FLORA 1935 HEEMSTEDE. Grieperigheid. Fred Perry aan het woord. Hel Behuqtijltste BERICHT België devalueert. 52e 'Jaargang No. 15878 Verschijnt dagelijks, KeKalve öp Zon- en Feestdagen Vrijdag 29 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. On2e Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Maart. De Nederlandsche Taal. Er zijn weinig onderwerpen die mij met meer eerbied vervullen dan dit. Voor dengeen wiens beroepsplicht medebrengt, het instru ment der Nederlandsche Taal dagelijks in ge schrifte te bezigen, kan het niet anders zijn. Hij heeft in den loop der jaren ontdekt welk een prachtig, fijn afgestemd, zuiver instrument het is. Hij heeft er telkens weer nieuwe gehei menissen in ontdekt soms alleen maar be vroed die hem met blijdschap en bewonde ring vervulden. Hij heeft met nimmer verflau wende belangstelling en geboeide aandacht anderen gevolgd, die het beter, zinrijker, kleu riger, levender wisten (en weten) te hantee- ren dan hij zelf, en van hen gepoogd te lee- ren. Daarbij is hij tot de wetenschap gekomen dat dit leeren nimmer tot het stadium der volleerdheid zou groeien, want de mogelijkhe den van het instrument zijn ontelbaar, en zijn mysteriën onpeilbaar. Het kan de schoonste zangen zingen. Het kan onweerstaanbaar overredend zijn, het kan juichen, smeeken, klagen. Het kan verheerlijken en vernietigen. En nog zoo veel meer. Het herbergt wonderen in zijn rhythme, in zijn melodieWie het dagelijks in geschrifte bezigt voelt zich nederig tegenover het instrument de Nederlandsche Taal. Hij vraagt zich vaak af of hij wel waar dig is het zoo veelvuldig te gebruiken. Elke iets te ruwe, iets te haastige greep in dezen rijkdom wreekt zich onverbiddelijk. Iedere achtelooze overgave aan de gemeenplaats, aan het goedkoope maak-woord, aan het leelijke germanistische of Engelsche insluipsel belee- digt het teere instrument dat de wonderen in zich herbergt. Gewrongen zinnen, overla ding met adjectieven, verleidelijk-gemakke- lijke maar onwaardige kunstmiddeltjes hoevele dergelijke gevaren zijn er wel niet! Dus koester ik, als beroepsschrijver, een diepen eerbied jegens de Nederlandsche Taal. En als prof. dr. J. de Vries, te Leiden, mij namens de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde schrijft, dat deze eerwaardige in stelling een vertoog tot de Regeering wenscht te richten, waarin gewezen wordt op de zeer onvoldoende resultaten van het onderwijs in de Nederlandsche Taal aan onze inrichtingen van voortgezet onderwijs, en op de noodzake lijkheid in ons onderwijs-systeem een breede- re plaats in te ruimen aan de behandeling van de taal-en cultuur van ons volk.... dan voel ik dus dadelijk instemming. Als hij eraan toe voegt dat het vooral van belang zou zijn als de persorganen, die zelf bij uitstek in staat zijn om te weten, hoe het met de kennis der Nederlandsche Taal gesteld is (wij buigen ver eerd), den wensch der Maatschappij met na druk zouden ondersteunendan voel ik dien nadruk in mijn betoogtrant reeds ontwaken. Maar meteen rijst de vraag: hóe wil de Maatschappij van Letterkunde ageeren, en wat wil zij vragen? Het zij toegegeven, dat de resultaten van het onderwijs veel te wenschen laten. Wat wij ervan te zien krijgen doet ons vaak rillen. Als men den spelling-chaos buiten beschouwing" laat, rest er nog een doolhof van misluk kingen. Van taalfouten bij het dozijn, van stijlfouten bij het gros wemelen de tallooze aanvallen-op-de-Nederlandsche Taal, die men op redactiebureaux toegezonden en te verwer ken krijgt. Zelfs sollicitatiebrieven, die dan toch in den regel met bijzondere zorg zijn sa mengesteld, zijn er maar hoogst zelden vrij van. En onze Nederlandsche veeltaligheid leidt tot dit zonderlinge resultaat, dat vele leer lingen van „inrichtingen van voortgezet on derwijs" hun vreemde talen correcter schrijven dan hun Neóerlandschzooals vele gecom mitteerden bij