Nadenken en oplossen. EMBOLLEN IS EEN BEZIT InL: WüSTELAAN 37, ZATERDAG 6 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze wekelijksche puzzle - rubriek, Met prijzen van 71, 2-1 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 20. Het gezegde „Alles sal reg kom", naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van wijlen Oom Paul (Paul Kruger) zekerheid dienaan gaande bestaat niet was de oplossing van de puzzle van jl. Zaterdag, waar het zetfou tenduiveltje de puzzelaars eenige parten ge speeld heeft. Er waren namelijk twee letter grepen aaneen gevoegd, hetgeen intusschen ook al weer niet dusdanige moeilijkheden verschafte of men begreep het wel. Het be trof hier de lettergrepen to-ven. Het aantal oplossingen was ook deze week weer zeer behoorlijk. Voor „Alles sal reg kom" werden de volgende 14 woorden gevormd: 1 Arnhem, 2 loven, 3 Leiden; 4 enkel; 5 Scheemda; 6 salto; 7. alsdan; 8 lariks; 0 rijswaard; 10 enghartig; 11 Gouwe; 12 kadraai; 13 optimist; 14 monogram. Bij wie onze prijzen terecht komen. Onze hoofdprijs zeven gulden vijftig 'valt ten deel aan: W. Windig, Zaanenstraat 52 rd„ Haarlem. De tweede prijs: twee vijftig mevr. Van Unen, Dreef 273, Heemstede. De vijf troostprijzen, elk groot een gulden: R. Ratzum, W. O. de Bruynstraat no 155, Haarlem. J. Bosch, Marnixlaan 7, Driehuis (Velsen). Mej. E. Ruys, Verspronckweg 114, Haarlem. Chr. Simmerling, Reijer Anslostraat 33. Haarlem. H. Dees, Marisstraat 8, Zandvoort. Onze nieuwe puzzle no. 2 deze week een opgave geef, die een heer lijk hapje zal zijn voor de „rekenkundig aan- gelegden", als ik het zoo eens noemen mag. Maar die intusschen best door iedereen kan worden opgelost. De opgave is een vermenigvuldiging-, die ik gaarne voorzien van de cijfers, zal ontvan gen. Zij Juidt als volgt: Ik heb nu eenmaal rekening te houden met verschillende „stroomingen" onder de puz zelaars. Vandaar, dat ik ook al op verzoek Iedere abonné kan slechts één oploss: inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 21 (Puzzle no. 21) moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt worden. Niet op de en velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschikbaar 'n bedrag van zeven gul- den vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossingen toegewezen worden en zoo snel mo gelijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Prijzen, termijn van inzenden en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vijf uur, aan onze Bureaux te Haar lem (ook aan ons bijkantoor Soendaplein 37, Haarlem-N.) Men zende deze oplossing aan: Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden ge plaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over deze puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Voor Haarlem's Politierechter. In dagen van strijd Een te Wijk aan Zee en Duin wonend café houder, lid van den gemeenteraad en lid van het crisiscomité vernam, dat een politieke te genstander gezegd zou hebben, dat men, om een paar nieuwe schoenen van het crisiscomité te krijgen, slechts een paar glazen bier bij bedoelden caféhouder had te drinken. De ca féhouder was niet met deze mededeeling, wel ke in strijd met de waarheid was, ingenomen en diende een klacht in, zoodat de politieke tegenstanders heden voor den politierechter moesten verschijnen. Nu bleek alweer hoe praatjes in de wereld komen. De verdachte zei, dat hij een jaar geleden een persoon had hooren verklaren, dat een ander dat gezegd zou hebben van de schoenen en het bier. Die ander zou de begunstigde zijn geweest. Nu zei de getuige, die het dan van den begunstigde zou hebben vernomen dat hij er dezen op nieuw over gesproken had, nu hij had ver nomen, dat de zaak voor den politierechter zou komen en de begunstigde had geze ,,'t Was maar een lolletje", waarmee de heele beschuldiging tegen het crisiscomité in elkaar zakte. Maar wat niet in elkaar zakte, dat