E BLOEMBOLLEN. ZATERDAG 30 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLA D 7 Sen cofnoft {/cut Ideuxe* en qzuzi* door TJEBBO FRANKEN. XV. Dit woordenspel zal u, leek, ongetwijfeld overtuigd hebben, hoe groot het aantal dezer bloemen is, Als gij nu tevens weet, dat er zoo maar hier en daar eens een genoemd is en dan nog enkel van de laatbloeiende, grootbloemige soorten, dan zult ge geen ge noegen meer nemen met de simpele mede- deeling van uw trouwe gedienstige, dat daar een man aan de deur staat met gladdejolen en of u soms een bossie moet hebben. n~en. gij zult nieuwsgierig zijn te weten welke Gladiolus hij u verkoopt. Gij beveelt uw ge trouwe zoo'n bosje te koopen en dat. gerang schikt in een vaas, in uw kamer te plaatsen. Maar, o schrik!, gij ziet daar geen bloe men. nauwelijks wat groene stelen staan er voor u met eenige knoppen er aan, welke er uitzien als spits geslepen, gekleurde potlood- punten. Zijn dat mijn gladdejolen, mompelt ge. gladde jongens, die me dat goedje ver- koopen. dat is eens en nooit meer. denkt ge en verdiept u in uw arbeid. Maar ziet. den volenden morgen, gij wildet juist uw be zigheden hervatten, wat is daar met die pot- loodpunten gebeurd? Daar ontvouwen zich warempel bloemen, vooral onder aan den steel. En gij glimlacht als ge dit ziet. gij geeft uw vaas nu een uitgezochte plaats in uw kamer en talmt nog een wijle met uw werk. Mooi is dat, zooals die bloem zich uit den knop wikkelt. Eiken volgenden dag be leeft ge de vreugde dat er weer nieuwe bloe men ontplooid zijn. Al hooger en hooger aan den steel zitten ze daar, als losjes tegen aan gevlogen insecten. Eindelijk moet ge uw vaas nog een ruimere plaats geven midden in uw kamer, opdat de rijke omvang van die schoo- ne tuil Gladiolus tot zijn recht zal komen. Zoo is dat bossie gladdejolen, dat daar stond als een bundel gebroken groene stralen met hier en daar een toegespitst gekleurd punt je, geworden tot een vlammende schoonheid, in lichtelaaie in uw huis. En gij, die daar dat bloemen vuur in uw kamer hebt zien branden en weer langzaam aan uitsterven tot wat welkend loof, gij hebt nu een groot verlangen nog veel meer te we ten van die Gladiolus, die niet alleen met schoone kleuren uw oogen streelt, maar die menigmaal grillig gevlekt is, getijgerd, zoo als de kweeker zegt. Hoe moet ge een weg vinden in den tuin der Gladiolus, den tuin, die zich uitstrekt over de geheele aarde? Wel, de wetenschappelijke kweeker heeft daartoe een indeeling voor u gemaakt. La ten wij eens gezamenlijk een wandeling on dernemen langs de velden der zwaardleliën, welke daar als in uniform, in gelederen ge schaard staan, als zoo vele soldaten. De bol- lenfamilie in dienst zou men kunnen zeg gen Maar ze trekken het zwaard nooit tot uw verderf, al kunt ge het nauwelijks gelooven, zoo heldhaftig als ze daar staan, die Gladio lussen, die branden zonder te schaden, die het zwaard menigmaal in den wind zwaaien, zonder iemand leed te doen. Doch gij twij felt niet aan haar vredesgezindheid. ja. gij moogt dat zelfs niet doen, want dit is im mers een bloemenroman? Daar zijn dan in de eerste plaats vroeg- bloeiende Gladiolussen. Tot deze bloemen rekent men achtereenvolgens, de Colvillei, nanus, ramosus, Heraut. Verder kent men de laatbloeiende soorten, hiertoe behooren: gandavensis, Lemoinei, Nanceianus. Childsi. De vroegbloeiende zijn u reeds bekend als Gladiolus bizantinus, welke nog steeds ge kweekt wordt en reeds in den aanvang van zestienhonderd uit Turkije kwam. zij is purper als de blos eener haremdame van weleer, die gij stillekens bespieddet. toen zij haar sluier had afgelegd en zij lijkt zeer veel op haar zuster, Gladiolus communis, al is deze misschien minder schoon. Dan was daar nog Gladiolus segetum, een oude dame. reeds tegen het einde van vijftienhonderd tot ons gekomen in kleurig-rooden mantel, maar nooit zoo droevig gestemd en zoo fijn geparfumeerd als haar vriendin, die ondanks de Holiandsche zon nog haar oostersche ge laatskleur