Het BeiauQtifaie Bracht de Schoonmaak Haarlem's Dagblad De gulden. 52e Jaargang No. 15888 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 10 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 4 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTfëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT. TWAALF BLADZIJDEN. Wisseldisconto wederom verhoogd. Tot 4y2 procent. De Nederlandsche Bank heeft met ingang- van heden het wisseldisconto verhoogd tot 4 1/2 pet. Het promessen- disconto en de disconto's op beleening van effecten, van goederen en op voor schotten in rekening-courant werden vastgesteld op 5 pet. In de week, geëindigd 8 April werd door de Bank in totaal f 106 millioen aan goud afge- staan.j Met de f 34 millioen uit de daaraan voorafgaande week, maakt dit een totaal van f 140 millioen. Desniettemin is de invloed hier van op het dekkingspercentage der direct op- eischbare verplichtingen vrij beperkt ge bleven. Dinsdagavond van de Flora Feestweek. Licht, muziek regen en wind De hei-verlachte toren van de Groote Kerk boort zich scherp in de donkerte van den avond. De schijnwerpers aan alle zijden toonen de details duidelijk, en ze gooien op de grijze, laaghangende wolken de soms felzwarte sil houeteen silhouet die wonderlijk aan doet, omdat ze groot en schijnbaar beweeglijk is door de snelle wolken, die door de lucht ijlen. Op de Groote Markt verheffen zich de beide lichtzuilen, en middenop staat de muziektent voorzien van vele lampen en groen, en de mu ziekcorpsen Excelsior, Oosterkwartier, Post- fanfare en Kunstkring stuwen hun klanken over de Markt, aan alle zijden waarvan kleu rige vlaggen zijn uitgestoken. In de Groote Houtstraat en Barteljorisstraat baden etalages in een zee van licht: het woord van den heer van Weerden, nl. de vlaggen uit, de lichten op, wordt opgevolgd. Maar de wind giert en de wolken worden in flarden langs den toren gesleurd, de vlaggen wapperen eigenlijk niet, doch zijn strak-uit- gerekt en hier en daar gescheurd, en de klan ken van de muziek verwaaien en schieten in vlagen over het publiek, dat vooral de Groote Markt bevolkt. De straten zijn niets drukker dan anders op regenavonden, de zuilen zijn niet verlicht en ettelijke winkels zijn don ker gebleven of sluiten vroeg Regen en wind, ziedaar wat overheersolite op Dinsdagavond en wat een zwaren druk legde op dezen avond van de Flora Feestweek van Vreemdelingen Verkeer in Haarlem. De muziekcorpsen deden het hunn; ze kwa men van verre door de stad en zorgden van half acht tot half elf onafgebroken bijna voor muziek. Maar er was niet tegen te vechten, tegen den somberen sluier, die over alles lag. Verkleumd stonden de menschen om de mu ziektent, om de Markt, in portieken en tegen de huizen. IJskarretjes en een zuurslalletje huiverden op hun standplaatsen. En op de Iloutbrug, aan het eind van de lange, verlaten Groote Houtstraat verhieven zich wat eenzaam de beide lichtzuilen.... De feestweek te Haarlem. Etalagewedstrijd in Kruisstraat en Kruisweg'. Op initiatief van Jhr. Dr. J. C. Mollerus heeft eenigen tijd geleden op verzoek van het Comité Flora een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers der vereenigingen Ne- derlandsch Fabrikaat, Horecaf, Onderling Be lang, Vreemdelingenverkeer, straat- en mid-, denstandsvereëniging, met het doel, middelen te beramen om gedurende een week de stad en speciaal de winkelstraten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De vorige week hebben we reeds uitvoerig medegedeeld, dat verschillen de straatvereenigingen, o.a. die van de Groote Houtstraat. Barteljorisstraat, Gierstraat en Generaal Cronjéstraat, aan dien oproep ge hoor hebben gegeven. De straatversieringen en etalages in genoemde straten trekken veel belangstelling. Zooals men weet, kon het bestuur van de Kruisstraat Kruisweg Vereeniging niet vol doende geld bij elkaar krijgen om een straat- versiering aan te brengen. Toch komen deze twee straten nu ook uitstekende voor den dag. Op verzoek van het bestuur hebben vele be woners de vlag uitgestoken. Ook is er een