DE BILT ZATERDAG 30 MAART 1935 HAARLEM'S D A G B E A D' 2 Vrouwen - Vredesgang. Op Zaterdag 18 Mei in Den Haag. In het eere-comité hebben o,a. de navol, gende dames zitting- genomen: Mevr, Chr. J. Cohen Tervaert—Koch. Overveen; mevr. M. v. d. ColkSchmidt, Haarlem: mevr. N. Dvserinck—Van Gilse van der Pais. Aerdenhout; mevr. B. Langeveld— Hebbenaar, Haarlem: mevr. E. J. Miolée Riem Vis; Haarlem; mej. F. A. M. Peeters, Bioemendaal. Ook het buitenland toont belangstelling voor deze betooging. De voorzitster van de Ligue internationale des Mères et des Educatrices pour la Paix, deelde mede, dat zij en nog ëenige vrouwen 18 Mei naar Den Haag zullen komen. VOLKSVOORSTELLING. 1000e Opvoering van „De Meid" Op verzoek heeft de directie van het De BoerVan Rijk Ensemble besloten in dit Heijermans-herdenkingsseizoen te Haarlem nog een laatste vertooning te geven van „De Meid" en nu als volksvoorstelling. Deze wordt Woensdag 3 April in den Jans- wegschouwburg gegeven. Mevr. Esther de BoerVan Rijk zal de hoofd- en titelrol vervullen van Annemie, de Meid, bijgestaan door haar bekende keur troep Gem. Avondschool voor Handelsonderwijs. Vrijdagavond had aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, de voormalige Burgeravondschool, aan de Zijl vest mededeeling plaats van de bevordering naar de hoogere klassen en uitreiking van de diploma's aan de leerlingen der 5e klassen, die na een eindexamen daarvoor in aanmer king kwamen. Behalve directeur en leeraren was aanwe zig als gedelegeerde van 't Gemeentebestuur Ir. A. G. de Koningh, Chef van de Centrale Werkplaats. Nadat, de leerlingen, die geslaagd waren, binnen waren, feliciteerde de directeur hen en voegde hieraan een tweede felicitatie toe voor hen, die een bijzonder goed examen had den afgelegd. Daarna gaf hij het woord aan Ir. de Koningh. Deze wijdde eenige beschou wingen aan de behaalde cijfers en voegde hieraan toe, dat het er op aan aankomt de verworven kennis in het leven toe te passen. Spreker wilde niet eindigen zonder den wensch uit te -spreken, dat het geleerde zal bijdragen tot een voorspoedigen levensloop en dat de leerlingen dankbaar zullen terug denken aan den tijd hier op school doorgebracht. De directeur, de heer J. J. Bauer, sprak als volgt: Jullie vinden het natuurlijk prettig je doel bereikt te hebben en zeker dringt de vraag zich op, wat je met het verworven diploma zult doén. Helaas niet meer zooveel als vroe ger, want in dezen tijd van mechaniseering enz. is- de vraag naar ongeschoolde werk krachten soms grooter dan naar geschoolde, omdat de eerste goedkooper zijn. Doch geluk kig blijft de vraag naar geschoolde werkkrach ten nog bestaan en zeker zal, als alles weer in het normale komt, de geschoolde die plaats krijgen, die hem rechtens toe komt. Blijf daar om paraat. Een tweede belangrijke zaak is ook nog dit, dat je hier op school inzicht hebt gekregen en de belangstelling is gewekt voor verschillende levensvragen, die niet zoozeer je vak raken. Er is nog iets meer in de maat schappij dan geld verdienen, de maatschap pelijke vraagstukken moeten je ook interes seeren. Ik hoop dat de schoql een steentje heeft bijgedragen tot jullie ontwikkeling en je eenmaal de plaats zult innemen die je rechtens toekomt. De leerling v. Doorn dankte directeur en leeraren voor het genoten onderwijs en daar na kreeg de leerling Serno het woord. Als blijk van waardeering overhandigde hij den schei denden Directeur namens de leerlingen een oorkonde en noemde het vertrek van den di recteur een verlies voor school, leerlingen en leeraren. De directeur dankte hartelijk voor dit bewijs van sympathie. Hij