P Nadenken en oplossen. 20 VERKOCHT ZATERDAG 30 MAART 1935 H AAREEM'S DAGBEAD 5 Onze wekelijksche puzzle - rubriek. Met prijzen van 7i, 2i en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 19. De raadselachtige figuur heeft toch niet zooveel grilligheden bevat, of men wist de niet al te groote moeilijkheden wel te ontmaske ren. Alleen, die Deensche meisjesnaam heeft nogal „opgehouden". We hebben dezen naam al eens bij een andere puzzle gehad: vandaar, dat ik geen andere aanduiding gaf. Bedoeld is hier het woord „Asta"; andere gevonden- woorden (b.v. Agfa) heb ik niet foutief gere kend. Hoe een en ander moest worden ingevuld, laat ik hier volgen 17 Zutphen; 814 Sittard: 1521 Ier land: 2231 Finland; 2831 Estland. 1—22 zeef; 223 urbi; 324 aan; 425 Pool; 526 haat; 627 eens; 728 nare; 822 slof; 923 inri; 1024 teen; 1125 taal; 1229 Asta; 1330 rein; 1431 dood; 1528 imme; 1627 Eems; 1726 roet; 18— 25 Loil; 1929 Anna; 2030 neen; 2131 daad (Loil ligt bij Didam in de Lijmers). Vrouwe Fortuna heeft deze week als volgt beschikt: Onze hoofdprijs zeven vijftig J. Hoogland Florisstraat 92, Haarlem (Noord). Onze tweede prijs twee gulden vijftig werd gewonnen door den heer J. Verzand- voort, Hagelingerweg 49. Santpoort. De vijf troostprijzen ad f 1. H. J. Houweling, Bataviastraat 55, Haarlem '(Noord) F. H. van Deursen, Zandvoortschelaan 142, Zand voort. E. Goud, Jansstraat 87, Haarlem. W. de Beer, Adriaan Pauwlaan 3a. Heem stede. W. C. Akkerman, Judith Leysterstraat 6, Haarlem. B g Onze nieuwe puzzle no. 20. r Wie men tegenwoordig ook spreekt, en waar men ook komt, overal hoort men over crisis en inalise spreken. Slechts weinig bemoedigende iklanken worden vernomen. En tóch.er is een historisch gezegde, dat moed geeft voor de toekomst. Dit gezegde is in onze Letter- greeppuzzle verwerkt. Iedereen zoeke de juiste pplosimg eens! M.a.w.ï hoe luidt dit gezegde? j Jonge vaklieden ontvangen hun einddiploma. Ambachtsschool en Avondvakteekenschool sluiten den cursus af. Vrijdagmiddag zijn in de aula van de Am bachtschool de einddiploma's aan de leer lingen uitgereikt. De voorzitter van de com missie voor Nijverheidsonderwijs, de heer P. J. van Thiel, sprak de jongens hartelijk toe en zei dat deze dag hen nader zou brengen tot het doel. Tot nog toe was alles rustig en geregeld verloopen, onder leiding van welwillende leeraren, doch nu was de tijd gekomen dat zij iets moesten presteeren zonder hulp: zelf doen werd het parool! In dezen tijd is het niet makkelijk vooruit te komen, zei de heer van Thiel, doch nog steeds is de toekomst aan hen, die willen. Aan hen, die hun tijd weten te gebruiken en voort bouwen op hetgeen zij nu geleerd hebben, want die kennis kunnen ze gebruiken als de toestanden beter worden. En dat zullen ze worden, evenals de natuur herstelt wat ver nield werd. Voor het harde leven zullen zij niet ge spaard blijven. Doch men moet niet alleen leeren den strijd te aanvaarden, doch ook op den duur te zegevieren! Daarna nam de directeur van de school, de heer A. C. Hengeveld het woord. Hij dankte allereerst het personeel voor alle goede zor gen en voor het feit dat zij ondanks minder stoffelijke vergoeding voor hun prestaties toch meenden dat de jongeren in geen geval de dupe van de tijdsomstandigheden mochten worden. Dan gaf hij de jongens nog eenige goede raadgevingen mede als: Gedraag je in het verdere leven zoodanig, dat noch ouders noch meerderen zich ooit