was de zaak van verdachte, want officier en politie rechter waren heel slecht over hem te spre ken. Iemand, die een politiek tegenstander is, op een dergelijke manier zwart ie maken en daarmede het heele crisiscomité ook te be kladden, dat vond de officier al een heel vuile politiek. Zonder eenig onderzoek uit een praatje politieke munt te willen slaan vond geen genade en de officier vroeg daarom geen geldboete maar een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand en een geldboete van 25, zulks ter waarschuwing voor anderen, die zich in deze dagen van dergelijke politieke strijdmiddelen zouden willen bedienen. Verdachte was nog niet overtuigd en de po litierechter wilde daarom van een voorwaar delijke straf niet weten, maar gaf een maand onvoorwaardelijk. Nog een ruit In Beverwijk was op Nieuwjaarsdag een dronken juffrouw bij buurman door een ruit gevallen en buurman wou van de juffrouw schadevergoeding voor die ruit. De juffrouw, die van een biertje houdt, zei, dat ze het geld liever voor een paar glazen bier dan voor een nieuwe ruit besteedde, wat buurman wel heel begrijpelijk vond, maar hij kon toch van zijn aanspraken niet afzien, omdat hij dan de ruit, wat wil zeggen de biertjes voor de juffrouw, had moeten betalen en zoo goed was hun ver standhouding niet, dat hij dat voor haar over had. Hij vroeg dus opnieuw en de juffrouw, die blijkbaar afkomstig is uit een andere streek, „wilde de elft betalen", waarmee zij geen visch bedoelde maar de helft. De man was met de elft niet tevreden en wou de ruit, waarop de juffrouw hem uit schold voor landopvreter. De rechter begreep niet wat een landopvre ter was en de klager zei, dat hij het ook niet wist, maar hij begreep dat het een andere benaming was voor steuntrekker en hij vond die benaming minder vleiend. De juffrouw wist vanwege de biertjes niet of zij 't gezegd had, maar gaf de mogelijkheid toe; officier en rechter vonden dat de juf frouw geen biertjes moest drinken en gaven haar een boete van 5om zoodoende het bier verkrijgen eenigszins te bemoeilijken. ,.'t Valt me mee", zei de juffrouw en verliet welgemoed de zaal. De ruit is nog stuk. NIEUWE REDACTIELEDEN AAN „DE GROENE AMSTERDAMMER". Tot de redactie van het Weekblad „De Groene Amsterdammer" zijn toegetreden dr. P. H. Ritter Jr. en mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. FILMAVOND NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Voor de leden van de Afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtena ren wordt op Donderdag 11 April een film avond gegeven door de Rotterdamsche Lloyd in de Kroonzaal, Groote Markt. Vertoond zul len worden twee interessante films, waarvan de eerste is getiteld; „Hoe het motorschip „Dempo" gebouwd werd"; de tweede zal een indruk geven van de vaeantiereizen, welke elk jaar door de Rotterdamsche Lloyd worden ge organiseerd. TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem vergadert op Maandag, 15 April 1935, des avonds 8 uur ten stadhuize. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling jaarverslag. 4. Advies aan Burgemeester en Wethouders in zake opheffing Montessorischool. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. CONCERT OP FLORA 1935. Het programma voor het Concert op Zondag 7 April te geven door de Johez Harmonie te Haarlem, directeur J. A. Meng van 15 tot 17 uur, luidt als volgt: 1. Flora-Marsch Jos. de Klerk. Opgedragen aan de Johez Harmonie ter ge legenheid van haar 35-jarig jubileum en haar concours op de Bloemententoonstelling. 2. Ouverture Raymond, Ambr. Thomas. 3. Les Patineurs, Walzer, Emil Waldteufel. 4. Ballet Egyptien, A. Luigini. 5. Florentiner March, J. Fusik. 6. Ouverture „Tancredo", G. Rossini. 7. Marche Gaillarde, G. Goublier. 