EHflNGSELS STOFZUIGERS EEN LIEFDE IN CHINA MAANDAG 8 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 £e>t eflfwcut I/oh Ideueeti en <puzin. door TJEBBO FRANKEN. XXII. - Tot een week of wat later, het zal Januari geweest zijn, daar gaf Nico Dames een kijkje op zijn werk. Dat was voor de kweekers een- voudig overweldigend. De bollenwereld stond op z'n kop. Zoo'n collectie prachtbloemen, welke zonder behulp van Zuid-Frankrijk in Januari te bloeien stonden. Ongelooflijk! Mijn vader was er ook. opgetogen was hij. vol bewondering, gelijk een ieder. En weet u wat het schoonste van alles was? Dat Dames geen geheim maakte van zijn werkwijze. Dat hij gevoeld heeft, hoe deze nieuwe werkwijze door hem ingeleid alleen dan waarde zou hebben voor de bloembollencultuur, indien ze werd toegepast door zooveel mogelijk kwee- •kers, ja door allen. Zoo stond mijn vader dan voor die bollen, gelijk Dames destijds voor de zijne. „Wel", vroeg Dames, „wat zeg je dervan?" „Schitterend „Maar zeg jij me nou 'ns", Dames trok vader aan de mouw. „wat had jij met je bolle gedaan? ,.Ja, steekt u nog eens op, kijk, mijn va der had. nadat hij de bollen gerooid had. ze nog eenige uren in de zon laten liggen, zoo in een geultje, dat hij vóór het bad had aan gelegd. Dat was eigenlijk alles, daardoor kreeg hij zijn prachtige resultaat. Hij vertelde dat bij die gelegenheid aan Dames. „Ja", zei Dames, na eenige nadenken, „dat was heel aardig en je bloemen schitte rend, maarals de zon je niet ter wille was geweest, dan had je geen bloemen ge zien, ik wel, ik vervang de zonnewarmte door m'n 'kacheltje en nou jij?" Mijn vader gaf zich gaarne gewonnen op die historische expositie van Nico Dames Maar als u nu dacht, dat iedereen direct tevreden was met die kachel, dan hebt u het mis. O nee. daar waren er. die geen bol len kochten als er een kachel in de schuur stond. Als wij wisten dat er koopers kwamen, dan hebben we menigmaal de kachel 's mor gens vroeg al weggehaald, anders kochten ze gewoonweg niet. Och, dat is allemaal heel anders nu, gelukkig. Drinkt u nog 'n kop koffie? Graag, en wat doet u met al die bloemen, welke we daar zooeven zagen? Wel, verkoopen, natuurlijk. Ze gaan per gros, honderd vier en veertig stuks in kistjes, netjes verpakt, nadat ze geveild zijn komen ze bij den handelaar. In grooten getale wor den ze naar Engeland verzonden. Ik zei daar in kistjes verpakt, maar tegen woordig hebben we er paoleren doozen voor. die worden door een Hollandschen onderne- menden fabrikant speciaal voor dit doel ver vaardigd. Want u begrijpt dat die doozen sterk moeten zijn. ze liggen bij de expeditie op elkaar gestapeld en mogen dus niet ineen zakken. Die fabrikant heeft echter aPes nauwkeu rig bekeken, hij is zelfs naar Engeland ge reisd om het afladen van de bloemen te zien. in één woord hij heeft alle invloeden, waar aan zijn materiaal wordt blootgesteld dege lijk bestudeerd. Aldus is er een prachtver- pakking tot stand gekomen. Zoo'n doos met bloemen is een lust om te zien. Als ik u bo vendien vertel dat de doozen op karretjes •geladen worden en zoodanig neergelegd dat de adresseering zonder op- en afstapeling te lezen is en dat diezelfde doozen weer in En- -geland op de .karretjes worden aan wal ge bracht, dan begrijpt u wel, dat onze bloemen daar aankomen in den meest idealen toe stand. De expeditie met de boot gaat vlug genoeg, doch wij verzenden ook vee) bloemen per vliegtuig, vooral als er haast bii Is voor feesbeliikheden, waar men versieren wil met bepaalde kleuren. Zoo hadden we eens een bestelling voor Engeland, die moest in eenige uren uitgevoerd worden. De voor raad was er. dus één. twee, drie met de bloe men naar Schiphol. Maar o wee. het K.LM.