HAARLEM'S DAGBLAD De Schoonmaak nadert. Bali-smokkelaars. Hel Be&attftijkste 52e Jaargang No. 15887 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 9 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72lA. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTSëN 1—5 regels f 1-75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 April. Stresa. Er is nu een internationale conferentie in Stresa op til. Mussolini zal als gastheer op> treden. Eden is zóó ziek geworden in een vlieg' tuig boven het gevaarlijke Sauerland, dat hij aan een hartaandoening lijdt en minstens een maand rust. moet houden. In zijn plaats gaat evenwel de Britsche premier Ramsay MacDonald. En vanmorgen komt het bericht, dat Frankrijk waarschijnlijk vertegenwoordigd zal worden door Flamdin. Dat is dus premier nr. 3 voor Stresa. Enkele maanden geleden zou het nog een verheugend feit zijn geweest, dat eindelijk een conferentie werd belegd waarop de regeerings- hoofden zélf verschenen. Zooveel van die con ferenties zijn immers al op niets uitgeloopen doordat er geen regeeringsleiders waren, of hoogstens één, en de aanwezige ministers en gezanten zich altijd achter hun afwezigen voorman konden verschuilen. Dat zal in Stresa niet gebeuren; in aanwezigheid van de regee ringsleiders van drie der grootste mogendhe den zal men er wel tot resultaten komen. Maar welke resultaten? De tegenstelling tusschen Duitschland en de andere mogendheden is in de laatste we ken verschrikkelijk verscherpt. Duitschland zelf heeft daar door zijn agressieve houding ongetwijfeld in hoogen mate toe bij dragen. Het Engelsche Witboek en de Fransche angst-psychose hebben er ook toe bijgedragen. De uitbreiding van de staande legers in Frankrijk en Italië heeft er evenzeer schuld aan. Het eenige gepraat over de vraag „wie ge lijk heeft" kan ons trouwens vrij koud laten. De manoeuvres van diplomatie en generale staven hebben tengevolge dat de groote mo gendheden beurt om beurt „gelijk" schijnen te hebben, maar wie verder kijkt dan zijn neus lang is ziet wel in dat dat er weinig toe doet. Uit ons Nederlandsch oogpunt beschouwd hebben we er niets aan, en wie in staat is zichzelf op Europeesch standpunt te plaatsen, zich dus Europeaan te voelen hetgeen wij onloochenbaar allen zijn beseft dat dit voortdurende gedraai de belangen van het ge heel geen stap vooruit helpt. Als Stresa niet anders uitwerkt dan de eenheid van de anderen tegenover Duitsch land versterken, zal Europa's welvaart door •deze conferentie niet in het minst gebaat worden. Het uitgeven van fantastische be dragen aan bewapening en aan mechanisee ring van de legers zal er slechts door wor den voortgezet. Daar profiteert de wapen industrie ten zeerste van, en de arbeiders in die industrie blijven er door aan het werk, maar de rest van de samenleving in dezelf de landen wordt steeds meer gefnuikt dooi de onzinnig-hooge belastingen, geheven voor een bewapening die men feitelijk niet bekos tigen kan. Bovendien is hetgeen men uit dezen hoofde produceert allemaal improductief. Geen van die vernietigingswerktuigen pro duceert iets. Zij kunnen niets maken, alleen maar veel vernielen. Zij vormen dood kapitaal, en als zij nooit gebruikt zouden worden hetgeen de hemel moge verhoeden, want de menschen kunnen het niet: die zijn er te stom voor zal dit doode kapitaal ontwaken en her le vende meeslepen in zijn hel. Een afbrekender, défaitistischer gang van zaken bestaat ter wereld niet. Van den Engelschen invloed ter conferentie van Stresa moet men het beste hopen. In het algemeen schijnen de Engelschen nog steeds de beste hoop op Europa's behoud te vertegen woordigen. Sinds zij zichzelf bedreigd gevoe len, en daarom een actiever aandeel in de onderhandelingen zijn gaan nemen, doet hun invloed zich zeer wel gelden. Het is heel jam mer dat een man als Eden, wiens