eindexamens tot hun verbazing ontdekt hebben. Dat is allemaal waar. Maar laat men 's hemelsnaam niet begin nen met verzwaarde examen-eischen in de Nederlandsche Taal en met verhooging van het aantal lesuren erin. De eindexamens zijn al zoo overbelast, zij duren al zoo onzinnig lang en beteekenen voor examinatoren en slachtoffers beiden al een dusdanige marte ling, dat men niet beter kan hopen dan dat een milde toekomst ze ten zeerste verzachten zal. Ik weet niet of de Maatschappij van Let terkunde dien weg op zou willen, maar waar schuw er voor alle zekerheid maar vast tegen. Want nu wordt door de vereeniging van Leeraren 'in Moderne Talen alweer geageerd voor mondelinge examens in Nederlandsch (naast de schriftelijke) op de gymnasia. Veel meer voel ik voor de gedachte van den rector van ons gymnasium, dr. C. Spoelder, wiens oordeel ik heb gevraagd en die ook scherp gekant blijkt te zijn tegen verhooging van exameneischen. „We moeten het in een andere richting zoeken", zegt hij. „Er moet wat gedaan worden. Accoord. Laat men bevorde ren dat alle leeraren op iedere school samen werken in de verzorging van het Nederlandsch dat hun leerlingen bezigen moeten. Laten zij zich niet bepalen tot het vak dat zij zelf doceeren, maar ook op het Neder landsch letten. Laten zij er eischen aan stel len, er critiek op uitoefenen, het voortdurend op den voorgrond stellen als een primaire eisch van algemeene ontwikkeling en cultuur. Er behoort een „samenspanning'' op dit ge bied te zijn m het leerarencorps van elke school." Ik geloof dat dit gezonde taal is van een practisch man met een helder oordeel. Geen nieuwe overbelasting, maar verbeterde orga nisatie van het bestaande. En ik zal dit korte betoog aan prof. de Vries toezenden en met belangstelling zijn antwoord tegemoetzien in principe dus volkomen accoord gaande, dat er iets aan gedaan moet worden. Langs dezen weg zullen zeker resultaten bereikt kunnen worden. f. R..S. Er heerscht weer een griepcampagne Op ons stukje ondermaansch, Kómt ze al dan niet uit Spanje, Z' is in elk geval vrij Spaansch. Menigeen op straat rilt killig, Velen blijven binnendeurs, Thermometers stijgen willig, Op de voorjaarsziekte beurs. Nieuwe lente is geboren Met een niet zoo nieuw geluid, Hoesten en genies in koren En een daverend gesnuit. Sterke mannen klagen zeurig, Heete grocjes zijn hun keus, Schoone vrouwen kijken treurig Op haar roodgesnoten neus. Dokters maken snelle ronden, Als de renners in hun baan, Maken zieken weer gezonden. Voor ze zelf naar bed toe gaan 't Is het hoogtij der bacillen, Tevens voor den fabrikant, Vair pastilles, poeders, pillen En den apothekerstand. Maar 't geheel is vrij onschuldig, Als je maar voorzichtig blijft, Dus we wachten maar geduldig, Tot de bui weer over drijft. P. GASUS. De tentoonstellingsgebouwen te Heemstede. Worden zij permanent? Bij de rondvraag aan het einde der ver gadering. .van den Gemeenteraad van Heem stede, Donderdagavond, deed de heert De Tello eenige vragen over het in ons blad het eerst geopperde denkbeeld, de gebouwen van de Bloemententoonstelling Flora 1935" te Heemstede na afloop van de tentoonstelling niet af te breken, nraar te laten voortbestaan. De heer De Tello vroeg o.m. hoe het staat met de bemoeiingen van het gemeentebestuur in dezen, waarop de burgemeester antwoordde dat het gemeentebestuur nog niets anders heeft gedaan, dan de zaak in het college van B. en W. bespreken (deze besprekingen zullen nog worden voortgezet) en bij belanghebben den in de omgeving van het tentoonstellings terrein informeeren naar hun meening. Hier op zijn eenige antwoorden ingekomen. ACADéMIE FRANcAISE. Als. nieuwe leden van de Académie Franeaise zijn gekozen de letterkundigen Claude Far- rère, Jacques Bainville en André Bellesort. Reeks Artikelen in ons blad. Een groote attractie voor onze tennis-spelende lezers. PERRY. Wij hebben