De bloem van den dag. DINSDAG 2 APRIL 1935 H A S R L E M'S DAGBLAD" 6 ■gn bij drie zaken geweest en niet geslaagd? Maar kind eerst kijken bij Lampe, Nieuwendijk, Amster dam. dat weet je toch well (Adv. Inc/ez. Med.) £e*t co-htOH i/OH tdeuc&t en geuteft. door TJEBBO FRANKEN. xvn. Na ontvangst plante men de bollen direct in vochthoudenden, voedzamen tuingrond; op zwaren vochtigen grond omringe men iederen bol met wat wit zand, terwijl de grootte der bollen natuurlijk den ouderlingen afstand vanzelve aanwijst. Lelies houden van koelen, goed vocht opgevenden grond, waarin ook ge durende de grootste droogte en warmte nooit gebrek kan komen aan 't noodige vocht. Om .hieraan eenigermatè tegemoet te ko men, dient men de bollen vrij diep te planten en als volgt te werk te gaan. Nadat de plaats waar men wenschte te planten vooraf goed diep is omgewerkt, dient men 't bed tot op minstens 10 a 12 c,M. uit te diepen; de bollen worden hierna gezet en geheel met goeden grond omringd en bedekt. Vervolgens wordt een laagje oude. goed ver teerde mest er overheen gestrooid, opdat de zich boven de bollen aan de stengels rijkelijk ontwikkelende wortels ruimschoots voedsel kunnen vinden. Het geheel wordt nu met ge wonen grond verder opgevuld en de planting is hiermede afgeloopen. Bijna alle Lelies toch maken bijna evenveel wortels boven den bol als van onderen en nu is het duidelijk dat de plant eerst dan tot haar volle ontwikkeling kan geraken, wan neer ook de bovenwortels behoorlijk gevoed worden. Wil men van Leliën het meeste genot hebben, dan moeten ze noodzakelijk een paar jaar vast staan; het is merkwaardig hoe ze zich dan ontwikkelen en met welk een over vloed van bloemen zij prijken; het eerste jaar na de planting is echter niet. veel succes te verwachten, omdat de bol lijdt van verplanten en zich dus eerst in nieuwen bodem vestigen moet. De meest geschikte plaats om Lelies het best te doen groeien is, de bollen tusschen niet al te dicht struikgewas te plaatsen, bij voorbeeld tusschen en om een perk Azelea mollis, struikrozen of dergelijke De. planten worden tegen de brandende zon beschermd en hebben een koeien'bodem, iets wat voor Le lies onontbeerlijk is. Is men niet in staat een dergelijk plaatsje te verschaffen, dan is het zeer doelmatig op drogen, dorren grond eenige platte steenen rondom de stengels te leggen; de bodem blijft daaronder steeds frisch en koel. Lelies moeten 's winters goed gedekt wor den. Ook in potten moeten de bollen diep worden geplant, opdat er ruimte overblijve om ook boven den bol voedzamen grond en oude mest aan te brengen. De potten moeten in den kouden bak worden ingegraven en men dient er voor te zorgen, dat de aarde niet te droog wordt, omdat er dan geen wortels kunnen worden gevormd De potten mogen nooit in de brandende zon staan. L-ilium giganteum, de reuzenlelie uit de Hi malaya moet als volgt worden gekweekt. Ver langt vooral een goed doorlatenden, zeer voed zamen bodem en ze groeit het best op een te gen noorden- en oostenwind beschermde plaats. Des winters moet deze soort voldoen de met blad of riet gedekt worden. De bloe men zijn trompetvormig, wit, van binnen licht violet gespikkeld en zeer welriekend. Om zich in al hun kracht te toonen moeten de bollen zich eerst aan den nieuwen grond ge wend hebben en het verdient daarom aanbe veling nooit de zwaarste bollen, die reeds da delijk bloeien te planten, doch steeds de qualiteit. die 't tweede jaar na de planting bloeit. De standplaats moet zóó gekozen wor den, dat de morgenzon de planten niet be reiken kan, opdat in het voorjaar na nacht vorsten de bladeren langzaam ontdooien kun nen. De z.g. Moeras Lelies, waartoe behoorenL-. superbum. pardalinum. Parryi, Pardaboldti. Washingtonianum, Humboidti. Burbantsi, houden