Kreymborg DE BILT De electrificatie van den spoorweg Haarlem—Zandvoort. Daarvoor zorgt ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 4 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De voorwaarden der Spoorwegen. Zandvoort zou f50.000 moeten bijdragen. Ha,'gehouden besprekingen tusschen burge meester Van Alphen en de directie der Neder- landsche Spoorwegen, is thans bij het college van B. en W. een brief binnengekomen, die de voorwaarden inhoudt, waarop de directie bereid is de electrificatie- van den spoorweg Haarlem—Zandvoort te bevorderen. Mede in verband met de gevoerde besprekingen kan het volgende worden opgemerkt. Allereerst is gebleken, dat de spoorwegen in geval van electrificatie niet meer grond noodig hebebn, b.v. voor het uitbreiden der emplacementen, omdat electrische treinen minder rangeerruimte gebruiken dan stoom treinen. De werkzaamheden, welke in geval van elec trificatie zullen moeten worden ver richt, zullen niet zoo omvangrijk zijn, dat er werkloozen uit deze gemeente arbeid zullen kunnen vinden. In den onderbouw van den spoorweg behoeft niets meer veranderd te worden, terwijl men voor den bovenbouw slechts de beschikking behoeft te hebben over een kleine groep vakkundig personeel. Het aanbrengen van dezen bovenbouw vorrpt 'éen onderdeel van de kosten ,welke de Spoorwegen voor de electrificatie moet maken. Het overige deel dier kosten bestaat in die van het aanschaffen van nieuw materiaal, voornamelijk van motorwagens, terwijl verder oud:materiaal tweede klasse zal moeten wor den omgebouwd in' wagens derde klasse. De kosten van.-het ombouwen van oud ma teriaal kunnen de spoorwegen echter niet op hun kapitaalrekening brengen en daarin schuilt het eenige bezwaar, dat electrificatie tegenhoudt. Gevraagd werd of Zandvoort deze kosten voor haar rekening wilde nemen. Zij bedragen 50.000. Dit bedrag kan ineens worden betaald, doch de directie is ook be reid een evenredig jaarlijksch deel (bijvoor beeld een annuïteit) te ontvangen, zoodat over een nader te bepalen aantal jaren, dat niet te klein moet zijn, het bedrag van 50.000 toch door de gemeente'wordt voldaan, zonder dat do gemeente zelf behoeft te leenen. Ver ondersteld werd, dat de jaarlijksche begroo ting der gemeente dan met pl.m. 4000 zou worden belast. De' directie is bereid een regeling te tref fen, waardoor dit jaarlijksche bedrag kleiner zal worden naarmate het vervoer op de lijn ZandvoortHaarlem drukker zaï worden. Herover kan nader overleg worden genleegd. b'i voorbeeld op de basis van een percents gewijze daling naar gelang van de stijging van het zielental der gemeente. Indien Zandvoort zijn medewerking (dus alleen op het punt van de ge melde" 50.000) deze maand toezegt, I maakt de Directie de plannen in den- loop van April aanhangig bij Com missarissen en bij de Regeering. en zullen de electrische treinen in Octo ber 1935 rijden, weliswaar dezen winter nog met omgebouwd materiaal, doch het volgende jaar met nieuw. Er zal des - winters minstens een uurdienst worden ingevoerd, des zomers vaker, met extra diénsten, zoo noodig ook af en toe met stoomtreinen. 's Zomers des Zaterdags en Zondags als regel een halfuurdiénst. De treinen stoppen te Haarlem, doch rijden door naar Amsterdam, zoodat overstappen tot groote uitzonderingen zal behooren. Geeft Zandvoort niets, dan komt de electrificatie stellig niet dit jaar tot stand. Latere beslissingen brengen een jaar ver traging. terwijl niet vast staat, dat dan elec trificatie zal worden doorgevoerd. De directie is bereid mede te werken tot het maken van een overweg of loopbrug over het emplacement, benoorden het station, ten einde plan-Noord een rechtstreeksche toe gang tot het Stationsplein te geven. In de toekomst kan worden overwogen oi' een gedeelte van dit emplacement, bijvoor beeld ten noorden van de kabelloöds, aan de gemeente kan worden overgedragen om betere toegang tot plan-Noord via de Van Speijk- straat te verkrijgen. Op 28 Maart had een tweede bespreking te