UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 8 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN Onze vischuitvoer naar Duitschland, Gehandicapt door „Economische Zaken". In ons blad van Zaterdag heeft men kunnen lezen, dat het Tweede-Kamerlid de heer Vos aan de Ministers van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken vragen heeft ge steld, waarin er op gewezen wordt, dat er bij het vaststellen van handelsverdragen de be langen der visscherij weinig of niet worden behartigd. Ook wij hebben er meermalen op gewezen, dat er weinig voor het visscherij bedrijf, dat toch ook een belangrijk nationaal bedrijf is, wordt gedaan. Welhaast geen enkel bedrijf in den lande is zoozeer door de crisis getroffen als juist het visscherijbedrijf en alhoewel wij erkennen de moeilijkheid van het vinden van een modus voor het verleenen van steun is het toch opvallend, dat tot nu toe de regeering weinig van een bijzondere interesse voor de zeevisscherij heeft doen blijken. Er is in deze moeilijke dagen, nu zich hoe langer hoe meer een wanhoopsstemming doet gelden, veel critiek op wat de regeering voor IJmuiden doet, of nalaat te doen en wanneer critiek geboren wordt uit verbittering is zij veelal onbillijk. Maar toch is er meermalen aanleiding tot ontevredenheid. Deze aanleiding was er voor de reeders toen bekend werd, dat zij 1 PCt. van de besommingen moesten af staan, wilden ze in het bezit komen van een uitvaar-certificaat van de Visscherij-Centrale. En deze aanleiding is er nu weer voor de Dultsche exporteurs. Wat is n.l. het geval? In de voor het jaar 1935 tusschen ons land en Duitschland gesloten overeenkomst, rege lende het handelsverkeer tusschen beide lan den is o.a. bepaald, dat een hoeveelheid van 1.061.800 K.G, versche zeevisch vrij van rech ten in Duitschland mag worden ingevoerd, eenzelfde hoeveelheid als in 1934 dus. Waar volgens het zoojuist verschenen jaarverslag der IJmuider Vischhandelvereeniging over 1934 in genoemd jaar 1.196.501 K.G. bruto per spoor naar Duitschland werd verzonden, ha ring niet inbegrepen, mag hieruit worden ge concludeerd, dat de exporteurs gelegenheid hebben gekregen, het contingent op te maken. Waren er geen moeilijkheden ten aanzien van de deviezenregeling in den weg gekomen, dan zou de uitvoer ongetwijfeld nog grooter ge weest zijn. En wat doet nu „Economische Za ken"? Deze heeft thans bepaald, dat gedurende het tweede kwartaal 1935 voor een bedrag van37000 R.M. naar Duitschland mag worden uitge voerd, hetgeen neerkomt op een be drag van nog geen 3000 Mlt. per week. Door deze bepaling van het crisis-uitvoer bureau is, onze export naar Duitschland zeer gehandicapt. Wij spraken een exporteur, die reeds in dirie dagen zijn contingent voor het geheele kwartaal opgebruikt had. Zoo zeilt onze vischexport van de eene moeilijkheid naar de andere. Zijn het geen betalings- of contingenteeringsmoeilijkheden aan gene zijde van de grens, dan is het weer de een of andere moeilijkheid aan deze zijde. Het vaststellen van het waardecontingent op zulk een laag bedrag zal tengevolge hebben, dat onze reeds gedecimeerde uitvoer naar Duitschland inde verste verte niet het uit- voercijfer kan behalen, dat in de handels overeenkomst is genoemd. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND Burgemeester en Wethouders stellen voor te verkoopen aan A. J. de Graaf te Santpoort een perceel bouwterrein aan de Broekbergenlaan aldaar, ter grootte van ongeveer 376 M2. tegen den prijs van 6.50 per M2., a.n C. A. Bekkering te Haarlem een perceel bouwterrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan to Santpoort ter grootte van ongeveer 475 M2. tegen den prijs van 6.per M2. aan J. F. Philips Jr. te Santpoort een per ceel bouwterrein aan en nabij de Wynoldy Da niëlslaan, de Laurillardlaan en de Clarionlaan aldaar te; grootte van ongeveer 8000 M2. De prijs is vermeld in het concept besluit. In het betreffende gemeenteblad is deze prijs niet genoemd. IJmuider Vischhandel- Vereeniging. Het jaarverslag 1934 verschenen. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de IJmuider Vischhandelvereeniging waarin men eenige belangrijke gegevens over het visscherijbedrijf in het bijzonder over den vischhandel kan vinden. Behalve de reeds door ons vermelde jaar cijfers van den aanvoer vinden we in het ver slag de hoeveelheden vermeld, per spoor van IJmuiden naar binnen- en buitenland ver zonden. Verzonden werden de volgende hoeveelheden versche viscli 1934 Kg. br. 1933 Kg. br. 8.939.711 7.743.324 3.355.925 3.355.627 3.446.736 2.278.001 558.473 277.159 1.196.501 1.092.026 695.477 584.625 Nederland België Frankrijk Engeland Duitschland Zwitserland 'visch en haring per vrachtauto naar binnen- en buitenland werden verzonden. Algemeene beschouwingen. Nadat de omzet in de Rijksvischhallen vanaf 1929 ieder jaar was teruggeloopen, is aan dezen achteruitgang thans een einde ge komen, doordat de omzet in het verslagjaar ditmaal een verhooging aanwijst van f 1.135.354,72 tegenover het voorafgaande jaar. Aan deze verhooging mag evenwel geen te groote waarde worden gehecht, omdat, zooals reeds gezegd, de omzet over 1933 al zeer laag was gebleven, voornamelijk als gevolg van de staking in dat jaar. Niettemin is het in het belang van alle bij visscherij en den vischhandel te IJmuiden be trokken partijen te hopen dat deze omzetver- meerdering in de komende jaren mag aan houden. AANWIJZING VAN EEN VERLOSKUNDIGE Het aantal verlossingen, dat voor rekening van de instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon wordt gedaan in de afdeeling IJmuiden is zoodanig toegenomen, dat het geen aanbe veling verdient, deze alle op te dragen aan één verloskundige, schrijven B. en W. aan den Raad. In verband met een daaromtrent ingekomen verzoek stellen B. en W. daarom voor, mevr. M. E. Thiel-Schmitz, Zeeweg 269 te IJmuiden aan te wijzen als verloskundige in de afdeeling IJmuiden en haar als zoodanig een jaarlijk- sche toelage te verleenen van f 100 alsmede een bedrag van f 10 per verlossing, verricht op verzoek van een der instellingen van M. H. met bepaling, dat deze toelage in geen geval langer wordt verleend dan zij in bovenver melde afdeeling woonachtig is en aldaar praktijk uitoefent. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt Ewald, IJM. 48. Vangst: 50 manden gul, 40 manden wijting, 15 manden platvisch en roode poon, 35 manden varia, 10 manden koolvisch. Totaal 150 manden, benevens 700 stuks ijs- kabeljauw en 300 stuks stijve kabeljauw. Derika 7, IJM. 417. Vangst: 100 manden ka beljauw en gul. 40 manden tongschar en schol, 70 manden poon en wolf en 20 manden wij ting. Totaal 230 manden, benevens 600 stuks stijve kabeljauw. Mary, IJM. 189, Vangst: 100 manden schel- visch, 80 manden braadsehelvisch, 70 manden koolvisch, gul en kabeljauw. 10 manden varia. 