étalagewedstrijd georganiseerd, waaraan veer tig winkeliers deelnemen. Zij hebben bijzonder veel werk van hun étalages gemaakt. Terecht is men van meening, dat de straten er zoo aantrekkelijk mogelijk moeten uitzien, om de vreemdelingen en landgenooten, die voor de Bloemententoonstelling „Flora" hierheen ko men, er toe te brengen ook eenigen tijd in de Haarlemsche winkelstraten te vertoeven. Dat kan niet anders dan in het voordeel van de winkeliers zijn. Ter beoordeelïng van de étalages is een jury benoemd, waarvan de bekende kunstkenner de heer J. H. de Bois voorzitter is. Maar ook het publiek mag jury zijn. De menschen, die de winkels in Kruisstraat en Kruisweg zullen bezoeken, omvangen stembiljetten, waarop ze kunnen mededeelen, welke étalage volgens hen het mooist is. Er worden prijzen beschik baar gesteld. A.s. Zaterdag wordt de uitslag bekend ge maakt. Slachtoffers van de vliegramp in het vaderland. Droeve tocht van Brilon naar Amsterdam. Op treffende wijze hebben de Duit- sche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brilon en omgeving in het Sauerland blijk gegeven van hun medeleven met de ramp, die de Neder landsche luchtvaart heeft getroffen door het neerstorten van de „Leeuwe rik" in de omgeving van het stadje. Aan het sympathieke denkbeeld om een rouwdienst te houden voor de slachtoffers van deze ramp, is Dinsdagmorgen, naar wij reeds hebben gemeld, uitvoering gegeven. De plechtigheid zou geen kerkelijk karakter dra gen, aangezien de slachtoffers van verschil lende belijdenis waren en kerkelijke plech tigheden te Amsterdam zouden plaats heb ben. Niettemin luidden van half tien af Dinsdag morgen de klokken van alle kerken te Brilon en omgeving, en het sombere gelui dat weer klonk tegen de nabije berghellingen vond weerklank bij de bevolking in de omgeving, waarvan velen zich naar Brilon begaven om de plechtigheid bij te wonen. Tot tien uur bleven de klokken luiden. Te ruim tien uur be gon de herdenkingsdienst in de tot chapelle ardente ingerichte hal van het ziekenhuis. Daar stonden de zeven kisten met de lijken der slachtoffers naast elkaar opgebaard. Een aantal Duitsche zweefvliegers uit Brilon en Lippstadt, had zich in onberispelijke uniform reeds voor den aanvang der plechtigheid voor de baren opgesteld en vormde een eerewacht, tot het moment dat de kisten de doodenhal verlieten. Ter bijwoning van de plechtigheid was de regeeringspresident van Arnsberg, de heer Von Stockhausen, naar Brilon gekomen. Tevens waren aanwezig de Landrat van den Kreis Brilon, Heinrich Jansen, de burgemees ter van de stad Brilon Sauvingy, verder de Nederlandsche Consul te Dortmund, de heer T. G. Lampe, de Nederlandsche Consul te Essen de heer Chr. Schmid, de vertegen woordiger der K.L.M. te Berlijn, de heer H. Laponder, vertegenwoordigers van de Duit sche luihtvaart, van plaatselijke zweefvlleg- vereenigingen, een vertegenwoordiger van het Rijksluchtvaartministerie te Berlijn, en ver schillende andere plaatselijke en gewestelijke autoriteiten. Ook van de zijde der bevolking was de belangstelling zeer groot. Eenige hon derden belangstellenden waren naar het zie kenhuis gekomen en voor zoover in de hal geen plaats meer was, wachtte men onder eer biedig" zwijgen buiten. De eerste spreker, de heer H. Laponder, als vertegenwoordiger van de nabestaanden der slachtoffers, van de Nederlandsche regeering en van de K.L.M., dankte de Duitsche regee ring, de aanwezige autoriteiten en de bevol king voor de geboden hulp. de vele blijken van belangstelling en voor het medeleven met de ramp. die in de eerste plaats de nabe staanden der slachtoffers, doch ook het Nederlandsche volk in het algemeen had ge troffen. Regeeringspresident Von Stockhausen be tuigde namens de Duitsche regeering. de Duitsche luchtvaartautoriteitn en de geheele bevolking het diepgevoelde leedwezen zoowel met de slachtoffers als met het Nederland sche volk, en verklaarde dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Nederlandsche luchtvaart onaangetast bleef. Na afloop van de plechtigheid droeg onder doodsche