DE BILT E DE IN DE PIJP. ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG I APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 745.6 m.M. te Skagen. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Westelijken tot Noordelijken wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen.. Waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk iets kouder. Uit het Buitenland Buiig weer. De Zaterdag vermelde depressie bracht in het Noord-Westen van ons land zwaren regen en werd door een tweede gevolgd, waarachter opIJsland de barometer sterk stijg. Op de •Britsche Eilanden waaien vooral in het Noor den stormachtige Noordwestelijke tot Noor delijke winden met regenbuien die vermoe delijk in hagelbuien zullen overgaan. In Scan dinavië valt op vrij veel plaatsen sneeuw. Aan de Noorsche kust met stormachtige Noord oostelijke winden. De vorst is daar weer toe genomen. In Duitschland is gisteren veel regen ge vallen en duurt de regen nog voort. Zuid-Frankrijk heeft windstilte en plaat selijke mist bij lage ochtend temperatuur die overdag belangrijk stijgen. Bij het verder Zuidoostwaarts trekken dei- depressie zullen Noordoostelijke winden hier te lande guur en eenigszins buiig weer bren gen. UIT DE OMSTREKEN BLOEMEN DAAL AANRIJDING. Zandagavond pl.m. 10 uur had op den Bloe- medaalscheweg tegenover de Dirk Bakker- laan een aanrijding plaats. Een auto, bestuurd door G. M. M. te Santpoort, kwam van den Bioemendaalscheweg uit de richting Over- veen. Even vóór genoemde laan zag hij een wielrijder den weg oversteken, wien hij voor rang moest verleenen. Hij remde direct en hield naar links aan, doch de auto kwam te gen het achterwiel van het rijwiel, waardoor de wielrijder op den weg werd geworpen en vóór de auto terecht kwam. Het rijiwiel werd een eind meegesleept en bleef onder het rechter voorwiel van de auto liggen. Dr. Irmnink, die ontboden was, heeft den wielrijder onderzocht en constateerde een lichte kneuzing aan diens rechter bovenbeen. Na verbonden te zijn kon hij naar zijn wo ning gaan. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer A. v. d. Linden, technisch ambtenaar bij den Rijkstelefoon dienst, standplaats Haarlem, is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar Leeuwar den. LISSE Barometer Stand van heden 756 m.M. Vorige stand 773 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van' FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 1 April: Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden tot 12 uur 50 F. WAT IS DE OVEREENKOMST... tusschen een "kei van een keeper" en een MALIMINE - Regenjas 9 MALI NINE Beiden laten nie*fcs door! (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 April. Ondertrouwd 30 Maart: E. E. Ebeling en J. M. Wardenburg. Bevallen28 Maart: A. M. Hopman—v. Ave- zaath, d.; 29 Maart: A. HesselingKoene, d.; V. A. M. L. KorzeliusSimonovics, z.; C. C. van Weert— -Crum, z.; Overleden28 Maart: J. de Blazer—Hoore- man. 90 j., N. Kerksplein; T. Adam, 58 j.. Kle verlaan; 29 Maart M Nieuwjaar, 62 p., Haze- paterslaan; 30 Maart: G. Groeneveld, 69 j., Ostadestraat. GEEN MISDRIJF? Lijk van een vermiste gevonden. Het lijk van den sinds 4 Maart uit Uden verdwenen A. P. van S., is in de Schie drijven de gevonden. De man had meermalen zwaar moedige buien, zoodat er hier niet van een misdrijf sprake behoeft te zijn. N.V. GRANITO- Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. S0 Alle Granitoen Tegelwerken Str ak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 1 APRIL Luxor Sound Theater: „One Night of Love'' Doorloopende voorstelling van 7 uur 11.30 u. Palace: Jessie Matthews in „Evergreen". Op het tooneel: Lilian Heiten, muziek, dans, humor. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Die englische Hei rat". Op het tooneel: Zibral, musicale non sens. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Bengaalsche lan ders". 2.30, 7 en 9.15 uur. Mode-show N.V. Gebr. Gerzon. 2.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DINSDAG 2 APRIL Gebouw De Nijverheid: Alg. jaarverg. N.V. „Ripper da" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds' 12 uur. EINDEXAMEN. Rijkstuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt. Het diploma werd toegekend aan: C. O. A. Driehuizen, Lisse, met aanteeke- ning voor Engelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch. C. de Vink, Lisse, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Steno. H. W. Kaatman, Haarlem; P. v. d. Most van Spijk, Leiden; M. H. de Reede, Leiden, met aanteekening voor Zweedsch, en Steno; Th. J. Meijer, 's-Gravenhage. met aantee kening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machschr.; K. A. Scharpff, Heemstede, met aanteeke ning voor Zweedsch; J. A. Slingerland, Sassenheim, met aantee kening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, Steno en Machschr.; W. A. Philippo, Sassenheim met aanteeke ning voor Engelsch en Machschr. Aan één leerling kon het diploma niet wor den uitgereikt. Overgangsexamens. N. J. M. Bijvoet, Haarlem; H. Groet en M. Montagne, Lisse; D. L. Kromhout, Oegsk- geest; L. F. Stoutexibeek, Hillegom; C. P. v. Went, Noordwijk. Voorwaardelijk, met herexamen in één of meer vakken: Th. Osterman, Sassenheim. Niet bevorderd werd één leerling. Van' klasse 2 naar klasse 3. Onvoorwaardelijk geslaagd zijn: H. J. den Beider, Haarlemmermeer; G. A. Bosch, Leiden,. J. C. A. de Brabander, Hille- gom: E. Engelberts, Arnhem; J. P. de Groot, P. Laven en W. M. Liefferink. Noordwijk; C. M. v. d. Meij, L. F. v. d. Meij, K. F. Tromp en Th. E. A. v. Werkhoven, Lisse; W. A. Philippo, Heemstede: N. F. Roozen, Haarlem. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. ZANDVOORT PROPAGANDAFEESTAVOND. De afd. Zandvoort van de VARA hield Za terdag in Monopole een druk bezochten open baren feestavond. De heer A. Molenaar opende de bijeen komst met een opwekking tot de aanwezige niet-leden om zich aan te sluiten en tot de leden om te blijven arbeiden aan den groei en bloei der vereen iging. De conferencier Tummers kondigde daar na het Ilaarlemsch Salon-orkest aan, dat onder leiding van den heer Stoffer op uit stekende wijze eenige muzieknummers ten gehoore bracht. Mevrouw Janny van Oogen. de bekende medewerkster van het VARA-tooneel, droeg hierna eenige gedichten van Garmt Stuive ling en Adama v. Scheltema voor, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Vooral het laatste: „Wees mensch", maakte een die pen indruk op de aanwezigen. De heer Oets, beter bekend als Oom Henk, hield voor de pauze nog een propaganda- feestrede. waarna het Haarlemsch Salonor kest en de heer Tummers het tweede gedeel te van het programma voor hun rekening namen. De potpourri van verschillende be kende liedjes samengesteld door den heer Tummers viel wel in den smaak. Heel goed werd verder voorgedragen: „Een bouquet witte rozen". Het Haarlemsch Salonorkest eindigde met de Internationale, die door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. De heer Molenaar bracht vervolgens dank aan allen die hadden meegewerkt om dezen avond zoo goed te doen slagen. Een gezellig bal op de muziek van het sa lonorkest besloot dezen goedgeslaagden avond. KINDEREN VAN DEZEN TIJD. Zaterdagavond sprak de heer Dr. A. J. van Leusen in gebouw Brugstraat over: „Kinde ren van dezen tijd" van Henriëtte Roland Holst. Na een korte inleiding droeg spreker dit werk van drie bedrijven in zijn geheel voor. Met de aanwezigen die deze voordracht met groote aandacht volgden, werd aan het slot nog een nabespreking gehouden. JONGE HERVORMDEN. Vrijdagavond 5 April spreekt de heer A. v. d. Hum voor de Jonge Hervormden over: „Het streven naar volmaking". Op het pro gramma voor dezen avond staat verder mu ziek en zang. o. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TEFEFOON16100 (Adv. Ingez. Med.) JONG ZANDVOORT. Zaterdag. 6 April, geeft het kinder- en ope rettekoor Jong Zandvoort onder leiding van den heer J. Post een uitvoering in Mono pole. Opgevoerd wordt: „Goudsterretje", ope rette in 4 bedrijven op muziek van onzen plaatsgenoot Jac. Bonset. Na de vele zorgen, die de heer Post zich getroost heeft, moet de opvoering van deze aardige operette, wel een succes worden, te meer daar er aan de aankleeding en verlich ting van het tooneel in Monopole zeker niets zal ontbreken. KOSTER-JUBILEUM. Hedenavond van half negen tot half tien zal er in de nieuwe consistorie gelegenheid zijn den heer Terol en zijn echtgenoote ge luk te wenschen met het 25-jarig ambtsju bileum, als koster van de Ned. Herv. kerk. HAARLEMMERMEER VERKOOP SCHAPEN. Bij den verkoop van schapen ten bate van de R.-K. kerk te Vijfhuizen, werden aange voerd 64 stuks. De gemiddelde prijs was f 11.75, zoodat de opbrengst ongeveer f 750 heeft bedragen. POLDERBELANGEN. In de gehouden vergadering van de ver eeniging tot bevordering der algemeene be langen van den Haarlemmermeerpolder, werden de aftredende bestuursleden, de hee- ren P. G. Ran en W. Slooten herbenoemd. BEVERWIJK De uitbreiding van de haven. Nieuwe mogelijkheden voor werkverschaffing. Omtrent de verdere werkzaamheden ver band houdende met de uitbreiding van de haven schrijven B. en W. aan den gemeente raad het volgende: De werkzaamheden, verbonden aan de ver breeding van „de Pijp", zijn thans zoover ge vorderd, dat zou moeten 'worden overgegaan tot het a. op diepte baggeren van de binnen haven; b. op diepte en breedte baggeren van de Zwaaihaven en de Pijp. De onder b. genoemde baggerwerken moe ten zuiver onder profiel tot 3.50 M. N.A.P. worden afgebaggerd. Het kanaalpeil ligt 0.50 m. N.A.P. Wel is waar is uitvoering van de onder b bedoelde werken voorloopig niet strikt nood zakelijk, aangezien Voor de tegenwoordige behoeften de breedte en de diepte van het vaarwater voldoende zijn en de terreinen ten zuiden van „De Pijp" nog niét geëxploiteerd worden, doch de heerschende werkloosheid maakt het wenschelijk om een en ander reeds thans ter hand te nemen. Het groote nut van dit. werk kan niet worden ontkend. In de eerste plaats zouden daardoor zoowel de Zwaaihaven als het vaarwater „De Pijp", wat breedte en diepte betreft, op het profiel wor den gebracht, dat daarvoor wenschelijk is ge acht. En vervolgens zouden de terreinen, langs de Zuidzijde gelegen, reeds dadelijk komen te liggen aan gunstig vaarwater, zoo dat de kans op een spoedige bestemming dier terreinen zou worden verhoogd. Het baggeren van de binnenhaven is met het oog op het scheepvaartverkeer nog niet noodzakelijk. Echter zou dit werk, zoowel als de verbreeding en verdieping van „De Pijp" een gunstigen invloed hebben op het water en de onaangename gevolgen der veront reiniging verminderen. B. en W. stellen den raad voor: le. aan het provinciaal bestuur een bij drage te verzoeken in het als gevolg van ver vroegde uitvoering .van dit werk te lijden renteverlies; 2e. Het College een crediet te verleenen, groot 20.000, zijnde de voor de uitvoering van een en ander geraamde kosten; in min dering van welk crediet de onder 1 bedoelde provinciale bijdrage zou komen. Door de uitvoering dezer werken zouden 11 a 13 man gedurende ongeveer 3 maanden ar beid kunnen vinden, waarbij gebruik kan worden gemaakt van werkkrachten uit deze gemeente, voor zoover deze beschikbaar zijn en voor het werk berekend zijn. Behalve deze oogenblikkelijke werkverrui ming wordt door de voorgestelde voorzienin gen het uitzicht op het ontstaan van meer arbeidsgelegenheid in de naaste toekomst niet onbelangrijk