■I DE BILT BLACK BQV iaekt U een apiiteu A, FEDERMANN Berichten in enkele regels Pief Peinst: WOENSDAG 10 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Nieuw Economische Groep. Rede van den heer E. Loeb. De heer E. Loeb. algemeen secretaris van de N.K.G. heeft Dinsdagavond in het Wijk- gebouw in Haarlem een rede gehouden. Spr. zei dat onder de leden van de N.E.G. alle politieke richtingen vertegenwoordigd zijn. Leden van de N.E.G. zijn tot het inzicht gekomen, dat het niet gaat om partijen of geen partijen, maar om een wetenschappe lijk vraagstuk, n.: kan afdoende verbetering in de economische verhoudingen verkregen worden, indien er geen ingrijpende wijziging gebracht wordt in het distributie-stelsel, dat beheerscht wordt door het-financieele stel sel. De Nieuw-Ecohomische theorie, de theo rie van C. H. Douglas, toont aan. dat het prijzenstelsel niet zelf-liquideerend is. dat we dus verplicht worden tot iets dat onuit voerbaar is. De conflicten in de wereld worden naar onze meening, aldus spr. in eerste instantie beheerscht door de economische toestanden Omringd door enormen en steeds toenemen- den potentieelen rijkdom bestaat er voor een groot deel der volkeren een toestand van toenemende verarming en van effectieve armoede. Deze financieele verarming heeft niets te maken met het goudoezit van de Centrale Banken. Aan de gouddekking bij de Nederlandsche Bank hapert althans niets. De tegenstrijdigheid tusschen het ..ge zonde" van een geldstelsel en het ongezonde van de resultaten daarvan, wijst op iets ernstigers dan op een tijdelijke verstorm; van den goeden gang van zaken. De klassieke economen adviseeren nog steeds: „aanpassing door versobering, ver bruik minder, produceer mér. exporteer het surplus". Waar moet dat export-overschot echter heen? Wie wil het hebben. De princioieele stelingen van de klassieke economen zijn: 1. zij denken, dat de eenige bron van rijk dom eener volksgemeenschap is de door die bevolking voortgebrachte goederen, dus de productie. dat het slechts mogelijk is de armen rij ker te maken, door de rijken armer te ma ken. 3. dat ons land nu een arm land is. dat zich dringend moet versoberen. d. dat. om de eigen goederen in het eigen land behoorlijk te kunnen aistribueeren, exoort een absolute vereischte is. 5. dat de prijs, te berekenen voor aan con sumenten te verkoopen goederen nooit lager kan zijn dan de totale productie-kosten dier goederen bedragen. 6. dat alléén arbeid recht geeft op een aandeel in de goederen en diensten, die een Gemeenschap voort brengt. 7. dat de ondernemingen of de bedrijven, niet uitsluitend bestaan om goederen en diensten te produceeren en te distribueeren, maar ook. en niet in de laatste plaats, om werk te verschaffen. De waarde dezer stellingen besprak of be streed spr. Er heerscht. een paradoxale toestand. Er is geen schaarschte, maar we moeten ons versoberen. Economisch zijn' we rijk. Financieel zijn we arm. Het financieele stelsel draagt de schuld. Het geld, als schakel tusschen pro- ductie en den consument, werkt niet behoor lijk. De geldtoevoer wordt niet geregeld op •basis van den toevoer van goederen en dien sten die geruild moeten worden, maar de hoeveelheid goederen en diensten wordt ge- reeeld naar de hoeveelheid geld! Wé hebben tot plicht ons financieel stelsel de baas te worden, als we niet de dupe van dat stelsel willen worden. De heer Loeb behandelde uitvoerig het gel d ep zijn oorspr ong, particulier geld -ban ken- en bankiers. Douglas, ingenieur en gespecialiseerd acl countant; gaan zoeken naar -een „oplossing van de crisis". Hij heeft, in "zijn dubbele OPTICIEN CROOTE HOUTSTRAAT 37 Bij de Anegang - Telef. 