^tnvandz Ohthou dat merk RitmeesterJc/eaa Oostenrijks militaire verlangens. Prinses Juliana's 26ste verjaardag. Ritmeester Wie niet adverteert, wordt vergeten WOENSDAG 10 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Het vraagstuk der assistentiecorpsen. Een regentschap onder Aartshertog Eugen of Prins Starhemberg? WEENEN, April. Nu het groote Duitsche rijk opeens den algemeenen dienstplicht geproclameerd heeft is het vraagstuk van een eventueele militie in het veel kleinere Oostenrijk wederom zeer acuut geworden. Oostenrijk gaat nog steeds gebukt onder de lasten van het vredesvr- drag van St. Germain, hetwelk dezen staat o.a. voorschreef, dat er maar een huurleger van ten hoogste dertigduizend man op de heen mocht worden gehouden. Er bestaat in Oostnrijk al sedert langen tijd een strooming, welke er naar streeft een alge meenen militairen dienstplicht in te voeren, zooals deze ook onder het keizerrijk bestaan heeft. Reeds in 1923. dat is dus niet minder dan twaalf jaar geleden, zei de toenmalige mi nister van oorlog Vaugoin, met wien ik in het Kriegsministerium een interview had. Waarvan het gedrukte, indertijd in dit blad verschenen resultaat thans naast mij ligt), dat het voor Oostenrijk te wenschen was en dat men er naar streefde weer het militie stelsel te mogen invoeren. Men hoopte, zoo zei de minister toen tegen mij, mettertijd de toestemming daartoe van de groote mo gendheden te zullen krijgen. Een gedeelte van het staande huurleger zou als kader in het dan te vormen volksleger kunnen blijven voortbestaan. Nu schijnt het eindelijk zoo ver te zijn, dat het niet meer zoo lang zal duren, of tal van jongelingen en jonge mannen zullen onder de wapenen moeten komen. De mi nisterraad heeft zich reeds in twee zittingen intensief met het vraagstuk bezig gehouden. De leden van het kabinet staan op het stand punt, dat Oostenrijk in alle opzichten gelijk moet worden gesteld met andere staten. Het ligt, zooals mij vertrouwelijk werd medegedeeld, in de bedoeling een militairen diensttijd van twee jaren in te voeren. Men wil twee legercommando's in het leven roepen waarvan het eene zijn zetel in de hoofdstad Weenen zal oprichten en drie divisies zal omvatten, welke hun zwaartepunten te Weenen. te dt. Pölten en te Wiener-Neustadt zullen hebben. Het andere legercommando zal zich te Salzburg bevinden, welke stad het verbindingspunt tusschen het Oostelijke en het Westelijke gedeelte des lands is. De vier divisies van dit commando liggen in Graz. Klasenfurt, Salzburg en Innsbruck, in en om welke laatste stad troepen gelegd zul len worden, die speciaal voor moeilijk toe gankelijke bergstreken uitgerust en geoefend zullen worden. Nu is de groote vraag, wat er. wanneer de algemeene dienstplicht zal worden ingevoerd met de thans bestaande zoogenaamde as- sistentie-corpsen zal moeten gebeuren. Vol gens het vredesverdrag mag Oostenrijk er maar dertigduizend soldaten op na houden. Het leger bestond in de eerste jaren na de omwenteling doorgaans maar uit ongeveer drieën twintigduizend man. Later werd dit aantal verhoogd. Het vorig jaar werden aanvullingstroepen opgenomen, die veel min der betaald kregen dan de leden van 't reeds bestaande leger. De soldaten van de oude huurtroepen kregen een soldij van ongeveer veertig Nederlandsche cents per dag en de nieuwe aangeworven soldaten slechts circa veertien cents per dag. Het aantal leden van de assistentie-corp- sen is veel grooter dan die van het bonds- leger. Er zijn in Oostenrijk op het oogenblik ongeveer vijfenveertigduizend gewapende mannen van de Heimwehr, waarvan prins Starhemberg, de tegenwoordige vice-kanse- lier. de hoofdaanvoerder is. Dan zijn er circa zeven-en-veertigduizend man van de Ost- markische Sturmscharen, dat zijn Roomsch- Katholieke burgerwachten, welke onder het opperbevel van den huidigen bondskanselier Von Schuschnigg staan, die de oprichter van deze organisaties is. Verder hebben we nog twintigduizend man van den Freiheits- bund. die democraten en niet-monarchis- ten zijn. (Zoowel Starhemberg als Schusch nigg zijn monarchisten en hun troepen moe ten, zooals Zondag weer eens het geval is ge weest. meedoen aan