N WEEKNIEUWS ABR. MEIJER Het vestigingsverbod VRIJDAG 29 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 13 In de Sieckunst. Een kalenderblad van Nïeuwenhuïs, waarbij 'de natuurvorm der lelie tot een decoratief lijnenspel is verwerkt. ke verbluffende veelzijdigheid in de schoonheid der natuurvormen maakt het begrijpelijk dat deze reeds in den oer-tijd als versieringsmotieven heb ben dienst gedaan. Zelfs de minst aanzien lijke scheppingen der natuur bezitten, dooi den mikroskoop beschouwd een regelmatige variëteit aan vorm en kleur die haar het bre vet van eerste sierkunstenaresse buiten mede dinging bezorgen. Het prachtwerk van den grooten natuuronderzoeker Ernst Haeckel „Kunstformen der Natur" dat een dertig jaar geleden verscheen, heeft aan reeksen kunste naars een oneindigen voorraad motieven be zorgd, hoewel de groote geleerde zijn aquarel len ontleende aan de minst ontwikkelde on- derzeesche levende natuur der Middelland- sche zee. Haeckel was een geleerde met een kunstenaarsziel, aan wien de sierkunstenaars groote verplichtingen hebben gehad. Doch meer direct heeft hét hoögër ontwik kelde plantenleven reeds in de oudheid de kunst beïnvloed. In de kunst van het oude Egypte speelt de lotusbloem een voorname rol, evenals op de monumenten en de gebruiksvoorwerpen in de tempels der Indiërs. Bloem en blad van de Lotus vindt men in hunne grondvormen ge- styleerd, op de Egyptische vazen, sieraden en munten terug. Maar meer nog dan de Lotus wordt het Acanthusblad in de volgende eeuwen het motief bij uitnemendheid voor iedere ver siering. Het Korinthisch kapiteel wordt, vol gens Vitruvius aan een gestyleerd Acanthus blad ontleent, en door de middeleeuwen heen tot in de stijlen der Lodewijken handhaaft dit blad zich als versieringsmotief. Bij den bouw der kathedralen in de twaalf de en dertiende eeuw wordt zijn motief rijke lijk vermengd met die van nog uitheemscher vegetatie, de iris, nenuphar enz. komen den rijkdom aan versiering in de architectuur ver meerderen, waarvan de beroemde kathedraal van Chartres een menigte van voorbeelden geeft. Na de vijftiende eeuw wordt in de ar chitectuur de bloem-ornamentiek minder overwegend, handhaaft zich daarentegen als versiering der gebruiksvoorwerpen. Weefsels, borduurwerk, kant, behangsels, boekband en boekversiering, smeedwerk, ge kunt U dit alles niet denken zonder de ornamentatie, waar voor de bloem en de plant de motieven be zorgden. Een sterke herbeleving .komt tegen het einde van de negentiende eeuw onze aan dacht vragen, beweging die nog steeds gaande is en waaraan men veel schoons te danken heeft. Men behoeft slechts de namen van William Morris en Walter Crane in herinne ring te brengen om twee der voornaamste gangmakers genoemd te hebben die beiden groote en oorspronkelijke artisten waren. Oor spronkelijk dan in zooverre zij op geheel per soonlijke wijze overgeleverde schoonheid (dei- middeleeuwen hoofdzakelijk) opnieuw ver werkten. Vooral op de boekversiering heeft Morris- en ook Crane grooten invloed gehad. Zij, en de door Haeckel en anderen in het leven geroepen kunstzinnige natuuraanschou- wing beheerschen ook in ons land de opkomst der versierende kunst waaraan ten onzent de namen van Duco Crop, Dijsselhof, Nieuwen- huis, enz. verbonden zijn. Op het fraaie ka lenderblad van Nieuwenhuis dat hierbij" gereproduceerd wordt, ziet men hoe de kun stenaar den natuurvorm van de lelie tot een decoratief lijnenspel verwerkt en toch het karakter van de bloem behoudt. Ongeveer gelijk met Morris' hernieuwings- arbeid komt dan in Europa de invloed van het Oosten, inzonderheid van Japan aan den dag. De Japanners zijn de onbetwiste meesters op het gebied der versieringskunst en daar Japan ook het land van de bloem bij uitne mendheid is. wordt het niet verwonderlijk dat die in alle versiering wordt to pas ge bracht. Anders dan in de moderne tijden in het Westen, geschiedt die versiering niet door styleering, doch ze is geheel vrij en