LEN. t De bloem van den dag. Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 10 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 WhUXH l/CUt UleuztH th. Qtucih.. door TJEBBO FRANKEN. XXIII Maar gij zijt nu eenmaal in de sfeer der school, gij steekt aanhoudend den vinger op en wordt nooit vragensmoede. Al hebt gij u vermaakt met de sappige oud-Hollandsche benamingen der tulpen, gij, die gewend zijt "geworden aan de huidige handelsmaat dei- bollen, gij peinst over die duizenden azen in het gokspel der floristen en poorters, 't klinkt u toe als een luidruchtig pandoer, of klaverjasgezwets, in de overvulde taveernen, waar de schuimende kannen bier rondgaan tot dronkemansvreugd, waar de tinnen kroezen metalen klank slaan op de ruw houten tafels, waar het zonnige licht van buiten des daags getemperd wordt door de groene en paarse ruitekens in lood gevat, waar de flikkerende kaarsen des avonds ont branden op de koperen luchters en de kleurig gekleede gasten omgeven met het schaduwend fluweel, eenmaal zoo lief aan Rembrandt, Hals en v. d. Helst. Ja, die azen waren machtig, als zij troef waren in de her bergen van Holland omstreeks 16341637, wanneer daar de collegiën vergaderden, ge zelschappen van met elkaar bekende men- schen. waar ook wel gasten werden toege laten. In den kring dezer collegiën speelde de kennis van tulpenbollen nagenoeg geen rol, men speculeerde daar met inachtneming van bepaalde regelen. Het eerst wordt van deze samenkomsten in den herberg ge waagd omstreeks 1636, toen blijkbaar de ver schijnselen der speculatie begonnen te ver. ontrusten. Professor Mr. N. W. Posthumus aan wiens heldere uiteenzetting betreffende de speculatie in tulpen in de jaren 1636 en 1637 in het. Nederlandsch Historisch-Eco- nomisch Archief ik een en ander met dank baarheid ontleend heb, vertelt nu het vol gende. In den eersten tijd, vóórdat de speculatie optrad, werden uitsluitend bollen verhandeld die in het bezit van den verkooper waren; aanvankelijk was natuurlijk de verkoop van zeldzame stukken gebruik, maar reeds omsteeks 1610. toen de teelt meer uitgebreid en de bloem daardoor minder zeldzaam was geworden, was het reeds algemeene usance een of meer bedden te koopen. Toch werden steeds ook nog in denzelfden tijd in 1612 bijv. zeldzame bollen per stuk verkocht. Welke hooge koopprijzen toen werden geboden deelt W? -enaar mede. die voor 1624 refereert, dat. toen voor den Semper Augustus 1200 gulden werd gevraagd. Daarnevens werd echter ook reeds in de toekomstige bollen, de z.g, „af zetten", die nog aan den moederbol vast zaten. door kweekers handel gedreven, waar bij de kooper. wegens de onbekendheid met 't slagen van den bloei der moederbloem een niet onaanzienlijk risico liep. In den speculatietijd werd dit gering ge teld; niet aldus vijf en twintig jaar vroeger, toen een eigenaar, verwonderd over het aan bod een dergelijk afzetsel te koopen. den kooper de vraag stelde: wilt gij een cat in een sack copen? In dit geval is reeds een voorbeeld aanwezig van handel in niet dade lijk leverbare bollen, terwijl aanvankelijk slechts directe levering gebruikelijk was. De tijd, waarop de bollen uit den grond werden gehaald, begon einde Juni. terwijl ze in September werden ingeplant. Men kon dus in den zomer leveren en darom kwamen in dat seizoen de zaken tot stand. Maar zoo dra niet meer de bol, maar zijn toekomstige afzet werd verhandeld, werd met deze usance gebroken. Het deed er in dit geval weinig toe. wanneer, zoolang de bol in den grond zat de koop gesloten werd; de onbekendheid met de conditiën