te beklagen hebben; blijft voor alles een goed vriend, wordt geen kankeraar doch een goed vakman, want aan goede werklieden is, niettegenstaande het feit dat overal te veel arbeidskrachten zijn ge brek. Jullie vakkennis is nog niet voltooid: er is slechts een begin gemaakt! Aan het eind van zijn betoog vestigde de heer Hengeveld de aandacht op de vakcursus sen voor jeugdige werkloozen, waarover wij, zooals onze lezers hebben gezien, in het num mer van Donderdag, een uitvoerig artikel heb ben geplaatst. De geslaagden waren: Van de Ambachtsschool: Metaalbewerkers: J. J. Boeree Haarlem, G. M. van Egdom Bentveld, C. Geluk Halfweg H'liede, R. R. Herfst Zandvoort, E. W. Hers man Heemstede, J. H. Hultzer Aerdenhout, G. Justema Haarlemmermeer, J. de Kolf Nieuw Vennep, J. Ootes Haarlem. H. F. Roefs Haar lem. H. Schouten Haarlemmermeer, C. C. Soutberg, Overveen, F. W. Voepel Haarlem, J. Vredenduin Haarlem, J. B. Wilshaus Haar lem. C. J. Wijnands Haarlem, C. Kikkert Aalsmeer, D. Wolff Haarlem. Automonteurs: W. A. Augustinus Haarlem, W. Bak Haarlem, P. J. Barnhoorn Haarlem, Th. Cazander Zandvoort, H. P. Drenth. Aals meer. E. Elfrink Haarlem, W. F. Eysten Haar lem, P. de Groot Haarlem, M. de Graaff Half weg PI'liede, J. Hartman. Bloemendaal. C. Hoogeveen Haarlem, J. Jansen Haarlem, H. J. 1 Ik merk nog op, dat bij Uw oplossing óók de verschillende gevonden woorden vermeld die nen te worden. WAT MEN TE DOEN HEEFT. Van de lettergrepen: als-arn-da-dan-den-draai-en-eng-gou-gram- h ar «hem - k a- ke 1 -1 a - lei -lo - mist- m o - n o - op -rij s- riks-sal-scheeni-ti-tig-to ven-waard-wa moeten woorden van onderstaande beteekenis gevormd worden. De beginletters dezer woor den van boven naar beneden gelezen toonen U het moedgevende gezegde. 1. Provinciale hoofdstad in Nederland. 2. Prijzen. 3. Universiteitsstad in Nederland. 4. Niet samengesteld. 5. Dorp in het Oosten der provincie Gro ningen. Sprong. 7. in dat geval. 8. Een soort van pijnboom. 9. Met wilgenhout beplante buitendijksche gronden langs een rivier. 10. Bekrompen. 11. Papaverachtige bloem. 12. Scheepszoetelaarsvaartuig. 13. Persoon, dien men in dezen slechten tijd weinig meer treft. 14. Door elkaar heen gevlochten beginlet ters van een naam. Prijzen, termijn van inzenden en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vijf uur, aan ons Bureau te Haarlem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andex-e corresporxdentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossine inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 20 (Puzzle no. 20), moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt worden. Niet op de en velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschikbaar 'n bedrag van zeven gul den vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossingen toegewezen worden en zoo snel mo gelijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden ge plaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over deze puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor axxtwoord ixxgesloten is. Mr. NADENKER. A. Kriek Haarlem, P. v. d. Leek Haarlem, S. C. van Lent Heexnstede, P. J. Meegdes Haarlem, P. M. Molenaar Haarlem, C. A. Olie Amster dam, F. P. van Rumpt Haarlem. J. F. Valken berg Bloemendaal, H. G. Veis Haarlem, J. Th. Zethof Haarlem. Electriciens: D. Beets Nieuw Vennep. C. H. v. Bilderbeek, A. Broekhuyzen, J. H. van Es