8. Alpenrosen. Walzer, Ludwig André. KAMP PROPAGANDA-AVOND VAN DE V. C. J. G. In het gebouw „Zang en Vriendschap" gaf de afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Chris telijke Jeugd Gemeenschap Vrijdag een pro paganda-avond, waarop de jeugd de gelegen heid werd geboden nader met de kampen der V. C. J. G kennis te maken. Deze avond heeft een zeer geanimeerd verloop gehad. Men heeft er onder „gangmaking" van een meisjes koortje kampliederen gezongen, er werden lichtbeelden van het kampleven in al zijn af wisselende schakeeringen vertoond en boven dien had men dr. A. J. van Leusen uit Velsen bereid gevonden een voordracht over het kampeeren te willen houden. Dr. van Leusen zeide van de V. C. J. G. kampen, dat deze een „achtergrond'- hebben, iets wat vele andere kampen missen. Zij zijn er niet alleen om plezier met elkaar te hebben, maar ook om de jeugd dichter bij de natuur te brengen, waar het leven meer in harmonie is met het innerlijk van den individu Dit kampleven is een breken met den sehoolschen sleur, het voert ons naar dien „anderen kant" van het leven, waar niet allerlei bepaalde dingen uit het dagelyksche bestaan van ons verwacht worden, maar waar we als het ware opnieuw kunnen beginnen. In deze omgeving is het. dat een individueele band gelegd wordt tus- schen het godsmysterie en het menschelijk wezen. Spreker raadde zijn jeugdige toehoor ders (sters) aan er eens met een kamp der Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale op uit te trekken en zoodoende een schoone herinne ring voor het geheele leven rijker te worden, Het programma van deze propaganda- avond bevatte verder o.m. mededeelingen over de Floraconferentie in Bentveld en de' verloting van een bundel kampliederen. Kath. Democratische Partij. VERKIEZINGSREDE MR. P. ARTS. Voor de afdeeling Haarlem van de Katho liek Democratische Partij trad Mr. P. Arts Vrijdagavond in het gebouw van de Haar- lemsche Jongemannen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat als spreker op over het onderwerp: „Regeerings- en Crisisbeleid" De voorzitter, de heer P. G. van Engelen, sprak een kort open in as woord. Hij deelde mee, dat zijn partij in Noord-Holland aan de winnende hand is. Overal heeft fhij een toe nemende belangstelling er voor geconsta teerd. Spreker oefende critiek op de brochu res van tegenstanders, waarin zij vooraan staande mannen in de partij (o.a. Mr. Arts) woorden laten spreken, die ze niet gebezigd hebben of die sterk verdraaid werden. De voorzitter hoopt, dat de eerste candidaat van de Kath. Democratische Partij weldra een zetel in de Prov. Staten zou imogen inne men. ook al zou dit gaan ten koste van de R.-K. Staatspartij. Mr, Arts begon zijn rede met op te mer ken, dat de politiek van den heer Coliin reeds lang aan haar einde zou zijn gekomen, als zij in de R.-K. Staatsparty niet zulk een ge weldigen steun had gevonden. Spreker meent dat de N.S.B. bij deze verkiezingen niet zulk een groot succes zal behalen, als zii zelf dat gelooft. Hii acht het dan ook in het belang van de Katholieken, dat de nationaal-socia Msten niet zulk een groot succes zouden be halen als dit in Duitschland het geval is Hij verwacht, dat de Katholieken evenmin als de sociaal-democraten aa-n de N.S R. steun zullen geven. Dit zullen de Christelijke par tijen ook niet doen, getuige de groote rede. die oud-minister De Geer dezer dagen heeft gehouden. Het is ook niet te verwachten, dat de N.S.B. stemmen van de communisten of v«n de vrijzinnig-dernooraten zullen krijgen. Waar moet de N.S.B. dan de stemmen van daan halen, om een zetel te verkrijgen?", vroeg spreker. ..Misschien van de liberale oarti.i, de oude tante, die aftandsch is ge worden? Zal die en hloc zich aan de N.S. overgeven? Ik kan het niet eelooven. De stemmen, die de NSB. misschien zal ver werven. zal zii krijgen van de vlottende mas sa. die bü elke verkiezing op een andere na'•tij stemt". De heer Arts gelooft, dat de R.