van het gekochte en het risico bleven dezelfde. Waarschijnlijk heeft zich langs dezen weg de handel over het geheele jaar verbreid, waardoor het speculatieve element sterk toe nam. Men kon nu ook bollen koopen, welke noe in den grond zaten. Waarschijnlijk is om dit speculatieve element althans eenigszins te beperken, de koop per gewicht ingevoerd. In het gewicht kwam het aantal afzetsels tot uiting en ook de qualiteit er van; een sterk afzetsel gaf zwaarder gewicht en meer levenskansen. Dit beteekende dus beperking van onzekere momen+en voor den verkooper. Maar ook de kooper was er mede gediend, daar de on zekerheid in dezelfde mate voor hem werd beperkt. Bij de weging van het ons de gewichts eenheid. 1 Gram telde 20.833 azen; 1 aas was dus gelijk aan ongeveer 4.8 cG. Dit systeem was reeds in het voorjaar van 1636, dus in het campagnejaar 1635—1636, geïntrodu ceerd. Maar omgekeerd werd hierdoor de specu latie weer in de hand gewerkt. Immers, door de invoering van den verkoop bij gewicht was men veel losser komen te staan tegen over de seizoenindeeling der cultuur, die tot nog toe den handel had beïnvloed; het ge heele jaar dor kon voortaan haar worden gedreven, niet alleen in de afzetsels, maar ook in de bollen zelf. die daartoe, voordat zij werden geplant, gewogen werden. Het ge vonden gewicht werd in een register opge- teekend. Van een dergelijk register is ons de inrichting bekend door do reproductie van een der bladzijden, die door Gaergoedt in de Eerste samenspraak met Waermondt werd getoond. De prijs werd per ons vastgesteld. De bol werd dus op den groei gekocht, of, zooals het ook wel heette, met den avans. Was er een tekort aan gewicht, dan werd dit van den prijs afgetrokken; het afzetsel werd ook wel afzonderlijk berekend. Gij zult nu wel zoo langzamerhand ge nezen zijn van uw misvatting, dat deze azen in het gemoedelijk pandoertje thuisbehoor- den, ach!, 't benauwende bedrog van 't een, twee, drie. klaveraas zal u veeleer voor de oogen schemeren. NED. WIELERBOND GELIQUIDEERD. De liquidatie-commissie van den ex-Neder- landschen Wielerbond (N.W.B.t, bericht, dat zij met haar werkzaamheden is gereed geko men en dat de liquidatie beëndigd is. Hei kas saldo. groot f 130.98. heeft zij gestort in het steunfonds voor wielrenners van de N.W.U. EERVOL ONTSLAG AAN PROF. DR. P. ZEEMAN. B en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, aan prof. dr. P. Zeeman op zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen uit zijn be trekking van gewoon hoogleeraar aan de Ge meente Universiteit, met ingang van 16 Sep tember a.s. Het waren echter niet de vakmenschen, die ondanks deze hooge prijzen tot de speculatie overhelden, neen, eerst toen de lieden buiten het vak er zich mede gingen bemoeien, kwam de „rasernije" los. De prijzen der bollen stegen tot ongekende hoogte, beïnvloed door een hausse iin Parijs en Noord-Frankrijk; de roekeloosheid der menschen nam stor menderhand toe, wellicht ook door het op treden vair de pest in Holland, omstreeks 1636. Men verhandelde de bollen niet meer per aas en tenslotte zelfs speculeerde men in de effen soorten, welke in die dagen voor „vodderije" golden. Deze verkocht men per mand. Chr. Democratische Unie. Twee sprekers over: „Wat wil de C. D. U.?" De afd. Haarlem van de Chr. Democratische Unie hield Dinsdagavond een vergadering in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, aan de Ged. Oude Gracht. Als sprekers traden op de heeren J. H. Wol kers en Tj. Ligthart, beiden candidaat voor de Prov. Staten. De heer Ligthart begon met mede f deelen, dat