sen, J. N. Honkoop, K. Hykoop. H. Lambooy, H. J. Langeveld, P. Leendertse, N. Morselt, G. H. Nieuwenburg, H. Prinsen, allen te Haar lem, K. G. Schneider Heemstede, F. C. Smit Haarlem. H. C. Verbruggen Haax-lem, H. Vis Haarlem. C. W. Waalewijn Haarlem, J. Weber Zandvoort. F. Willemse Haarlem. E. A. Gel- haus Bentveld, Z. H. Jole Haarlem. Timmerlieden: J. G. Baars Haarlem, H. Th. Bergman Haarlem, C. Cornelisse Bloemendaal, P. Eelman Haarlem, J. M. v. Gasteren Haar lem, J. Hoeker Heemstede, J. Huyboom, C. Ko ning, H. W. Poppinck, C. A. Schavemaker. Th. Stouten, C. G. Warmerdam, J. C. Baars. N. C. Besteman, J. Boeser, M. Boeser allen te Haar lem, J. v. d. Bos, J. Keuning, C. W. Keur, allen te Zandvoort, J. Klaassen, W. Kok. J. D. A. Kraayenvela. J. J. Opzeeland, J. D. Pruis. A. Schellinkhout, allen te Haarlem, W. J. Cor- nelissen Halfweg H'liede. Meubelmakers: H. D. S. Hasselman Heem stede, J. G. v. Tongeren Vogelexxzang. Schilders: J. J. v. d. Berg Haarlem, J. S. Geerling Zandvoort, G. F. Kortekaas Haar- lemmerliede, J. H. Lammers Haarlem, F. W. Lichtenveldt Haarlem, H. C. M. Soen Haar lem. Van de Avondvakteekenschool: Meubelmakers: J. Platerink. Edelsmeden: M. Oosterling. Electriciens: H. Buwalda, J. de Vries, P. J. Wildeman, H. Opdam. Loodgieters: N. Tiggelman. Schilders: A. H. Bouman. W. Hup, C. Koek, F. Ketelaar, J. F. v. d. Meye, F. Meyer. A. J. Molhoek, L. v. d. Schaaff, J. D. Semeins, F. Steenkist. Timmex-liedenR. v. Baak, J. v. Geldorp, P v. Maaren, J. Verhappen, J. Wenning, D. H. H. Grandia. L. L. Schreur. A. C. Vallendunk. Automonteurs: P. J. Frijn, J. A. H. Rosen- krans. J. Zemel. Metaalbewerkers: J. Beyen, A. Huyg, D. Kas- senberg, P. J. v. d. Klugt. P. Koehorst, J. Moo- lenaar. W. Quick. G. Tesselaar. Lithographen: W. C. Lindeman, J. v. d. Pol, W. Oushoorn. G. Ritzer, H. Suux-land. Schoenmakers: H. Krom, C. Shit. Behangers en stoffeerders: M. Akse, W. J. Bom, L. Hartman, W. v. d. Made. CONCERT OP FLORA 1935. Het programma van het concert op Zondag 31 Maart te geven door het Aalsmeer's Fan farecorps. directeur P. F. v. Overbeeke, van 15 tot 17 uur op het Tentoonstellingsterrein Flora luidt als volgt: 1. Flying Eagle, Marsch. H. L. Blankenberg. 2. Dichter und Bauei-, Ouverture, F, v. Suppé. 3. Lustige Witwe, Operette van Lehar, arr. Gadenne. 4. Therèse, Wals, C. Faust. 5. Rêve de Valse (Walzertraum) Oscar Strauss arr, J. Farigaul. 6. l'Or et 1'Argent, Wals v. F, Lehar. arr. G. Wittman, 7. Les Saltimbanques, Ouverture. L. Ganne. 8. Ifxe Middy, Marsch, K. J. Alford. leder huis is iets bijzonders, iedere villa heeft een speciale architectuur. Waarom verzekert U zich ook niet zoo'n landhuis van Philips aan de Wüstelaan in de bosschen te Santpoort. Waarom zoudt U in massabouw gaan wonen, als U hier voor f 7600.— tot f 9000.— een echt eigen home kunt krijgen. Gaaf Zondag eens kijken! Inl. Wüstelaan 37, Santpoort- Station, Telefoon 23666 (Adv. Ingez. Med.) Amsterdamsche Bank. Bevredigende resultaten. niet genoteex-d te Amsterdam f 1.481.310.23. totaal f 7.438.801.94. Deelneming in andere ondernemingen en vorderingen op noderne- mingen, waarin is deelgenonien f 3.876.562.74, Consortiale rekeningen f 894.538.79. Onroe rende goederen f 4.000.000. Vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 11.856.079.39 Verkochte, alsnog te leveren fondsen f 633.454.62, Debiteurexx wegens op termijn verkochte vreemde munt f 114.66S.120.52; Saldo op termijn te vorderen vreemde munt f 167.999.88. Diverse debiteuren f 85.409.536.56. Totaal f 376.217.182.97. Passief: Kapitaal f 55.000.000; Reservefonds f 47.000.000, Dividend-rekening f 59.414: Traite x-ekening f 9. 