khüt eu. N.S.B.-landdag te Amsterdam. Vijf jonge menschen verdronken. liBPvS. MAANDAG I APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Groote bijeenkomst in het R.A.I.-gebouw. Enke incidenten bij aankomst en vertrek. In het R. A. I.-gebouw te Amsterdam heeft Zaterdag de N. S. B. een landdag gehouden, welke een rustig verloop heeft gehad, dank zij de uitstekende voorzorgsmaatregelen der Am- sterdamsche politie, die met 160 man ma rechaussee was versterkt. De deelnemers aan den Landdag arriveerden aan de drie Amsterdamsche stations, het Cen traal Station, Muiderpoort station en Weesper- poortstation. De aankomende deelnemers verlieten het Centraal Station aan de Yzijde en stelden zich langs de De Ruyterkade op om gezamenlijk naar het R. A. I.-gebouw te vertrekken. Van ongeveer 3 uur af kwamen de extra- treinen met deelnemers aan den Landdag bin nen. Strikt overeenkomstig het consigne wer den geen vlaggen, ook niet in opgerolden toe stand meegedragen. De opstelling der stoet geschiedde in vol maakte orde; te ongeveer kwart voor vier ver scheen de heer Mussert, algemeen leider der N. S. B. op de De Ruyterkade. Hij schreed langs den reeds opgestelden stoet, die hem met opgeheven arm begroette. De commissa ris Hoogenboom gaf den heer Mussert nog en kele instructies en precies te vier uur zette de stoet met aan het hoofd de heer Mussert en zijn staf zich in beweging. Op overeenkomstige wijze verliep de aan komst bij het Weesperpoortstation en aan het Muiderpoortstation. In den aanvang werd door den stoet, welke van de De Ruyterkade was vertrokken, in forsch tempo gemarcheerd. Ter hoogte van de Martelaarsgracht had zich een groote. groep anti-fascisten verzameld, welke, toen de kop van den stoet in zich kwam spreekkoren aanhief en anti-fascistische strooibiljetten in grooten getale rondwierp. Onmiddellijk werd door politie en marechaus see ingegrepen; met den blanken sabel werd de saamgestroomde menigte uiteen gejaagd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Het slot van den stoet werd gevormd door de kringen Hamburg, Bremen en Berlijn, die te gen vijf uur het Stationsplein verlaten hadden, nog gevolgd door een groep politie-ruiters en marechaussee, Te ongeveer half zeven trokken de laatste deelnemers van den Landdag' het R. A. I.-gebouw, waarvan de omgeving geheel door de politie was afgezet, binnen. Nabij dit gebouw en wel in de Pijnackerstraat is nog een charge uitgevoerd, waarbij een man door een sabelhouw werd gewond. Na in het Tessel- schade-ziekenhuis te zijn verbonden kon hij zich naar huis begeven. Langs de wanden van het R. A. I.-gebouw hingen tal van nationale vlaggen. In het mid den van de zaal, tegen den rechter-zijwand, was een groot podium opgericht, geheel be kleed met oranje doek en afgezet met zwarte randen. Daartegenover was een groote geluids- en licht-installatie gemaakt. Door deze geluids installatie kon het gesproken woord in alle deelen van de zaal gehoord worden. Tegen het oogenblik, dat Ir. Mussert zou ko men. was om het Oranje-podium een groote vaandelwacht geschaard. Op een eere-tribune hadden inmiddels plaats genomen fascistische vertegenwoordigers uit Duitschland, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Italië, Denemarken en Zwitserland. De leider, Ir. Mussert. werd met gezang en „Houzee"-geroep ontvangen. Nadat het Wil helmus door een koor was gezongen, heette de leider de bezoekers van den Landdag weikont. Drie jaar geleden zeide spr. werden we ontvangen met spot en hoon. De spot is se dert dien verdwenen, maar daarvoor in de plaats is gekomen de terreur. Ondanks alles groeit de N. S. B. Hier zijn thans bijeen 16.000 leden. Voorts heette spr. welkom 250 leden van den Duitschen bond en voorts de vertegen woordigers der zooeven genoemde landen, zijn de generaal Eugenio Coselochi uit Italië, gene raal O'Duffy uit Ierland, Marcel Bucard uit Frankrijk, kolonel Fonjallaz uit Zwitserland, Damsgaard Schmidt en Frits Clausen uit De nemarken en Vidkun Quisling uit Noorwegen. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, was het woord aan de sprekers. Allereerst was het woord aan den heer B. F. R. van Oppen- raay over: „Wat we weten en willen". Deze zette uiteen, dat de grondslag van de Nationaal-Socialistische Beweging is en blijft het Christendom. Maar juist omdat het na- tionaal-socialisme hiervan overtuigd is, weet het zich, krachtens zijn grondbeginselen, ver plicht, in de staatsgemeenschap die ordening tot stand te brengen, waardoor voor de Chris telijke levensbeschouwing zoo doeltreffend mogelijk de weg naar de leden van die staats gemeenschap wordt bereid. Het fascisme leeft zoo vervolgde spr. door het gansche volk en voor het gansche volk. Vervolgens sprak ds. G. Hofstede over: „In den strijd voor de Christelijke volksgemeen schap". Spr. zegt, dat hij nationaal-socialist is, om dat hij daarin ziet het gloren van een nieuwen dag. Daarom wekt spr. op, zich aan te slui ten, om God's gerechtigheid en Goa's barm hartigheid weer te maken tot de grondzuilen van den staat. Voor de pauze sprak tenslotte de heer F. E. Fanverck over: „De propaganda als factor in den opbouw van den nationaal-socialisti- schen staat". Nadat nog eenige liederen waren gezongen, werd gepauzeerd. Rede van Ir. Mussert Het einde van 1932 vond duizend N. S. B.-ers, het einde van 1933 meer dan vijftienduizend: het einde van 1934 meer dan dertigduizend en nu reeds meer dan veertigduizend. Wij tellen een 60-tal kringen en de oplage van „Volk en Vaderland" heeft de 80.000 ge passeerd. zie hier zegt spr. de N.S.B. in cijfers. Voortgaande zegt spr., dat de z.g. Christelij ken partijen, die sinds jaar en dag in Neder land regeeren, die dus in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn voor de ontaarding der na tie. voor haar onchristelijkheid, voor haar weerloosheid, voor de chaos, voor het feit. dat honderdduizenden van haar zonen en haar dochteren geen arbeid en geen bestaan meer hebben, voor het schandaal, dat een volk, dat in honderd jaren geen oorlog heeft gekend, begraven is onder een schuldenlast van meer dan 6000 millioen gulden. Duizenden hebben den marsch niet kunnen volhouden, zij zijn reeds weer verdwenen. Van elke duizend, die komen, zullen er 200, 300. misschien wel 500 afvallen, maar de ware nationaal-socialisten vallen nimmer af. Hun stap wordt fermer, hun houding fierder, hun wilskracht grooter naar mate de moeilijkheden toenemen. Dit zijn de bouwers van het jonge Nederlandsche volk. De ons vijandige machten begrijpen niet hoe het mogelijk is, dat wij, die niets bezaten, in drie jaren tijd een organisatie konden opbou wen. die iedere week tientallen vergaderingen houdt, die 80 kring- en groepshuizen als steun punten in stand houden. In werkelijkheid wor den wij slechts door één macht gesteund, die zij niet meer kennen en die macht is 't geloof in onze roepirrg, die macht is de geest der Be weging. Het regime Colijn-Marchant zoo zet spr. uiteen drukt loodzwaar op ons volk en ons vaderland. Het schijnt wel, of wij door de diep ste duisternis heen moeten gaan. Aan ons dan de taak, zoo God wil, dit volk uit zijn verne dering. uit zijn slavernij, uit zijn machteloos heid te leiden naar een eervolle toekomst. Deze grootsche taak hebt gij en de duizen den, die nog in onze rijen zullen treden, te vervullen. De verkiezingsstrijd is voor ons slechts een incident. Onmiddellijk daarna wordt de opmarsch voortgezet, zonder vertra ging. Met een ,,ïn gesloten gelederen voorwaarts" besloot spreker. Aan het einde van zijn rede stelde de heer Mussert voor, een telegram van verknochtheid der N. S. B. aan H.M, de Koningin te zenden, hetgeen met een luid „Hou zee" geroep be groet werd. Ten slotte werd het Wilhelmus gezongen en de Landdag gesloten. Incidenten Tegen elven was de meeting van de N. S. B. in het R.A.I.