DE GROOTE TREK. DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. te Z.A I LKDAG 6 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Geruchten over onzen gulden. Fransche kringen zijn niet ongerust over het koersverloop. In Londensche financieele kringen, aldus Reuter, circuleerden Vrijdag geruchten vol gens welke de Nederlandsche Bank de af gifte van goud naar Frankrijk zou stop zet- t:n. Deze geruc" werden echter ten stel ligste tegengesproken. Geen ongerustheid in Fransche kringen. Bevoegde Fransche financieele kringen zijn geenszins verontrust door het koersverloop van den gulden. Dat Nederland het koers- niveau van den gulden beneden het gouduit- voerpunt handhaaft, schijnt om zuiver tech nische redenen, die een uitvloeisel zijn van een opportuniteitspolitiek, beschouwd te moeten worden. Zoodra Nederland zijn de vies opnieuw gaat verdedigen, zal dan ook de tijdelijk zwakke tendenz van zelf ver beteren. Dijkdoorbraak bij Gouda. Proefneming liep verkeerd af. De voorhaven van de sluiswerken voor de nieuwe verbinding tusschen IJsel en Gouwe is gisternacht vol water gezet. Eerst met een twaalftal communiceerende buizen en daar na met een zuiger tot den hoogst denkbaren vloed ter beproeving van den dijk. Tegen half twee, terwijl de stand van het. water nog ongeveer 17 c.M. te laag was, heeft een der nieuwe dijken het op een gedeelte plotseling begeven. Het water stroomde door het ontstane gat weg en daardoor zijn zoowel de oude als de nieuwe dijk op verschillende plaatsen geheel verzakt. Tusschen den dijk die doorgebroken is en het nieuwe watergemaal liep al het water weg, zoodat op een plek kort achter het nieuwe gemaal, ook de daar gelegen dijk het te kwaad kreeg. Het water stroomde daarop in het afvoerkanaal van het gemaal. Op de plaats waar het water met geweld door den breuk stroomde, stonden een werk- keet, een tractor en eenige kiepwagen, die door de kracht van het water werden mee gesleurd. Bezuinigïngsontwerp Raad van State gepasseerd. Naar de Tel. verneemt, heeft de Raad van State het groote aanpassingsontwerp thans /behandeld en teruggezonden aan de re geering. In verband met de door de Raad van State gemaakte opmerkingen zal het ontwerp thans nogmaals in den ministerraad worden behandeld. Na aanbrenging van eventueele detailwijzigingen is indiening bij de Tweede Kamer waarschijnlijk spoedig te verwachten. NETTENWEVERS ZULLEN GAAN STAKEN. ENSCHEDé, 5 April (V. D.1 Door de tex tielarbeidersorganisaties wordt het volgende medegedeeld: door de directie der N.V. v.h. Arntzenius Jannink en Co., afdeeling netten- weverij te Goor werd voor eenige weken aan de arbeiders mededeeling gedaan, dat de loonen met 15 percent zuilen worden ver laagd namelijk met ingang van 1 April 7 1/2 pet. en 1 Juli 7 1/2 pet. Naar aanleiding hier van hadden de hoofdbesturen van de tex tielarbeidersbonden. Eendracht, St. Lamber- tus en Unitas een bespreking met de direc tie van genoemde onderneming, waarbij te vens aanwezig was de secretaris der Twentsch-Geldersche fabrikantenvereni ging. In dit onderhoud werd er door de bestu ren der arbeidersorganisaties bij de directie op aangedrongen de verlaging terug te ne men. De directie was niet bereid aan dit ver zoek te voldoen, zoodat de bespreking zonder resultaat werd beëindigd. In verband met de hierdoor ontstane situatie werd door de hoofdbesturen met de nettenwevers opnieuw vergaderd. Besloten werd met de verlaging van 15 pet. geen genoegen te nemen en de hoofdbesturen werden gemachtigd de direc tie een ultimatum te stellen. Ingevolge dit besluit is hedenmorgen door de hoofdbestu ren aan de directie bericht, dat indien voor 15 April geen bevredigende oplossing is ver kregen op genoemden datum de nettenwe vers het werk niet zullen heiwatten. Pekelharing-distributie geregeld. Circulaire aan de gemeentebesturen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebestu ren betreffende de distributie van pekelharing. In deze circulaire deelt de minister mede, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale zich