IBIS SHAG Uit Haarlem's Gemeenteraad. Dobbelmcmn De bloem van den dag. DONDERDAG 11 APRIL 1935 H A S R L E M'S DAGBLAD (Vervolg.) Openbare Werken. Mr. Ger ritsen (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, zei bij de beantwoording van den heer Klein Schiphorst verder, dat het onderzoek volkomen, en volledig is geweest, het volle pond is daarbij aan den heer Klein Schiphorst gegeven. Tenslotte was het den wensch van dit raadslid om verschillende gegevens te controleeren. Hij wilde blijkbaar nagaan of de directeur zijn werk wel goed gedaan had, want de direc teur neemt het juist ramen der bedragen van het onderhoudswerk voor zijn verant woording. Dit recht heeft een raadslid even wel niet. Zoo iets zou men alleen kunnen doen als er reden was wantrouwen uit te spreken. Dan moet de raad, als daarvoor re den is, een enquête-commissie benoemen pDe heer Klein: er zijn den heer Klein Schiphorst gegevens onthouden. Men heeft getracht hem in het zonnetje te zetten. Mr. Gerritsz: Dat is niet waar. De heer Klein Schiphorst had de bedoeling alle pos ten voor onderhoud na te gaan te zamen met den directeur. Zoo iets gaat niet, dat zou een bewijs van wantrouwen zijn en daarvoor is,, naar wij meenen, geen reden als één raads lid dit vraagt. De raad kan natuurlijk be slissen om een enquête-commissie te benoe men. De heer Va 11 Tetering (r.-k.)de heer Schuddenboom zou terug kunnen komen. (Gelach). De heer Bijvoet (r.-k.) vroeg of er toe stemming van B. en W. moet komen als een raadslid in staat gesteld wil worden een on derzoek in te stellen of een bepaalde post juist geraamd is. Zoo'n bevoegdheid heeft een raadslid wel terdege. Het behoeft geen bewijs van wantrouwen jegens den directeur te zijn. De verantwoordelijkheid voor het geld draagt niet de directeur, maar de raad die het geld moet voteeren. Een raadslid moet toch de bevoegdheid hebben om zich te overtuigen of een bepaalde uitgaaf noodig is. In het algemeen is een raadslid gedekt als hij zich neerlegt bij de adviezen van directeuren en ambtenaren. Maar het gaat er om of een raadslid het recht heeft. De heer Scholl (s.d.a.p.): het recht om te beschuldigen! De heer B ij v 0 e t: Laten wij ons kalm hou den, het is toch al moeilijk een zaak in een college duidelijk te maken als daarin geen juristen zitten (gelach). Als een raadslid ge bruik maakt van zijn recht om zich zelf te overtuigen, moet men daarin geen blijk van wantrouwen zien, vooral niet als het een on derwerp betreft waarin een raadslid speciaal bevoegd is. Er kan meeningsverschil tusschen deskundigen zijn, maar dat is nog geen blijk van wantrouwen. De heer Klein Schiphorst ontkende, dat hij indertijd beschuldigd heeft. Hij heeft alleen gezegd, dat hij meende, dat op dien bepaalden post bezuinigd kan worden. Dat is toch geen beschuldiging. Hij kan alleen als raadslid verantwoord zijn, als hij in de ge legenheid is zijn meening aan dl feiten te toetsen. Het is niet waar dat de commissie van Openbare Werken alle stukken heeft ge zien. Spreker mocht de rapporten van den- directeur niet zien, omdat de wethouder daartegen bezwaar had, Een vorig jaar heeft de administrateur van Openbare Werken aan spreker gezegd: wij komen tot een raming door de gemiddelde kosten van de laatste 10 jaar te nemen er daar -iets af te halen.- Dat is geen ramen en daarom wilde spreker zich overtuigen hoe het met die raming staat. Nu zegt men aan de tafel van B. en W._ dat is iets dat buiten de bevoegdheid vah een raadslid ligt, men gaat van den grooten to ren blazen, maar als men dat doet zeg ik: loop naar je grootje! Spreker is nog niet be vredigd en handhaaft zijn bezwaren in de zitting van 10 Januari geuit. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer Klein (r.k.) laat in het midden of de heer Klein Schiphorst gelijk of ongelijk heeft. Maar het is een feit, dat dit raadslid onbevredigd is. Als een college van B. en W. sterk staat, moet het college alsnog alle ge gevens aan hem geven. Als hij dan ziet dat hij onjuist in zijn opvatting geweest is, dan zal de heer Klein Schiphorst dit zeker in het open baar erkennen. De heer van Dam (V.D.) was het niet eens met den heer Bijvoet, dat elk raadslid een onderzoek kan gaan instellen bij de bedrijven. Met een commissie van bijstand is het evenwel anders. Kan de commissie van openbare wer ken of een deel daarvan, niet den bewusten rondgang met den directeur langs de onder houdswerken maken? De heer Wester veld (s.d.a.p,) meende dat de beschuldiging van den heer Klein Schiphorst indertijd gegrond was op het feit, dat Openbare Werken te hoog zou ramen. Hij haalde het geval aan, dat f 6000 uitgetrokken was voor onderhoud van stookgereedschap, terwijl de aanbesteding maar f 1100 als uit gaaf aanwees. Maar nu blijkt, dat slechts een deel aanbesteed was. De raming van f 6000 was -dus wel goed. De heer Klein Schiphorst had moeten erkennen dat hij zich vergist heeft. Het boetekleed ontsiert den man niet. De heer Gerritsz, wethouder, verklaarde nog, dat. geen der leden van de commissie van openbare werken nadere inlichtingen wenschte of zich ter plaatse van de ramingen wilde overtuigen. Een raadslid mag geen zelfstandig onderzoek op de bedrijven instellen, wel de r a a d- heeft die bevoegdheid. Maar als de raad dit doet, moet er een reden voor zijn en die reden ziet spreker hier niet. aanwezig. De heer Schiphorst heeft bij de begrooting in den raad gezegd, dat Openbare Werken maar wat cijfers op papier heeft gezet, dus geen raming gemaakt, dus niet zijn plicht gedaan. Als een directeur op zoo'n manier door een raadslid wordt aangevallen, mag hij van den wethouder verwachten, dat hij verdedigd wordt, temeer als de wethouder overtuigd is, dat de directeur in dezen zijn plicht gedaan heeft. De commissie van openbare werken heeft, uitgezonderd de heer Klein Schiphorst verklaard, dat de beweringen van den heer Klein Schiphorst voldoende weerlegd waren. De heer Klein Schiphorst was nog niet genegen het boetekleed aan te trekken. Er wordt meermalen te hoog geraamd. De kosten voor den verbouw van de school in de Tempeliersstraat zijn indertijd geraamd op f 16.000. Toen is het werk voor 1' 10.000 aan besteed. Er was toen een potje en dat is o.a. besteed voor het uitvoeren van een fietsen- bewaarplaats, enz. Zoo gaat het altijd. De heer Boes (V.D.), wethouder van onder wijs, zei, dat niet het geheel© werk aanbesteed Wonder de geraamde kosten was indertijd ook het maken van een fietsenbewaarplaats opge nomen, maar die viel buiten de aanbesteding. Mr. Gerritsz, wethouder, verduidelijkte nog, dat alleen de raming over het onderhoud van stookgereedschap gebaseerd was over de uitgaven der laatste 10 jaar, omdat men dan rekening moet houden met koude en minder- koude winters. De discussie over dit punt werd daarop ge sloten. Verlaging der Straatbelasting? Naar aanleiding van een adres van huis eigenaren drongen de heeren Bijvoet (r.k.) en van Tetering (r.k.) aan op verlaging der vaste lasten voor huiseigenaren. De heer Roo denburg (C.H.), wethou der, zei, dat bij de behandeling der begrooting voor 1936 onder oogen gezien zal worden of het mogelijk zal zijn de straatbelasting eenigszins te verlagen. Op dit oogenblik zijn evenwel nog geen besliste toezeggingen te doen, hoewel B. en W. wel kunnen zeggen, dat zij, als het eenigszins kan, de huiseige naren, die moeilijke tijden doormaken, tege moet zullen komen. Eervol ontslag. Mej. M. J. Th. Bella art vroeg eervol ont slag als onderwijzeres aan schooi 32. Werd verleend onder dankbetuiging voor langdurige bewezen diensten. Revue van hamer stukken. Zonder discussie werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B. W. tot goedkeuring der re kening over 1-934 van de commissie voor schoolkleeding. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met de woningbouwvereniging „St.-Bavo". Voorstel van B. W. tot ruiling van grond aan de Nagtegaalstraat en den Vergierden- weg. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Gijs- brecht van Aemstelstraat. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. Pij11 torenstraat (A. J. van Gijn). Prinsesses'traat (A. de Maaker). Van Nesstraat (A. P. Winnubst). Obistraat (M. A. -Scheffers). Voorstel van B. W. tot het sluiten van een overeenkomst met Bloemendaal over het ver leggen van waterleidingbuizen in den Tet- terodeweg. Voorstel van B. W. tot het aanbrengen van verbeteringen in het woonwagenkamp. Grondaankoop aan den Oudenweg. B. en W. stelden yoor om voor f 10.009 1855 M2l grónd" aan den Oudenweg te koopen voor uitbreiding der Reiniging. De heer Scholl (s.d.a.p.) vönd een prijs van 5 1/2 gulden per M2. voor grond aan den Oudenweg te hoog. De heer van Lierat (r.-k.). wethouder, zei. dat het hier grond betreft die onmiddel lijk geschikt is voor bouwterrein. Bovendien is de grond, die noodig is voor uitbreiding dér reiniging, niet goedkooper te krijgen. De commissie van Openbare Werken heeft in dertijd goed gevonden bij de oir derhandelin gen te gaan tot f 6. Alleen de voorzitter, der commissie heeft zich. daartegen verzet om dat hij den pry's te hoog vond. Mr. G e rri t s z (s.d.a.p,)wethouder, be vestigde dit. Het betreft hier geen- bouw- maar industrieterrein. Daarvoor f 5 1/2 te betalen is te hoog. De heer KleinS chip horst (r.-k.) zei, dat het hier een sleutel-terrein aan den weg betreft, de gemeente heeft het noodig. Het terrein der gemeente gaat zeker met f 10.000 vooruit. De heer de Braai (a.-r.)al is de grond te duur, de gemeente moet het hebben om de reiniging economisch te beheeren. De heer Wolff (r.-k.) vond den grond niet te duur. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen der s.d.a.p daar tegen. Plantsoenaanleg door werkloozen. Door B. en W. werd voorgesteld 0111 nieuwe plantsoenen te laten aanleggen' in werkver schaffing. Het rijk betaalt dan in de kosten bij. De heer Castricum (r.-k.) vond het onjuist op deze wijze werkverschaffing te gaan toepassen. Als wij op dezen weg door gaan, dan kan men het geheele gerfieente- personeel wel in de werkverschaffing bren gen. Daardoor schept men wanorde. Als wij in de laatste jaren onze plantsoenen^ wat verwaarloosd hebben, dan moeten wij die laten opknappen, maar dan door arbeiders met normaal loon. De heer van Kessel (r.-k.) vroeg waar om dit voorstel van B. en W. niet in de raads commissie voor de plantsoenen behandeld is. Als de plantsoenen aangelegd zijn, dan komt het onderhoud. En is er voor dit onderhoud personeel? Spreker zou aan de werklieden liever normaal loon betalen, maar als dat niet mogelijk is, moet aanvaard worden, dat het werk in werkverschaffing wordt uitge voerd. De heer Mars (s.d.a.p.) constateerde, dat B. en W. toegeven, dat het vaste personeel van den Hout en de Plantsoenen 'te klein is. Gaan wij nu niet den verkeerden weg op. als wij dit tekort gaan aanvullen, door men schep aan te stellen in. werkverschaffing. In totaal zouden de arbeiders in deze werkver schaffing niet meer dan f 18.66 in de week verdienen. Wij gaan in Haarlem op deze ma nier den verkeerden weg op. De heer Peper (communist) verklaarde tegen het voorstel van B. en W. te zijn. Er moet meer vast personeel bij den Hout en de Plantsoenen aangenomen worden. De heer Visser (C.H.) juichte het voor stel: van B. en W, toe. De tegenstanders stellen de zaak verkeerd voor. Het aanleg gen van plantsoenen in arbeiderswijken is geen werk dat noodzakelijk moet worden uitgevoerd. Als een gemeente daarvoor geen geld heeft, wordt zoo'n werk niet uitgevoerd of slechts in werkverschaffing. De gemeen schap die de werkloozen steunt, heeft recht van die menschen arbeid daarvoor in de plaats te vragen. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder zei dat deze zaak niet voor de commissie voor de plantsoenen is behandeld, omdat het geen technische zaak betreft. Later zul len wij wel zien hoe het, met het onderhoud der plantsoenen gaat. Komt die tijd, dan komt die zorg. Plantsoenaanleg is geen nood zakelijk werk. Aan den Hout en de Plant soenen zijn geen menschen ontslagen. Het betreft hier den aanleg van nieuwe plant soenen. waarvoor het tegenwoordige perso neel niet berekend is. Men moet tusschen twee kwaden kiezen: niet uitvoeren? of uit voeren in werkverschafing? De heer Castricum: ik blijf er bij, dat VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) dit werk niet in het belang der werkloozen De heer Peper stelde een motie voor om B. en W. uit te noodigen personeel tegen normaal loon in dienst te nemen. Deze motie werd niet voldoende gesteund. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen van den heer Castri cum en de communisten tegen. Radio-distributie. Voorgesteld werd door B. en W. om de radio distributie in deze gemeente door pai'ticu- lieren te laten geschieden. De gemeente zal daartoe in verschillende wijken verdeeld worden. Zooveel 'mogelijk zal de distributie aan ingezetenen gegund wor den. De heer van Tetering (r.k.) was over dit voorstel verheugd, omdat daardoor de ge meentelijke radio-distributié van de baan De heer Castricum (r.k.)het heeft hu 5 jaar geduurd voor B. en W. met dit voor stel gekomen zijn. Wat toen nog gold, geldt nu niet meer. Duizenden werkloozen zullen niet in staat zijn zich bij de radio-distributie aan te sluiten.-Als particulieren, de concessie krijgen Zullen zij er zich vermoedelijk een strop door om de hals halen. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) was tegen het voorstel van B. en W. om de gemeente bij deze radiodistributie te betrekken. De wetenschap is de techniek vooruit. Ook op het gebied van de radio. Er zal binnenkort ongetwijfeld wat gebeuren op het terrein dei- televisie. Men kan een nieuw toestel 'thans reeds voor f 50 koopen. Aan de radiodistributie zou men in twee jaar hetzelfde moeten betalen en dan komen er nog de aans'luitingskosten bij. Als de radio-uitzendingen beschermd zou den worden wat de auteursrechten 'betreft, dan zouden de distributiebedrijven rechten aan de radioomroepen moeten geven en zouden de contributies hooger gesteld moeten worden. De heer Peper (communist) meende, dat de gemeente de distributie zelf ter hand moet nemen. De raad zal evenwel, naar spre ker verwachtte, het voorstel van B. en W. wel aannemen. Spreker wees op de klacht van een stadgenoot die bij de onderhande lingen door de gemeente uitgesloten is. De heer Wester veld (s.d.a.p.) meende dat in 1937 belangrijke wijzigingen op radio- gebied zijn te verwachten. Daarom is hei- verkeerd om in 1935. nog concessie te geven voor distributie. In elk geval verzocht spre ker de concessie-voorwaarde nog in den raad te behandelen. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei dat B. en W. meenen, dat de zaak nu eindelijk afgedaan moet worden. Als de gemeente thans geen concessie geeft, dan is er van het P.T.T.