574.421.20; Door derde voor onze rekening geaccepteerd f 2.029.706.84; Depo sito's f 24.380.877.04; Verstrekte borgtochten f 11.856.079.39; Gekochte, alsnog te ontvan gen foxxdsen f 798.011 92; Voor rekening van derden op pi-olongatie uitgezet f 2.410.000; Crediteuren wegens op termijn gekochte vx-eemde munt f 83.676.916.66; Saldo op ter mijn verschuldigde vreemde munt f 30.928,181.57; Voor rekening van derden in het buitenland uitgezet f 10.167.214.48Diverse crediteuren f 95.916.059.31: Winst en verlies f 2.420.300 56: Totaal f 376.217.182.97. De Winst- en Verliesrekening over 1934 luidt als volgt: Debet: Algemeen onkosten f 5.986.788.45: Pensioen en ondersteuningsfonds voor de beambten f 439.419.24; Algemeen debiteuren reserve f 4.000.000: Afschrijving onroerende goederen f 125.183.19: Reserve dividend- en tantième- belasing f 205.000. 4 nCt. dividend aan aandeelhouders f 2.200.000; Saldo op nieuwe rekening f 220.300.56, samen f 2.420.300.56: Totaal f 13.230.691.44. Credit: Saldo van 1933 f 231.890.72: Interest-reke ning f 6.578.817.73: Provisie-rekening f 3.447873.49; Wissels f 2.353.974.65: Fondsen f484,374.89: Coixsortiale rekeningen f 133.759.96 Totaal f 13.230.691.44 weten te behartigen, ook al druischten die wel eens tegen de belangen der Kamer in. Spie ker bood hem een ets aan, voorstellende een gezicht op de kaasmarkt te Alkmaar. De neer Padding, kantoox-houder te Noord wij kerhout, noemde den heer Haanschoten „een goed vader der kantooi'houdex's". Hij hoopte dat God hem zal zegenen en dat hij zelf een zegen voor velen zou zijn. De heer Van Kampen, kantoorhouder te St. Pancras. merkte op, dat de heer Haan- schoten den titel „inspecteur" altijd waardig heeft gedragen. Hij heeft veel voor het plat teland gevoeld. Men ziet hem noode ver trekken. De heer H. Mi 11 a a r d, adjunct-referendaris van het postkantoor te Haarlem, bood den scheidenden inspecteur een fraaie plant aan en deed dit van vriendelijke woorden verge zeld gaan. De heer J. C. F e h r, directeur postkan toor te Hoorn, zei o.a, dat de heer Haanscho ten een voorbeeld van de directeuren was ge weest. De heer Haanschoten dankte zeer ge troffen voor alle bewijzen van sympathie, die hij op dezen middag heeft mogen ontvangen. Hij verklaarde overstelpt te zijn van zooveel bewijzen van toegenegenheid en waardeering. ..Mijn hart is er vol van." Hij dankte eiken spreker zeer uitvoerig, speciaal den heer Smit, dien hij een zeer plichtsgetrouw en voortref felijk mede-arbeidex- noemde, die zich altijd zoo goed in den gedachtengang van spreker had kunnen verplaatsen. „De moeilijkheden zijn er om uit den weg te ruimen door overleg. Welnu, dat hebben wij samen altijd gedaan. Het resultaat was steeds bevredigend. Zonder zijn steun en dien van de andere ambtenaren van mijn bureel zou het mij onmogelijk ge weest zijn, mijn plicht te vervullen." Spreker dankte allen voor hun aanwezigheid, o.a. den heer E. H. Krelage. „Ik voel me op het oogenblik heel klein, want ik heb nooit meer dan mijn ambtelijken plicht gedaan, van het oogenblik af dat ik als surnumerair door mijn directeur beëedigd werd. Ik heb begrepen dat ik moest dienen. Toen ik echter den brief kreeg, die mij meldde dat ik ontslag moest nemen, kwam ik daartegen eerst in opstand, maar leerde ook berusten, gedachtig aan de woorden van het Gezang: Die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan, zal ook wel wegen vinden, waarlangs mijn voet kan gaan". De heer Haanschoten eindigde zijn met gloed uitgesproken afscheidsrede met de woorden: „Soli Deo Gloria!" De aanwezigen bleven daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. 