HEN GRATIS n pracht wrijfdoek bij PELI" WRIJF WAS DONDERDAG It APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 De derde 10-daagsche in het Bloemenpaleis. De bezoekers van de Flora zullen goed doen om niet dadelijk hun schreden te richten naar het Bloemenpaleis, maar eerst rustig op de voortuinen en in het warenhuis een kijkje te nemen, waar reeds duizenden hyacinten be ginnen te kleuren en tienduizenden narcissen !n hun volste glorie staan te pronken. Zij worden dan als het ware geprepareerd voor de pracht, die hun daar binnen te wachten staat, een pracht, die zij anders onmogelijk in eens zouden kunnen verwerken. Daar buiten een ontluikende Lente en overal welt het jonge leven uit den grond; de knoppen der boomen aan den kleurrijken boschrand staan op springen. Daar binnen een Japansche bloe- mengaarde waai'bij de zon goudglanzen too- vert op het oranje, rood en geel der Azalea mollis. Ge kent allen dit heestertje dat in bijna geen enkelen tuin ontbreekt en elk jaar zoo'n gelukkigen glimlach van voldoening om uw mond toovert. van dat de knoppen begin nen te kleuren tot de laatste bloem verwelkt is. Het eischt geen zorg, staat daar met zijn dikke knoppen het geheele winterseizoen te wachten en pas is de Lente ingeluid of het kroontje is onder een zee van bloemen be dolven. in warme tinten. Hier in het Bloe menpaleis. waar in dien breeden gang Bos koop hoogtij viert, kunt ge de nieuwste snuf jes van uw lievelingsheester bewonderen in de meest uiteenloopende kleuren en ge kunt be- slissenof 't volgend jaar, misschien dit jaar nog liet Mollis rubi met haar groote bloemen in schitterend rood, Azalea coccinea of Azalea speciosa zal zijn die. als alles nog naakt is, leven in uw tuin zullen scheppen. Twee inzendingen in dezei verbindings gang domineeren zeer sterk. Aan de rechter zijde die v den Ouden, aan de linkerzijde van Fel5 Dijkhuis. Beiden Boskoopsche kweeker ongeëvenaarde reputatie. De eerste rr "ïrcollectie eigen nieuwe aan winsten 'ea mollis. Rechts in den groep ro ,-se tinten, links het schitte rend or de variëteit Mrs H. den Ouden, r 'den de warme kleuren van de Pontic -stica's. Alles kenmerkt zich door krae groei; berekende hybridi satie en s." pe selectie hebben hier een eigen ras met wereldreputatie opgebouwd. Felix en Dijkhuis doen noch in kwaliteit noch in verscheidenheid voor Den Ouden onder. Het is een zeer zeldzame collectie die zij bijeenbrachten, getuigenis er van afleg gende, van hoe grooten omvang de door hen gedreven cultures zijn. Zie eens naar die rose Japansche Azalea's, gearrangeerd rondom de prachtig' Roodbruine Acers, met hun fijn gebouwde bladen en hun algeheele gratie ook al thuis hoorende in het land van de Rijzende Zon. Van hoeveel smaak getuigt deze aanle; hoe goed is het gezien, om die Gouden Regens die Genista's en die Glycine's of „Blauwe Regen", in losse groepeering te rangschikken. Er zijn nog meer inzenders in dit paleis met een keur van bloemen, maar sommigen wilden te veel laten zien en dat doet tekort aan 't goede materiaal dat gebracht werd. Stuk voor stuk wil de bezoeker gratie van bloem en heester in zich opnemen en daar is in de ge noemde twee arrangementen goed rekening mede te houden. Hulde aan den heer J. F. Belcker, bloemist te Haarlem, die met zijn goede materiaalkennis en zijn fijn aanvoe- lenden smaak deze Japansche lusthoven voor de oog-el toovert. Van de zaalwachters zal a.s. Zaterdag en Zondag en zeker wel