-K. Staats r>artii zich slechts met inspanning van alle krachten staande zal kunnen houden. Toch zal zij bij de eerstvolgende verkiezing stem men aan de N.S.B. verliezen. Soreker oefende critiek op het beleid van minister Colijn. hi; noemde het een klap in het gezicht van de R.-K. Staatspartij, dat aan den heer Colijn de vorming van een Kabinet werd ongedra gen. Prof. Aalberse had eigenlijk de man moeten ziin. want de R.-K. Staatspartij ver kreeg 28 zetels en de anti-revolutionnaire nartii slechts 15 De R.-Katholieke Staats partij heeft zich die vernedering laten wel gevallen. Spreker heeft dit tegen op den heer CoHin, dat hij niet alleen den toestand verkeerd inziet, maar dat hii ook op denzelf den weg -blijft voortgaan. „Inplaats van de crisis te verbeteren, maakt hij die steeds slechter. De toestand wordt met den dag er ger. De loonen werden door deze regeerim verlaagd; steeds meer verslechteringen wor den ingevoerd. De regeering heeft het zelfs aangedurfd, aan de steunregeling te tornen En Ieder, die werkloos is en steun trekt, weet wat dit zeggen wil. Niets is erger, dan werk loos te ziin. Door de huidige steunregeling zijn vele gezinnen aan den rand van de ar moede gekomen. Vele zijn er reeds over heen". Spreker was dan ook van oordeel, dat men het bestaan van de Katholiek Democrati sche Partij moest toejuichen, want zij heeft zich altijd tegen de steunverlaging verzet. Jammer genoeg toonden vele Kamerleden niet genoeg ruggegraat om dit voorbeeld te volgen. „Zeker", aldus spreker, „er moet bezuinigd worden, maar deze regeering zoekt dit steeds, waar het niet te vinden is Deze regeering pakt ajriid de groote massa aan. Laat die massa óók eens een beetje levens vreugde genieten. Laat de regeering de meer- kanitaalkrachtigen eens wat steviger aan- ■»3kken. Minister Marchant aarzelt niet, iteeds meer verslechteringen op het onder wijs in te voeren. Hij laat een groep kinderen en-groeien, die niet verstandelijk genoeg ont wikkeld zuilen ziin. De kinderen moeten goed onderwijs hebben. Er is in dit Kabinet één minister, die bij alle bezuinigingen steeds ongemoeid wordt gelaten. Dat is de minister van Defensie. Dat is helaas een Katholiek namelijk Dr. Deckers. Ik zou het voor hem heel wat beter gevonden hebben, als hij geen minister van Defensie was geworden, maar zich bh' de 'andbouw-aangelegenheden had gehouden. Deze minister heeft in ons land een geest van militarisme weten te kweeken. zooals men in de oorlogsjaren zelfs niet ge kend heeft. Wii. leden van de Katholiek De mocratische Partij, zijn vóór afschaffing van alle verdere militaire uitgaven. Wij hebben de nationale ontwapening op ons program. Waarom komt deze regeering met de loons verlaging niet tegelijk met een voorstel tot. verlaging van de huurprijzen der woningen? Dat wil de regeering niet, omdat de groot kapitalen in Nederland er te veel door zou den lijden. Van de Omzetbelasting heeft de rbeid.ersklasse het meeste te lilden, zooah trouwens van elke indirecte belasting. De leden van -de Katholiek-Democratische Partij zijn vóór handhaving van de directe belas ting, omdat die het eerlijkst is. Inplaats van de gelden te bestemmen voor militaire uit gaven, moet men het besteden aan het in sneller tempo uitvoeren van groote werken. Wij moeten hier krijgen een korter arbeids tijd zonder verdere loonsverlaging. Dan zou de werkloosheid in ons land voor een groot deel oogeheven worden. De heer B'Jomjous heeft het aangedurfd te beweren, dat de crisis kan worden opgeheven, wanneer men den arbeidstijd verlengt en de loonen ver laagt". De heer Arts oefende ci'itiek op de Kamer leden, die als zoodanig hun plicht verzaken, zooals de heer Feber, die in de laatste 58 ver- aderingen van de Tweede Kamer nog geen vijf uur aanwezig is geweest, of zooals Dr. Vos. die van dit aantal vergaderingen 45 maal verzuimd heeft. Dit noemde hij toe standen. die niet langer getolereerd mogen worden. Ook noemde hij het schreeuwend onrechtvaardig, dat al die groote heeren drie-, vierdubbele groote pensioenen genie ten. Met een opwekking om bij de a.s. verkie zingen op den heer P. G. van Engelen. No. één op de lijst der Katholiek Democratische Partij, te stemmen, eindigde de heer Arts zijn luid toegejuichte rede. „De R.