Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! A WOENSDAG 10 APRIL 1935 HA'SRCEM'S D A G B E A D VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Steunverleening van de Regeering door den Raad thans aanvaard. De zwenking van B. en W. De herzie ning van het uitbreidingsplan thans op weg. De heer Vermeulen is niet tevreden over het antwoord van B. en W. op zijn vragen. Een klacht over partijdigheid der politie. Gisteravond vond onder voorzitterschap van den loco-burgemeester den heer J. C. Dunne bier een vergadering plaats van den gemeen teraad. Afwezig zijn de leden Homburg, Laurent, Groeneveld en v. d. Flier. Vervanger van den gemeente-ontvanger. Als vervanger van den gemeente-ontvanger wordt aangewezen de heer G. Schouten, be noemd adjunct-commies ten kantore van den gemeen te-ontvanger. De heer Schouten legde daarna in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af, waarna hij door den voorzitter met zijn be noeming wordt gelukgewenscht. Nadat eenige belastingzaken zijn afgehan deld en eenige financieele besluiten zijn ge nomen komt in behandeling de steunverleening in de kosten der gemeentehuishouding. Zooals reeds in ons blad is medegedeeld, is er thans overeenstemming bereikt tusschen Rijk en gemeente over de voorwaarden, waar op het Rijk bereid is, aan de gemeente steun te verleenen in de kosten der gemeentehuis- houding. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor den Rijksteun voor 1933 onder de thans gewijzigde voorwaarden te aan vaarden. De heer Visser (s.d.a.p.) constateert, dat de gemeente Velsen volledig in het gelijk is ge steld, hetgeen spreker verheugt. Verder vraagt spreker, wat de reden is van de „zwenking" van B. en W., zooals aan den Raad is medegedeeld. De voorzitter vraagt, of de Raad prijs stelt op beantwoording van deze vraag. In dien dit gewenscht wordt, is de voorzitter be reid dit in besloten zitting te doen. De raad geeft te kennen, prijs te stellen op beantwoording van de vraag, waarop de open bare vergadering wordt geschorst. Na een besloten zitting van c.a. drie kwartier wordt de vergadering heropend. De heer Vermeulen (A.R.) merkt nog op, dat sprekers fractie de woorden van den heer Visser niet kan onderschrijven. De gang van zaken heeft bewezen, dat in den Haag het recht verkregen is, wat de gemeente toekomt. Spreker brengt dank aan B. en W. dat ?ij over zichzelf hebben kunnen heenstappen in het belang van de gemeente. De heer Visser merkt nog op, dat hij het niet met den heer Vermeulen eens is, dat de zaak tot genoegen der gemeente opgelost is. Spreker kan begrijpen dat de gemeente deze zwenking heeft genomen, maar toch betreurt hij dit. Drankwet-aangelegenheden. In verband met een bij den Raad ingekomen adres van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, met verzoek, aan de Kroon voor te stellen, dat het toestaan van nieuwe ver gunningen in de eerste vijf jaar niet toegela ten wordt, stellen B. en W. voor, niet op het verzoek van adressante in te gaan, omdat het aantal vergunningen reeds ver beneden het toelaatbare is. Verder stellen B. en W. voor, geen voorstel te doen tot vaststelling van een maximum aantal verloven A. Aldus wordt besloten. Om een bouwvergunning. B. en W. stellen voor hen te machtigen, J. A, Bode te Driehuis, die in beroep was geko men van hun besluit tot aanhouding der be slissing op zijn verzoek, om op den hoek van den Driehuizerkerkweg en de Hofdijklaan een winkelhuis te mogen bouwen, te berichten, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. B. en