11059 Van onds bekend voor eerste kwaliteit Optiek 4ILLUKE PRIJZFN - Vakkundige bediening (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 10 APRIL Stadsschouwburg, WilsonspleinTweede voordrachtavond der leerlingen van de Mu ziekschool (directeur A. de Vogel). 7.15 uur. Ged. Oude. Gracht 41: Algemeene ledenver gadering Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. 8.30 uur. Gem. Concertgebouw: Ds. Van Duyl spreekt voor de N. S. B. Frans Hals Theater: „Bengaalsche Lan siers", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ellendigen". Op het tooneel: Steffan en partner, musical-comedy-act 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven gaat ver der". Op 't tooneel: The Solo's, Steeple Chase on Hands. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One Night of Love' geprolongeerd. 2.30 en verder doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Haarlem: Raadsvergadering., 1.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 iot 's avonds 12 uur, DONDERDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: Laatste voorstelling Toe komst door Het Masker. 8.15 uur Bioscoopvoorstellingen "s middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend or werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. B e ve r w ij k: Raadsvergadering, 7.30 uur. Bloemen daal: Raadsvergadering, 2 u Hill ego m: Raadsvergadering, 1.45 uur. praktijk, een inherente fout in het finan cieel stelsel ontdekt, die, indien zij bleef be staan, tot- een „crisis" moest leiden. Hij ontdekte, dat er een punt in de me chanische productie bereikt was, waarop het gebruik maken van arbeidskrachten toene mend geringer moest worden en dat er dus ook een toestand zou moeten ontstaan waar bij er eenerzij ds een ongekende overvloed van goederen zou komen en anderzijds deze overvloed vergezeld zou'gaan van universeele nooddruft. Hij ontdekte, dat dit onder het bestaande stelsel onvermijdelijk moest zijn. Hij maakte zijn bevinding bekend en stuit te op de heftigste kritiek. Zijn analyse heeft die kritiek overleefd en vandaag leeft zij in alle landen van alle werelddeelen. Japan past zijn uit de analyse volgende voorstel len. zij het omgekeerd, toe. In Australië. Nieuw-Zeeland, is zij het middelpunt dei- publieke en politieke belangstelling. De Staat Alberta heeft Douglas gevraagd als finan cieel reorganisatie adviseur te komen. En hij gaat. op 26 April a.s. In Engeland stijgt de belangstelling met den dag. En ook in Ne derland en in Nederlandsch-Indië. Uitvoerig behandelde spr. de analyse van Douglas en zei, dat de feiten de juistheid van de Douglas -analyse volkomen bewijzen wat spr.- mei cijfers aantoonde. Uit de analysen dringen de geneesmidde len zich als vanzelf aan ons op. Wanneer uit de analyse blijkt, dat het geld tekort schiet, en wanneer ook uit de analyse blijkt, dat geld door de banken gecreëerd wordt, dan hebben we slechts noodig, dat we zooveel geld kunnen creëeren als er een berekenbaar tekort aan bestaat, op conditie, dat dat geld renteloos, en. schuldenvrij in de zakken van de consumenten en in voldoende hoeveel heid terecht komt. Het- tekort kan vastgesteld worden dus ook het bedrag- dat gecreeërd moet worden. Douglas geeft twee wegen aan: het Natio naal Dividend en de Nationale korting op priizen. Er moet echter iets hieraan vooraf gaan. De Staat moet zijn souvereine recht herne men en-opnieuw het recht voor het creëeren en eont-roleeren van al het geld tot zich trek ken. De banken moeten hun monopolie prijs geven. Zij kunnen blijven bestaan voor ad ministratieve doeleinden en er is geen nood zaak ze te nationaliseeren. Ex- moet dan een nationale rekeing ge opend worden. Daarop