DINSDAG 2 APRIL' 1935 H A A R L E M'S DAGBL A D 7 VELSEN Grondexploitatie van „Rooswijk". Papierfabriek koopt ruim 50.000 M2 grond. De N.V. Vereen igde Koninklijke Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen, gevestigd te Amsterdam, heeft verzocht, van de gemeente te mogen koopen, tegen den prijs van f 0,80 per M2., een aan de Westzijde van de Rooswij- kerlaan te Velsen liggend perceel grond, be- hoorende tot het landgoed „Rooswijk" en uit makende een gedeelte, ter grootte van onge veer 50180 M2., van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie A, no. 1134. Verder heeft zij verzocht, van de gemeente te mogen huren, een drietal gedeelten, elk ter grootte van ongeveer 140 M2, van de grond - strook ten Westen van de Rooswrjkerlaan, grenzende aan de gronden, verkocht aan de N.V. Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staalfabrieken bij besluit van 4 April 1933, teneinde daarin op de door B. en W. aan te wijzen plaatsen in totaal 3 bronnen te kun nen slaan voor de watervoorziening van haar bedrijf, zulks tegen een huurprijs van in to taal f 100,— per jaar en onder conditie: a. dat de verhuring geschiedt tot weder opzegging; b. dat opzegging door de gemeente slechts kan geschieden als zij den grond, grenzende aan de bovenbedoelde grondstrook in exploi tatie gaat brengen en tot verkoop daarvan overgaat; c. dat de N.V. in het onder b. bedoelde ge val een recht van voorkoop verkrijgt op de bovenbedoelde bij haar in huur zijnde grond- strooken, tegen een koopprijs per M2 gelijk aan dien, waarvoor de aangrenzende gronden door de gemeente gemiddeld worden verkocht. Tegen inwilliging van deze verzoeken bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij stellen daarom voor, tot den verkoop en tot. de verhuring, on der de bovenomschreven en de nog nader door B. en W. te stellen voorwaarden, waarbij o.a. zal worden bepaald, dat de bronnen, welke zoowel in den te verkoopen als den te verhu ren grond zullen worden geplaatst, zoo diep moeten worden geslagen, dat de onttrekking- van het water plaats heeft beneden de klei laag, over te gaan en daartoe te nemen het be sluit, dat in concept bij de stukken is ge voegd. De commissie van bijstand in het beheer dei- openbare werken adviseert gunstig. Het uitbreidingsplan van 1925. Bijna vastgeloopen in het dool hof van wetsbepalingen. Herziening is nu „in voorbereiding". Bij Raadsbesluit van 30 Juli 1929 werd plan I tot herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, zooals dat was vastge steld bij raadsbesluit van 1 December 1925 ge wijzigd en opnieuw vastgesteld. Dit besluit, werd aan GedeputeerdeStaten ter goedkeu ring "gezonden. De wijziging en vaststelling- ophieuw van het plan was, overeenkomstig de aanwijzingen van gemeld college, geschied in overleg met de Vaste Commissie voor uitbrei dingsplannen in Noordholland. Verwacht mocht dus worden, dat de goedkeuring geen onoverkomelijke beletselen meer zou ontmoe ten. Desondanks werd het besluit den 8 April 1930 van Gedeputeerde Staten terug ontvan gen vergezeld van een tweetal rapporten, waarin omtrent het plan, zoowel door de ge melde commissie als door den inspecteur van de Volksgezondheid, weder een respectabel aantal opmerkingen werden gemaakt en be zwaren werden ontwikkeld. Voor zooveel de Vaste Commissie betreft resulteerden deze zich in een viertal verbeteringen, welke h.i. in elk geval moesten worden aangebracht voor dat' dit de goedkeuring zou kunnen verwerven. De bedoelde verbeteringen waren de vol gende: 1. de bestemming „niet ingedeelde terrei nen" moet worden gewijzigd in die voor „bui tenplaatsen en landelijke