W. achten inwilliging van dit ver zoek onjuist, omdat daarmede een precedent zou worden geschapen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Goedgekeurd. Herziening Uitbreidingsplan. In verband met een desbetreffend van Ge deputeerde Staten ontvangen schrijven stel len B. en W. den Raad voor, te bepa- palen dat herziening van het uitbreidings plan in voorbereiding is. Daardoor be staat de mogelijkheid, reeds thans aan het in bewerking zijnde herzieningsplan uitvoering te geven terwijl daartegenover het bestaande uitbreidingsplan, voor zoover dit bij de her ziening meer of minder ingrijpend wordt ge wijzigd, buiten werking wordt gesteld. Het voorstel wordt aangenomen. De heer van Heyst (N. P.) dringt aan op een spoedige behandeling van het uitbrei dingsplan. Devoorzïtter zegt dit toe. Er wordt hard aan gewerkt. Verkoop en verhuur van gemeentegrond. B. en W. stellen voor te verkoopen: aan de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen 50.000 M2. grond, be- hoorende bij het landgoed „Rooswijk" tegen den prijs van f 0.80 per M2. en aan dezelfde N.V. te verhuren drie perceelen grond ten westen van de Rooswijklaan, elk ongeveer 140 M2. tegen huurprijs in totaal van f 100 per jaar. Verder stellen B. en W. voor, te verkoopen aan A. J. de Graaf te Santpoort 376 M2. grond a f 6.50, aan C. A. Bekkering te Haarlem 475 M2. a f 6 en aan J. F. Philips te Santpoort on geveer 8000 M2. en te verhuren aan A. J. de Graaf een perceel grond groot 57 M2. te Sant poort tegen een huurprijs van f 10 per jaar. Bij dit voorstel breekt de heer Bnzei'ink (lib.) een lans voor het behoud der Harddra- versiaan. De Harddraverslaan moet geen Harddraversstraat worden, meent spreker. De voorzitter zegt toe, dat zooveel mo gelijk getracht zal worden het natuurschoon te behouden. Men kan echter niet alles be houden. Het voorstel wordt aangenomen. Nog een bouwvergunning-kwestie. B, en W. stellen den Raad voor op het ver zoek van H. M. Troupin te Haarlem, die in be roep was gekomen van het besluit van B. en W. waarbij hem een vergunning voor het bou wen van een show-room voor grafmonumen ten aan den berm van den spoorweg te Drie huis was geweigerd, afwijzend te beschikken. Deze zaak wordt aangehouden. Aankoop van een woning. Eet voorstel van B. en W. tot aankoop van de woning De Ruij terstraat no. 120 te IJmui- Enkele druppels Shell Vloerglans reinigen Uw zeil, parket en ijTEBjjk linoleum afdoende en geven het 'n prachtglans, dagenlang. Bij alle drogisten! (Adv. Ingez. Med.) den tegen de getaxeerde waarde van f 1800 wordt goedgekeurd. Verbetering riool in den Wijkcrstraatweg. 3. en W. stellen voor, hen te machtigen, tot het doen verbeteren van het riool in den Wij- kerstraatweg en het daarvoor een crediet te verleenen van f 11.500. Aldus wordt besloten. De heer Sluiters (C. H.) brengt naar voren de wenschelijkheid van het aanbren gen van een rioleering in Santpoort. Ook deze zaak is in behandeling, zegt de voorzitter. Diverse voorstellen. Aangenomen worden de voorstellen inzake vaststelling en afrekening van de vergoeding voor de Da Costaschool en de P. W. A. Cort v. d. Lindenschool, tot aanwijzing van mevr. M. E Thiel-Schmitz als verloskundige in IJmuiden en tot verlenging van de aanstelling tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Visscherij- school van J. F. Vrouwes. De heer Vermeulen (A.R.) verklaart zich tegen laatstgenoemde benoeming. Digekomen stukken- De heer van Woensel CC. P.) bepleit in verband met het