- Vliegtuig voor Engeland was juist weg. Dat was een teleurstelling! Gelukkig. op Schip hol wist men raad. over een half uur onge veer zou er een Duitscher aankomen, die vloog naar Londen. En jawel, daar hoorden we het geraas van de motoren. Hoera! de Duitscher. Er was plaats genoeg en weg vlo gen onze bloemen. Zoo moeten we wel eens geluk hebben! Die bloemenhandel is geweldig toegeno men. Vele jaren geleden veilden we in „De Zon" te Beverwijk, maar niet beneden in de gelagkamer, weineen, dat was veel te deftig voor ons. wil klommen naar den engelenbak daar voelen de bloemen zich thuis, wij veil den toen op zolder. 't Ging heel aardig vooruit, er was veel be langstelling. vooral uit Amsterdam, ten slotte w^rd de handel ze^'s zoo omvangrijk. dat we de veiling naar de hoofdstad ver plaatsen. Honderduizend bloemen worden er op die wijze geveild. Een ondernemend man vervoerde ze in overleg onet ons per auto. vroeger reed hij daartoe een paar maal per week heen en weer, tegenwoordig heeft hij er een goed stuk brood aan, want hij gaat dagelijks twee keer met zijn wagen er op uit. Voor Haarlem's Kantonrechter. I)e agent, die voor een lid van de Burgerwacht gehouden werd. Het was een 18-jarig Haarlemmer, lid van de Burgerwacht, die terechtstond voor den kantonrechter, omdat hij op 23 Maart in Hil- legom met zijn auto doorgereden was ofschoon een agent hem een stopteeken had gegeven. Bovendien bleek, dat de knalpot niet voorzien was van een behoorlijke geluiddempende in stallatie. Verdachte bekende. Hij dejIMe mede, dat hij deelgenomen had aan een betrouwbaarheids- rit van de Burgerwacht en dat gedurende de 22 uur, dat hij in touw geweest was achter het stuur, de geluiddempende installatie on klaar geraakt was. Dat hij doorgereden was ondanks het stopteeken verklaarde hij hieruit, dat de agent een uniform droeg, dat onge veer gelijk was aan die van de Burgerwach ters. „En u begrijpt, na een rit van 22 uur let je niet zoo goed meer op, en daarom dacht ik dat het een collega was, die me een groet bracht!" Ambtenaar; „Niemand draagt U op om 22 uur achtereen achter het stuur te gaan zitten. Daarmee is de veiligheid van het verkeer heelemaal niet gebaat. U heeft in dit geval de veiligheid van het verkeer wel niet in gevaar gebracht, maar het is toch geen excuus". Aangezien verdachte herhaaldelijk terecht gestaan heeft wegens ernstige verkeersover tredingen vroeg de ambtenaar strenge straf fen, nl. twee boetes van f 25. Verdachte beriep zich op het feit, dat hij zich „reusachtig verbeterd had sinds hij een rijbewijs had gekresen, want sindsdien heeft hij nog geen. bekeuring opgeloopen". De kantonrechter vroeg of de auto, waarmee de overtredingen geschied waren, dezelfde oude wagen was, waarmee verdachte nog steeds rijdt. En op het bevestigend antwoord vroeg hij verwonderd, of die wagen nog wel in staat was 22 uur achtereen te rijden. Hij wilde den eisch wat verminderen en veroordeelde verdachte tot 2 boetes van f 12. MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN. In de op 6 dezer te Haarlem gehouden al- gemeene vergadering der N. V. Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem, zijn de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1934 goed gekeurd. De heer A. Bertling werd tot lid van den raad van commissarissen herkozen. In het jaarverslag zegt de directeur: „Sedert het vorige verslag is in den toestand der Maatschappij niet veel wijziging geko men. De te Heerlen nog aanwezige goederen zijn grootendeels verkocht, het kantoor aldaar is gesloten. De fabrieksterreinen met de fa- brieks- en kantoorgebouwen staan te koop. Onderhandelingen, die wij hebben gevoerd tot verkoop van de petroleum-ondememing in Comodoro Rivadavia waarbij wij zulk een overwegend belang hebben, verkeeren in een gevorderd stadium, doch hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Mocht de ver koop van gemelde onderneming tot stand komen, zoo zou het ons toe-komende deel van de opbrengst slechts een klein percentage uitmaken van de waarde, waarvoor onze deel neming in Argentinië onder het hoofd Amor tisatierekening te boek staat. Het syndicaat „Gelria" is. gegeven de tijds omstandigheden, tot verder afwachten ge noodzaakt." De balans per 31 December 1934 sluit met een bedrag aan activa en passiva van f 3,125,893, 32. Het verlies over 1934 bedraagt f 1.612,57 (het saldo verlies per 31 December 1933 was f 25,756.32). De winst- en verliesrekening over 1934 sluit met een bedrag aan debet en credit van f 35.181,93. Op de gewone aandeelen Hoogovens is 90 pet. afgeschreven. VERGADERING S.D.A.P. De afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. houdt een openbare vergadering op Dinsdag 9 April in Vreeburg. De heer H. B. Wiardi Beekman zal spreken over: „Geen dictatuur maar Soc. Dem op bouw". van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. ASPIRIN /Hef product van vertrouwen. (Adv. Ingez. Med.) De Rijkssteunregeling. Besprekingen te Haarlem om betere resultaten te verkrijgen. De Vereeniging van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft op Dinsdag middag drie uur in de oude raadszaal ten Stad'huize te Haarlem een vergadering uitge schreven van alle gemeentebesturen en alle Burgerlijke Armbesturen in de bollenstreek van Leiden tot Uitgeest, om te overleggen of door het scheppen van meer eenvoudigheid in de administratie en door meer economische toepassing betere resultaten van de Rijkssteun regeling kunnen worden verkregen. Op deze vergadering zal tegenwoordig zijn de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het de partement van Sociale Zaken, tot het geven van inlichtingen. Ook zullen desgewenscht vraagstukken omtrent armverzorging worden behandeld. De vergadering wordt gepresi deerd door den heer P. C. de Haas van Dorsser. erwaa rloos uw slaapkamer niet! U begint en U eindigt uw dag in uw slaapvertrek. U krijgt er uw eerste indrukken, en uw laatste. Dit maakt het voor U zoo belang rijk, de wanden van uw slaap kamer 'n prettig aanzien te geven met een der prachtige, moderne R. D. behangsels uit de nieuwe Serie 50, in prijzen van 50 cent per rol af. Laat dit boek nu eens komen. Uw behanger zal het U gaarne ter inzage geven. Dit merk is op de kaft» Het 4e Religieus-Socialistische Congres. Huishoudelijke zitting Dr. W. Banning en Mr. H. Willemsche spreken. Federatie der rel .-soc. Gemeenschappen opgericht. (Adv. Ingez. Med.) Zaterdag en Zondag hebben de besturen van de Arbeidersgemeenschap der Woodbroo- kers en van het Religieus-Socialistisch Ver bond te Bentveld en te Haarlem het vierde Religieus-Socialistische Congres gehouden. De eerste dag werd besteed aan het huis houdelijk gedeelte. De huishoudelijke vergadering-. Dit gedeelte werd geleid door den heer J. v. d. Kieft. Deze huishoudelijke zitting werd gehouden in het huis der Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld. Nadat de secretaris der Controlecommissie van het Religieus-Socialisme mededeelingen van orga- nisatorischen aard had gedaan werd bespro ken de oprichting van de Federa tie der religieus-socialisti sche Gemeenschappen De sta tuten en het huishoudelijk reglement werden na uiteenzettingen van de heeren v. d. Kieft. Brinkhorst en Banning goedgekeurd. Art. 2 van de statuten werd als volgt geredigeerd: ..De Federatie stelt zich ten doel de arbei dersbeweging zijnde die maatschappelijke beweging, welke streeft naar een productie wijze in socialistischen zin te dienen in reli gieuzen geest". Aan het bestuur werd opge dragen na te gaan of eventueele statuutwijzi gingen noodzakelijk mochten