-gebouw geëindigd. Evenals bij de aankomst was de geheele omgeving door een groote politiemacht, welke weer versterking had van een groot aantal marechaussees, af gezet. De deelnemers aan den landdag' trok ken wederom in groote stoeten en rijen van vier, begeleid door bereden politie, agenten van de motorbrigade, tientallen rechercheurs en een groot aantal marechaussees, naar het W.P. het M.P. en het Centraal Station. In de Ferdinand Bollstraat- waren uit de ver schillende zijstraten groote menschenmassa's samengestroomd, welke door de politie gere geld uiteen werden gedreven. Vooral in de om geving van de Govert Flinckstraat heeft het af en toe hevig gespannen, doordat de bewo ners die zich thuis bevonden, voor de geopende ramen spreekkoren aanhieven. Als gevolg hier van reden agenten van de motorbrigade deze straat aan weerskanten van de Ferdinand Bollstraat binnen, waar zij, versterkt door po litieruiters en marechaussees, de bewoners sommeerden de ramen te sluiten. Aan dit bevel werd kracht bijgezet door een groot aantal waarschuwingsschoten in de lucht, terwijl on der degenen, die in de straat zelf samenscho lingen vormden, charges werden uitgevoerd, waarbij de politie met blanke sabel of gummi stok meermalen rake klappen uitdeelde. In het algemeen werd door de stoeten in vlot tempo doorgemarcheerd. Dank zij het krachtig op treden van politie en marechaussee werd nie mand der deelnemers overlast aangedaan. Omstreeks 6 uur heeft op de Weesperzijde een 12-tal N.S.B.'ers het te kwaad gekregen met een troep van ongeveer 50 communisten. Voor de politie tusschenbeiden kon komen, wa ren er reeds klappen gevallen. Twee N. S. B.-ers hadden daarbij verwondingen opgeloo- pen, hoofdzakelijk aan het hoofd. Ze werden ter plaatse verbonden en daarna naar huis ge bracht. Een herhaling van de incidenten, welke zich in de Ferdinand Bollstraat en omgeving had den voorgedaan, is tegen 12 uur en ook daarna, tijdens het voorbijtrekken in den stroomenden regen, van de stoeten der deelnemers aan den Landdag der N. S. B.. geschied in de zijstraten en stegen van het Damrak waar zich herhaal delijk spreekkoren deeden hooren. Politieruiters, marechaussee en agenten van de motorbrigade joegen voortdurend met ge trokken sabel of gummistok over de trottoirs naar de plaatsen, waar de anti-fascisten wa ren samengestroomd en deelden daar de noo- dige klappen uit. Voor zoover wij konden na gaan is niemand ernstig gewond. Duitsche spionnen gearresteerd? Door de gemeentepolitie te Vreeswijk werd opgemerkt, dat een tweetal Duitschers zich den laatsten tijd bijzonder voor dit deel van ons land interesseerden en lange tochten de omgeving maakten, waarbij zij een ver dachte belangstelling voor militaire verster- kingswerken aan den dag legden. Zij waar schuwden den burgeme'H ter, die met eenige politiemannen het tweetal in de gaten hield. Donderdag werden zij wederom in de nabij heid van een der forten aangetroffen. De bur gemeester besloot toen eens poolshoogte te nemen, wat zij daar uitvoerden. De beide mannen werden ondervraagd en toen zij geen afdoende verklaring konden geven ge arresteerd. Bij fouilleering werd op hen een situatie-teekening van het fort. gevonden. Zij werden aan de militaire politie overgeleverd. Het onderzoek in deze zaak wordt met groote voortvarendheid voortgezet. (Alg. Handels blad.) Flora 1935 Heemstede. Druk bezoek op Zondag. Flora trekt! Ondanks het minder gunstige weer. ondanks den voetbalwedstrijd NederlandBelgië, die door de radio werd verslagen, toch heeft Flora 1935 Heemstede een zeer goeden dag gehad. In den loop van den morgen begon de toe loop, die aanhield en aanzwol in den middag, zoodat men om ongeveer hall' drie er toe moest overgaan de belangstellenden voor de Aalsmeersche culturen in een queue op te stellen vóór het Bloemenpaleis. Dank zij de voortreffelijke regeling verliep alles in de beste orde en hoefden de bezoekers niet lan ger dan tien a vijftien minuten te wachten vóór ze toegelaten konden worden in de groote Hal. Wanneer de toeloop zoo groot is, dat queue gemaakt moet worden vóór den ingang, zor gen de suppoosten in het gebouw er voor, dat men daar steeds in beweging is, dat ruim schoots gelegenheid is de fraaie inzendingen seringen, rozen, cyclamen, hortensia's enz. te bezichtigen maar dat men langzaam moet