wordt de geschatte waarde van 's Lar.ds Reëel erediet, dus de waarde van gebouwen industrieele inrichtin gen. wegenr bruggen, in het kort van alle productive kapitaalgoederen gehoekt. De Nationale Prijskorting, of de rechtvaar dige prijs, wordt in de Douglas-vooi-stellen het eerst genoemd, maar dat zegt niet. dat deze maatregel ook de eerste in toepassing moet zijn. Door berekeening van den recht vaardigen prijs, kunnen alle verbruiksgoede- ren beneden hun finaricieelén kostprijs ver kocht worden, en het verschil kan dan aan gevuld worden door directe betaling uit de schatkist. - Zoolang er overvloed van werk is en het volume van produceerbare goederen gelimi teerd blijft, zal de prijskorting, of de recht vaardige prijs voor de consumenten voldoen de zijn. Maar het produceerbaar volume kent geen grenzen en machines vervangen men- schenarbeid. Worden uitvindingen ten volle toegepast, dan zullen de machines nog veel. meer men- ichén kunnen vervangen, zelfs wanneer, na invoering'van den rechtvaardigen prijs, zoo als waarschijnlijk is, er een geweldige ople ving komt en de werkloosheid tijdelijk tot het verleden zal beh'oóren. Zoolang ons1 'ondérhöü'd's-mkomen 'afhan kelijk blifft van werk."zullen -velen en op den duur steeds meer, op zijn best kunnen vege- teeren op een werkloosheidssteun. Een Nationaal Dividend is dus geboden. Een Nationaal Dividend, dat een ieder ont vangst, voor allen gelijk groot. Het - Nationaal Dividend is tenslotte niets anders dan.een geldbewijs, dat recht geeft, op die. dingen, die nu vernietigd moeten wor den en dat zijn dingen, die tot in het onein dige vermeerderd zouden kunnen worden. Het Nationaal Dividend is niet alleen tech nisch mogelijk, maar het is ethisch verde digbaar. De toeneming van rijkdom is het gevolg van. wat ik kan noemen: arbeid in associatie. Het-'is een corporatief en niet een individueel bezit; De Rechtvaardigheid en het Verstand, bei-de vorderen dat de mensch gelijklijk zal mogen deelen in de meerwaarde, den toege nomen rijkdom, den toenemenden rijkdom, zelfs indien het privilege werk te mogen ver richten, hem onthouden wordt. Door het slippen van een vrachtauto is een 13-jarige knaap te Delft op slag gedood, Een 56-jarig typograaf is te Leeuwar den onder een auto geraakt en aan de gevol gen daarvan overleden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst3 wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Rede van Jhr. De Geer. Geachte Hoofdredacteur, Met belangstelling heb ik het verslag van de rede van Jhr. de Geer in uw blad van Maandagavond gelezen. Waarom hoort men door geen dezer par tijleiders ooit eenig belangrijk betoog tegen de actie van de Communisten of andere partijen als de Katholieke Staatspartij? Zeer zeker is iemand als deze. geachte spre ker het niet eens met de politiek van één dier beide partijen. Waarom nu in eens zulk een felle critiek op deze nieuwe beweging die men altijd als zoo weinig beteekenend heeft beoordeeld en waarom val ook Jhr. de Geer de N.S.B. aan over zoogenaamde schen ding van het briefgeheim, waaromtrent nog niets bewezen is? Het is immers bekend, dat de Justitie deze kwestie onmiddellijk in on derzoek heeft genomen en indien men wer kelijk had kunnen aantoonen, dat met het volle medeweten van de leiders der N. S. B. het briefgeheim geschonden was, dan zou het zeker uit een politiek oogpunt den volke in schrille tonen en met groote zwarte letters bekend gemaakt zijn. Men loopt echter de beslissing van de Justitie vooruit wat zeer afkeurenswaardig en merkwaardig is en men blijft zeer ernstige beschuldigingen uiten. Dat „zulk een hoog staand verpoon als een oud-Minister van Financiën, woordvoerder