intuïtief en uitsluitend op den aangeboren schoon heidszin van den Japanner gebaseerd. Het blijft wonderbaarlijk hoe de eenvoudigste pottenbak ker een enkel takje op zijn theepotje weet aan te brengen, zóó dat het juist daar goed is aangebracht. Een artist als Korin is daar een meester in. En ontelbaar zijn de kunstenaars en de objecten die van die nationale begaafd heid getuigen. Lakwerk en potterie, prent en klein plastiek alles ademt dien natuurlijken zin voor de juiste, de evenwichtigste, de sierlijkste aanbrenging' van plant- en bloem motieven op de dingen van dagelijksch ge bruik zoo goed als op de voorwerpen uit den tempel. Doch niets er in is schematisch, alles Is intuïtief en als van nature gegroeid. Waaruit de groote sympathie die bij de Europeesche kunstenaars van het impressio nisme, als Whistier b.v., voor de Japansche kunst bestond, te verklaren valt, In die sfeer behoort dan in ons land misschien Lion Cachet gezien te worden wiens werk zeker in den aanvang veel losser, impulsiever was dan dat zijner bovengenoemde vrienden en tijdge noot en. Dat bloem en blad in de compositie der gebrandschilderde ramen van vroeger en nu van groot belang zijn, behoeft haast niet ver meld. In de ramen die de Haarlemsche kun stenaars Hubert de Ru en Nico Schrier voor het bloemenpaleis ter Flora ontwierpen heb ben deze daar een bescheiden en toch spre kend gebruik van gemaakt. En in een ander groot raam voor de restaurantzaal ontwierpen dezelfde sierkunstenaars een ondubbelzinnige voorstelling van de rol die de bloem in de ver schillende fases van het leven speelt. Het is opmerkelijk dat de tulp zelden, de hyacint bij mijn weten niet als motief in ver siering gebruikt werd. Uitgezonderd natuur lijk in die gevallen waar een speciale opdracht Lot dat gebruik noopte. Heel anders is het;ge steld met de lelie, die als symbool van hét Fransche koningschap, of de chrysant, die als Japan's nationale bloem, vanzelf de hun toe komende belangrijkheid verwierven. J. H. DE BOIS. BENQJLMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Velsen-Driehuis postoor B. de Jong te 'sGravénhage; tot pastoor te De Cocksedorp rector Th. Boonekamp van het Rustoord St. Joseph te Beverwijk: tot kape laan te Beverwijk de weleerw. heer S. Ligt- hart; tot algemeen geestelijk adviseur van de Kath. Soc. Vereen, en de districten Boverwijk en de Zaan: R. D. S. Ligthart te Beverwijk. AFWIJZENDE BESCHIKKINGEN Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het verzoek van Gebrs. Robart, te Apeldoorn, om vergunning tot het in werking brengen van een autöbusdienst (rondritten) tusschen Aueldoorn en Amsterdam, voor zooveel het door dien dienst te rijden traject in deze pro vincie is gelegen. Voorts hebben Ged. Staten afwijzend be schikt op eenzelfde verzoek van E. J. Weter- kamp, te Apeldoorn. Ged. Staten zijn van oordeel, dat de voorge stelde rondritten blijkens de door den aan vrager verstrekte gegevens, in wezen normale autobusdiensten zijn en dat aan een autobus dienst tusschen Apeldoorn en Amsterdam, bij de bestaande spoorwegverbinding, geen be hoefte bestaat. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Donderdagmorgen waren bij de in aan bouw zijnde brug over de Delft bij. de Stuy- vesantstraat twee werklieden bezig met het verplaatsen van een ijzeren balk, waarvoor zij een stuk hout gebruikten. Plotseling kan telde de balk, waardoor één der werklieden, de 46-jarige Z., viel. Hij kwam met het rech terbeen onder den balk terecht, waardoor hij een gecompliceerde breuk in het onderbeen kreeg. Hij werd door leden van den On- gevallendienst voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Groote Houtstraat 16 Het mooiste en tevens sterkste tricotweefsel ter wereld is wel liet Bleyle Fabrikaat Er Is letterlijk geen enkele nadeelig'© eigenscUup aan ver bonden. Elegant, soepel, wasclieclit, kleurecht en onverslijtbaar. Kinderjurkjes, truien, blazers, schoolbroeken en voor dames: japonnen deux pieces en