Utrecht plaats. Overeengekomen werd. dat de directie aan het gemeentebestuur «en brief zal zenden van den volgenden inhoud: Ais Zandvoort medewerking verleent maken de Spoorwegen een algemeen onbewaakt overpad van plan-Noord benoorden het Sta tion naar het Stationsplein. Er zal worden gestreefd naar een halfuur- dienst, behalve op slappe uren. Op spitsuren meer. Een en ander behoudens goedkeuring van. den Minister van Waterstaat (en krui sing Haarlem en binnenrijden Amsterdam), 's Winters stellig l uur-dienst, 's Zomers op drukke tijdens naar behoefte. De treinen zul len doorrijden naar Amsterdam. De gemeente zal door middel van annuïteit 40 jaar a 4 pCt. 50.000 betalen. Tot de 50.000 geheel is voldaan en mits geen ander openbaar middel van vervoer ZandvoortAmsterdam in werking is dan thans, zal de H.S.M. aan de gemeente terug betalen 10 per inwoner boven de 10.000 op 31 December naar opgaaf der gemeente. Gesteld dus, dat de eerste te betalen annuïteit (de volledige dus) a is. Op 31 December van een. bepaald jaar, bij voorbeeld 31 December 1939 ls 'hét zielental 10500, de schuld van 50.000 wordt dan lager 500 X 10 5000. Berekend wordt dan de annuïteit van 5000 over de resteerende jaren is 36 jaar is bijvoorbeeld b. Na 1 Januari 1940 wordt dan betaald een annuïteit van a b). Daalt het zielental, dan blijft de laatstver- laagde annuïteit verschuldigd. Stijgt het zielental bijvoorbeeld op 31 December 1941 tot 10.900 dus weer 400 meer, dan vermindert de schuld weer met 400 X 10 4000. De annuïteit van deze 4000 over de dan resteerende jaren (34 jaar) wordt bepaald op c. Verschuldigd is dan voortaan per jaar (a— b—c), enz. De eerste annuïteit te betalen over 1936 per 1 Juli 1936. Voortaan zal deze steeds op 1 Juli moeten worden betaald. Het college van B. en W- vindt het over bodig om alsnog te wijzen op het groote be lang, dat Zandvoort bij een vlotte verbinding met Amsterdam en Haarlem heeft. Toch wijzen zij nog op het feit, dat door een snellere en regelmatiger verbinding met Haarlem en Amsterdam de kans op een groo- tere vestiging in deze gemeente toeneemt. Gezien de omstandigheid, dat meer in het bijzonder in het Noordelijk deel der gemeente verschillende bouwterreinen aan bestaande straten zijn gelegen brengt een vestiging al daar de gemeente slechts voordeelen. Onnoodig om te verklaren, dat een goede verbinding met Amsterdam het aantal dag- jesmenschen opvoert, want ook zij zullen naar Zandvoort komen, die thans daartoe niet overgaan, omdat zij tegen de „reis" opzien. Een goede verbinding in een dicht bevolkte streek tot stand gebracht, heeft nooit anders dan voordeel aan de in die streek gelegen gemeenten opgeleverd. Nadat B. en W. nog mededeelen. dat de an nuïteit niet hooger zal zijn dan 2526.15 stel len zij den Raad voor: behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te besluiten de door de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij voorgestelde regeling te aanvaarden ARROND. RECHTBANK. Verloofde bewoog zijn meisje te stelen. Een Duiteche dienstbode heeft mantels, jassen e.d. gestolen uit een winkel, waar zij werkzaam was, opdat zij geld kon krijgen voor haar aanstaand huwelijk. Gezien haar omstandigheden en het feit dat zij door den verloofde bewogen is, te stelen, terwijl bovendien haar familie in Duitschland bereid is haar te helpen, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest, waarmee de ver dediger mr. Silvain Groen, zich h„n vereeni gen. Als tweede stond de man terecht, die het meisje op 't verkeerde pad had gebracht. Hij ontkende te hebben geweten dat de goe deren van diefstal afkomstig waren en dat beiden van te voren zouden zijn overeenge komen de mantels enz. te verdonkere manen. De president keurde de houding van den man scherp af: als aanstaand echtgenoot van het meisje heeft hij haar tot misdaad bewogen en achteraf tracht hij haar op al lerlei manieren te bezwaren, o.a. door po gingen ook anderen tot onjuiste verklarin gen te bewegen. De officier eischte tegen