adres der C. P. H., opheffing van de bekende verboden van demonstreer en. We staan vóór de verkiezingen, merkt spre^ ker op en wil men een vrije volksuiting, dan moeten deze verboden worden opgeheven. Re- volutionnaire arbeiders worden beknot en reactionnairen worden gesteund. Spreker stelt voor deze maatregelen op te heffen. Het voorstel wordt niet ondersteund, zoodat het niet behandeld kan worden. Bij het adres van het „Werklooze Comité" wijst de heer van Woensel op de ellende, die er in vele arbeidersgezinnen heerscht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat wordt ver zocht om doorbetaling van den kolentoeslag. De raad dient, onverschillig hoe de regeering er over denkt, te besluiten den kolentoeslag desnoods uit de gemeentekas door te betalen. Hij doet een voorstel van die strekking, dat echter evenmin als zijn eerste voorstel onder steund wordt. In verband met het adres van den heer Blokker dringt de heer En zei'ink (lib.) aan op een algeheele herziening van de vermake lijkheidsbelasting. Bij de huidige belasting kan geen enkele zaak geëxploiteerd worden. De heer N ij s s e n wethouder van Financiën wil dit overwegen. De heer Stark (S. D. A. P.) bepleit verbe tering van de verlichting van de Dr. Kuyper- laan. Als het even kan komt er een lichtpunt bij, zegt de voorzitter. In verband met het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Vermeulen merkt deze óp, dat hij niet volkomen bevredigd is. De heer Vermeulen ontkent, dat hij den schijn heeft gewekt, alsof de leden van het college gebruik maken van hun positie om familieleden, partijgenooten of vrienden te bevoorrechten. Spreker heeft deze schijn niet gewekt, maar deze schijn bestaat. Wil het college namen, dan is hij bereid deze te noemen, maar hij acht dit- niet gewenscht, ook niet voor de be trokkenen zelf. Spreker hoopt, dat B. en W. nauwkeurig op benoemingen willen letten, opdat niet de schijn wordt gewekt, dat sommige menschen öevoorrecht worden boven anderen. De heer Nijssen, wethouder zegt. dat de beide plantsoenarbeiders aangenomen zijn omdat zij buitengewoon geschikt voor het werk zijn. De heer Bosman wethouder merkt op. dat het bij deze gevallen moeilijk is, het ieder een naar den zin te maken. De voorzitter zegt nog. dat wanneer er bij een der bedrijven iemand noodig is, eerst wordt onderzocht of bij de arbeiders, die con tra-prestatie hebben geleverd, een geschikte kracht te vinden is, Spreker acht het niet juist, dat B. en W. invloed uitoefenen op een benoeming dooi de directeuren. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. B. de NeefMichielsen, z„ Alex. Bellstraat 3, IJmuiden. W. M. van Rixel Rijs, z., van Nidekstraat 6, Velsen N. J. H. P. HandgraafMaas. z., Trompstraat 96, IJmui den. M. CornellsFissers, d„ Trompstraat 121, IJmuiden. M. M. IfcronsBrugman, z„ Nachte- _;aallaan 4. IJmuiden. E. A. Timmer—Voor hout, z.. Stationsweg 92. IJmuiden. G. J. Vink van Roon, z., van Valkenburgstraat 7, Vel sen N. G. BraamBoon. d., Bloemstraat 119. IJmuiden. W. A. van RijswijkDuijn, z., Ek sterlaan 27, IJmuiden. Overleden: H. J. Klauwers, 70 jaren, onge huwd, Bloemendaalschestraatweg 194, Sant poort. E. Zwart, 67 jaren, echtgenoot van H. Dekker, Kennemerlaan 31. IJmuiden. O. Lijn- bach, 84 jaren, echtgenoot van A, C. Berk hout, Mahustraat 40, IJmuiden. P. A. Oort, 18 dagen, dochter van C. Oort, Alex. Bellstraat 40, IJmuiden. OPENINGSAVOND CLUBHUIS VAN KINDERVREUGD. Velen hadden gehoor gegeven aan de uit- noodiging van het bestuur van de