25-JARIG JUBILEUM. Men schrijft ons: Zaterdag 6 April a.s. herdenkt, de heer C. de Graaff den dag. waarop hij 25" jaar ge- ledexx als meesterknecht in dienst trad 'bij de firma J. Mooy Junior, bloembollenkwee kers en exporteurs. Wilhelminapax-k, alhier. Al die jaren heeft hij zijn werk verricht met dezelfde toewijding en denzelfden ijver, zoodat de a.s. Jubileumsdag een aangename herinneringsdag belooft te woi'den, zoowel voor den gewaardeerden jubilaris, als voor de firma, die hij dient. VOOR JONGE MEISJES. De afdeeling Haarlem van de Nederl. Ver eeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes hield dezer dagen haar jaar vergadering in het Clubhuis. Damstraat 19, c-nder leiding van mevrouw M. Bierens de Haan—Waller. Verteld werd over het werk in het Clubhuis, het wei'k in de afdeeling. uitgaande van het Ster-Bureau, en van het werk der Union in Nederland. De jaarverslagen worden goedgekeurd. De afdeeling telde aan het eind van het jaar 124 leden en 26 contribuanten. In October werd het Ster-Bureau (zoo ge noemd naar de ster van de vereeniging) ge opend, waarvoor een kamer in het Emmahuis werd ingericht. Hier heeft de Bureau-secre taresse. mej E. Boeke iederen morgen zitting, en ook Maandag- en Donderdagavond. Men kan hier inlichtingen inwinnen op allerlei gebied laten informeeren naar adressen voor betrekkingen, voor goede adressen van kamers en pensions, verschillende vereeni- gingen en instellingen. In deze eerste maanden van het bestaan werd in 30 gevallen inlichtingen gegeven van verschillende aax*d. Hiei'van was ruim een dei'de deel voor be middeling, ook eenige vra gen naar vertrouwde adressen waar men ka- mei's verhuurt. Door de afdeeling wei-den in het geheel 23 inlichtingen verstx-ekt over de betrouwbaar- heid van adressen, waar meisjes in betrek king zouden komen. Daar de afdeeling nu het bureau heeft, hoopt zij dat velen zullen komen, zoodat het wordt: een vraagbaak voor iedereen. Door verschillende leden werden 55 meisjes bezocht 'het Ledenhulpwerk), het zijn meis jes die zich in de gemeente Haarlem, Bloe mendaal en Heemstede vestigen. De namen van de nieuw-gevcstigde alleen staande werkende jonge vrouwen komen nu gex-egeld binnen op het Bux-eau. Daar deze al len bezocht worden komt de vereeniging met steeds meer meisjes in contact, zoodat men hoort wat de verlangens en behoeften zijn op het oogenblik en we ons daarnaar kunnen lichten in het werk. Het Emmahuis werd dit jaar niet druk bezocht. Daar de exploitatie kosten veel te hoog blijken besloot het be stuur het Emmahuis met 1 Mei 1935 te sluiten en te zoeken naar een geschikt huis in het centrum van de stad. Hier zal dan gelegen heid zijn voor meisjes om er hun vrijen tijd door te brengen, wanneer ze willen. Ze zullen er steeds welkom zijn iederen avond en Zon dag den geheelen dag. Hier kunnen ze gezel ligheid vinden, met elkaar praten, spelletjes spelen, brieven schrijven, tijdschx*iften kijken, naaien, lezen. enz. Het Ster-Bureau zal hier ook worden on dergebracht. Boven zal or gelegenheid zijn voor logies voor hen die hier