doeleinden"; 2. de weg- en rooilijnen moeten behoorlijk worden aangegeven; 3. de ontworpen convooi-spoorweg moet worden weggelaten; 4. aan enkele leemten in de inrichting der kaarten moet worden tegemoet gekomen. Na de ontvangst van de gemelde rapporten hebben B. en W. zich de vraag gesteld of het noodig zou zijn alle daarin gemaakte opmer kingen en geopperde bezwaren aan een be schouwing te onderwerpen dan wel of zij zou den kunnen volstaan met het kenbaar maken van hun meening omtrent de door de Vaste Commissie noodig geachte en hierboven ge noemde verbeteringen. In aanmerking nemende, dat het herzie ningplan I aanvankelijk werd opgemaakt en vastgesteld na gepleegd overleg met den In specteur van de Volksgezondheid, dat dit plan vervolgens, na de instelling der Vaste Com missie, op verzoek van Gedeputeerde Staten, geheel in overleg met die commissie werd ge wijzigd en opnieuw vastgesteld en dat de vo renbedoelde onderhandelingen van zeer lang- 'durigen aard zijn geweest, meenden B. en W. gemelde vraag in laatstbedoelden zin te mogen beantwoorden. Zij hebben hiervan aan Gedeputeerde Sta ten mededeeling gedaan onder opmerking, dat als zij zich van een weerlegging van de voren bedoelde opmerkingen en bezwaren onthiel den, zij in geen geval geacht willen worden het daarmede in alle opzichten eens te zijn. Voorts hebben B. en W. genoemd college, in overleg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, het volgende geschreven „Wat nu betreft de bovenbedoelde vier. dooi de Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen gewenschte verbeteringen, achten wij een be spreking van het in de tweede en vierde plaats genoemde overbodig, omdat het aanbrengen van die veranderingen als vanzelfsprekend moet worden beschouwd en dan ook zal ge schieden. Wat de beide andere betreft zijn wij bereid den Raad voor te stellen aan het verlangen der commissie te voldoen en het plan daarna op nieuw vast te stellen. Aangenaam zal het ons zijn te mogen ver nemen dat Gedeputeerde Staten zich met het vorenstaande kunnen vereenigen". Op dit schrijven volgde een uitvoerig ant woord van Gedeputeerde Staten waarin ge noemd college in de eerste plaats wees op het feit, dat inmiddels een wijziging van de Wo ningwet tot stand is gekomen. Dit zal, aldus genoemd College onder meer meebrengen dat voorschriften betreffende de wijze van be bouwing worden vastgesteld als integreerend deel van het uitbreidingsplan en dat de ver ordening tot wijziging der bouw- en woning verordening wordt ingetrokken. Ten slotte geven Gedeputeerde Staten in hun schrijven in overweging, het plan, nadat dit zal zijn gewijzigd, als een nieuw ontwerp volgens dc bepalingen der Woningwet te be handelen, opdat eensdeels de belanghebben den de gelegenheid krijgen hunne bezwaren daartegen kenbaar te maken, anderdeels be zwaren, kenbaar gemaakt tegen het vroegere plan, buiten behandeling kunnen blijven. Tot dit laatste doel zou naar de meening van Ge deputeerde Staten aan de reclamanten tegen het vroegere plan medegedeeld kunnen wor den, dat nu een nieuw ontwerp ter visie wordt gelegd, hunne te voren geuite bezwaren bui ten behandeling blijven, tenzij die op de wijze, door de wet voorgeschreven worden herhaald. Overeenkomstig het schrijven van Gedepu teerde Staten zijn B. en W. na ingewonnen advies van de commissie van bijstand in het beheer van openbare werken omtrent het op maken van een nieuw plan wederom met de Vaste Commissie in overleg getreden. Na nieuwe briefwisseling stellen B. en W. thans in overeenstemming met art. 36. 