15 manden wolf en poon, 15 manden radio. Totaal 290 manden, benevens 120 stuks stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 8 APRIL. Tarbot per K.G. f 0,84—f 0,58 Tongen per K.G. f 1,20f 0,64 Kleine schol per 50 K.G. f15—f7 Schar per 50 K.G. f4,60—f2,90 Tongschar per 50 K.G. f) 31f28 Vleet per stuk f3,60 Kleine poon per 50 K.G. f 12f8,50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 14f 8,60 Middelschelvisch per 50 K.G. f 14f 9 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 13f 8,50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10f 4,50 Kabeljauw per 125 K.G. f 45f 21 Groote gullen per 50 K.G, f 13—f 10.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 14f 10 Wijting per 50 K.G. f5,60—f 1,90 Makreel per 50 K.G. f 7,50 Heilbot per K.G. f 1—f 0,60 Leng per stuk f 1,40f 0,40 Koolvisch per stuk f 0,40—f 0,13 BESOMMINGEN Trawlers: manden Derike 5 IJM 418 185 Amsterdam IJM 58 545 Alkmaar IJM 31 450 Reiger IJM 106 45 Heden aan den afslag circa 25 loggers, waar van de besomming nog onbekend is. f 1490 f 3270 f 3010 f 1090 BEVERWIJK DE PRIJSUITREIKING VAN DEN BAKKERSCURSUS. Feestelijke bijeenkomst. Zaterdagavond werden in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" in een zeer druk bezochte bijeenkomst de prijzen uit gereikt van de bakkerscursussen, die in den afgeloopen winter voor de vijfde maal waren georganiseerd doro de plaatselijke afdeelin- gen van den Chr. en den Ned. Bakkerge- zpneribond. De voorzitter van de commissie, de heer Baartse, verwelkomde de afgevaardigden van de organisaties, de cursisten en de vele be langstellenden. Spr. herinnerde nog eens aan het belangrijke werk, dat nu reeds vijf jaren achtereen is verricht. In zijn dank woord betrok de voorzitter allen, die aan het welslagen van deze cursussen medewerkten, in het bijzonder de heeren Dinkla en Dubbel man, de leiders van de cursussen broodbak ken en banketbakkerij. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt aan de bekroonden. Een der cursisten dankte namens zijn mede-leerlingen bestuur en leeraren. De heeren Dinkla en Dubbelman ontvingen een fraaie ets, het bestuur zag zich een kist sigaren toebedeeld. De heer Comis, voorzitter van de Coöpe ratie .Algemeen Belang" wenschte de com missie geluk met het eerste lustrum. Na het officieele gedeelte kon tot de meer feestelijke viering van het eerste lustrum worden overgegaan. Totaal 18.192.823 15.330.762 Wat betreft verzending per spoor van ver- iche en gezouten haring, zijn de cijfers als volgt: 1934 Kg. 1933 Kg. Nederland 662.123 424 475 Duitschland 12.181 432 6.454.547 België 201.958 88.155 Totaal 13.045.602 6.967.117 Het totaal-vervoer van versche-, gerookte-, gedroogde en gezouten visch. versche-, ge rockte - en gezouten haring, oer spoorweg. v -KV) bu;f--"iland be^.ixv m 1934 31 74< 7« Kg. bruto tegen 22.784.829 Kg. bruto in 1933. Op te merken valt. dat deze vervoercijfers niet als een juiste basis zijn aan te nemen omtrent de afneming door de verschillende landen, omdat eveneens groote hoeveelheden HAARLEMMERMEER BAD- EN ZWEMVEREENIGING „HOOFDDORP". De vereeniging „Bad- en Zwemvereeniging Hoofddorp" hield in „de Landbouw" aldaar haar ledenvergadering, onder leiding van den voorzitter Dr. Nanninga. De bijeenkomst was slechts matig bezocht. Uit de door den secre taris en penningmeester uitgebrachte jaar verslagen bleek, dat het ledental der vereeni ging steeds stijgende is en het exploitatiejaar met een batig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren J. H. Sparnaaij. J A. Veneman en Dr. D. W. Zuijdam, weder her kozen. Na gedachtenwisseüng werd besloten de contributie voor 1935 op f 1.50 i.e handhaven en den prijs der