heeft behouden. Dan zijn daar die Colvillei, rechtop en stram staan ze, hoe klein ook. het schijnt u toe, alsof ze brutaalweg willen ontkennen, dat ze in ons land zijn. Is het niet begrijpe lijk. dat ze bloost soms als een rose roos, een roseus, maar. o wonderlijke ziel der Gladio len, die m onze lage landen verdwaald is en de witte Bruid heet, albus. The Bride! Wees voorzichtig, gij belangstellende leek. lach die Gladiolus niet uit, zij draagt immers een zwaard! Doch niet alle bruiden zijn zoo vreemd soortig in het rijk der Gladiolus, neen tot de nanus soorten, die klein zijn en laag bij den grond blijven, gelijk het een dwerg past, be hoort een rosewitte, die Blushing Bride heet en zij buigt zich gracieus, alsof zij aanstonds bescheiden het jawoord spreken zal. Tot wie? Wel, tot een ridder in scharlaken pak met fluweelen garneersels belegd, tot Fiery Knight, en dan? Och dan hebben die kwee kers voor een feest gezorgd zonder eind, zij hebben daar een stoet van gasten in het rijk der dwergen opgeroepen, eerst de Brides maid, zooals het behoort, vervolgens is Ro sabella gekomen in karmijnrood kleed, nym- phen zijn van de partij in het wit en zelfs Lioba trok een teer zalmkleurig- gewaad aan, versierd met wit en karmijnrood. O. het is wel een grootsch feest onder die nanusgroep. want ook Koningin Wilhelmina is gekomen! Ja. die kweekei-s hebben zooal wat tot stand gebracht! Wat al verscheidenheden van ramosus kwamen er in den handel. Voorhelm. Schneevoogt. E. H Krelage en Zoon, ja waarlijk, zoöals zij in bloementaal spraken, het non plus ultra werd die ramo sus. op wier langen stengel een keur van roode bloemen staat met witte vlekken gevat in rood en rand. Doch ziet, zeide Tubergen. dat is wel heel mooi. die Non plus ultra, maar wij zullen haar nog schooner maken. En daar schiepen zij een bloem, familie van ramosus Non plus ultra, een Gladiolus wel van 1 Meter lang, niet gebogen en nederig neerhangend als in deemoed voor de zon. neen maar welbewust zich hoog oprichtend gelijk een die den roem van Holland gaat verkondigen, 't is of zij de bloemen als ba zuinen steekt zij. die Heraut gedoopt werd. En niet zonder recht doet zij dat. want zij draagt de namen door de wereld van onze dichters en denkers, van Joost van den Von del. van P. C. Hooft, van Hugo Grotius, van Tesselschade, Erasmus en Leeuwenhoek. Het is nu einde Juli geworden en de laat bloeiende Gladiolus doet de kleurige lichten aan haar lustres ontbranden. Als species zijn ze waarschijnlijk nauwelijks meer bij den kweeker te vinden, die bloemen, welke uit Zuid-Afrika stammen, uit Kaffraria. Ma dagascar en Natal, toch is haar invloed zeer merkbaar bij het hybrideeren. Menigmaal heeft de species bijgedragen tot de vorming van een schoon ras. Zoo droeg de species Saundersi bij tot het ontstaan van de Gla diolus nanceianus, een oppositiflorus heeft bijgedragen tot de schoonheid van ganda vensis, waarvan de brenchleyensis een be staande vorm is, gekweekt in 1848 door kwee kers te Brenchley. Maar bovenal zult gij be hagen scheppen in primulinus, wier oor spronkelijke type geel is, een zeldzame tint voor de laatbloeiende Gladiolus. In 't algemeen zijn de zeer kenmerkende eigenschappen van de oude rassen als Le moinei, zoo genoemd naar den Franschen kweeker Lemoine, gandavensis, waarover we hierboven reeds spraken, verder Nanceia nus en Childsi eenigszins verloren gegaan. Het is daarom dat de kweekers al deze vor men. voor zoover ze voortbloeien in velerlei verscheidenheid, hebben vereenigd tot de laatbloeiende, grootbloemige Gladiolus, waar over we zoo uitvoerig hebben verteld in den aanvang van dit hoofdstuk. Een klasse op zich zelf vormen de primu linus verscheidenheden, welke men verkreeg uit primulinus gekruist met gandavensis of met Lemoinei. het in de bolienwereld zoo welbekende ras Krelage. Die primulinus ver schilt zeer veel van de andere Gladiolus, zij is tengerder, de teedere stengel is niet over dadig met bloem bezet, maar juist