voorstelt, dat de distributie van pekelharing door bemiddeling van gemeentebesturen zou kunnen geschieden. De regeling zou ongeveer als volgt kunnen geschieden. Ieder gemeente bestuur geeft aan de Visscherij Centrale op, hoeveel haringen voor de distributie benoodigd zullen zijn. Opgegeven moet worden, waar en op welken dag men de haringen wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling die bestellingen te doen op bestelbonnen, welke de gemeentebesturen vanwege de Nederlandsche Visscherij centrale zullen worden toegezonden. De verzending ge schiedt dan aan het gemeentebestuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres doch niet rechtstreeks aan particulieren, welke eventueel bij de distributie worden inge schakeld. De verkoop moet geschieden tegen betaling van f 0.10 per 8 haringen terwijl per gezin 8 haringen per week beschikbaar wor den gesteld. Verkoop van de haringen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege het gemeentebestuur afgege ven bonnen, waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene door wien de verkoop plaats vindt, zal op zijn beurt de bonnen in moeten leveren aan een nader door het gemeentebestuur aan te geven instantie, opdat zal kunnen worden nagegaan, dat niet meer haringen zijn verkocht dan bon nen afgegeven zijn. Van de opbrengst der haringen kan door het gemeentebestuur 20% worden behouden indien de venters worden ingeschakeld, en 10% van den verkoopprijs, indien de venters bij den verkoop niet worden ingeschakeld, H.M. Onderzeeboot K. XVIII is te Kaapstad aangekomen „Ik hou van 'n man wat sij man kan staan ik hou van 'n arm wat 'n slag kan slaan, 'n oog wat nie wijk wat 'n bars kan kijk en 'n toil wat so vas soos 'n klipsteen staan!" (Jan F. E. Celliers) Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 Radio-distributie te Haarlem. B. en W. stellen voor tot parti culiere exploitatie te besluiten. Hoe het College zich de regeling denkt. In de raadsvergadering van 15 October 1930 werd het voorstel van den heer M. A. Reinalda e.a., om in beginsel te besluiten de radio-dis tributie van gemeentewege te doen plaats hebben, verworpen. Tevens werd besloten op voorstel van dezelfde leden om onder de ingezetenen een onderzoek in te stellen naar het aantal gegadigden voor radio-dis tributie. Aan dit voorstel is door B. en W. uit voering gegeven met het bekende poovere re sultaat. Een later door den heer J. Ph. Castri- cum ingediende motie om meer publiciteit te geven aan het ihgesteld wordend onderzoek, werd in raadsvergadering van 6 Mei 1931 ver worpen. Uit een en ander viel voor ons zoo schrij ven B. en W. thans aan den raad de con clusie te trekken, dat een eventueel door ons te doen voorstel om de radio-distributie door particulieren te doen geschieden, door den Raad zou worden aanvaard. Het lag dan ook aanvankelijk m het voornemen een dergelijk voorstel te doen. Dit bleef echter achterwege als gevolg van een door de N.V. Philips Radio te Eindhoven gehouden demonstratie in zake lichtnet-radiodistributie. B. en W. achtten zich toen verplicht te doen nagaan of radio- distributie over het bestaande lichtnet uit voerbaar zou zijn en of daardoor dan zou kun nen worden voorkomen, dat de gemeente een te groot kapitaal voor de uitvoering beschik baar zou moeten stellen. Aanvankelijk werd dit onderzoek opgedragen aan den Directeur van het gemeente-electriciteitsbedrijf. Te zelfder tijd werd door de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen (K. E. M. A.) in samenwerking met de N.V Philip's Radio een algemeen onderzoek ingesteld naar de tech nische en economische mogelijkheden der lichtnet-radiodistributie. Zooals uit dat rapport blijkt, behoorde van het hoogspanningsnet geen gebruik te worden gemaakt. In de plaats daarvan zou dan een afzonderlijk verdeéhiet moeten komen, waar van de kosten werden geraamd op f 100.000 Ook de resultaten met de muziekontvangst waren niet geheel bevredigend. Ten slotte wa ren de mogelijke financieele resultat.en niet bevredigend te noemen, niettegenstaande