abonnementen eenigszins te verlagen. Het zwemrooster voor het seizoen 1935 werd ongewijzigd gelaten, de datum van openstel ling van het bad zal nader worden bepaald. ,e leve"5" verlengt ed en *Paar I voor VIJF wasscfien (6 4 Handclionjt, oiünliü* Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) GESLAAGD. Mej. E. Rooker te Hoofddorp slaagde voor het examen voor schoonheids-specialiste, het welk omvat massage, maquillage, manicure en pedicure. BAZAR VOOR TEHUIS VAN OUDEN VAN DAGEN. Naar ons wordt gemeld, heeft het bestuur van de in het leven geroepen stichting voor een Tehuis voor Ouden van dagen in deze gemeente, besloten om o.m. door het organi- seeren van een bazar krachtige pogingen aan te wenden om het doel binnen den kortst mogelijken tijd verwezenlijkt te krijgen. Pijn in de lendenen. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk steeds gekweld wordt door doffe of stekende lendepijn, en gij laat hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, dui zeligheid en dergelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de organen, die het urinezuur uit het bloed dienen te filtreeren en af te voe ren, traag werken of verzwakt zijn. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan voert het onge twijfeld tot zeer ongewenschte verwikkelingen. Gebruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat, wetenschappelijk samengesteld, reeds jarenlang bewezen heeft aan zijn doel te beantwoorden: Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen om geving zullen U bevestigen, dat zij hun ge zondheid herkregen met dit alom bekende middel. Haalt vandaag nog een doos - gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothekers drogisten a 1.-, 1.75 en ƒ3.- p. doos, omzetbel. inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT OVER SOCIALISME. Zaterdagavond sprak de heer G. Sterren burg in het" gebouw in de Brugstraat voor den Joongerenkring over: Socialisme. De oorsprong van het socialisme is, volgens spr. te vinden in het Bijbelwoord, waarin wordt gezegd dat de aarde en haar volheid behooren aan het menschdom. De bron van alle rijk dom en beschaving is de arbeid met hoofd en hand. In onze samenleving is evenwel arbeid zonder kapitaal vrijwel onmogelijk. Het kapi taal is evenwel in andere handen dan de ar beid. We spreken daarom van een kapitalisti sche en een aarbeidersklasse. De kapitalisti sche klasse gebruikt haar kapitaal alleen als zij er winst van verwacht. Zij stelt het per soonlijk. belang, dus boven het algemeen be lang. Dit winstbejag gaf in de vorige eeuw aanleiding tot ernstige misstanden. De heer Sterrenburg illustreerde deze aan de hand van een toentertijd gehouden enquête. Deze mis standen zijn de aanleiding geworden van het ontstaan van de arbeidersbeweging. Aanvan kelijk richtte deze arbeidersbeweging zich al leen tegen de misstanden, doch later werd het haar duidelijk, dat de oorzaak van deze mis standen, het kapitalistische stelsel, vernie tigd diende te worden. In 1894 richtte wijlen Mr. P. J. Troelstra de S. D. A. P. op. De partij groeide snel en telt thans 24 zetels in de Tweede Kamer. Vele verbeteringen in de maatschappelijke toestaanden werden door het werk van deze partij verkregen. Vervolgens besprak de heer Sterrenburg nog in het kort het nationaal-socialisme en het religieus-socialisme. Na de pauze werd nog het plan-De Man be sproken, het plan voor den arbeid van den Belgischen minister Hendrik de Man. Ook voor Nederland was een dergelijk plan in bewerking. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ten slotte een druk gebruik gemaakt. „JONG ZANDVOORT Zaterdagavond gaf het kinder- en operet tekoor „Jong Zandvoort" onder leiding van den heer J. Post, voor een zeer talrijk pu bliek, waaronder ook burgemeester Van Alphen, in Monopole een opvoering van de kinderoperette „Goudsterretje" van Jac. Bonset. Deze operette bevat tal van aardige tafe reeltjes en veel mooie muziek. De muziek van verschillende soli was wel eens te moei lijk voor jonge, ongeschoolde stemmetjes, die vooral in de hoogere registers meestal te zwak zijn om zich in een zaal verstaanbaar te maken. Toch brachten allen het er nog behoorlijk af. Greta Seders vertolkte de rol van den prins zelfs zeer goed. al zette zij ook een paar maal te hoog in. Van de andere hoofdpersonen noemen we nog Fridolin den tuinjongen, die door Wim Terpstra kostelijk werd gespeeld. Den heer Post komt zeker een woord van hulde toe. voor de wijze waarop hii deze mooie operette met de Zandvoortsche jeugd instudeerde. Ook den heer J. Tames die op virtuoze wijze voor de pianobegeleiding zorg de Aan het slot verscheen de auteur, de heer Jac. Bonset op het tooneel en werd dooi de geheel gevulde zaal hartelijk toegejuicht. Hij sprak zijn groote voldoening uit over de wijze, waarop de Zandvoortsche jeugd on der leiding van den heer Post zijn werk had uitgevoerd. De zeer goed geslaagde avond werd be sloten met een gezellig bal onder leiding van den heer J. Stol op de muziek van The Mid- ;<*bt Kiddies. VERKIEZINGEN. Bij het groote aantal candidatenlijsten. dat gewoonlijk voor de verkiezingen binnen komt. zal dit jaar nog een nieuwe worden jevoegd, nl. de lijst der strandpachters. Als Candida ten worden genoemd: 1 Engel Paap. 2 H. Vallo, 3 C. Schuiten. Dinsdagavond houdt de SDA.P., afd. Zand voort een algemeene vergadering ter vast stelling van de candidatenlijst. RECLAMEBORDEN VERDWENEN. Een bord met reclame voor de verkiezing van de canaidafcen van de S.D.A.P., dat ge plaatst was aan de Kostverlorenstraat was Zaterdag plotseling verdwenen. De brok stukken werden later langs de trambaan te ruggevonden. Zondagavond tusschen 8 en 10 uur ver dween eveneens aan de Kostverlorenstraat, ook een reclamebord van de N.SJB. Hiervan werd tot heden niets teruggevonden. Een onderzoek wordt ingesteld. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat er een weder zij dsch verband tusschen deze beide verdwij ningen bestaat. PROPAGANDATOCIIT N. S. B. Zaterdagavond ongeveer 6 uur verscheen uit de richting Bentveld een lange reeks auto's, waarin zich naar schatting 200 a 250 leden der N.S.B. bevonden. Voor een café-restaurant op den Boule vard de Favauge werd halt gehouden. De on geveer 40 auto's werden zoodanig op den Boulevard geparkeerd, dat het verkeer er zeer door belemmerd werd. Zeer spoedig was de politie ter plaatse, die de bestuurders der auto's sommeerde door te rijden. Hieraan werd zonder veel tegensputteren gevolg gegeven en nadat allen weer waren ingestapt verdween de lange auto-karavaan in de richting van den Zeeweg. HALFWEG PERSONALIA. Voor het candidaatsexamen theologie slaag de aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer J. Bos. EINDHOVENAAR STAL EEN FIETS. De Emdhovenaar die kort geleden werd aan gehouden in de Spaarnwouderstraat te Haar lem en bekend heeft een inbraak te hebben gepleegd aan de Oostvest, zei in Halfweg bij een doktor een fiets te hebben gestolen, die hij in Amsterdam heeft verkocht. HILLECOM STRAATBELASTING. Bij de behandeling