den man. wiens houding hij meer dan schandelijk noemde, en ergerlijk in hooge mate, een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Boven dien heeft verd. nog een voorwaardelijke ver oordeeling van 3 maanden, waarvan de proeftijd nog niet is verstreken. De verdediger. Mr. K. van Giffen, refe reerde zich aan het oordeel van de recht bank. Drie mannen en een paard Een driemanschap heeft een paard gesto len vervoerd, en verkocht. Mr. Van Dam. verdedigde de eerste ver dachte. concludeerde tot vrijspraak omdat de tenlastelegging z.i. niet was bewezen. De officier had tegen den verdachte, die reeds vaker is veroordeeld, 1 jaar met aftrek ge. eischt. Twee hunner hebben eerst een halster ge haald. en samen het paard weggenomen. De tweede verdachte, die ook reeds eens is veroordeeld, hoorde een geli.ike eisch als de vorige verdachte. Mr. G. W. C. Pliester refereerde zich aan 't oordeel van de recht bank. De derde verdachte, iemand uit Heemskerk, die terecht stond wegens heling, was niet bij den diefstal, doch kreeg !s nachts bezoek van de dieven met 't paard. Een getuige verklaarde 't paard weer ge kocht te hebben van den derden verdachte. De heler zei veel berouw te hebben van de heling en beloofde beterschap. Daar 't reclasseeringsrapport zeer gunstig was. wil de officier nog een voorwaardelijke veroordeeling vragen van acht maanden met drie jaar proeftijd en onder toezicht stelling. Mr. B. W. Stomps vroeg eveneens een voor waardelijke veroordeeling. Looden plaatjes in de automaat gestopt? Een Haarlemmer stond terecht omdat hij in IJmuiden uit een automaat pakjes cigaretten had verkregen door er looden plaatjes in de gleur te doen in plaats van kwartjes. Een getuige heeft wel met den verdachte sigaretten gehaald, doch niet gezien dat de sigaretten uit. de automaat werden gehaald. Verd. weerlegde dat hij den bewusten nacht in IJmuiden was geweest en meende dat de ge tuige zich misschien wel aan iets onwettigs had schuldig gemaakt. Er kwam een briefje ter sprake, waarin de getuige, wegens een meisje, den verdachte met de gevangenis bedreigde. Ook op andere wijze wilde verd. duidelijk maken dat men tegen hem een wraakplan had opgezet. De getuige zou verd. zelfs zoo haten dat hij had voorge steld „naar Frankrijk te fietsen voor een duel..". Verd. was de meening toegedaan dat de getuige wellicht de sigaretten heeft wegge haald. De eigenaar van de automaten zei dat reeds eerder op gelijke wijze sigaretten werden ge stolen. Verd. verdedigde zich daarop door te memoreeren dat hij in dien tijd in de gevange nis zat, dus zich niet aan de diefstal kan heb ben schuldig gemaakt. Tegen een anderen getuige zou verdachte hebben gezegd dat hij de sigaretten kreeg zon der dat ze hem iets kostten, doordat hij loo den plaatjes maakte. Bovendien zou verd. nog hebben gezegd dat hij ze speciaal uit IJmui den haalde (want in Haarlem zijn geen siga rettenautomaten). Deze getuige moest beloven dat hij van de vertrouwelijke mededeeling niets tegen den eersten getuige zou' zeggen. Een getuige a décharge werd gelukgewenscht voor zijn uitnemend geheugen. Dij dag voor de terechtzitting hoorde hij voor 't eerst van de zaak en nu wist hij zich nog bijzonderheden uit 't begin van Februari te herinneren! Drie andere getuigen a décharge legden nog verklaringen af over „het duel-briefje", de af wezigheid van lood en de avondjes waarop verd. in IJmuiden zou zijn geweest. De officier van justitie eischte wegens dief stal negen maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. A. C. F. Hendrikse vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling.' De rechtbank willigde het verzoek niet in. meldt: Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Akureiri. Laagste barometerstand 746.9 m.M. te Lerwick. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later afnemenden Zuidwestelijken tot Noordwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regen of natte sneeuwbuien. Weinig verandering in tempe ratuur. Uit het Buitenland Aanhouden van het gure weer verwacht. De depressie voor de Noorsche kust trok, indiepte toenemend, naar Zuid-Noorwegen en breide zich vooral over de Britsche Eilan den uit. De uiterst hooge druk op Groenland hield aan en ook in de Golf van Biscaye bleef de barometer vrij hoog. In Scandinavië nam de vorst af maar op IJsland, op Schotland en in Zuid-Frankrijk vertoont zich lichte vorst, terwijl sneeuwval op IJsland, in Schotland, ons land. Zwitserland. Duitschland en Scan dinavië voorkomt. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt. Over de Britsche Eilanden, het Kanaal en de Noord kust waai en krachtige tot stormachtige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke winden. Over Frankrijk komt windstilte met plaatselijken mist voor. De algemeene toestand duidt op aanhouden van het gure weer met regen en sneeuw buien. Barometer Stand van heden morgen Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: 753 m.M. 757 m.M. FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 4 April: Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden tot 12 uur 42 F. Coupe is het geheel aparte in snit en bewerking, dat aan een klee- dingstuk een persoonlijk cachet verleent, zooals alleen goede Maatkleeding dat geven kan. Een goede coupe snijden kan alleen een coupeur, die een goed techni cus, man van goeden smaak, en raak opmerker is. KREYMBORG te Haarlem heeft zulk een uitnemend coupeur, die naar de bijzonderheden van Uw figuur, een pasvorm bereikt, die niet alleen zeer elegant is, maar ook nog prettig zit. KREYMBORG heeft ook een sorteering stoffen aan de volle coupon (dus geen kleine weinig zeggende staaltjes stof) in de meeste moderne frissche dessins, zoo pas rechtstreeks uit de aller beste wollenstoffenfabrieken ont vangen. Zoo is er alle reden, om dit Voorjaar naar KREYMBORG te gaan voor een nieuw Maat-cos- tume. U zult er boven den vollen waarborg voor goede coupe en fijne afwerking nog een service vinden, die U daar prettig doet J koopen. Illllllflllllllllllllllllllli (Adv. Ingez. Med.J BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 April. Ondertrouwd 3 April: F. H. Ouwerkerk en W. Joores; P. J. Knotter en A. Loos; Chr. Rees en E. van der Veldt; A J. Overtoom en G. C. Bij rijL. G. van der Rest en M. M. de Regt; J. H. L. Vink en C. E. Krijksman; L. Jansen en D. Meijer; B. Langenbach en H. G. van dei- Smissen; P. C. van de Werken en W. M. C. Zuurendonk; W. Scholte en C. P. Blei; G. Zevenhoven en E. J. van der Meer; C. A. Hardebil en M. S. Zomer; A. J. Schreuder en K. Smit; G. Markus en D. Berends; A. G. Nij- man en C. M. Herben; J. M. Schüttauf en M. E. Büttig. Getrouwd 3 April: H. Fedder en C. J. Schraa; J. de Lang en H. M. P. Roest; J. D. Aalpol en G. Tijssen; H. J. Kollaard en A. A. Westrik; H. F. Portmann en R. A. Glock; J. Post en E. Ellemers; A. J. Smuck en J. Ebner; H. C. Stam en G. Wildschut; F. Brand en M. C. Frese; W. C. Frese; W. R. Giesberts en K. Kuipers. Bevallen 1 April: D. M. WinterGosewehr, z.; J. C. M. E. SmitNegrijn, z.; C. H. Vrene- goorHagemans, z.; 2 April: C. Adams Scholte, d.; M. GeerlingsBeck, d.; G. Cree- mer—Steenkist, z.; A. LaadstraTjeertjes, z.; 3 April M. P. HoogstederPot, d.;J. M. Kok Jansen, z. Overleden 31 Maart: N. Hovenier, 77 j Nieuwe Gracht; J. J. van Grieken, 78 j„ Leid- schevaart; 1 April: J. Moorede Groot. 68 j., Spaanschevaartstraat; A. J. van den Eist. 81 j„ Schagchelstraat; 2 April: P. B. P. Miesije- rus, 77 j., Zuidpolderstraat. Lezingen van Dr. F. Künkel. Zaterdagmiddag en Maandagmiddag en -avond en ook Dinsdagmiddag heeft Dr. F. Künkel in het Kennemer Lyceum voor de leden der Volksuniversiteit alhier lezingen gehouden, waarvan men ons het volgende verslag zendt. Leislung und pseudo Leistung. Tot de prestatie behoort een opgave, die het leven ons geeft; van andere, b.v. sport prestaties zal hier niet gesproken worden. Het gaat hier om de vraag van het leven en het antwoord, dat de mensch daarop geeft. B.v. men moet een brief schrijven, een za