4e lid van de.Woningwet voor te bepalen, dat een herziening van het uitbreidingsplan in voor bereiding is. Nadat een dergelijk raadsbesluit ter openbare kennis is gebracht, behooren de beslissingen op bouwaanvragen ingevolge art. 6, 4e lid der wet te worden aangehouden; krachtens het 5e lid kunnen de bouwvergun ningen evenwel worden verleend voor bouw plannen, welke overeenstemmen met het ont werp van het herzieningsplan, zulks na ver kregen toestemming van B. en W. Daardoor ontstaat de mogelijkheid, om reeds thans aan het in bewerking zijnde herzieningsplan uitvoering te geven terwijl daartegenover het bestaande uitbreidingsplan, voor zoover dit bij de herziening meer of minder ingrijpend wordt gewijzigd, buiten werking wordt ge steld. Steunverleening in de kosten der gemeentehuishouding. Overeenstemming tusschen Rijk en Gemeente over de voorwaarden. In gemeenteblad no. 81 van 1934 stelden B. en W. den Raad in kennis met de bezwaren welke zij hadden tegen enkele door de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en Finan ciën gestelde voorwaarden voor de toeken ning van een voorschot aan deze gemeente over 1933. Hierop is gevolgd een onderhoud van het College met den Minister van Bin nenlandsche Zaken. Vervolgens had opnieuw een bespreking plaats met den Minister, ter wijl deze daarna een bezoek aan deze ge meente heeft gebracht om persoonlijk een en ander in oogenschouw te nemen. Als gevolg hiervan ontvingen B. en W. op 29 Maart j.l. van Gedeputeerde Staten een af schrift van een door den Minister aan dit College gezonden schrijven, luidende als volgt: „Naar aanleiding van de mededeelingen, vervat in de bijlage van nevenvermeld schrij ven, alsmede van het onderhoud, hetwelk ik terzake met het Gemeentebestuur van Velsen heb gehad, heb ik na overleg met mijn ambt genoot van Financiën termen gevonden eenige der aan den Rijkssteun voor die ge meente voor 1933 verbonden voorwaarden in nadere overweging te nemen. Ik heb het oog op de voorwaarden: i en j bezuiniging op den Reinigingsdienst en den dienst van Openbare Werken. In het vertrouwen, dat het Gemeentebestuur in deze diligent zal blijven kan ik goedvin den, dat aan bedoelden Rijkssteun geen voor waarden betreffende bezuiniging op bedoelde diensten worden verbonden. k. bezuiniging op de plantsoenen. Ik meen te mogen verwachten, dat het Gemeentebe stuur den plicht tot een uiterst sober beheer, welke door de tijdsomstandigheden aan de overheidslichamen wordt gesteld, ook op dit onderdeel van zijn taak bij voortduring zal nakomen. Dit geeft mij aanleiding de voorwaarde tot besnoeiing van dezen post tot het aangegeven percentage te doer» vervallen. 1. Deze voorwaarde verplichtte tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijk heid den dienst van Bouw- en Woningtoezicht zóó in te richten, dat aan een opzichter le klasse ontslag kan worden verleend. Het on derzoek, dat door het Gemeentebestuur werd Ingesteld, heeft deze mogelijkheid niet aan getoond. Ontslag zonder meer zou ook naar mijn meening voor een goede functioneering van den dienst niet raadzaam zijn. Wel vraag ik mij af, of door een wijziging in de bezetting van den dienst, wellicht gepaard met een wij ziging in de taakverdeeling tusschen de dien sten van Bouw- en Woningtoezicht en van Openbare Werken geen besparing kan worden verkregen. Met het oog op de opleving van de bouw nijverheid in de gemeente heb ik er geen be zwaar tegen thans in de bezetting te berusten, indien, wanneer de bouw van woningen weder zou afnemen, de bezetting van den dienst op nieuw door het Gemeentebestuur in overwe ging wordt genomen. Met de verleening van een auto-toelage aan den hoofdopzichter kan ik mij voorshands vereenigen. m. De