de geheele volgende week het uiterste geduld geëischt worden om de bezoekers tot doorloopen aan te manen, want ieder zal lang willen toever om van dat wonderlijke zooveel mógelijk te genieten. Een zeer zeldzaam sortiment zond de kweeker Jan Boer Wzn. en Zn in. Zeker, -ook hier vindt ge het Boskoopsche recept van Azalea mollis om den smaak van den be zoeker te louteren, maar behalve dat, staan er vele botanische zeldzaamheden, uit Japan, Korea en Mexico. Op de Aalsmeersche show kon je kennis maken met de zeer mooie blauwe Clematis Prins Hendrik, meer geschikt voor kas dan voor balkon, doch hier ziet ge de fraaie roode Clematis Ville de Lyon, de wijn- roode Nelly Moser en verscheidene witte variëteiten, waaronder mooie pleuo-vormen, die zich alle uitstekend leenën om guirlandes langs uw gevels te welven. Ook exposeert hij een Rhododendron rasemosus, die in bloei zeer afwijkt- van alle andere variëteiten. Het is bekend, dat de Rhododendrons aan de uit einden der takken bloemrosetten vormen, zooat de heester als het ware afgedekt wordt door een schitterend kleed. Bij deze Rösemo- sus staan de bloemen in de bladoksels langs de takjes gerangschikt en ik vestig de aan dacht van eiken vakman en liefhebber op deze bijzondere variëteit. Dat de Rhododendron hier hoogtij viert zal u wel niet verwonderen, want waar in Neder land worden ze zoo gekweekt en waar ter wereld heeft men zich zoo beijverd, om de schitterende vormen Pink Pearl en Prinses Juliana in goede kwaliteit aan de markt te brengen. Hoeveel kruisingen zijn er te Bos koop uitgevoerd, hoeveel duizenden zaden uit gezaaid, om nieuwigheden te krijgen, dat tevens verbeteringen waren. Praat eens met menschen zooals Den Ouden en De Boer. dan zult ge ervaren, hoe zij een metischenleven hebben gegeven om u hier al dat- wonder baarlijke voor te kunnen zetten. Alle inzendin gen hier, ook in het bijzonder die van K. Wezelenburg met de nieuwste Rhododendrons, leggen in duizendvoud getuigenis af van den taaien wil der Boskoopers. maar ook van hun kunde, bijgebracht de laatste jaren dooi de Boskoopsche Tuinbouwschool, die niet achtergebleven is om hier te demonstreeren. Laat uw oog nog eens dwalen over al dat moois, over de prachtig bloeiende Magno lia's met hun reinwitte en rosse bloemkelken, en de roode Camelia's, over de zwaar met bloemtrossen beladen Prunus, over de rijk behangen Craetegus, over die fijngebouwde Acer's; zie. hoe het als een vuurwerk van kleuren opbruist tusschen dat donkergroen van Coniferen en breng een driewerf hoera uit op de Boskoopsche culturen. Nu nog de beide hallen.. Bij uw entree, wordt ge begroet door cultuur van vreemden bodem, want wie Azalea zegt, zegt tevens Gent. Vooral de kweeker Bier exposeert Aza lea Indica van zeldzame kwaliteit. Planten met een middellijn van meer dan een meter staan er bij tientallen. In het bijzonder vestig ik uw aandacht op de dieproode Etoile de Bclgique. op de wijnroode Eclaireur en op de lilakleu-ige Temperance. Daar bovenaan staat een witte, waaraan ge een eigenaardige spe ling der natuur ziet. want sommige takken dragen roode bloemen. Het is eenzelfde ver schijnsel, zooals men dat ook in onze hya cintenwereld en ook wel bij rozen en tal van andere gewassen aantreft. Een dartel spel der natuur met vormen en kleuren, het tel kens weer scheppen van wat nieuws, zonder dat een menschenhand behoeft in te grijpen en zij geeft de wetenschap dag in, dag uit raadsels op, waaruit