stilte de eerewacht van de Duitsche vliegers de zeven kisten naar buiten in de drie gereed staande rouwauto's, die te ruim elf uur uit Brilon met hun droeve last naar Nederland vertrokken. De Nederlandsche grens gepasseerd. Dinsdagmiddag te vier zijn de drie auto's met het stoffelijk overschot van de zeven Glanerbrug gepasseerd. Het gemeentebestuur van Enschedé was op één wethouder na, voltallig vertegenwoordigd. Voorts waren vertegenwoordigers aanwezig der Nationale Luchtvaartschool, het vliegveld Twenthe en de Twentsche Aero-elub. Toen de auto's de grens passeerden, speelde het Enschedesche politiemuziekcorps het Wil helmus. Namens het gemeentebestuur van Enschede, de K.L.M. en de genoemde corpora ties op het gebied der luchtvaart, werden kransen in de auto's gelegd. Daarna zette het muziekcorps de marche Funèbre in, waarna de auto's langzaam wegreden in de richting Enschede. Vandaar reed men naar Arnhem, naar de woning van den heer Briel aan den Velper- weg. Te Amsterdam. Veel later dan men verwacht had is de stoet Dinsdagavond in de hoofdstad aange komen. Een der auto's begaf zich naar de Heerengracht, waar de kist met het stoffe lijk overschot van Mr. W. de Vlugt heel stil zonder veel publiek de ouderlijke woning bin nengedragen werd. De andere auto's met de kisten, waarin de vijf leden der bemanning rustten, reden verder naar de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk. In de omgeving en voor het hek hadden den geheelen avond, ondanks den regen groepjes belangstellenden de aankomst van de auto's afgewacht. Deze reden de begraaf plaats op en hielden stil voor de aula. In een ruimte, daarvoor ingericht, werden de kisten opgebaard. Zij blijven daar tot Don derdagochtend. Op dien morgen worden de kisten overgebracht in de hal van de aula. om vervolgens om half twee in een gemeen- niet iets aan het licht, dat U eigenlijk nu weieens kunt op ruimen Doe het dan door het beproefde, eenvoudigste en goedkoopste middel. Een kleine advertentie in schappelijk graf, dat door het gemeentebe stuur van Nieuwer Amstel is geschonken, te worden ter ruste gelegd. Zorgvlied zal vanaf 1 uur gesloten zijn voor het publiek en alleen toegankelijk zijn met een toegangskaart. Nederlandsche zweefvliegers danken hun collega's. De Nederlandsche Bond van Zweefvliegers heeft Dinsdag een telegram gezonden aan de zweefvliegers in Brilon, die een eerewacht hebben gevormd bij de lijken van de slacht offers van de ramp van de Leeuwerik. In het telegram wordt den zweefvliegers dank ge bracht voor de door hen bewezen eer. N.V. HAARLEMSCHE BOAZ BANK Dividend 5 pet. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Boaz Bank worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1934 te bepa len op 5 pet. (onveranderd). DE NARCISSEN BLOEIEN. De Vereeniging tot Bevordering van Vreem delingenverkeer te Hillegom deelt mede dat thans de narcissen in vollen bloei staan en dat allerwege de hyacinten gaan kleuren, zoodat het reeds zeer wel de moeite waard zal zijn Zondag een bezoek aan de bloembollenvelden te brengen. HET VERKEERSEXAMEN VOOR DE JEUGD Iemand, die onbekend wenschte te blijven, kwam op het politiebureau honderd reepen chocolade overhandigen, om die te verdeelen onder de deelnemers aan het verkeersexamen voor de schoolkinderen. Ze werden door de politie in dank aanvaard, maarzoo komt het benoodigde bedrag van f 250 niet bij elkaar. „Werf Conrad". De bouw van den tinmolen begonnen. Na een maandenlange voorbereiding is thans begonnen met den bouw van den groo- ten tinmolen op het terrein van „Werf Con rad" aan den Spaarndamschen weg. Er is dus na jaren stilstand weer leven ge komen op het ruime, uitgestrekte fabrieks terrein met zijn even ruime, maar ledige haven. Flora 1935 Heemstede. Bezoek van Miss Europa. Donderdagmorgen zal miss Europa 1934, mej. E. Toivonen uit Finland, een bezoek bren gen aan de Internationale Bloemententoon stelling Flora 1935 Heemstede. Zij zal om 11 uur arriveeren en ontvangen en rondgeleid worden door het Uitvoerend Comité. Ze zal ver gezeld zijn van den heer