hij vroeger was aangesloten bij de S. D. A. P. Maar deze werkte hem te veel al léén voor stoffelijke belangen, al heeft die partij veel voor het proletariaat tot stand ge bracht. Zijn zoeken naar „gerechtigheid" vond hij niet bevredigd bij de soc. democratie, ook niet bij de A. R. en de Chr. Hist, partij, omdat deze niet handelen naar het gebod: „Gij zult niet dooden", maar er vóór zijn, dat de jeugd wordt geoefend in het gebruik van wapenen. Daarom is spr. lid van de Chr. Dem. Unie ge worden; deze partij wil een positief-Christe- lijke politiek voeren, hetgeen blijkt uit haar standpunt inzake het ontwapeningsvraag- stuk, en uit het feit, dat zij volledige steun- uitkeering blijft vragen. Er moet. ging spr. voort, een eerlijke werkverdeeling komen. In de gezinnen der werkloozen heerscht gebrek aan voeding en kleeding. De Chr. Dem. Unie heeft ook den strijd aan gebonden tegen het alcoholisme, tegen cu mulatie van inkomens en (of) pensioenen. Het is de schuld van deze regeering dat vele boe ren en ook vele schippers al in zulke moeilijke omstandigheden verkeer en en zijn overgegaan naar het fascisme. Tot besluit van zijn toespraak zeide spr., dat de vertegenwoordiger van de Chr. Dem. Unie in de Tweede Kamer, de heer van Hou ten, al veel goeds heeft gedaan voor het volk, door zijn getuigenis. Hierna sprak de heer Wolkers. Spr. vestigde de aandacht op het dreigend oorlogsgevaar. De Christenen verheffen hier tegen nog te weinig hun stem. De Christelijke daad ontbreekt. In deze dagen is „christe lijk' nog te veel een vernisje, En het wezen van het Christendom is toch een liefdeleer. De C. D. U wil een ècht-Christelijke politiek voe ren, zij wil dat de idee „broederschap" onder de menschen wordt toegepast. God vindt het niet goed, dat de een alles naar zich toetrekt en zich verrijkt, terwijl de ander gebrek heeft. God schenkt ons overvloed, grondstoffen, pro ductiemiddelen en wat niet al, maar in den tegenwoordigen tijd worden de producten vernietigd, omdat er geen winst mee te be halen is. Zoo worden millioenen buiten het productieproces gesloten en zijn ten prooi aan armoede en gebrek. Enorm groot zijn de hoe veelheden voedsel, die vernietigd werden. Dit is de groote zonde van dezen tijd. En de groote fout is, dat het kapitalisme alléén streeft naar winst. De werkloosheid neemt steeds grooter af metingen aan, ook de criminaliteit. Er zijn 430.000 werkloozen in Nederland. Het doet N.V. GRANITO- Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs (Adv, Ingez. Med.) droevig aan, dan te hooren spreken van „saamhoorigheid" en nationaal gevoel. De huidige regeering voert een „aanpas singspolitiekwaarbij de minst-draagkrach- tigen het zwaarst worden belast en naar ver houding het meest in inkomen achteruitgaan. Een zeer groot gedeelte van de kinderen der werkloozen lijdt aan ondervoeding. Menig loon is niet hooger dan de werkloozensteun. De C. D. U. is vóór opheffing van het bank geheim. Dit kan, als de regeering' maar wil. Ook deze spr. gewaagde van het cumulatie kwaad. Vele hooggeplaatsten trekken van verschillende kanten uit de openbare kassen. De hypotheekrente moet verlaagd worden en ook de rente der provinciale en stedelijke leeningen. Tegen de N. S. B. moet ernstig worden ge waarschuwd. Zij is „Made in Germany" en zal het kapitalistisch stelsel volledig handhaven. De N. S. B. bedreigt het volksleven en de vrij heid en zal het oorlogsgevaar grooter maken. Het is een zuiver-Heidensche beweging. Spr. wees vervolgens op het groote gewicht der komende Statenverkiezingen en op het feit, dat de C. D. U. haar ontwapeningseisch gehéél handhaaft. Met een opwekking, te stemmen op den heer Fedde Schurer, lijstaanvoerder dei- C. D. U„ eindigde de heer Wolkers. Na een korte pauze beantwoordden de in leiders nog enkele vragen. HORTENSIA'S. TWEEDE LUSTRUM HAARL. GEREF. KINDER- EN MEISJESKOOR. Het Haarl. Geref. Kinder- en Meisjeskoor, onderafdeeling van het Geref. Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap', directeur de heer F. Pijlman, eere-voorzit-ter Dr. A. H. Boeijinga geeft ter gelegenheid van zijn tienjarig be staan Donderdagavond 11 April in de Gem. Concertzaal een feestconcert, met medewer king van mej. J. M. Pijlman, piano en den heer J. van Breugel, bariton; het Geref. Gem. Koor „Door Zang Vriendschap" en Haarl. Symphonie-orkest „Euterpe", directeur de heer J. A. Meng. Ieder zal, bij het verlaten van het tentoon stellingsgebouw, de mooie collectie Horten sia's hebben gezien, die daar met zooveel smaak was opgesteld. Feitelijk luistert deze plant naar den wetenschappelijken naam van Hydrangea, een geslacht van een familie van vrijwel denzelfden naam en nauw ver want aan de Saxifraga-soorten. Een algemeen bekende, winterharde soort is de Hydrangea arborescens, die in den zomer rijkelijk bloeit met witte en roze tros sen. De soort; die in allerlei witte, roze en lichtblauwe variëteit-en te Aalsmeer wordt ge kweekt, is de Hydrangea opuloïdes, die thuis hoort in China, maar op verschillende plaat sen, o.a. in de bosschen van Madeira zóó is verwilderd, dat het daar een echt wild ge was schijnt te zijn. De wilde plant is echter anders gevormd dan de gekweekte variëtei ten en het verschil zit vooral in de bloemen. De wilde hortensia heeft twee soorten bloe men: in het midden van de platte tuilen vin den we kleine, minder opvallende bloemen, die van binnen de meeldraden en stamper bevatten. Maar aan de buitenzijde is een krans van bloemen geplaatst, waarbij de kroon veel grooter is geworden, maar nu zijn de meeldraden en stamper geheel verkommerd. Deze bloemen doen de geheele bloeiwijze in het oog vallen en ze heeten „lokbloemen". Natuurlijk geven ze geen vruchten, wat die binnenste kleine, maar vruchtbare bloemen wel doen. We hebben hier dus hetzelfde verschijnsel als bij de Geldersche roos, waaruit men den geheel ge- vulden sneeuwbal heeft weten te kweeken. Vooral de firma Baardse te Aalsmeer heeft de Hortensia veredeld en zoo zijn ontstaan: de donkerroze „Hortulanus Witte", de roze „Mevrouw Baardse". Helderblauw is b.v. „Ba gatelle", rozerood „Lilie Mouilliere" en ge heel wit is Thomas Hogg. De Aalsmeerders kweeken al deze planten vaak als „eenpoo- ters". In den zomer worden de stekken ge sneden. die vrij goed wortelen en tegen Nieuwjaar in de kas worden geplaatst. Mer. is voorzichtig met het sproeien, omdat de bloemen spoedig smetten. Soms worden de enkele soorten kunstmatig blauw gekleurd. zooaLs de roze Chautard en Riverain. Men mengt dan door den tuingrond wat „horten sia-aarde" of ammoniak-aluin. F,en gift van pl.m. 5 gram per liter geeft dan de m.i. vuil- blauwe kleur, die ik graag zou willen ruilen voor de natuurlijke tint. A. MELLINK. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Dinsdagmiddag vijf uur is op de Leidsche- vaart bij de viaduct een expeditieauto, be stuurd door een reiziger uit Amsterdam, ge slipt. De wagen reecl halverwege het talud op, viel er toen af en kwam ondersteboven op den weg terecht. Dit gebeurde vlak vóór een personenauto, bestuurd door een. garagehou der uit Sexbierum. Deze reed tegen de omge slagen auto op, met het gevolg dat beide wa gens beschadigd werden; die van den reiziger zelfs zóó erg, dat hij moest worden wegge sleept. Wonderlijk genoeg gebeurden er geen persoonlij ke ongelukken. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.217.23 Berlijn 59.7559.85 Parijs 9.79—9.81 Brussel 251525,25 Zurich 4848.10 New York 1.48 1/2—1.49 (Adv. Inc/ez, Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, xoorden terzijde gelegd De antwoorden loorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd. RECEPTEN VRAAGHoe maakt men een witten vilthoed schoon? ANTWOORD; Eerst stofschoon maken; daar na met harden schuier met waschbenzine stevig afborstelen en met magnesia goed stijf inwrij ven. Laten drogen en daarna afborstelen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid'. VRAAG: Hoe maakt men een vruchtenbowl zonder alcohol? ANTWOORD: Gij kunt hier allerlei fruit voor gebruiken, zooals: aardbeien, sinaasappelen, per ziken. frambozen, bananen, ananas enz. Maak het fruit goed schoon en ontdoe het van alle pitten en velletjes. Verdeel de groote vruchten in aar dige kleine stukjes. Doe alles in een bowlkom en laat die in den kelder of op andere koele plaats staan, tot ge 1 ons suiker in een geëmailleerde pan in 110 liter water hobt opgelost. Filtreer deze oplossing door een dun doekje en laat koud wor den. Doe het dan door den Inhoud van 1 flesch bessenwijn en, desverlangd roert gij hier 1/2 fl. mineraalwater door, wat heel smakelijk is. Doe dit mengsel nu over de vruchten in de bowlkom en zet nog een uurtje in den kelder VRAAG: 1 Hoe maakt men zwarte schoen smeer? 2. Hoe bruine? 3. Hoe wrijfwas? ANTWOORD: 1. Stroop, beenzwart en een klein weinigje vitriool innig met elkaar ver mengen. 2. Stroop en kleurstof (notenbeits, okernoten- bruin en Casselsche aarde). 3. Witte wrijfwas. Smelt 1 ons witte ge schaafde bijenwas au bain Marie in een ge- emailleerde pan. Neem dan van het vuur en voeg er iy2 d.L. witte terpentijn langzaam bij, totdat de was is opgelost. VRAAG: Hoe kan men ecru gordijnen, die door het wasschen wit geworden zijn, weer ecru krijgen? ANTWOORD: Hiervoor kunt gij bij den drogist speciale pakjes verf, met gebruiksaanwijzing, be komen. Ook kunt gij theeblaren afkoken en het treksel door een zeef in een emmer water gieten, totdat het bad de gewenschte kleur heeft. Be handel de gordijnen dan daarin, VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een vetvlek uit een lichtgroene wollen japon? 2. Hoe een chocoladevlek? ANTWOORD: 1. Leg een dubbel gevouwen handdoek onder de vlek en wrijf deze voorzich tig af met een propje watten en waschbenzine. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Laat een uur drogen en schuier dan af. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! 2. Geheel behandelen als onder 1 en dan de zelfde behandeling; maar met lauw water in plaats van waschbenzine. Wachten met af schuieren, tot de plek door en door droog is. PLANTEN VRAAG: 1. Ik heb laatst op de markt 2 jonge plantjes van de Ster van Bethlehem gekocht, een met lichtgroene en een met donkergroene blaadjes. In het begin deden zij het goed, maar nu is het net, alsof de blaadjes gaan dorren. Wat kan daarvan oorzaak zijn? 2. Ook mijn varen gaat dorren, hoewel de plant tamelijk vochtig wordt gehouden. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: 1. Wij vermoeden dat de plantjes wat warm gestaan hebben en het verschil in temporatuur de oorzaak is. 2. Meestal verdorren er in het voorjaar enkele van de oudste bladeren. Zet de plant zoo licht mogelijk, maar niet in de scherpe zon. VRAAG: 1. Verleden jaar heb ik een droog bloeier gekocht, die mooi gebloeid heeft, Daarna heb ik den bol In den tuin geplant en nu komen er 2 groene punten op. Wat moet ik doen om deze tot bloei te brengen? 