DINSDAG 2 APRIL 1935 H A A. R L E M'S DAGBLAD 3 Luchtdienst Amsterdam Praag geopend. Maandag had de openingsvlucht plaats van de lijn Amsterdam—Praag. Te tien uur ver trok de P. H. A.F.L., de „Leeuwerik" van Schiphol met 9oer als commandant. Vandaar ging het over Waalhaven, vanwaar te 10.30 uur werd gestart. De eerste tusschenlanding werd gemaakt te EssenMühlheim, waar het gezelschap hartelijk werd ontvangen door burgemeester Richter van Essen en burgemeester Merz van Mühlheim, die vriendelijke woorden van wel kom tot de Nederlanders richtten. Na een kort oponthoud werd de reis voort gezet naar LeipzigHalle, waar o.m. de Kreisleiter van Halle en de Stadtdirektor Melzer, benevens Dr. Haschke, de Nederland- sela^ consul te Leipzig en een vertegenwoor diger der Lufthansa ter verwelkoming aan wezig waren. Ook hier werden vriendelijke woorden gewisseld. Tegen vier uur cirkelde de „Leeuwerik" boven Praag en na een rondje boven de oude stad te hebben gemaakt, zette Soer de kist neer op het vliegveld Kbély bij Praag. De Nederlandsche en Tsjechische vlaggen van het stationsgebouw druilden in den re gen. Het gezelschap werd spoedig naar het restaurant geloodst, waar het werd ontvangen door minister dr. ir._ Roubik, chef van den civielen luchtvaartdienst den heer Urbanek, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en door vertegenwoordigers van het Ceskoslovenska Latecka Spolecnost, waarvan de heer B. J. St-ulik directeur is. Verder waren ter begroeting aanwezig de heer Ridder Huyssen van Kattendijke, de Neder landsche gezant te Praag en zijn echtgenoo- te. De heeren Roubik en Urbanek heetten de gasten in een kort speechje welkom, waarin zij wezen op de banden, welke Nederland en Tsj echo-Slowakije verbinden. Voortaan vrij aardappelen- Thans heffing bij de bron. In de Staatscourant van Maandagavond is opgenomen een beschikking van den minister van Economische Zaken, waarbij de Crisis- akkerbouw-beschikking 1934 II wordt ge wijzigd. Om toegemoet te komen aan de ver schillende bezwaren zal het vervoer van aardappelen voortaan vrij zijn. De kosten van vervoervergunningen zullen vervangen worden door een heffing bij de bron. Er zal aan de verbouwers van aard appelen een uitpootkaart worden uitgereikt, waarvoor een bedrag aan het Landbouwcrisis fonds betaald moet worden. Dit bedrag is vastgesteld op 30 ct. per H.A. oppervlakte toegewezen voor de teelt van aardappelen, anders dan die, welke geteeld worden met be stemming om te worden geleverd aan aard appelmeelfabrieken, ter verwerking tot aard appelmeel. Dit bedrag wordt berekend ten aanzien van telers, aan wie 'n oppervlakte van niet meer dan 50 Aren is toegewezen over de toegewezen oppervlakte voor zoover deze groo- ter is dan 10 Aren en ten aanzien van telers aan wie een oppervlakte van meer dan 50 Aren is toegewezen over de toegewezen op pervlakte, voor zoover deze grooter is dan 5 Aren. De oppervlakte, welke in totaal voor het telen van aardappelen kan worden be stemd, bedraagt voor wat betreft het oogst jaar 1935 100.000 H.A, DUIZEND SOLLICITANTEN VOOR DERTIG PLAATSEN. SEMAR.ANG, 1 April (Aneta) Bij den Dienst van In- en Uitvoerrechten en Accijnzen waar wordt overwogen een 30-tal 'jongelieden voor ambtenaren- en commiezenrang in dienst te nemen, kwamen 1000 sollicitaties binnen, Beperking executies van landelijke eigendommen. Credietinstellingen plegen overleg. Naar wij vernemen hebben de verschillende credietinstellingen, die het hypotheekbedrijf uitoefenen, in verband met de maatregelen van de regeering inzake het beperken van executies van landelijke eigendommen, onder ling overleg gepleegd en