deze spr. weidde uit over de gemeente huishouding. Deze kon z.i. beter uitgaan van één groote, dan van twee kleine gemeenten. VELSEN Wat is papier? Groote belangstelling voor de film der Firma Van Gelder Zonen. Donderdagavond werd in de bioscoop De Pont een filmavond gegeven die was georga niseerd door de contactcommissie van de per- soneel-vereenigingen van firma Van Gelder Zonen. De belangstelling voor dezen filmavond was zeer groot. 0.a. waren aanwezig de loco-bur gemeester de heer J. C. Dunnebier. wethouder Bosman, de gemeentesecretaris, de heer D de Ridder, commissaris van politie en voorts in genieurs en employés en arbeiders vair de pa pierfabriek enz. Nadat de voorzitter der contactcommissie de heer H. J. Allan een kort woord van wel kom had gesproken, waarin hij zijn blijdschap uitte over het drukke bezoek en een woord van dank bracht aan de directie voor haar mede werking bij het organiseeren van dezen avond hield de heer C. Pels een zeer interessante causerie over „Papier". De interessante lezing van den heer Pels werd luide toegejuicht. Daarna werd de film vertoond. Het is een fabrieksfilm van buitengewoon goede kwaliteiten, uitstekend van visie en met zeer duidelijke beelden. Op dikwijls zeer ori- gineele en geestige wijze wordt de. beteekenis van papier voor den mensch gedemonsti-eerd; fraai zijn de luchtfoto's van de machtige fa brieken der N.V. Ons Velsenaren boeiden vooral de opnamen van het lossen der hout- booten en het transporteeren en opstapelen van de palen. Duidelijk werd aangetoond het verschil in de bereiding van houtslijp, een me chanisch en van cellulose, een chemisch pro ces. Ook de opnamen in de fabriek van het kookproces waren buitengewoon goed geslaagd. DE WERKVERSCHAFFING WORDT HERVAT. Naar wij vernemen zal Maandag 8 April a.s. de rijkswerkverschaffing worden hervat. Dien dag zullen uit onze gemeente 30 arbei ders worden uitgezonden naar Rollecate. „Wilhelmina" nam zelf dezen keer de helft van het programma voor haar rekening, de andere helft aan een tooneelgezelschap over latend. Begonnen werd met den marsch „Paius Bruxelles" van L. Purnotte, die geen onver dienstelijke inzet mocht heeten, doch „Cruel Destin", ouverture-dramatique van J. M. Champel, mag nog wel eens eenige keeren „door genomen" worden alvorens zij het praedicaat goed of nog hooger verdient. De bekende wals ..Carmen Sylva", van Iva- novici en „Elora" van F. Mourque lagen het korps heel wat beter. Na de pauze trad, zooals x-eeds gezegd, een tooneelgezelschap. bestaande uit leden van de korfbalvereeniging „Sport Vereent" op met het blijspel „De macht der vi-ouw". STAKING OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is de staking bij de bouwondernemers Pruijs en Duiker door de stakers opgeheven. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING OP DEN VELSERWEG. Twee lichtgewonden Dondei'dagmiddag om drie uur heeft een gecompliceerd auto-ongeluk plaats gehad op het kruispunt VelserwegSlaperdijk. Een per sonenauto, bestuurd door den heer Veen uit Zandvoort, reed op den Velserweg, terwijl ach ter dezen wagen een trailer met •aanhangwa gen naderde, welke bestuui-d werd door den heer Knaap uit Heemskerk. Deze passeerde met groote snelheid den voor hem rijdende- auto, doch kwam op het kruispunt in bot sing met een personenauto, bestuurd door den heer Van Galen uit Heemstede. Deze laatste auto werd in den rechterflank door de vracht auto aangereden, met het gevolg dat de trei- ler in een sloot terechtkwam, terwijl de heer Van Galen met zijn wagen aan den kant van den weg gezet werd. De heer Veen die achter den trailer reed, kon op zijn beurt een aanrijding niet meer voorkomen en werd met zijn wagen tegen een boom geslingerd. Zoowel de trailer als de beide personenauto's waren zwaar gehavend. De gevolgen waren overigens gelukkig niet ernstig. De bestuurder van den trailer was geheel ongedeerd gebleven terwijl de beide bestuurders van de personenauto's licht ge wond werden. De heer Veeix had zijn neus been gebroken. Nadat zij ter plaatse verbon den waren, konden zij zich naar huis bege ven. De gemeeixtepolitie van Santpoort heeft de drie wagens in beslag genomen. HOOFD DER SCHOOL. Aan den heer O. van der Weij. hoofd van de Chr. schooi te Vijfhuizen alhier is als zooda nig wegens verkregen aanspi'aak op pensioen eervol ontslag verleend. Tot hoofd van ge noemde school werd in zijn plaats benoemd de heer J. J. Buijze. thans in gelijke betrek king werkzaam te Drimmelen "N.B.). ZANDVOORT KINDEREN VAN DEZEN TIJD VOOR DEN JONGERENKRING. Voor den Zandvoortschen Jongerenkring zal Dr. A. J. van Lensen uit Velsen