2. In mijn voortuin heb ik tulpen geplant, die al aardig opkomen. Wat moet ermee gebeuren als zij uitgebïoei zijn? 3. Wat moet er gebeuren met narcissen, druif jes en crocussen, die uitgebloeid zijn? 4. Geldt dit zelfde ook voor irissen? 5. Moet een hortensia, die in den vollen grond staat veel of weinig gemest worden? 6. Wij hebben in Juli 1934 een gouden regen geplant, er is nog geen bladknopje aan te be speuren. De takjes zijn echter nog sappig en groen als men ze breek. Wat moet ik er mogelijk aan doen? ANTWOORD: 1. Gij kunt de bollen stil laten staan, dan gaan ze weer bloeien: daarna maken zij hun bladeren en als deze beginnen te verdor ren, kunt gij de bol opnemen en droog laten bloeien. 2. De hollen moeten door hun bladeren reserve voedsel maken. Zoodra de bladeren beginnen af te sterven, kunnen de-bollen worden opgenomen en in October weer geplant. 3. Die kunt gij stil laten staan. Zij komen het volgende jaar wel weer voor den dag. 4. Ja. 5. Goed mesten geeft groote bloemen. 6. Gij kunt er op het oogenblïk niets aan doen. Waarschijnlijk begint de plant echter nog wel te groeien. VRAAG; 1. Hoe snoeit men stam- en struik rozen? 2. Moeten Hortensias wel of niet gesnoeid wor den? ANTWOORD: 1. Het dunne hout wordt er uit gesnoeid, zoodat als het ware een geraamte van dikke takken overblijft; deze worden op 4 a 5 oogen ingesnoeid, 2. Het is niet noodzakelijk de Hortensias te snoeien; men krijgt dan wel een groot aantal bloemen, maar klein. De kweekers snoeien ze kort in, nemen het dunne hout eï- af on de sterk ontwikkelde scheuten geven dan groote bloemen. DIVERSEN VRAAG: Wat ljeteekent S. O. S.? ANTWOORD: S, O, S. Is een afkorting van de JSngelsche woorden save our souls (redt onze zie len) en wordt in Morseteckens aldus ;geseind De tegenwoordige beteekenis van S. O. S. is noodsignaal. VRAAG: 1. Wanneer wordt de 4-daagsche af- standsmarscli gehouden? 2. Wanneer sluit de aanmelding? 3. Bij wien zijn inlichtingen te bekomen? ANTWOORD: l. 23, 24, 25 en 2G Juli 1935. 2. De aanmelding moet binnen zijn 20 Juni 1935, VÖör 12 uur. 3. Bij den heer J. M. Breunese, Tamarinde straat 3, den Haag, 99 AZALEA ALS KAMERPLANT. Vrijdag zult u op Flora Drie onder veel an der moois ook Azalea's kunnen bewonderen, en als echtei planten-liefheltber zult u dan wel de verzuchting slaken: „Zóó krijg ik ze niet!" Nu, we moeten natuurlijk deze tentoonstel- iingsexemplaren, deze zorgvuldig uitgekozen specimen-planten niet gaan vergelijken met onze eigen planten thuis. Intusschen kun nen we het daarmee, bij goede behandeling, toch een heel eind brengen en er zullen wer kelijk bij liefhebbers wel eens Azalea's in bloei staan, die voor de Gentsche niet onder doen. Voor zoover dit bij ons nog niet het ge val is, zullen we in deze dagen, nu we op Flora Drie kunnen zien hoe mooi een Azalea er uit kan zien, trachten van ons eigen exemplaar wat meer te maken. Want misschien ont breekt er nog wel een en ander aan de be handeling! Er zijn menschen die wonderen weten te doen met Azalea's, Ik heb een plant gekend, die tien, vijftien jaar achtereen in het voor jaar stond te bloeien en van een stevige plant langzamerhand tot een halve boom uitgroei de. Jaar op jaar was de kruin één zee van bloemen: 't was zoo'n gewone rose-met-witte en de eigenaressen beweerden dat dit de sterkste en gemakkelijkste planten waren. Sommigen zetten hun Azalea's 's zomers