zeide aange naam verrast 'te zijn door het geschenk en beloofde dit in zijn huis een zoodanig plaatsje te geven, dat hij nog vaak aan school en leer lingen terug dacht. Eerste klasse bevorderd: W. Bakker. P. Berk. J. v, Geem i voorw.), H. W. v. Hemert. M. Hersman, W. Karman (voorw.), H. A. Kniepstra, J. Lijnzaad, W. Mul der. H. Roeland voorw.), A. Roosma (voorw J. M. Schreuder. M. v. Wijk, W. Akkerman (voorw,), B. v. Bilderb'eek, H. J. v. d. Broek, C. de Goederen, C. Gootjes. M. Honkoop, J. W. v. de Manakker, J. de Mooij, J. Th. Nijssen, G. W. v. d. Poll, J. A, v. d. Poorte. H. Prins. W. Radsma (voorw.,', F. N. Redeker, J. H. Sud- meier, D. Veen, D. Verkerk, J, P. Willemsen. Tweede klasse bevorderd: B. J. Caré, B. Derks, P. C. Haan, P. J. Ha- mersveid, W. Th. -v. Herwaarden. B. N. Krom. J. Lacourt, J. C. v. Leen. J. Lenaarts (voorw.) W. de Liefde (voorw.). K. F Peschar (voor waardelijke S. J. Schreur. M. Staphorst. C. "M. Verhagen, W. A. de Vreugd. P. v. d. Werff L. A, v. Wijngaarden Derde klasse bevorderd: J. v. d. Boogaard. W. J. F. Brakel, W. F. Coert, P. v. Egmond. G. H. Heerden, J. H. Koers, Z. Kraaijenoord. J. A. Lenaarts. J. M. Vester voorn... E. Beilaart, Ph. Broersma. J. A. Boesaard. L. de Bok. F. Bootsman, F. van Es. A. J. van Gelder. J. F, C, H. Godde, P. Groenendijk, G. v. d .Haak. H. Hoender dos, P. F. Hut. M. C. Kuijl, W. Lenaarts, J. Oonk. H. D. Pigge, H. Th. v. Poeteren, G. J. van Straaten voorw.. L. Suman, A. Th. Terburg, A. de Vogel, C. Wijnstra, KI. Buiten huis. Vierde klasse bevorderd: P. Bakker, R. E. de Boer, G. J. Huges, H. de Kier, J. Meijers. G. E. Moen, R. Mulder, J. A. van Paradijs, J. Rob, J. F. Schijf, A. de Vries; M. C. van Aalst, P. Beeldman, A. Doets. D. J. Drlessen, J. M. M. van Duffelen (voorw.) J. J. Gies- bergen, H. ten Hove, J. C. Koopmanschap, C. H. Lodders, H. J. de Looff. J. A. Maters. H. F. van Paradijs, J. E. F. Scliiffer, G. Scholte, A. Sloof, J. Smit, E. E. Willers, W. C. H. Zwemmer. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: J. Boen-igter, H. J. J. Brave. J. Ph. Eijkenaar, E. Halewijn, J. v. Honschoten. J. Hoogendorp. M. Mamminga, G. Karman,o J. G. Kok. J. de Kruijff, F. v. d. Meij de Bie. J. A. Nieuwstraten. V. J. Planting, H. J. J. Poen. W. H. v. Rossum du Chattel, P. Th. v. Schaick, A. Serno. L. B. Tiggelman, F. H. Visser. C. A. v. Wilsum, A. v. Wijngaarden, A. G. M. Spee. II. Baars. W. Bouwens, G. Brinkman. A. N. Giebels. K. H. C. L. Houer. C. W. E. Hoekstra. J. S. Holster. K. v. Huis. Th. A. Michielse. P. B. Peeters, A. J. C. de Vries. D. Zuidam, A. T. C. de Zwart, C. Bo- gaert J. J. v. Doorn. L. G. Grondellc, J. Ph. Hop. D. Koers, L. J. Malherbe. G. Molenaar, L. Oostinga, P. W. Out, S. W. Schreuder, J. A. Verharen, G. Zeepvat. Inleiding tot de Boekenweek. Gezagvoerder Van Veenendaal spreekt te Haarlem. Van 30 Maart tot 6 April zal in Haarlem de jaarlijksche Boekenweek gehouden worden. Op den vooravond van deze boekenweek hield de gezagvoerder bij de K.L.M., W. van Vee nendaal onder auspiciën va/ de Haarlemsche boekverkoopersvereeniging, in een geheel volle zaal van restaurant Brinkmann een causerie. Het onderwerp van zijn lezing was: „Heb avontuurlijke leven van den vlieger in het algemeen en in het bijzonder bij de Indië- vluchten." In een korte- toespraak vooraf leidde de heer A. Blitz, behalve den spreker ook in het bij hem ter gelegenheid van 't 15-jarig jubi leum van de K.L.M. verschenen boek „Alles O. K. Draaien", dat onder leiding van Vi- ruly is samengesteld. De heegr Blitz wees op het groote nut op verschillend terrein van het boek en gaf hier na het woord aan