speeltuin- vereeniging ..Kindervreugd" tot bijwoning van de opening van het geheel verbouwde clubhuis. Dit geschiedde door den voorzitter den heer P. van Willigen, die de vele werkers (sters) van harte welkom heette, benevens vele afgevaardigden van diverse zusterver- eenigingen o.a. In veilige haven. In het bij zonder sprak de voorzitter een woord van welkom tot den heer P. Bosman als verte genwoordiger van Burgemeester en Wethou ders. Men had allen zonder onderscheid respect voor het vele en keurige werk der werkers van Kindervreugd, gedaan in hun vrijen tijd. De heer C. Pels overhandigde het bestuur een evelop met inhoud namens Papyrus. Wethouder Bosman bracht hulde aan alle werkers voor hun taai en moedig volhouden aan dit stukje levenswerk. Men bleef nog geruimen tijd gezellig bij een. In zijn slotwoord dankte de heer P. van Willigen alle werkers in het bijzonder den heer Peer en diens echtgenoote voor al het door hun verrichte werk. Als blijk van waardeering overhandigde men mevrouw Peer een keurige fruitmand. IJMUIDEN Jaarvergadering „Het Witte Kruis". De onder voorzitterschap van den heer J. H. Unger gehouden jaarvergadering was als steeds matig bezocht. Na een woord van welkom van den voorzit ter volgde voorlezing der notulen van de vo rige vergadering en werden uitgebracht de jaarverslagen van den secretaris-penning meester. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden op voorstel van het be stuur benoemd de heeren R. de Boer en J. J. Wringer, tot plaatsvervanger Ds. L. W. Erdman. Vastgesteld werd het huishoudelijk reglement, dat gedurende een week voor de leden ter inzage heeft gelegen. Met algemeene stemmen werd aangeno men het voorstel van het bestuur tot het in voeren van een tariefregeling voor bijzondere zusterhulp. Dit tarief zal bedragen 10 tot 50 ets. per keer. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat het aantal leden der afdeeling de 5000 is ge passeerd. na welke verheugende mededee- ling de vergadering door den voorzitter ge sloten werd. Jaarverslag van den secretaris. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen we het volgende: Begonnen we het vereenigingsjaar met 4759 leden, we eindigden met 4953 leden. Deze mutatie had op de volgende wijze plaats. In 1934 werden 645 nieuwe leden ingeschreven. Afgevoerd moesten worden, wegens bedan ken en wanbetaling 267 leden, wegens ver trek uit de gemeente 138 leden, door overlij den 33 leden, door overgang naar het ..Wit Gele Kruis" 13 leden. Totaal dus afgevoerd 451 leden, alzoo een winst van 194 leden. De verschillende propagandisten, die dit resul taat wisten te bereiken, brengen wij gaarne in dit verslag, hiervoor een woord van har- telijken dank. Te IJmuiden werden 3099 bezoeken ge bracht en 403 nieuwe zuigelingen ingeschre ven. Te Santpoort werden 87Ö bezoeken ge bracht eri 104 nieuwe zuigelingen ingeschre ven, terwijl de bezoeken te Velsen-Noord 883 en het aantal nieuwe zuigelingen 77 bedroeg. Dankbaar is het bestuur voor de prettige samenwerking met den consulent Dr. W. M. Naessens. Tot November van het afgeloopen jaar werd op de bureaux assistentie verleend door de dames Lavoo en Zandstra. Geruimen tijd deed zich echter de behoefte gevoelen, om voor dezen arbeid een verpleegster aan te stellen, die dan tegelijkertijd kon worden belast met het huisbezoek, wat wel één der voornaamste dingen is op een consultatie bureau. Tevens zou deze zuster zich ver dienstelijk kunnen maken, door den tijd dien zij over heeft, te besteden in dia wijken