het aangenomen tarief van a. aansluitkosten f 15 b. abonnementsgeld f 2.50 per maand en c. toestelhuur f 0.50 per maand; welk tarief vol gens B. en W. belangrijk te hoog is. Om al deze redenen kwam naar de meening van B. en W. het lichtnet voor de radiodistri butie niet in aanmerking. Intusschen werd met steeds meer klem dooi de P. T. T. op radio-distributie in Haarlem aangedrongen. Zelfs werd een voorloopige be spreking gehouden over het invoeren van ra dio-distributie over het telefoonnet. Aange zien bij een dergelijke distributie de gemeente geen enkel financieel belang heeft, meenden B. en W. daarop niet verder te moeten ingaan. Daarop zijn besprekingen gevolgd met ver schillende aanvragers, voornamelijk met in woners der gemeente. Gevolg van deze bespre kingen is dat B. en W. den raad thans voor stellen in beginsel te besluiten om in deze ge meente de radiodistributie door particulieren te doen geschieden Het komt B. en W. dienstig voor den Raad reeds thans mededeeling te doen van de hoofd punten, waarop naar hun meening de regeling met belanghebbenden zal moeten worden opgetrokken. Hoewel o.a. uit een oogpunt van adminis tratie het de voorkeur zou verdienen de ge- heele gemeente aan één exploitant in handen te geven, meenen B. en W. dat onder de tegen woordige omstandigheden op radio-gebied dit geen aanbeveling verdient. Het kapitaal, dat in een dergelijke onderneming zou moeten worden gestoken, is zóó groot, dat het vast leggen daarvan in de onderneming een vrij aanzienlijk risico voor den ondernemer met zich brengt. De gemeente zit dan ook aan dien eenen ondernemer vast, met de daaraan voor de gemeente verbonden gevolgen, als de onder neming^ om welke reden dan ook, eens niet mocht slagen. Verdeeling van het risico is dan ook reeds om die reden aan te bevelen. Die verdeeling heeft bovendien het voordeel, dat aan meer verzoeken om vergunning tot radio-distributie kan worden voldaan, terwijl de kans dat de distributie zoo spoedig mogelijk in de geheele gemeente plaats heeft, wordt vergroot. B. en W. hebben zich voorgesteld de ge meente in de volgende vijf gedeelten te split sen: le. het gedeelte benoorden de Jan Gijzen- vaart met uitzondering van Spaarndam benevens het gedeelte bezuiden de Jan Gij- zenvaart tusschen den Rijksstraatweg en de nenstraat en het Spaarne; 2e. het gedeelte ten zuiden van de Zaanen- straat tusschen den Rijksstraatweg en het Spaarne en ten noorden van de spoorlijn naar Amsterdam; 3e. het gedeelte ten zuiden van de Jan Gij zenvaart tusschenn den Rijksstraatweg en de grens met de gemeente Bloemendaal en ten noorden, van de spoorlijn naar Zandvoort; e. het gedeelte ten zuiden van de spoorlijn naar Zandvoort en ten westen van den Kruis weg, de Groote Houtstraat en De Dreef; en 5e. het gedeelte ten zuiden van de spoorlijn naar Amsterdam en ten oosten van den Kruis weg, de Groote Houtstraat en De Dreef. Elk dezer vijf gedeelten is, ook naar het oor deel der verschillende aanvragers met wie werd onderhandeld, van voldoende grootte om een behoorlijk en levensvatbaar distributie bedrijf te waarborgen. Het verschil in grootte, enz. tusschen de verschillende gedeelten maakt het bovendien mogelijk ondernemers met ver schillende financieele draagkracht in aan merking te brengen. Volgens B. en W. dient in de geheele ge meente het net volgens eenzelfde systeem te worden aangelegd. Dit ook, omdat, indien na verloop van tijd één distribuant mocht uit vallen, het gemakkelijker zal zijn het betref fend gebied, zoo mogelijk, bij een aangren zend gebied te voegen. Gedacht wordt verder te vorderen vijf lijnen, n.l. één voor Hilversum, één voor Huizen, twee voor programma's van verschillende omroepstations en één voor re serve. De uitzendingen van Hilversum en Huizen moeten per telefoonlijn worden ont vangen, opdat de uitzendingen van deze sta tions geheel storingvrij zullen worden gedis tribueerd. Ten slotte zal de mogelijkheid onder het oog worden gezien om het radio-distributienet dienstbaar te maken, o.a. voor politie- en even tueel voor