DE BILT DINSDAG 9 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Veertig jaar S. D. A. P. te Haarlem. Herdenkingsbijeenkomst in het Concertgebouw. Rede van den heer Vliegen. De Federatie Haarlem van de S.D.A.P. heeft Maandagavond in het Concertgebouw het feit herdacht, dat voor 40 jaar in deze gemeente een afdeeling van deze partij werd ongericht. Omstreeks 8 uur opende de heer S. P, Doek. voorzitter van de Federatie, de bijeenkomst met er aan te herinneren, dat voor 40 jaar, op 5 April 1895, enkele leden tot de oprichting van een afdeeling van de S.D.A.P. besloten, waarbij o.a. de heer Joosten. Men zou, aldus spr., van mij kunnen verwachten een overzicht van datgene wat er in deze 40 jaar alzoo ge passeerd is, doch helaas, dit is niet mogelijk, omdat uit den ouden tijd ons geen gegevens ten dienste staan. We hadden reeds maatregelen getroffen om op deze bijeenkomst één der oprichters, de heer Joosten, te huldigen, doch de onverbid delijke dood rukte hem uit ons midden, al vorens wij aan deze herdenking toe waren. Het is zijn naam die thans een schaduw werpt op deze herdenking, omdat wij hem niet meer kunnen huldigen Aan allen, die met ons gestreden hebben en niet meer zijn. op dezen dag een woord van hulde en dankbaarheid voor hetgeen zij voor de beweging gedaan hebben. In enkele oogenblikken stilte werden hierna de dooden herdacht. Vervolgens werd door den heer Doek het baanbrekend werk van wijlen den heer Nagt- zaam, pionier in de gemeentepolitiek voor de S.D.A.pin dankbare herinnering gebracht, waarna hij zijn inleidend woord besloot met een opwekking voor de a.s. verkiezingen. Onder leiding van den heer Bram Bleek rode, kwam vervolgens ten tooneele een groep je artisten onder den naam „Solidariteit". Al vorens met de afwerking van hun programma te beginnen, deelde de leider mede, dat de autoriteiten verboden hadden eenige gedich ten voor te dragen w.o. Van Collem's „Gebed te Waalwijk". Volgens spr. was Haarlem de eenige stad, waardit het gezelschap over komen was. Op zeer beschaafde wijze werd er gemusi ceerd, gezongen en gedanst en enkele revolu tionaire gedichten gezegd. Rede van den heer W. H. Vliegen. Hierna was het woord aan den heer W. H. Vliegen, die bij zijn verschijning op het po dium met een hartelijk applaus begroet werd. Wat hier in Haarlem vóór veertig jaren ge beurd-is, zeide spr., heeft vervolgens in het geheele land plaats gegrepen en er is geen land, dat op beschaving aanspraak kan ma ken, waar niet het socialisme is opgestaan om een aandeel te hebben in de cultureele ontwik keling van dat land. In dezen tijd, aldus spr., staan we echter voor de vraag, of het socialisme zal voeren naar dé overwinning, of dat neergang haar deel zal zijn. Is het socialisme in een dus danig^ crisis geraakt, dat het gewettigd is te twijfelen aan haar victorie? Het is door de eeuwen steeds zóó geweest, dat een nieuw beginsel, dat haar kracht vindt in dé geestelijke bevrijding, eerst dan kwam, wanneer het oude verschrompeld was Verschillende partijen laten op het'oogen- blik anti-kapitalistische klanken hooren, het geen naar het oordeel van spr. vooral te con- stateeren valt bij de Icatholieken. Bij de be strijding van het kapitalisme, is het echter een kwestie van de eerste orde. dat men niet al leen weet wat men niet wil. maar ook wat men wel wil. En,'juist dit is wat den socialis ten de bezieling geeft; Bij de verdwijning "van het kapitalisme, zal er. slechts 'één niéuwe maatschappijvorm voor in de plaats kunnen' worden