DEVALUATIE IN BELGIë. Het bezoek van Simon en Eden. THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS Radio-Programma J t VRIJDAG 29 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Belgische franc zal met 25 a 30 procent gedevalueerd worden. Belga aangepast aan de buitenlandsche notee ringen. Opbrengst zou handel en industrie ten goede komen. Controle op goudtransport. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BELGIë Het kabinet heeft gistermiddag den tekst van ae regéermgsverklaring definitief vast gesteld. De kamer zou vanmorgen bijeenkomen voor het aanhooren van deze verklaring, die van middag in de senaat zal worden voorgele zen. De in beide kamers op de regeeringsverkla- ring volgende debatten zullen volgens den wensch der regeering hoogstens twee dagen duren. Men verwacht n.l., dat de minister-presi dent van Zeeland zich zal afkeeren van de methodes, die door de vroegere regeering op economisch en financieel gebied zijn toege past en dat hij principieel nieuwe wegen za! inslaan. De strijd tusschen deflatie en in flatie schijnt definitief beslist te zijn ten- gunste van devaluatie. Naar voorts verluidt zou de regeering voor nemens zijn in de kamer drie belangrijke wets ontwerpen in te dienen, die het economische program zouden vormen van van Zeeland, en waarbij hij de kwestie van vertrouwen zou stellen. Dat zou dan beteekenen. dat Van Zee land vastbesloten zou zijn onmiddellijk weer af te treden, wanneer een dezer wetsvoorstel len door het parlement zou worden verwor pen. Omtrent den inhoud dezer wetten ver luidt tot dusverre slechts, dat het eene ont werp de valutapolitiek behandelt en het twee de de regeering verstrekkende volmachten verleent tot uitvoering van een planmatig regime. De valutakwestie zou zoo worden ge regeld, dat de binnenlandsche noteeringen van den Belga aangepast zouden worden aan de gedaalde buitenlandsche noteeringen. Volgens te Parijs ontvangen berichten zou de Belgische regeering voornemens zijn den Belgischen franc met 25 a 30 pet. te devalueeren. De opbrengst van deze devaluatie zou de Industrie en den handel ten goede komen. Over de overige plannen der regeering' ver luidt, dat door een verkorting van den arbeids tijd en een betere verdeeling van de voor handen werkgelegenheid een deel der werke- loozen weer zouden worden ingeschakeld in het productieproces. De regeering heeft zich in de eerste plaats economische taken geteld. Van dit standpunt moeten ook de politieke beslissingen beschouwd worden, die de regeering eventueel zou nemen. Men spreekt o.a. van een diplomatieke er kenning van Sovjet Rusland en van het aan- knoopen van economische betrekkingen met den staat Mandsjoekwo. De' Tel. maakt nog melding van een Kon. Besluit waarbij bepaald is, dat voor het ver voer van gouden munten en staven een mach tiging noodig is van den directeur-generaal der invoerrechten en accijnzen. Behalve wan neer het transitovervoer onmiddellijk plaats heeft per spoor,, vliegtuig of pakketpost, is voor het 'transport van gouden munten en staven in het grensgebied, dat voor de douane is gereserveerd, een certificaat vereischt dat door den ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen wordt afgegeven. Dit besluit is gisteren van kracht geworden. Maar het resultaat van de bijeenkomst was ïn zooverre zonder twijfel waardevol, dat beide zijden in staat waren hun desbetreffende standpunten duidelijk te begrijpen, een pro ces dat onontbeerlijk is voor iederen verderen vooruitgang." De radicale arbeidersvertegenwoordiger Maxton vroeg daarop naar de samenstelling van de conferentie van Stresa, waarop Sir John Simon antwoordde, dat deze bijeenkomst