-K. Staats partij moet het aan den lijve ondervinden, dat men zich met haar politiek niet langer kan vereenigen". De voorzitter bracht aan den heer Arts een woord van -dank. Eenige aanwezigen stelden vragen die door den heer Arts beantwoord werden. TOURNEE JOSEF SCHMIDT. De beroemde film- en radio-tenor Josef Schmidt, die deze maand concerten in ons land zal geven, zal Dinsdag 30 April te Haarlem in het Concertgebouw optreden. te-h. wtneut I/oh Uleuwt e.n y-tuccn. door TJEBBO FRANKEN. XX. Waar ze later vandaan komen? Ik weet het niet. Een feit is, dat als je straks nieuw goed opzet, asjeblieft, daar zijn ze weer, eigenlijk plotseling. We hebben gelukkig een goed be strijdingsmiddel. En weet je geen raad, dan vraag je inlichtingen te Lisse of te Wagenin- gen, daar zijn de instituten, nietwaar?, waar al die zaken bestudeerd worden. En behalve die uitmuntende voorlichting, is er ook er varing, ik zou haast zelfs zeggen: intuïtie. Ik herinner mij bijvoorbeeld' nog, dat bij mijn vader op de kweekerij, waar ik als jon gen meewerkte, de hyacinthen, 't moet er maar uit dat leelijke woord, dat die hyacinten dan. het witsnot hadden. Hebt u dat wel eens ge zien? Kent u de bloem van een anemoon? Nou, net zoo'n rozetvorm heeft dat witsnot en dan loopen daar allemaal witte draden van uit, de heele bol verslijmt. Dat was toen slim bij ons. Die hyacinten spauwden, we konden de bloem zoo uit den bol trekken. Ja. dat was een leelijk ding. Mijn vader en ik be sloten het maar eens met carbolineum te probeeren. We strooiden het over de zieke plaatsen heen. Maar dat was heelemaal mis. Weet u wat er gebeurde? De gezonde bollen verbrandden, want het carbolineum trok door den grond en het was zóó sterk, dat het in de verdere omgeving, waar het niet noodig was ook werkte. Dus we hebben weer overlegd. We namen nu den zieken bol met de kluit aarde uit den grond en vulden dat gaatje, maar ook alleen dat gaatje, met carbolineum. En dat ging best. Op die manier hebben wij het witsnot verdreven. We werkten toen dus eigenlijk al, gelijk tegenwoordig, met den koker. Och, de ware kweeker is een onderzoeker, hij is van nature geneigd tot het experiment. Als kind heb je al vreugde aan die bloem, die daar zoo langzamerhand op den bol staat. En dan nog, vooral als om een of andere reden die bol is opzij gegooid, Ik herinner me nog goed, dat ik bij mijn vader van die afgekeurde bollen meenam, dat ik ze eerst achter de kachel te drogen legde. Waarom ik dat deed, dat weet ik niet. En water gebeurde? Ik kreeg mooie bloemen, de heele familie had er schik van, maar noch mijn vader, noch ik beseften de beteekenis van dit verschijnsel. Ja, die kachel juist: Nico Dames. Een monument moet hij hebben, zeker; waar, het doet er niet toe, te Lisse, waar hij gewerkt heeft, of te Haarlem, waar hij geboren is, als zoon van een eenvoudige huisnaaister. Maar een kop, die Nico Dames, een raskweeker. Kom, gaat u mee, dan gaan we binnen nog wat praten over den ouden tijd bij een kopje koffie en wat nicotinedamp, al is het dan niet voor de luis, lekker is het in ieder geval. Moet u nog even zien, voor we weggaan, kijk, daar onder de buis van de centrale verwarming, dat loof wordt veel te lang, die Coplands pijpen, ziet u wel, dat mag niet, dat gaat te hard. ten koste van de bloem. Ja, die buis loopt eigen lijk niet goed, maar 'n merisch kan niet alles volmaakt hebben. Dirk!, Dirk! Denk er om dat je sproeit. Juist, dan gaan we maar, knoop uw jasje dicht, want het is buiten koud, 'n dikke mist vandaag hè? Zoo stonden we daar opeens buiten het glazen paleis en overzagen de meetkundige figuur der met riet bedekte velden, waar de