zal ook met de re geering eerstdaags contact worden gezocht om deze aangelegenheid voor de belanghebbenden op de meest bevredigende wijze te doen ver loop en. Klaas van Urk overleden. Bekend held van onze kust. Op 66-jarigen leeftijd is overleden Klaas van Urk, de oud-schipper van de motorred dingboot „Brandaris" van de Noord-Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij. Klaas van Urk was een bekwaam en moedig schipper, die heeft meegeholpen aan het redden van schipbreukelingen. Hij maakte 113 reddings tochten van de „Brandaris" mee en was een onzer zeer beroemde redders. Van 1911 tot en met 1920 maakte hij deel uit van de bemanning van de „Brandaris I", die in 1921 met man en muis is vergaan. In 1923 werd Klaas van Urk benoemd tot schip per van den nieuw-gebouwden reddingboot „Brandaris II", welke functie hij tot 1930 be kleedde. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HAN DELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 25 t/m. 30 Maart 1935 is door .de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 1.000,000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungs- kasse uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 75666 tot 75884. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling- zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM. 58,8 millioen. De Sonderkonto- posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. DE PLAATS VAN DEN NIEUWEN STADSSCHOUWBURG TE ARNHEM Weer op het Koningsplein? B. en W. van Arnhem hebben den gemeente raad dier gemeente medegedeeld, dat na-ar de meening van de na den brand in den Stads schouwburg ingestelde commissie, het aanbe veling verdient, het gebouw weder op het Koningsplein op te richten. Dit plein biedt voldoende ruimte, is gemakkelijk bereikbaar en biedt parkeergelegenheid. Voorts zal bij den herbouw van de fundamenten van het ver brande gebouw gebruik gemaakt kunnen worden. Elders in de binnenstad kon nergens een even geschikte plaats worden gevonden. B. en W. stellen daarom voor het nieuwe gebouw weder op het Koningsplein te plaat sen. Wanneer de Raad omtrent deze vraag be slist heeft en voorts kan goedvinden dat het uit de assurantie ontvangen bedrag voor den bouw wordt besteed, zal de verdere uitvoering kunnen worden ter hand genomen. B. en W. vragen daartoe van den Raad een groote mate van vrijheid van handelen. De groote moeilijkheid bij de keuze van den bouwmeester is, dat slechts zeer weinig er varing juist op dit onderdeel der bouw kunst, althans in het eigen land bestaat. B. en W. deelen niet de meening der Com missie, dat- het uitschrijven van een beperkte prijsvraag om te komen tot de keuze van den meest geschikten bouwmeester, voor dit geval aanbeveling verdient. Een keuze behoort te worden gedaan in kleinen kring na veel zijdige voorlichting. B. en W. vragen daarom den Raad de aan wijzing van den architect aan hen over te laten, waarbij zij de verzekering geven, dat zij daarbij de urgentie van het vraagstuk niet uit het oog zullen verliezen, Zij stellen derhalve voor het Koningsplein aan te wijzen voor den bouw van den nieuwen schouwburg en hen te machtigen om al dan niet na uit schrijving van een prijsvraag opdracht te geven tot uitvoering van den bouw, mits blij vende binnen het uit de assurantie ontvangen bedrag. EEN 102-JARIGE OVERLEDEN. OUDE TONGE, 1 April (V. D.) De oudste inwoner van Oude Tonge en van Goeree en Overflakkee deheer J. de Koning, die op 24 Februari j.l. 102 jaar werd, is in den afgeloo- pen nacht overleden. BOTSING TUSSCHEN BUS EN VRACHTAUTO. Op de Weesperzijde bij de Mauritsstraat te Amsterdam heeft Maandagmiddag een aan rijding plaats gehad tusschen een autobus van de gemeente, en een auto van een kalkfabriek. De schok was nogal hevig, zoodat de auto bus aan den voorkant ernstig werd bescha digd, en veel ruiten van den wagen braken. Daardoor werden twee passagiers, die in de bus zaten, door glasscherven gewond. Zij wer den naar 't Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ge bracht. Na verbonden te zijn, konden zij op eigen gelegenheid naar huis gaan. De beide chauffeurs kwamen er goed af. Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder. Vergadering van aandeelhouders. In de Maandag gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen werden de Balans per 31 December 1934 en de Winst- en Verliesreke ning over het afgeloopen jaar goedgekeurd en werd aangenomen het voorstel van de Di rectie om het verliessaldo en de dividenduit- keering op de cumulatief preferente aandee- len te brengen ten laste van het reservefonds. Een der aandeelhouders merkte op, dat hij zeer getroffen was door de mededeeling in het jaarverslag, dat de papierprijzen als ge volg van de moordende concurrentie uit lan den met gedeprecieerde valuta in 1934 nog verder waren gedaald. Zou de toestand, zoo vroeg hij, beter geweest zijn, indien er in het buitenland geen valuta-depreciatie had plaats gehad*? De waarnemend voorzitter, dr. F E. Post- huma, meende deze vraag bevestigend te moe ten antwoorden, terwijl de directie hieraan nog toevoegde, dat, indien landen als Noor wegen, Zweden en Finland, en ook Duitschland met zijn mark, door hun valuta geen voor sprong hadden, men vrijwel uitsluitend den invloed zou ondervinden van de binnenland- sche concurrentie op de prijzen, die dan wel licht op een winstgevend peil zouden zijn ge handhaafd. Zoowel de voorzitter als de directie waren echter van oordeel, inzake de muntpolitiek geen telegram aan de regeering te moeten zenden, zooals door den betrokken aandeel houder werd voorgesteld. De regeering, aldus de directie, is op het oogenblik doende, de positie van de papier nijverheid nauwkeurig te onderzoeken, ten einde de voorloopige contingenteering, vast gesteld op 100 pet. van den invoer in 1933, in een definitieve contingenteering te kunnen veranderen. Bij alle papierbedrijven ha Nederland be- 'int de toestand thans zeer slecht te worden, doch men moet volledig vertrouwen hebben in de onderhandelingen, die daaromtrent met de Nederlandsche regeering worden gevoerd door de vereenigïng van papierfabrikanten. Men heeft de stellige belofte, door-de regee ring niet in den steek te worden gelaten. Naar aanleiding van de balans werd nog gevraagd, tot welk bedrag de houtvoorraden in den post voorraden van 5.1 mill, waren op genomen. De directie deelde mede, dat de houtvoorraden voor ca. 3 mill, waren opge voerd en wel tegen een prijs, iets lager dan inkoopsprijs, zulks in verband met de daling i van den houtprijs in de laatste maanden van het boekjaar. Ten slotte werd nog 'besloten de rentever goeding voor het gebruik van het reserve fonds als werkkapitaal van 5 tot 4 pet. te ver lagen, Dr. F. E. Posthuina, die aan de beurt van aftreden was, werd als Commissaris her kozen. DE GROOTE VRAAG. 't Menschdom dweept Volkenbond: opgezweept vredesgrond, en het ziet vredeswerk, in 't verschiet. staag en sterk, door zijn kracht vredesstap, steeds meer macht! beterschap, Kapitaal, volk'renband gas- en staal broederhand. industrie, meer en meer energie wapens neer! Hoorngeschal, Elke staat gasaanval, ruim van daad, rookgordijn. elk bewind, bom en mijn, eensgezind. heldenmoed? doelbewust, heldenbloed? zoeken rust, angstgegil, voerend tot rauw en schril, beter lot! vliegtuigvloot, Wordt aan die dreiging, dood! utopie Burgerij der cultuur niet meer vrij op den duur door die .macht kracht vergooid? omgebracht! 