bla zers worden U in groote ver scheidenheid van tinton aange boden. (Adv. Ingez. Med.) „HERMAN IIEIJERMANS". De vaandelcommissie van bovengenoemde vereeniging heeft de donateurs uitgenoodigd op Zaterdag 30 Maart te komen naar Olym- pia. om tegenwoordig te zijn bij de ontbin ding van bovengenoemde commissie. De bijeenkomst wordt afgewisseld door zang, muziek cn voordracht. Ook is er een bal. GUNNING. Door den architect N. C. ten Broeke te IJmuiden is namens zijn principaal aan J. v. d. Putten, aannemer, Haarlem N.) opge dragen het bouwen van een dubbel woon huis met sousterram en een werkplaats aan de Oranjestraat te Zandvoort. INBRAAK. Een bewoner van de Korte Margaretha- straat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Donderdagmorgen tijdens zijn afwezig heid iemand zich vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel toegang heeft ver schaft tot zijn woning. De electriciteitsmeter werd opengebroken. Een bedrag van f 6 aan kwartjes werd ontvreemd. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier acht rij wielen ontvreemd. DE ZON BRAK DOOR. In deze vertelling van Wilhelmina Balti- nester,. zijn heiaas eakelg regels op een an dere plaats' terechtgekomen,--dan zij behoor-- dén te' hebben. De onderste'6 regels van de tweede kolom (beginnende met: haar eigen dwaze hoop) moeten worden geplaatst ach ter den 21sten regel in de derde kolom (dus achter: ergert ze zich over haar eigen zwak heid en). Wanneer men het verhaal zóó leest, ver loopt het zooals het behoort. HAMBURGER THALIA-THEATER. Het Hamburger Thalia-Theater (dir. Paul Mundorf en Erich Kühn) dat begin April te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam Shakespeare's „Wintermarchen" ter opvoe ring zal brengen, zal ook een voorstelling in den Stadsschouwburg té Haarlem geven en wel op Zaterdag 13 April. JOODSCHE SOCIëTEIT HAARLEM. De Joodsche Sociëteit Haarlem geeft op Woensdagavond 3 April in den Stadsschouw burg een opvoering van het tooneelstuk ..Als het getij verloopt", door L. S. Cohen van Delft, onder regie van Adolphe Hamburger. De strekking van dit tooneelstuk is de opkomst, bloei en. verval te beschrijven van de emanci patie dér joden in Duitschland. Het bestrijkt een gebied van 120 jaren. Ge kunt nu griep voorkomen. Bij de eerste teekenen van verkoudheid sprenkelt ge enkele druppels Karsote op Uw zakdoek en snuift de op stijgende damp op. Deze dringt door tot de meest verborgen hoekjes der ademhalingsorganen en doodt daar de bacteriën, zoodat de infectie onmid dellijk gestopt wordt. Binnen enkele uren is Uw opkomende verkoudheid verdwenen. Karsote is ver krijgbaar bij apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) de vesti^ingseischen. In het groote raam dat in de officieele ontvangzaal in het restaurantgebouw geplaatst is, ivordt uitgebeeld wélke belangrijke rol de bloemen in het leven der menschen spelen; bij de geboorte, de verloving, het 'huwelijk en het sterven. Een der gebrandschilderde ramen van den Haarlemschen kunstenaar Hub ent de Ru in de Elora!'-gebouwendie uitgevoerd zijn op het atelier „De Vonk"rfirma Schrier en de Ru te Haarlem, Niettegenstaande de Minister van Eco nomische Zaken bij een der debatten in de Tweede Kamer der Staten-Generaa'. kortge leden onomwonden heeft medegedeeld, dat hij aan ?en z.g. vestigingverbod geen beteeke- nis hechtte en van die zijde een voorste! om daartoe te geraken, niet verwacht kon wor den, blijft in een gedeelte van den Neder- landschen middenstand de neiging bestaan om van een dergelijk verbod alle heil te ver wachten. Juist daarom is het van belang de beteekenis van een dergelijken maatregel nader te beschouwen. De onrustbarende toe neming van het aantal winkelzaken is zeker een der factoren, die den gevestïgden mid. denstand er toe gebracht hebben zijn liefde aan een dergelijken maatregel te verpanden. Dat men daarbij zich zelf sauveert en ge woonlijk op het standpunt staat, dat de maatregel alleen zal gelden voor