lucht-afweer-alarm. De splitsing van de gemeente in 5 deelen levert hiervoor bij een zelfde systeem van netbomv geen overwegende bezwaren op. Omdat bij invoering van radio-distributie de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de be langen van sommige ingezetenen worden ge schaad, ligt het in ons voornemen, zoo veel mogelijk en zonder het financieel belang dei- gemeente al te zeer uit het oog te verliezen, aan ingezetenen der gemeente de voorkeur te geven. Als tarief, dat voor de geheele gemeente ge lijk zal behooren te zijn, zal volgens B. en W. moeten gelden: a. abonnement f 2 per maand of f 0.50 per week; b. aansluitkosten pl.m. f 7.50, verhoogd met een nader te bepalen bedi-ag, indien voor een aansluiting extra kosten voor kabelaanleg moeten worden gemaakt, als gevolg van het feit, dat het aan te sluiten perceel te ver ver i wijderd ligt- van 't bestaande distributienet. 6 April: Het programma van de nationale vélocipède-wedstrijden, uitgeschreven door de Haagsche Club „De Ooijevaar". voor Maandag a.s. te 1 uur, op den Wassenaarschen weg, bevat: 1. Wedstrijd voor bicycles, afstand 1750 M.. met een keerpunt, eerste prijs G. M.. Hiervoor hebben zich twaalf mededingers aangegeven, waaronder zes van 's-Hage. 2. Wedstrijd voor tricycles, afstand 1000 M„ prijs Z. M., drie mededingers. 3.. Championship van de Haagsche Vélocipède Club. afst. 1000 M., prijs 7. M., 4 mededingers. 4. Langzaam rijden voor bicycles, afst. 50 M prijs Z, M., elf mededingers. 5. Handicap voor bicycles, grootste afst. 1750 M., - met een keerpunt, prijs Z. M.. 8 mededingers. 6. Kunstrijden, prijs Z. M., twee mede dingers. De muziek van de huzaren zal het feest opluisteren. Door onze lens gesnapt. DE HEER A. L. HENGEVELD. De heer A. L. Hengeveld werd 19 Augustus 1886 te Arnhem geboren en ontving de eerste vakopleiding aan de Ambachtsschool aldaar. Op 1T-jarigen leeftijd werd hij reeds aange steld als opzichter bij den bouw van eenige heerenhuizen in Gelderlands hoofdstad In Juni 1905 trad hij als opzichter op bij den bouw van een villa voor baron van Geen, toen particulier secretaris van de Koningin, op het Loo en in October 1905 werd hij hoofdopzichter bij den bouw van het Sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk, welke bouw duurde tot November 1910. Op 1 November 1910 kwam de heer Henge veld in dienst van het architectenbureau Dr. P. J. H. en Joseph Th. J. Cuypers te Amster dam, waar hij in Maart 1913 tot chef de bu reau werd benoemd. Nadat hij reeds vroeger zijn militaire plich ten had vervuld, moest hij in Augustus 1914 weer onder de wapenen komen. Hij verliet den militairen dienst eind Augustus 1916. In November 1916 werd hij benoemd tot leeraar aan een Avondteekenschool te Amster dam: 1 Mei 1918 tot directeur eener Avondtee kenschool te Utrecht en 1 April 1919 tot. direc teur van de Ambachtschool te Haarlem, welke functie hij nog vervult Intusschen behaalde hij nog eenige ak ten M. O De heer Hengeveld beweegt zich veel in het vereenigingsleven. Hij was oa, meermalen lid of voorzitter van een commissie tot het ont werpen van leerplannen en is thans nog o.m.: voorzitter van de vereeniging van directies van Nijverheidsscholen (voorheen Bond van Directeuren van Ambachtsscholen); voorzit ter van de „Verzameicommissie" (die tot doel heeft aan de Nijverheidsscholen goede leer middelen te vei-krijgen)voorzitter vaxx de Centrale Commissie voor autobestuurders (een commissie voor het geheele land. waaraan alle groote vereenigingen op autogebied medewer ken); bestuurslid van de Ned. Vakcentrale (een onderaf deeling van het „Bureau inter national de l'en^eignemênt technique"); be stuurslid van de School voor Ir>«tru men hi kers, verbonden aan het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden; bestuurslid van de Vei-eeniging voor vakopleiding in de typografie te Haarlem en lid van de examencommissie der Vereeniging tot Veredeling van het Am bacht. [fd Ir' n ma f//' o □8 ifflf ÉET-U-'1 ï.,If mm - <s> yipj" n

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5