zóó. dat iedere bloem tot haar recht komt. alsof ze met zorgzamen smaak door de Godin Flora aan den steel gehecht is. Die primulinus brandt niet als een fakkel, maar zij fonkelt nu eens als een diamant in de zon, dan weer als een avondster bij zomernacht. Zij is be vallig als Psyche en draagt koket een rood moesje op haar oranje gewaad, maar tege lijk gevleugeld is ze als een Icarus, zij bloost in rose als een Eurydice. waar Orpheus niet naar omzien mocht, zij is wit als het Car rara marmer van een italiaansch paleis, dat zich in het maanlicht spiegelt, zij is geel, ja vooral geel als goud. als l or d'Austraiie, als een Yellow Queen van China, zoo staat ze daar doorzichtig en fragiel gelijk die gele ko ningin op kleine voetjes. O. geen wonder dat gij er naar verlangt haar van aangezicht tot aangezicht te zien. Gij zult uw tuin. uw huls. uw bloemenvaas willen verlichten met brandende fakkels, die in feilen gloed verzengen, of wel, gij wenscht een bloem, die als te smeulen staat in het zonnevuur, die als een groene kandeiabre is, waarop de kleurige lichtkens grillig geplaatst zijn. 'n bloem, die als een tooverstaf is. waar aan het licht ontluikt in gloeiende kleuren, gij wilt, och luister, wat men op Zwanenburg u leert, dan zult gij dat alles voor u zien niet als een droom, maar als een werkelijk heid, dan zult gij genoegen vinden in de psy chologie van de Gladiolus, die ook in ons land een belangrijke plaats inneemt bij de kweekers, gelijk dat vroeger bijna uitsluitend het geval was in het buitenland. De distributie-margarine. Gevitaminiseerd. Onlangs heeft Prof. Snapper voor den Artsencursus te Amsterdam over het vraag stuk der ondervoeding een les gegeven, die zeer de aandacht getrokken heeft. De heer L. L. Posthuma doet er verslag van in het Ne- derlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde en een uitvoerige toelichting van de hand van Prof. Snapper zeiven is aan dit verslag toege voegd. Het gaat bij het probleem der ondervoe ding in hoofdzaak om de vraag of voldoende calorieën met het voedsel worden toegevoerd. Intusschen is hiernaast de vitamine-toevoer van het grootste belang. Ook wanneer het diëet, wat het calorieën-aantal aangaat, aan alle eischen voldoet, kunnen bij onvoldoenden toevoer van vitamines de meest verschillende ziekteverschijnselen zich ontwikkelen. In ge zinnen met lage inkomens, speciaal dan van steuntrekkenden, dreigt een gebrek aan in vet oplosbare vitamines A en D te ontstaan. Dit zijn vitamines, die wel in melk en boter, doch gewoonlijk niet in andere spijsvetten, zooals margarine, voorkomen want levertraan, die deze vitamines in groote quantiteiten bevat, wordt voorloopig nog niet tot de „spijsvetten" gerekend! GEWIJZIGDE VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad Is, toolang 1 rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „HaarlemDagblad" de verzekering doet duren, vertckerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en of per kwartaal betalende geabonneerdendie aan de volgende vcreischten voldoen a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand - en kwartaal-abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van „Haarlem's Dagblad" rijn ingeschreven: den i8en verjaardag gepasseerd zijn en den óostcu verjaardag nog niet bereikt hebben c niet lijden aan ziekten ol gebreken, welke voor beu het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik bebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel Onder ongeluk, als In deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verslaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan hel bewijs getoverd worde dat zulks door van buiten al toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De ultkecrlngon bedragen: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven don enkel of den pols ol onherstelbaar gezichts verlies uit heide oogen (totale blindheid), een en ander binnon tien dagen na don datum van het ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval 400 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van oe amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel of van hel onherstelbaar gezichtsverlies uil cén oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binuen 10 dagen na den datum van het ongeval: 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaardende eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van dc amputatie van beide leden van een duim, biunen tien dagen na den datum van het ongeval; 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 GULDEN, indien hel ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak k van dc amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 30 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/oi onderarm of van dc terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f600,— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van ccn ongeluk do bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wTinging, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat bet verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. I-Ieeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkcering in geen geval bet bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkcering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm ol been tengevolge heeft, de uitkcering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkcering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedoodon abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkcering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak cn het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Ecne uitkecring zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of Indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal ot voorbeschiktheid van den ver- b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c. door eene bevalling- of zwangerschap, ook al moebt dc dood verhaast zijn door een ongeluk: d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van ovcrprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord oi poging daartoe, hetzij willekeurig of niet. onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f in duel. ol gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden ol bij vlieg- of luchtvaar htcn of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwieliijdeu of wielrijden; buitenlandsccen oorlog of binncnlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid. tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné In staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europccsche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetylecngas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelïjken. Zeevisschers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkecring bij overlijden kan voor ben uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende Is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent cn omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarleiu's Dagblad" te Haarlem én indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zal geenerlei uitkeering ver schuldigd zijn. Indien dc getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en dc verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriitcn van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van .Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonzf; te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs j^eischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlein's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eiscben betreffende cenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een cisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. fn geval van eenig ongeluk met doodolijkco alloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemdo verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkecring voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den bchandclendcn geneesheer ingevulde aanvragc-formulier tot uit kcering, cn ingeval van