vergroot. De Commissie voor openbare werken heeft B. en W. medegedeeld zich met het voorstel te kunnen vereenigen. ZUSTER STEPHANIE f In het Zusterhuis in de Peperstraat is over leden de Eerw. Zuster Stephanie. Zij was vele jaren onderwijzeres aan de R.K. Meisjes school. Heden Maandagmorgen is de zuster begraven. De leerlingen woonden de uitvaartdienst in de St. Agathakerk bij en volgden de baar naar het graf. BLOEMENDIEFSTAL UIT DE VEILING Vrijdagmiddag, terwijl de bloemenveiling in vollen gang was, werden twee jongelui uit IJmuiden-Oost op heeterdaad betrapt bij het stelen van seringen "en rozen uit het Veiling gebouw Centrum in de Koningstraat alhier. De politie heeft tegen beiden procesverbaal opgemaakt wegens diefstal. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL VOOR AMBACHTSLIEDEN. Bij het eindigen van den cursus 1934-1935 der Nijverheidsavondschool voor Ambachts lieden werd het einddiploma behaald door on derstaande leerlingen Timmerlieden: A. Dibbets, L. van Loon, J, Hergarden. Metaalbewerkers: T. Galesloot, C. Hogen- steyn, C. Koning en A. A. Adelaar. Electriciens: M. van Eist. D. Komen en D. Steenbergen. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: Afd. timmerlieden: H. Brokelman, J. v. d. Kolk. L. Hergarden, N. Heesterbeek, C. van Dorp. B. Tromp, voorwaardelijk F. Hergarden. Metaalbewerkers: J.. Brood, W. Franck, W. Jansen, R. Post, G. Sluis, v.w. B. Spieker. Schilders: v.w. H. Luiken. Electriciens: J. Berg, G. Beentjes, M. Nooij, W. Los. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van cle tweede naar de derde klasse: Timmerlieden: I-I. Bruin, C. Groot, J. Gra- pendaal, P. Hart, P. Kelder Metaalbewerkers: A. Janse, A. Steen, R. Wormsbecker, v.w. M. van Eist. Electriceins: A. Zoutman, J. Koedijk ,H. van Buren. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: Timmerlieden: v.w. B Bijkerk. Metaalbewerkers: H. Pools, J. Munter, J. Ligtermoet, J. Rodenburg. Electriciens: H. Kriek. Schilders: A. Wolf, G. Koning, M. Pools. Niet bevorderd: één leerling. Van de viei'de naar de vijfde klasse: Timmerlieden: A. J. Brood, G. Grapendaal. Metaalbewerkers: J. Mulder, J. Kuenen, P. Schavenmaker. DRIEHUIS INSTALLATIE PASTOOR B. P. M. DE JONG. Door den hoogeerwaax-den deken van Be verwijk J. F. M. Lucassen, werd Zondag de installatie verricht van den nieuwen herder der Sixxt Engelmunausparochie. Zulks ge schiedde onder de plechtige hoogmis te half negen. Na de vex-schillende ceromeniën sprak deken Lucassen de geloovigen toe. Scheiden doet wee en met droefexxis naamt gij afscheid vaix pastoor v. d. Meer. Hij ging heen, omdat hij meende dat zijn kracht te kort gixig schietexi. Bezox-gd voor uw zieleheil maakte hij plaats voor een jonger kracht. Blijft pastoor v. d. Meer in uw gebeden gedenken. Na dank aan God exx. Bisschop voor dezen nieuwen herder, die reeds zooveel deed voor die parochie, waax-van hij met weemoed af scheid nam, stelde hij dezexxvoor en vroeg verder de hulp der aaxxwezigen voor hem op geestelijk en stoffelijk terrein. Tenslotte wenschte de deken de pax-ochie toe, dat het moge blijven, zooals het tot nu toe was: steeds hooger in innerlijke waarde. Hiermede was de plechtigheid geëindigd Des middags werd gelegenheid gegeven ken nis te maken met den nieuwen herder, waar van velen gebx-uik maakten. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Henriëtte Jacoba IJm. 190, 100 maxxden schelvisch, 70 manden piepers, 10 maxidexx wijting, 20 maxxden radio, 150 manden gul, leng en koolvisch, 10 manden varia, 360 maixden totaal en 200 stuks stijve kabel jauw. Gloria IJm. 37, 275 manden schelvisch en 30 kisten schelvisch, 240 manden piepers, 60 manden gul, 50 manden gestripte radio, 50 manden wijting, 200 manden koolvisch, 875 manden totaal, en 70 stuks stijve kabel jauw. MARKTPRIJZEN. Tax-bot per K.G. f 0.550.36. Tongen per K.G. f 1,20—0.48. Middelschol per 50 K.G. f 1613. Zetschol per 50 K.G. f 2112. Kleine schol per 50 K.G. f 16—3,30.. Schar per 50 K.G. f 10—1,80. Tongschar per 50 K.G. f 26—18. Rog per 20 stuks f 10. Vleet per stuk f 2,60—1. Kleine poon per 50 K.G. f 10.508. Groot schelvisch per 50 K.G. f 1010. Middelschelvisch per 50 K.G. f 137.80. Kleine middelschelvisch per 50 K. G. f 11.