waar eigenlijk één zuster bet werk niet af kan Meermalen gebeurde het immers, dat bij overtollige drukte in de wijk te IJmuiden, een tijdelijke zuster in dienst moest worden genomen. Dit alles te zamen deed het be stuur besluiten om tot het benoemen van een zuster voorloopig in tijdeli.jken dienst over te gaan en werd als zoodanig aan gesteld mej. Zr. I. de Jong, Gezien de wijze waarop deze zuster haar arbeid op de con- sultatiebureaux heeft aangevangen, meent het bestuur hierin een goede keuze te heb ben gedaan. Financieel verslag. Volgens het financieel verslag bedroegen de ontvangsten: Rekening Witte Kruis f 20038.80. waarvan o.a. contributie leden f 9608, giften f 167. subsidie gemeente f 3825. subsidie Provin ciale Commissie f 137.77. id. id. voor pensioen verzekering f 109.90, bijdragen wijkverpleeg sters voor pensioenverzekering f 144.06. res- titie voor verpleegkosten f 260.10. rente kas geld f 235.02, rente K. W. Fonds f 475.11. op brengst Witte Kruisjesdag f 1055.15, onvoor ziene ontvangsten f 3933^45 (w.o. opbrengst bazars f 3533.45). Rekening Kraamverzorging f 3569,93. waar van o.a. subsidie gemeente f 1800, opbrengst klassetarief f 1099. Rekening Zuigelingenkliniek f 1755.84. waarvan subsidie gemeente f 1575, subsidie Wit-Gele Kruis f 100, subsidie Provincie f 40. Het totaal der ontvangsten op deze drie rekeningen bedroeg derhalve f 25364.57. Uitgaven- Rekening Witte Kruis f 19997.71, waarvan o.a. voor salarissen wijkverpleegsters en ver vanging f 7505.56. rijwieltoelage verpleegsters f 200. salaris, provisie, rijwieltoelage admi nistrateur en provisie propagandisten f 1620.33, algemeene onkosten f 874.96, kosten voor de wijkgebouwen f 1209.19, vuur. licht, gas en water wijkgebouwen f 317.29, verzeke ringen verpleegsters en administrateur f 1915.51. belegde afschrijving op de gebou wen f 1372.16, bazarfonds f 3533.45. rekening Kleuterbureau f 23.75, rekening Kraamver zorging f 578 38, rekening Zuigelingenkliniek f 40.84. Rekening Kraamverzorging f 356.93, waar van o.a. salarissen kraamverzorgsters f 2744.97, rijwieltoelagen f 100, premie pen- sioenverzekering f 390.72. Rekening Zuigelingenkliniek f 1755.84, waarvan o.a. honorarium consulent f 1023, salarissen assistenten f 200, lokaalhuur en onderhoud f 479.63. Het totaal der uitgaven bedroeg derhalve f 25323.48, zoodat het voordeelig saldo f 41.09 bedraagt. MARKTPRIJZEN VAN 10 APRIL. Tarbot per K.G. f 1,250.90. Griet per 50 K.G. f 30—20. Tongen per K.G. f 1.40—0.85. Middelschol per 50 K.G. f 33—25. Zetschol per 50 K.G. f 43—31. Kleine schol per 50 K.G. f 3810. Schar per 50 K.G. f 12,50—7. Tongschar per 50 K.G. f 3627. Vleet per stuk f 32.35. Kleine poon per 50 K.G. f 107. Groote schelvisch per 50 K.G. f 1712,50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 18.5014.— Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17— f 12.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 169.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 5624. Groote gullen per 50 K.G. f 21—15.