inlichtingen, welke het in den aanhef aangehaald schrijven nopens de privaatrech terlijke eigendommen van de gemeente in houdt, stellen in staat de objecten aan te wijzen, welke het nadeelig saldo op Hoofd stuk VII veroorzaken. Waar mij voorts uit bedoelde inlichtingen gebleken is, dat dit verlies thans moeilijk te ontgaan is hetgeen ten tijde, toen de voor waarde werd gesteld, nog niet was aange- neem ik de voorwaarde terug, in het ver trouwen, dat het Gemeentebestuur zijn po gingen, om het verlies tot het uiterste te be perken, zal voortzetten. Voor de goede orde breng ik onder Uwe aandacht, dat het Gemeentebestuur geen be zwaar heoft tegen de voorwaarden 1 t/m. 12 en tegen de overige in mijn schrijven van 18 Mei 1934 No. 12855 afd. B. B. gestelde voorwaarden U gelieve het vorenstaande ter kennis van het Gemeentebestuur te brengen met het ver zoek mij. zoo spoedig mogelijk te berichten, of het den Rijkssteun voor 1933. met de be perkingen en onder de voorwaarden, welke daaraan in mijn schrijven van 18 Mei 1934 en in dat van 27 September 1934 No. 22233 afd. B. B. werden gesteld, voorzoover daarvan niet in mijn laatstgenoemde missive of het onder havige schrijven wordt afgeweken, aanvaardt." B. en W. stellen den Raad thans voor, den Rijkssteun voor 1933, onder de thans gewij zigde voorwaarden, overeenkomstig de slot alinea van het hierboven opgenomen schrijven te aanvaarden. IJMUIDEN Kerkconcert. Chr. Gem. Zangvereen. Nieuw Hosanna. Aan de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Hosanna", directeur de heer S. Wiersma. was de eer toebedeeld ais eerste een kerkconcert te geven in de nieuwe kerk ..De Goede Hei-der" aan den Velserduinweg. De baten van deze uitvoering, welke zich in een groote belangstelling verheugen mocht, kwamen ten goede aan het orgelfonds van dit gebouw. Nieuw Hosanna, dat op het gebied van vereenigingsleven een benijdenswaardige ac tiviteit ten toon spreidt (het wordt immers door meerdere onderafdeelingen krachtig gesteund) kwam ook nu weer met een ge degen concert voor den dag. Het meisjeskoor van Nieuw Hosanna bracht ten gehoore het Gloria in Excelsis Deo en de Avoncantate van Cath. van Ren- n^s. Brahms' Wiegeliedje en de Maan van Richard Hol. De Harpjes-klank viel ons in 't eerste nummer niet mede. We kregen den indruk, dat men niet durfde zingen. Meer zelfver trouwen zou betere resultaten gegeven heb ben Dit hoorden we later in Richard Hols De Maan. Hoewel men niet op toon kon blijven werd er met meer spirit gezongen en het klank gehalte was onmiddellijk beter. Ook de Avondcantate van Cath. van Rennes kon ons zeer wel voldoen. Het graag gezongen melo dieuze werk was voor het Harpje een op recht gegund succes. Mej. St. Preene verzorgde op accurate en vlotte wijze de pianobegeleiding, De sopraantjes willen het ln klank nog wel eens winnen van de alten. Veelbelovend ma teriaal voor het groote koor! Mevr. Schaap zong op gevoelige wijze de altsolo. en toen het koor den bedezang over nam was het een moment van innigdoorvoel- de devotie. Mooie nuanceeringen, goed op toon en warm van klank. Verdere medewerking verleenden mevr. H. Doevendans-Oortwijn (zang) en de heeren Sj. Doevendans (viool) en J. J. Huizinga (orgel) Van hen hoorden we Handel's Arioso en Padre Martini's Gavotte (voor viool en orgel). Ds. A. A. Wildschut heeft de bijeenkomst op gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Een acht-jarige op stap. In Voorschoten slapende in een portiek gevonden. Het 8-jarig zoontje van den heer van E. wonende in IJmuiden-Oost heeft zijn ouders een slapeloozen nacht bezorgd. De jongen was Zondag, nadat hij in de buurt was gaan