'k Geloof het nooit! Massamoord, 't Is misschien ongehoord óók te zien Oorlogsvuur, in het licht lout'ringskuur? van de plicht! Aan welke dier twee Werkt U het liefst mee? JAAP MOULIJN. De stand der Duitsche clearing. Per 31 Maart. Het Nederlandsche clearinginstituut deelt mede. dat de stand der clearing Nederland Duitschland per 31 Maart 1935 als volgt was: 1. Stortingen in Nederland per 31 Maart f 52.217.700 (per 23 Maart f 48.488.200). Waarvoor bestemd voor: a. achterst, vord. f 9,419.800 (f 8.736.300). b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte rentetransf. f 7.180.000 (f 6.175.000) c. vrije rek. Rijksbank f 2.088.500 (f 1.936.600) d. nieuwe onder de clear. vall. vord. f 33.529.400 ff 31.640.300). 2. Stort, in Duitschland f nieuwe onder de clear. vall. vord.) f 57.722.700 (f 53.984.200). 3. Uitbetal. ha Nederl. op nieuwe voa-d. (in minder, komend van het bedrag onder ld) f 31.588.300 (f 28.645.000). Laatst uitbetaald nummer van storting: 42773. VAN FLORA 1935. Wereldbol en 1 April. Zaterdagmiddag, Haarlem. Voor een winkel staan twee dames met een klein jongetje. Het oog van een harer valt op een globe. „Weet je, dat Maandagavond de wereldbol op Flora zal opstijgen?" „Ja, ik las het, maar ik begrijp niet goed, hoe het -kan." „Natuurlijk kan het. Pietje heeft verleden jaar een vlieger gehad in den vorm van een bol, en die steeg ook vreeselijk hoog aan een touw." Zullen we Maandagavond eens gaan kijken?" „Goed, ik kom je wel halen.." Zondagmiddag, Flora. In het Volendamsch Bierrestaurant zitteia twee bejaarde heeren voor het raam uit te kijken. „Geloof jij, dat die bol Morgenavond de lucht in zal gaan, zooals in de krant stond?" „Waarom niet? De wetenschap staat tegen woordig voor niets meer." Maandagmorgen, achterbalcon van de tram. Een renteniertje, een oud-Indischgast en een handwerksman spreken over het experiment van Maandagavond. „Ik mot het eerst nog zien", zegt de hand werksman. „U zult het zien", zegt de Indischman over tuigend. „Die bol gaat ongetwijfeld de lucht „Maar zoo'n zware kabelaarzelt de rentenier. .Nooit van kabelballons gehoord?" kwam de Indischman. „Bovendien is het geen zware kabel, doch een heel lichte. Ik heb 'm gezien." Maandagavond, Tulpenhof. Drie bakvis- schen hoorden den torenklok 8 uur slaan. „Daar slaat het 8 uur", zegt er een. „Nou moet de bol in de lucht gaan. En daar ging de bol. De kabel werd gevierd, de aardbol schoot naar boven, heftig heen en weer geslingerd door den sterken wind, het koord stond strak gespannenSteeds hoo- ger en verder dreef de bol, steeds kleiner werd hij, een ster gelijk tenslotte.... Maar waar praat ik eigenlijk over? Het zou zoo misschien gebeurd zijnals het geen 1 April geweest was, Maandag. Nu bleef de bol onaangeroerd op den wit- verlichten zuil staan, en uit het bierrestau rant zagen we Australië liggen op die groote globe, en we wisten, waar Melbourne lag, dat ons scheen te willen zeggeia: „Mijn naam is vast verbonden aan het vlie gen. Men is naar me toegevlogenmaar zelf vlieg ik niet...." Bijeenkomst in R. A .I.