blijken. De federatie zal bestaan uit de Arb Gem der Woodbrookers, plaatselijke en gewes telijke gemeenschappen en verspreide leden. Voorts werden in het bestuur gekozen, be halve de door de arbeidersgemeenschap aan gewezenen mej. D. de Jong (Amsterdam), J. v. d. Kieft (Bussum) en W Middendorp «Ren- kum) de heeren A. Gerhardt (Amsterdam). J. van Rhijn (Rotterdam). J. Start (Gronin gen) en Mr. H. Willemse (Voorburg). Laatst genoemde werd tot voorzitter benoemd. De le den van een commissie voor geschillen inzake de reglementen en een finaneieele commissie werden benoemd en na bespreking van or ganisatorische aangelegenheden sloot pre sident v. d. Kieft om kwart over elf de ver gadering. Rede van Dr. W. Banning Zondagmorgen hield Dr. W. Banning in het gebouw van den Protestantenbond te Haar lem een rede over: Ons woord, onze taak, onze plaats, nadat de bijeenkomst door den voor zitter was geopend en hij een brief van Mevr Roland Holst had voorgelezen, Als gemeenschappelijke overtuiging van all" religieus-socialisten, stelde spr. de gedachte dat wij in alle levensverhoudingen gebonden zijn aan God. Daarmee is afgewezen het na turalisme, zoowel in mensch-opvatting als ir maatschappijleer; ook het nieuwe naturalisme van ras. bloed, bodem, dat tegenwoordig in Duitschland wordt aangehangen. Het religieus-socialisme is een profetisch type van religie, het staat tegenover de pries terlijke. de burgerlijke, zelfgenoegzame religi" en tegenover de kapitalistische, die een sanc tie geeft over het maatschapoeliike onreeM Het is verwant aan Jesaja's droom van den heiligeh berg. aan de Evangelische gedachte van het Godsrijk ook voor het leven op aarde Daarom zoo zeide sor. wil het religieus-so cialisme zich als religie midden in de so ciale werkelijkheid stellen. Het veroordeelt met het proletariaat het kapitalisme, door welk systeem de verbondenheid van het proletariaat met God een aanfluiting is geworden. Welken goddelijken zin kan een mijnwerker met -een armzalig bestaan in het leven vinden? Even scherp veroordeelt het de schending van het geestesleven in de burgerliike krin gen en de vervlakking, de verleugening in het «ociale leven, niet bet minst de geweldscul- tus. Het eigen type van socialisme is door twee stellingen te karakteriseeren: het socialisme is niet de gedachte van een klasse, maar van een cultuur (Marx tegen óver Jaurès); deze cultuurgedachte is in Europa religieu* (Christelijk) gefundeerd en kan nimmer eenig aardsch instituut of goed tot hoogte verkla ren (noch staat, noch natie, noch klasse). Wil het rel.-soc. het socialisme kunnen ver- derdragen dan moet het dit doen in gebonden heid aan een hoogere werkelijkheid. Spr. zeide vervolgens; Het gevaarlijke van de tegenwoordige situatie dwingt ons, om ons met volle overgave te werpen in den strijd voor dit type van socialisme. Het socialisme kan komen door de kracht van den geest of via den omweg van een razenden oorlog of een fascistische dictatuur. Daarom is onze plaats de beweging, die voor het socialisme strijdt, waarbij het rel.-socialis- me onvoorwaardelijk de democratie als zede lijke waarde erkent. Het wil en moet zoowel organisatorisch als .geestelijk onafhankelijk blijven en zich aan geen partijpolitiek binden. Na deze rede sloot de heer v. d. Kieft tegen half een de bijeenkomst en deelde mede, dat om drie uur Mr. Willemse zou spreken. Rede Dir. H. Willemse, Deze rede had als titel „In nieuwe banen". Mi-. Willemse begon met een woord van persoonlijken aard en zette daarna aan de hand van de geschiedenis van het religieus- socialisme uiteen op welke wijze het Reli gieus-Socialistisch Verbond en de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers naar elkaar toe zijn gegroeid. Hij wees op de speciale taak van het religieus-socialisme strijdend teza men mèt het socialisme, maar ook staande te midden van de socialistische beweging. Spr. zeide het rel.