dóórloopen. Een regeling, die in alle opzich ten voldoet. Ook voor de vollegrondstentoonstelling be stond groote belangstelling. Zeer velen be zochten de stadstuintjes en deden mee aan de prijsvraag, die daarvoor is uitgeschreven. De week-end huisjes mochten zich eveneens in een druk bezoek verheugen. Zaterdag werd de tentoonstelling o.a. be zocht door den revuekomiek J. Buziau; er was een gezelschap van een kleine honderd Ame rikanen, die met de Statendam een trip naar Europa maakten en 24 uur in Nederland ver toefden. van welk etmaal ze een groot deel besteed hebben aan een bezoek aan Flora. Ze hebben de lunch gebruikt in het restau rant op het terrein. De gezant van Argentinië gaf Zaterdag eveneens blijk van belangstelling door de Flora te bezoeken. Flora trekt! (Adv. lngez. Med.) Hun auto stortte in de Dommel. Door tramrails geslipt. Daarna over den kop geslagen. Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf heeft op den weg Sint-Mi chielsgestelEindhoven, ter hoogte van de Nieuwe Kerk in eerstgenoemd dorp een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommel, dat wordt omge legd en waar men thans bezig is het water te dempen. Langs den weg aldaar liggen tram rails, die al betrekkelijk geruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientengevolge bo ven het wegoppervlak zijn komen uit te ste ken. Op genoemd tijdstip nu naderde een per sonenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eindho ven een autobus kwam van de „Meiery" De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Teneinde los te ko men, gaf de bestuurder van den auto vol gas, hetgeen echter niet de gewenschte uitwer king had. De auto slipte en sloeg over den kop den Dommel in, die ter plaatse 8 meter diep is. Het bleek onmogelijk onmiddellijk hulp te verleenen en het duurde ruim drie kwartier voordat een kraanwagen uit Den Bosch ter plaatse was. Met behulp hiervan werd de auto eindelijk opgehaald. Vier inzittenden had men inmiddels uit den wagen gehaald.On middellijk had men gepoogd de levensgeesten cp te wekken, doch dit mocht niet meer ba ten. De omgekomenen bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de na tuurlijke historie en leeraar te Rolduc, zijn broer, de 32-jarige L. v. d. Griendt, chef van administratie der Gemeente Licht- en Wa terbedrijven, gehuwd en vader van één kind, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, korperaal in het gar nizoen te Venlo en Van Wijk, oud 20 jaar, allen woonachtig te Vucht. Reeds 's morgens was het vermoeden uitge sproken, dat er nog een vijfde persoon in de auto zou hebben gezeten, aangezien men te Vught had gehoord, dat er vijf personen met de auto waren medegegaan. In den loop van den middag kwam de vader van den 20-jari- i H. Versteek, uit Vugt, die ongerust was over het uitblijven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St.-Mi chielsgestel naar het gebeurde informeeren, waarop men ging dreggen, met het resultaat, dat om vijf uur het lijk van Versteek werd opgehaald. Omtrent de reddingspogingen vernemen wij nog dat het ongeluk door een persoon, die op den weg liep. werd opgemerkt. Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt, zoodat er spoe dig een aantal menschen op de been was dat stille uur, wanneer het meerendeel dei- buurtbewoners ter kerke is gegaan. Twee jongens hebben onmiddellijk een bootje dat nabij de plek des onheils was gemeerd, losge maakt en zijn naar de auto, die nog met een klein gedeelte boven water uitstak toegeroeid. Zij slaagden er in één der portieren te ope nen en 4 der drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewusteloozen toestand naar de garage van den pastoor gebracht, waar ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling is toe gepast, echter zooals reeds gemeld zonder suc ces. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Nederlandsch Esperantisten congres. Het zevende Nederlandsche Esperantisten congres werd Zaterdag en Zondag te Haar lem in de bovenzaal van café Brinkmann op de Groote Markt gehouden. De Zondag was gewijd aan huishoudelijke besprekingen, maai de Zaterdag' had een meer openbaar karakter en de esperantisten hebben toen het nuttige met het aangename vereenigd. Zaterdag te 3 uur n.m. opende de heer J. M. A. Minderhoud, voorzitter van het plaatselijk congres comité de bijeenkomst, die door 250 personen, deels afgevaardigden van de verschillende onder- afdeelingen. deels leden, deels belangstellen den werd bijgewoond. Na een korte inleiding gaf de heer Minder houd het woord aan den heer P. W. Baars, voorzitter van de Nederlandsche Esperantisten Vereeniging: „La Estanto Estas Niahetgeen beteekent: De toekomst is ons. Spreker bracht hulde aan de Haarlemsche af deeling. die zich veel moeite heeft gegeven om de congresdagen tot onvergetelijke dagen te maken en dankte de heeren, die zich be reid hadden verklaard een eerecomité te vor men, waarmee zij moreelen steun aan de es perantisten gaven. In dit comité hadden zit ting genomen de heeren: E. ten Broeke, oud- Directeur Handelsavondschool; Ir. W. J. Bur- gersdijk. Directeur N.Z.H.T. G. J. Droste Jr., Voorzitter K. v. K.. Mr. J. H. v. Gelderen, Secretaris V V. V., Prof. Dr. A. F. Holleman, E. H. Krelage, Voorz. Algem. Ver. voor bloembol lencultuur. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Voorzitter V. V. V. J. H. T. Pfaff, Dir. Post en Telegraaf kantoor, H. J. Voors, Secretaris „Flora". Ir. M. Voorzanger. Directeur H.B.S. A. T. v. Waveren, voorzitter „Flora", H. v. d. Weyer, Inspecteur L. O. Het was uit wellevendheid tegenover het co mité, dat de heer Baas zijn rede in de Neder landsche taal hield, waarin hij mededeelde, dat ook het buitenlandsch element vertegen woordigd was. Er waren esperantisten uit Zwitserland, Frankrijk, Polen, Tsjecho Slowa kije, Hongarije, Japan en China, al waren zij niet allen speciaal voor dit congres overgeko men. Spreker dankte hen voor hun aanwezigheid en verzocht hun, 's avonds een enkel woord tot de aanwezigen te spreken. (Wat later gebeurde). Daarna richtte spreker zich 111 :.ct esperanto tot de esperantisten en deelde mede, dat het groote aantal deelnemers de verwach tingen had overtroffen. Het esperanto ver heugt zich in een gestadigen groei en steeds meer wint de gedachte veld, dat esperanto de taal van de toekomst is, die de volkeren nader tot elkander zal brengen, terwijl nimmer de bedoeling heeft voorgezeten, dat deze taal de landstalen zou moeten vervangen of ver dringen. Een mannenkoor zong daarop het bondslied 'Kanto de l'ligo) „Fratoju, manon donu kore" enz. en daarop begaven de congressisten zich naar de bloemententoonstelling om zich des avonds te 8 uur weer bij Brinkmann te ver eenigen. De avond begon met het lied „La Espero' dat staande door alle aanwezigen werd ge zongen, waarna de heer S. Gronkamp Korn- feld, Poo! journalist en redacteur van Nia Gazeto (Onze Krant) het woord nam om in esperanto, dat door een dame ten behoeve dei- journalisten werd vertaald, te spreken over de taak van de pers ten opzichte van het esperan to. Spreker wees er op hoeveel moeilijkheden de veeltaligheid bij berichtgeving kan veroor zaken. Ieder verslaggever zal een mededeeling in een vreemde taal gedaan, in zijn eigen taal omzetten, wat het gevaar oplevert, dat er in de verschillende landen verschillende beteeke- nis aan wordt gehecht. Als allen het esperan to gebruikten, was geen misvatting mogelijk Volgens spreker levert art. 22 van het Volken bondspact het bewijs, hoe de veeltaligheid verschil van meening doet ontstaan. Voorts stelt het esperanto den journalist in staat be trouwbare inlichtingen te krijgen in landen, waar hij de landstaal niet kent, zooals spre ker uit ervaring wist. Esperanto is onontbeerlijk ter verbreiding van de cultuur en om de volkeren nader tot elkaar te brengen. De heer Eden had gezegd, dat zijn bezoek aan Moskou het bewijs lever de, hoezeer persoonlijk contact noodig was, maar, zegt spreker, we moeten niet alleen een persoonlijk contact hebben van de kop stukken, maar van de volkeren, want daar door alleen zal men de heele waarheid leeren j kennen. Ook