Hel Belm$dikste Het vliegen in woord en beeld. Een nieuwe serie teekeningen. Nieuwe snorren. Een nieuw bijkantoor van Haarlem's Dagblad. 52e 'Jaargang No. 15879 VerscKijnt' dagelijks, EeKalvè op Zon- ëri Feestdagen Zaterdag 30 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim S 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Maart. Anti- Law aai-maand. Breda h§eft de eerste Anti-Lawaai-maand in Nederland op touw gezet, en deelt daar omtrent het volgende aan de N. R. Ct. mede: „Op uitnoodiging van den voorzitter der ge luidsstichting, dr. Struycken, heeft zich alhier onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck een commissie ge vormd, welke in samenwerking met A.N.W.B. en K.N.A.C. de eerste anti-lawaaimaand in Nederland zal organiseeren. In deze commis sie hebben o.m. zitting vertegenwoordigers van A.N.W.B., K.N.A.C. en de vereeniging voor veilig verkeer, alsmede de commissaris van politie en de directeur van openbare werken. De anti-lawaaimaand zal Dinsdagmiddag om 3 uur beginnen met een officieele bijeen komst ten stad'buize, waar de voorzitter der geluidsstichting, dr. Struycken een rede zal houden. De K.N.A.C. heeft voor deze actie 120 borden met het bekende stilteteeken en een opwek king om onnoodig lawaai te vermijden, laten maken, de A.N.W.B. heeft zijn wegwijzers met het stilteteeken aangevuld. Voorts zullen op alle toegangswegen tot de stad borden en doe ken worden aangebracht, waarop de anti- lawaai-campagne met pakkende leuzen wordt aangekondigd. Om te bereiken dat alle weggebruikers me dewerken om de verkeersregels zoo volledig mogelijk na te leven, zullen op ruime schaal strooibiljetten worden verspreid, speciaal ook onder de schooljeugd. Van de zijde der politie is alle mogelijke medewerking toegezegd, de politie zal de geheele maand April waarschu wen tegen onnoodig lawaai. Bij autoriteiten bestaat groote belangstelling voor deze actie." Nu, bij mij ook. Onmiddellijk rijst bewon dering voor Breda's gevoel-voor-humor. Met zuiver-Brabantsche leutigheid zet het zijn Anti-Lawaai-maand in op het oogenblik dat de campagne voor de Provinciale Staten-ver- kiezingen net op gang begint te raken. Als die verkiezingen plaats hebben zal Breda al we ken onder den invloed van het stilteteeken staan, en fluisterend ter stembus trekken Bij vorige Staten-verkiezingen, die meestal op treffende wijze van de nationale bedaard heid getuigden, zou dat niet zoo opvallend zijn geweest, maar nu! Als ik in mijn partijpolitie ke onschuld, de termen lees die in sommige vergaderingen en advertenties van gezegde partijen gebezigd worden, als ook in de arti kelen van politieke organen schijnt het stilte teeken gansch en al vergeten. Maar u zult zeggen dat Breda een ander soort lawaai bedoelt, en dat is ook zoo. En dan is het interessant, dat deze perioden ter bevordering van nobele doeleinden steeds langer worden. De Moederdag had nog genoeg aan 24 uur. Toen volgden de Boekenweek, de Lichtweek .en de' Remmenweek en nog meer zevendaagsche bezwerings-termijnen. Thans zijn wij tot de maanden genaderd. Anti- Lawaai eischt een volle maand in Breda. Wat zal straks het onderwerp zijn, dat een kwar taal vordert? Het Marchant-Spellings-Kwar- taal? En hoe lang zal het dan nog duren eer het eerste Jaar eens nobel strevens wordt af gekondigd? Ik wensch Breda veel succes met zijn pogen. Het zal wel navolging vinden ook, ofschoon de drang tot minder lawaai al heel wat uitge werkt heeft. In deze streken des lands is het tenminste, onder den invloed van al het ge schrijf erover, al aardig afgenomen. Als ik de Groote Houtstraat als voorbeeld neem, moet 'k erkennen dat het bijna nooit meer gebeurt dat een automobilist zijn klaxon van de Groo te Hou tbr ug tot het Verwulft ononderbroken laat doorgillen, zooals vroeger dagelijks ette lijke malen voorkwam. Amsterdam lijkt ook veel stiller geworden! het oorverdoovende ge weld nabij drukke kruispunten is verdwenen en door korte waarschuwingskreten ver vangen. Duizenden automobilisten schijnen al ontdekt te hebben, dat men er met veel minder spektakel ook heelhuids komt, en het zenuw gestel van anderen en zichzelf spaart. Maai er zijn nog onwetenden; er is ook een catego rie die het flink of indrukwekkend schijnt te vinden veel lawaai te maken. Als we daar nog A. L. M.'s voor noodig hebben (u begrijpt de letters natuurlijk'dadelijk)vooruit dan maar! Van Breda beginne de Nieuwe Ideale Stilte R. P. 