-socialisme te zien als een bolwerk van humanisme, pacifisme, interna tionalisme en democratie; hij beschouwde het ook als het geweten van het socialisme. In den strijd ~tegen leugen en verraad, in den strijd om de moreele waarde van den mensch heeft het religieus-socialisme een eigen beteekenis. Naar aanleiding van zijn meening dat het religieus-socialisme een bol werk voor het internationalisme is. wees Mr. Willemst met nadruk op het. feit, dat in de kringen van rel.-socialisten steeds een groote mate van oprechte vaderlandsliefde aanwezig is geweest en is. maar steeds zonder de ge vaarlijke mystiek en romantiek, die velen aan deze liefde verbinden. Voor den religieus-socialist kan ook gelden dat de natie een gedachte kan zijn van God. Dit moet men echter niet alleen laten op gaan voor Nederland. De gedachte moet de erkenning inhouden, dat hetzelfde voor men- schen buiten onze grenzen waar Is. Als het rel -soc. door spr. genoemd wordt het geweten van het socialisme, dan is dit zonder hoovaardij en in alle bescheidenheid bedoeld. De organisatie van het religieus-so cialisme zal zich nooit opwerpen als zedemees- ter van het socialisme. Door zijn eigen kracht zal zijn werking worden bepaald. Tenslotte deed spreker een beroep op het religieus-socialisme om de nieuwgevormde Federatie tot groote ontwikkeling te brengen. In de pauzen tijdens de redevoeringen zong mevr. Walhout-Timmermans. Het orgel werd bespeeld door J. A. Meng en Gé Michels. Na discussie werd het congres door den heer v. d. Kieft gesloten. ZONDER VOORUITBETALING KRUISWEG 60 TEL. 16659 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 8 APRIL Haarl. Huishoud- en Industrieschool, Bui- lengew. alg. ledenvergadering in het school gebouw. 3 uur. Frans Hals Theater; „Bengaalsche Lan siers", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ellendigen". Op het tooneel: Steffan en partner, musical-comedy-act, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven gaat ver der". Op 't tooneel: The Solo's, Steeple Chase on Hands. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One Night of Love" geprolongeerd. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DINSDAG 9 APRIL Stadsschouwburg: Annie van Ees in „Boefje" 8.15 uur. Gem. Concertgeb.: Weldadigheidsconcert. „Johan Steenman's orkest" o.l v. Felix de No bel. Medewerking van Harry van Oss. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen s middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Vel sen; Raadsvex'gadering, 7 uur. FEUILLETON. Uit het Engelsch door BEN BOLT. >6). Hij bereikte het pad, dat van den hoofdweg erheen voerde, liep behoedzaam over het gras dat het aan den kant omzoomde en kwam aan de witte poort. Hij keek behoedzaam om zich heen, zag alleen zwijgende duisternis en klopte met het heft van zijn zakmes drie maal op de poort. Het geluid klonk helder en duidelijk door de stilte en hij wilde juist zijn hand opheffen om het signaal te herhalen, toen hij in zijn onmiddellijke nabiiheid een plotselinge beweging bemerkte. Hij draaide zich half om en op hetzelfde moment hoorde hij een soortgelijk geluid aan zijn andere zijde. Vóór hij kon roepen of iets doen om zich te verdedigen, doemde een schaduwigp gedaante uit het donker op en klemden zich een paar pezige handen, met scherpe nagels om zijn hals. De aanval geschiedde zoo onverhoeds, dat Dick Forsyth op den grond tuimelde, maar toen hij lag, begon hij zich als een bezetene te verweren. Een andere gestalte plofte bo ven op hem en de volgende seconde kreeg hij met een met lood gevulden bamboestok een venijnigen tik op het hoofd. Hij had