— f 16.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7.503.40. Kabeljauw per 125 K.G. f 3311. Groote gullen per 50 K.G. f 95.40. Kleine gullen per 50 K.G. f 8.50—4.50. Wijting per 50 K.G. f 3.90—0.90. Makreel per 50 K.G. f 7,50—5.50. Heilbot per K.G. f 1—0.55. Leng per stuk f 1,250.36. Koolvisch per stuk f 324. Middel hake per 125 K.G. .f 80. Klein middelhake per 50 K.G. f 36. Kleine hake per 50 K.G. f 28—12. BESOMMINGEN. Gezina Catherixia IJm. 50 60 manden f 800. Sperwer IJm. 133, 50 manden f 1100. Cornelis IJm. 15, 550 manden f 1980.. Bloemendaal IJm. 71 470 manden f 1690. Johanna IJm. 107 65 manden f 790. Dirkje RO 53 420 manden f 1260. Vios 3 IJm. 1 50 manden f 940. Maria R. Ommering, IJm. 7, 485 manden f 1710. Utrecht IJm. 73 435 manden f 2250. Alma IJm. 44, 385 manden f 1640. Eveline, IJm. 115, 320 manden f 1640. Walrus IJm. 28 90 manden f 1180. Zeeleeuw IJm. 29, 75 manden f 1020. Stoombeugers: VI. 195 f 1130. Motorlogger: Sch. 103 f 390, Sch. 25 f 590, KW. 68 f 370. KW. 96 f 330, KW. 41 f 500, KW. 69 f 430, KW. 161 f 720, KW. 70 f 290. Speelluinvereeniging „In Veilige Haven". Jaarverslag over 1934. Kon het jaarverslag over 1933 niet in op- timistischen zin geschreven worden, 1934 geeft daax-toe evenmin aaxxleiding. De nog steeds voortdurende slechte tijds omstandigheden spiegelden zich wel heel duidelijk af in het ledental dat daalde tot ongeveer 150. Wil de vereeniging haar nuttig wex-k kun nen voortzetten dan is vergx-ooting van het aantal leden absoluut noodzakelijk. Het be stuur zal daartoe zijn uiterste kracht in spannen, maar kan slechts dan slagen, in dien het publiek zijn medewerking verleent door lid te worden en geregeld de gex-inge contributie betaalt. Nieuwe speelwerktuigen werden dit jaar niet aangeschaft. Eexx groote uitgave vergde het plaatsen vaxi een stevig hele om het ge- heele terrein. Een kostbare maatregel die echter, gezien de vernielzucht waaraan de tuin bloot stond, wel noodig was. Dit om vangrijke werk werd verricht door ons corps werkers dat menig vrij uurtje zich weer in spande om het aaxxzien van c" ;n tuin te ver hoogen. De korfbalclub speelde dit seizoen in de competitie van den Haarl. Korfbalbond 3e kl. A en wist nxexxige overwinning in de wacht te .sleepen. Te betreuren valt dat het terrein zich zoo slecht leent voor dergelijke wedstx-ijden. Ge bracht wordt het nieuwe sportterx-ein zooda nig te bewerken, dat het geschikt wordt voor kox-fbalspel enz. D£ lênre in^et MAAR Douwe Egberi-s Echte Fnesche Heereu-Baa? en Baai-Tabak. Nederlands geurigsfe pyptabak. In het bestuur vonden nogal eenige wijzi gingen plaats. Op de vorige jaarvergadex-ing weiden als commissarissen gekozen mevr. Broekman en de heer Alders, terwijl de heer Reek herbenoemd werd. Mevr. Broekman moest in den loop van het jaar door huise lijke omstandigheden bedanken, terwijl de heer Alders naar Zaandam wexd overge plaatst en hierdoor voor onze vereeniging verloren ging. Verder werd op deze vergade ring tot secretaresse benoemd mevr. Van den Berg. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden de 'lste voorzitter en de 2de secretaresse, terwijl twee commissarisplaatsen bezet moeten wor den. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer W. Leegwater is na geslaagde opleiding aan de Militaire Poli tieschool te Nieuwersluis bevorderd tot korpo raal en als zoodanig met ingang van 2 April a.s. geplaatst bij de grensbewaking te Kerkrade. Fraaie reis van de Gerberdina Johanna. Gemiddelde vangst per etmaal bedroeg 1 250 manden. Vrijdag 15 Maart j..l vertrok de stoomtrawler Gqrberdina Johanna IJM 38 van IJmuiden. De trawler liet dién dag de pieren van onze vei- lige haven achter zich pin de reis van 1000 mijl 'té aanvaarden ëp ginds in het hdóge'. Noorden, in het land van het Noorderlicht, op slechts korten afstand van het Noordelijkste puntje van Europa, in een, gebied waar tot nu toe nooit te voren een Nederlandsch vis- schersvaartuig had gevischt, zijn geluk te be proeven. Wel was het een onderneming van de ree- derij de Vem, deze reis. Maar een nog grooter onderneming was het voor de opvax-enden, om in deze ruwe .stx-eek hun toch al gevaarlijk handwerk te gaan uitoefenen. Radio-amateurs volgden den trawler op zijn verre reis. Bezitters van een toestel, geschikt voor ontvangst op de golflengte der trawlers stemden op gezette tijden af. En lang, heel lang nog bleef de vex-binding. Een der luis teraars ving het laatste bericht op toen de trawler zich bevond op 67 gr. 40', N.B. dus al heel dicht bij het einddoel en niet ver van de Noorsche haven Tromsö. Maar na dien dag bleef het stil rondom de Gerberdina Johanna. Nauwelijks 14 dagen nadat de Gerberdina Johanna van IJmuiden vex-trokken was, dus nadat de trawler hoogstens een week gevischt had, kwam het bericht, dat de terugtocht was aanvaard met niet minder dan 1500 manden visch, hetgeen wil zeggen, dat gemiddeld per etmaal ongeveer 250 manden gevangen wei-den. Binnen den tijd van een gemiddelde IJs- landsche reis, waarvoor een afstand van hoogstens 800 a 900 mijl afgelegd moet wor den, in korteren tijd dan de gemiddelde reis- duur van een Duitsche Lofodentrawler, die ook een kox'tere reis heeft te maken, dan onze Gerberdina Johanna heeft deze trawler zijn eei'ste reis naar de Noox-sche kust volbracht. A.s. Woensdag wordt het vaartuig aan den afslag verwacht, nauwelijks 18 dagen na het vertrek, zooals gezegd met 1500 manden visch; 500 manden schelvisch, 130 manden rood- baax-s, 40 manden koolvisch en 830 manden gul en kabeljauw. Wat de vangst betreft kan deze eerste Noor sche reis als volkomen geslaagd beschouwd worden. Om de reis echter een volkomen succes te doen zijn is er echter nog een belangrijke factor: de prijs, itie voor de visch betaald wordt. Kan de markt in IJmuiden zulk een groote hoeveelheid visch tegen een behoor lijken prijs opnemen? Indien de Gerberdina Johanna vier weken eerder met 1500 manden visch was binnenge komen, waarvan 500 manden schelvisch, dan zou de reis een volkomen succes geweest zijn. Dien tijd was er een groot gebrek aan schel visch. Wij zullen ons niet wagen aan een schatting van de besomming, maar dat het een prachtige reis geworden zou zijn, daar van is een ieder wel overtuigd. Maar er is sindsdien wat veranderd. Sedert eenige weken is er hoegenaamd geen vraag meer naar zeevisch en zijn de prijzen van dien aard, dat bij normale vangsten geen loonende reizen meer gemaakt kunnen worden. Alleen booten met 800 a 1000 manden visch konden deze week 'n behoorlijke reis maken. Het was vooral tengevolge van de lage prijzen van ka beljauw en koolvisch, dat de Noordzeebooten zulke sleehte besommingen maakten. Inmid dels is echter de kabeljauw weer wat prijziger geworden. De reederij heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat de markt door eigen sche pen a.s. Woensdag overvoerd zal zijn. Zooveel mogelijk is er voor gezorgd, dat dien dag geen andere van haar Noordzeebooten aan de markt zijn. Dank zij dezen maatregel is er eenige kans dat ook v/at de financieele resultaten betreft, deze pioniersreis van de Gerberdina Johanna een succes wordt. Van klasse 1 naar klasse 2. Onvoox*waardelijk geslaagd zijn:

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2