gezagvoerder Van Veenen daal. Deze gaf eerst een korte uiteenzetting over het ontstaan van het vliegersras van de ge broeders Wright af, via de oorlogsvliegers tot de piloten van de tegenwoordige luchtvaart. In den wereldoorlog vooral is het vliegers corps uitgebreid. De luchtvaart, geheel ge richt op militaire prestaties, was ongeordend en van discipline onder de geheel op zichzelf staande oorlogsvliegers was geen sprake. Na 1918 kwam de verkeersluchtvaart op. ook in Nederland zeer sterk. In den oorlogstijd had den de Nederlandsche vliegers eenige prac- tische kennis opgedaan en met die kennis legden tien van die vliegers den grondslag voor den Nederlandschen verkeersluchtvaart- dienst, die in den beginne onderhouden werd met primitieve toestellen. De voortgang van de techniek noopte er toe dat de nieuw- komende piloten hun theoretische kennis op allerlei gebied gingen uitbreiden, vooral met het oog op de vluchten naar Indië. Mede dank zij het initiatief van den directeur van de zeevaartschool, werd gezorgd voor ge schoolde jonge krachten, zoodat omstreeks 19301932 een goed gedisciplineerd vliegers corps bestond Door deze maatregelen is wel veel van de romantiek van het vliegersvak ver loren gegaan en het avontuurlijke leven van den piloot is afgevlakt tot een zakelijk leven. Vroeger, toen het aantal K.L.M.-employé's kleiner was, kende men het „K.L.M.-familie- leven" door en door. Men kende eiken vlieger en zijn gewoonten Aan het landen bijv. kon men zien wie er ar riveerde. In het begin van de Indië-vluchten viel den piloten van de zijde der directie en van het publiek veel hulde ten deel. Langza merhand kan natuurlijk niet meer elke pres tatieverbetering wat betreft snelle vluchten enz. gevierd worden en ook dat deeltje roman tiek verdween. Vroeger vulde men zelf in het dienstenboek in de vluchten die men prefe reerde. hetgeen dikwijls tot vermakelijke si tuaties aanleiding gaf. Thans kunnen derge lijke toestanden bij een uitgebreid personeel als dat van de K.L.M. niet blijven voortbe staan. De reserve, die eertijds den heelen dag in de omgeving van Schiphol was, weet nu 's morgens niet in welke Europeesche stad hij den avond zal doorbrengen. De oudere vliegers hebben zich bij deze veranderingen moeten aanpassen en het is hun goed gelukt. De heer Van Veenendaal vertelde hierna eenige anecdoten met vroolijken of ;meer triesten inslag over avonturen op de Indiër route beleefd, o.a. hoe door twee toestel len bij Bangkok „bestek genomen" werd op een kudde olifanten. Na de pauze las hij eer/ge gedeelten voor uit het boek „Alles O. K. Draaien!", waaruit duidelijk bleek dat ook dit boek voorzien is van een groote dosis humor. Veel Kamerleden tegen bruggentol. Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap hadden zeer vele leden met voldoening ken nis genomen van het voornemen van de Regeering om den versnelden bouw van bruggen over de groote rivieren te bevorde ren. De scheiding van ons land in twee dee- len, welke vooral het gebied beneden den Moerdijk van het overige Nederland isoleer de, zal weldra tot het verleden behooren. Bo vendien achten deze leden het juist in dezen tijd zoo bij uitstek gelukkig, dat de werkge legenheid door den bruggenbouw zal worden uitgezet. Een aparte financiering van den bruggen bouw is volgens veel leden eerst dan toe laatbaar te achten, indien daarvoor klem mende argumenten van bijzonderen aard worden aangevoerd. Onderscheidene leden voerden als bezwaar van algemeenen aard tegen dit wetsontwerp aan. dat het in strijd is met de bedoeling, waarmede het Verkeersfonds is ingesteld. Vele leden verklaarden