-bedrijf de mededeeling te verwachten, dat er aan de clandestiene zenders te Haar lem vergunning gegeven zal moeten worden. Radiostoringen zijn nog niet overwonnen, het is juist het voordeel der distributie, dat daarbij geen storingen voorkomen. Radio toestellen eischen, al zijn ze goedkooper ge worden, toch nog steeds een flinke uitgaaf in eens. De heer Gerritsz wil wachten op nieuwe dingen die te wachten zijn, maar als men blijft uitstellen komt er niets. De Radio vereenigingen zullen ook voordeel hebben van het oprichten van een distributie, want vele aangeslotenen zullen zich toch als lid opgeven. Er zijn met enkele ondernemers die voor de concessie in aanmerking willen komen, be sprekingen gevoerd over de wijze van uit voering. Er zijn evenwel geen toezeggingen gedaan, De gemeente is volkomen vrij. Als de gunning van een wijk aan de orde komt, zullen er verschillende gegadigden bij be trokken worden, .Er wordt te Haarlem op 5000 aansluitingen bij de distributie gerekend. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen (1616). In de volgende zitting zal dus opnieuw ge stemd worden. Kosteloos zwemmen. De heer Peper (communist) stelde voor de gelegenheid tot kosteloos zwemmen in de ge meentelijke zweminrichtingen uit te breiden. B. en W. ontraadden de aanneming van dit voorstel. De heer Peper (communist) zei dat B. en W. nu eindelijk toegeven dat de gelegenheid voor kosteloos zwemmen met 2 uur in de week verminderd is. Dat moet ongedaan gemaakt worden. De heer Boes (V. D.) wethouder, zei, dat er zooveel aanvragen voor zwemmen tegen 10 cent zijn, dat er geen mogelijkheid is om d-e twee uur voor gratis zwemmen anders terug te geven dan op eenige minder geschikte uren. De capaciteit onzer inrichtingen is een maal te klein. De motie-Peper werd verworpen met 31 te gen 2 stemmen. te'lijke instellingen gratis rijwielstallingen te vestigen. De heer Bij 1 verdedigde zijn motie. De po litie, die nu belast is met de bescherming der fascisten, kan dan gebruikt worden om de rij wiel plaatsen te bewaken. De motie-Bijl werd verworpen met 31 tegen 2 stemmen. Benoemingen. Benoemd werden tot: leden schattingscommissie Inkomstenbelas ting: D. Miezérus Jr., J. C. van Ommeren, Th. O. J. M. Smit en P. J. M. van Tetering; tijdelijke leeraren aan het gymnasium: F. Nuys en A. J. C. Rüter; tijdelijke leeraren aan de gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs W. Bar- neveld en H. Schuurman; tot Onderwijzeres aan school no. 32 mej. M. Perry. De rekening over waterverbruik. De heer Castricum (R.K.) vroeg of B. en W. kunnen mededeelen in hoeverre aan zijn bij de begrooting aangenomen motie (lui dende: de raad, van oordeel dat voortaan alleen het juiste waterverbruik in rekening mag- worden gebracht en zich niet te hou den aan het minimum van 6 M3 per 3 maan den, noodigt B. en W. uit de verordening in dien geest te herzien) gevolg gegeven is. Als daaraan geen gevolg gegeven is, waarom heb ben B. en W. een door den raad aangenomen r e del ij k voorstel niet uitgevoerd? De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, zei dat in de volgende raadszitting de quaes- tie aan de orde zal komen. Evenzoo het bij de begrooting gedane voorstel van den heer Groenendaal om het watergebruik over een jaar en niet over de 3 maanden te berekenen. Reeds nu kan hij zeggen dat in Haarlem een zeer laag minumum is gesteld. B. en W. zijn bij nadere overweging tot de overtuiging gekomen dat het voorstel Castricum zeer in grijpend is voor de volksgezondheid. Er is een rapport van den directeur over de zaak ontvangen. Het is nu aan de commissie voor de waterleiding in rondlezing. In de volgende zitting zullen B. en W. dus met een voorstel komen. Als wij zonder meer het minimum af schaffen, zou er veel