gesteld n.l. dé socialistische ordening. In.verschillende'-laiïdén'heeft het fascisme met niet gering succes getracht het socialis tisch principe uit te buiten tegen het kapi talisme. Dezer dagen neemt men, zoo zeide spr. dit verschijnsel ook in ons land waar. vooral, toegepast door de N.S.B., een niéuwe politieke partij, die zegt geen politieke par tij te zijn. Spr. zeide dit raadsel niet te kun nen oplossen. In de Tweede Kamer heeft Jhr. de Geer eens gezegd, dat wanneer dé dokters geen raad meer weten, de kwakzalvers aan de beurt komen. Men schijnt dus nu geen raad meer te weten en de kwakzalver verschijnt. De N.S.B. beweert in ,een verkiezingspamflet' den kiezers geen belofte -te zullen doen. zoo- als de politieke partijen voorheen én thans nog dóen, doch in hetzelfde biljet staat een; geheele lijst met beloften, die spreker aan de vergadering voorlas. Spr. stelde de vraag wat 't dan wel zou wor den, als de N.SB. nu eens wel iets zou gaan beloven. De niets belovers spiegelen een we reld voor. waarnaar iedereen zou snakken. Nu aangestuurd wordt op socialistische or dening, is het. volgens den heer Vliegen wel eigenaardig, dat er menschen komen, die met gebruikmaking van den naam socialis me. aansturen op de felste reactie, een reac tie die aanstuurt op vernietiging van wat het socialisme heeft veroverd aan rechten. So cialisme beteekent ordening, terwijl het fas cisme aanstuurt op de dictatuur, het regee- ren van den enkeling, op vernietiging van de verkregen volksrechten. Wanneer een regeering in een democra tisch land niet voldoet aan den eisch van het volk. dan wordt zij naar huis gezonden. In dictatoriale landen blijft de regeering -zoo lang zij de beschikking heeft over de geweld- middelen. Hierna ging spreker den chaos, waarin het kapitalisme met zijn vrijheid van productie en distributie ons gebracht heeft. na. Van alles is er overvloed en toch zijn er millioe- nen, die gebrek lijden en niets van dien overvloed kunnen krijgen. We staan versteld van de ontzaglijke kracht en rijkdom, die er is. dank zij de geestelijke vermogens van de mensehheid, doch in plaats van een zegen, is dit alles een vloek voor haar geworden. Het eenige wat hier ontbreekt is een behoorlijke j organisatie, is ordening. Dit nu te 'organi- seeren zal de aaak zijn van de sociaal-demo cratie. De thans gevoerde Nederlandsche politiek, is naar spr.s oordeel de politiek van het markeeren van de pas, een politiek waarbij men stappen doet, maar niet vooruit gaat. Wat wi.i echter moeten hebben, is structu- reeie politiek, een politiek die het wezen, de structuur verandert. De N.S.B. doet mee aan de Statenverkie zing, om zetels te krijgen in de Eerste Kamer. Aan positieve politiek kunnen zij hier niet medewerken, omdat de Eerste Kamer mist het recht van initiatief. Wat zii wel kunnen is tegenhouden wat de Tweede Kamer beslo ten heeft en dat is,nu de fascistische poli tiek, aldus spr. De socialisten hebben de kern te vormen in ons land van cle anti-kapitalistische elemen ten. maar teveps de bevordering te bewerk stelligen van de socialistische structuur. Spr. beëindigde zijn betoog met een op wekking om te blijven strijden voor de ver wezenlijking van het socialisme. Zijn rede werd met een langdui-ig applaus beloond. Hierna had er een korte plechtigheid plaats. De heer S. P. Doek huldigde den meer dan 40-jarigen arbeid dien de heer W.I-I. Vliegen voor de S.D.A.P. verricht had. Na mens allen bracht hij hem hiervoor hulde en dank en bood hem een bouquet