tusschen de drie mogendheden overeengeko men was. Op een verdere vraag antwoordde Simon: „De bijeenkomst van Stresa is een ontmoeting voor de drie mogendheden. Ik geloof niet, dat het voor iemand, wie ook, mogelijk is vermoedens op te vatten over de vraag, welke gebeurtenissen eventueel zouden kunnen in treden." Op nog een verdere vraag antwoordde Si mon: „Ik heb niets géhoord van eenigerlei voor stel tot invoering van de algemeene dienst plicht in Oostenrijk. Ook is tot dusverre niets bekend geworden van eenigerlei mededeeling tusschen Volkenbond en Oostenrijk over deze aangelegenheid." Pol era. De nieuwe regeering gevormd. De kabinetsformateur, Slawek. h»eft de nieuwe regeeyng samengesteld. Deze is iden tiek aan de gisteren af ge treden e. Engeland. De Valera niet bij de jubileumsfeesten aanwezig. De president van den Ierschen Vrijstaat. De Valera heeft de offïcieele uitnoodiging tot deelneming aan de plechtigheden naar aan leiding van hét regeeringsjubileum van den Koning niet aanvaard. In de Dail verklaarde hij gisteren, dat hij MacDonald had doen weten, dat hij onder de gegeven omstandig heden niet kon deelnemen aan de feestelijk heden. De Iersche hooge commissaris te Londen, Dulanty, zal in opdracht van den Vrijstaat aan de plechtigheden deelnemen. Simon's oordeel over de Berlijnsche bespreking. De minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon heeft Donderdag in het Lagerhuis een korte verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Berlijn, nadat de leider der oppositie. Lansbury een desbetreffende vraag had ge steld. Sir John Simon, die met luiden bijval werd begroet, zeide: „Het Lagerhuis weet, dat het bezoek aan Berlijn een uit een reeks van verscheidene bezoeken ter informatie en inlichting is ge weest, welke bezoeken op het oogenblik in opdracht dn.' regeering in verschillende bui tenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoo spoedig deze bezoeken beëindigd zijn, -ni «en biieenkomst plaats vinden in Stresa 'aord-Italie, waar ik Mussolini en Laval 1 au te ontmoeten. Onde deze omstandigheden is het niet gewenscht een volledige verklaring over den toestand af te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in eenige kringen geuit zijn, behoeven niet au sérieüx te worden genomen. Intusschen zou ik willen zeggen, dat in den loop van de twee dagen geduurd hebbende besprekingen met Hitier het Europeesche pro bleem geheel besproken is met betrekking tot Duitschland en dat alle problemen behan deld zijn, die in het Londensche communiqué van 3 Februari vermeld zijn. Een aanzien lijke afwijking tusschen de meeningen der beide regeering trad'bij de besprekingen aan den dag. JRusIand. Eden vandaag bij Stalin. Donderdagmiddag ontving Litwinof den Britschen grootzegelbewaarder Eden in tegen woordigheid van den Britschen ambassadeur Chilston. den Russischen ambassadeur te Lon den, Maiski, en den directeur der Volken- bondsafdeeling van het Foreign Office, Strang. Onderwerp van bespreking vormden de actueele kwesties der internationale politiek. Eden bracht Litwinof op de hoogte met den inhoud der te Berlijn gevoerde besprekingen van Simon en Eden met de Duitsche leidende personen .waarna over de verklaring van Hitier nopens Rusland alsmede over de con clusies, die uit de besprekingen te Berlijn moeten worden getrokken, werd beraadslaagd. Volgens goed ingelichte kringen had het onderhoud plaats „in eèn zeer vriendschappe lijke atmosfeer en deed zich tot dusver geen enkel meeningsverschil voor". Het onderhoud zou hedenmorgen worden voortgezet, waarna Eden des middags Stalin zal ontmoeten. Dit zal de eerste gelegenheid zijn, waarbij Stalin kwesties betreffende