de heer Kupperman richtte zich tot de i pers en hij was van oordeel, dat deze het es peranto nog te veel negeert. Zeker, er zijn reeds enkele tijdschriften, die ook in esperanto verschijnen, maar over het algemeen wordt er door de pers nog te weinig aandacht aan ge schonken. Men heeft allerlei rubrieken bui ten de gewone berichtgeving staande, maar van een rubriek esperanto ziet men nog heel weinig, terwijl dit volgens spreker toch een grootsche beweging is, die niet doodgezwegen mag worden. Vervolgens was er nog een onderonsje tus- schen de vertegenwoordigers van de pers en enkele heeren. leiders in de esperanto bewe ging, waaronder de heeren Grenkamp, Korn- feld, Kupperman en Baas voornoemd en waai de pers gelegenheid kreeg vragen te stellen. Daar kwam ter sprake of men bedoelde, dat dagbladen in de toekomst tweetalig zouden verschijnen, namelijk in de landstaal en in esperanto. Dat was de bedoeling niet, want dat had geen zin, maar wel, dat er een expe- rantorubriek in zou worden opgenomen. Ook werd de vraag geopperd of de esperan tisten uit verschillende landen elkaar wel vol- doende zouden verstaan; ieders mond staat niet gelijk en het was b.v. ook opgevallen, dat een Japanner niet geheel gelijk sprak als een Hollander of een Duitscher. De heeren met ervaring zeiden, dat geringe afwijkingen wel zouden voorkomen, maar die waren geringer dan de afwijkingen van de landstaal in eigen land. Bij de samenstelling van de taal was met verschillende stembuigingen der volkeren rekening gehouden en de praktijk had bewe zen. dat alle beschaafde volkeren elkaar in esperanto kunnen verstaan. Of men meende, dat esperanto den wereld vrede zou brengen? wqrd gevraagd. Die illusie maakte men zich niet. Voor we reldvrede is meer noodig dan een gemeen schappelijke omgangstaal, maar wel zou espe ranto verbroedering der volkeren brengen, een eng nationalisme doen verdwijnen en zoodoen de meehelpen aan de bevordering van den vrede. Het verdere van den avond had meer een amusementskarakter. De heer Kornfeld gaf in zeer vloeiend esperanto, dat hij al- bizonder goed beheerscht, een beschrijving van zijn Po- lenland. Verder zongen eenige dames, als „naj ting aloj" aangeduid, zoetvloeiende liede ren, met begeleiding van mej. Thuis, speelde Rie van Eden met haar orkest een paar stuk ken en dansten eenige dames onder leiding van mevrouw Kwantes-Munnik rhythmische dan sen, -waarbij alleen het groene kleed met de vijf puntige ster esperantistisch was. maar die niettemin aller bijval verwierven, waarna de avond besloten werd met een tooneelstukje in esperanto: „Preskau pro nenio", wat vertaald kan worden met „Veel drukte om niets". Nu, 't was dan ook geen belangrijk iets, dat me vrouw Gargar bewoog van haar man weg te loopen: hij snorkte in zijn slaap, en datzelfde snorken was oorzaak, dat ze spoedig daarop weer in eikaars armen vielen. De aanwezigen vermaakten er zich mee en het welluidende. zoetvloeiende esperanto bleek voor het tooneel heel geschikt. O, ja. dit was eigenlijk het slot niet, want er kwam nog een bal. maar dat was zoo Hol- landsch als 't maar zijn kon of eigenlijk toch ook weer internationaal, als een bal is. Het esperantistencongres kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden en ons rest nog een woord van hulde voor het wakkere bestuur der Haarlemsche afdeeling. EEN LID DER OUDE GARDE GING HEEN. De te Hollum (Ameland) gestationneer- de redddingsboot der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij heeft Zaterdag een oefentocht gemaakt, waarbij het commando voor de laatste maal berusttte bij schipper H. D. Visser, aan wien met ingang van heden eervol ontslag als zoodanig is verleend. De functie werd daarna overgedragen aan den nieuwbenoemden schipper B. Ney. Schipper Visser werd toegesproken en hem werd een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Pekelharing voor steun- trekkenden. 