van een zoo beza digde partij als de Christelïjk-Hist. Unie hieraan al gaat meedoen is wel een eigen aardig verschijnsel. U dankend voor de plaatsruimte. J. M. F. meldt: Hoogste barometerstand 764.2 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 725.1 m.M. te Malinhead. en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Later opklarend. Waar schijnlijk regenbuien. Vooral later kouder. Uit het Buitenland Afkoeling en buiig weer verwacht. Nog steeds bleef de algemeene drukverdee- ling ongeveer dezelfde. Het gisteren genoemde daalgebied is Oostwaarts afgetrokken. Thans bevindt zich weer een nieuwe krachtige da ling over Duitschland, die over West-Ierland weer door stijgingen wordt gevolgd. Secun- dairen bewegen zich voortdurend om de hoofddepressie. Over de Britsche Eilaixden, rond het Kanaal en de Noordzee waait het krachtig tot stormachtig uit Zuidwest. Zuid en Zuidoost. Bovendien viel er plaatselijk zwaren regen <Blacksod had 27, Valentia 14 en Stornoway 11 m.M.). Over het vasteland is het weer wat rustiger. Wel werd hier en daar nog veel regen afge- tant (Dresden 32 m.M.). Behalve in Noord-IJsland en Noord-Scan- dinavië, waar het iets kouder werd. steeg overal de temperatuur. Het is echter waai'schijlijk dat morgen weer afkoeling zal optreden. De depressie zal zich Oostwaarts bewegen en bij ruimenden wind zal onze omgeving weer onder invloed komen van luchtmassa's van Polairen oorsprong, die tevens buiig weer zullen veroorzaken. Thermometer 10 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 53 F. 48 F. 57 F. 752 m.M. 752 m.M. Barometer Stand heden morgen Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 April. Getrouwd 9 April: I. L. Hamburg en H. S. Leuvenberg; Bevallen 6 April: E. M. SlotAhlert, d.; 7 April D. Druijfvan Nieuwenhuijsen, d.; 9 April: M. C. Jansende Paus, z.; C. Groot Wit. cl.; A. Hoogteijlingv. d. Zwan, d.; Overleden 7 April:- A., '2"mnd., J. W. van- Br.uggen, Voortingstraat; 8 April: A. v.d. Putten, 60 j.p Spionkopstraat; E. C; H. Bilai's, 19 j„ Gen. de la Reystraat. Hoe moet radiodistributie worden uitgevoerd? Een adres aan den gemeenteraad. Naar aanleiding van het punt „radio- distributie door particulieren", dat heden in den Haarlemschen raad ter sprake zou komen, heeft het radiobureau Pillard en Co. een adres aari de raadsled-en gezonden van ongeveer volgenden inhoud: Woensdag zal aan u als raadslid een oor deel gevraagd worden over het tot stand brengen van een radio-distributie bedrijf onder particulier beheer. Volgens berichten zijn reeds met eenige aanvragers onderhandelingen gevoerd. Ook onze onderneming heeft zich reeds eenige jaren geleden met een verzoek tot mede- exploitatie tot B. en W. gericht, echter tot heden zonder resultaat. In een onderhoud met wethouder Rooden- burg werd r"s alleen de vraag gesteld of wij tot dit doel voldoende kapitaalkrachtig waren. Hierop kunnen wij ook nu nog een alleszins bevestigend antword geven. Bij het verkrijgen eener concessie staan ons onmid dellijk de noodige fondsen te beschikking. Wij vragen ons nu verwonderd af, wat de reden mag zijn dat ook wij niet werden ge hoord. Ons bedrijf vestigde zich 11 November 1927. ep heeft zich ondanks de moeilijke om standigheden der laatste jaen, weten te handhaven, en zelfs uit te breiden. Behalve eenige groote bedrijven zijn er ook. die. zij het op eenvoudiger basis, zich door vakbekwaamheid en feëele handel een voor aanstaande plaats in den radiohandel hebben weten te veoveren. Indien hét ook uw overtuiging is, dat par ticulier "beheer van het te vestigen radio- distributiebedrijf de aangewezen weg is, rest ons nog een dringend, beroep te doen op uwe