en door welke drang dat nieuwe toch geboren werd. De rechterhal dan, zal ik de Gentsche hal of de Azalea-hal noemen en vooral de rotonde met de inzending van Hugenholz munt hier uit door een indrukwekkende opstelling. Ook hier was de heer Bekker aan het woord. De linkerhal is het Narcissenparadijs. Och. de Narcis stond nooit zoo hoog aangeschreven bij de liefhebbers, doch als gij hier binnen treedt, dan komt u het gezegde van Moham med voor den geest. „Wie twee brooden heeft, verkoope er één voor eenige Narcissen, want is brood het voedsel voor het Tichaam, de Narcis is het voesel voor de ziel". Neen, ge kent niet al die verfijnde vormen, die de cul tuur ons de laatste jaren gebracht heeft en ge weet niet. dat men 600 of 700 gulden voor een bol durft neer te tellen. Die prachtbloe- men als orchideeën, met hun schitterend wit of geel bloemdek, hun vuurroode trompetten, hadden uw oogen vóór dezen nimmer aan schouwd. Hoe is. sedert Peter Barr zijn ge vaarvolle en moeilijke tochten ondernam om de natuurlijke groeiplaatsen van deze bloem in Spanje, Portugal en Algiers op te sporen, de cultuur met geweldige schreden vooruit gegaan. Hier in deze hal, staan zeker 11000 bloemen in meer dan 400 variëteiten ge rangschikt. De opstelling tegen een zwarten achtergrond, met een ondergrond en tus- schengroepeering van diepblauwe Cinniraria's en fraaie Cymbotiums overtrof mijn stout ste verwachtingen. Ook hier weer is de bloe mist Bekker bezig geweest zijn kundige wijze van opstellen te demonstreeren en het was voor mij een openbaring. Deze hal zal on eiken bezoeker een diepe indruk maken en hij zal haar niet verlaten, zonder het beeld van de Narcis als een van ziin lievelingsbloemen in zijn hart mee te dragen. Nog wil ik in deze ruimte de aandacht ves tigen op de zeer welriekende bloemen van Leucocorine, een, ook in vakkringen, niet al gemeen bekend bolgewasje van Mexicaan- schen oorsprong, ingezonden door C. G. van Meeuwen te Heemstede. De derde tiendaagsche Flora is er en zij overtreft naar mijn meening alles wat wij tot nu toe aan bloempracht en kleuren weelde in het paleis te Heemstede te zien kregen. V. d. HART. T. B. C.-BESTRIJDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bestrijding der belangen van T. B. C.-pa tiënten in Nederlnad heeft een loterij geor ganiseerd, goekgekeurd dooa- B. en W. bij be sluit van 27 Februari ten bate der T. B. C.- patiëntena Hoofdprijs is een heeren- of da mesrijwiel; tweede prijs een dressoir. Verder vele luxe artikelen. De twee Flora's. De tentoonstelling Boskoop had achterwege moeten blijven. Het heeft verwondering gewekt dat tege lijk met de 3de tiendaagsche tentoonstelling in het Bloemenpaleis op ..Flora" te Heem stede. die ditmaal in het bijzonder aan de Boskoopsche culturen gewijd is, in „Flora" te Boskoop ook een tentoonstelling gehouden wordt. De commissie voor de Boskoopsche inzen dingen op ..Flora" te Heemstede gaf de vol. gende duidelijke uiteenzetting van deze zaak: „De heer J. H. van Straaten van Nes. heeft aan de vertegenwoordigers van de pers de redenen medegedeeld, waarom hij in Bos koop een tentoonstelling moest houden, on danks zijn in 1932 aan den heer Krelage ge dane belofte, dit niet te zullen doen. Nu de heer Van Nes zich zelf over deze kwestie uitlaat, zij het ons vergund, daarover ook iets te zeggen. In den zomer van 1933 wendde het Uit voerend Comité Flora te Heemstede zich tot den heer Van Nes. met het verzoek