van vochtigen, zeer humusrijken, ruim met oude bladaarde en turfmolm ver mengden bodem en mogen beslist geen kalk- deelen in den grond vinden. Voor potcultuur en forceeren worden de groote witte Trompetlelies L. longiflorum. bij groote hoeveelheid gebruikt, terwijl ook Li- lium candidum, de bekende Madonna Lelie, er zich zeer goed toe leent. Voor potcultuur plante men de bollen zoo vroeg mogelijk diep in voedzamen grond in flinke potten, die men in den kouden bak in graaft. Zijn de stengels reeds tamelijk ver ontwikkeld, dan is het aan te raden de plan ten op 'n zeer lichte, doch niet al te warme plaats binnenshuis te brengen, waar de glan zend groene bladeren dikwijls met een sponsje moeten worden afgewasschen, ten einde ze van alle stof en onzuiverheid te ont doen. Het is aan te bevelen den grond, wanneer de knoppen zichtbaar worden nu en dan met sier mest te begieten; de bloemen ontwikke len zich daardoor, evenals de geheele plant, krachtiger Het begieten der bollen moet in gelijke verhouding staan tot de warmte, die hun gegeven wordt, Het best gelukken deze Lelies natuurlijk daar waar men de planten in een warme kas in ongeveer 60 gr. F. plaat sen kan. Bloeitijd is dan begin April. Vooral zij men voorzichtig de planten niet in de tocht te plaatsen, omdat dan spoedig groene luis de planten aantast, die de bloem geheel mis vormt. Zijt gij in uw droom gestoord door deze nuchtere woorden? Stil. ik zal u helpen en weer voeren in het land der leliën. Neen. niet vergeefs hebt gij den kweekersraad gevolgd en nu raakt ge warempel, in gepeins daar bij doe lelie in uw huis, die witte, die candidum. die Madonna. Dan zal 't wel zomer zijn, zoo meent ge. Neen, gij droomt heusch, 't is eerst do maand vóór Mei, het is April, daar buiten giert de booze wind, de hagelkorrels ratelen op uw ruit en toch staat zij daar, die onge repte lelie, hoog verheven op haar stengel, onbewogen als in vrome aandacht, want geen zuchtje kan haar storen. Eerst heeft zij nog haar kelk gesloten, de witte bloem houdt de bladen smachtend aaneen, zooals een reli- gieuse haar blanke handen samenvoegt tot vroom gebed en daar beneden, rondom het voetstuk, waarop gij die witte non, die de Ma donna zelve is, geplaatst hebt, daar luistert het plantenvolkje toe, dat gij zoo lange jaren al verzorgt. Och, dat volkje schijnt wel smar telijk bewogen, die cactus is zoo vreemd ver wrongen. die heft de dikke stekelige handen tot haar op, als in aanbidding voor e::-. schoonheid, die de hare nooit kan zijn en een is er, die grijze, met den ouden denkerskop. die duikt het hoofd als diep tusschen de schouders, overpeinzend het stil gebed dier slanke lelie. Maar ziet, de blanke handen ontvouwen zich, gij staart nu in het reine gelaat van haar. die immers Madonna heet, en gij zoudt wel willen neerknielen voor zulk een vroom heid in vorm, in geur en kleur, doch gij zijt een mensch, het past u niet, want dit is de heilige der bollenfamilie Gij moogt haar lief hebben boven alle leliën zoo gij wilt, gij moogt haar kweeken en koesteren als 't ideaal van het zuiverste wit, zij. die een kelk vol par fum uitstort als een wierook over de planten in uw huis, zij die het gebed spreekt dat de Godin Flora haar geleerd heeft, het woord dat onverstaanbaar is voor u, maar niet voor de figuren van mijn roman. Wat staat gij daar nog steeds te peinzen, wat wilt gij zeggen, gij mensch, die voor den drommel geen bloem zijt, al hebben de dich ters het gewild? O. die leliën, die uit bollen geboren worden, die een Madonna in haar familie hebben, die leliën rekent men tot het bijgoed? Dat is profaan! Wees niet verontwaardigd, de kweekers zijn wijze lieden, zij zullen die leliën wel verder brengen, zij komen eenmaal in een