medewerking, teneinde te bereiken dat bij deze onderneming niet alleen het groot bedrijf geïnteresseerd wordt, (dat immers door verschillende nevenbedrijven, als cen trale verwarming, koelinstallaties, uitvoe ring van electriciteit-s-werken etc., nog niet direct haar voortbestaan bedreigd ziet), iets wat bij invoering van radio-distibutie voor den radiohandelaar zeer zeker niet denk beeldig" is. Wordt naar het bestaande plan- de ge meente in vijf districten verdeeld, is het volgens onze meening, geen overwegend be zwaar, elk district aan twee of drie aan vragers in exploitatie toe te staan, voorop gesteld dat dezen zich bereid verklaren zoo samen te werken dat door centraal beheer de gemeente toch slechts met vijf hoofd concessionarissen rekening behoeft te houden; wij meenen dat ook in eenige andere steden een dergelijk systeem is toegepast. Indien de gemeente vervolgens bespre kingen wilde voeren met die firma's welke sinds jaren uitsluitend of vrijwel uitsluitend hun bestaan in den radiohandel hebben moe- ton zoeken en daarbij voldoende garanties kunnen geven voor promote uitvoering van het hun opgedragen werk. zou volgens ons deze zaak voor de meestee direct belang- hebbenden een bevredigend verloop hebben. ZANDVOORT Verplaatsing kampeerterrein. Besprekingen tusschen Bloemendaal en Zandvoort. Dinsdagmorgen werd het college van B. en W. van Bloemendaal door het college van B. en W. van Zandvoort ten Raadhuize ont vangen om gezamenlijk nogmaals de kwestie van de verplaatsing va nhet kampeerterrein naar de Noordzijde te bespreken. Uit de gevoerde besprekingen bleek wel zoo wordt ons verzekerd dat het col lege van B. en W. van Bloemendaal het zeer betreurde, dat de Raad van Zandvoort had besloten, het kampeerterrein naar den Bloe- mendaalschen kant te verplaatsen. Gaarne zou het college zien. dat dit besluit alsnog werd ingetrokken. Het college van B. en W. van Zandvoort legde er den nadruk op, dat de Zandvoort- sche Raad zich tweemaal yóór. dit besluit had uitgesproken, zoodat er van intrekking wel niets zou komen. Het college zegde even wel zijn volle medewerking- toe om te voor komen, dat de gemeente Bloemendaal last van de kampeerders zou kunnen Krijgen. Voor orde, regelmaat en reinheid zal gezorgd wor den. In de a.s. Donderdag te houden verga dering van den Raad der gemeente Bloe mendaal zullen de gehouden besprekingen aan den Raad worden medegedeeld. DE RAADSVERKIEZING. De candidaten der S. D. A. P. Op de algemeene vergadering van de S. D. A. P. afd. Zandvoort die Dinsdagavond in „Ons Huis" werd gehouden, werd de candi- datenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. A. J. v. d. Moolen, 2. B. v. Rijnberk, 3. J. C. Suerink, 4. B. Polak, 5. mevr. M. H. Moll, 6. D. v. Duyn, 7. A. Kerkman, 8. B. Waas. LEERLINGEN-UITVOERING. Zaterdagavond wordt in „Ons Huis" een uitvoering gegeven door de leerlingen van mevr. R. C. H. OttenAdmiraal en den heer Pierre Verdonck. De leerlingen van de voorbereidende mu ziekklasse zullen onder leiding van mej. de Greve eenige volksdansen uitvoeren.- Verder zal de heer Loö Prins den avond opluisteren door 't spelen van de Rhapsodie van Liszt. VERKIEZINGEN. Maandag 15 April spreekt den heer D. Wijnkoop in Monopole voor de Communisti sche Partij Holland en Dinsdag spreken in dezelfde zaal Dr. A. J. van Leüsen en Mr. L. G. van Dam voor den Vrijz. Dem. Bond BLOEMENDAAL Vergadering S. D. A. P. Spreker J. Klein. De-afdeeling Bloemendaal van de S.D.A.P. hield Dinsdagavond opeir'b'aïè vërgad'è- ring in Vreeburg."7 1 De spreker van deir-avond, de heer H. B. Wiardi Beekman die door ziekte verhin derd was, werd vervangen door den heer J. Klein, Redacteur van de