monarchistische betoo gingen en demonstraties voor den terugkeer van Otto van Habsburg). Bovendien heeft men nog zesduizend ze venhonderd Christelijk-Duitsche Turners en vierduizend Burgenlandische Landesschüt- zen. Dat maakt dus tezamen een sterkte van eventjes honderd-twee-en-twintigduizend ze venhonderd mannetjes van de diverse as sistentiecorpsen. Zij vliegen elkaar onderling wel eens in de haren en schelden niet alleen op elkander zij hebben den Oostenrijk- schen woordenschat met heel wat nieuwe substantieven verrijkt, minder vleiende be woordingen. die zij elkander te pas en te on pas naar het hoofd slingeren, maar zij zijn ook al vaak genoeg handtastelijk gewor den. Wanneer er nu een algemeene dienstplicht komt en er valt niet aan te twijfelen, dat die komt! zullen de jongeren van de as- sistentietroepen in het regulaire leger on der de wapenen moeten komen. Er wordt reeds over gesproken, dat de assistentie-corp sen dan ontbonden zullen worden. Maar Starhemberg en Fey schijnen daarvan wei nig te willen weten. Starhemiberg heeft de zen Zondag onomwonden in een redevoe ring te Bregenz verklaard, dat de Heimwehr zich niet naar huis laat sturen, en Fey heeft op denzelfden dag op een bijeenkomst te Kanfenberg ongeveer hetzelfde gezegd. Het zal ook wel- niet zoo gemakkelijk zijn lieden opeens op straat te zetten, die tijdens de bloedige onlusten in Februari en in Juli 1934 aan de zijde van de regeeringstroepen. gestreden hebben. De economische toestan den in den lande zijn van dien aard. dat zij wel nergens werk zouden kunnen vinden, want alles ziet er nog droeviger uit dan het vorige jaar. Het heet, dat het lp°er na de invoering van den algemeenen dienstplicht uit negen tigduizend man zal bestaan. In officierskringen begroet men het plan van de wederinvoering der militie met vreug de en met enthousiasme. Dezer dagen zal voor het eerst sedert 1914 in alle garnizoenen van Oostenrijk een zoo genaamde voorjaarsparade worden gehou den. Onder de monarchie defileerden de troe pen van het Weensche garnizoen steeds voor den keizer. Nu zullen zij het voor president Miklas doen. Na een veldmis, die op den Heldenplatz voor den Hofburg, het voorma lige keizerlijke paleis gecelebreerd wordt, zal Schuschnigg een toespraak tot de soldaten houden. Vervolgens marcheeren de troepen over den Ring. Er is1 tri den laat.^tnn t-iid berbaaldeliik sprake van, wie de opvolger van Miklas zal zijn, wiens periode van presidentschap dit jaar ten einde loont, hoewel het mogelijk is, dat hij herkozen wordt. Er worden voortdu rend twee namen genoemd, die van aarts hertog Eugen. die in Mei twee-en-zeventig jaar zal worden, en die van prins Starhem berg, die vijf-en-dertig jaren telt. De grijze aartshertog Eugen verschijnt bij verschillende officieele gebeurtenissen in zijn uniform als veldmaarschalk van het vroegere keizerlijke leger met een groote grasgroene pluim op het hoofd. Hij wordt daarbij met bijzondere onderscheiding be handeld en staat, wanneer troepen defilee- ren een paar passen vóór de actieve gene raals en hoofdofficieren van het huidige le ger. Toen hij Zondag uit zijn auto voor de Michaelerkirche stapte, in welk kerkgebouw een krans ter eere van de nagedachtenis van keizer Karl zou worden neergelegd, speelde een muziekkapel van een der assistentie corpsen het Oostenrijksche volkslied, dat dezelfde melodie heeft als de nationale hymne onder het keizerrijk en ontblootten alle aanwezigen het hoofd, terwijl den aarts hertog ovaties gebracht werden. Het heet, dat men óf dezen Habsburg of prins Starhemberg tot regent wil maken op dezelfde wijze als Horthy rijksbestuurder in Hongarije is. f W. M. BEKAAR. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 9 April uitgesproken: 1. M. A. de Jong, caféhouder „Stad Edam" wonende te Purmerend. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 2. C. Eichhorn, voorwerker .wonende te Haarlem. Lekstraat 9. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. 3. B. Smallegange Jr., aannemer van grond werken, wonende te Haarlem, 2e Hoogewoerd dwarsstraat 36. Curator Mr. A. C. F. Hendrikse, alhier. 4. J. J. Paauw .slager, wonende te Haar lem, Vergierdeweg 237. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 5. E. Puymbroeck. firma Meyer en Co.. nik kel- en bronsfabriek de Goede Hoop te Zaandam, wonende te Amsterdam, Bloem gracht 87 huis. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 6. F. Meyer, firma Meyer en Co, nikkel- en bronsfabriek de Goede Hoop, wonende te Zaandam, Otterspad 1. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. 7. H. Eling. schilder, wonende te IJmuiden Huygensstraat 32. Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. 8. G. J. Vas, melkventer en winkelier, wo nende te Zaandam, Heerengracht 21. Curator Mr. J. Lieuwen te Purmerend. Rechter-Commissaris: Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. de firma Gebrs. van Schinkel, gevestigd te Velsen en haar firmanten. R. W. van schinkel, slager, wonende te Velsen, Stationsweg 60 zwart, en W. A. van Schinkel, slager, wonende te Velsen, Stationsweg 60 zwart. Curator Mr. A. Beets, alhier. 2. J. Koren, wonende te Heemstede, Haven straat 64. Curator Mr. A. Klein, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst faillissementen van: 1. P. J. Schagen, makelaar in onroerende goederen, wonende te Zaandam. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. 2. J. Konijnenberg, conducteur der Ned. Spoorwegen, wonende te Haarlemmermeer. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. Grootsche viering in Haarlem. Planten van een Juliana-boom, wielerwedstrijden en fakkeloptocht. Het Centrum-Comité van de Vereeniging Koninginnedag hield in Café-Restaurant Brinkman een bijeenkomst ter bespreking van de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana op 30 April. De voorzitter, mr. dr. F. A. Bijvoet, deelde na een welkomstwoord mede, dat het ditmaal een grootsch feest zal worden, omdat de 25ste verjaardag van onze Prinses het vorig jaar wegens het overlijden van de Koningin-Moeder helaas niet gevierd kon worden. De Voorzitter deelde daarna de volgende bijzonderheden over het programma mede: Planten van een Juliana-boom. Begonnen wordt, zooals gewoonlijk, met een muzikale reveille. Ditmaal zal die niet ge volgd worden door de gebruikelijke kinder spelen, maar door het herstellen van een oud gebruik, namelijk een plechtigheid, die ook voor het nageslacht van beteekenis zal zijn. Er zal namelijk op het Kennemerplein een Julianaboom geplant worden. Deze lin deboom wordt geschonken door de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het is de bedoeling, dat de versierde boom in optocht naar de plaats van bestemming wordt gebracht. Daartoe wordt op de Dreef een stoet geformeerd. Hier wordt de boom op een wagen geladen. Begeleid door twee muziekkorpsen en gevolgd door ongeveer vierhonderd kin deren wordt de boom langs de volgende route geleid:'Dreef, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Jansweg, Nieuwe Gracht, Kruisweg, Kennemerplein. Hier wordt allereerst het Wilhelmus ge zongen. Daarna zingen de kinderen onder leiding van den heer R. M. van der Hart. die de laatste jaren op zulk een kranige wijze de aubades op de Groote Markt heeft geleid; het volgende Princesselied, dat één dag na de ge boorte van Prinses Juliana in 1909 te 's-Gra- venhage ten gehoore werd gebracht. Het lied te van Mr. H. W. van der Meij en de muziek is van Arnold Spoel. De heer Bijvoet houdt een rede. waarna de boom onder het spelen van „Wilt heden nu treden" van Valerius, geplant zal worden. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, zal den boom namens het gemeentebestuur aan vaarden, gevolgd door een rede van Mr. Th. Wesstra, voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging Koninginnedag. De kinderen zingen dan het bekende vlag- gelied, waarna de plechtigheid met het spe len van 't Wien Neerlandsch Bloed besloten wordt. Er zullen op het Kennemerplein, dat met vlaggen en groen versierd wordt, luidsprekers worden geplaatst, zoodat de toeschouwers al les goed zullen kunnen volgen. Bovendien zal de plechtigheid door den K. R. O. worden uit gezonden. Om den boom wordt een gesmeed ijzeren hek op hardsteenen voeting (ontwerp van den heer Ant. Kurvers) geplaatst. Een prachtinge oorkonde, vervaardigd dooi den heer Herman Moerkerk, zal, gevat in een looden bus, onder den boom worden gelegd. rs Avonds wordt de boom verlicht met lam pions en vetpotjes. Van half drie tot vijf uur zullen (als de autoriteiten daarvoor toestemming verleenen) op den Zijlweg, van de Zijlvest tot de Ans- lijnstraat, wielerwedstrijden worden gehou den, georganiseerd door de R.