overlijden, van dc doodactc, kan de belang hebbende aanspraak maken op dc behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven liet eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geöischte verklaringen komen ten laste van deugene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door dc(n) rechthebbende(n) ge teckcnde quitantie, terwijl dc verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd cn vijftig gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens dc wet verschuldigd zou zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maaud, nadat bet ls toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heelt geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge bebben. Met bet oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van bet gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aan.de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zij'n eveneens nog alr.onderlij'k gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600,Verlies van hand, voet ol oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen» De vraag is dus: Hoe is het mogelijk, aan dit dreigend tekort te ontkomen? Voor gezinnen met een gevarieerd diëet komt deze vraag niet in aanmerking, ook al beperken zij hun boter- rantsoen: zij vinden voldoende aanvulling in het gebruik van eieren, diverse soorten van vi tamine-rijke groenten etc. Des te meer nadruk, echter, valt er op met betrekking tot gezinnen van steuntrekkenden. Dr. ten Bokkel Huinink heeft gemeend, de oplossing hierin te kunnen vinden, dat mede in de door de Gemeente-be sturen gedistribueerde margarine boter zou worden bijgemengd. Merkwaardigerwijze blijkt ook deze oplossing niet afdoende te zijn. Wat toch is het geval? Het vitamine-gehalte van de boter is niet constant. Een serie door Prof. Snapper aange haalde proeven toont aan, dat dit vitamine gehalte alleen in de weide-periode belangrijk is, maar dat het in de stal-periode, d.w-z. in den winter, zóó sterk wordt gereduceerd, dat met een bijmenging van boter in de margarine zeer zeker het verlangde effect niet bereikt zou worden. Een andere oplossing, die in Engeland reeds sinas 1927 ingang gevonden heeft, blijkt ef fectiever te zijn. Hier worden aan verschil lende margarine-soorten kleine hoeveelheden stoffen met vitamine A- en vitamine D- werking toegevoegd. Een regelmatige controle door de Pharmaceutical Society of Great Bri tain heeft uitgewezen, dat deze toevoeging volkomen afdoende is en aan de margarine, ook wat het vitamine-gehalte betreft, de waarde geeft van de beste roomboter in de weide-periode. „Ook in Nederland", zoo gaat Prof. Snapper dan voort, „zal thans een gedeelte der mar garine gevitaminiseerd worden. Van heden af zullen namelijk aan het grootste deel der niet met boter gemengde margarine stoffen worden toegevoegd met vitamine A- en D.- werking. Deze margarine zal daardoor een vi tamine A- en D-activiteit hebben gelijk aan die van goede roomboter gedurende de zomer periode, de prijs dezer margarine zal niet ver hoogd worden. Met het oog op de volksvoeding is dit een nuttige maatregel, daar de voeding in de hier bedoelde gezinnen er qualitatief be langrijk door verbeterd zal worden; terwijl inderdaad ook aan de Nederlandsche gevifca- minïseerde margarine volstrekt geen bijsmaak is te proeven". Bij informatie blijkt ons, dat inderdaad sinds het begin van Maart de van Unilever N.V. af komstige distributie-margarine gevitamini seerd wordt afgeleverd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantivoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waarom geen bioscoop aan de Parklaan? Het bedroevende resultaat dat door den architect bereikt is t. 0. v. van zijn aan vraag om vergunning voor den bouw van een bioscoop aan de Parklaan, waarvoor de raad z-ijn toestemming weigerde, dient m.i. gezien de allerminst steekhoudende argumenten, niet door requestrant te worden aanvaard In uw blad zag ik een afbeelding van het gebouw en nam met genoegen