Soc. Gids te Am sterdam, die tot onderwerp zijner rede had gekozen: „Geen Dictatuur maar Sociaal-De- mocratie." Hij wilde geen propagandistische rede hou den, maar blijven op den beganen gron-d om tot den kern der zaak te komen, zoodat zijn hoorders kunnen zeggen: we hebben iets geleerd. Voor alle partijen zijn de tijden ernstig en moeilijk en het heeft geen zin, om te verbloe men, dat ook de S.D.A.P. met groote moeilijk heden zit. De ineenstorting van de S. D. P. in Duitsch land is van groote beteekenis. Spr. wil nog aanvoeren hoe het komt, hoe die- partij welke zoostevig gefundeerd leek, zoo in een dag kon verdwijnen. De Duitsche S. D. P. van voor den oorlog was hoofdzakelijk ingesteld op de theorie en niet op de practijk. Zij nam in geen enkel op zicht deel aan het bestuur van den staat. Duitschland leefde onder een feodale dicta tuur en doet dit nog. De wereld van voor' 1914 was verdeeld in enkele groote imperialistische machten. Toen het Duitsche kapitalisme machtig werd was de wereld verdeeld. Door zijn ehipirium was de bourgeoisie ln Engeland rijk en de arbeider in Engeland heeft van dien rijkdom geprofiteerd. De En- gelsche arbeidersbeweging- heeft voor zich de voordeelen van dien rijkdom veroverd. De Duitsche arbeidersbeweging kon dit niet doen. De feodaliteit, die in Duitschland niet als in Frankrijk door een revolutie is weggevaagd leeft daar nog. Daarom is in Duitschland ge bleven die geest van discipline van blinde ge hoorzaamheid. De S.D.P. heeft daar geleefd onder de feodaliteit, 't Was een schande Soc.- democraat te zijn. De regeering liet zich met de S.D.P. niet in. Deze was louter oppositie partij, zonder eenige verantwoordelijkheid voor wat zij vroeg, In 1914 wordt de S.D.P. de steun van den Staat en in 1918 wordt zij onder buitenge woon moeilijke omstandigheden regeerings- partij. Bovendien was zij ongeschoold, onbe kwaam en inwendig verdeeld. Duitschland was alleen in naam een Dem Republiek want de feodale geest was blijven bestaan. Door allerlei omstandigheden daalde het niveau van den middenstand en hun invloed naast die der Commlnisten heeft de alge meene staking onmogelijk gemaakt en den val der partij veroorzaakt, die niet naar de wapenen wilde grijpen. Ook in Nederland en spreker noemde dit een zien heeft de S.D.A.P. nooit het ge weld gewild. Nu nemen wij overal in Europa dictaturen waar en in Nederland zijn er menschen, die dit aanbidden. Dictatuur is voor spreker aanranding van der persoonlijke en geestelijke vrijheid. Over al is dit te constateeren. Deze beschouwing bevat een les voor ons allen, Onze tijd vraagt, zei spreker, verdediging der democratie, recht voor allen, inzicht van de beperktheid der eigen opvattingen, mede zeggenschap in eigen bestuur, vrijheid van spreken, van drukpers, en van vergadering enz. Onze groote taak is in Nederland deze vrij heden te verdedigen. Hiernaast energieke' bestrijding der Crisis verschijnselen. Pruimen is niet ieders werk hoor, 't is een kunst, bijna een vak; Wie een goede vakman zijn wil Die pruimt BLACK-BOY pruim-tabak: GESAUSDE ZWARE/^fVS PRUI M-TABAKl^/ (Adv. Ingez. Med.) Verdedig de democratie, een van de koste lijkste schatten der beschaving in de komende dagen naar binnen-en naar buiten, eindigde spreker, want zonder democratie geen so ciaal democratie. (Applaus). Met een opwekkend woord van den voorzit ter, den heer W. Noorman, om bij de a.s. Sta tenverkiezingen de stem uit te brengen op de S.D.A.P. werd de vergadering gesloten. HILLECOM HERVORMDE GER. STAATSPARTIJ. Gisteravond werd in het Nutsgebouw een openbare vergadering gehouden, geleid door Ds. A. C. G. den Hertog. Herv. Predikant ve Rotterdam, die ook als spreker optred. De opkomst was niet groot. Spreker had tot onderwerpGeloofspolitiek. De tegenwoordige politiek noemde hij er een van de mogelijkheid; het gaat om de machtsbegeerte. Deze brengt op een dwaal spoor ten opzichte van Godswoord. Ieder zijn portie is het parool. De eenige partij die daar tegenop komt, is de Hervormde Gerformeerde Staatspartij. Het is volgens spreker God geklaagd, dat in het protestant Nederland zoo veel geld naar de kloosters gaat via het on derwijs. Wij hebben het karakter van natie verloren..De :RiK?.'