kenbrief. en doet dit zoo mooi mogelijk om een zekeren indruk te makenpseudo presta tie. De echte prestatie komt te kort. omdat men de pseudo prestatie te groot wil ma ken. Bij het kind komt dit heel dikwijls voor. Het traint zich tot model kind, maar dit is een pseudo prestatie, omdat die training dienstbaar is gemaakt aan den sprong naar boven, naar het „plus honderd". Daarachter stoat de angst: als het mij niet lukt ..val ik". Is het kind geremd, thuis of op school, b.v. in rekenen, dan zal het zich in iets anders een compensatie zoeken, b.v. in sport. De persoon in kwestie herkent zijn comoensatie dikwijls niet als zoodanig en dus kan het voor komen, dat iemand zijn beroep als compensatie kiest en dit zijn leven lang mee moet sleepen. Ook begaafdheid kan tot com pensatie worden Interesse und pseudo Interesse. „Interesse" vinden we ook terug in de zuchten, als b.v. de drankzucht, sigaretten rooken. dus de belangstelling in den ruim- sten zin van het woord. Het kleine kind gaat op verovering uit en heeft heel gezonde be langstelling. Het gaat b.v. naar een boeken- rek en haalt er de boeken uit. Dit streven om nieuwe gebieden te veroveren kan men het best zien bij het Montessori-ikïnd. Daar bij toont het kind heel veel geduld. Komt nu vader of moeder en verbiedt deze het boeken uithalen, dan wordt daar een gren del voor geschoven en er volgt een introver sie. of het kind gaat toch door als vader of moeder weg is. maar dan is de belangstel ling bedorven, scheef, wordt het strijdlustig Ook kan het kind zich voor iets anders gaan interesseeren. Freud noemt dit de Verschie- bung. Deze onechte belahgstelling kan tot een verkeerde beroepskeuze voeren, maar dan kan er nooit sprake zijn van werkelijke nroductiviteit. Zooals het water uit een bergmeer In buizen opgevangen wordt om een paar honderd meter lager tot het in wer king stellen van turbines te dienen, zoo kan ook een pseudo-interesse kokervormig zijn en tot fanatisme leiden. Gaat deze belang stelling uit naar een persoon, dan is die de „wereld". Men staat daar altijd critiekloos tegenover. Stelt deze persoon na. eenigen tijd (soms na jaren) teleur, dan volgt een crisis, want hij was levensnoodzakeliik geworden. De genezing moet hier van binnen uit komen, door een echte belangstelling. Om de belem meringen te overwinnen is het parool: niet tegen het negatieve, maar vóór het positieve. Leiden und pseudo Leiden. Zoowel bij vreugde als bij verdriet moeten we ons afvragen in hoeverre het echt of on echt is. Bij het onechte lijden .wordt de uit drukking, tot middel. Een kind huilt omdat het b.v. pijn heeft, de moeder komt om het te troosten. Den volgenden keer wordt het huilen tot middel om het doel (de troost dei- moeder) te bereiken. De uiting is dus niet echt meer. Het vergrooten van het liiden is een typi sche truc. Opdat het liiden de menschen niet in het centrum treft kweeken zii een soort stroo-hart aan. Als de groote nood dan komt roept men. dat het leven niet verder moge lijk is. maar dat was het stroohart. Reageert iemand zoo per brief, dan zal de. ontvanger een onaangenaam gevoel krijgen: de uiting was niet echt. Ook de stem verandert in dat geval. Om het echte hart te beschermen kan men zijn toevlucht nemen tot een anderen vorm nl. de introversie, men begraaft zich om zoo te zeggen in zijn eigen hart, men cul tiveert het eigen lijden. Dit maakt, dat men eigenlijk niets meer echt beleeft. Een andere mogelijkheid: de smart wordt verschoven, men legt hem voor zichzelf anders uit. Men loopt als een razende rond. want de wond van de bijkomstigheid houdt men voor be langrijk, de echte wond. zegt men. doet geen pijn. Ook kan men een deel van het lijden dempen. Geeft men uitdrukking aan zijn ge voelens. dan wordt men uitgelachen, daarom uit men zich niet meer; het kind b.v. krijgt een affect-stijfheid, is zonder gevoels schom melingen. Deze kinderen hebben altijd een goed cijfer voor exacte wetenschapnen. Later bij 't opstellen makein, zijn zii voor lyriek, van