kennis, dat het belangrijke werk zou worden uitgevoerd door Haarlemsche vakarbeiders op de plaats van oude gebouwen, eertijds paardenstallen, thans garage met werkplaatsen. Vooral het laatste wijst overtuigend aan. dat het motief ..wel stand", waarop de weigering in eerste instan tie was gebaseerd, ten eenenmale indruischte tegen elke weldenkendheid. Wat moeten Ged. Staten denken van een gemeente, die eerst bij de regeering aanklopt om financieelen steun voor werkverruiming en aan den anderen kant alles versmaadt wat particulier initiatief haar op dit gebied als het ware in de schoot werpt? Ik begrijp niet, dat noch werkgevers, noch werknemers tegen deze absolute tegenwerking een scherp protest doen hooren. Loopen er nog geen werklooze vakarbeiders genoeg langs de straten? Is het niet treurig, dat tot in den treure de belastingen worden opgedreven en aan den anderen kant een groot bedrag aan inkomsten wordt versmaad? Als argument voor weigering wordt ten eer ste de welstandsoverweging naar voren ge bracht. Dit is reeds weerlegd. Toen deze vlieger zeer terecht niet opging, werd een tweede argument geprobeerd. De be treffende wethouder meende te moeten op treden ten gunste van de bestaande bioscopen, welker aantal naar zijn meening niet met nog een mocht worden vermeerderd. Menig win kelier zou gelukkig zijn met een tiende der inkomsten van een bioscoop. En voor hem werd niets gedaan, toen ten bate van één groot warenhuis talrijke winkeliers de dupe werden en nog worden waarvan ook de ge meente de nadeelige gevolgen ondervindt. Mevrouw ScheltemaConradi vroeg den betrokken wethouder kleur te bekennen en open kaart te spelen .Zij maakte de opmer king, dat 't allerminst de taak van de ge meente was toe te zien op het aantal bios copen. daar de Bioscoopbond dat wel alleen kan. Het voorstel van den heer Meijers (de gevraagde vergunning voor den bouw tp ver leenen, mits werd voldaan aan diverse ver- eischten en volkomen in overeenstemming met betrokken afdeelingen de plannen werden uitgewerkt) werd verworpen met de meerderheid van één stem, waarbij 17 raads leden vóór dit voorstel stemden. Thans wordt door twee particulieren ar beid geboden: een flatgebouw in het Frede- rikspark en een bioscoop aan de Parklaan. Wanneer deze geboden werkverruiming met een stem meerderheid door den raad ver smaad wordt, kan m.i. de regeering dit besluit niet zoomaar aanvaarden, aangezien haar dit rechtstreeks raakt. Zoo die de gemeente er van hoogerhand op gewezen te worden, dat de re geering andere dingen verwacht. Particulier initiatief en energie zouden aangewakkerd worden! De werkloosheid, eischt een clemente toepassing der verordeningen! S. O. s (Van redactiewege bekort.) Actie ter verdediging van Vrouwenarbeid. In verschillende steden van ons land wor den tusschen 17 en 23 Maart vergaderingen gehouden om de arbeids'oelangen van de vrouw in het licht te stellen, evenals dat in tal van landen door de International Fede ration of Business and Professional Women op touw is gezet. Door plaatselijke omstandigheden zijn de vergadering in sommige steden later gesteld. Het plaatselijk Comité in Haarlem heeft een bijeenkomst belegd op Vrijdag 5 April e.k. in de zaal van den Protestantenbond. Het comité is gevormd door vrouwen, die zeer verschillende beroepen uitoefenen en die tot tal van Vrouwen en Vakvereenigingen be hooren, en wel door de dames: J. Baron, leerares Middelbare School voor Meisjes, bestuurslid PI. Ver. v. Leeraren en Leeraressen aan Gem. Inr. v. Gymn. en M O. Dr. J. van den Bergh van Eysinga—Elias, letterkundige, Santpoort. Dra. C. M. Burger. Dir. M. Sch. v. Meisjes. J. W. Deinum—Buijs. van Int. Vr. Bond v. Vrede en Vrijheid, en Alg. Vrouwenvredebond, Hogendorpstraat 3. C. S. W. Drijber, leerares Haarl. Huish. en Industrieschool. N. DvserinckVan Gilse v. d. Pais. G. Groustra, Pres. N- Ver. v. Vrouwenbelan- gen en G. St.. afd. Haarlem en O., Bronstee- weg 23. Heemstede.*) Dr. F. C. van Hasselt, arts. C. M. M. Hissink, Baan 35.