.stelt; de paus- boven alles en d;e Ohr. -H- en-A. R. huppelen zachtjes achter de' Roonischen aan. De Herv. -Ger. Staatspartij wil dat we terug- k'eeren op het oude pad van Gods geboden. De heer Kijne, hoofd der Julianaschool debatteerde, hij meende dat de inleider unfair tegenover andersdenkenden had gesproken. WAT SCANDINAVIc ONS LEERT. 1 De Hillegomsche Moderne Arbeidersbewe ging heeft Dinsdagavond een openbare ver gadering gehouden in I-Iotel Sistermans met den heer H. Lindeman als spreker over het onderwerp: Wat Scandinavië ons leert. De zangvereeniging De Stem des Volks ver leende medewerking door eenige liederen ten gehoore te 'brengen. De voorzitter de heer P. J. Rovers sprak een -kort" openings woord over het socialisme en de nationaal- socalistische verdwazing. De spreker vertelde eerst waaróm en hoe het N.V.V. en de S.D.A.P. een studiereis in de noordelijke landen hebben laten maken. Die reis heeft hij meegemaakt, zpodat hij er veel van weet. De organisatie-geest is er sterk, ter-wijl de verdeeldheid gering is Door de collectieve contracten, die door beide partijen gehand haafd worden, maken de vakbonden er de positie der werklieden sterk. De politieke macht is er in handen van de arbeiders, wat niet van Nederland gezegd kan worden, in tegendeel. De sociale verzorging en de werk verschaffing is er veel beter dan hier, waar steeds gestreden moet worden tegen loons verlagingen en verslechteringen. De coöperaties boden de gelegenheid om eigen lot in eigen handen te nemen, terwijl men hier veel ten achter bleef en liever met elkaar debatteerde. Godsdienstige verschilpunten kent mén er niet. Daarna sprak de heer Lindeman speciaal over Zweden, waar ook een streven is naar een lager levenspeil gelijk hier. De partij heeft dezen strijd gewonnen. Door werkverruiming daalde de werkloos heid. welke hier onder onze regeering met 100.000 werkloozen toenam. Ga niet in de richting van België, maar ga in de richting van Scandinavië. Onze regeering is te oud, de nieuwe inzichten kan zij zich niet meer meester maken en daar moet het jonge ge slacht tegen op komen. Van communistische zijde werd gedebat teerd. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen is door de „Vrijheids bond" het volgend politiek advies voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing samengesteld: 1. P. C. de Zeeuw, landbouwer te Nieuwvennep; 2. H. J. Brands, graanhandelaar bij Aalsmeer; 3. A. S. Thomson, stationschef vliegveld Schip hol; 4. Joh. v. Willigen, koopman te Rijk: 5. P. van Tol. landbouwer te Abbenes; 6. K. Ent hoven, eierenhandelaar te Hoofddorp; '7. D. Uithol, landbouwer te Rijk; 8. M. Immink, graanhandelaar te Hoofddorp: 9. N. J. van Reeuwijk, landbouwer te Hoofddorp; 10. G. Spit te Rijk; 11. J. Vrijland, graanhandelaar te Zwanenburg. De twee eerstgenoemden hebben thans zitting. GEZELLIG SAMENZIJN. De tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" zal ter beëindiging van het seizoen nog een slotvoorstelling geven en opvoeren het Fran- sche tooneelwerk „De Roode Danseres", naar de bekende film „Mata Hari".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2