een ge waarwording alsof hij een feilen lichtstraal zag. toen verloor hij het bewustzijn. Zijn aan vallers. die zijn lichaam voelden slap worden stonden op en voltooiden hun werk door zijn handen en voeten te binden. En aan den anderen kant van de poort, in smartelijk begrijpen, stond Kathleen Bar rington, zich wanhopig afvragend wat ze doen zou. Ze had daar gestaan toen Forsyth klopte en haar hart was van vreugdevolle verwachting vervuld geweest. Maar al spoe dig had een namelooze angst haar aangegre pen; de volgende geluiden lieten haar niet in twijfel dat Dick Forsyth was overrompeld en toen het eensklaps stil werd teeken dat de strijd was geëindigd had ze het wel kunnen uitgillen van vertwijfeling, want ze was overtuigd, dat de aanvallers hem hadden vermoord. Met bovenmenschelijke inspanning hield ze zich in, duwde de poort open en liep naar buiten. Ze zag in de duisternis, dat twee schim mige figuren zich over een derde bogen, die op den grond lag. Opeens viel al haar angst van haar af; een blnde, roekelooze moed verdrong elke redeneering, en met een kreet wierp ze zich op den dichtsbijzijnden aanval ler in de ijdele hoop den bewusteloozen For- svth te kunnen helpen. Maar op dat zelfde oogenblik glipten twee andere mannen ge luidloos buiten de schaduw van den muur. Een van hen had een zak in zijn hand en toen zijn metgezel Kathleen vastgreep, gooide de eerste haar den zak over het hoofd, waarna ze haar snel vastbonden. Een paar minuten later lag ze. ingepakt als een mummie hulpeloos aan hun voeten. De twee kerels die met Forsyth bezig waren geweest hadden hun taak volbracht en richtten zich op, alle vier hijgden nu van in spanning; een van hen lachte; toen ver scheen een vijfde op het tooneel. „De stoelen", commandeerde hij. Het viertal scheen zich in de duisternis op te lossen en terwijl ze weg waren, ging de laatstaangekomene naar den bewusteloozen Forsyth toe en gaf hem een schop. „Zoo. hond van een Engelschman! Jij wou mij bedriegen! Wel. daar zul je nu van lusten en ie zult bidden om te mogen sterven, dat vertel ik je!" De vier mannen keerden terug met een paar draagstoelen. „Smijt ze er in!", riep de mandarijn, want hij was de vijfde persoon. De vier gehoorzaamden en toen de manda rijn een nieuwe order gaf, schommelden de stoelen aan de schouders der dragers. Een moment daarna begonnen ze langzaam den heuvel af te dalen. Een goed uur later gleed Forsyth van de duisternis der bewusteloosheid in een andere duisternis, die tot zijn zinnen doordrong, zon der dat deze hem echter eenige aanwijzing konden geven omtrent de plaats, waar hij zich bevond. Eenigen tijd lag hij stil voor zich uit te staren, toen bereikte het geklots van water zijn oor, een muffe lucht kwam in zijn neus, terwijl hij een menigte geluiden op ving. Juist terwijl hij zich dit flauw realiseer de, hoorde hij het getrippel van pootjes en een seconde later liep er iets over zijn lichaam. Hij maakte een plotselinge, bruuske bewe ging. de rat piepte en sprong weg. Toen trachtte hij zich op te richten. Nu pas merkte hij dat zijn handen en voeten gebonden waren en in het moment dat volgde, kwam de herinnering als een bruisende stroom terug. De gebeurtenissen van dien middag en vooravond trokken weer aan zijn geest voorbij, de brief, dien hij van Kathleen Barrington had ontvangen, het sig naal dat hij had gegeven, de aanslag voor Barrington's pooit, en de overtuiging, die met een schok vorm aannam in zijn hersens, uitte zich in één enkel woord: „Verraden!" Deze overtuiging was heel wat zwaarder te dragen dan al het andere van de verschrik kelijke situatie. Zijn gebonden polsen deden hem pijn. zijn hoofd bonsde, zijn lichaam was zoo stijf, alsof het bont en blauw geslagen was. maar naast de folterende