korter of langer willen blijven. Het Voogdijwerk werd dit jaar voor de ver eeniging gedaan door 2 leden. Er is nu een commissie van de Union samengesteld, spe ciaal voor dezen tak van ai-beid omdat gevoeld wordt dat hier een gx-oote taak ligt. juist voor de Unionleden. Het clubhuis stond ook dit jaar weer onder leiding van mevrouw M. S. de Milde, die nu voor vast als hoofdleidster werd aangesteld. Hoewel de meisjes er hard voor gewerkt had den bracht de bazar voor het Clubhuis niet zooveel op als men verwacht had. De uitvoe ring was dit jaar een groot succes. Aan het eind van het jaar werd nu defini tief de H. M C. (Haarlemsche Meisjes Clubs) gescheiden van de N. M. C„ zoodat de N.M.C. hier nu geheel los is van de Union. Het bestuur hoopt dat de kring van leden, contribuanten en belangstellenden steeds gi'ooter zal worden, zoodat de afdeeling steeds meerderen zal kunnen helpen, daar het werk door de leden, gedragen moet worden. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1934 (het 63e boekjaar) van de Amsterdam sche Bank, waarin de directie om. het volgen de zegt. De x-esultaten van het afgeloopen jaar stemmen met die van 1933 vrijwel overeen. Evenmin als in 1933 vonden onze middelen op de oververzadigde geldmarkt voldoende vraag. Door realisatie van eenige posten ef fecten toont de fondsenx-ekening een bevre digend winstsaldo. Ook de wisselhandel liet een behoorlijke winst. De voox-uitzichten zijn nog niet bemoedi gend. Wij verhoogden daarom de Algemeene debiteurenreserve met f 4.000.000.en met het saldo van de Bouwreserve, die gevormd was voor den bouw van het hoofdkantoor. Wij stellen voor het dividend op 4 pet. te bepalen, uitkomende op f 8,— per aandeel van f 200,en f 220,300.56 op nieuwe rekening over te brengen. In den loop van het jaar 1934 openden wij een bijkantoor te Oostburg. Ter toelichting van de Balans en de Winst en verliesrekening diene het volgende: Kassa. kassiers, daggelden en goud f 58,918.364,31. Onder dit hoofd zijn mede op genomen buitenlandsch bankpapier en cou pons. Wissels: f 15.850,160.92. waarvan f 13.749.513.58 aan wissels op Nederland en f 2.100.647,07 aan wissels op het buitenland. De post bevat wissels op landen met be perkt betalingsverkeer tot een bedrag van f 36.000,Zij zijn voorzien van prima Ne- derlandsche endossement. De winst op de binnenlandsche wissels is in het credit van de interestrekening geboekt. De rekening wissels toont een winst van f 2,353,974,65, nadat te hai'en laste de interest- rekening werd gecrediteerd voor 4 pet. rente over het bedrag, gemiddeld belegd in buiten- landsche wissels, bankbiljetten, lossingen en coupons De verliezen op marken, ontvangen ter aflossing van Duitsche vorderingen, zijn ten laste van de rekening wissels gebracht. Het voordeelig saldo der fondsenrekening bedxaagt f 484.374,89. De winst op syndicaten bedraagt na belas ting van 4 pet. rente over de boekwaarde der gestorte bedragen en na afschrijvingen f 133.759,96. Het bezit van de N.V. aan onroerende goe deren en meubilair stond op 31 December 1934 te boek voor f 4,000.000. Op de gebouwen en het meubiliar is ten laste van de Winst- en Verliesi-ekening f 121.18319 en ten laste van de Bouwreserve f 500.000 afgeschreven. De post: divei-se debiteuren bedraagt f 85.409,536.56. De huidige toestanden maken het nauwkeurig waardeeren van vele debiteu ren uitei'st moeilijk. De directie meent echter voldoende voorzieningen te hebben getrof fen. Van de vorderingen der Bank van ca. f 40.000.000 door onderpand van goederen, borgtochten, hypotheken of op andere wijze gedekt, ongerekend de garanties in verband met de Stillhalte-overeenkomsten verstrekt. De vorderingen, uit welke hoofde ook, voor zoover niet elders in het verslag genoemd, op debiteuren in Duitschland, Oostenrijk en an dere landen met beperkt betalingsverkeer stonden per 31 December 11. te boek voor f 8,950000.