's Zaterdags ,,een Piet van der Hem in ons blad. Te beginnen met 6 April a.s. zal ons blad eiken Zaterdag een attrac tie rijker zijn. Van dien datum af zal namelijk de begaafde kunstschilder en teekenaar Piet van der Hem zijn medewerking aan onze courant ver- leenen door het teekenen van een plaat, waarvan onze lezeressen en lezers eiken keer weer zullen genieten. DE EX-KEIZER VAN DUITSCHLAND OP DE FLORA. De ex-keizer van Duitschland heeft heden morgen met zijn echtgenoote en mevrouw Von Pannwitz en klein gevolg een bezoek aan de bloemententoonstelling gebracht. Het gezel schap werd door het uitvoerend comité rond geleid. Flora 1935 Heemstede. De wereldbol gaat de lucht in. Maandagavond om 8 uur zal een proef worden genomen met het oplaten van den wereldbol, die op de zuil in den Tulpenhof van Flora staat. In overleg met den directeur van de gasfabriek in Heemstede wordt de bol ge vuld met een speciaal gas, dat de bol de lucht kan doen ingaan. De verlichte wereldbol zal aan een kabel van 500 M. lengte opstijgen. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soe-pel v an prijs. (Adv. Ingez. Med.) De devaluatie heeft in België een panieksfeer geschapen: Van Zeelancls rcgecringsverkla- ring in de Belgische Kamer. mg. 4 Welke eisclien Hitier aan Simon en Eden zou hebben gesteld. pag. 4 Eden's besprekingen te Moskou. Dag. 4 Nieuw collectief contract in de meubelin dustrie. pag. 3 Piet van der Hem: een teekenaar van groot talent en bijzondere gaven. pag. 3 De Haarlemsclie Floraweek van 8 tot 15 April. pag. 3 Noenmaal ter gelegenheid van de opening van Flora Twee. pag. 8 Het afscheid van den heer J. P. Haanschoten. pag. 5 Het vliegen in woord en beeld. pag. 1 Bioscopen. pag. 17 Puzzlerubriek. pag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer J. L. Brouwer pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Anti-Lawaaimaand. pag. 1' Mr. Elias: Groote dingen in een kleine straat. pag. 3 Dr. W. G. N. van der Sleen: LiverpoolAm sterdam in drie uur tijd. pag. 13 Financieele Kroniek:, De val van de belga. pag. 12 J. B. Schuil over: De Heilige Vlam door het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel. pag. 17 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 17 K. de Jong over het Jazz-Concert der Haar lemsclie Hot-club. pag. 17 L. S.: In het Warenhuis op Flora. pag. 8 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 7 A. Meilink over de bloem van den dag: De keizerskroon. pag 8 Van den Abeelen: Het vliegtuig en dc explo ratie. pag. 14 Ko Zweeres: In de kooi. pag. 14 V. B.: 1 April. pag. 13 Wilhelmina Baltinester: II. D. Vertelling: De Ontmoeting. pag. 14 Jules Kammeijer: Blijft fit. pag. 13 Voor de jeugd. pag. 15 en 16 Het is dus inderdaad een interessante ten toonstelling geworden! Wij zijn dan ook overtuigd, dat zeer velen in de komende week onze Tijdingzaal zullen bezoeken om in woord en beeld een indruk te ontvangen van het vliegen. Zooals men weet is onze Tijding- zaal steeds kosteloos toegankelijk eiken dag- van 8 uur tot 6 uur. Op Zaterdag wordt zij om 's middags 1 uur gesloten. (Op een Berlijnsche kappers- demhitstratie is niet alleen de coiffure der dames vastgesteld, maai' tevens bleek dat de lange zijige knevel voor heeren terug keert.) Het monteeren van vliegtuigmotoren. „Alles O.K.! Draaien" van A. Viruly en bij het 25-jarig jubilé van De Boekenweek is weer begonnen. De boek- verkoopers in Nederland vragen dien tijd in het bijzonder belangstelling voor het boek en doen zelf veel om die op te wekken. De Haarlemsche Boekvenkoopersvereeni- ging heeft als een nummer op haar program gezet een