hoogere orde en dan zullen in den zomer de harmoniegezelschappen in den hof weer blazen dat het een vreugde is voor iedereen en als gij dan beslissen moet wie den prijs mag wegdragen, dan zal dit met toestem ming der gansche bollenfamilie een fanfare en een eerepahn zijn, voor den kweeker. Zijn 't orchideeën of In iedere familie komt er zoo een voor, die niet als do anderen is, zoo een die eigen schappen heeft, welke men gaarne met het woord zonderling betitelt. Menig vader heeft al op dit ondermaansche de schouders in vertwijfeling opgehaald over dat kind, dat daar den lieven langen dag aan het klavier zit te fantaseeren, terwijl het op school tot zijn leedwezen slechts het cijfer gering be haalt voor het goochelspel der rekenkunde. Iedereen in deze wereld. heeft toch nut van rekenen, alle broers en zusters zijn bolle- boozen in dat vak, waarom moet dit kind zich nu verbeelden, dat hij Beethoven ver beteren kan, terwijl toch niemand in de familie een noot muziek kent, zoo redeneert die goede vader. De familie en vrienden van den huize zijn het volkomen met den cij- ferlustigen man eens, allemaal, doch in- tusschen zit dat kind aan het klavier en fantaseert. Hoor me dat kind nu weer eens aan, wat moet daar van terecht komen, is het wonder dat zoo'n kind voor zijn examen zakt? Als de regel van drieën op muziek stond, ja dan, dan zou hij meester Bartjens evenaren. Het kind speelt door, jaar in jaar uit. tot eindelijk, als vader grijs is aan de slapen, hij in de krant leest, dat zijn kind beroemd is geworden, een muzikaal genie van zijn tijd. Overal, waar hij komt, die vader, leest- hij zijn naam, die ook de naam van zijn kind is, op aanplakbiljetten, op sigarenkistjes, op chocoladetabletten, op borden in den muziekhandel, Omdat de com posities voor hem ontoegankelijk zijn, rookt hij liever de sigaren, of knabbelt de lek kernij, welke den naam draagt, die immers de zijne is en waarop hij trotsch is. Hij blaast den geurigen blauwen rook. fijnproevend, in kringetjes voor zich uit, hij keurt de bonbons langzaam zoetekauwend, ondersvijl bepeinzend, dat zijn kind toch al tijd eigenaardig was. En als de familie en vrienden, voor zoover ze nog leven, met hem samenzijn, dan zegt er een tot den vader: wil je wel gelooven kerel, dat ik op het laat ste concert van je kind genoten heb, Beet hoven kan me niet meer pakken, het was in één woord schitterend. Zoo, zoo, dat doet me genoegen, antwoordt de vader en hij gaat eens verzitten in zijn gemakkeüjken stoel, steek nog eens op, een bekend merk hè?, enne, was het goed bezet? Vader gaat weer rekenen. Zoo? uitverkocht? Vader blaast zijn naam in blauwen rook voor zich uit, dat zal hem geen windeieren leggen, laat hij van iederen bezoeker een kwartje hebben, dan steekt hij toch een kleine vijf honderd pop in zijn zak. Ik had nooit ge dacht dat er iets van terecht zou komen en van wien heeft hij die muzikaliteit, van mij niet en van zijn moeder evenmin, als die het Wien Neerlands Bloed zong, eindigde ze met Lieve schipper vaar mij over, ik begrijp er niets van. Hij hulde zich in een rookwolk: maar her was altijd een zonderling kind, enfin, hij heeft zijn kostje gekocht, dat is de hoofdzaak. Gelijk dat gevierde kind. zoo is er ook een in de bollenfamilie, Ik heb u vaak ge zegd dit is een roman en de zonderling ont breekt er niet in. Of is het soms niet zon derling dat deze dochteT van Flora menig maal een baard draagt onder aan het schoone gelaat, als een bezienswaardige ker. misdame. dat zij nu eens op een bol, dan weer op een knolligen bol, ja warempel op een wortelsok gaat staan, dat zij zich het bloemenhoofd tooit met kammen van allerlei vorm. dat zij spitse bloembladeren heeft als luisterend opstaande, gelijk die ooren van uw trouwen