—. Dit bedrag omvat ook de vorde ringen, welke niet onder. Stillhalte vallen en vorderingen op debiteuren elders domilicie hebbend doch in die landen sterk geïn teresseerd, of steunend op borgen aldaar ge vestigd. De voorschotten der Bank in verschillende vreemde muntsoorten bedragen, omgerekend tegen de koersen per 31 December 1.x. f 4.261.502,95. Tegen het koersrisico is de on derneming gedekt. Het kapitaal der Bank bedraagt f 5o.000.000; het reservefonds bevat f 47.000.000. De deposito's bedragen totaal f 24.380.877.04. De Interestrekening sluit met een batig saldo van f 6.578.817.73: de Provisierekening met. een bate van f 3.447.873.49. De algemeene onkosten bedragen f 5.986.7S8.4o tegen f 5.712.248.29 in 1933. Voor gratificatie aan het personeel is onder dit hoofd gereser veerd f 217.000. De stijging van het onkosten- cijfer vindt haar oorzaak in de uitbreiding van het aantal bijkantoren. In het Pensioen- en Ondersteuningsfonds voor de beambten werd een bedrag van f 493.419.24 gestort. Het fonds bedroeg per uit. December 1934: f 13.579.098.71. De balans per 31 December 1934 vertoont het volgende beeld: Actief: Kassa, kassiers, daggelden eii goud f 58.918.364.41. Nederlandsch schatkistpapier f 16.746.736.12. Wissels f 15.850.160.92. Tegoed bij banken en bankiers op nostro-rekenïngen f 23.179.240.05. Prolongation f 10.117.278.95, Vorderingen in rekening-courant, gedekt door onderpand van for"'sen f 22.462.308,08.' Fondsen-- genoteerd te A'dam f 5.957.491-/1 Afscheid J. P. Haanschoten. Groote belangstelling. In tegenwoordigheid van een groot aantal hoofdambtenaren, ambtenaren en oud-amb tenaren heeft de heer J. P. Haanschoten, in specteur van het district Haarlem bij den dienst der P. T. T.. Vrijdagmiddag in het bu reau aan het Kenauoark 19 wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd afscheid ge nomen. Eerste spreker was de heer P. Smit, adiunct- inspecteur aan dit bureel. ..Toen ik zes jaar geleden het voorrecht had", aldus spreker, „u bij de viering van uw veertigjarig ambts jubileum te mogen toespreken en uw ver diensten voor het Staatsbedrijf en uw gezin uit te stippelen, stond u op het hoogtepunt van de ambtelijke ladder als inspecteur van een der grootste af deelingen van ons land. En nu is het einde van uw ambtelijke loop baan aangebroken. Uw ambtelijke levensdraad wordt nu afgesneden. Ook hier beseffen we weer dat er een tijd is van komen en van gaan- In het Staatsbedrijf wordt niet gevx-aagd of men nog. zooals u, beschikt over een onver woestbare werkkracht, vitaliteit en energie. Als surnumerair zijt ge in dienst gekomen: ge werd achtereenvolgens commies 4e. 3e. 2e en le klas en toen hoofdcomxneis. In den tijd van de mobilisatie werd gij belast met het be-' heer van het toen uiterst drukke kantoor Amersfoort, in welke plaats toen zoovele mi litairen, geïnterneerden en vluchtelingen woonden. Aan dit beheer werden hooge eisclien gesteld. Eenige jaren later kreeg gij het be heer van één der