door haar georganiseerde tentoon stelling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad (Groote Houtstraat 93) „Het vlie gen in woord en beeld". De commissie die met de organisatie belast is. heeft kans ge zien een interessante verzameling bijeen te brengen. Ook al ls elk zal dit begrijpen! een groote plaats aan het boek gegeven, de beel den zijn niet op den achtergrond gedrongen. Het feit, dat de Haarlemsche boekverkoo- pers in hun week in het bijzonder de aan- da£ht vragen voor de boeken over het vlie gen en het vliegwezen, wijst er op, dat er voor dit nieuwe veel belangstelling bestaat. Er is de laatste jaren dan ook veel belangwek kends op dit gebied van de pers gekomen. De groote verzameling boeken die in de Tij dingzaal is uitgestald het is een flinke bi bliotheek! levert daarvan trouwens het bewijs. Waarom zoo vroegen wij aan de heeren die aan het uitstallen waren hebben de boekverkoopers juist hun keuze op het vlie gen bepaald? Waarom geen tentoonstelling van ontspanningslectuur, boeken over tuin bouw of over kookkunst? Het antwoord was: De grootste belangstelling gaat thans uit naar de vliegers en de vliegmachine. Naar die boeken wordt gevraagd. Daardoor heb ben zij een flinke oplaag en kunnen goed uitgevoerd worden. Niet- alleen vele boeken voor volwassenen, maar ook zeer veel jon gensboeken hebben de vliegerij tot onderwerp Het succes dat de vliegboeken hadden en nog hebben kan ook gedeeltelijk verklaard worden uit de gunstige omstandigheid, dat onder de vliegers verscheidene mannen ge vonden worden die evengoed de pen als het stuur der vliegmachine beheerschen. Wij denken bijvoorbeeld aan A. Viruly, Veenen- daal en Van Dijk. Maar ook litteratoren van naam hebben zich tot dit. onderwerp aan getrokken gevoeld, zelfs A. den Doolaard heeft er zich aan gewaagd („Van camera, ski en propeller"). Wij hebben de boeken niet geteld, maar durven toch wel te verzekeren dat er meer dan honderd zijn. En dit is nog lang niet alles. Er zijn. behalve eenige curiosa, alleen de boeken uitgestald die nog in den handel zijn. Dit zijn uitsluitend Nederlandsche boeken. Enkele bekende buitenlandsche uitgaven zijn als aanvulling der collectie opgenomen. Deze litteratuur herinnert- aan de snelle ontwikkeling van de aviatiek. Het boek van Olieslagers, een der pioniers die in ons land bekend was. is niet meer op de markt. In enkele jaren is een vliegboek verouderd. In elk nieuw boek kan de schrijver van nieuwe successen in de lucht gewagen en van den vooruitgang van de techniek. De ..open kis ten" zijn veranderd in luxueus ingerichte kleine hotels. P. Guiionard en G. Spit. die in 1927 „De weg door de lucht het moderne snelver keer" schreven, merkten op. dat de groote zucht naar snelheid door alle tijden heen bestaan heeft. ..Onze voorouders konden dat niet verwezenlijken, doch hoe men verlangde zich snel te kunnen bewegen en welk een tooverachtigen invloed dat op de meesten heeft gehad, blijkt uit de vele verhalen en sprookjes van zevenmijlslaarzen, of de rid ders die zich door vogels gedragen met groote snelheid door de lucht wisten voort te be wegen". Wie belangrijke momenten uit de vliegerij nog eens beleven wil, moet het mooie stan daardwerk doorbladeren „Vijf-en-twintig jaar luchtvaart in Nederland" van H. Walaavdt Sac.ré, W. P. van den Abeelen en F. Soittel Spittel vertelt daarin dat toen de E.L.TA in 1919 te Amsterdam georganiseerd weiA een circulaire verspreid werd, waarin we lezen „Nederland neemt voor het oosenblik op aviatisch ebied een zeer achterlijke plaats Een der vele illustraties van het boek andere K. L. M.'ers, dat als gedenkboek de K. L. M. zal uitkomen. in. Het is in strijd met onze nationale waar digheid om in dezen stand van zaken dof- weg te blijven berusten. ,Deze achterstand kan en moet worden ingehaald". Nu na 25 jaar staat Nederland in de eerste rijen wat de aviatiek betreft. Daaraan heeft de K.L.M. krachtig medegewerkt, niet het minst door de geregelde Indië-vluchten. Ons succes bij de Melbourne-race heeft in de heele wereld eerbied afgedwongen voor onze vliegers! Ook mannen als Fokker en Koolhoven hebben veel bijgedragen om den naam van Nederland hoog te houden. Nu zal op den K.L.M.