der begrooting werd dooi den raad besloten de voor 1934 geldende ver hooging met 50% met ingang van 1 Januari 1935 weder in te trekken, zoodat dus voor dit jaar voor gebouwde eigendommen f 1.02 per strekkende meter zou worden geheven. Gedeputeerde Staten hebben dit besluit niet joedgekeurd en wenschen een verzekerde op brengst dezer belasting gelijk aan die welke zou worden verkregen bij een heffing voor ge bouwde eigendommen van 5% en voor onge bouwde van 2 1:2% van de kadastrale huur waarde. Blijkens gemaakte berekeningen wordt het nu noodig het tarief per strekkende meter voor een gebouwd eigendom, gebezigd als woning, te verhoogen tot f 1.14. zooals dan ook aan den raad wordt voorgesteld. BENOEMING ONDERWIJZERES. Voor de vacature mevr. v. d. WalVenne- kool, als onderwijzeres aan de Openb. Lagere School is door B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt: 1. mej. M. II. Brons te Rotterdam; 2. mej. M. Verheus te Alkmaar en 3 mej. W. Mulders te Zaandam. INGEZONDEN. Voor den inihoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De quaestie-Spoorhout. Mijne Heeren, Met belangstelling nam ik nota van den in houd van het schrijven van Uw Haagschen correspondent in uw blad van 28 Januari 1.1. betreffende „Spoorhout". Alvorens hierop nog in te gaan heb ik met opzet 2 maanden gewacht, denkende dat dan toch zeker het lang verwachte rapport wel zou zijn verschenen. Helaas tot heden geen rapport. Waar uw correspondent zijn licht heeft opgestoken weet ik niet, wel weet ik dat hij niet juist is ingelicht. Ik wil zijn schrijven op den voet volgen. „Sinds 1925 droegen de Nederl. Spoorwegen practisch alle leveringen aan dwarsliggers aan de firma „Gokkes" (Directeur Wolf) op.' Dat is toch zeker al een zeer ongezonde toe stand, hier geeft men zelf toe dat ieder an der „practisch" wordt uitgesloten en er dus van concurrentie al geen sprake meer is. De „firma" Gokkes regelt den prijs en daarmee uit. De spoorwegen accepteeren en de Staat heeft maar te betalen .,In Maart 1931 werd de „N.V. Spoorhout' opgericht waarin genoemde firma werd om gezet." Deze N.V. oprichting is niets anders dan een camouflage, dit moest gebeuren omdat er van andere zijden een te grooten druk werd uitgeoefend en de firma „Gokkes" gevaar liep haar prestige en erger nog, haar groote win sten te verliezen. Teneinde nu de Spoorwegen opnieuw aan zich te binden, werd door den heer Wolf genoemde N.V. in elkaar geflanst (zeer handigï ,Het Staatsboschbeheer, de Nederl. Heide Mij en de Ned. Houtbond, verborgen hun grie. ven niet en wisten de zaak aan het rollen te brengen." Nu wil ik even vaststellen, dat deze drie lichamen toch zeker niet de eerste de besten zijn en wanneer die grieven hebben en deze kenbaar maken, er toch zeker wel wat aan de hand za.i zijn. Onze Kamer zag dat ook in en terecht, Zij benoemde in December 1933 een commissie, welke die zaak eens even zou uitzoeken. Eenvoudig was dit werk niet, maar toch wel zóó eenvoudig, dat de Commissie na 1 maand reeds via de pers mededeelde „dat er niets aan de hand was". Dit gebeurde Januari 1934 en toch eind Maart 1935 geen rapport. Dan begint uw correspondent over min of meer „ongeduldige geïnteresseerden". Deze uitdrukking is toch al zeer ongelukkig geko zen. Wanneer men in Januari '34 hoort dat er niets aan de hand is. en na maanden lang maar steeds geen rapport verschijnt, dan kan men toch niet meer spreken van „ongeduld". Dan wordt hier gesproken over „prachtige offertes" aan de Spoorwegen, doch „nul