persoonlij ke invloed bij internationale besprekingen veel en veel grooter is dan die van den phraseeren- den en weinig-sympathie-wekkenüen Sir John Simon daarbij zal ontbreken. Een gemeenschappelijk front tegen Duitsch land beteekent voor Europa: een nieuw zich verliezen in onderling getwist en gekrakeel, een nieuw uitstel van opkomst door aaneensluiting, een nieuwe verzwakkingtegenover Azië en Amerikavan dit door ruzies verscheurde eri achteruitsukkelende kleine werelddeel. Het is natuurlijk heel spannend en opwindend, al die herrie, maar in Amerika halen ze hun schouders op en kunnen zich niet onverschil lig en minachtend genoeg over Europa uit laten. Ze vinden het ook niet eens noodig een „waarnemer" naar Stresa te zenden. En in Tokio zegt zoo'n klein geel kereltje, minister van Japan: „Wat Europa uitvoert laat ons koud. We hebben er geen belang meer bij, en niemand kan aan de Europeesche po litiek een touw vastknoopen. Wij begrijpen er niets van, en we trekken er ons ook niets meer van aan. Wij kunnen het zelf wel...." Maar de conferentie van Stresa zal geen aandacht hebben voor Amerikaansche en Aziatische meeningen. Die moet zich bezig houden met andere aangelegenheden. Intusschen meldt de intemationaal-ver- maarde prof. Ewald Banse, dat Duitschland Nederland zal veroveren en stukken annexeeren van een half- dozijn andere staten. Frankrijk incluis. En in Amerika e'n Japan zullen ze, de uitingen van zoo'n heerschap lezend, de schouders ophalen en zeggen: „Europa? Da's heele- maal dol. Enfin, het laat ons vrij koud...." R. P. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 37-jarigen los-werkman alhier, we gens onrechtmatig steuntrekken tot een to taal bedrag van f 349. De man heeft bekend. JAN MUSCII VERLAAT „IIET MASKER". De heer Jan Musch deelt ons mede, dat hij met ingang van het volgend seizoen geen deel meer zal uitmaken van de tooneelgroep „Het Masker". Gasvertooning in de residentie Consternatie en hilariteit om drie slachtoffers. Een opsomming der gebeurtenissen. (Van een onzer redacteuren). Den Haag heeft een luchtaanval ge had. Tot groot vermaak der toeschou wers, tot groote voldoening der auto- rititeiten, sceptische opmerkingen der journalisten. De gebeurtenis concen treerde zich op den hoek van de Groote Marktstraat en het Spui, waarna een bijeenkomst in een gas- kelder van een der groote modehuizen. Hieronder volgt het verloop van den aanval uit de lucht. Insiders wisten, dat - om tien uur het groote oogenblik zou aanbreken: de residentie zal uit de lucht worden bestookt. De wind was koud, de menschen wisten van niets, uitgezonderd enkelen die door een toeval er van op de hoog te waren gekomen. De tijd verstreek, het bleef koud en er ge beurde niets. Half elf ongeveer begon de po litie de straten af te zetten, een teeken voor de voorbijgangers, dat de nieuwsgierigheid prikkelde. Men bleef staan, de groepjes werden groepen en in korten tijd dromden eenige kijklustigen om het punt van aanval heen. Autoriteiten van verschillende organisaties verschenen, het ging er gewichtig uitzien. Hoe langer hoe meer politieagenten kwamen, in specteurs, militairen en anderen, die allen hun taak hadden te verrichten bij de afweer van een funesten a lies-vernietigenden aanval. Het Spui werd leeg, onze verwachtingen stegen ten top. Wat zal hier wel staan te ge beuren? Om elf uur precies gilde de sirene: „Weest op uw hoede, de vijand komt spoedig!" Het ging door merg en been en we lachten zenuw achtig. Op het trottoir werden bommen klaar gezet, waarvan men zich verbeelden moest, dat ze er nog -niet waren en straks door de vliegtuigen zouden worden neergeworpen, Het is tien minuten over elf. De luchtmacht, die Den Haag bestookt, geeft- een seintje met een lichtbom en direct daarop ontploffen met hevig misbaar de bommetjes in zakformaat. De wind drijft