ons, door aankoop van de auteursrechten, voor den aanvang van het nieuwe tennisseizoen verzekerd van de publi catie van een reeks van zeven artikelen, ge schreven door den wereldkampioen enkel spel Fred Perry. Binnen erfkele dagen zullen wij met de publicatie daarvan aanvangen. De titels van de zeven artikelen zijn: 1. Raad voor beginners; 2. De service; 3. Het spelen van „groundst.rokes"; 4. De volley en de half- volley; 5. Wedstrijden; 6. Het dubbelspel; 7. Wenken voor de training. Ongetwijfeld zal deze serie van een zoo uitermate bevoegd auteur door de zeer vele tennissers onder onze lezers met groote be langstelling en ingenomenheid ontvangen worden. De tweede tijdelijke geopend. De Tweede Tijdelijke Tentoonstelling in het Bloemenpaleis op Flora 1935 Heemstede is geopend. Hedenmorgen om elf uur vond op het bordes van het Paleis deze plechtig heid plaats in tegenwoordigheid van vele ge nood igden. Eerst sprak de heer J. van der Meer, voor zitter van den Aalsmeerschen Tuinbouw- bond. Rede J. v. d. Meer. Excellentie, genoodigden, dames en heeren! Het is me een groote eer U allen namens den Aalsmeerschen Tuinbouwbond een harte lijk welkom te mogen toeroepen, inzonderheid U Excellentie Commissaris der Koningin in Noord-Hoiland die straks de Aalsmeersche tentoonstellingsweek officieel zal openen. Wij stellen dat op zeer hoogen prijs en brengen U daarvoor onzen hartelijken dank. Ook U mijne Heeren hoofdbestuursleden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heet ik welkom. De samenwerking tusschen Uw vereeniging en Aalsmeer was altijd zeer goed en het is voor Aalsmeer dan ook een groot voorrecht om zeer dankbaar gebruik te mogen maken van de aangeboden gelegenheid op dit onver gelijkelijk schoone tentoonstellingsoord met Aalsmeersche producten een week uit te ko men en een speciale Aalsmeersche week te organiseeren. Ik hoop en spreek den wensch uit dat wij daarin geslaagd zijn. Er is meer dan gewone moed noodig om in deze sombere en neerdrukkende tijden een tentoonstelling in elkaar te zetten, te meer omdat de voor uitzichten zeer donker zijn en toch heeft Aalsmeer gemeend ook zelfs nu den moed niet te mogen laten zakken. Als er ooit reclame noodig is dan is het wel in deze donkere tij den, waarin het schijnt dat reclame toch al zeer weinig effect zal hebben. Immers de af zetmogelijkheden van onze producten worden met den dag kleiner. De deur van onzen voor heen zoo bloeienden export staat ternauwer nood nog op een kier. Het is wel vanzelf spre kend dat waar het buitenland voor ons pro duct al meer en meer door verschillende oor zaken wordt gesloten het oog in bijzondere mate op ons eigen, land is gericht. Welnu, daarom grijpen wij de gelegenheid dan ook gaarne aan om op de wereldberoemde Flora met onze Aalsmeersche producten uit te ko men. Wij zijn daarvoor het- bestuur van Bloembollencultuur van harte dankbaar. Rest me nog een woord van dank te spreken tot de organisatoren van deze tentoonstelling in zonderheid U mijnheer Mensing en Uw staf van helpers. Wij wisten het wel, maar het is nu voor de zooveelste maal bewezen dat het als het in Uw handen is, in goede handen is. Ik eindig met den wensch uit te spreken dat de Aalsmeersche week iets moge bijdragen tot het nog meerdere bekendheid geven aan ons mooie Aalsmeersche product. Moge ik thans aan Zijne Excellentie, den Commissaris der Koningin vriendelijk verzoe ken de Aalsmeersche tentoonstellingsweek te willen openen. Ik heb gezegd Vervolgens kreeg jhr. mr dr. A. Röell. Commissaris der Koningin in Noord-Holland, het woord. Rede Jhr. Röell. Recht gaarne voldoe ik aan Uw verzoek om deze tentoonstelling te openen en daarmede naar ik hoop en vertrouw een tweede tijdvak in te luiden van het welslagen van Uwe groot- sche onderneming. Ik begrijp zeer goed, dat de plechtigheid, die wederom zoovelen hier bijeen brengt, niet hetzelfde karakter