herdershond, dat zij de bloem bladeren afgerond draagt als een waaierke van blanke schelpen, waarin het kleuren spel van hemel en aarde, van zon en maan, van water en vuur gevangen is? LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN T/M. 7 APRIL 1935. Nederlandsch-Indië, zeepost via Amster dam per s.s. „Joh. van Oldenbarnevelt" 3 April gewone stukken 3.25; mail via Napels per s.s. „Poelau Tello" 4 April gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 4 April gew. st. 3.25; luchtpost London—Singapore—Austra lië 6 April gew. st. 2.15. Suriname, mail via Amsterdam 5 April gew. st. 3.25; luchtpost New-York—Paramaribo 2 April gew. st. 19.10 Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 5 April gew. stukken 3.25; lucht post New-YorkCurasao 3 April gew. st. 18.15. Vereenigde Staten van Amerika, Canada en Mexico, vla Cherbourg 2 en 4 April gew. st. 18.15; via Rotterdam 5 April gew. st. 18.35; vla Southampton 3 April gew. st. 8.50. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 4 April gew. st. 5.45; via Lissabon 6 April gew. st. 16,45; luchtpost DuitschlandZuid Amerika 5 April gew. st. 18.15; luchtpost Mar seilleZuid Amerika 6 April gew. st. 2.15. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 4 April gew. st. 18.15; luchtpost AmsterdamBan doeng 4 April gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië). via IstanbulDamas cus 5 April gew. st. 3.25: via Napels 5 April gew. st. 10.40. Luchtpost als Britsch-Indië. Brtisch-Indië, via Marseille 4 April gew. st. 9.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 4 April gew. st. 3.25; via LondonCalcutta- Singapore 6 April gew. st. 2.15. Ceylon, via Toulon 4 April gew. st. 12.30; via Napels 5 April gew. st. 13.15. Luchtpost als Britsch-Indië. Singapore, via Napels 4 April gew. st. 3.25; via Marseille 4 April gew. st. 12.30. Luchtpost als Ned. Indië. Penang en Siam, via Napels 3 April gew. st. 22.—. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Napels 4 April gew. st. 3.25; via Napels 5 April gew. st. 5.45; luchtpost Lon donCairoKaapstad 3 April gew. st. 2.15; luchtpost AmsterdamBandoeng 4 April gew. st. 3.25; luchtpost LondonCalcuttaSinga pore 6 April gew. st. 2.15: luchtpost London CairoJohannesburg ,6 April gew. st.. 16.45. Öost-Afrika, luchtpost" London—Cairo— Kaapstad 3 April gew. st. 2.15; luchtpost Lon donCairoJohannesburg 6 April gew. st. 1645. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 4 April gew. st. 16.45. Luchtpost als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via Napels 5 April gew. st. 13.15. Luchtpost als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland, via London 4 April gew. st. 8.55; via Napels 5 April gew. st-. 13.15 EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Bureau van Politie, Smedestraat, hand schoenen, ceintuurs, boek, gewicht, rijwiel- belastingplaatje, sleutel. James, Parklaan 15. hond; Mensing, Amsterdamstraat 3b, hand mof; Rijkers, Bceresteeg 28, hond; Kennel Fauna, kat; Stokman, Dubbelebuurt 1 man tel; Huson, Stuyvesantplein 6. alpinomuts; Bloemen, Schoterboschstraat 20, portemon- naie mi.; Vestello, Papentorenvest 54, da- mesring: Schoen. Spoorwegstraat 24rood, rijwielbel.plaatje: de Winter, Scheepmakers- dijk 6 rood, idem; Stokvisch, Floresstraat 60 schooltasch mi.; Preijer, Barrevoetestraat 9 rood, vulpotlood; v. Ooyen. Ruysdaelstraat 26 rood. zwempak en badhanddoek. Handschoenen en ceintuurs, drie brieven, gewicht van 1 K.G.. handbeschermer: Politie bureau, Smedestraat 9. Beursje met 80 cent: Leeveld, Drappenierstraat 9rood, Linnen boord Stroes, Pegasusstraat 50. Postduif (no. 919), Verloop, Wicherstraat 3. Auto-dop; Drup steen, Floresstraat 31. Witte duif: Josselin de Jong, KI. Houtweg 101. Honden: Dierenasyl. Ridderstraat 11- Motorhandschoen: De Vries, Spruyt en Boschstraat. Hondenzweeep: Har tendorp, Schouwtjeslaan 13, Hangslot; Moer kerk, Zonnebloemstraat 52. Zilveren ketting: Van Norden. Voorzorgstraat. 