roode an jers aan. Luid applaus steeg uit de vergade ring op. overgaande in het zingen van den „Socialïstenmarsch". Na dien was het wederom het gezelschap „Solidariteit", dat de aanwezigen nog gerui- men tijd aangenaam bezig hield. Het gebo- dene werd zeer op prijs gesteld, gezien het hartelijk applaus, dat telkenmale opklonk. De bijeenkomst werd omstreeks elf uur be sloten door den Federatievoorzitter met een woord van dank aan allen, die tot het slagen hiervan hadden bijgedragen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeen komsten organiseert deelt ons mede dat Don derdag 11 April a.s. des avonds te 8 uur in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan zal spreken de Volksevangelist Jan Sevensma uit Amsterdam. Op Dinsdag 16 April hoopt op te treden Ds. A. M. Berkhoff voorheen Christ. Geref. Predikant te Amsterdam, en Sneek, welke zal spreken over het onderwerp: „Een aanhoudend onweder". De bijeenkomsten zullen gedurende de zo mermaanden worden stopgezet. De sluitings samenkomst zal plaats vinden op Donderdag 9 Mei a.s. NEDERLANDSCHE ZENDINGS- VEREENIGING. Donderdag 11 April a.s. des avonds te 8.15 uur zal een zendingsbijeenkomst gehouden worden, in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104. waar zendeling H. Lasschuit zal spreken over het onderwerp „Ons leven en onze arbeid onder de heidenen en Mohame- danen op Halmaheira en West-Java" toege licht door lichtbeelden. EXAMEN INSTITUUT PONT. Bij de op 25 en 26 Maart 'te Haarlem ge houden openbare examens door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag, slaag den de volgende candidaten: Voor snelheidsdiploma machineschrijven de dames: E. Brantjes, E. da Costa, N. Croese C. Dekker, T. Janssen, T. Nienkemper. C. Penaat. I. Polderman, A. Tepe, N. Telchuys. B. Verwer, E. Vonk, P. Vogelzang. Voor praktiikdiploma machineschrijven de dames: V. Braam. G. Eimers. R. Erkelens, C. Grootenboer, Mr. W Joosten. B. Kerkhoff. 3. Korringa, G. du Moulin. L. Max. D. Moer man. J. Jepsen, C. Roozen, L. Schrijvers, P Schreurs, H. van Servellen, J. de Wilde, L. Witte, en de heeren: R. H. van Dam, J. Fort- gens H. M. Hesmerg, J. van Ikelen, R. Kra mer. A. Véster. Dictaatstenograaf Nederlandsch: de dames O. Kroes. H. M. Moerman, T. Nienkemper, C. Cssewaarde. Kantcorstenograaf Nederlandsch: de damec V. Braam, T. Bunt, A. Bijster. E. Doornebos C. Eimers, R. Erkelens. C. Grootenboer. Mr W. Joosten. G. du Moulin. W. Snel. P. Vogel zang. L.' Witte en de heeren C. G. van Haas ter. H. I.. Hennekam. H. M. Hesmerg. Kantöorsteiiograaf Düitscli 100: C. Dekker." L. Schrijvers, A. Tepe. Kontoorstenograaf EngeL-cli 130- de dame- T. Janssen, N Telchuys, B. Verver. Kantoorstenograaf Engelsch 100: de dames C. Dekker, B. Kerkhoff. Nederlandsche handelscorrespondentie: de dames L. da Costa, R. Erkelens, H. M. Moer man, T. Nienkemper, C. Ossewaarde. GEREFORMEERDE KERK. Ds D. Zemel (oud-Haarlemmer) staat met Ds. D. Broer te Surhuisterveen op een tweetal voor Koog Zaandijk.