groote rookwilken over de straat (Insiders weten weer-, dat dit mosterd gas is! Drie mannen in overalls duiken achter een schutting vandaan, hijgende naar lucht en storten stuiptrekkend op de straat neer. De menschenzee brult, er klinken uitroepen als „belachelijk", „wat een vertooning" en ,,-het lijkt wel een circus". Door de dikke rijen toeschouwers dringen door gasmaskers onherkenbaar vermomde po- litie-agenten en sluiten de straat af, waar toch reeds niemand was. Even daarna verschijnt een politieauto, mannen in overalls plaatsen roode bordjes met het opschrift „mosterdgas", zoodat de goegemeente weet, waaraan de drie ongelukkigen, die den gaskelder net niet kon den bereiken, ten offer zijn gevallen. Onmid dellijk worden gasmaskers te voorschijn ge haald, de geneeskundige dienst verschijnt met ziekenauto's en temidden der consternatie door den verschrikkelijken luchtaanval wer ken fotografen, lachen de autoriteiten goed keurende en de res-t levert commentaar. Over het vervolg der gebeurtenissen kun nen we kort zijn, morgen komen wij uitvoeri ger op dezen luchtaanval terug. De straat wordt nu schoon gespoten door de gemeentereiniging de vergaste slachtoffers worden weggebracht, de politie-agenten doen dankbaar hun maskers met slangen en doods- hoofdoogen gelijkende glazen af. In een kelder van het Modehuis, waar op de stoelen den genoodigden een reclamebiljet wordt aangeboden betuigen de autoriteiten hun dank aan alle die medewerkten, spreken de hoop uit, dat een werkelijke aanval nooit zal geschieden en zijn de overtuiging toege daan dat de demonstratie niet alleen een pro pagandistische waarde heeft doch ook als oefening niet mag worden onderschat. B IJ KANTOOR VAN HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 „Het adres voor bewoners van Haarlem-Noord voor hun abonnementsopgaven, adve tentieopdrachten, brieven op advertenties in Haarlem's Dagblad." Telefooncel gratis ter be schikking. SOENDAPLEIN 37 De nieuwe brug over de Delft. Massaal bouwwerk. De bouw van de nieuwe brug over de Delft, vóór de Stuyvesantstraat, vordert snel. Het geheel is een massaal stuk beton; 1 and- hoof de èn brugleuningen, het is alles beton. Men is thans reeds bezig het breede brugdek te leggen, ijzeren balken in beton. De brug heeft een flinke breedte; trottoirs van 3 Meter en rij vlak van ongeveer 10 Meter. Het doet nog wat eigenaardig aan, deze bree de, massale brug, in de thans nog overheer- sehend landelijke omgeving. Immers aan de Westzijde van de Delft is het terrein naar de Spoorbaan wel bouwrijp gemaakt, maar huizen werden er nog niet gebouwd, Maar dat komt weldra, en als dan de Delft genormaliseerd is, n.l. verbreed en voorzien van goede walkan ten, dan zal blijken, dat deze brug past bij de omgeving van den Westkant van Haarlem. DE EERSTE K. L. M. DOUGLAS OP WAAL HAVEN AANGEKOMEN. Naar wij vernemen is det eerste van de serie door de K. L. M. bestelde Douglas D. C. 2- vhegtuigen, de „Gaai" Maandagmorgen op Waalhaven geland. De andere Douglas-vlieg- tuigen zullen thans geleidelijk volgen. Hebt U iets op te ruimen Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad 1 3 regels 30 cent elke regel meer 1 0 cent. (Op het schoone eiland Bali is een luciferssmokkelarij op groote schaal ontdekt.) Uit het sprookjeseiland Bali. 't Ideaal toeristenoord, Wordt in deze nieuwe lente, Ook een nieuw geluid gehoord. Op dat brokje aarde, badend In den tropenzonneschijn. Blijkt het leven dus toch ook niet Louter poëzie te zijn. Want ook daar gebeuren dingen, Hoe bekoorlijk het ook liikt. Die het zonlicht niet v. .magen, Zooals uit dit vuurwerk blijkt Onlangs moesten Balineezen. Die een vuurslag wilden slaan. Voor de Bali-balie komen Om terecht terecht te staan. Ach, 't is altijd weer hetzelfde, Zelfs in 't liefste sprookjesland, Dat hij, die met vuur gaat spelen, Aan het eind zijn vingers brandt. Ludendorff's zeventigsten verjaardag. Den maarschalksstaf geweigerd? MUNCHEN, 9 April (V.