de ..komen den", is menschelijk. maar daarom allerminst dus ook altijd redelijk. De overbezetting kan immers reeds aanwezig zijn, in welk geval onder de „bestaanden" slachtoffers zouden moeten vallen. Het vestigingsverbod is daar bij een eerste stap naar het gildewezen. en opent de mogelijkheid van een afsluitir. met alle noodlottige consequenties daaraan verbonden. Tot hoever wordt een dergelijk verbod uitgestrekt? De opening van een nieuwe zaak op een nieuwe plaats zou zeker onder het verbod vallen. Ook de opening van een filiaal van een bestaand bedrijf? En hoe te handelen met een bedrijf, hetwelk drie weken gesloten is geweest, bijv. wegens ver bouwing of wegens reorganisatie. Mag dat be drijf bij een bestaand vestigingsverbod na drie weken niet heropend worden? Wordt het verbod ook doorgevoerd, wanneer de zaak van vader op zoon overgaat, wanneer men de zaak als erfenis krijgt toegewezen? Al naar gelang men de deur meer of minder wijd open zet, wordt de kans op afsluiting grooter of kleiner. En als men dan na eindeloos wikken en wegen de redactie van de vesti gingsverbod-bepalingen op papier heeft gesteld dan komt de practische uitvoering. Dan blijkt. Oostenrijk is er het voorbeeld van dat de mazen van het net zoo talrijk en buiten dien zoo groot zijn, dat het grootste gedeelte der delinquenten er doorheen weet te glip pen. Daarbij voegt zich dan nog een moeilijk heid, die eerst aan het licht treedt, wanneer de termijn van het verbod is afgeloopen. Het intrekken van het verbod moge dan theore tisch door te voeren zijn, in de praktijk zal men op grooten tegenstand 'stuiten. In de eerste plaats natuurlijk van de zijde van hen. die door deze bepaling beschermd zijn gewor den. Vandaar dat wel als vaststaand aangeno men kan worden, dat men de ontdekte mazen zal trachten te herstellen. Dat beteekent niet anders dan dat de „vernieuwing" in de be. trokken bedrijfsgroep verder beperkt wordt. De gilden zijn o.m. daardoor te gronde ge gaan. Het vestigingsverbod verhindert in de oogen van de voorstanders van 'n dergelijken maatregel, dat ongenoode gasten toetreden maar het belet tegelijkertijd, dat de bestaande bedrijfsgenooten zich blijven inspannen. De verslappende invloed zal zich eerst na gerui men tijd openbaren, maar dan is het gewoon lijk te laat om het onheil te herstellen. Iets dergelijks vindt men bij te, hoog opgevoerde tarieven, dié op den duur energiedoodend wer ken. Opheffing van het vestigingsverbod moet dan ook gevolgd worden door andere maat regelen. Het verlengstuk wordt bijv. gevon den in vestigingseischen. Op laatstgenoemd ;ebied hebben wij vermoedelijk weldra in ons land de eerste bepalingen, welke in werkin; zullen treden. De betrokken ondernemer zal aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, voordat hij zich mag vestigen en zijn bedrijf mag uitoefenen. Deze eischen kunnen van zeer verschillenden aard zijn, In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan bepaalde eischen van vakbekwaamheid. Naar mijn gevoelen zou men over deze groep van eischen met elkander van gedachten kunnen wisselen, indien de ge legenheid tot vakopleiding in ons land zoo danig ware georganiseerd, dat een ieder in staat zou kunnen zijn, daarvan te genieten. Op middenstandsgebied ontbreekt, daaraan nog buitengewoon veel. Het is mij dan ook niet duidelijk, hoe men deze eischen voor het grootste gedeelte dezer middenstanders zou willen formuleeren. Kan de oplossing langs dien weg niet, of slechts ten deele, gevonden worden, dan zoekt men naar andere middelen. De concurrentieverhoudingen worden dan in het geding gebracht. De Overheid zal mede overwegen of er behoefte bestaat aan een nieuw te vestigen zaak. De middenstandsor ganisaties zullen bij de beoordeeling van een dergelijke kwestie ook adviseeren. Het „be hoefte" criterium gaat een rol spelen. De al of niet-wenschelijkheid daarvan maakt in de kringen van den Nederlandschen middenstand een punt van „nadere overweging" uit. Dat