niet te kunnen in zien, welk verband er bestaat tusschen de voorgestelde leening van f 50 millioen en de versnelling van het temoo. waarin de bouw van elf bruggen zal worden aangevangen en voltooid. Deze leden kwamen tot de slotsom, dat dit ontwerp veel te ver buiten zijn eigen lijken opzet en strekking gaat. Het was de zen leden dan ook niet duidelijk, met welke bedoeling de Regeering dit fiscale plan heeft ingediend. Verscheidene leden verklaarden niet te kunnen inzien, waarom de Regeering den bruggenbouw reeds in 20 jaren wil afschrij ven. Vele leden verklaarden zich tegen de tol gelden en zouden aan een andere heffing de voorkeur geven. Verscheidene leden ver klaarden ernstige bezwaren te hebben tegen tolheffing op de bruggen bij Arnhem, Nij megen. Westervoort en het Katervee. An dere leden opperden ernstige bezwaren tegen tolheffing op de brug bii Heusden. meldt: Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Parijs. Laagste barometerstand 752.2 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuide lijken later weer ruimenden wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Kans op eenigen regen. Aanvankelijk zachter. Uit het Buitenland Toenemende regenkans. Het daalgebied van den druk dat gisteren over Duitschlahd lag is Oostwaarts afgetrok ken. De koude-inval bracht in Scandinavië en Duitschland eenigen neerslag, terwijl over vrijwel het geheele vasteland de temperatuur daalde. Het hoogedrukgebied breidde zich weer naar Frankrijk uit doch werd aan de Noordzijde aangetast door de IJslandsche depressie, die in diepte toenam. Over IJsland en Schotland steeg de tempe ratuur, terwijl de bovengenoemde depressie over het Noorden van de Britsche Eilanden regenachtig weer brengt. Hoogstwaarschijnlijk zal deze depressie ook over onze omgeving haar invloed doen gelden en eerst krimpenden en dan ruimenden wind brengen, waardoor de regenkans toeneemt en vooral 's nachts stijging van de temperatuur te wachten is. Thermometer 30 Maart: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden tot 10 uur 48 F. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 766 m.M. Neiging: Vooruit. .Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 Maart. Bevallen 28 Maart: J. KosterEvers, z.; A. M. J. SpookSmite z.; C. G. Kikkertten Bosch, d.; J. SpruijtKoelwijn, d. Overleden 28 Maart: C. M. HartjeArmee, 77 j., Hasselaersplein; F. PetersenRolleana, 61 j., Zuid-Brouwersstraat; J. N., 16 dg., z. v. J. Beenen, TulpenstraatA. Boterbloemvan Kooten, 86 j., Hazepaterslaan. VELSEN. CC Bevallen: C. M. van Leuven—Post, d„ Rijks,- weg 466, Santpoort. A. van HovenKiste- maker, z., Napierstraat 18, IJmuiden. K. C. van HerleGroen, z., Spilbergenstraat 10, IJmui den. J. M. Veldmanvan der Pol, d., Bloem- straat 23, IJmuiden. M. Visser—Hoekstra, d., Prins Hendrikstraat 81rd., IJmuiden. Overleden: W. van der Werff, 4 maanden, zoon van G. van der Werff, Hagelingerweg 170, Santpoort. M. W. J. Tegel, 15 jaren, doch ter van W. Ch. Tegel, Hagelingerweg 197, Santpoort-, G. F. Scholtze, 74 jaren, echtge noot van M. M. Hiddes, Platanenstraat 26, IJmuiden. L. Tiebosch, 1 jaar, zoon van G. Tiebosch, Wijk aan Zee en Duin. Ondertrouwden: J. de Wit en M. Buis, Vel- serduinweg 125, IJmuiden. Gehuwden: T. F. Booij en J. B. Suijkerbuijk. de Ruijterstraat 135, IJmuiden. P. F. van dei- Plas en M. Gouda, Houtmanstraat 32, IJmui den. NA LICHT E AANRIJD IN G OVERLEDEN. Donderdag is in de Van Osfcadestraat de 69-jarige heer G. Groeneveld tegen een fiets opgeloopen, doordat hij om een stilstaande auto heenliep en niet op het verkeer lette. De 16-jarige fietser had aan de aanrijding