draagt als die van veertien dagen geleden, toen de Minister van Econo mische Zaken zich voor een oogenblik aan zijn drukke werkzaamheden wilde onttrekken om te getuigen van de belangstelling van 's lands Regeering in het bloemenfeest, dat toen voor het eerst landgenoot en vreemdeling naar Heemstede riep, maar ik vind het toch een goede gedachte om, nu het bloemenpaleis nieuwe schatten aan het bewonderend oog zal toonen, ook deze Flora II niet te betreden, zonder dat wij ons vooraf rekenschap hebben gegeven van de noeste vlijt en de taaie vol harding, die noodig zijn geweest om deze schatten te verzamelen. Ditmaal zijn het de Aalsmeersche tuinbouworganisaties, die het Bloemenpaleis met de vruchten van hun ar beid hebben verrijkt en is het de Aalsmeersche Tuinbouwbond, die gedurende veertien dagen den scepter zal voeren op dit door kunstvaar dige hand zoo schitterend ingerichte feest terrein. Wat dit beteekent en welke verwachtingen dit opent, zal aan een ieder duidelijk zijn, die herhaaldelijk te Aalsmeer de voortreffe lijk geslaagde bloemententoonstellingen in de veilingsgebouwen heeft bezocht en die bekend is met de wereldreputatie, waarin Aalsmeer zich op het gebied van de bloemencultuur mag verheugen. De ongunst der tijden heeft aan die repu tatie geen afbreuk gedaan, en wij mogen er de Vereenigingen, die in den Aalsmeerschen Tuinbouwbond zijn vertegenwoordigd, erken telijk voor zijn, dat zij, ondanks alle bezwaren en moeiten, waarmede hun nijverheid in de huidige omstandigheden heeft te kampen, den moed niet laten zakken, maar krachtig en eendrachtig de handen ineenslaan om ge zamenlijk het hoofd te bieden aan de wereld crisis met haar verlammenden invloed op eiken tak van handel en bedrijf.Van dien moed. van de wilskracht, den durf en den onderne mingsgeest van de Aalsmeersche kweekers zal. ik ben er zeker van, het schouwspel, dat zich zoo aanstonds aan onze oogen ontrollen zal. een welsprekend getuigenis afleggen, en ik aarzel dan ook geen oogenblik, den Aalsmeer schen Tuinbouwbond reeds bij voorbaat ge luk te wenschen met het succes, waarop hij in de komende dagen mag rekenen. Flora II zal zonder twijfel een schitterende schakel vormen in de reeks van tentoonstel lingen, waarmede het jublieum van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt gevierd, en ik prijs mij dan ook geluk kig, door het Teritoonstellingsbestuur en door den Aalsmeerschen Tuinbouwbond te zijn uit- genoodigd haar te openen. Ik heb dat niet willen doen zonder met een enkel woord uitdrukking te geven aan mijn onverdeelde belangstelling in het wel en wee van de Aalsmeersche bloementeelt, maar be sef, dat ik Uw geduld niet langer op de proef mag stellen. Wij zien allen reikhalzend uit naar al het schoons, dat het oog bekoren en de zinnen streelen zal. Laat mij het daarom bij dit weinige mogen laten en laat" ik mogen besluiten met den op rechten wensch uit te spreken, dat de tweede Flora in de rij harer zusteren haar welver diende plaats moge innemen en dat haar suc ces aan allen, die hunne krachten hebben ingespannen om haar te doen slagen, in ruime mate voldoening moge schenken voor den ar beid, dien zij daaraan hebben ten koste gelegd. Met dezen wensch verklaar ik deze tentoon stelling voor geopend. Hierna werd een rondgang door het Bloe menpaleis gemaakt en de bewondering voor de bijzondere fraaie inzendingen seringen en rozen, benevens cyclamen, hortensia's, cac- teeën enz. was groot. Buitengewoon is de pracht die deze komende tien dagen ten toongespreid wordt, en aangezien de volle- grondstentoonstelling zich steeds in grooter bloei mag verheugen in letterlijken zin. zal dat in figuurlijken zin eveneens het geval zijn, en zal men zoowel binnen als buiten het Bloemenpaleis zijn hart kunnen ophalen. De ondergrondsche toiletten op het Verwulft. De bouw hedenmorgen aanbesteed. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken ten Raadhuize alhier aan besteed het maken van ondergrondsche toiletten in den openbaren weg op het Ver wulft Ingekomen waren negen biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Jonker's Betonbouw Maatschappij te Haar lem voor f 6250. J. Klerk Haarlem f 7800. J. C. van Oers. Haarlem f 7500. J. H. Baggerman. Bloemendaal f 7383. N. V. Aannemings Mij. Noord-Holland f 7337. Firma N. Cobelens en Zn., Haarlem f 7310. R. Bijker, Haarlem f 7500. P. J. van Hoften, Haarlem f 7290. F. Philips. Haarlem f 7400. Het laagst werd dus ingeschreven door Jonkers Betonbouw Maatschappij. De gunning zal later plaats hebben. De inspectrice van politie gaat heen. Na slechts vijf jaren dienst. Aan mejuffrouw J. E. Braat, de eenige Haarlemsche inspectrice van politie, is met ingang van 1 Mei 1935 wegens gezondheids redenen eervol ontslag uit haar betrekking- verleend. Mej. Braat, wier eigenlijke titel luidt: „inspecteur van politie tweede klasse voor de behandeling van kinderzaken", is op 1 Februari 1930 alhier in dienst gekomen. Zij heeft dus slechts vijf jaar haar functie uitgeoefend. Vóór dien tijd was zij inspec trice van politie, te Rotterdam. De Belgische regeering besluit tot devaluatie van de Belga. pag. 1 en 4 Hauptmann's beroep komt 20 Juni in behande ling. pag. 4 Eden's besprekingen te Moskou. pag. 4 Flora lï is hedenmorgen geopend. pag. 1 Te Beek in Limburg is een complot van mor- finesmokkelaars ontdekt, pag. 3 De heer Mensing over de Aalsmeersche cul turen op Flora. pag. 3 Het bezoek aan Flora Eén is bevredigend ge weest. pag. 3 De melkproductie zal beperkt worden. pag. 3 Kruithof verbetert een Nederlandsch zwem- record. Raadsvergadering van Heemstede. pag 8 pag. 11 Bekende Haarlemmers: de heer H. J. Kuiper. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Nederlandsche taal. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: De Co- medie Franeaise. pag. 8 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het bezoek van Simon en Eden. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: Ane mone Blanda. pag. 6 H. G. Cannegieter over: One night of love. pag 8 H. H. Nilant: Nut en noodzakelijkheid van in door-training gedurende de wintermaan den voor het dames-roeien. pag. 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het vestigingsverbod. pag. 13 J. H. de Bois: Bloem en blad pag. 13 Sport in 't kort. pag. 11 Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Van Zeeland's regeeringsverklaring. BRUSSEL. 29 Maart (Reuter). De Belgische minister-president heeft hedenochtend in de Kamer de aangekondigde regeeringsver klaring afgelegd. „De regeering ziet de onmogelijk heid van het handhaven van den huidigen koers van de Belga in. De nationale bank zal derhalve worden ontheven van de verplichting van de wet van 1926. haar biljetten aan toonder te betalen. Evenwel zal trouw gebleven worden aan het prin cipe van den gouden standaard. De waardevermindering zal niet meer dan 30 percent bedragen. Een speciaal instituut zal worden geschapen tot controle van het cre- dietwezen en op den handel in bui- tenlandsche valuta waardoor de sta biliteit in het buitenland van de Belga zal worden verzekerd. De koers waartegen dit egalisatiefonds zal werken zal door den ministerraad worden vastgesteld. Het nieuwe instituut treedt reeds overmorgen in werking. Ver der is de regeering voorstander van het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland. Zij vraagt dan ook speciale volmachten voor den tijd van een jaar". AMSTERDAM. 29 Maart. In verband met de regeeringsverklaring van den Belgischen minister-president heeft de president van de Nederlandsche bank aan het persbureau Vaz Dias verklaard, dat geen verandering zal worden gebracht in de monetaire politiek, zooals die door de Nederlandsche bank tot dusver wordt gevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1