op het rekest". „Dan rees bij „ons" de vraag of de klager wel in staat geweest zou zijn niet slechts aanbiedingen van dwarsliggers te doen, maar ook werkelijk het materiaal te leveren." Eerstens, wie is die „ons". Is die ons bram dwarsliggers of heelemaal niets. Dit laatste wil mij zeer waarschijnlijk voorkomen. Degene die dit durft te schrijven gaat hier veel te ver, want heusch de heer Wolf heet op de houtbeurs wel „dwarsliggerkoning" maar zulks alleen bij naam en niet omdat hij „alleen" dwarsliggers kan leveren. Inderdaad zijn er vele anderen die veel voordeeliger en veel beter kwaliteit kunnen leveren. Nu. komt weer zoo iets moois. „Wie aan de Ned. Sp. offertes heeft gedaan niet zijn aanvaard, heeft alle gele genheid gehad zich tot de Commissie van on derzoek te wenden." Ondergeteekende heeft zich in Sept. 1934 inderdaad tot de Commissie gewend en de zaak zeer duidelijk uiteengezet. Op 13 Septem ber '34 ontving ik hierop het volgende simpele antwoord. „Hierbij bericht ik U de ontvangst van uw schrijven van 7 dezer. De behandeling van de door U bedoelde aangelegenheid behoort evenwel niet tot de taak van de commissie „Spoorhout". gt. A. M. Joekes. Men moet dus niets zeggen over wenden tot de Commissie want daar legt men het een voudig naast zich neer of deponeert het in de prullemand. Het nog steeds te verwachten rapport zal hierover dus ook niet spreken, want zulks be hoort niet tot de taak der Commissie, Nu komt nog iets fraais en wel de finan- cieele deelneming van de Nederl. Spoorwegen in de N.V. Spoorhout. Zeer juist schrijft uw correspondent dat de Spoorwegen 55 pet. van de aandeelen Spoor hout bezitten. Dit lijkt heel wat, inderdaad is het niets. Het kapitaal N.V. Spoorhout bedraagt f 100.000 waarvan 50 pet, of f 50.000 is gestort, Dus de financieele deelneming der Spoorwe gen bedraagt 55 pet. van f 50.000 of f 27.500. Ziedaar alles. De laatst geplaatste order door de Spoor wegen bij Spoorhout bedraagt minstens f 500.000 dus maakt dat aandeel toch zeker al bitter weinig uit. Maar erger nog. In Januari 1934 heeft de Commissie van onderzoek ge zegd dat de heer Wolf „persoonlijk" alle trans acties financiert. Dit nu is zeer juist want die heele N.V. geschiedenis is maar comedie. De heer Wolf doet alles zelf en strijkt ook zelf de winsten op. Of het nu metSpoorhout allemaal volko men in orde is? Neen, het is heelemaal niet in orde, vandaar de ongeduldige insiders die reikhalzend uitzien naar het bewuste rapport. Helaas het rapport schijnt zóó lijvig te zijn, dat men het in 14 maanden nog niet heeft kunnen samenstellen en toch zegt de Com missie „er is niets aan de hand". Herhaalde malen heb ik de Spoorwegen van „die mooie" offertes gemaakt, maar men wenscht er niet op in te gaan, omdat men bang is, dat ik kan leveren ook, en dat moet men niet hebben. Ik blijf garandeeren een enorme besparing en een zeer prompte levering. Hoe het mogelijk is, dat de Spoorwegen zich zóó hebben laten binden door den heer Wolf die toch op gebied van hout absoluut een leek is, is mij onbegrijpelijk, het kan niet anders of daar moet meer achter zitten. Hoogachtend, W. J. BOKS. Oranjestraat 194, Onze Haagsche Correspondent teekent hier* bij het volgende aan; Bovenstaand ingezonden stuk maakt het voor alles gewënscht er op te wijzen, dat d® inzender er telken male glad naast is als hij! zgn. mededeelingen van de commissie aan haalt. Nooit of te nimmer heeft de commis sie dergelijke mededeelingen gedaan. Mis schien is er door het een af ander