mede te willen deelen of Boskoop bereid zou zijn, in 1935 een tijdelijke tentoonstelling te houden als onderdeel van de groote Bloemententoon stelling Flora 1935. Dit schrijven heeft de heer Van Nes in handen gesteld van de Ver eeniging voor Boskoopsche Culturen. In September 1933 heeft deze vereeniging een vergadering gehouden, waarin dit ver zoek is behandeld. Hoewel men vrij alge meen meende, dat de tijdsomstandigheden niet gunstig waren voor het houden van een tentoonstelling. oordeelde de vergadering dat Boskoop als groot boomkweekerscentrum op een groote bloemententoonstelling niet alleen niet mocht ontbreken, maar zoo goed moge lijk voor den dag moest komen. Op een vraag van den voorzitter aan den heer Van Nes. of er in Boskoop in 1935 een tentoonstelling gehouden zou worden, antwoordde deze ont kennend. Hierna werden door het bestuur bespre kingen gehouden met het- Uitvoerend Comité Heemstede. Eenige vergaderingen met even- tueele inzenders hadden plaats. Na eenigen tiid kon de uiti de inzenders benoemde com missie voor de Boskoopsche inzendingen aan Heemstede melden, dat Boskoop voor de be schikbare plaatsruimte voldoende inschrij vingen had en werd de tijd van 1222 April voor Boskoopsche inzendingen definitief ge reserveerd. Toen dit alles klaar was, kwam de heer Van Nes plotseling met de mededeeling, dat hij toch een tentoonstelling zou houden. Er is getracht, den heer Van Nes van gedachten te doen veranderen, maar dit is niet gelukt. Het zou evenwel geen groote tentoonstelling worden, maar een kleine, daar alleen het nieuwe Flora-gebouw als tentoonstellings ruimte dienst zou doen. Klein maar fijn zou het. worden. Volgens de mededeelingen van den heer Van Nes zal de tentoonstelling evenwel 4000 M2. beslaan; van een kleine tentoonstelling kan men dus bezwaarlijk spreken. Het gevolg van de actie van den heer Van Nes is geweest, dat- eenige inzenders zich terug getrokken hebben. De hierdoor vrijgekomen ruimte is evenwel dadelijk door de trouw gebleven inzenders in beslag geno men en het slagen van de Boskoopsche in zending is volkomen verzekerd. Naar motieven voor <je raadselachtige houding van den heer Van Nes kan men slechts gis sen.. Dat op hem door het Ministerie van Waterstaat en de directie der Spoorwegen pressie is uitgeoefend, is niet aan te nemen Zijn belofte, om in 1934 een tentoonstelling te houden, kon niet nagekomen worden, om dat de spoor niet klaar was. De groote ten toonstelling in Heemstede was excuus ge noeg om geen tentoonstelling te houden. Bovendien hadden andere tentoonstellingen overwogen kunnen worden, bijv. een pioenen, of rozententoonstelling in den zomer 1935 Hoe het zij, het kwaad is geschied. Zoowei Boskoop als Heemstede krijgen een Bos koopsche tentoonstelling en de inzenders zul len wel zorgen, dat Boskoop geen slecht fi guur maakt, wat de inzendingen betreft Maar de indruk naar buiten is droevig. In Nederland worden, met het oog op het groote nationale Bloemenfeest te Heemstede, geen tentoonstellingen gehouden. De geheele Ne- derlandsche boom- en bloemkweekerij con centreert haar energie op Heemstede, met uitzondering van Boskoop. Mogen beide Boskoopsche tentoonstellingen desondanks, slagen". Plantsoenaanleg In werkverschaffing. Waar de plantsoenen komen. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Haarlemschen gemeenteraad is het voorstel van B. en W. aangenomen om plant soenaanleg in de nieuwe wijken onzer ge meente te doen geschieden in werkverschaf fing, waarvoor de Rijksbijdrage reeds is toe gezegd geworden. Naar wij vernemen is het de bedoeling in de volgende straten en pleinen tot den aan leg over te gaan. waarbij het aantal man- weken werk. dat in het betreffende object zit. bedragen; Ramplaan 9. Jan Evertsenstraat 3, Delftlaan 6, Godfried van Bouillonstraat 50. Van Reeohorststraat 7. Groezenstraat 6. Orionweg 160, Planetenplein 8. Marsplein 5 Jan Giizenkade 370, Kloppersingel 5. Totaal dus 629 manweken. Aan hen die aan deze werkzaamheden te werk worden gesteld, zal een uurloon van 42 cent worden uitbetaald, zoodat men bij een volle week arbeid een verdienste heeft van f 20.16. Dit uurloon is door de Regeering voorgeschreven en naast andere voorwaar den o.a. ook dat alleen gehuwden of kost winners te werk gesteld mogen worden. (Bij elke doos van 23 of 40 et.) Peli brengt zonneglans en dennengeur is huis! (Adv. Ingez. Med.) £e.(t MtnOH van hieuwnen door TJEBBO FRANKEN. XXIV. Al naar den aard van den bol, of het sei zoen, kon men dus koopen en verkoopen per stuk, per bed, per tuin, per aas, per 1000 aas, per pond en per mand. Er wat te onder scheiden in stukgoed en pondgoed. Men kocht niet enkel met geld, maar alle mogelijke za ken werden als betaalmiddel beschouwd. De volgende aanteekeningen uit de Derde Samen-Spraeck tusschen Waermondt en Gaergoedt moge u daarvan overtuigen. Verkocht aan N.N. een vierendeel Witte Kroonen, voor de somma van 525 guldens, als de leverantie geschiedt ende vier koeyen ghereet, die men dadelijck van de stal sal moghen halen ende tot des verkoopers huyse leyden. Zijn tesamen veraccordeert N.N. ende NN. dat den eenen sal aennemen sesthien margen landts, waerdich naar taxatie van goede Iuyden 16000 guldens, waervooren den ander hem sal leveren sooveel tulpbollen van dier waerde, mids dat de leveraer van de tulpbollen alle jaren sal moeten aennemen de afsetten en de vervallen daeraf vijf paer ghe- duerende. tot een vijfde part van de capitael somma. Op deselfde conditie is mede ver kocht een huys, waerdich gereeckent 4400 guldens. Ghekocht van N.N. een pont Centen voor 1800 guldens, mits haer ghevende mijn beste weerschijne rock, een oude rosenobel, ende een penninckxken met een silvere ket- tingtje om aen een kints hals te hanghen. Verkocht aan N.N. een Brabanson Spoor, van 370 azen geplant, voor zevenhondert gul dens. midts ghereet ghevende tweehondert guldens, een kabinet kasken van ebbenhout ghewrocht, met. een vermeenichvuldigh spie- ghel daerin. ende noch een groot stuck schil derij. zijnde een bloempot. Overghenomen van N.N. een Verbeterde Spinnekop van 400 azen gheplant, die hij voor sevenhondert guldens ghekocht hadde. midts hem vereerende hondert schippont Edamse Kaes dadelijck. Aanvankelijk, zooals men uit deze verkoo pen leest, was dus de kooper degeen die het geheele risico droeg, doch geleidelijk werd de toestand anders. Men verkwanselde namelijk bollen, welke men niet bezat tegen waarde, welk? men evenmin kon neertellen of ver toon en. Zoo was het wezen van den windhandel, welke gedreven werd in de vele collegiën dier da sen. vergaderd in de herbergen. In het algemeen werden die collegiën ge vormd door eenvoudige lieden, voor Haarlem waren het meestal wevers, werkzaam bij de talrijke lakenweverijen, welke daar een bloei end beste an hadden. Dat bijvoorbeeld een voornaam man als de rector van de Latijnsche school te Haarlem ook bij den