Goethe b.v. niet toegankeTli.jik, Deze mensch is te gevoelig geweest en heeft als kind het gevoel geheel afgesloten. Het is een hande ling uit noodweer. Al deze vervalschlngen van het liiden hebben tot doel het echte leed te vermijden. Het echte is het lijden dat tot den groei meehelpt, „das Werde-Leid". Al deze pogingen om het echte leed te ver mijden helpen niets, men ontdekt dat men er steeds dieper in komt en het dwaallijden (Irreleid). is nog veel erger. Heeft men het gevoel al vroeg afgesloten, dan moet men lang door het dwaallijden heen gaan om tot een „Werde-Leiden" te komen. De oplossing is dat men passief subject wordt, het kruis als subject draagt, maar dan is men ook niet meer alleen, men wordt gedragen. Krisen und pseudo Krisen. Als het echte lijden er is. dan is de crisis al begonnen. De crisis Ls een karakterproces want er verandert iets. Eerst komt de schok: het kan niet meer blijven zooals het was. De verandering in den karaktervorm loopt daar op uit dat deze vorm veel beter wordt (een soort wedergeboorte) of heel veel erger. Maar daar de mensch alles verdragen kan. zijn er ook pseudo crises. De religieuse be keeringen zijn crises evenals een politiek ontwaken. Maar juist bij de religieuse be keering kan men veel schijn-bekeeringen waarnemen. Het belang van dit probleem zien we nog duidelijker, als we bemerken, hoe politieke gebeurtenissen meesleepend werken. Op deze wijze ontstaan secten en dergelijke. Er kan ook een echte crisis in aanwezig zijn. maar daarbuiten werkt het 3ls pseudo. Als de belangstelling tweemaal afgeleid is. is de intensiteit niet, meer zoo groot. Toch beleeft de mensch een verande ring van zijn vroegere houding; nu verkwist hii zijn krachten aan iets, misschien objec tief gezien gunstigs, maar voor hem is het pseudo. Hij zegt, dat het een crisis is, maar het is er niet beter op geworden, hij maakt zich alleen maar iets anders wijs dan vroe ger. Als er vele menschen bijeen zijn. werkt het gelijk beleven van de gebeurtenissen als een bevestiging, het is echter een pseudo- p'-isis. hoewel er een enkele onder kan ziin. die de echte crisis door maakt. De anderen handelen echter bonafide. Eerlijk en gedra gen door den moed gaan zij verder en pre diken weer. zoodat het tot een ware epidemie kan komen. Alles wat men suggestief genezen kan, kan ook door de massa suggestie genezen worden. Maar die genezing houdt niet lang aan; na eenige weken volgt een symptoom verschui ving. Bij de schijn genezing wreekt zich dit. objectief gezien, tamelijk spoedig en heel sterk. Er zijn ook gevallen, waarin óf de ont roering óf de verandering echt is, maar waar bij het andere uitblijft. De ontroering is het öoorbreken van de oude rem. Er wordt den mensch iets evident, wat hij b.v. altijd op autoriteit van anderen geloofd heeft. Zulke ontroeringen komen in het leven tamelijk veel voor. in het bijzonder bij muziek. Men denkt dat alles nu anders moet worden, maar den volgenden morgen is de ontroering weg gezakt, de verandering is uitgebleven. Het komt voor. dat het begin van de crisis echt is. dat men plotseling open oog voor iets krijgt, maar men verandert niet. Er komt misschien een kleine verandering, een soort afbetaling, maar de echte blijft uit. Het- is een vlucht voor de werkelijke verandering, omdat die ons anest aanjaagt. Waarom loo- pen we weg voor de echte crisis, die ons toch de verlossine moet brengen? Omdat ze zoo verschrikkelijk is. maar ondanks dat. tóch het geluk. Het is de botsing met de werke lijkheid. Alle ficties moeten verdwijnen, dus aan den eenen kant een volledige verarming, aan den anderen kant echter een opengaan van rijkdommen. Het is alsof de enkeling niet meer handelt, men houdt op subject te zijn, men is als het ware vazal van de hoo- gere macht geworden. Omdat de echte crisis net Wonder is, maakt men er propaganda voor, maar dat is verkeerd, want daardoor komt het bij anderen tot pseudo crises. Mevr, E. Land-de Vries, die den spreker ook had ingeleid, sprak een