è GYMNASIUM. B. en W. stellen voor aan het Gymnasium te benoemen tot tijdelijk leeraar in de oude talen F. Nuys. te Heemstede en in de geschie denis A. J. C. Rüter te Bloemendaal. Het verkeersexamen der schoolkinderen. Financieele medewerking gevraagd. De heer G. A. Draijer. hoofdinspecteur van politie, heeft eenige dagen geleden aan de burgers van Haarlem steun gevraagd voor het zoo nuttige verkeersexamen. dat aan niet minder dan elfhonderd Haarlemsche school kinderen wordt afgenomen. Een bedrag' van f 250 was noodig om de noodzakelijke on kosten te bestrijden. Vanmorgen deelde de heer Draijer ons mede, dat hij wel dankbaar, maar nog niet voldaan was, want er is nog slechts een gering bedrag binnen gekomen. Hij vermoedt dat de Haarlemsche burgers het op het oogenblik zeker te druk hebben met de feestweek, om ook nog aandacht aan dit verkeersexamen te schenken. Toch hoopt hij, dat men in de beurs zal willen tasten om een penningske voor dit goede doel te of feren. Bij de kinderen zelf bestaat gelukkig heel veel belangstelling voor dit examen. Zoo hebben op één der Haarlemsche scholen een 12- en 13-jarige leerling, die zelf aan dit examen hadden deelgenomen, spontaan het initiatief genomen om bij de leerlingen te collecteeren. Met een verheugd gezicht waren zij de kamer van den heer Draijer binnen gekomen. Zij overhandigden hem een lijst met namen», waarachter vele kleine bedragen stonden genoteerd, Op die sympathieke ma nier hadderi de wakkere jongens kans ge zien, een bedrag van f 2.75 1/2 bij elkaar te verzamelen. Met buitengewone dankbaar heid werd dit bedrag in ontvangst genomen. Gehoopt wordt. dat. de leerlingen van andere scholen dit mooie voorbeeld zullen volgen Reeds op den eersten dag van het examen was een enthousiaste jongen bij den heer Draijer thuis gekomen met verzoek of hij voor dit doel een gulden uit zijn spaarpot mocht geven. Ook bij volwassenen wordt belangstelling voor dit verkeersexamen getoond. Heden morgen vervoegde zich een werklooze bij den heer Draijer, aan wien hijzeven reepen chocolade overhandigde, met verzoek om die vanmorgen aan de beste deelnemers van het examen uit te reiken. Ook deze mooie uiting van medeleven werd dankbaar geaccepteerd. Gaarne wekken wij onze lezers op, alsnog een steentje tot het welslagen van dit zoo bij uitstek nuttige examen bij te dragen. f 1000.— BELONING. voor een goede naam voor de nieuwe flacon TALENS VULPENINKT. Elke koper van 1 flacon (40 cent) heeft een kans op de hoofdprijs van ƒ300. Inlichtingen bij Firma ANTON DE ROOIJ, ANEGANG 14 Telefoon 11963. (Adv. Ingez. MedJ meldt: Hoogste barometerstand 765.0 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 738.4 m.M. te Malinhead. en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nu en dan eenigen regen. Iets zachter 's nachts. Uit het Buitenland Weinig verandering. Zachtere nacht mogelijk. Er kwam in de algemeene drukverdeeling nog weinig verandering. Over het Zuiden van het waarnemingsgebied en over Groenland blijft de hooge druk stand houden, daartus- schen bewegen zich voortdurend depressies van West naar Oost. De gisteren genoemde secundaire is Oostwaarts afgetrokken, terwijl zich thans weer een nieuw daalgebïed be vindt over het midden van de Britsche Eilan den en de Westelijke Noordzee. Het weer is onder invloed van de oceanische luchtmassa's over het geheele waarnemingsgebied zacht en regenachtig. Sinds gisteren zijn bijna overal de temperaturen weer gestegen, uitgezonderd in Noordoost-Scandinavië, Zuid-Frankrijk, plaatselijk in Duitschland, Rond het Kanaal en over de Zuidelijke Noordzee waait het krachtig. In het overige gebied meest matig. Er is ten onzent nog slechts weinig veran dering in den heerschenden weerstoestand te wachten, waarschijnlijk zal de nacht wat zachter zijn Barometer Stand van heden morgen 752 m.M. Vorige stand 748 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 9 April: Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 April. Bevallen 5 April: T. v. d. HolstStroobach, z.; K. M. BöhniVreenegoor, z.; M. B. v. d. HurkRomijn, z.; W. Griffioen—Wevers, z.; 6 April: p. SchoustraTerol, d.; G. Bouman v. Zuilichem, z.; 7 April: L. RootEnnenga, z.; C. E. IlartelLangeveld, z.M. Zeepvat Martens, z.; E. Boeree—Thiemann, z.; 8 April: C. J. G. Johnvan Strien, d. Overleden 5 April: C. C. Knipscheer, 85 j., KL Houtweg; 6 April: C. Huijbensv. d. Vel den, 74 jRamplaan; H. C. v. d. Meerde Graaf, 73 j.. Marsstraat; 7 April: J. v. Waarde. 