bollenfamilie stuk voor stuk, een tijdelijke rustplaats had gevonden, om zich voor te bereiden tot het kleurige lentefeest. Nu was er geen gouden brand van zonneschijn, noch een vriendelijk blauw-oogende hemel daar boven, het was al grijs en grauw om ons heen- Waren wij dan toch onder zee, ging het sprookje opnieuw beginnen ?Ziet de nevelen dwaalden in wonderlijke gedaanten over het land. zij dampten gelijk dook uit den akker en deelden zich sierlijk als met gratie geplooide ;ordijnen, zij weken uiteen als geruischlooze coulissen en toonden ons een wijle de blanke keten der duinen. Dan schoven die nevelen weer ineen tot een duisteren mist, die too- verde met boomen en huizen en hoeven, ja met boomen, die daar bladerloos stonden als grillig vertakte zeegewassen, ja met huizen en hoeven, die als in luchtspiegeling oprezen en verdwenen temidden eener wolkenwoes- teni.j. Maar de Godin Flora verscheen niet. zij bleef warmpjes in heur glazen paleis, strooide robijnen en amethysten op een veld van tur koois. Kom, nu gaan we nog eens lekker bij de kachel zitten, die mist dringt door merg en been. Hoe nu? Met koffie en sigaretten bij den Hollandschen haard? Is dit dan tóch een sprookje? Weineen. het is immers de roman van den bloembol. Juist, u heeft daar even in de kas die kachel gezien. Dat is een lange geschiede nis. Steekt u eens op. Kijk, die bollenfamilie is dol op het Zuiden, trouwens net als wij en geen wonder, moet je daar buiten die mist maar zien, dan zit je toch ook liever in Nice? In elk geval het bleek, dat de bollen in Zui delijke landen veel vroeger tot bloei kwamen dan bij ons. Precies, zooals u zegt, ze worden graag omhult met gouden sluiers der warme zon en dan zoo af en toe eens afgekoeld door een vleugelwiekend woordje van Zephyrus, Ja. inderdaad die warmte verhit de bollenfamilie tot vroeger jeugd en dat fluisterende windje lokt tot daden van vruchtbaarheid en zaad. Precies, zoo is het De kweekers wisten dat al lang, zij kenden de bollen goed en ze on dervonden ook, dat die zuidelijke reizen een nawerking hadden, welke men niet onder schatten moest. Daarom zonden de ondernemendste man nen van het vak hun bollen voor den broei naar het zuiden in Frankrijk, zelfs naar den Kaukasus, opdat ze natuurlijk later bollen zouden terugkrijgen beladen met de eigen schappen van zonnige landen. Dat lukte wer kelijk. Het heen en weer reizen van die bol lenfamilie, stelde de kweekers in staat bollen te verkoopen, welke de menschen reeds van bloem voorzagen als er daar buiten, gelijk van daag, nog geen spoor zelfs van de allervroeg ste lente te ontdekken was. Dit vervroegen van den broei en dus oook het eerder bloem maken is voor de bollencultuur een zeer voor name zaak. Want, nietwaar?, het is geenszins in de eerste plaats van belang, dat wij hier in Holland bloemen kweeken. welke men elders niet of in mindere mate kweekt, maar véél belangrijker is de cultuur van bloembollen, welke op een tijdstip bloeien, als men nage noeg nergens in noordelijke streken zulke schoone bloemen ziet. Juist deze eigenschap van uw bloembollen familie heeft ze zoo popu lair gemaakt over de geheele wereld, mag men wel zeggen. Het vervroegen "an den broei was dus voor de kweekers een veel omvattend vraagstuk. U begrijpt, dat het zeer omslachtig was steeds maar uitwisseling van bollen te houden met kweekers in het Zuiden, boven dien was het zeer kostbaar en wat ook niet vergeten moet worden, er gingen veel bollen verloren, terwijl we nog al eens zieke bollen thuis kregen ook, wat weer een gevaar was voor ons goed hier. In dien ouden tijd stond het er dus eigen lijk met den vroegbroei niet schitterend voor. Ja, de zaak dreigde spaak te loopen, het zou immers nooit mogelijk geweest zijn op die wijze een cultuur voor de wereld op te bou wen. Over dit vraagstuk werd, zooals vanzelf spreekt, wel nagedacht. Hoe moesten we dien vroegbroei