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 2313. Wijting per 50 K.G. f 8.304.90. Heilbot per K.G. f 0.90—0.60. Leng per stuk f 2.300.90. Koolvisch per stuk f 0.750.16. Communisten tegen N. S. B.'ers Twee verspreiders der X. S. B. loopen klappen op. Gistermiddag waren eenige N. S. B.'ers be zig met het verspreiden van pamfletten. In de Trompstraat werden zij achtervolgd door een aantal communisten. Deze gingen bij een aan tal bewoners van deze en andere straten waar verspreid was, de biljetten terugvragen, waar na zij ze verscheurden. Toen de verspreiders van de N. S. B. de IJmuider Straatweg wilden opgaan werden ze gevolgd door een groot aantal tegenstanders. Dit werd hen echter door eenige politieagen ten. die de sabel hadden getrokken belet. Op een andere plaats raakten de beide groe pen met elkander slaags. Hierbij werd een der verspreider zekeren P. zijn kunstgebit stuk geslagen en werd een ander op het hoofd geslagen. De politie zoekt naar de daders. Omtrent het gebeurde in de Trompstraat en omgeving, meldt de politie het volgende: Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur waren eenige N. S. B.'ers in de afdeeling IJmuiden (O.) aan het colporteeren met „Volk en Va derland". Ter hoogte van de Piet Heinstraat, waar communisten onder toezicht van den reinigingsdienst bezig waren met het verwij deren van revolutionaire leuzen, werden de M. S. B. colporteurs door een groep communis ten aangevallen, ten gevolge waarvan een vechtpartij ontstond. Een der communisten, die voorzien was van een teerkwast, gebruikte deze als wapen en ging daarmee een N. S. B.'er te lijf. Een N. S. B,-colporteur had, zoo als later is gebleken, een wondje achter één zijner ooren bekomen. De politie, die ter plaatse kwam, begaf zich in de richting van de Trompstraat, waarheen het tumult zich verplaatst had en waar een groote volksver zameling door de politie met getrokken sabels verspreid werd, waarna de rust spoedig terug keerde. Aan de politie ter plaatse werd door de N. S. B.'ers te kenne gegeven geen aangifte van mishandeling te doen, daar men dit nog in beraad wenscht te houden. Eerst later volgde aan den politiepost IJm. O. aangifte, waarvan proces verbaal werd opgemaakt. Van de zijde van de politie wordt nogmaals nadrukkelijk gewaarschuwd, dat nieuwsgie rigen zich verre van dergelijk tumult houden, daar door de politie bij dergelijke ordeversto ringen onmiddellijk krachtig wordt opgetreden. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Hercules. IJM. 196 320 manden f 3000. Sumatra IJM. 253, 230 manden f 2100. Oostzee IJM. 147, 35 manden f 1430. Witte Zee IM. 167, 235 manden f 2560. Ancor IJM. 135 45 manden f 1570. Bergen IJM. 16, 300 manden f 3230. Adriatic IJM 18. 180 manden f 2650. Flamingo IJM. 42 50 manden f 1120. Betje R.O. 16, 65 manden f 1420. Motorloggers: Sch. 266 f 670. Sch. 412 f 460, KW. 47 f 480, KW. 55, f 410, KW. 135 f 450, KW. 36 f 530. THUISSTOOMEND VOOR DE DONDERDAG- MARKT. Jacquelina Clasina IJm. 10 met 200 M. schel visch, 110 m. braaöschelvisch 50 manden gul, 35 m. wijting, 70 m. koolvisch, 465 m. totaal, plus 170 stuks stijve kabeljauw. Federatie van V. V. V. Vergadering in Hotel No. Eén. Maandagmorgen 13 Mei a.s. vindt in Hotel No. Eén alhier een vergadering plaats van de Federatie van Vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Door IJmuiden's Bloei wordt een tea aange boden in het Badpaviljoen List. DE TRAWLER DE HOOP WEER THUIS. De trawler De Hoop IJM. 70, die dezer dagen, na een avontuurlijke reis in Rotterdam is binnengekomen, is door de douane vrijgeko men en inmiddels in IJmuiden gearriveerd. Van te voren waren eenige zeelieden van IJmuiden naar Rotterdam gezonden om het vaartuig te halen. Hiermede is dus het einde gekomen van de omzwervingen van de De Hoop. BEVERWIJK JAARVERGADERING KENXEMER ZWEMCLUB In de bovenzaal van café Oud Meerensteyn werd Dinsdagavond de jaarvergadering van de Kennemer Zwemclub gehouden. De voorzitter, de heer H. van der Bergh heette de aanwezigen hartelijk welkom op deze eerste ledenvergadering en sprak zijn vreugde uit over de bevredigende opkomst- In zijn jaarverslag deelde de secretaris, de heer R. Schram o.m. mede dat het eldental momenteel 147 bedraagt en wel 27 dames, 70 heeren. 