woord van dank tot Dr. Künkel. F. J. A. M. Wierdels overleden De heer F. J. A. M. Wierdels, oud-directeur van het dagblad De Tijd is Woensdag in zijn woning aan de Vondelstraat te Amsterdam overleden. De heer Wierdels werd in 1862 te Amster dam geboren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant om vier jaar later redacteur te worden aan De Tijd, van welk blad hij in 1897 directeur werd. Ook in het politiek en maatschappelijk leven is de heer Wierdels op den voorgrond getre den. Aan de oprichting van de Vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers nam hij een groot aandeel. Vele jaren was hij van deze vereeniging secretaris. Ook in vele Katholieke vereenigin- gen nam hij een werkzaam aandeel. WELDADIGHEIDSCONCERT DOOR JOH. STEENMAN S ORKEST Het welbekende Joh. Steenman's Orkest zal wederom zijn jaaxQiijiksche uitvoering geveni op Dinsdagavond 9 April in de Gemeentelijke Concertzaal. Door het overlijden van den heer Steen man moest er een reorganisatie plaats vin den. Door een commissie, die het bestuur uit maakt: mevrouw Bölger-Steenman en des heeren Drilsma en Floor, is het mogelijk ge maakt. de muzikale studiën, door den hees Steenman gedurende 35 jaar ontwikkeld, voort te zetten, thans onder leiding van den. heer Felix de Nobel. Deze leiding is zeker eert waarborg, dat de uitvoering op hoog peil zal staan, Bovendien heeft de heer Harry vart Oss zijn belangiooze medewerking toegezegd,' De uit te voeren werken zijn van Vitali, Bach, Boyce, Grieg en Holst. De plaatsen op het balcon worden gratis ter beschikking ge steld voor de werkloozen. Daar de netto opbrengst van dit concert ten goede komt aan de af deeling Haarlem van. de Centrale Vacantie Kolonies, twijfelen wij niet of de zaal zal geheel gevuld zijn, daar de lage entreeprijs niemand weerhouden kan, zijn penningske voor dit goede doel te offeren. O. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TEFEFOON16100 (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT BLOKFLUITSPEL. Den 31en Januari j.l. werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld het ver zoek van P. Verdonck om op de lagere scholen buiten de schooluren het blokfluit- spel te mogen onderwijzen of dit door be voegde medewerkers te mogen laten doen. Bij schrijven van 7 Maart heeft adressant zich nader tot den Raad gericht met het verzoek, voor dat doel gratis een lokaliteit in de Oude Bewaarschool te mogen gebrui ken. De Commissie van bijstand voor Onderwijs en Sociale Zaken adviseerde den adressant tegen betaling van de gebruikelijke provisie aan den concierge tot wederopzegging een dergelijk lokaal ten gebruike af te staan. Het College kan zich daarmede evenwel niet vereenigen en stelt dan ook voor adressant onder afwijzing van zijn verzoeken te berichten, dat hij onder de algemeene geldende voorwaarden een lokaliteit in de Oude Bewaarschool kan huren. BRANDWEER. Uit het jaarverslag van de Brandweer blijkt dat in het vorige jaar 29 maal de hulp der brandweer werd ingeroepen verdeeld over: 8 binnenbranden, 4 schoolsteenbranden, 12 duinbranden, 4 auto-branden en 1 loos alarm Betreffende de materialen wordt medege deeld, dat deze in zeer goeden toestand ver- keeren. en dat deze met het noodige werden uitgebreid, n.l. eenige slangen en een red- dingsaeil. BETALING GAS EN WATER. In verband met de moeilijkheden welke zich voordoen bij de inning der verschul digde bedragen voor gas en water is zoowel de Commissie voor Onderwijs en Sociale Zaken Zaken, als die der Bedrijven van oordeel dat er een gemakkelijker betalingswijze dient te komen. Dientengevolge heeft de Commissie der, Bedrijven geadviseerd den Raad voor te stel len. zoowel artikel 18 der gasverordening als artikel 6 der waterleidingverordening zoo danig te wijzigen dat ook betaling per week mogelijk zal zijn. HOCKEYWEDSTRIJD. De twee heeren-elftallen en een dames-elftal van de Zandv. Hockeyclub spelen Zondag a.s. tegen de Hockeyclub Famos.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2