in ternationale betrekkingen zal bespreken met een vertegenwoordiger van een buitenland sche regeering, aangezien dergelijke aange legenheden tot dusverre uitsluitend door Lit winof zijn behandeld. Nader meldt Reuter, dat Eden zijn per soonlijke denkbeelden uiteenzette omtrent de collectieve organisatie der veiligheid in Oost- Europa. Litwinof weidde uit over de Duitsch-Rus- sische betrekkingen en over de toenemende zekerheid, dat Duitschland een expansie ten koste van Oostelijk Europa overwoog. Men verwacht, dat de geconstateerde pun ten van contact het mogelijk zullen maken den weg te bereiden naar betere betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet Unie Du litsclh land. Duitsche predikanten naar het concentratiekamp? Een Reuter-telegram uit Berlijn meldt, dat voor het eerst sedert het begin van het meeningsverschil in de Duitsch Evangelische Kerk predikanten van de oppositie naar een concentratiekamp zijn gebracht;, drie predi kanten uit Hessen zijn gearresteerd en ge zonden naar het kamp' Dachau in Beieren. In de kringen der oppositie vreest men voor de opzending van nog twee predikanten, die in verzet waren gekomen teg'en pastoor Dietrich. Berlijn dementeert het bericht over Hitler's eischen. Het D.N.B. publiceert een mededeeling waarin de berichten uit de „Daily Telegraph" over Duitschlands eischen voor zijn terugkeer naar Genève volkomen onjuist worden ge noemd. Het berichi behelsde, dat. de Führer 'en rijkskanselier in zijn gesprekken met de Engelsche staatslieden als programpunten der Duitsche politiek o.a .den eisch zou hebben gesteld, dat de Corridor weer aan Duitschland wordt teruggegeven en dat het Duitschspre- kende gebied van Tsjecho-Slovakije weer bij het Rijk zou worden ingelijfd. Dit bericht is. aldus het persbureau, volkomen verzonnen en vormt een „politieke bronnenvergiftiging, waartegen van Duitsche zijde ten scherpste moet worden geprotesteerd." Tielman Roos overleden. Donderdag is te Kaapstad de bekende Zuid- Afrikaansche politicus Tielman Roos op 55- jarigen leeftijd aan hartverlamming over leden. Hij was langen tijd een der belangrijk ste figuren uit de Nationalistische Partij. In 1924 maakte hij deel uit van het kabinet Hertzog, doch tijdens de bewindsperiode van deze regeerLng kwamen ernstige verschillen tusschen hem en Hertzog aan den dag. In 1929 trad Roos af ziekte werd als oorzaak opgegeven en tevens verdween hij van het politieke tooneel, waarna hij te Bloemfontein een rechtersfunctïe aanvaardde. In 1932 keerde Tielman Roos onverwacht in het politieke strijdperk terug. Hij begon een grootsch opgezette actie voor devaluatie: en met succes, want in hetzelfde jaar besloot Hertzog inderdaad tot het loslaten van den gouden standaard. Niet lang daarna bewerkte Roos de fusie tusschen de beide groote natio nalistische partijen van Hertzog en Smuts (de „Natten" en de „Sappen".") Hemzelf mocht het daarbij echter niet gelukken een voor naamste plaats in het bewind van zijn land te krijgen. Hij stichtte een eigen politieke partij, die echter geen levensvatbaarheid toon de en tenslotte opgenomen werd in de groep der „nationale concentratie". Met Tielman Roos is een typische persoon lijkheid uit het staatkundige leven van Zuid Afrika heengegaan. DE HERTOG VAN GLOUCESTER TERUG IN ENGELAND. De hertog van Gloucester is gisteren van zijn rondreis door het Britsche rijk terugge keerd. De prins van Wales en de hertog van York gingen te Portsmouth aan boord van de ..Australia", waarmede de hertog huis waarts was gekomen, teneinde hem als eer sten te verwelkomen. Gezamenlijk reisden zij met den koninklijken trein naar Londen waar de koning en de koningin, beneven; vele andere leden van de koninklijke fami lie. de Australische premier, Lyons en ver scheidene ministers aan het Victor sta'-' ter verwelkoming aanwezig waren. (Adv. Ingez. Med.) UIT BERLIJN Vage conclusies. De Memel-kwestie. Lithauen en Duitschland. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 27 Maart. De besprekingen der Hitler-regeering met de Engelsche ministers hebben dus. volgens het officieele Duitsche bericht, plaats ge vonden op de meest vriendschappelijke en openhartige wijze en gevoerd tot volkomen opheldering der opvattingen aan beide zij den. Vastgesteld is het doel der beide re- geerïngen. den vrede in Europa te verzekeren door bevordering der internationale samen werking. Officieus wordt gemeld, dat de Duitsche regeering het verlangen koestert naar een spoedig persoonlijk overleg ook met de Fransche bevoegde ministers. Sir John Simon en Sir Anthony Eden ver klaarden voor hun vertrek uit Berlijn, dat zij meer dan ooit overtuigd zijn van het nut dezer conferenties. „Liebénswtirdigkeiten" over en weer, ook van de zijde der Berlijnsche bevolking, wa ren te verwachten en het minste dat men verwachten kon was een ambtelijk bericht, zooals de Duitsche regeering over de bespre kingen uitgaf. Of het meer dan een phrase is. zullen we eerst ervaren, als de Engelsche ministers met hun Fransche, Italiaansche en andere collega's gesproken hebben over hun bezoek aan de Wilhelmstrasse en mis schien ook zelfs dan nog niet. Meer dan door deze en andere belangrijke gebeurtenissen der laatste dagen is het Duit sche gemoed inaberoering gebracht door het oordeel, dat een krijgsraad in Kowno de hoofdstad van Lithauen gisteren uit sprak over eën aantal Duitschers uit het Memelgebied, van wie er vier ter dood wer den veroordeeld, twee tot levenslange en een aantal anderen tot vele jaren tuchthuis straf. Van Memel, Memeiland en Lithauen en van de verhouding, waarin deze landen tot elkaar zijn gebracht, blijkt buiten de krin gen, die er direct belang bij hebben, heel weinig bekend te zijn. terwijl het als een broeinest van verwikkelingen, die ernstige gevolgen kunnen hebben, de algemeene aan dacht begint te trekken. Zoodat het mij be langrijk genoeg toeschijnt, hier enkele woor den te wijden aan de geschiedenis van Li thauen en Memel. Lithauen, gelegen aan het noordelijkste deel van de Oostzee verschijnt als zelfstan dige staat groot-vorstendom in het be gin van de dertiende eeuw. Nadat het langen tijd overheèrscht was door naburige staten, veroverde het op zijn beurt deze staten, nam zelfs stukken van Rusland en Polen, voerde eeuwèn lang, steeds gretig naar nieuwen buit, een reeks oorlogen en werd in de vijftiende eeuw een aanzien lijke staat, totdat :de Koning van Polen het onder zijn scepter dwong. Het genoot korten tijd nog een zekere zelfstandigheid onder re gentschap van den broeder des -Konings. De koning werd vermoord, zijn broeder volgde hem op en lijfde Lithauen in 'bij het Poolsche Rijk. Dan kwamen na andere reeksen oor logen in deze strijdlustige stréken, de dagen van den Pruisisch en Ouden Frits, die met ziin keizerlijke Oostenrjjksche „nicht" en zijn „neef', den Czaar van Rusland, het Rijk der Polen deelde en inpalmde.. Van Lithauen kreeg Rusland, wat trou wens pok met Polen hetgeval was, het grootste deel. Slechts de stad Memel en om geving kwamen van Lithauen aan Pruisen. Een woest stukje grond, dat de oude Frits direct liet ontginnen. Memel werd een bloeiende havenstad, het land er om heen een vruchtbare Pruisische provincie, in te genstelling met het aangrenzende Lithauer land, dat nu bij Rusland hoorde en tot op den huidigen dag een dorre verlaten vlakte bleef. Memeiland met