be teekent: de een denkt er zus, de ander zoo over. In het op 2 Maart 1935 verschenen of ficieel orgaan van de Algemeene Winkeliers, vereeniging te Amsterdam, staat zelfs te lezen dat juist door het verschil van meening t.o.v. dit punt wel eens een breuk zou kunnen ont staan tusschen de landelijke organisatie en een harer afdeelingen. Moet men in laatste instantie aan de Overheid overlaten te be slissen of in een bepaalde bedrijfstak nog vakgenooten toegelaten kunnen worden? Per soonlijk voel ik daarvoor absoluut niets, be schouw ik hier geen functie voor de Overheid aanwezig en zie ik daarin een stap naar de oprichting van ,.staats''-winkels. Intusschen ben ik er van overtuigd, dat men zich aan dit oordeel niets gelegenu zal laten liggen. Er moeten nu eenmaal „daden" gesteld worden, dat is een der modes van dezen tijd. Tot de middenstands-..daden" behooren ook de deze beschouwing besproken desiderata. Het is te hopen, dat het zoo meteen geen „mis daden" zullen blijken te zijn. MOLLERUS. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ongezelligheid in de Haarlemsche bioscopen? Een abonné van ons blad schrijft ons, dat het stelsel van twee avondvoorstellingen dat in de meeste Haarlemsche bioscopen gehul digd wordt, nadeelen heeft. In de eerste plaats zijn de zalen slechts voor een klein gedeelte gevuld, wat ongezellig is en waarvan het ge luid nadeelen ondervindt. Bovendien, schrijft inzender, worden de journaals tengevolge van den bepaalden en beperkten duur van het programma, regelmatig ingekort, terwijl er ook directies zouden zijn, die de hoofdfilms inkorten. Tenslotte moet men, als men één geheelen uitgaansavond wil hebben, twee ver makelijkheden opzoeken en dat is voor velen een onmogelijk feit geworden. Inzender wijst op het feit, dat elders, bijv. in het Zuiden slechts één avondvoorstelling wordt gegeven, waardoor de zalen vol zitten en er gezelligheid heerscht. Enquêtes in Frankrijk en Amerika hebben uitgemaakt, dat het groote deel van het pu bliek gesteld is op één avondvoorstelling met twee hoofdnummers. De schrijver vraagt, welke bioscoopdirectie in Haarlem tegemoet wil komen aan deze wenschen van het publiek en welke uitgaan de Haarlemmers, die dezelfde klacht hebben als inzender, het initiatief zullen nemen tot oprichting van een comité, dat de belangen van bioscoopbezoekers zal behartigen. We gaven bovenstaand stuk ter inzage aan de heeren Bakker, directeur van Rembrandt Theater en Cinema Palace, Hartman van bet Luxor Theater en Prager van Frans Hals Theater, die het er over eens waren, dat in de praktijk het systeem van twee avondvoorstel lingen uitstekend voldoet. De bezoekers van buitc-n de stad prefereeren de eerste voor stelling. omdat ze tijdig thuis kunnen zijn: de zakenmenschen zijn bij de voorstelling van kwart over negen gebaat, doordat ze na het sluiten hunner winkels eerst de zaken op orde kunnen stellen en dan op hun gemak de tweede voorstelling kunnen bijwonen. Een ander voordcel is het afwerken van het programma zonder noemenswaardige pauzes, waardoor de lengte van het programma, on danks den kprteren tijd. waarin het gedraaid wordt, toch ongeveer even groot is als bij één enkeie avondvoorstelling. Verdediging tegen aanvallen. gas- Zeer Geachte Redactie, Naar aanleiding van het korte ingezonden stuk „De Verdediging tegen Gasaanvallen" zou ik gaarne de aandacht vestigen op het vol gende: De methoden tot bescherming der bevolking zijn vele. Heele boeken worden er aan gewijd, Burgemeesters hebben uitgebreide „Handlei dingen" ontvangen, hoe ons toch maar den minsten last te veroorzaken bij mogelijke aan vallen uit de lucht, kortom het lijkt of er wer kelijk zeer veel tegen te doen is. Maar de prak tijk van dit alles zal totaal anders zijn: Zie totale oppervlakte van ons land! Wanneer we weten, dat de moderne vliegtui gen minstens 300 K.M. per uur kruissnelheid hebben en dat de totale breedte van ons land op de breedste gedeelten 250 