Zaterdagavond een inleiding houden naar aanleiding van het tooneelstuk: „Kinderen van dezen tijd." van Henriëtte Roland-Holst. Het stuk behandelt, zooals bekend, de nooden van de moderne jeugd. ZANDVOORTSCKE HANDELSVEREENIGING HEEFT PLANNEN Donderdagavond hield de Zandvoortsche Handelsvei-eeniging een algemeene vergade ring in Bodega Mustert aan den Strandweg. Naar aanleiding van een schrijven van de A. N. V. V. over een te voeren algemeene re clame voor de Noordzeebadplaatsen wordt be sloten een bedrag van f 25 beschikbaar te stellen. Besloten wordt medewerking te verleenen aan het Nationaal Zangconcours uitgeschreven door O. H.'s Mannenkoor, door een hprtm.g van ten hoogste f 30 beschikbaar te stellen voor een krans. Hierna werd het urgentie progi-amma 1934 der drie Ned. Middenstandsbonden besproken In de plaats van den heer A Bakels Jr. die bedankt had werd de heer J. H. van Keulen gekozen. Besloten werd in de Paaschweek een win kelweek met attracties te organiseei*en. Aan de V. V. V. zou medewerking verzocht wor den in verband met het maken van reclame bij den in- en uitgang van de bloemententoon stelling „Flora". Verder zal medewerking gevraagd worden aan de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". SCHAKERS GAAN BRIDGEN. De Zandvoortsche schaakclub organiseert Zaterdagavond 6 April in haar clublokaal. Lunchroom Carels. Groote Krocht, een bridge drive. waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Euwe-Aljechin-comité. De leiding berust bij mr. M. Levenbach. Er zal gespeeld worden volgens Scheveningsch systeem. HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE De Gemeenteraads verkiezingen. Dezer dagen vergaderde te Halfweg de af$, Haarlemmerliede en Spaarnwoude der R.-K. Staatspartij. De groslijst voor de a s. gemeenteraadsver kiezingen werd voorloopig als volgt samen gesteld. No. 1 M. v. d. Laan (aftr. wethouder) Hout- rakpolder No. 2 N. J. Tabak (aftr. lidHalf weg. No. 3 N. Molenaar Spaaniwoude No. 4 Jac. v. Duijnhoven (aftr.) Haarlemmerliede. No. 5. M. v. Steijn Houtrakpoldev. No. 6. J. v d. Trappen Houtrakpolder. No. 7 C. Stokman (aftr.) Spaarnwoude. No. 8 H. Vink. Zuid- Schalkwijk. No. 9 J. v. d. Bijl Houtrakpolder. No 10. J. H. M. Albers Halfweg. No. 11 P Ch. Bottelier Halfweg. No. 12. M. Vink (aft.) Haar lemmerliede. Van het aftredende lid den heer J. v. d Aar was bericht ingekomen, dat hij niet meer voor een candidatuur in aanmerking wenschte te komen. HILLECOM SANTPOORT CONCERT. Onder leiding van haar dirigent Peter Wit gaf de muziekvereeniging „Wilhelmina" gis teravond een concert in „De Weyman", waar voor de belangstelling slechts matig was. Ook op het tooneel was men „en petit comité". Dit had in zooverre het voordeel, dat de zaal. wc-lke anders wel eens moeite heeft de fanfare-muziek qua klankvolume te verwerken, dit thans wel kon doen. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Gi-aanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 7.50: Gerst chevalier) en Wintergerst f 5.50; Haver. Paardeboonen en Kanariezaad f 6.50; Duivebooneir f 8,25: Bruine boonen f 11,50, Groene erwten f 9,50; Vale erwten en Blauw- maanzaad f 14.50; Geel mosterd en Karwij- zaad f 17,50. Alles per 100 K.G. ZANGUITVOERING. In hotel de Gouden Leeuw te Nieuwvennep alhier, werd Donderdagavond door het Chr. Meisjeskoor „De Stem der Jeugd", onder lei ding van den directeur, den heer Chr. Speel man, onder veel belangstelling een goed ge slaagde uitvoering gegeven. De verdienste lijke wijze waarop de verschillende nummers van het programma ten gehoore werden ge bracht. leverden duidelijk het bewijs dat door dit koor goede vorderingen worden gemaakt. Eenige solo-zangers en -zangeressen w.o. ook mevrouw Tine de HaasWoudt, verleen den hun medewerking. PERSONALLY Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Denge- rink) is benoemd de heer L. N. Vernie te Schiedam. INBRAAK. De heer B. aan den Hoofdweg kwam Don derdagmorgen tot de ontdekikng, dat onge- wenschte bezoekers 's nachts door het indruk ken van een ruit hadden getracht de woning binnen te dringen. Wijl niets werd vermist, wordt vermoed dat de dief of dieven door het een of ander onraad in hun werk werden ge stoord. INBRAAK. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben een of meer inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van den heer H. aan den Haar lemmerstraatweg. Bij thuiskomst werd de vermissing geconstateerd van verschillende gouden en zilveren voorwerpen en eenig geld. Van de daders geen spoor. VERBETERING ZIJ ONS STREVEN. De konijnen- en pluimveevereeniging met bovengenoemden naam hield in hotel Flora een goed bezochte jaarvergadering. De af tredende bestuursleden, de heeren Zoel en Sysener werden herkozen. Geconstateerd werd het groote succes der veilingen: ruim 1300 stuks werden verkocht. In het aanstaan de seizoen zullen deze veilingen herhaald wor den BLCEMENDAAL LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDS BOND". Onder voorzitterschap van den heer B. Coop, hield de afdeeling Bioemendaal van de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Donder dagavond een openbare vergadering met debat in café „Rusthoek" met den heer W. Lubbe- rink als spreker over het onderwerp „Wat leert ons de crisis?" Na door den voorzitter met een kort woord te zijn ingeleid, begon spr. zijn beioog met het voorlezen van een paar „teksten", die hier van de grondgedachte vormen. De eerste is van Thorbecke n.l. „Onze legers, onze vestin gen. onze rivieren zullen een algemeen gevaar en dat als 't ware de lucht vervult, niet van ons afwenden, maar ons zedelijk', ons consti tutioneel te versterken, ja, onoverwinnelijk te maken, dit hangt van ons af." De tweede tekst is een uitspraak van Hegel, n.l. „Das Rcchts- gebot is riaher: „sei eine Person und respek- tiere die anderen als Personen". In de 16de en 17de eeuw konden de Veree- nigde Provinciën een voorname plaats in de wereld innemen. Onze welvaart was toen niet zoo belemmerd door belemmeringen, door buitenstaanders ons opgelegd. Thans is onze positie geheel gewijzigd, hoewel niet ver zwakt. Nu kan ons volk alleen bestaan bij vrijheid van verkeer. Want onze grondstoffen moeten van over de grenzen komen. In ons land zijn er 3.200.000 personen in verschillen de beroepen werkzaam, waarvan 1.300.000 in industrieën, 400.000 bij den handel en 300.000 bij het transportwezen. Wij zijn nóch een agrarisch volk. nóch een industrieel volk. Wij zijn alles. Alleen dan kan hier welvaart hcer- schen als we kunnen koopen. wat we voor onze industrie noodig hebben en kunnen verknopen, wat we voortbrengen. De protectionistische maatregelen van andere landen hebben echter alles ontwricht. Deze tegenwoordige toestan den kunnen echter niet bestendigd worden. Onze regeering staat voor de moeilijke taak, 't leed door anderen ons opgedrongen, te ver zachten. Eeij economische aanpassing is daarbij onafwendbaar. Aan de ministers Oud eix Colijn is de titanenarbeid opgelegd, daarbij de orde en de rust in ons land te handhaven. In dit verband laat spr. een scherp protest hooren aan het adres van de N.S.B., die. hoe wel van economie geen verstand hebbende, toch zich een oordeel aanmatigt over 't be leid van deze mannen. In een economisch kerngebied met Keulen als middelpunt en met een straal van 800 kilo meter zijn 20 millioen menschen uit fabrieken en werkplaatsen verdreven, door belemmering van 't goederenverkeer. Door anti-liberalen wordt den liberalen hiervan een verwijt ge maakt. Nu 't anti-liberalisme zegeviert, wordt de welvaart opgeofferd. Deze depressie is dan ook een strijd op leven en dood tusschen li beralisme en anti-liberalisme. Uitvoerig schetst spr. Duitschland's armoe de. waar de consument buitensporig hooge prijzen betaalt, dank zij een protectionistisch stelsel en een tot waanzin gedreven nationa lisme. Spr. conclusie is dat Neerland's volksbestaan afhankelijk is van den vrijen handel. Wat er thans verknoeid is. is 't werk van tegenstan ders van 't liberalisme. Het liberalisme heeft geen kans gekregen zich ten volle te ontwik kelen. Had 't dit wel gehad, dan zouden de tijden thans niet zoo somber zijn. Clericalisme, socialisme en machtssocialisme hebben na 1870 de liberale ideeën verdrongen. Deze crisis heeft ons dus kunnen leeren. dat een onafhankelijk volksbestaan, dat wel vaartsmogelijkheden biedt aan alle geledingen der bevolking voor ons Nederlanders alleen mo gelijk is bij een ongestoord en niet door mili taire oogmerken beheerd internationaal goe deren- en dienstenverkeer. Na de pauze besprak de heer Lubberink nog uitvoerig de verschillende steunmaatregelen, waarvan hij zich als een groot tegenstander uitsprak. Ook van de verschillende stelsels van ordening, zooals die door Katholieken, sociaal-democraten, nationaal-socialisten enz. worden gepropageerd, vei'klaarde hij niets te moeten hebben. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer A. Cassée, die met spr. van meening verschilde over de te nemen maatregelen tot beperking van den winkel stand. Na een gedachtenwisseling tusschen beide heeren, sloot de voorzitter, na een woord van dank aan den spreker, de flink bezochte ver gadering.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13