water buiten de water leiding gebruikt worden. De inspecteur van de Volksgezondheid zou ook ongetwijfeld be zwaar hebben tegen het schrappen van het minimum. De heer Castricum vond het verkeerd, dat achteraf een commissie gehoord wordt over een voorstel dat de raad al heeft aange nomen. De heer Roo denburg (C.H.), wethou der, zei dat dit niet juist is. B. en W. zijn al leen uitgenoodigd de verordening te wijzigen, zoodat toen al vast stond, dat de zaak weer in den raad moest komen. Om 5 uur werd de zitting gesloten. Gratis rijwiel stallingen CLuiic voor heV schoonmaken van ongeverU hout, kunstqtame\ aanrechten, he\ reinigen en onlsmeV ten ran vuilnis- èn lo\\e\- emmers. CjUrtA/v\SL is ontzettend ontsmettend Per vierk. flesch 16 ceA Üandelsood.„Emka" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Uit Haarlem-N oord. Gekleurde krantenfoto's met handteekeningen. B. en W. ontraadden de aanneming van de motie-Bijl (communist) om bij de gemeen- Een aardige verzameling van twee jonge Haarlemmers. Het is een heel werk geweest van den 11-jarigen Jan Hollmann en den 16-jarigen Karei en origineel boven dien: de verzameling van nu bijna acht honderd krantenfoto's, die zij gekleurd hebhen en voorzien van de handteekening van hem of haar die gefotografeerd is. Ongeveer een jaar geleden zijn de beide jongens die in de Spaamhovenstraat 67 wo nen begonnen plaatjes uit verschillende kranten te knippen. Samen hebben zij ze gekleurd, maar toch heeft de jongste 'het meeste werk moeten doen, immers hij heeft nog bijna geen huiswerk. Samen hebben zij ook er voor gezorgd dat de handteekeningen onder de portretten kwamen, wat wel een ontzaggelijk werk is geweest. Wij zagen een portret van de Koningin. Zooals men weet geeft de Koningin geen handteekeningen, doch de particuliere secre taris, Baron Van Geen zond den jongens een grooter portret met enkele waardeerende woorden: „Heel aardig Jan Somber stemt de handteekening van Piet SoerDrie keer gaf hij in fijn geteeken- de. slanke letters, zijn naam. Groote groepen hebben de jongens ook verzameld: het orkest van Wal-ther Boer met alle handteekeningen, onze. serie Be kende Haarlemmers, zwemploegen, binnen- en buitenlandsche beroemdheden. De heer Vissering zette zijn naam onder -het uit de krant geknipte en gekleurde portret, de heer Loder, president van het Hof van Interna tionale Justitie eveneens, Dr. Willem Men gelberg zagen wij, Willy den Ouden, D. Fock. oud-G.G. van Indië, Clinge Doorenbos en honderden anderen. De laatste'vertelt over zijn foto in beschei denheid, (ofjuist 't tegenovergestelde?): Dit lijkt wel mijn portret, Maar 'k zeg u dit erbij, Het lijkt misschien heel wat, Maar het lijkt niet op mij. Het is een aardige verzameling, een leer rijke verzameling, een bewijs van originali teit. De jongens zullen later ongetwijfeld veel plezier hebben van hun aardig werk. Bougainvillea. Bij elke tentoonstelling staan tusschen de grootheden van den eersten rang altijd andere gewassen ter opluistering of afwis seling. Zoo stond tusschen de prachtige rozen collectie uit Aalsmeer de Bougainvillea, een klimmende heester, geheel overdekt met rose en paarse bloemen. Ook bij de volgende tijde lijke tentoonstellingen zal men zonder twij fel dit fraaie bloemgewas kunnen zien, dat zich zoo goed leent, om een mooie achter grond te vormen of in een groote inzending wat variatie te brengen. Iedereen, die in Indië is geweest, kent de bloemenrijkdom, die de Bougainvillea in de tropen ten toon spreidt; alleen zal hij de paarse kleur in onze Noordelijke gewesten veel minder sprekend vinden, dan onder den tropischen hemel. Toch is het geen Aziatisch gewas, want zijn vaderland heeft het in de wouden van Bra