*) II. Joosten, bestuurslid Bond v. Ned. Ond., Zaanenlaan 135.*). A. M. Kool—Pierson, Pres. Jos. Butler Ver. Haarlem en O. G. S. E. Mees—Schuchink kool, arts Pres. Soropt. club, Haarlem en O. Prov. Ziekenhuis Santpoort. J, MouthaanZimmerman, Pres. Plaatsel. raad v. d. Nat. Vr. R. M. C. Niesten, Pros. afd. Haarlem en O. B. O. Voorb. Ond. M. J. Rebel, Dir. Gem. Ziekenhuis. M. J. Roos—Polak. dir. Vitrage-groothan del, Schotersingel 121.*). Mr. E. A. J. Scheltema—Conradi, Advocaat en Procureur, Gem.-raadslid. J. H. Springer. Best. lid Vr. groep Vrij heidsbond, afd. Haarlem. C. StemplerTjaden, Best. lid Vr. Dem. Vr. club. Mr. L .M. I. L. van Taalingen—Dols, Advocaat en Procureur, Jansweg 52. E. A. Voogd—Pull. voorz. Coc. Dem. Vr. Club, Kleine Houtweg 37.*). Ir. J. WaardenburgLindeyer. Door verschillende ervaringen, verschillende overwegingen, en verschillende overtuigingen gedreven, zijn deze vrouwen het allen in d i t opzicht, dat ook in de huidige maatschappe lijke en economische verhoudingen beroeps arbeid en beroepsopleiding voor een zeer groot aantal vrouwen even onmisbaar zijn en blij ven als voor de mannen; dat het uitsluiten of naar verhouding zeer sterk beperken van de arbeidskansen voor vrouwen.ómdat ze vrouwen zijn, onbillijk is, en nóch in het belang van de vrouw, nóch in dat van den man. nóch in dat van de maatschappij in haar geheel kan zijn. Enkele vraagstukken die de vrouwenarbeid, de nood van de vrouwen die willen werken, en het gemeenschapsbelang van vrouwen arbeid betreffen, zullen op de bijeenkomst van 5 April toegelicht worden door: 1. Dr. Auda Snethlage, die zal spreken over „De Vrouw" en het „vrouwelijk" beroep. 2. J. G. G. De Ranitz. Maatschappelijk Werker aan het Medisch Opvoedkundig Bu reau te Amsterdam, „Maatschappelijk Werk een Maatschappelijk Belang". 3. Dr. Ina Aukes, waarn. Geneesheer di recteur van Bakkum, „De Medische roeping der Vrouw". 4. Ds. S. Elzinga, Insp. Middelb. Onderwijs: „De vrouw in het onderwijs'. Jkvr. Jacoba Repelaar van Drie! zal den avond opluisteren door het zingen van lie deren. Aan deze adressen zijn van 9—2 uur kaarten voor 10 ets. verkrijgbaar, evenals bij de firma Vernout, Warmoesstraat. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 30 MAART Stadsschouwburg. WilsonspleinFritz Kirsch Operette „Mein Liebchen wohnt am Donau- strand8 uur. Gem. Concertzaal: Voorjaarsbeurs Vereen, van Huisvrouwen. 11.3017.30, 19.3023 uur. 's Middags Kindermiddag, 's Avonds Willy Derby. Luxor Sound Theater: „One Night of Love" 2.30 uur, daarna doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Palace: Jessie Matthews in „Evergreen". Op het tooneel: Lilian Heiten, muziek, dans, humor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Die englische Hei rat". Op het tooneel: Zibral, musicale non sens. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Bengaalsche lan ders". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum: Lezing Dr. Frits Künkel voor de Volksuniversiteit. 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 13: groote Wie ner feestavond, 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ZONDAG 31 MAART Stadsschouwburg: Cabaret „Die Pfeffer mühle" 8.15 uur Schouwburg Jansweg: „De Wijze Kater". 8.15 uur. Rembrandt Theater: Expeditiefilm: „Wilde Ballast". 11.30 uur. Frans Hals Theater: Cultuurwetensch. film: „Onder de Inboorlingen van Britsch Bornaa''. 11.30 uur. Rozekruisers Genootschap: Tempeldienst- ritus met openbare voordracht. Bakenesser- gracht 13. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. MAANDAG 1 APRIL Mode-show N.V. Gebr. Gerzon. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur- ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 30 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 5 April zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo- teck, Kruisstraat 26. Tel. 11174, L. Schoorl, Frans Hals Apotheek Frans Halsplfln l. Tel. 11180. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7