zijn levendige havenstad Memel was bijna twee eeuwen lang de noor delijkste provincie van Pruisen, uitsluitend door* Duitschers bewoond. Toen na den wereldoorlog Lithauen zijn. zelfstandigheid herkreeg, wilde het evenais Polen, zijn haven aan de Oostzee hebben. Het kreeg Memel en het Memeiland met zijn Duitsche bevolking. Om hier niet in conflict te komen met het aangenomen zelfbestemmlngsrecht der vol ken. kenden Engeland, Frankrijk, Italië cn Japan het Memelgebied aan Lithauen toe en waarborgden het „autonomie, om de overge leverde rechten en de cultuur zijner bewo ners te verzekeren". Het Memelgebied kreeg zijn eigen landdag en mocht ook zelf zijn landspresident kiezen. Alles evenwel onder een soort, blijkbaar zeer slecht omschreven „suzereinitext" der Lithausche regeering. die zich in het gebied door een (militairen) gou verneur laat vertegenwoordigen. Reeds jaren lang verkeert het Memelgebied in staat van beleg. De autonomie is door de regeering in Kowno op losse schroeven gezet. Duitsche ambtenaren en beambten worden naar het binnen- of naar het achterland overgeplaatst en door Lïthauers vexwangen. Het lidmaatschap van elke vereeniging is den bewoners verboden. Zelfs zangvereeni- glngen, kegelclubs e.d. worden gevreesd als voorwendsels, waarachter politieke complot ten worden gesmeed. Wie lid is van welke vereeniging in het gebied dan ook is niet ver kiesbaar voor den landdag. Het ligt voor de hand. dat dit voor velen een aanleiding is voor protesten in eigen kring. Anderen zingen in het openbaar demon stratief een lied van „Treue zur Heimat" of ..Liebe zum Vaterlande". De staat van beleg vei'oorlooft. een direct en scherper toegrijpen en straffen dan anders het geval zou zijn. Er zijn geweren gevonden bij zekere per soonlijkheden hier zegt men: jachtgewe ren waarvoor jachtacten konden worden overgelegd. Bij anderen werden pistolen en xevolvei-s gevonden, waarvoor echter evenzooveel be wijzen van rechtmatig bezit konden worden vertoond. Deze bewijzen zegt de militaire rechter zijn verstrekt door overheidspersonen in het Memelgebied met hoogverraderlijke be doelingen. Al wie het lange proces in de bladen volg de is er in zoovei-re niet uit wijs kunnen worden, dat hij is gaan twijfelen aan de on schuld van enkele aangeklaagden, maar ook evenzeer is gaan twijfelen aan het rechts bewustzijn van deze militaire rechters. Hitier zou met Simon over het Kownower oordeel gesproken hebben. Hij zou niet met geweld ingrijpen, maar de hulp inroepen van de mogendheden, die de rechten" der bewo ners van het Memelgebied beloofden te zul len beschermen. Lithauen is een land met <no,g niet twee en eexx half millioen inwoners; als het zich blijkbaar steunend op zijn Sowjet-buurman, voortgaat op deze wijze zijn buurman in het westen te krenken, zou dat ernstige gevol gen kunnen hebben. H. L. Hauptmann in hooger beroep. Op 20 Juni vastgesteld. V. D. meldt uit Trenton (New-Jersey) 28 Maart: Het hof van appèl heeft het hooger beroep van Richard Hauptmann, die ter dood veroordeeld was wegens-• ontvoering van de baby van Lindberg, vastgesteld op 20 Juni. BARUCH VERDEDIGT ZICH VOOR DE AMERIKAANSCHE SENAATSCOMMISSIE. Voor de Senaatscommissie van onderzoek naar den wapenhandel en de wapenfabricage heeft zich naar wij meldden de bekende ban kier Bernard H. Bai-uch, die tijdens den we reldoorlog voorzitter was van de Commissie voor de Oorlogsindustrie, verdedigd tegen de beschuldigingen van Senator Huey Long en van den predikant Charles Coughlin, die hem, naar zijn zeggen, hadden geschilderd als een „duivelsche geldwolf", Baruch verklaarde voor de Senaatscommis sie verder o.a.: „Nooit sedert het moment dat ik tot