1 April: De leerlingen der gemeente gymnas- tiekschool genoten Zaterdagavond in de groote zaal van de Soc. „Vereeniging" een onderling gymnastiek- en dans feest. Ruim veertig jongens en zeventig meisjes namen aan de gymnastiek-uit- voering deel. Dit aantal had nog grooter kunnen zijn, waren niet vele kinderen door het heerschen van het roodvonk afwezig geweest. De bewegingen aan de toestellen, door een veertigtal oudere jongens en de oefeningen op de plaats en in de marsch, hadden veel bijval. Na den aflooo der gymnastiek sprak de heer dr. Ekama namens de Comm. van Toe zicht over de gcm.-gymnastiekschool een aanmoedigend woord tot de leerlin gen, betuigde den heer Sprenger voor den gang van het onderwijs de tevre denheid der commissie en wenschte hem nog langen tijd als het hoofd van ge noemde school werkzaam te zien. Eerst te 12 uur eindigde dit gezellige feest. Vele ouders der aanwezige kin deren woonden de uitvoering bij. Door onze lens gesnapt. Distributie zal binnenkort beginnen. Naar wij vernemen zal binnenkort worden overgegaan tot de distributie van pekelharing aan steuntrekkenden en armlastigen. Deze distributie zal geschieden via de gemeenten. Het ligt in de bedoeling de haring beschik baar te stellen tegen een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande, dat aan één ge zin maximaal 8 haringen per week worden verstrekt. Dr. Ir. G. DE GELDER. Dr. Ir. G. de Gelder werd geboren te Ba tavia in 1377. Hij behaalde het einddiploma van de H.B.S. met 5-j. cursus te 's-Graven- hage in 1894. studeerde daarna te Delft en behaalde in 1898 het diploma voor werktuig kundig ingenieur. Tot 1900 was hij toen adj. Inspecteur van den arbeid. In dat jaar vroeg hij ontslag, wegens voortzetting van zijn studiën aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe. In 1901 behaalde hij daar het di ploma voor electrotechnisch ingenieur; in hetzélfde jaar werd hij benoemd bij de ge meente Amsterdam. In 1907 promoveerde hij ,tot doctor in de Techn. Wetensch. aan de Technische Hooge school te Delft, op proefschrift en stellingen. Achtereenvolgens was Dr. De Gelder daar na werkzaam als Hoor dingen ieur bij de ge meente Amsterdam, te Delft, bij de Deutsch- Ueberseeische Electricitats Gesellschaft te Berlijn en bij de dochtermaatschappij daar van in Santiago (Chili). Laatstgenoemde functie vervulde hij 8 jaar. waarna hij in 1920 werd benoemd tot Hoofdingenieur der Staatsspoorwegen in Ned.-Indië en Hoofd der afdeeling electrificatie, ontwerper, bouw leider en bedrijfsleider der Electrische Staats spoorwegen (lijnen Meester CornelisPriok en BuitenzorgBatavia). In vele belangrijke gouvernementscommis- sies had hij in Indië zitting: o.a. was hij se cretaris der Verkeerscommissie en voorzitter Van de Voorlichtingscommissie voor het Technisch Onderwijs. Door het Indo-Europeesch Verbond werd Dr. De Gelder afgevaardigd naar den Ge meenteraad van Batavia: hij was daar frac tieleider en ook lid van de Commissie van Financiën, die toen nog de taak vervulde van college van B. en W. Toen Dr. De Gelder in 1928 non-actief was, werd hij benoemd bot directeur der Electro- technlsche School te Amsterdam. Nadat hem in 1930 eervol ontslag op verzoek was ver leend als Hoofdingenieur der Staatsspoor wegen. werd hij benoemd tot Directeur der Middelbare Technische School alhier. Man door zijn stiefzoon gestoken. Ernstige vechtpartij te 's-Hertogcnbosch. Zaterdagavond is te 's-Hertogenbosch een hevige vechtpartij ontstaan in het café „Het Centrum" in de Korenstraat. Aldaar kregen een zekere Van E. en zijn stiefvader P. K. oneenigheid over de vrouw van Van E. Zij zetten de vechtpartij buiten voort en plot seling zakte P. K. ineen, onder den uitroep:' „Ik ben gestoken". Juist op dat oogenblik na derde de politie, die v. E. onmiddellijk ar resteerde. P. K. werd hevig bloedend naar het ziekenhuis overgebracht, waar geconstateer werd. dat hij op twee plaatsen, in de borst en in de buik gestoken was. Hij verloor zoo veel bloed, dat een geneesheer onmiddelijk operatief ingrijpen noodzakelijk achtte. De operatie slaagde en sindsdien heeft zich eenige verbetering in den toestand van P. K. vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5