58 j., Paul Krugerstraat; H. A. J. Kaan, 16 j., Acaciastraat. SMIRNOFF OVER SOER. Het Alg. Handelsblad heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan bij de zoo roemrijke snelle retourvlucht naar Batavia in December 1933, Smnirnoff, die in die acht of negen da gen' van spuannende werkzaamheid altijd te zamen heeft gezeten met Soer, met dezen „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maar in vage bewoordingen uit. Maar wat hij zegt, is toch wel heel mar kant. 't Is een antwoord opeen onuitgespro ken vraag. Och, man, wij vliegers van de K. L. M. wij denken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten-weer. door mist. door sneeuw. Wij vliegen en denken maar: 't gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waarlijk niet toereikend om alle geheimenissen van de natuur te doorgronden. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar is is verschrikke lijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee als boven bijvoorbeld als daar boven Sauerland. Zou het misschien ijsafzetting geweest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij 't eigenlijk nooit wat het precies geweest is, nu ze allemaal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waarom heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar Smnirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet ik niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat ie deed. Altijd. En er zal heuseh wel een reden geweest zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achterna wordt altijd te veel gepraat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een primatoestel, de motoren waren onberispelijk, Soer was een prachtvlieger.... waarachtig het zijn daar omstandigheden gemeest, waai de beste van ons waarschijnlijk machteloos tegenover zou hebben gestaan Moet je vanavond nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer eischt deze men schen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. AANBESTEDING. Hedenmorgen heeft de heer Bern. Ooms, ar chitect, aanbesteed het verbouwen van de turnzaal van hotel-restaurant „de Leeuwerik" aan de Kruisstraat. Laagste inschrijvers wa ren de heeren J. C. de Zwarte en J. Verheul voor f 2144, Steun voor bloembollen kweekers. De uitbetaling. Wij ontvangen het volgende communiqué van het Landbouw Crisis Comité: Onder verwijzing naar de Crisis-Steunbe- schikking 1934 XXVHI (bloembollen) en het Reglement Steun Bloembollen 1934, wordt aan belanghebbende bloembollenkweekers, die krachtens bovengenoemde beschikking in aan merking komen voor uitbetaling van steun in verband met de door hen in de maand Decem ber jl. bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale ingeleverde bloembollen, kennis gegeven, dat met de uitbetaling van de steunbedragen met ingang van 1 Mei a.s. een aanvang zal worden gemaakt. De uitbetaling zal geschieden naar gelang het ter dekking hiervan te innen fonds, als hieronder vermeld, aanwezig is. Voor de eerste uitkeering zal een bedrag van f 400.000 uitsluitend als voorschot uit het