gedachte dat Kathleen Barrington hem in de handen van zijn vijanden overgeleverd had. leek dat alles volmaakt onbelangrijk. .God vergeve haar!" mompelde hij na een poosje. „.God vergeve haar! Hoe had ik ook kunnen vermoeden dat zoo'n allerliefst meis je in staat was zoo iets gemeens te doen!" Hij probeerde zich te dwingen er niet meei aan te denken. Toen herinnerde hij zich haai dringende woorden van dien middag. „.Gelóóft u me? U gelooft toch niet dat ik zoo slecht ben Hij zag haar gezicht, bleek, mooi en smee- kend, en haar woorden echoden in zijn ooren „Zeg dat u mij gelooft. U denkt toch niet dat ik zoo slecht ben „Ja", fluisterde hij, „ja, ik geloof je! Als ik aan jou zou twijfelen zou ik moeten twij felen aan alles wat goed en lief en mooi is in de wereld!" Hij werd kalmer en tegelijkertijd begon hij de pijn in zijn hoofd en zijn lichaam hevige! te voelen. Hij dacht aan wat hem te wach ten stond: wat zou er met hem gebeuren? Hij had er geen flauw besef van. Maar van de andere -zijde van de planken wand waar tegen hij lag, hoorde hij het gekabel van watei en hij wist nu zeker dat hij op een boot was. Toen dacht hij opnieuw aan Kathleen Bar rington. Wat zou haar deel zijn. met een vader, die voor geen laagheid der wereld terugdeinsde en den mandarijn, die niet rus ten zou voor ze zijn vrouw was. Hij huiverde en gesmoord kwam het over zijn lippen: „God behoede haar! God beware haar vooi dat vreeselijke lot!" X. Forsyth doet een ontdekkng. Na telkens even vergetelheid gevonden te hebben in een korten slaap, werd Dick Forsyth eindelijk helder wakker en bemerkte dat het ochtend was. Pijnlijk en ellendig, vroeg hij zich met doffe beklemming af, wat de nieuwe dag hem brengen zou. Zijn eerste ervaring was. dat een Chinees met een onaandoenlijk gezicht en een mes In de hand, zich door het bovenluik van zijn kerker naar beneden liet glijden en Forsyth zag dat de man de uniform van den Yamen aanhad. Dit, gevoegd bij het mes voorspelde niet veel goeds. „Goeden morgen, dokter", begroette de Oosterling hem in zijn moedertaal. „Ik hoop dat zoete droomen Uw rust hebben veraange- ■naand". Forsyth negeerde den ironischen toon en mtwoordde bedaard: „Ik heb heelemaal niet gedroomd. Niet aan genaam en niet onaangenaam". „Dat", hernam de Chinees ernstig, „getuigt van een tevreden geest. Maar u zult wel hon- ;er hebben; hebt u trek in rijst?" Forsyth, die zich de vraag stelde wat dit oezoek te beteekenen had, sprak, even ernstig ils de ander: „Rijst is een hongerig mensch altijd wel- tom". De afgezant van den mandarijn boog glim lachend. „Maar met gebonden handen kan men niet eten, en aangezien ik orders heb gekregen u van voedsel te voorzien, zal ik de banden moeten losmaken". De daad bij het woord voegend duwde hij het mes onder de gevlochten raffia die om Forsyth's handen was gewonden, en een se conde later waren zij bevrijd. Toen keek de zoon van het Hemelsche Rijk naar de ge boeide voeten en glimlachte opnieuw. „Alleen een goochelaar kan de eetstokjes met zijn teenen vasthouden, dus het is niet noodig u van den ketting te bevrijden. Maar u moet uw handen eens flink wijven, dokter, dat prikkelt den bloedsomloop en doet het ge voel terugkeeren. Die rekels hebben u stevig gebonden". Forsyth, die reeds uit zichzelf was gaan doen wat de Chineesch hem aanried, hield op met wrijven en keek zijn bezoeker opmerkzaam aan. Reeds dadelijk had hij geconstateerd dat hij niet tot de heffe des volks behoorde, maar een beschaafd man moest zijn, waarschijnlijk jemand de een zekere vertrouwenspositie be kleedde. Vermoedelijk was hij op de hoogte van wat de mandarijn met hem vóórhad. In ieder geval was 't de moeite waard te trach ten dat uit te vorschen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7