spelen niet meer in de ouderlijke woning teruggekomen. Men kan zich de ongerust heid" van de ouders voorstellen omtrent het lot van het knaapje. Overal werd gezocht, maar zonder resultaat. Natuurlijk vreesde men dat den jongen een ongeluk was over komen Maar Maandagmorgen kwam er een goede ding uit.... Voorschoten. Men had daal den verloren zoon gevonden, terwijl hij in een portiek lag te slapen. Hij zou spoedig naar huis gebracht worden. De jongen had verteld, dat hij den geheelen weg te voet had afgelegd, maar dit lijkt al •zeer onwaarschijnlijk. Hoe het ook zij, hij is terecht en inmid dels weer bij vader en moeder teruggekeerd die hem zeker wel eens goed onderhanden genomen zullen hebben. Een jubileum in Plankenland. Regisseur Van Dokkum 30 jaar aan het tooneel. H. VAN DOKKUM. Wanneer Dinsdag 23 April a.s. de Arbei ders Tooneel' Vereeniging in Thalia Herman Heijerman's bekende tooneelwerk „Ghetto" voor het voetlicht brengen zal is het dien dag tevens een jubileumsdatum voor haar regisseur, den heer H. van Dokkum. die met dit seizoen zijn 30-jarige tooneelloopbaan viei't. Reeds meer dan 3 decennia beweegt de heer van Dokkum zich op het gebied van het dilettantentooneel in het bijzonder op dat der arbeiders-tooneelensembles. In 1905 trad hij toe tot de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Vriendschap zij ons Doel" en zette daarmede de eerste schreden op het pad. dat naar Plankenland leidt. Na het ter ziele gaan van dit gezelschap, dat voornamelijk "het Brongebouw bespeelde, ging hij in 1906 over naar het Arb. Tooneel. ensemble „Vooruitgang", dat hij tot 1931 als organisator, speler, regisseur en altijd :als stuwende kracht trouw diende. Na 1931 is de band, welke tusschen Vooruitgang en Van Dokkum bestond, echter niet verbroken ge worden, Terecht heeft men hem als eere lid aan het ensemble „verbonden". Wie den heer Van Dokkum kent, weet wat dit zeggen wil! Na zijn vestiging hier ter stede, verbond hij zich als regisseur aan de Arb. Tooneel vereeniging PALVU, die 10 October 1927 op gericht was. zoodat de jubilaris behalve over Vooruitgang te Haarlem. <je regie voerde over een IJmuidensch gezelschap en tevens nog over de Tooneelclubs Nieuw Leven (Haar lem) en Varia (Santpoort). Dat des heeren van Dokkum's werk op hoogen prijs gesteld werd bleek wel uit het feit. dat hij van 19251931 fungeerde als secretaris van den Bond van Arb. Tooneel- Vereeniginaen in Nederland Wegens zijn drukke werkzaamheden moest hij weliswar in laatstgenoemd jaar als zoodanig bedanken doch hij bleef als lid van datzelfde hoofd bestuur de belangen van het arbeiders- tooneel in ons lang nog immer actief be hartigen. Hoe kan dat ook anders voor iemand, wien de belangen van het dilettantentooneel zoo na aan 't hart liggen! VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt Claesje RO. 46. Vangst 209 m. schelvisch. 175 m. br. schelvisch. 150 m. koolvisch en leng 125 m. radio. 50 m. wijting, 20 m. diverse. Antje RO. 15 vangst 65 m. soorten niet op gegeven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1935: ingelegd f 58.544.47; terugbetaald f 47.369.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27237. MARKTPRIJZEN VAN DINSDAG 2 APRIL. Tarbot per K.G. f 0.59—f 0,45 Griet per K.G. f 1.20—f 0.60 Groote schol per 50 K.G. f 13 Middelschol per 50 K.G. f 17.50f 15 Zetschol per 50 K.G. f 24f 21 Kleine schol per 50 K.G. f 21—f 4,70 Schar per 50 K G. f 6.50—f 3.50 Tongschar per 50 K.G. f 25f 17 Vleet per stuk f3.60—f2.80 Kleine poon per 50 K.G. f 10.50f3,50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 16f 5.80 Middelschelvisch per 50 K.G. f 14f 5.60 KL middelschelvisch p. 50 K.G. f 10f 4.