en mevr. Sohlberg, chargé d' affaires van Finland, colonel Bergs- rat, de heer Serlachius, directeur van het Ser- lachius Concern in Finland en de consul van Finland in Amsterdam. Het Amerikaansche onderzoek naar den wapenhandel. Een protest tegen publicaties uit den oorlogstijd. WASHINGTON, 9 April (Reuter) In de senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar een wapenhandel deed de voorzitter, se nator Nye, deonthulling, dat Lindsay door het departement van buitenlandsche zaken had geprotesteerd tegen iedere wijze van onder zoek waardoor de Britsche correspondentie uit den oorlogstijd met de Gurantee Trust Company en de Morgan Comp. die het finan- cieele gedeelte van Engeland's wapenorders behandelden, bekend zou worden. De hiervoor opgegeven reden was, dat de correspondentie feitelijk eigendom van de kroon is en niet ter beschikking van de com missie van onderzoek mag worden gesteld. Nye verklaarde naar aanleiding hiervan dat door het departement van buitenlandsche za ken maatregelen waren getroffen voor het on derzoek van alle correspondentie, indien door de commissie gewenscht. Het was aan de com missie overgelaten, zich niet in te laten met eigendom van de kroon, De gulden heeft den storm doorstaan, Hij hield manmoedig stand, Hij wist.den aanval af te slaan Op 't geld van Nederland. Daar staat hij op zijn gouden rots, Onwrikbaar als voorheen, Ons aller toeverlaat en trots, Zoo hecht en hoog als geen. Men heeft hem stevig aangepakt, Hij week geen duimbreed grond, Fel heeft men op hem losgehakt En slechts zichzelf gewond. Men heeft hem deerlijk zwart gemaakt, Men poogde het althans, Die poging is al gauw gestaakt, Hij hield zijn gulden glans. Men gooide hem met pondsgewicht, Waar hij geen krimp op gaf. Al had men ook met kracht gericht. Het stuitte op hem af. Men heeft verwoed op hem gebeukt, Vanuit het buitenland. Maar "ongebogen, ongedeukt, Hield hij manmoedig stand.... De stórm, die machtloos op hem brak, Heeft ons weer wat geleerd 't Is jammer, dat hij in mijn zak Zoo snel devalueert. P. GASUS. De Rijkssteunregeling in de bollenstreek. Meer eenvormigheid? Dinsdagmiddag had ten stadhuize van Haarlem een vergadering plaats van gemeente en armbesturen uit de bollenstreek tusschen Leiden en Uitgeest. Deze bijeenkomst was be legd om gezamenlijk te overleggen of door het scheppen van meer eenvormigheid in administratie en uitvoering economischer toepassing van de Rijkssteunregeling zou zijn te verkrijgen. Daar al deze gemeenten ten aanzien van de steunverleening ongeveer gelijke belangen hebben, voelde de vergadering heel veel voor het denkbeeld. De heer G. W. F. van Hoeven, inspecteur voor de steunverleening aan het Departement van Sociale Zaken, was met een van zijn ambtenaren aanwezig, waarvan tal van aan wezigen gebruik maakten tot het stellen van vragen, ook over andere onderwerpen dan het zooeven bedoelde. Ook de heer W. J. B. van Liemt, wethouder voor Armenzorg en Steunverleening te Haar lem, was aanwezig. De meeste uitgenoodigde besturen waren vertegenwoordigd. Enkelen hadden bericht van verhindering gezonden. Een Commissie werd benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeenten Hillegom. Aalsmeer, Velsen en Haarlem, om eenvormigheid in de administratie en toepas sing voor te bereiden. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van de Vereeniging van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, den heer S. C. de Haas van Dorsser, Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon van Haarlem. JUBILEUM J. W. ROOBOL. Heden was de heer J. W. Roobol, adminis trateur van H. F. C„ vijf-en-twin tig jaar in dienst van deze voetbalvereeniging. Heden morgen werd hem namens de club een bloe menhulde thuis gebracht. Vanmiddag zou een deputatie van het bestuur hem komen compli menteeren en een geschenk onder enveloppe overhandigen. De pogingen tot vl''e<"»n met de z.g. ^lenr muisvleugels" worden in Amerika voortgezet. Thans wil de parachutist George de Grange een vlucht wagen, waarbij hij van groote liopgte uit een vliegtuig zal springen. De Nederlandsche Bank heeft het wisseldis conto wederom verhoogd. pag. I Siinon heeft in liet Britsche Lagerhuis rap port uitgebracht over de in het buitenland gehouden besprekingen. pag. 4 Londen maakt toilet voor het jubileum van den koning. pag'. 