geen schuld. De heer Groeneveld kreeg een lichte hersen schudding, werd door een dokter en den on- gevallendienst behandeld en per ziekenauto naar St. Johannes de Deo georacht. In den afgeloopen nacht is de toestand van den heer Groeneveld echter zoo verergerd, dat hij aan de gevolgen der aanrijding is overleden. NEDERLANDSCHE VEREENIGÏNG Verschenen is het verslag over 1934 van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing; van Alcoholhoudende Dranken. Het wijst een teruggang van het ledental aan van 740, tot 18428. De invloed van de crisis is hierin merkbaar, evenals in de omzet van geschriften, op welk gebied deze vereeniging steeds veel presteert. Met vreugde wordt melding gemaakt van de goede verhouding met de organen der over heid, zoowel als met de andere drankbestrij ders en met wat men „verwante bevolkings groepen" noemt. Verder bevat het verslag mededeelingen over velerlei propaganda-arbeid, het reclasseerings- en jeugdwerk enz. Het Hoofdbestuur onderging geen wijziging. Amerika, het land van het moderne onderwijs. Lezing van mej. dr. J. J. van Dullemen. „Amerika heeft wel degelijk ook belang stelling voor het onderwijs," zei mej. dr. J. J. van Dullemen in een lezing over school en maatschappij, Vrijdagavond gehouden in de H. B. S.-A. „Amerika is niet alleen het lanc? van de gangsters en corruptie!" Zeer belangrijk is dat practisch bijna alle kinderen middelbaar onderwijs kunnen krij gen, want in vele staten is de grens van den leerplichtigen leeftijd bij het 16e of 17e le vensjaar. Niet alleen de middelbare school, neemt een geheel andere plaats in het leven in dan bij ons, ook de universiteit en de voorberei dende scholen. Interessant was de mededeeling van de spreekster dat op de universiteiten een fa culteit voor paedagogie is, wat wij niet ken nen. Psychologie en paedagogie worden dan ook beide als uiterst belangrijke vakken be schouwd, Zeer jonge kinderen vindt men reeds in de z.g.n. Kindergarten, die reeds door vierjari gen kan worden bezocht. Orde, regelmaat, netheid zijn factoren van de eerste orde, en ieder kind. ook het armste, kan hier een plaatsje vinden. Veel zorg wordt aan de lagere school ge hecht, die acht jaar duurt en zes jaar wan neer de Highschool direct erop aansluit. Niet alleen dat dit instituut niet in de eerste plaats een leerschool is, er worden veel uren gewijd aan muziek, litteratuur, kunst, enz. Doordat de helft der bevolking op het plat teland leeft, en bovendien vaak zeer verspreid, moeten de onderwijzers zich soms bepalen tot het Dalton-onderwijs, daarbij gesteund door een bibliotheek-auto. Ook de gramofoon is een uitnemend hulpmiddel bij het onderwijs. Op de middelbare school heerscht groote vrijheid. De cursussen zijn kort, slechts en kele maanden, de leerlingen kiezen grooten- deels hun eigen vakken (buiten de verplichte natuurlijk), en door de korte cursussen wordt verwacht bij de leerlingen belangstelling te wekken voor de stof. Taalstudie staat geheel op den achtergrond, in tegenstelling tot ste nografie. machineschrijven, enz. Dit was de Junior Highschool. De Senior Highschool was bedoeld als oplei ding voor de universiteit, doch doordat men haar voor alle volksgroepen toegankelijk wilde maken, veranderde het karakter. Grieksch komt op het leerplan haast niet voor. Latijn meer. De Hoogeschool heeft tot taak menschen voor het leven voor te bereiden: onderwijzers, electro-technici, landbouwers, enz. Ook hier vindt men een belangrijk verschil met onze universiteiten. Dr. S. Elzinga, inspecteur M. O. dankte de spreekster voor haar uiteenzetting die geïl lustreerd was met lichtbeelden. Uit onderwijs kringen was groote belangstelling voor deze voordracht' R.