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f7f2,20 Kabeljauw per 125 K.G. f 40f 12,50 Groote gullen per 50 K.G. f 10.50f 4.40 Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 8 Wijting per 50 K.G. f3,30—f 0,75 Makreel per 50 K.G. f 9f 6 Heilbot per K.G. f 1f 0.70 Leng per stuk f 0,90f 0,28 Koolvisch per stuk f 0,28f 0,04 ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. De contingenten voor het tweede en derde kwartaal. Door Frankrijk zijn voor het tweede en derde kwartaal 1935 aan ons land de volgende con tingenten toegestaan: Fijne visch. April 62.000 K.G.. Mei 60.000 K.G.. Juni 58 000 K.G., Juli 59.000 K.G., Augustus 60.000 K.G., September 60.000 K.G. Totaal 359.000 K.G. Grove visch: April tot en met Juli, per maand 200.000 K.G.. Augustus en September per maand 100.000 K.G. Totaal 1 millioen K.G BESOMMINGEN. Trawlers: manden Poolzee IJM 77 235 f 1370 Maria IJM 95 250 f 1070 Perseus IJM 45 75 f De Hoop IJM 46 330 f 1400 Gloria IJM 37 885 f 2450 Henriëtte Jacoba IJM 190 390 f 1480 Christine IJM 2 620 f 2130 Zeehond IJM 70 75 f 900 Loggers: SCH 53 f380; KW 48 f 480; KW 3 f360; KW 159 f30; SCH 285 f410. Kotters: E 99 f480; E 238 f480 BEVERWIJK Jubileum veiling Eendracht". ,De Dertig jaren groentenveiling. Maandag 1 April was het dertig jaren geleden, dat de heeren Kluft en Tervoort hun groetenveiling stichtten en van dien tijd af met de grootste regelmaat hun veilin gen van tuinbouwproducten op de Meer hielden. Hoewel het geen algemeen gebruik is 30-jarige jubilea te herdenken, de inbren gers van de veiling en het personeel dach ten er anders over en zoo moesten de heeren Kluft en Tervoort zich onder den drang der omstandigheden gewillig laten befuiven. Toen de beide firmanten Maandagmorgen hun kantoor betraden, vonden zij tot hun verrassing reeds de eerste f eestverschijnse len in den vorm van fraaie bloemen. De ietwat plechtige houding van het personeel van hun veiling „De Eendracht", was een vingerwijzing te meer, voorzoover zij er nog niet tenvolle van overtuigd waren door de bloemen, dat men deze gelegenheid had aan- gegrepén. om deze beide populaire figuren van de Beverwijksche groentenimarkt te huldigen. De heer Böhm, boekhouder aan het be drijf heeft namens de. overige leden van het personeel de beide firmant-en hartelijk toe gesproken en hen gelukgewenscht. Spr. bood namens allen een fraaie klok voor het kan toor en een bloemenhulde aan. De heer Tervoort dankte mede namens zijn compagnon, getroffen door deze spon tane huldebetuiging. Daarna verscheen een deputatie van de inbrengers, zijnde de heeren W. Vreenegoor en J. J. van Eerden, ten kantore van de veiling. Zij spraken er hun voldoening over uit, dat de veiling de Eendracht een zelf standig bedrijf was gebleven. Ook zij zeiden het verder met bloemen. Vele bekende personen uit het markt- en veilingwezen kwamen in den loop van den morgen de heeren Kluft en Tervoort com plimenteeren, o.a. maakte de haven- en marktmeester, de heer V. Ph. v. d. Kol-k zijn opwachting- JUBILEUM ZUSTER KORVER. Maandag 1 April was het 12 l 2 jaar ge leden. dat Zuster Korver, als wijkzuster in dienst trad van de plaatselijke afdeeling van de Noord-Hoilandsche vereeniging ..Het Witte Kruis". Het bestuur van het Witte Kruis heeft dezen dag niet onopgemerkt, laten passeeren. Een deputatie van het bestuur heeft Zuster Korver in haar woning geluk gewenscht en haar verdienstelijken arbeid ten bate van de lijdende menschheid in het licht gesteld. Namens de afdeeling werd de jubilaresse door het bestuur een boekenkast en een fraai bloemstuk aangeboden. Ook van andere zijde ontving Zuster Kor ver blijken van belangstelling. Bij deze huldiging kwam tevens aan het licht, dat ook mevr. Zwart, de trouwe help ster van de verloskundige mej. Lyesen, ju bileerde. Ook mevr. Zwart ontving van het Witte Kruis-bestuur een bloemenhulde. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL No. 4. Maandagavond werd in de gymnastiekzaal aan het C. H. Moensplein een ouderavond van de openbare lagere school no. 4 gehouden. Het hoofd der school, de heer Vonk. opende de vergadering en heette de aanwezigen op dezen voor het eerst afzonderlijk gehouden ouderavond hartelijk welkom. Hierna werd door de leerlingen onder leiding van den heer L. Stiens gezongen: „Lentelied", „Een liedje uit den vreemde" „Jongens Duinlied" en een cantate „De schoonste feestdag".. Bij de daarna gehou den verkiezing van een lid der oudercommis sie werd mevrouw C. Burger benoemd. Vervolgens was het woord aan den heer Vonk, die, daar vele ouders tengevolge van het korte bestaan van dit instituut, geen begrip hebben van wat de centrale school voor hun kinderen beteekent, sprak over het onder werp ..Iets over doel en beteekenis van het onderwijs in het centrale 7e en 8e leerjaar". Na de pauze, waarin den bezoekers thee werd geserveerd, was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en zich hierom trent met het onderwijzend personeel te on derhouden. VEREENIGDE VEILING KENNEMERLAXD EN VRIJE VEILING BEVERWIJK. 1 April 1935 Breekpeen per kist f 0.450.65. Spinazie per kist f 0.401,15. Sla per kist f 0.250.55. Boerekool per kist f 0.200.30. Andijvie per kist f 0.450.55. Wortelen per bos f 0.26. Rabarber per bos f 0-020.02 1/2. Raapstelen per bos f 0.020.02 1/2. Radijs per bos f 0.030.04 1/2. Peterselie per bos f 0.02004. Selderie per bos f 0.030.04. Prei per bos f 0.070.15. Bloemkool le per stuk f 0.11-0.24. Uien per K.G. f 0.020.03 1/2. Witlof per K.G. f 0.03—0.06. Wortelen per K.G. f 0.010.01 1,2. Spruiten per K.G. f 0.100.14. Knollen per stuk f 0.02 0.04. Roode kool per stuk f 0.05—0.12. Gele kool per stuk f 0.020.06. UIT DE PERS Het briefgeheim geschonden? Op den dag der candidaatstelling voor de verkiezing vara de Provinciale Staten hield de Amsterdamsche afdeeling van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een vergade ring. waarin o.a. als spreker optrad de lijst aanvoerder dezer partij, de heer A. Asscher. In zijn rede leverde ae heer Asscher nog al scherpe critiek op de N. S. B. Hij zeide o.m., dat de Nat. Socialistische Beweging bulten- landsche import is van de slechtste soort, stelde voorts de vraag, waar het geld voor de propaganda der N. S. B. vandaan komt en verklaarde het de taak der Nederlandsehe re geering te achten, zulks te doen onderzoeken. Op 14 Maart, twee dagen na de vergadering schreef ir. A. Heldring, directeur van „Het Algemeen Handelsblad" een brief aan den heer Asscher. welke luidde: „Ik heb met eenige ontsteltenis het verslag gelezen van uw rede voor de Liberale Partij. Misschien is ze verkeerd weergegeven. In het belang der liberalen kan ik hun slechts aanraden, hun strijd tegen de N. S. B. niet te voeren in eenigen vorm. waaruit angst voor of antipathie tegen allerhande beginselen van de N.S.B. gelezen kan wor den. Een voorspelling, „dat zij zetels zullen krijgen" is waarschijnlijk eeai mooie propa ganda voor de N.S.B. komende uit den mond van een voornaam liberaal als u. De liberale partij moet optreden als iets zeer positiefs, met aanbod van groote din gen, als persoonlijke vrijheid, burgerzin, orde, vaderlandsliefde, geestelijke viijheid. ver draagzaamheid. weerbaarheid, initiatief enz. en niet met afkammen van anderen. Men