-D.). Naar van welingelichte zijde verluidt, zou Adolf Hitler den voormaligen Duitschen opperbevelhebber generaal Von Ludendorff ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag den maarschalksstaf hebben willen aanbieden, doch zou Luden dorff om onbekende redenen de benoeming tot veldmaarschalk geweigerd hebben. Minister Gcebbels heeft aan generaal Von Ludendorff ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een gelukwenschtelegram gezon den, o.a. inhoudende: „Den grooten veldheer van den wereldoorlog, die 4 jaar lang de zwaarste verantwoording droeg, die ooit op menschenschouders rustte, den moedigen belijder van een nieuwe wereldbeschouwing."' Gisterenavond reeds heeft een delegatie van den Kyffhausner-bond den generaal in zijn woning aan het Starnbergermeer geluk gewenscht, waarbij Ludendorff de hoop uit sprak, dat het nieuwe leger „bezield moge zijn door den geest van de oude weermacht." Een groote menigte stond voor zijn huis ver zameld. De Daily Telegraph meldt uit Munchen, dat generaal Ludendorff aan den vooravond van zijn zeventigsten verjaardag als zijn meening heeft uitgespi-oken, dat bewapeningsbeper king immoreel is, aangezien het een beleedi- ging is voor de goddelijke en heilige wetten. Hij voegde hier aan toe, dat alleen door een volledig afstand doen van het Christendom Duitschland de noodzakelijke eenheid zou verkrijgen, welke het in 1918 zou hebben gered. De K XVIII. De laatste zending voor de bemanning. Het Comité „Onze Marine" deelt mede dat er voor de bemanning van Hr. Ms. K 18 nog éen zending zal worden verscheept waardoor het Nederlandsehe volk op daadwei-kelijke en rechtstreeksche wijze contact heeft met en belangstelling toonen kan voor de op varenden van de K XVHI op hun wereldreis. Deze laatste zending wordt op 26 April verscheept en verzonden naar Fremantle in Australië. Het is dus laatste gelegenheid om tij.dens deze reis nog iets voor de bemanning te doen. Het comité Onze Marine (gironum mer 42883 Postbus 6 Den Helder) verwacht dat velen in den lande deze laatste gelegen heid zullen aangrijpen om van hun daad werkelijke belangstelling en sympathie te doen blijken. Betreffende het aanbieden van gedenk raam en herinneringsboek volgen nadere mededeelingen. Een foto van den traditioneelen strijd op de Theems tussclien de ploegen van Oxford en Cambridge, welke ook dit jaar weer met groot verschil door de Cambridge-studenten gewonnen werd. FELLE BRAND TE NIJMEGEN NIJMEGEN, 9 April (V.D.) In den afge- loopen nacht om ongeveer 11 uur'is de brand weer gealarmeerd voor een zwaren brand, ont staan in perceel Lange Hezelstraat 41, waarin gevestigd is een zaak in kruideniers- en ko loniale waren van den heer P. Burgers. Het perceel is onbewoond. Het onderzoek van de brandweer wees uit, dat het vuur reeds aan de achterzijde was doorgedrongen tot de be lendende perceelen, in gebruik als slagerij van den heer Benning op no. 39 en als banketbak kerij van den heer Wijers op no. 43. Door de brandweer werden slangen gelegd door de belendende perceelen, teneinde het vooral in de benedenachtervertrekken van perceel nog 43 woedende vuur te bereiken. Eerst na langdurigen arbeid slaagde de brand weer erin het vuur te localiseeren; de schade is zeer aanzienlijk. Het, pand van den heer B is vrijwel uitgebrand, van de bakkerij van den heer W. werd het benedenachtergedeelte ver woest, terwijl het perceel van den heer Ben ning vooral aanzienlijke waterschade kreeg. De aangerichte schade wordt door verzeke ring gedekt. MacDonald, Simon en vermoedelijk Flandin zullen op Stresa tegenwoordig' zijn. pag. 4 De collectieve boerenbedrijven in Rusland worden gewijzigd. pag. 4 In het radioproces te Berlijn zijn gisteren de eischen bekend gemaakt. pag. 4 De Rotterdamsclie politie heeft een opium- en valsch gcld-affaire tot een oplossing ge bracht. pag. 3 De patroons in dc sigarenindustric handha ven hun eischen. pag. 3 Gasvertooning in de residentie. pag. 1 B. en VV. van Haarlem willen plantsoenen in werkverschaffing laten aanleggen. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer C. J. Mieras. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Stresa. Mr. Eiias: Wij in den **aag. Dl*. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. pag. 3 pag. 7 A. Meilink over de bloem van den dag: Cy clamen pag. 7 Van onzen Londcnschcn correspondent: De Engelsche vredesenquête. pag. 4 II. G. Cannegieter: Tooneelavond Nieuw Leven pag. 4 W. Sch.: Beleefd Breda vraagt stilte. pag. 7 Prof. Banse weer in actie. Boek over Duitschen opmarsch in het Westen. Nederland moet veroverd worden! MOSKOU. 9 April. (V. D.) De ..Pravda" publiceert uit het juist verschenen boek van den nationaal-socialistischen Prof. Banse ..Volk und Territorium im Weltkriegè" het Duitsche plan van den opmarsch in het westen en de veroveringsplannen in het Oos ten tot vereeniging van alle Duitsche gebie den tot een machtigen staat, welker gren zen ver over die van 1914 zullen reiken. Zoo wel Oostenrijk als Nederland zouden ver overd moeten worden, terwijl van bijna alle Europeesche landen, zooals België. Zwitser land, Italië. Joego-Slavië.' Tsjecho-Slowaki.ie, Polen. Lithauen en Denemarken stukken geannexeerd zouden moeten worden, even als van Frankrijk een gedeelte ten Noorden van de lijn Calais-Nancy, teneinde de Noord zeekust tegenover Engeland te beheerschen. De „Pravda" knoopt hier een waarschuwen de beschouwing over het nationaal-socialisti- sche oorlogsgevaar aan vast. GOLDEN LANE. Londen's Vuilste Straat. In Golden Lane wordt uw halsboord het vuilst. Golden Lane is een straat in de City van Londen en een riiksdepartement. voor wetenschappelijk en industrieel onderzoek heeft juist ontdekt dat de vuile atmosfeer van Londen nergens zoo vuil is als in die Golden Lane. Geen straat dan in Londen zoo heeft men juist kunnen uitmaken heeft een bedriegelijker naam. Men heeft wel eens verteld, dat er straten in Londen zijn die letterlijk met goud ziin geplaveid. Pla veisel"' moet men hier echter niet te letter lijk opnemen. De straten die zoo rijk zijn van dek hebben vele goudsmidswerkolaatsen en de mannen die er werken schudden goudstof van hun kleeren op straat wanneer zij hun werk verlaten en huiswaarts snellen. Golden Lane is niet zulk een straat. Er zijn geen goudsmidswinkels, wel groothandelshuizen voor lintjes en strikken en veiligheids scheermesjes. De gouden laan is geplaveid met teer en roet en andere atmosferische, onzuiverheden, welke rookende schoorsteen en uitspuwen, dan elke andere Londensche straat. Het rijksdepartement voornoemd plaatst allerwege in Londen zijn instrumenten om het gewicht van afcmoferisch vuil in de stad te kunnen bepalen, Geen instrument heeft zooveel werk te doen als dat hetwelk is geplaatst op het liikenhuisje in Golden Lane. Voor 1933 registreerde het voor de lan met den kostbaar klinkenden naam een ge middeld vuil gehalte van 5.5 ton per vler kante mijl. Voor 1934 was het gewicht bijna verdubbeld. Deze verdubbeling is wat raad selachtig, maar ze is niettemin een feit. Het is alsof de rook der schoorsteenen zich ge heimzinnig en onweerstaanbaar tot deze straat tusschen het station Liverpool Street en het Hoofdpostkantoor aangetrokken voelt aldus nogmaals bevestigend dat ..am Golde haengt nach Golde diaenat doch alles"'. De nieuw verkregen kennis heeft haar ben te doen weten nu dat zij niet met een half doozijn zakdoeken per dag kunnen vol- -taan om hun gezichten redelijk schoon te houden, maar er een dozijn minstens voor noodig hebben.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1