Landbouw- Crisisfonds worden verstrekt. Teneinde bovengenoemd fonds te kunnen vormen, zal den georganiseerden bloembollen kweekers bij de Nederlandsche Sierteelt-cen trale naar rato van het door hen beteelde op pervlak per groep bloembollen t.w. Hyacinten, Vroege Tulpen. Late Tulpen, en Narcissen, door hen beteeld in het oogstjaar 1934/1935, in de eerste helft van April a.s. een schuldbe kentenis ter teekening worden aangeboden, resp. op basis van f12, f4, f4 en f4 per are, waartegenover hun de betrekkelijke teeltver gunning zal worden uitgereikt. Van deze volgens art. 5 der Teeltbeschikking Bloembollensaneeringsplan 1934 verschuldig de heffingen zal voor iedere groep een nader door het Bestuur der Nederlandsche Sierteelt centrale bekend te stellen bedrag per are als eerste heffing worden ingevorderd, als benoo- digd is tot het vormen van de gelden, welke beschikbaar moeten zijn, teneinde over te kun nen gaan tot de uitkeering over het ingelever de surplus krachtens hoogergenoemde Crïsis- Steunbeschikking. Bij deze invordering zullen de invorderings bedragen, waar mogelijk, worden verrekend met de steunbedragen. Mochten de nader bekend te maken hef fingsbedragen per are een overschot opleve ren, zoo zal restitutie van het te veel gehevene ponds-ponds gewijze plaats vinden. Mocht daarentegen blijken, dat de binnen gekomen gelden ontoereikend zijn, dan'zal tot een tweede invordering worden overgegaan. Een ieder wordt derhalve aangeraden in de eerste helft van de maand April a.s. ter tee kening aangeboden schuldbekentenissen, wel ke zijn gebaseerd op de maximum heffingsbe dragen van resp. f 12, f 4, f 4, f 4 te teekenen, daar anders de teeltvergunningen niet zullen worden uitgereikt en men zich derhalve bij de daa.na ie houden controle te velde bloot s Tt aan een vervolging wegens het telen van bloembollen zc Ier tr.s1'"evening. Het ligt in het voornemen aan diegenen, die nalatig mochten zijn in het betalen van de heffingen, voor het teeltjaar 1935/1936 een teeltvergunning te onthouden, waarmede voor namelijk beoogd wordt die kweekers te tref fen, die onwillig mochten zijn hun verplich tingen na te komen. Voorts ligt het in de bedoeling de z.g. roe- belasting ad f 0,35 per are, welke in hooger genoemde heffingsbedragen is inbegrepen, voor het teeltjaar 1934/1935 terug te brengen tot f 0,30 per are en de exportheffïng ad 3 ten honderd, vide art. 9 van de Exportbeschikking 1934, per 1 Mei 1935 te heffen op basis va,n, 2 1/2 ten honderd. Oók deze exportheffing zal zooveel mogelijk mét" bovenbedoelde steun bedragen worden gecompenseerd. BUITENLANDERS IN HET NEDERLANDSCHE FILMBEDRIJF. De minister van sociale zaken is op grond, mede van het persoonlijk onderzoek, tot de overtuiging gekomen dat het verrichten van arbeid van buitenlanders bij de filmproductie slechts in zeer bijzondere gevallen noodig moet worden geacht. Aanvragen om vergun ning voor het werken van buitenlandsche krachten in dat bedrijf zullen hier rekening mee dienen te houden. Indien filmproducen ten niettemin een arbeidsovereenkomst met een buitenlander willen sluiten zullen zij in de toekomst geen tegemoetkoming kunnen verwachten indien zij zich reeds met den bui tenlander verbonden hebben alvorens omtrent de vergunning overleg te hebben gepleegd met den directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Uit Haarlem-Noord. NIEUWE SCHAAKCLUB. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprich ting van een schaakclub in Haarlem-Noord. Men gaat hierbij uit van de overweging, dat er in een zoo uitgebreid stadsdeel, als Haar lem-Noord, dat bijna een derde van Haar lem's bevolking omvat en dat, naar men weet, een groot aantal schakers telt, waar onder bekende, sterke spelers, alle reden daar voor is. De bedoeling zou zijn de nieuwe club ge durende de aanstaande zomermaanden dus danig tot ontwikkeling te brengen dat zij tegen het najaar gereed is om deel te nemen aan bondswedstrijden. UIT DE PERS INMENGING IN DEN VERKIEZINGS STRIJD De Amsterdamsche politie heeft dezer dagen een verkiezingsplaat van den Vrijheidsbond, waarmee tegen aan fascisme en nationaal socialisme verbonden concentratiekampen werd gewaarschuwd, in beslag genomen. Vol gens een protest van den Vrijheidsbond zou dit uitgelokt zijn door een protest van de Duitsche regeering. De N. Rott. Crt. schrijft over dit geval: „Verbeeldt u, dat de Nederlandsche Regee ring zich zoo iets in Duitschland veroorloven zou! En kunt gij u indenken dat een Duitsche autoriteit dan maar direct chapeau-bas zou gaan spelen?" „Overigens begrijpen wij de Duitsche oppo sitie tegen de plaat van den Vrijheidsbond niet. Aanvankelijk scheen zij hierop te berus ten, dat men van Duitsehsn kant meende, op de plaat S. A.-mannen afgebeeld te zien. De Vrijheidsbond spreekt tegen dat er S. A.- of S. S.-mannen op de plaat zijn geteekend, maar al ware het zoo als men van Duitschen kant meent, zou dat dan nog zoo erg geweest zijn? De Duitsche concentratiekampen zijn volgens de officieele Duitsche uiteenzettingen geen strafkolonies of inrichtingen om de menschen iets onaangenaams aan te doen, maar veel- eèr een soort van opleidingsinstituten, waar degenen die nog niet tot het nationaal-socia- lisme bekeerd zijn, daaromtrent worden onder wezen en daartoe worden bekeerd. Zij behoo- ren tot het systeem, om langs alle daartoe openstaande wegen, de eenheid onder het1 Duitsche volk te verwezenlijken. Dit systeem zou echter volstrekt in strijd zijn met het nationale karakter van een volk als het Nederlandsche, dat zijn inzichten en overtuiging niet langs den weg van dwang opgelegd wil zien, doch zich in vrijheid wil vormen. Kan iemand, mag iemand, die buiten ons volksleven staat, er aanstoot aan nemen, zoo door een treffende voorstelling in een tijd waarin Duitsche opvattingen hier worden ge propageerd, op dit onderscheid in nationaal karakter wordt nadruk gelegd, en gewaar schuwd wordt, dat wat in Duitschland mag passen en wordt aanvaard, hier te lande vol strekt misplaatst zoude zijn? Het Duitsche protest kan, dunkt ons, slechts berusten op gebrek aan inzicht of angstig ge weten. De Duitsche autoriteit, die zich in onze binnenlandsche aangelegenheden mengde had zich hiervan wel eens rekenschap mogen ge ven. En de Nederlandsche autoriteit, die zich aan de Duitsche inmenging gevangen gaf, ze ker niet minder". BLOEMENDAAL Een plan voor Bloemendaal aan Zee. Architect Auke Komter als spreker. Op uitnoodiging van Bloemendaalsch Week blad zal de architect Autoe Komter a.s. Vrijdag avond in het Jeugdhuis een lezing houden over „Een plan voor Bloemendaal aan Zee". VOORDRACHTAVOND DOOR LEERLINGEN VAN RIEK VAN DER VELDEN. Onder groote belangstelling van de zijde der ouders en andere familieleden der jeug dige executantjes. (de groote zaal van het Jeugdhuis was geheel bezet!) werd Maandag avond een voordrachtavond gehouden door de leerlingen van Riek van der Velden. 