bereiken onafhankelijk van dat reizen en trekken der bollenfamilie? Ik weet nog, dat mijn vader, heel veel jaren terug, op een kleine tentoonstelling te Overveen, ik meen zoo ongeveer omstreeks December, met een collectie hyacinten te voorschijn kwam. Eenvoudigweg prachtig, zulke knapen waren het. Hij heeft er trouwens dat schilderijtje mee gewonnen, dat daar hangt, het was als prijs voor de tentoonstelling afgestaan door een notaris van Bloemendaal. Want in die dagen, als er zoo'n tentoonstelling werd opge zet, moesten we eerst hier en daar gaan bede len om de prijzen. Dat is tegenwoordig kijk-af, heel wat anders. Enfin, mijn vader had daar die hyacinten geëxposeerd en velen kwamen eens neuzen, waren vol bewondering, maar één vooral, die was er niet weg te slaan, die keek en keurde en keek weer, den lieven ganschen dag. En weet u wie dat was? Natuurlijk, Nico Dames, die was het. „Man" zeid'-ie tegen m'n vader, „daar is wat met die bolle gebeurd". „Zeker, daar is ook wat mee gebeurd". „Vertel nou 'ns, kerel, wat heb je met die bolle gedaan?" „Ja, hoor 'ns Dames, wat heb Ik er mee ge daan, ja!" „Ik begrijp 't niet, 't is prachtig, maar hoe komt dat?" Nico Dames kwam telkens terug en dan had den ze het zelfde gesprek, zonder resultaat, noch voor den een noch voor den ander. Een gulden moge drie kwartjes worden, Uw eigen huis houdt voor U dezelfde groote waarde, mits ge een goed huis koopt. De villa's in het Philipspark in de bosschen aan de Wüstelaan te Santpoort zijn voortreffelijk van architectuur en zeer solide gebouwd, daarenboven vlak bij het station gelegen. Alle waar is naar zijn geld! Maar als U de villa's ziet concludeert U, dat de prijs van ƒ7600.— tot ƒ9000.streng concurreerend is. GAAT MORGEN EENS KIJKEN SANTPOORT Telefoon 23666, (Adv. Ingez. Med.) Voor het Haarlemsche Vacantie Kinderfeest. Een gymnastiekuitvoering van 150 kinderen. Het aanbod van de Haarlemsche Onderwij zers Tooneelvereeniging een voorstelling te geven ten bate van het Haarlemsche Vacantie Kinderfeest heeft navolging gevonden. Thans hebben de leerlingen van de U. L. O. School A (Jacobstraat) onder leiding van hun gymnastiekonderwijzer, den heer W. Marsman aangeboden een gymnastiekuitvoering te ge ven voor hetzelfde doel. Vermoedelijk werkt daar een honderdvijftigtal kinderen aan mee. Behalve hun vaardigheid in gymnastiek zullen zij ook spel en dans te zien geven. Dank zij de medewerking van het bestuur van den Kennemer Turnkring zal denzelfden avond ook de keurploeg van den K. T. K. op treden. Dat zal voor turnliefhebbers ongetwij feld een attractie zijn. De avond wordt gegeven op Zaterdag 13 April in den schouwburg aan den Jansweg, de uitvoering wordt gevolgd door een bal. Verlenging brandstoffen- toeslag. Te Haarlem onmiddellijk maatregelen genomen. De brandstoffentoeslag welke na 30 Maart niet meer zou worden verstrekt, wordt zooals wij reeds mededéelden, alsnog deze week uit gekeerd. Dit was eerst Vrijdagmiddag officieel be kend. Dadelijk hebben de Gemeentelijke Dienst der Werkloosheidsbestrijding en Maatschap pelijk Hulpbetoon maatregelen genomen op dat de penningmeesters aan hun welke hier voor in aanmerking kwamen heden den gul den toeslag er bij zouden kunnen uitkeeren. Aan hen die reeds de ondersteuning ontvin gen en toch voor den toeslag in aanmerking komen, zal de gulden ook nog worden betaald. RIJNLAND. Bij de op 4 April j.l. gehouden verkering van een Hoofdingëland van Riinland fe- - ">r- ziening in de vacature, ontstaan rfoo- het overlijden van Jhr. Mr. E. H. E. Ted'ne ui Berkhout, zijn uitgebracht 285 stemme- Re heer J. P. Rijnïerse te Sloten verkreeg 126 stemmen, de heer L. G. Prins te Bloemendaal 72 stemmen en de heer N. Moleman te Sloten 6 stemmen, terwijl 81 stemmen van onwaarde werden verklaard. Benoemd is derhalve de heer .T. P. Rijnierse te Slotei

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9