moet in het openbaar óf de N. S. B. behandelen als iets zeer voorbijgaands (in ons land), een crisis-verschijnsel, óf men moet hun goede voornemens prijzen (orde, vaderlandsliefde, anti-communisme, herstel van eerbied voor het handwerk) en dan kalm betoogen, dat hun middelen slechts leiden zullen tot een tyrannie. vei'mindering van het zelfrespect van elk Nederlander en van de nationale efficiecy. Men kan dan be. toogen. dat een werkelijk liberalisme zoowat hetzelfde kan bieden, doch zonder de ge- varen. u zult mij wel ten goede houden, dat ik u dit ronduit schrijf u heeft te doen met een volkomen onscrupuleuze tegenpartij, en men moet ze den wind uit de zeilen nemen. Ik ben gaarne bereid dit u nog eens monde ling uit te leggen het is hier een quaestie van tactiek, maar ze is in een verkiezings periode van primair belang voor de liberalen die nu alleen door zich een moedige en positieve partij te toonen aanhang maken". Volgens het Hbld. is de brief in een geslo ten enveloppe met den ïaaam van het Alg. Handelsblad erop gedrukt en geadresseerd aan den heer Asscher door een der bezorgers van het 'blad weggebracht, maar bij vergissing afgegeven aan een verkeerd adres in dezelfde straat. Daar zou volgens het blad een N. S. B.-lid wonen. Wat verder met den brief is gebeurd, is niet be kend, maar zeker is echter, dat de heer As scher de brief later in een blanco envelopne heeft ontvangen. In het jongste num mer van „Volk en Vaderland" is thans een facsimile van den brief gepubliceerd. „Volk en Vaderland" heeft bij den publicatie van het facsimile van dezen brief gemeend scherpe critiek te moeten uiten op de gestie van den Vrijheidsbond en heeft vele conclu sies getrokken uit de raadgevingen van ir. Heldring. Na kennis genomen te hebben van de pu blicatie in ..Volk en Vaderland" heeft het Handelsblad in een hoofdartikel de kwestie toegelicht en den brief eveneens gepubliceerd. Het blad geeft een zeer scherp oordeel over deze geschiedenis en zegt dan o.m.: ..Voortaan zal ieder behoorlijk mensch in Nederland weten dat het noodig is zijn brief geheim zorgvuldiger te waarborgen dan tot dusver in onzen rechtsstaat noodig was. En deze bijdrage tot het fatsoen in de Neder landsehe samenleving komt van de Beweging die in haar officieele brochure over haar staatsleer verklaart te worden gedragen „door een krachtige ethische idee". De ethiek dan blijkbaar van „het doel heiligt de middelen". Alie middelen naar het schijnt. Ook inbraak in het briefgeheim. Is dit trouwens te ver wonderen bij een levensbeschouwing die zóó weinig eerbied toont voor de persoonlijke en geestelijke vrijheid?" Bij informatie aan het Hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht deelde men aan de Tel. mede: dat de hoofdredacteur van het N.S.B.- orgaan, nar. S. A. van Lunteren, een fasclmile (fotografisch) van het bewuste schrijven had ontvangen, zonder een begeleidend schrijven en ook zonder vermelding van den naam van den afzender, die tot op heden niet bij de N.S B. bekend is. De heer Van Lunteren oordeelde het af schrift, zoo werd het blad verder medegedeeld, authentiek en is vervolgens tot plaatsing in ..Volk en Vaderland" overgegaan. Andere feiten over de historie, zoo werd verklaard, zijn er niet te geven. De Officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam heeft, naar het Handelsblad verneemt, ambtshalve ter men aanwezig geacht, om een ernstig justi tieel onderzoek te gelasten inzake de schen ding van het briefgeheim, in verband met de bovenvermelde zaak. teneinde eventueel een strafvervolging te kunnen instellen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11