-K. Oratoriumvereeniging. Symfonia Passionis. Zooals reeds gemeld is, zal de R.K. Ora toriumvereeniging op Zondagmiddag 7 April in de Gemeentelijke Concertzaal, de. première geven van de „Symfonia Passionis:' van Kuno Stierlin. Deze Passie is volgens deskundigen een zeer mooi werk, dat met de beste op dit gebied kan worden vergeleken. Maar in vele opzich ten wijkt zij daarvan af. Er zijn geen aria's, koralen etc. ingevoegd, maar daarentegen is de tekst van het lijdensverhaal vollediger en, waar in andere Passies het werk sluit met den dood van Christus, daar sluit dit met de Opstanding. Dit laatste kenmerkt de opvat ting, die door deze Passie loopt. Aan het orkest is een voorname rol toebe deeld, terwijl de Evangelist declamatorisch optreedt. De „Symfonia Passionis" is kort ge leden voltooid en nog in manuscript. De componist is Kuno Stierlin, waaromtrent hieronder eenige levensbijzonderheden mo gen volgen Kuno Stierlin, die sinds eenige jaren in ons land woont, is in 1886 te Ulm aan den Donau als eenige zoon van den componist Adolf Stierlin (later Directeur van het Conserva torium te Munster) geboren. Zijn moeder was de Hofschauspielerin Fides von Koffka, die hem de eerste declamatielessen gaf. Het eer ste muziekonderricht ontving hij van zijn vader. Later studeerde hij aan het Conserva torium te Würzburg en was geruimen tijd ook leerling van prof. Max Reger, die van zijn opera „Sein Lied" in een recensie schreef: „muziek van werkelijk ideale schoonheid". Al jong trad Kuno Stierlin met veel succes op als pianist, organist en violist Zeer veel wer ken van zijn hand, waaronder symphonieën, opera's koorwerken, kamermuziek, concerten voor orgel en piano, vullen zorgvuldig gerang schikt, zijn werkkamer van den bodem tot de zoldering. Meermalen trad Kuno "Stierlin op als gast- dirigent met het Philharmonisch Orkest te Berlijn, waarmede hij eigen werken uitvoerde. In 1918, parallel aan het verdwijnen van Duitschland's roem, begonnen ook de geluks- kansen van Stielins kunstenaars loopbaan te dalen. In den oorlog verloor hij zijn vriend en protector, den verdienstelijken dichter- componist Guido van Gillhausen, toentertijd militair opvoeder van Prins August Wilhelm van Pruisen. Dit verlies trof Kuno Stierlin wel heel erg en hij vertrok naar ons land, waar hij ergens in Twente, onbekend in de muzikale wereld, de mooiste werken schept, w.o. deze „SymfoniaPassionis". in Juli 1934 voltooid. Particuliere Liefdadigheid. Men schrijft ons: Herhaaldelijk komt het voor, dat aan inge zetenen hulp wordt gevraagd onder onjuiste of onvolledige mededeelingen omtrent den toestand, in verband waarmede die hulp noo- dig is. Een enkelen keer worden vooraf aan instanties welke over de noodige gegevens be schikken, inlichtingen gevraagd en daarbij blijkt, dat het meermalen dezelfde personen zijn, die telkens weer bij anderen aankloppen en met valsche voorstelling van zaken er als 't ware een gewoonte van maken om op deze wijze te bedelen. Voor particulieren die in staat en bereid zijn om af en toe in dringende gevallen de helpende hand te bieden en zich willen be palen tot individueele gevallen, bestaat daar voor dagelijks gelegenheid, maar het verlee nen van hulp zonder onderzoek leidt dikwijls tot teleurstelling en daarom wordt aanbevo len om, alvorens te helpen, terzake inlichtin gen in te winnen bij den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, in de gemeente waar aanvrager woont, welke te allen tijde bereid is om de gewenschte inlichtingen te verschaf fen. De op zich zelf zeer gewaardeerde hulp van particuliere zijde, kan op deze wijze meer dan tot dusverre strekken om te helpen, daar waar die hulp een dankbaar object vindt. ZANDVOORT DE DISTEL. We herinneren nog even aan de opvoering van ,.De Distel", tooneelspel in drie bedrij ven. dat de tooneelvereeniging Phoenix Maandagavond in Monopole geeft ten bate van dé vereeniging Vrouwenhulp. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Donderdagavond 4 April belegt bovenge noemde vereeniging een openbare vergade ring in de groote zaal van „Ons Huis". KERK EN VREDE. Vrijdagavond hield de vereeniigng Kerk en Vrede een vergadering in de Oude Be waarschool. onder voorzitterschap van den heer A. Elffers. De voorzitter, tevens lid van het hoofd bestuur deelde mede, dat eenigen tijd gele den bij het hoofdbestuur een schrijven was binnengekomen van Ds. Wlersma, waarin gevraagd werd of het niet noodig was. dat thans reeds de houding van Kerk en Vrede in geval van mobilisatie werd bepaald. Het hoofdbestuur had hierop geantwoord, dat 'iet niet raadzaam geacht werd, thans reeds bepaalde voorschriften betreffende de hou ding van Kerk en Vrede bij mobilisatie te te geven. Iedere actie van Kerk en Vrede in mobilisatietijd zou in overeenstemming moe ten zijn met haar beginsel. Met dit aan Ds. Wiersma gegeVen ant woord, was bovengenoemde vraag tevens be antwoord voor de afd. Zandvoort. Vervolgens hield de heer A. Elffers een in leiding over het onderwerp: „Is Christelijk ahti-mllitairisme noodZakelijk?" Er heerscht in onzen, tijd angst, die <joqr de wapenfabrikanten kunstmatig wordt aan- gekweekt. Het is te begrijpen dat in dezen tijd het fascisme opkomt, dat slechts be staan kan bij dictatuur en het kenmerk van iedere dictatuur is geweld. In 1914 werd in ons land met geld van de Engelsche wapenindustrie de vereeniging Önze Vloot opgericht door Paul Coster, deel de spr. mee Kort da,arop schreef Paul Coster een brochure, waarin uiteengezet werd dat de Nederlandsche vloot noodig versterkt dien de te worden. De heer Paul Coster was agent van een firma in duikbooten. In het maandblad van Onze Vloot" ko men geregeld dure advertenties voor van de firma Vickers. In zoo'n tijd vragen wij of Christelijk anti-militairisme niet noodzakelijk is. Verschillende kerkvaders hebben zich uit naam van Christus uitgesproken tegen den oorlog. Erasmus zei reeds in de 16e eeuw: „Wie Christus predikt, predikt den vrede!" Het officieele Christendom kant zich even wel niet tegen den oorlog en juist daarom is een Christelijke anti-militairistische organi satie noodig, die zich wèl verzet tegen den oorlog, eindigde spr. WIEL VAN EEN AUTO AFGELOOPEN. Vrijdagmiddag liep op het Badhuisplein, plotseling een der achterwielen van de auto van den vischhandelaar P. Daar de snelheid van den wagen niet groot was, kon deze onmiddellijk tot stil stand worden gebracht, waardoor een ern stig ongeluk werd voorkomen. O. H.'s MANNENKOOR. Dinsdag 2 April houdt O. H.'s Mannenkoor een algemeene vergadering in ..Ons Huls", waar besprekingen gevoerd en enkele com missies benoemd zullen worden in verband met het te houden Nat. Zangconcours. Verder zal een vaandeldrager gekozen worden in de plaats van den onlangs overle den heer P. Paap. „HET LICHT INWENDIG". Donderdag 4 April wordt in het Patronaats gebouw aan de Groote Krocht een propagan- da-filmdag georganiseerd voor het Blinden wezen in Nederland. Vertoond zal worden de film: „Het licht inwendig". Deze film werd vervaardigd door den heer Jan Hin. De film wordt 's middags voor kinderen, 's avonds voor de ouderen vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2