27 meisjes en 23 jongens. Uit het hierna volgende verslag van den penningmeester, den heer Luttikhuizen bleek, dat bij een uitgave van f 213.66. het jaar 1934 besloten werd met een batig saldo van f 63.89. Vervolgens werd door een lid der Polo- technische commissie een overzicht van het werk en de wedstrijden der Polo-club in het afgeloopen seizoen gegeven, waarna werd overgegaan tot de behandeling der ingekomen stukken. Bij de algemeene mededeelingen werd o.a. bekend gemaakt dat de vereeniging lid gewor den was van de. Federatie Noord-Holland van den Kon. Nederlandschen Zwembond, en dat in 't aanstaand seizoen op den eersten en den derden Zondagmiddag van de maand in het zwembad „Adrichem" geoefend zou worden. In de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren Huchtenburg en R. Th. Schram bij acclamatie herkozen, terwijl in de polocom missie benoemd werden: Mevrouw Ragut, en de heeren Luttikhuysen. Pielage en Halen beek. Na de rondvraag waarbij voorgesteld werd om tot de oprichting van een reddings-brigade over te gaan, sloot de voorzitter de vergade ring. De Commissie uit de ingezetenen benoemd. De samenstelling van den z.g.n. dubbelen Raad. Dinsdagmiddag heeft ten raadhuize op nieuw het Hoofdstembureau vergaderd, dit maal om de benoeming te doen geschieden van de dertien leden der commissie uit de ingezetenen, die ingevolge het bepaalde in art. 158 der gemeentewet voor 1 Juni aan Ged. Staten advies moet uitbrengen over het door den gemeenteraad aan de Kroon gericht verzoek om een wetsontwerp bij de Staten- Generaal aanhangig te maken, strekkend tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin- De leden van de commissie, welke in den volksmond bekend is als de dubbele Raad, zijn door het Hoofdstembureau bij enkele candidaatstelling benoemd verklaard. De commissie is daarmede thans definitief vastgesteld. Zij telt. evenals de gemeente raad. dertien leden nlP. J. Haazevoet (R.-K. Staatspartij); W. Niesten (R.-K. Staatspartij), Joh. N. Tromp (R.-K. Staats partij). J. L. F. Post (R.-K. Staatspartij). Mr. J. A. B. Sanders (R.-K. Staatspartij). Ph. van Groningen (S.-D.A.P.). J. J. Romunde 'S.D. A.P.). J. C. Duin (Groep Eijking), Ir. K. L. Moens 'Neutrale Groep). E. de Ruyter (Groep Visser): J. Piso iChr. Hist Unie). C. Dingier Sr. (Anti-Rev. Partij), L. Grapendaal (C. P. H.) Voorzitter van de commissie is de burge meester, Mr. H J. J. Scholtens. die haar ver gaderingen, welke openbaar zijn. zal presi- deeren. CONCERT BEVERWIJKSCH GEMENGD ZANGKOOR. Het Bevei'wijksch Gemengd Zangkoor, di rigent de heer Louis Stiens, besloot Dinsdag avond het winterseizoen met een concert in het vereenigingsgebouw in de Verlengde Groenelaan. De heer P. v. d. Berg sprak bij ontstente nis van den voorzitter een welkomstwoord tot de belangstellenden, die slechts in zeer bescheiden aantal waren opgekomen. Om de verdienstelijke prestaties van het koor was dit zeer te betreuren. De heer Louis Stiens, die deze schare zangeressen en zangers on der zijn hoede heeft genomen, gaat rustig zijns weegs en weet langzaam, maar zeker zijn zangkoor naar hooger plan te brengen. De klank van het materiaal wordt steeds be ter en er wordt vooral beschaafd, zonder een enkele zweem naar ruwheid, gezongen. Ook het