buiten; anderen houden ze altijd binnen; en er zijn ook Azalea's die den zomer doorbren gen op een platje of.... in de dakgoot. Ieder liefhebber houdt er zoo z'n eigen methode op na, waar hij bij zweert. Maar al lemaal hebben ze dit gemeen: moeite en zorg zijn hun nooit teveel voor hun Azalea. Dat is misschien wel het groote geheim. Een Cactus zal er misschien op vooruitgaan als u er eens wat minder op let, en een groote knop vor men, maar Azalea's hebben zorgen noodig. En wie geen tijd of lust heeft, werk van zijn plant te maken, moet er daarom maar liever niet aan beginnen. Hij zal dan Flora Drie kunnen bekijken met bewondering, maar zonder do persoonlijke eerzucht van den amateur-kwee lt er. Wat is nu de beste behandeling voor onze eigen planten? Denkt u er allereerst aan, dat de Azalea geen kasplant is; óók al ziet u ze bij honderden in de kassen van Aalsmeer of, om in de lijn van Flora Drie te blijven, in die van Gent of De Panne. Azalea's zijn buiten- planten, tniet winterharde familieleden van Azalea mollis, en van „kastemperatuur" zijn ze dus niet gediend Zet u ze licht en zoo mo gelijk koel: feitelijk is 60 gr. Fahrenheit de hoogste temperatuur die goed voor ze is. Moe ten ze tijdens den bloei in een verwarmde ka mer staan dan vooral veel water geven, iede- ren ochtend (en zoo mogelijk later op den dag nog eens) oversproeien met den planten spuit en 's nachts koel zetten, b.v. op de gang. Maar niet op een tochtige plaats. De uitge bloeide bloemen niet laten zitten, ook niet af knippen. maar afknijpen. Na den bloei komt het vraagstuk: wat nu? Was uw huiskamer heet, dan zult u zien, dat de plant jonge spruiten heeft gemaakt en u moet niet devken dat die de temperatuur- overgang van de kamer naar den kouden tuin zullen verdragen. Langzaam afharden dus, kouder zetten, en tenslotte de plant eind Mei buiten brengen en niet eerder, met het oog op de nachtvorsten. We maken nu een mengsel van oude blad- aarde turfmolm, oude boschgrond en goed verteerde mest. Op een besehut plekje wordt de plant in dit kostelijk mengsel ingegra ven, na uit den pot gestulpt te zijn. Het beste is. de plant onder half-schaduw te zet ten. Dan zorgen we voor geregelde be sproeiing en laten de Azalea buiten tot eind September, bij gunstig weer misschien begin October. We potten dan met een flinke kluit weer op en zetten de plant, bij wijze van overgang, nog overdag buiten, halen haar 's avonds binnen. Wordt het buiten te koud en te nat, dan vindt de Azalea een plaatsje voor 'n koel en licht venster (vorstvrij), in een kamer of serre, die tot niet hooger dan 50 gr. Fahrenheit verwarmd Is. Steeds blijven we water geven en beginnen de uiteinden der takken dikker te worden wat op knopvor- ming wijst dan gaan we wat méér vocht toedienen en in den loop van den winter de plant iets warmer zetten. Kunt u uw plant laten profiteeren van een beetje winterzon, des te beter! Echte planten vrienden sjouwen zoo hun Azalea van „achter" naar „voor", waar maar een zonnetje komt. We spuiten nu de plant geregeld af om te zorgen voor de zoo noodzakelijke waterdamp in de lucht. De knoppen zwellen en de bloei begint. Dat kan zich jaar op jaar herhalen. Wie de plant met pot en al buiten zet, zal toch ieder jaar moeten zorgen dat althans de bo venste aardlaag wordt verwijderd, tot de wor tels zichtbaar worden. Dan bijvullen met een vet, voedzaam laagje grond. L. S. PERSONALIA. Mej. J. Schatborn, lid der Bloemendaalsche Reddingsbrigade, is geslaagd in Amsterdam voor 't volledige diploma B van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10