82rood. Pakje, waarin gele jas; Tanis. Smedestraat 17. Por- temonnaie m. inh.: Strack van Schijndel, Fon teinlaan no. 4. Portemonnaie z. inh.; Oud man, Kinderhuissingel 54 en Horn, A. L. Dyse- rinckstraat 39. Rijwieltasch: Walkers, Bar tel]'orisstraat 35. Ring met steentje; Schaap. L. Annastraat 46. Stempel van een vereeni- ging: Akersloot, C. Schoonstraat 14. Shawl: Van der Steur. Gr. Houtstraat 24. Taschje: Koning. Schouwtjeslaan 39zwart. Vulpen in étui: Van Diest, Julianalaan 26, Overveen. Handschoenen en ceintuurs, kruideniers boekje. paar dames handschoenen, bur. van politie. Smedestraat: boord. Mensing. Am sterdamstraat 3 b; boek. Snel. Hasselaars plein 20; gebit, Nieuwenhof, Gouwstraat l: hond, Dekker, Barendsestraat 38; rechter da meshandschoen, Hoes, Olieslagerslaan 13; hondenketting, Jansma. Gasthuislaan 170: dameshandschoen. Deen. L-eidschevaart 14; naar heerenhandschoenen. Scheelings, Nag- tegaalstraat 95; kat, Prins, Van Hogendorp- straat 23; portemonnaie m. i„ Alma, Scher merstraat 35; paar regenpijpen, Neuman, H, v. Alphenstraat 37: rijwïelbelastingplaatje, Veenema. Kritzingerstraat 13; sleutel, v. Gel der. Zakstraat 16 rd.. schoen, Bannink, Leid- schevaaxt 114; vleesch, Duker, Trompstraat 69, te IJmuiden. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Congres in Den Haag. 'Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Zaterdag en Zondag te den Haag onder leiding van den heer F. S. Noordhoff gecon- gresseerd. In zijn openingswoord zette deze uiteen hoe het Instituut zijn beleid heeft ge voerd en wat het heeft gedaan om de organi satorische, moreele en financieele positie dus danig te maken, dat het aan de ongunstige omstandigheden het hoofd zou kunnen bieden. Ook herdacht spr. prof. Kuyper, den heer Ho- genboom, secretaris van Dordrecht en dr. Molle Eisma. Na de 'verschillende begroetingsredevoeringen kwam het jaarverslag in behandeling, waarop de secretaris de heer P. K! Polderman een toe lichting gaf. Bij de bespreking ervan zeide de heer Van Asperen te Haarlem, den indruk te hebben dat de leiding der scholen niet steeds krach tig genoeg is, hetgeen een oorzaak is van het verloop, waaraan mede schuldig is de lange duur der schoolcursussen. Ook worden bij het scholenwerk de menschen gemist, die wij er juist zouden willen zien, met name het kader der vakbeweging. Velen beoogen niet anders dan individueele ontwikkeling, Een nauw con tact met de instanties der plaatselijke bewe ging zou aan het werk. dat overigens ook fi nancieele versterking behoeft, ten goede kun nen komen. De heer Van Bever, te Zandvoort, beval over leg met het Partijbestuur aan over de socialis tische scholen, die de eerste taak van het In stituut blijven moet. Contact tusschen de cen trale leiding en de kleine afdeelingen dient be vorderd te worden door de vorming van een reisfonds, dat menschen uit kleine afdeelingen in staat moet stellen deel te nemen aan ka- derscholen en cursussen. Bij de beantwoording der opmerkingen werd gezegd, dat de cursussen misschien nog iets verkort kunnen worden, doch zij zijn reeds van veertig tot vijf en dertig weken te ruggebracht. Het beleid van het bestuur werd bij acclama tie goedgekeurd en de reorganisatievoorstellen inhoudende centralisatie en aanstelling van een derden bezoldigden bestuurder. De Na tuurvrienden worden in een afzonderlijke stichting ondergebracht- Als leden van het centraal bestuur werden gekozen, naast de leden aangewezen door het N.V.V. en de S.D.A.P., de heeren Ploegsma, Van Staveren, De Boer, Melchers, v. Laar en Grimm. Tengevolge van de reorganisatie, waarbij het aantal leden van het centraal bestuur wordt verminderd van 8 tot 6. treden de heeren Borsje en van Arkel uit het bestuur. Ten slotte werden twee door het centraal bestuur voorgestelde resoluties aangenomen betrekking hebbende op cultureele organisa ties en ordening. Voor Haarlem's Politierechter. De dansende winkel juffrouw. 