klankvolume is zeer bevredigend, al kun nen de mannenstemmen nog wel wat ver sterking hebben. Een groep leden van de Beverwijksche Harmoniekapel had een klein orkest gevormd en dat orkest verzorgde het instrumentale gedeelte van het programma. GEMEENTE-AVOND DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Dinsdagavond vond in de Doopsgezinde Kerk een gemeente-avond plaats Spreker was Mr. H. F. D. Jeltes uit Amsterdam over het onderwei'p: „De Doopsgezinden en hun naaste geestverwanten in onze letterkunde". De heer Jac. Groot heette de aanwezigen van harte welkom en gaf hierna het woord aan Mr. Jeltes. Onder literatuur verstaan wij, aldus spre ker. schoonheid van de dingen, van den mensch en van het leven, in den ruimsten zin van het woord. Vervolgens behandelde spreker de actieve en passieve functies van de Doopsgezinden ten behoeve van de literatuur, waarbij hij als voorbeeld noemt de dichters Coornhert en Mandel. Deze laatste vooral is een Holland- sche renaissance-dichter en kunsthistoricus. Spreker haalde dan enkele citaten uit zijn werk aan. waaronder het Kerstgezang Bethle hem en „De Olijfberg" een ethisch gedicht, waarin heel mooi geschetst wordt de sobere en eenvoudige levenswijze der oude doops gezinden. Voorbeelden van menschlievende lieden en rustige ingezetenschap. Verder noemde spreker Joost van den Von del. die van 1616 tot 1620 diaken in de kerk geweest is, maar die in 1641 tot het Katho licisme overging. Zijn doopsgezindheid bleek echter wel dui delijk uit de bijschriften onder de portret ten van Karei van Mandel en Cornells van Anslo en Lubbert Gerrits. Ook Reinier Anslo en vooral Camphuyse waren bekende Doopsgezinde dichters. Tenslotte citeerde Mr. Jeltes eenige gedichten van Jan Luyken en Bredero. die duidelijk het dagelijksch leven in de toen malige Doopsgezinden geschiedenis weerga- CLANDESTINF. SLACHTINGEN. De Rijksveldwacht heeft een inwoner van Wijk aan Duin betrapt, die op clandestine wijze kalveren en schapen slachtte. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. De dieren werden naar het abattoir overge bracht. ZANDVOORT DRIEHOEKMEISJES. Dinsdagavond werd in de groote zaal van „Ons Huis" een propaganda-avond georgani seerd door de driehoeksmeisjes, ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan van de afd. Zand voort. De programma's voor dezen avond waren door de driehoeksmeisjes alle van een ver schillende bandteekening voorzien. Bij som mige van deze aardige versieringen was bo. vendien een of andere goede raad gevoegd, bijv.: „Wees lief thuis". Het programma ving aan met de drie hoekvorming, waaraan alle meisjes deelna men. Hierna werd door de verschillende af- deelingen gedemonstreerd wat de meisjes op hun bijeenkomsten en in het dagelijksch leven bezighoudt. De kleinsten de streepjes voerden aardige zangspelletjes uit; de grooteren toonden hun vaardigheid in huishoudelijke bezigheden, eerste hulp bij ongelukken en gymnastiek. Mejuffrouw Aalders. de secretaresse van de N.M.C. vertelde over het driehoekswerk. Zij sprak den wensch uit, dat de Zandvoort- sche meisjes, ook als zij hun uniform niet aan hebben, zich toch echte driehoeksmeisjes zullen toonen. Na de pauze kwamen de streepjes nog eens op het tooneel als kaboutertjes: groep 1 hield een voordracht met een grappig slot en groep 2 voerde eenige volksdansen uit. De avond werd besloten met het zingen van enkele liedjes, waarbij alle meisjes op het tooneel om het kampvuur zaten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11