K.M. bedraagt, dan is het een klein sommetje om uit te reke nen, dat als er aan onze Oostgrens eenige eskaders vliegtuigen komen (vrij zeker óók Fokkers), ons land binnen het uur tot een ruïne gemaakt kan worden. En is er in dat korte tijdsbestek dan gelegenheid om al die mooi uitgedachte maatregelen te nemen? Zijn dan o.a. niet alle Nederlandsche cen trales verwoest? En als we nu weten, dat de F 36 deze week naar Berlijn vloog in ruim twee uren en dat deze machines in korren tijd te maken zijn tot bommenwerpers, (waarvoor het materiaal op Soesterberg klaar ligt,) is dan die heele luchtbescherming, voor welk land dan ook, geen waanzinnige geldverspil ling. geen totaal onnoodige angstaanjagerü, alleen ten voordeele der Internationale wa penindustrie? en moeten wij niet alle krach ten, die in ons zijn, aanwenden om te komen tot de zoo hoog noodige samenwerking tus schen de Volken-zelf? U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. J. W. D.—B. Over luchtbescherming. M. de R. Wilt U mij veroorloven, enkele opmerkingen te plaatsen omtrent hetgeen over „gas" en vrede" in uw blad van Dinsdag j.l. is opge nomen? Vr. S. suggereert, dat de wetenschap niet stil heeft gezeten en dat er in een toekomst oorlog nog wel heel andere gassen zullen wor den gebruikt. In vakkringen wordt sterk betwijfeld of er nog wel iets totaal nieuws op dit gebied zou kunnen worden ontdekt, maar hoe dan ook: de „uitvinder" zal persé éérst de afweer moe ten kennen m.a.w. hij kan alléén maar zoeken in bepaalde richtingen en moet uit zelfbehoud zorgen dat de afweer al bij de hand is. Als een oorlogvoerende dus met een nieuw pas op het terrein van den strijd wil verschij nen, zijn de eigen tegenmaatregelen al voor bereid, en zulks bleek in den oorlog merkwaardig snel bij de tegenpartij bekend. Het schrikbeeld van het „alles doordringende" toekomstgas is: een bakerpraatje! Zooals het nü is, is het trouwens al erg ge noeg! Maar wat wil J. S. eigenlijk betoogen? Men is er al 36 jaar over bezig om „de oor- g af te schaffen" en iedereen is er van over tuigd, dat zulks „gewenscht" is! Maar tot dus verre blijkt „men" er nog niets op gevonden te hebben en ook de schrijver geeft geen op lossing, doch inmiddels zijn de toestanden zóó, dat geen enkele regeering, van welke samenstelling of kleur ook, er aan zal denken éénzijdig tot algeheele ontwapening over te gaan. Zij, die dat propageeren, zijn niet ver antwoordelijk voor eventueele gevolgen! Maar zelfs in een neutraal cn ongewapend Nederland is men vooralsnog niet gevrijwaard van gevaren uit de lucht! Is er iemand die gelooft, dat bij een oorlog tusschen Engeland (al of niet met bondgeno ten) tegen Duitschland, de resp. luchtvloten ons land zouden „eerbiedigen" en zouden ont zien bij hunne wederzijdsche bombardeer- tochten en ontmoetingsgevechten? Men gaat langs den koristen weg op den vlucht en indien onderweg vliegtuigen wor den afgeschoten of hun bommenlast wegwer pen. kan het toeval meebrengen, dat. zónder tegenmaatregelen onzerzijds, inderdaad zéér ernstige „ongelukken" zullen plaats vinden! De inzender is dan waarschijnlijk één der eersten, die het dan weer een „ongehoord schandaal" vindt, dat het Rijk of de Gemeente of wie ook. geen hulp verleent of er niets te gen doet Het is moeilijk het iedereen naar den zin te maken! Wat helpt eigenlijk al dat gepraat en ge schrijf? Wij zitten voorloopig nog in het schuitje en moeten meevaren. En daarom doen wij verstandiger met niet meer te „praten", maar met te doen! Ons voorloopig nog te pre- pareeren op luchtbescherming en dit volgens beste weten vóór te bereiden, waarbij dc Re- geeringsmaatregelen overdreven eischen zul len stellen noch in de eene,. noch in de andere richting. Maar afwachten en eventueel protesteeren zal zéker niet helpen! Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. H. VAN SWINDEN KOOPMANS, Adviseur voor luchtbescherming, Ripperdapark 17.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7