den regeeringsdienst werd geroepen heb ik voor een dollar waarde of belang gehad in eenig concern, dat munitie of oorlogstuig vervaardigde. Ik heb mijzelf losgemaakt van alle ondernemingen die ook maar eenigszins met mijn openbare functie in tegenstelling stonden. Ik heb deze stappen vrijwillig ge daan en met opoffering van een groot gedeel te van mijn fortiun." Baruch bood de commissie aan mede de pu ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Door een bediende werden Thijs en Elewijn bij den koning gebracht. „Ik ben dokter Ibaroen," zei Thijs, „kan ik U helpen?" De koning zei: „Ik denk het niet ik heb verdriet en ben heel erg ziek. Ik heb ook geen trek waar dat van komt zou ik wel eens willen weten. Ik krijg niet meer dan pap en zoo nu en dan wat sap van vruchten. Zelfs dat doet in mijn maag veel pijn. Daar komt alweer eeir knecht met pap aandragen. „Hé," dacht Thijs, „dat is een vreemdsoortige geschiedenis." En hij peinsde lang over het geval na. blieke opinie wakker te maken voor het tot standkomen van een wetgeving waardoor de oorlogswinsten beperkt zouden worden. Hij verklaarde zich voorstander van een zeer strenge prijzencontrole door de regeering in oorlogstijd, gepaard gaande met een zware be lasting op de winsten die dan toch nog ge maakt worden. Tramp vaart dreigt vernietigd te worden. Beroep op de regeering. gedaan. De heer W. H. de Monchy, de directeur van de N.V. Holland-Amerika Lijn, voorzitter der Ned. Reedei'svereeniging noemde in de alge meene vergadering dier organisatie 1934 een zoo moeilijk jaar als de Nederlandsche koop vaardij zelden of nooit heeft meegemaakt. Een financieele ondergang is in veiTeweg de meeste gevallen reeds niet meer te voorkomen. De regeering kan thans alleen nog ervoor zorgen, dat de Nederlandsche vlag niet ge heel van de wereldzeeën verdwijnt. Het instellen van minimumvrachten op de La Plata-markt heeft eenige verbetering ge bracht in de trampvaart, terwijl men tracht een soort gelijke regeling voor de graanvaart. van Montreal en Australië te treffen. Spreker verwachtingen voor de naaste toe komst zijn niet hoog gespannen. Toch is hij er van overtuigd dat er voor de Ned. scheepvaart een plaats in het wereldverkeer bestaat en het zal voldoening hebben gegeven uit ministeri- eele mededeelingen te hebben kunnen op maken. dat onze regeering thans bereid schijnt te zijn, meer voor de Nederlandsche scheepvaart te doen dan tot nu toe. Het is verre van mij, aldus spr., de hulp welke onze regeering tot dusverre door be middeling van de Benas verleent, te klei neeren: integendeel, spr. geloofde, dat, indien de Benas er niet geweest ware, zeer ernstige ongelukken geschied zouden zijn, welke nu vermeden konden worden: even overtuigd is spreker echter dat de taak van de Benas in den tegenwoordigen vorm als afgedaan is te beschouwen, omdat het geven van cre- dieten, zooals tot nu toe geschiedde, de maat schappijen niet meer in het leven kan hou den. Wij mogen aannemen, aldus spr., dat het onze regeering ernst is met hare verklaringen dat zij een Nederlandsche koopvaardijvloot, zoowel voor de lijnvaart als voor de tramp vaart, wil handhaven, doch. indien dit zoo is, dan mag geen verdere tijd verloren gaan en dan moet de regeering thans maatregelen treffen. Reeds tien maanden geleden werd van regeeringszijde erkend dat iets gedaan be hoorde te worden. Inmiddels werd de toestand, in het bijzon der voor de trampvaart, steeds slechter, en juist in den laatsten tijd nemen de verkoopen van tonxiage naar het buitenland een derge- lijken omvang aan, dat, indien niet zonder eenige verdere vertraging stappen genomen worden, de regeering zich voor het nuchtere feit geplaatst zou kunnen zien, dat een trampvaart van internationale beteekenis onder de rood-wit-blauwe vlag tot het ver leden behoort. Door de vergadering werd warme dank gebracht aan den heer De Monchy voor de vele diensten aan de vereeniging bewezen. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer P. A. Arriens, directeur van de N.V. Hol'lahdsche' Stoomboot Mij. te Amsterdam; tot onder-voorzitter, werd benoemd de heer !W. Ruys Bzn., lid der directie van den N.V. Rot- terdamsche Lloyd. Ter voorziening in de vacatures, ons taan door het aftreden van de heeren Mr. D. A. Delprat en J. v. Hasselt, werden tot bestuurs leden gekozen de heeren A. F. Bronsing, di recteur van de N,V. Stoomvaart Mij. Neder land te Amsterdam, en D. 'Hudig, directeur van de N.V, Kon. Ned. Stoomboot Mij te Am sterdam. i iiiiniiiiiiiiiii iiiii|l|ll,|,llliiliiiinii ZATERDAG 30 MAART 1935. HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel door J. Jong. 8.30 Gramofoon- muziek. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.Gevar. progr. m.m.v. verschillende VARA-orkesten en solisten. 12.00 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 12.30 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 1.00 „De Fliex-efluiters" o.l.v. E. Walis. 1.30 „De Noten krakers" o.l.v. D. Wins. 2.00 „Hoe de toonkunst giroeide". 2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 E. Walis en zijn orkest. 3.15 M. Sluyser: Filmpraatje. 3.30 R'damsch Philharmonisch orkest o.l.v. E. Flipse. 4.10 Lezing. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Literaire causerie J. Winkler. 5.50 VARA- orkest o.l.v. H. de Groot en solisten. 6.30 Espe- rantouitzending. 6.50 Oi'gelspel J. Jong. 7.00 Friesche uitzending. 8.00 SOS-Ber. 8.03 Gra- mofoonpl. 8.20 U. h. Concertgebouw te A'dam: „De Stem des Volks", o.l.v. A. Krelage, „De Ster der Toekomst", o.l.v. L. D. L. Welters, en kinderkoor. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.45 M. Gobets (tenor) en C. Steyn (orgel). 10.15 „Geef je zooals je bent", spel van Broedelet. M.m.v. het VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.30 VARA-or- kest o.l.v. H. de Groot. 11.15 Gramofoonpl. 113012.00 E. Walis en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. KRO-uitzciiding. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gi-amofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Causerie. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Orkestconcert, gramofoonmuziek en lezingen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9.05 Schlager muziek, gramofoonpl. en accordeonspel. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Mci-genwijding. 11.20 Gramo foonpl. 12.05 BBC-Northern-oikest o.l.v. Mor rison mm..v. J. Morava (viool). 1.20 Commo dore Grand-orkest o.l.v. H. Davidson. 2.20 Het Belfaster Omroeporkest o.l.v. E. G. Brown m.m.v. W. Boyd (texxor). 3.20 Orgelspel D. Thorne. 3.50 Het BBC-Mïdland orkest o.l.v. L. Hewward m.m.v. G. Gibbs (bariton). 5.05 Ame- rikaansch relais. 5.35 Ambrose en zijn Em bassy Club-orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Inter view. 7.50 Dickson's Apsley Band o.l.v. Dyson, m.m.v. Th. Bates (bariton). 8.50 Gevarieerd programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-orkest o.l.v. Clifford m.m.v, W. Heughan (bas). 11.20 12.20 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Orkestcon cert o.l.v. Doyen. 8.45 „Les contes d' Hoffman", operette van Offenbach. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Omroeporkest. 1.30—2.20 en 4.20 Gra mofoonpl. 6.20 Omroeporkest. 7.35 Gramo foonpl. 8.20 Salonorkest. 10.30—12.20 Dans muziek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6