blad wel eens beweerd, dat er „niets aan de hand was" of dat „de heer Wolf persoonlijk alle trans acties financierde", doch als inzender zulké uitlatingen aanziet voor uitlatingen, afkom stig van de commissie vergist hij zich ten eenen male. Misschien kan ik hem tenminste t.a.v. dit punt overtuigen, o.m. ook nog door in herinnering te brengen hoe in Juni 1934 in De Telegraaf het een en ander had gestaan dat werd voorgesteld als weer te geven de conclusies der commissie. Daarop volgde toen het bericht van het Correspondentiebureau, dat de commissie niet alleen nog geen rap port maar zelfs nog geen conclusies had vast gesteld en dat dan ook de mededeelingen in De Telegraaf op volkomen fantasie berustten. Op de vraag in hoeverre bij of door Spoor hout dingen zijn gedaan, die van een onge zonden toestand getuigen, behoef ik thans evenmin in te gaan als ik in mijn op 29 Ja nuari jl. verschenen opmerkingen deed. Eerst wanneer het rapport het licht zal zien ver moedelijk zal dit thans vrij spoedig het geval wezen breekt het oogenblik aan waarop men aan de hand daarvan tot oordeelvellin gen za* kunnen overgaan Inzender roert in zijn stuk nog een tweetal punten aan, waarop ik zeer in het kort iets in het midden heb te brengen. In de eerste plaats het door mij gemaakte verschil tusschen het doen van offertes en het leveren van wat men heeft aangeboden. Ik blijf van meenïng, dat een dergelijk onderscheid wel degelijk be staanbaar is en dat het niets wonderbaarlijk ware, als dit ook t.a.v. in het verleden gedane offertes van dwarsliggers meer dan eens het geval geweest zou blijken te zijn. In de tweede plaats de financieele verhou dingen tusschen de Spoorwegen en Spoorhout, Daarvan maakte ik destijds vooral ook melding in verband met de regeling i. z. de commissa ris-plaatsen. Niet overbodig is het thans er op te wijzen, dat inzender over het hoofd gezien schijnt te hebben, dat de Nederlandsche Spoor wegen aansprakelijk zijn voor hun geheele aandeel in het kapitaal en niet slechts voor net door hen gestorte bedrag. En nu tot besluit het briefje dat inzender van Mi-. Joekes heeft ontvangen. Dit gaf mij aanleiding mij tot genoemden afgevaardigde te wenden, die mij mededeelde dat de heer Boks hem indertijd, „als lid der Kamer" en „als lid der commissie-Spoorhout" een brief geschreven had, waarin hij (de heer Boks) ondersteuning vroeg van een door hem tot den Minister van Waterstaat gericht verzoek in verband met levering van dwai'sliggers. Daarop had Mr. Joekes geantwoord gelijk hierboven is vermeld, omdat naar zijn (Mr. Joekes') meening, het steunen van een der gelijk verzoek niet op den weg der commis sie lag. Tot zoover de mededeelingen van Mr. Joe kes Mij zij het nog vergund er even op te wij zen, dat de heer Boks dus blijkbaar een zake lijk aanbod aan den Minister van Waterstaat had gedaan en nu aan genoemden afgevaar digde in diens kwaliteit van Kamerlid en lid der Spoorhout-cie. verzocht een handje te willen helpen, opdat dit aanbod in goede aarde zou vallen. Het komt mij voor, dat het inder daad niet op den w7eg van eenig lid der Spoor- hout-commissie lag evenmin trouwens op dien van de commissie als zoodanig gega digden voor een leverantie of voor bemiddeling bij een leverantie in het zadel te helpen. De commissie had tot taak een onderzoek in te stellen naar de Spoorhout-aangelegenheden, che-kundig, weet die een heel klein beetje van niet dezen of genen aan een zaakje te helpenl

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8