zilië. Evenals onze braam is het een klim mende struik, die zich -met weerhaken aan zijn steunsel vasthecht. Botanisch heeft de Bougainvillea een paar bizonderheden. Voor eerst zijn de bloemen eigenlijk heelemaal niet. mooi, want het zijn weinig in 't oog vallende, geelgroene buizen, die uit het mid den van drie prachtig gekleurde schutblade ren te voorschijn komen, Die lange, buisvor mige bloemkronen zijn alleen geschikt voor vlinders en langtpngige insecten, om daaruit de honig te zuigen. De drie schutbladeren geven ons een zeer mooi voorbeeld van metamorphosen in de natuur. Met dit ge leerde woord bedoelen we in de biologie het verschijnsel, dat een orgaan zóó sterk van vorm en dienst verandert, dat het haast onherkenbaar wordt. Zoo is een meeldraad een vervormd blad, onze aardappel een .ge wijzigde stengel. De drie schutbladeren, die de fleur aan de Bougainvillea geven, zijn als jonge blaadjes geheel groen en lijken precies op gewone bladeren. Maar later kleuren ze.praphfcjg paars...en,.ljjken ze dus geheel anders, hoewel huh Vorm en nervatuur_ -is gebleven, als bij de gewone bladeren. We zién dus hier feitelijk het begin van een meta morphose. A. MELLINK. Flora Feestweek „Haarlem" Etalage-wedstrijd Nederlandscli Fabrikaat. De jury, bestaande uit mevr. A. J. Beun- dersVroesom de Haan en de heeren Gerard Sillevis en Jan D. Voskuil, die belangeloos hun medewerking hebben verleend, is de étalages rond gegaan. Het was zeker geen gemakke lijke taak de 29 étalages te beoordeelen, daar gelet moest worden op de volgende punten: uiterlijk, doelmatigheid en origineele gedach te, een en ander in verband met het te ver werken materiaal, terwijl tevens speciaal de aandacht moest worden geschonken aan de wijze, waarop de aandacht gevestigd werd op het „Nederlandsch Fabrikaat". De kèuze uit de deelnemers, die allen ge woekerd hadden met de hun ten dienste staande middelen, was uiterst nioeielijk; alle deelnemers hadden getoond, waartoe zij in staat waren en tevens de aandacht gevestigd op de vele voortbrengselen van de Nederland- sche nijverheid. De uitslag van den wedstrijd is: 1ste prijs: Jules Hosman. Wagenweg 76. 2de prijs: A. Baart. Groote Houtstraat 7. 3de prijs: J. Voet, Groote Houtstraat 165. 4de prijs: Ferwerda Tieman, Groote Houtstraat 5. 5de prijs: Gebr. Gerzon, Groote Houtstr. 55. 6de prijs. Amsterdamsche Antraciet Mij., Groote Houtstraat 53. 7de prijs: Magazijn „Nederland", Groote Houtstraat 36. 8ste prijs: L. F. Reeker. Wagenweg 102. Bovendien werd aan de firma Wed. L. de Jong, Groote Houtstraat 82, een speciale prijs toegekend voor de hoeveelheid van Neder- landsche voorwerpen door haar geëtaleerd, terwijl eervolle vermeldingen werden uitge reikt aan Maison Favoriet, Bartel iorisstraat en aan de Firma Kroese de Vries, Barteljoris- straat. NED. CHR. VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Christen Vrouwenbond zal op Dins dagavond 16 April a.s. in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Ged. Oude Gracht 104, een ledenvergadering houden, waarop, na bespireking der agenda voor de algemeene vergadering te Utrecht een demonstratie zal gegeven worden door de „N.V. Nederland- sohe OPETKA-maatschappij". EIERVEILING. Afdeeling eieren. Aanvoer 225000 eendeieren prijs f 1.90f 2.10 130.000 kippeneieren, 70—80 K G. f 2.70—f 3.60 65—66 K.G. f 2.30—f 2.40 63—64 K.G. f 2,10—f 2.30 60—62 K.G. f 1.80—f 2.10 58—59 K.G. 1.80—f 2.— 56—57 K.G. f 1.70—f 1.80 53—55 K.G. f 1.70—f 1.80 50—52 KG. f 1.60—f 1.70 Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0,80—f 1.30 Jonge hanen f 0.80f 1.30 Kiloprijs ouds kippen f 0.40.f 0.45 Kiloprijs jonge hanen I 0.67—f 0.72. t

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10