4 Duitschland heeft een handelsverdrag met Rusland afgesloten. pag. 4 De Tweede Kamer heeft de wijziging der ta- riefwet aangenomen. pag. 3 Dinsdag zijn zeven ongewenschte vreemdelin gen naar fort Honswijk overgebracht. pag. 3 Boskoop gaat tot 24 April exposeeren. pag. 3 De stand van de Duitsctie clearing per 8 April pag. 3 Grootsclie plannen voor de viering van Prin ses Juliana's verjaardag te Haarlem. pag. 10 De rijkssteunregeling in de bollenstreek. pag. 1 Het Nederlandsch dameshockey-elftal voor den wedstrijd tegen Engeland is samenge steld. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Jhr. mr. C. J. A. den ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Weensclien correspondent: Oosten- rijk's militaire verlangens. pag 10 J. II. de Bois over Gerard ter Borgh s Familie portret in het Frans Halsmuseum. pag. 3 J. B. Schuil over de Jubilcumvoorstelling van Jan van Dommelen. pag. 11 K. de Jong over Joh. Stecnman's Orkest. pag. 11' Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 L. S.: Op Flora. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: Hor tensia's. pag. 6 C. C. Verwey: Per fiets naar Indië. pag. 9 De regeeringsmaatregelen voor het bloembollenvak. Ontstemming over het laatste communiqué Vrees voor verzet. Het Landbouw Crisis Comité heeft gisteren een communiqué gepubliceerd over de steun bedragen en de uitbetaling daarvan aan de daarvoor in aanmerking komende bloembol lenkweekers. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan ge wend tot den heer Tom van Waveren, voor zitter van den Bond van Bloembollenhandela ren, en lid van de Sierteeltcentrale, die zich zeer ontstemd toonde over deze publicatie. „Als lid van de Sierteeltcentrale sta ik on der geheimhouding, maar over deze publicatie kan ik wel spreken", zei de heer van Waveren, „omdat deze geheel buiten medeweten en ver antwoordelijkheid van die Centrale valt. Ik wist van dat communiqué niets af, het over viel me. De algemeene indruk van het Bloembollen vak is, dat, afgezien van de beteekenis van de publicatie, dit psychologisch het meest on juiste moment is om een dergelijke harde maatregel te publiceeren na de groote pogin gen. die het vak in het werk gesteld heeft bij de Tweede Kamer en ook direct bij het mi nisterie om de helpende hand toegestoken te krijgen door middel van uitstel van heffingen, en dergelijke. Dit is het antwoord op die po gingen, en een klap in het gezicht voor het geheele vak. Het schijnt, dat men den Haag en vooral de ambtenaren nog niet voldoende kan bij brengen dat een bedrijfsregeling niet louter en alleen kan geschieden met wetten en er gerlijke publicaties, waarvan dit een voorbeeld is, maar dat het bedrijf er zelf in gekend moet worden en dat daarmee samengewerkt moet worden. Deze publicatie bewijst, dat de ambtenarij de macht heeft en dat deskundigen in het vak geen invloed hebben. De vakgenooten zijn tot nog toe zoo rustig mogelijk gebleven, doch ik vrees nu, na deze behandeling en de ontactische maatregelen, dat ze zich zullen gaan verzetten en geen genoegen zullen nemen met dezen maatre gel. De tegemoetkoming door de roebelasting 1934'35 voor het teeltjaar terug te willen brengen van 35 cent per are tot 30 cent. en de exportheffing te verlagen van 3 op 2 1 2 pet. is zeer gering. Men spreekt over steun in de publicatie, doch het is niet anders dan een voorschot voor het opkoopen van het surplus, welk bedrag geheel door het vak moet worden terugbetaald, en het is dus geen steun. Er zal een accept moeten worden geteekend, i per are zijn uit de lucht gegrepen en gaan te ver. Ze zijn te hoog. Het is de juiste methode om de kleine kweekers die financieel zwak staan volkomen uit hun evenwicht te brengen in dezen toch al zoo zorgelijken tijd."

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1