't Spreekt vanzelf dat men z'n eischen bij het luisteren naar het gebodene niet te hoog moest stellen. Daarvoor vertoonden de leerlin gen te weinig overeenkomst met een jeugdi gen Mozart of een Paderewski en bovendien was de bedoeling van den avond ook niet, den bezoekers een avond van hoog muzikaal genot te verschaffen, 't Waren leerlingen en hun prestaties vertoonden al de kenmerken van leerlingenwerk. Maar 't gehoor was wèl- willend gestemd en daardoor niet karig met z'n applaus na elk nummertje. Zoo verschil lend de leeftijd der optredenden was, zoo verscheiden was ook het gehalte van hetgeen zij ten gehoore brachten. Elk nummertje te bespreken en te vermelden, heeft' geen zin. Daarom memoreeren we slechts een enkel als goed geslaagd, zooals „Die Mühle" van Schultz, voorgedragen op de piano door Wini van der Linden en Jan Tinkelenberg. Verder kregen we nog het optreden van de beide meisjeskoren. Voor de pauze lieten de jongste na de pauze de oudere meisjes zich hooren. Wie wel eens naar het radio-kinderkoor, van Ja cob Hamel luistert, zal gisteravond verschil lende bekende liedjes gehoord hebben. Bij deze koortjes verleende mej. B. Brussaard haar medewerking als begeleidster op den vleugel. De verschillende nummertjes werden zuiver en allerliefst gezongen, 't Applaus was dan ook welverdiend en mej, van der Velden mag over haar succes wel tevreden zijn. De avond werd volgens programma beslo ten met een sonate in d dur voor 2 piano's van A. Mozart, voorgedragen door de dames B. Brussaard en R. v. d. Velden. Dit zal dus wel een waardig slot gevormd hebben van den goedgeslaagden avond. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. van Ommeren en M. J. Driessen; P. de Jong en J. H. Ruijgrok; J. B. Klaarhamer en B. Greger; A. J. M. Lohman en P. A. Schröer. Overleden: J. de Jongh 69 j., echtgen. J. W. Jurrema: overleden te Amsterdam. M. D. de Lange 79 j., wed. van W. de Ruijter; M. van Ree 74 j., wed. van P. W. Bouman. VERGADERING VRIJHEIDSBOND. De afd. Bloemendaal van den Vrijheids bond houdt een openbare vergadering op Woensdag 10 April in Vreeburg. Het woord zal worden gevoerd door Mr. A. J. Enschedé, Mi-. A. J. R. Mauritz, Mr. C. H. Guépin en A. J. Hendriks. TENTOONSTELLING SLOYDWERK. Het sloydwerk, dat gedurende de winter maanden door de leerlingen van School B aan den Vijverweg is gemaakt, zal Woensdag middag 10 April van 35 uur in het gym nastieklokaal van de school aan den Vijver- weg tentoongesteld worden. AGENDA Heden: DINSDAG 9 APRIL Stadsschouwburg: Annie van Ees in „Boefje" 8.15 uur. Gem. Concertgeb.: Weldadigheidsconcert. „Johan Steenman's orkest" o.l.v. Felix de No bel. Medewerking van Harry van Oss. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Dolle Hans" en „1-Iet Heksenlied8.15 uur. Frans Hals Theater: „Bengaalsche Lan siers", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ellendigen". Op het tooneel: Steffan en partner, musical-comedy-act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven gaat ver der". Op 't tooneel: The Solo's, Steeple Chase on Hands. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One Night of Love" geprolongeerd. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Vel sen: Raadsvergadering, 7 uur. WOENSDAG 10 APRIL S ta dsschouwbu rg, Wilsonsplein: Tweede voordrachtavond der leerlingen van de Mu ziekschool (directeur A. de Vogel). -7.15 uur. Ged. Oude Gracht 41: Algemeene ledenver gadering Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. 8.30 uur. Gem. Concertgebouw: Ds. Van Duyl spreekt voor de N. S. B. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2