-gebouw veroorzaakt weer rumoer. Politie trok de revolver. Twee personen gewond. Tijdens de bijeenkomst van Maandagavond van de N.S.B. in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam was het in de omgeving daarvan zeer rumoerig. Het publiek groepte tezamen op de verschillende hoeken van de straten. Opge schoten jongens tartten de politie zoodanig, dat zij genoodzaakt werd telkens van de wa pens gebruik te maken om de opdringende menigte te verspreiden. In de le Jan v. d. Heydenstraat bij de Hob- bemakade had een ernstig incident plaats. De politie moest hier gebruik maken van* de vuurwapenen, waarbij een aantal schoten werd gelost. Een daarvan trof de 27-jarige juffrouw F. v. d, B. Zij zakte onmiddellijk in een. Het bleek, dat de kogel haar aan den linkerkant van het voorhoofd had getroffen en doorgedrongen was in de hersenen. In zorgwekkenden toestand is zij overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Het tweede slachtoffer viel op de Ceintuur baan. Een 38-jarige man werd door een schot in den hals getroffen. De man werd naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand was niet ernstig. De vrouw en de man werden bij dezelfde charge gewond. Een ruiter loste in de le Jan v. d. Heydenstraat bij de Ruysdaelkade eenige schoten. Een van de kogels ging over de gracht tusschen de Ruj'sdaelkade en Hobbe- makade en trof op laatstgenoemde kade de daar loopende juffrouw. Een tweede schot trof den 38-jarigen man, die ha de le Jan v. d. Heydenstraat fietste. Aanvankelijk reed hij door, doch op de Ceintuurbaan zeeg hij ineen. De vergadering van de N.S.B. liep te onge veer middernacht af. Een talrijke politiemacht was aanwezig om de betoogers naar de ver schillende deelen van de stad te begeleiden. Hierbij hadden geen incidenten plaats. Omroepbedrijf der N. C. R. V. naar Utrecht? Onderhandelingen worden gevoerd. Naar wij in de „Standaard" lezen worden sinds eenige maanden door het hoofdbestuur der Ned. Chr. Radio Vereeniging onderhan delingen gevoerd met het gemeentebest-uur van Utrecht over aankoop van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Ma- riaplaats te Utrecht. De leiding der N.C.R.V. is nl. voornemens om den geheelen omroep- en studiodienst van Hilversum naar Utrecht te verplaatsen. De onderhandelingen met het gemeentebe stuur zijn nog niet beëindigd! doch er is reden om aan te nemen, dat de plannen inzake de overplaatsing van den omroepdienst der N. C. R. V. zullen woa-den verwezenlijkt. Nog een nasleep van de zaak- Boeyink. Generaal Tonnet contra psychiater Schadevergoeding geëischt. Maandag zijn voor de rechtbank te Arnhem onder groote belangstelling de pleidooien ge houden in de zaak van generaal J. C. C. Tonnet te Vorden (eischer) tegen Dr. J. G. Schnitzler. zenuwarts te Arnhem (gedaagde). Aan de dagvaarding in deze zaak ontleenen wij het volgende: aangezien gedaagde op lichtvaardige gron den en'of zonder behoorlijk onderzoek een verklaring als bedoeld bij art. 16 der Krank zinnigenwet heeft geteekend en afgegeven, vraagt eischer, generaal Tonnet, dat de rechtbank zal kunnen overgaan tot het on rechtmatig verklaren van de daad van ge daagde en gedaagde zal ver oor deelen tot schadevergoeding. Voor eischer trad op Mr. J. W. F. Donath en voor gedaagde Mr. Eling Visser. Mr. Donath betoogde uitvoerig, dat de psy chiater Dr. Schnitzler zijn rapport niet heeft samengesteld op grond van een diepgaand en ernstig onderzoek, doch dat hij dit heeft ge daan op grond van enkele losse notities tij - dens het verhoor voor den rechter-commissa- ris te Zutphen. Spr. schetste verder de figuur van generaal Tonnet en zeide, dat deze een schitterende militaire loopbaan achter zich heeft. Tenslotte verzocht hij, opdat de rechtbank zich een klaar en helder oordeel zal kunnen vormen van de figuur van generaal Tonnet, dat getuigen zullen worden gehoord, subsidiair, dat een grondig deskundig onderzoek zal worden ingesteld. Mr. Eling Visser, daarna sprekende voor ge daagde, zeide dat het op geen enkele wijze