grootste kantoren in Twente, waar een augiasstal moest worden opgeruimd. En daarna werd ge bevorderd tot inspecteur te Amsterdam. Deze bevordering verwekte geen verwondering, want ge verdiende die. Alle on- derdeelen van den dienst hadden uw volle be langstelling. Het is dan ook te begrijpen, dat uw groote verdiensten werden erkend door uw benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. En thans is het oogenblik van af scheid gekomen. Het pex-soneel van uw inspec tie heeft gemeend, u behalve een verganke lijke bloemenhulde, ook een schilderstuk van- den bekenden kunstschilder Hofland als een herinnering te moeten aanbieden. Namens dit pex-soneel spreek ik de hoop uit. dat ge in Garderen voldoende afleiding zult mogen vin den en dat ge nog jaren lang het kruis, dat uw borst siert, moogt dragen. Wij bevelen ons aan u en uw beide dochters in de herinnering aan." De heer J. H. E b b e 1 e r. administrateur van 't Hoofdbestuur der P. T. T„ sprak mede namens den directeur-generaal. „Onze samenwerking heeft altijd op een aangename wijze plaats gehad. Zoowel onze mondelinge als schrifte lijke gedachten wisselingen hebben steeds tot 'n bevredigend resultaat geleid. Ge zijt altijd energiek en arbeidzaam geweest, daarom zult ge ook uw verder leven wel weten te vullen. Ik hoop. dat ge op uw levensavond van een goede gezondheid mag genieten, dankbaar terug blikkend op uw afgelegde ambtelijke loop baan." Deheer J. H. T. P f a f f, directeur van het Postkantoor, zei o.a.: „Het zal u zwaar vallen, afscheid van uw werkkring te moeten nemen, maar het zal u tot vreugde stemmen, als ge op uw succesvolle loopbaan terugblikt. Ik heb u altijd gewaardeerd als een kundig en welwil lend ambtenaar. Ge toondet niet alleen goede ambtelijke, maar ook menschelijke eigen schappen." Spreker bood den heer Haanschoten een aquarel aan, voorstellende de Waag. en sprak de hoop uit, dat de gedachten van den schei denden inspecteur nog dikwijls naar Haax-lem zouden teruggaan. De heer V i s, kantoorhouder te Bennebroek, sprak als voorzitter van de kantoorhouders. „Gij was een inspecteur, die niet als een streng chef, maar als vriend tot ons kwam. Wij danken u voor alles, wat ge voor ons gedaan hebt en we wenschen u met uw beide dochters een heerlijke rust in Gardex-en toe." Namens de kantoorhouders bood spx-eker den heer Haanschoten een prachtig door den heer G. A. Luitingh gecalligrafeerd album aan, bevat tende foto's van de kantoren, die zij beheeren, en de namen der schenkers. Mr. J. Oom kens, adjunct-directeur van de Rijkspostspaarbank, sprak ook een harte- lijk afscheidswooi-d. „Gij waart trouw aan uw beginselen en aan uw ambtelijke plichten. Uw adviezen en raadgevingen aan de dix-ectie dei- Rijkspostspaarbank waren steeds wèl over wogen." Ook deze spi-eker wenschte hem een gelukkigen levensavond toe en deelde hem mede. dat de directeur der Rijkspostspaar bank. de heer Tideman, tot zijn groot leedwe zen niet aanwezig kon zijn. De heer P. Schmidt, dix-ecteur van 't Post en Telegraafkantoor te Leeuwarden, hex-inner- de ook aan de aangename samenwerking met den heer Haanschoten en dankte hem voor wat hij in en buiten den dienst voor hem geweest was. De heer D. J. S c h e f f e 1. secretaris der Ka mer van Koophandel te Alkmaar, uitte zijn waai-deering voor de wijze waarop de inspec teur altijd de belangen van de Posterijen heeft

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9