-dag half Mei, een nieuw standaardwerk op vlieggebied ver schijnen. „Alles O. K.!" „Draaien" van A. Viruly en Wat! zitten wij heusch binnenkort Niet meer zoo erg geschoren, Wordt onze snor. weer opgesnord, In knevelvorm herboren? Omhelst de man (en onderzijds De vrouw) straks snorrebaarden, En hooren w' allemaal intijds Weer tot de lip-behaarden? Op dit punt geldt geen snorverbod, Waarnaar w' ons moeten schikken, Maar evenmin een snorpebod, Wij kunnen 't ook vertikken. De nieuwe snor is niet meer klein En tandenborstelkarig, Hij zal niet Keiïg hijig zijn, Maar zijig meer en harig. Persoonlijk verklaar ik-voor-mij, Ik zal het niet beginnen. Ik kan die snorrepijperij, Nu eenmaal niet beminnen. Ik houd mijn bovenlip maar vrij, Want als u 't mij zoudt vragen, Er is genoeg knevelarij, In deze vreemde dagen P. GASUS. Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Maandag a.s. wordt op Soendaplein 37. vlak bij het eindpunt van de tram. het bij kantoor van Haarlem's Dagblad voor Haar lem-Noord geopend. Dat is een gebeurtenis voor ons biad, maar ook voor de bevolking van dit in de jaren zeer uitgebreide noorde lijk gedeelte van Haarlem. Ons nieuwe kan toor ligt in het centrum van het stadsdeel en is voor allen, die er wonen gemakkelijk te bereiken. Men zal er zijn abonnement kunnen be stellen, zijn advertenties opgeven, aan een geschoold vertegenwoordiger. Van acht uur 's mox-gens tot zes uur 's avonds zal het da gelijks geopend zijn. Een groote brievenbus is aangebracht voor de ontvangst van brie ven op advertenties, die met den grootsten spoed verder naar de geadresseerden zullen worden doorgezonden. Nieuwsborden zullen het belangrijkste en laatste nieuws te lezen geven, actueele foto's zullen in grooten ge tale in de étalages te bezichtigen zijn. Het kantoor is natuurlijk ook telefonisch bereikbaar, onder no. 12230. Maar dat niet alleen. Er is een telefooncel gebouwd en deze bieden wij de bevolking van Haarlem-Noord gratis ten gebruike aan. Hebt u iets te tele- foneeren en zelf geen telefoon? Dan kunt u kosteloos gebruik maken van de onze gedu rende de kantooruren .Ook buiten deze uren, in dringende gevallen, bijv. wanneer u een dok ter wilt oproepen. Wij hopen hiermede, velen een dienst te kunnen bewijzen. Alle abonnementsopgaven en advertenties, die in ons bijkantoor worden aangebracht, zullen worden genummerd en hieraan is nog een attractie verbonden, De aanbrenger van eiken vijfden abonné, van iedere tiende ad vertentie ontvangt een fraai vulpotlood ten geschenke, ter herinnering aan de stichting van ons nieuwe kantoor. Een mooi en uit stekend werkend potlood, dat geheel zonder reclame-opschrift is. Maandag a.s. wordt ons bijkantoor ge opend, maar morgen, Zondag, reeds, zal het den voetballiefhebbers ter gelegenheid van den wedstrijd NederlandBelgië te Amster dam eenige mededeelingen doen over dezen strijd en andere belangrijke berichten geven. Een interessante tentoonstelling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. andere K.L.M.'ers. Van dit boek zijn alle fo to's die ter illustratie opgenomen worden het zijn er tientallen, waaronder vele die nog nooit gepubliceerd werden -in de Tijding zaal tentoongesteld. Onder de curiosa is het in leder gebonden 10.000ste boek „Wij vlogen naar Indië", dat aan den schrijver A. Viruly is aangeboden. Deze 10.000ste zegt wel iets voor de groote oplagen die goede vliegboeken hebben! Maar er zijn ook nog vele andere mooie foto's, zoodat er inderdaad ook veel in beeld te zien is. Deze foto's zijn afgestaan door de K.L M.. die ook nog ander materiaal zond om de expositie te verlevendigen. Daaronder is een model van bekende vliegmachines de „Zilvermeeuw". Ook de mooie reclameplaat van de K.L.M. „De Vliegende Hollander werkelijkheid" ont breekt niet.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1