is gebleken, dat Dr. Schnitzler zich al-s psychia ter heeft vergist. De psychiater vervult een taak in staatsdienst en is niet aansprakelijk voor datgene, wat daaruit kan voortvloeien. Spr. bestreed verder, dat het rapport van Dr. Schnitzler noodzakelijkerwijs heeft moe ten leiden tot de opsluiting van generaal Ton net. Ten slotte vroeg Mr. Eling Visser zich af, hoe eischer komt tot het vragen van -schade vergoeding. De schade die geleden is, kan hoogstens een honderd gulden bedragen. Het is hem dan ook niet duidelijk, waf eischer daarmede bedoelt. Dr, J. G. Schnitzler behandelde daarna uit voerig het medische gedeelte vaia het verweer, i Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 2 April: Zondag j.l. kwam te IJmuiden binnen het Engelsche stoomschip „European", van Huil, onder welks lading huiden waren. Volgens de nieuwe bepalingen, door den Min. van Binnenl. Zaken vast gesteld, omtrent den invoer van vee of afval daarvan, moest naar Huil wor den getelegrafeerd aan den consul, om een certificaat van oorsprong van die huiden. Na ontvangst hiervan moest een rekest worden gezonden aan den Commissaris des Konings te Haarlem, met verzoek om vergunning tot invoer. Met een en ander verliep 24 uur. Wij behoeven er niet op te wijzen, hoe onhoudbaar deze nieuwe bepalin gen zijn en welke ontzaglijke schade hierdoor aan de scheepvaart veroorzaakt wordt. Door onze lens gesnapt. P. V. de Wit. De heer P. V. de Wit, de tegenwoordige di recteur van onze Stadsbibliotheek en Lees zaal, werd 26 Juni 1891 in Den Helder gebo ren, als zoon van den Postdirecteur aldaar. De betrekking van zijn vader bracht herhaalde verhuizingen mee en zoo ontving hij onder wijs op scholen in Den Helder, op Texel en te Dóetinchem. Nadat hij in laatstgenoemde plaats het eindexamen gymnasium had afgelegd, stu deerde hij te Amsterdam theologie. Hij brak deze studie echter na eenigen tijd af, om zich te gaan wijden aan het leeszaalwezen, dat hij trouw is gebleven. Hij was eerst werkzaam aan de Leeszaal te Hilversum en gaf zich daarna veel moeite voor de stichting van een Leeszaal te Laren. Hij be reikte zijn doel: met hulp en medewerking van vele ingezetenen en van het gemeente bestuur van Laren werd de Leeszaal daar een succes. Op 10 October 1934 werd de heer de Wit be noemd tot directeur der Stads Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem, als opvolger van den heer J. D. Rutgers van der Loeff. PROF. DR. S. F. H. J. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. Prof. Dr. S. F. I-I. J. Berkelbach v. d. Spren kel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en voordien te Haarlem, is voornemens zijn inau guratie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te doen op 6 Mei a.s. In verband met de her stellingswerkzaamheden aan de aula der uni versiteit zal de plechtigheid plaats vinden in de Domkerk. KANT GESELLSCHAFT. De jaarvergadering van de afdeeling Neder land der Kant Gesellschaft is te Amsterdam' gehouden. Dr. H, Kuber, docent aan de Uni versiteit te Berlijn en algemeen secretaris der Kant Gesellschaft, hield voor de leden der K. G. en voor die van de Alg. Ned. Vereeniging voor Wijsbegeerten en de Vereeniging voor Wijsbegeerten te Amsterdam een voordracht over „Sokrates en de oorsprong der meta- physica". JONGEN BIJ AANRIJDING ZEER ERNSTIG GEWOND. Maandag is de 14-jarige scholier G. uit Lent bij Nijmegen op den Waaldijk onder Lent door de auto van den heer Van M. uit Nijmegen aangereden. I-Iij kreeg een zware hoofdwonde en bleef bewusteloos op den weg liggen. De jongen werd naar Lent overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5