-K. Wielren- nersvereeniging Achilles, onder de reglemen ten van de Nederlandsche Wielren Unie. Het is de bedoeling, dit gedeelte Zijlweg geduren de de wedstrijden voor alle verkeer af te slui ten. Er komen lichtmasten en een vlaggenver- siering op den Zijlweg. Van 46 en van 8,50 tot elf uur wordt op de Groote Markt een concert gegeven. Ver der hebben de gebruikelijke vermakelijkheden op de Nassaulaan, Raamgracht en Wilsons- plein plaats. Fakkeloptocht. Te negen uur 's avonds wordt een groote fakkeloptocht geformeerd. Aan beide kanten van de te passeeren straten zullen de deel nemers met een brandenden fakkel loopen. De stoet zal door vier muziekkorpsen begeleid worden. De wielerwedstrijden De heer H. J. A. van Duijnen, voorzitter der R.-K. Wielrennersvereeniging „Achilles" deel de de volgende bijzonderheden over de wieler wedstrijden mede: De wedstrijden worden ge houden in verschillende categorieën. De onaf- hankelijken en de amateurs rijden gezamen lijk in één categorie. Dan komt er een num mer voor nieuwelingen (die al ongeveer een jaar rijden) en indien mogelijk ook nog een categorie voor beginnelingen. Een aardige at- tractie bij deze wedstrijden zal een nummer voor rijders op bestelfietsen zijn. Die fietsen worden belast met een gewicht van niet min der dan 50 K.G. De deelnemers mogen niet rijden op baanmateriaal; ze moeten racefiet sen op wegbanden gebruiken. De lengte van de baan bedraagt ongeveer 150 M.; dan is er nog een lengte van 100 M. voor het uitloopen. Aan de wedstrijden kan alleen worden deel genomen door rijders, die lid zijn van een Haarlemsche wielrennersvereeniging. De deel nemers aan de race op bestelfietsen mogen geen actieve renners zijn. Alle deelnemers zullen een nummer op den rug dragen. Ook deze wedstrijden zullen door muziek worden opgeluisterd. De deelnemers moeten bij de inschrijving een bedrag van f 0.25 storten als zekerheids stelling. Zij krijgen dit geld na afloop van de wed strijden terug. De deelneming is dus geheel gratis. De inschrijving wordt opengesteld tot en met 15 April bij den heer M. G. Doïng, Staringstraat 13. Het ligt in het voornemen voor elke catego rie drie prijzen beschikbaar te stellen. Medail les zijn reeds geschonken door het Centrum- Comité door de Zijlweg-Vereeniging. door het hoofdbestuur van Koninginnedag en door den heer Ant Meijer. Gehoopt wordt, dat nog meer prijzen binnen zullen komen. De heer H. J. A. van Duijnen zal bij de wielerwedstrijden als voorzitter-kamprechter fungeeren. De wedstrijdcommissie bestaat verder uit de heeren: M. G. Doïng, J. H. van Kipshagen en J. ten Hoven, voorzitter van de H. S. V. „De Kampioen". Starters zijn de heeren H. de Vries en Th. Stiphout. De prijsuitreiking zal geschieden 's avonds na afloop van den fakkeloptocht in Café-Res taurant Brinkmann in een bijeenkomst voor de winnende deelnemers en genoodigden. 10 versche eieren Limonade siroop verschillende smaken per flesch Meiwijnper flesch Geldersche ham per ons Geldersche achterham per ons Volvette Goudschekaas jong per pond N. Holl. Edammerkaas 40 jong p. pond Boterhammenworstper ons Gemengd fruitper pond 19-28 Walnotenper pond 19 Paranotenper pond 18 Zelfrijzend bakmeel per ponds pak 12 Rozijnen (zonder pit) per pond 15-19-24 Paaschbanketper l/2 pond 12'/2ct. Koffie per y]2 pond 12-15-20-25-30 Ct. DECOUDBRONVCOUDEHUIS Een voorname sigaar, deze RitmeeSfes» Ideaal, met zijn pracht-kloek perreat- model. Voordeelig in 't rooken op reis, op kantoor, na Uw werk en een fijne sigaar ook voor Uw gasten. Best Sumatra dek blad en geurige Havana-Braziel-melange maken de Ritmeester-Ideaal tot een sigaar vol aroma. Rook en geniet deze puike 8 cents Ritmeester-Ideaal. £»ga.ren N.Y. GEBR. VAN SCHUPPEN'S RITMEESTER SIGARENFABR., VEENENDAAL

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8