't Was geen juffrouw, die in den winkel danste, want dat had haar niet voor den rech ter gebracht, maar een die verzot was op dan sen en het scheelde weinig of zij was de ge vangenis in gedanst. De juffrouw had. om haar lust naar uitgaan te bevredigen, meer geld nóodig gehad dan zij als winkeljuffrouw kon verdienen en toen was zij de kas van den patroon als haar eigen kas gaan be schouwen. waardoor er al spoedig een tekort kwam. Zij had nog getracht door knoeierij in de boekhouding het tekort te veihergen, maar gelukkig voor haar was het toch ont dekt. want anders ware zij al dansende voortgegaan met de kas te plunderen en zou het tenslotte zoo erg zijn gewórden, dat geen voorwaardelijke straf meer opgelegd kon worden. Het bleek, dafr de juffrouw ook in een vo rige betrekking niet eerlijk was geweest, maar toen was zij gepardonneerd, wat een les voor haar had moeten zijn. maar de er varing leert, dat dit veelal niet het geval is. Het is daarom twijfelachtig of men er goed aan doet de justitie er buiten te houden, gedreven door medelijden: men kan het me delijden beter aan de justitie overlaten, die met een voorwaardelijke straf een stok ach ter de deur kan zetten. Drie maanden voorwaardelijk, was eisch en uitspraak, zoodat de stok achter de de in staat; 't is te hopen, dat de juffrouw nu en dan achter de deur klikt. Een Ioslinpiee damp Het was niet voor den eersten keer. dat de juffrouw zich voor den politierechter moesf verantwoorden, omdat zij haar tong niet voldoende in bedwang had gehouden. Hoe veel wiize raadgevingen ziin daaromtrent reeds verstrekt en in alle talen op rijm gezet en toch vergeten vooral dames zich telkens weer. De juffrouw in het bankje had al eens een boete van f 50 en een van f 40 gebod, zooah de rechter memoreerde en zij gaf dat geree- delijk toe. maar met een zekere nonchalance, waarmee zij wiide zeggen, dat die zaken eieenliik niets om hef. lijf hadden gehad en dat het recht feitelijk aan haar kant was Ze wou dit wel even uitleggen en had een schriftuur in de band. waarop de verdedi ging blijkbaar was genoteerd, maar oude kwesties worden niet meer opgerokpld en het ging er nu alleen om of de juffrouw haar gewezen zwager voor dief en naaktlooper had uitgescholden. Ze zei. dat ze het niet had gedaan, of schoon ze vroeger aan de no^Me had gezegd dat ze den gewezen zwager die woorden w1 had toegevoegd. Nu vertelde ze. dat. ze al 9° ïaar door haar gewezen familie, ook toen die nog familie was. wordt achtervolgd en be- leedigd. ja or> den dag. dat de beleedigerd^ woorden zouden ziin geuit, zouden een acht tal haar zelfs hebben bedreigd, dat ze b;m wj'den onhanoen. De P^iti^recMer scbr-' beelemaal niet. m^ar z-*1 d^t in Nc,o'F?" "cti lynchnartiien voorkwamen, zoodat d' juffrouw zich noodeloos ongerust maakte Wat die acht personen betreft, die bestonden bliikbaar a^een in de verbeelding met uit zondering dan van 'den gewezen zwager want uit bet verbaai non O>nhonv,io io.qo'- d-f h« -nvoor sün deur was geweest toen de juffrouw daar passeerde en waar zij eigenlijk niets te maken had. De Officier vroeg een correctie van f 15, welke de rechter op f 10 verminderde en de juffrouw wist niet beter te doen dan haar aanklager met een vernietigenden blik van het hoofd tot de voeten te meten, waarbij zij niet anders kon constateeren dan dat hij in alle opzichten behoorlijk gekleed was. De roeiwedstrijden van „Het Spaarne". Medaille van de provincie. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol land heeft aan de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" een groote zilveren medaille geschonken om uit te loven als prijs op de nationale roeiwedstrijden. die gehouden zul len worden op 11 en 12 Mei a.s. ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der vereeni- ging. DE VRIJHEIDSBOND OVER DE PRO VINCIALE STATEN. De vrouwengroep in de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", afdeeling Haarlem, belegt op Maandagmiddag 8 April in Nijver heid. een bijeenkomst, waar mevrouw M. Co- hen TervaertIsraels, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zal spreken over „De Provinciale Staten". NUTS-SPAARBANK. Vergelijkend overzicht over Maart 1935-'34 van de Nuts Spaarbank te Haarlem. Aantal behandelde posten 13652, v. j. 13838; aantal inlagen 8999. v. j. 8817; aantal terug betalingen 4653. v. j. 5021. Ingelegd f 452.921.19 v.j. 484.580.35. Te rugbetaald 453.764.70. v j. 596.013.20; min der ingelegd 843.51. v. j. minder 11.432.95; Aantal nieuwe boekjes 274, v. j. 284; aantal afbetaalde boekjes 138 v. j. 181. Spaarbusjes op 31 Maart 1935 in omloop 3563. Geledigd in Maart 1935 268 busjes met totaal inhoud 4827. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Maart 1935: 498. Richardia aethiopica (syn. afrlcana) Ik vermoed, dat deze wetenschappelijke naam niet erg bekend zal zijn en dat menig een de door mij bedoelde bloemen „Calla's" noemt of ook wel Aronskelken. In de gang van het bloemenpaleis staat vóór de Cactus- groep een prachtig gevulde vaas met die smet teloos witte kelken, ons allen zoo bekend uit de bouquetten, die voor 'het laatst aan nabe staanden worden meegegeven. Die Calla's maken daar bij de Cacteeën anders een soort contrast als de eenheid der tegendeelen. Want waar de Cactusgewassen echte kinderen van woestijn en steppe zijn, daar hoort de Richar dia aethiopica thuis in de lage vlakten en moerassen van Zuid-Afrika. Ik heb eens een lezing over dit gebied bijgewoond, waarbij de spreker een foto vertoonde van een inzinking tusschen een paar heuvelruggen, die geheel was opgevuld door duizenden bloeiende Ri- charaia's, talrijker dan lisch en waterlelie in de Aalsmeersche plassen In verband hier mee wil ik er even op attent maken, dat een echte Calla, n.l. Calla paliistus, bij ons in het' wild voorkomt in enkele lagveenmoerassen o.a. te Loosdrecht. Het is een aardig gewas voor den rand van een vijver. Maar. om op de Kaap terug te komen, in den drogen tijd ver dwijnen daar die moerassen en heerscht in Z.-Afrika soms die droge verschrikking, welke het wild decimeert en de Bosjesmannen tot vertwijfeling brengt bij een tocht naar water- bevattende gebieden. Nu wordt het ons dui delijk. waarom de kweeker de knollen dezer plant in de rustperiode zoo laat uitdrogen, maar dat ze, na scheuring opgepot, rijkelijk van water worden voorzien Het groote, witte blad is eigenlijk niet de bloem, maar de bloemschede die bij de meeste aronskelken, o.a. ook bij onze Arum macuia- tum de echte bloemen omhult. Deze echte bloemen zitten in groot aantal op een vrij dikke spil, die bij Richardia afrlcana als een gele kolf uit de bloemschede te voorschijn komt. Natuurlijk zijn er verschillende varië teiten en cok nog andere soorten die soms de moeite waard zijn. Richardia Eüiotiana heeft goudgele bloemscheden en Richardia albomaculata, met een fraai witgevlekt blad, kunt u in de zomermaanden in bloei hebben op de bloemperken. Plant daarvoor de knollen in begin Mei op 20 c.m., maar neem ze in het najaar weer op. Mooi doet deze soort het ook aan den waterkant. A. MELLINK.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10