windhandel betrokken was, zal wel een zeldzaamheid geweest zijn. Die tulpisten, ook wel floristen. of bloemis ten geheeten scharrelden veel liever in de collegiën, want ze waren naar hun ontwik keling en milieu niet vertrouwd met de goede gebruiken van het contract onderling, of voor den notaris verleden. Ze hadden dus zoo in de taveerne, bij een roemer wijn, en den pit- tigen toeback, hun eigen methode van hande len. Hoe dat daar toeging, vertelt ons Gaer goedt in zijn tweede Samenspraeck met Waermondt. Er werd dan verkocht zoogenaamd „met de borden" of „schijven", terwijl een andere manier van handelen „in het ootjen" ge noemd werd. Gaergoedt op zijn praatstoel verhaalt als volgt: Ghy suit gaen in een herbergh, ick sou u wel eenighe noemen, dan ick weet weynighe ofte gheen oft daer zijn collegiën: daer zijnde, suit vraghen oft daer gheen Floristen zijn. Als ghy dan op haer kamer komt ende omdat ghy een nieuwelingh zijt, sullen sommighe wel quaecken als een eend: maer daer moet ghy u niet aen steuren, dat gaet daermee deur. U naem wordt op een leye ghestelt. nu soo gaen de borden om, dat is. een ieder die in dit collegie is, moet de borden gheven, van boven aen die op de leye staen, ende die se heeft, moet naar eenigh goet vraghen. U goet mooght ghy niet veylen, al waer 't schoon oock dat ghy daermede verleeghen waert: maer soo ghy praetwijse u hetselve laet ontvallen, heeft daer yemandt gadinghe in. het sal welhaest u afghemijnt werden, oft ghy suit de borden daerop krijghen. Als nu de borden daerop ghegeven werden, zoo kiest elck een man, den cooper ende den verkoo- per; den verkooper gaet eerst bij de mannen ende eyscht voor sijn goet. in maniere van spreecken, soo 't hondert waert is. hij eyscht tweehondert: dan komt den cooper, ende als hy hoort den eysch. hout hem heel qualijck. biet sooveel te leegh als hij te hoogh heeft gheëyscht. De mannen vinden de waerdije: elck krijght een schreefken op de schijven. De mannen soreecken de prys uyt; soo sy het naer u sin ghevonden hebben, ghy laet u schreefken op u bordeken oft schijven staen. ende soo den cooper ende verkooper alle beyde de schreefkens hebben laten staen. is 't koop: soo ter contrarie alle beyde uytghe- wischt is, is 't af; soo oock een van beyden daarop laet staen. wordt alleene dengheenen aengheteekent die uytghewischt heeft, ende dat sooveel als 't eerst by 't collegie bestemt is: op sommige plaetscn is 't twee stuyvers; op andere vijf. ja ses stuyvers Ende oock soo 't koop is, zoo gheeft den cooper van de gul den een halve stuyver, ende soo de koop hondert ende twintich gulden oft noch meerdere bedraeght. drie gulden, jae al waer 't een koopmanschap van duyzend gulden oft meerder. De zoogenaamde wijnkoopersgilden. waarop hierboven gedoeld wordt, waren vooral inge steld om de floristen vroolijk te stemmensen ze tot handel te prikkelen. Zelfs al had men niet te verkoopen, dan ging men speculeercn op den wijnkoop en het gelukte zoo menig maal dat de verkooper drie gulden of minder dadelijk uitbetaald kreeg. De term „drietjens" was in de collegiën daarvoor gebruikelijk. En Gaergoedt beroemt zich er op dat hij menig maal schoone profijten dede oock, hij zeide zelfs, dat de drietjens vielen als druppe waters van de rietdaecken als het gheregent heeft. Later mocht de kooper de helft van het wijnkoopsgild van zijn koonsom aftrek ken. Doch, gij zit nog steeds in de school bank en gij vraagt met Waermondt: Maer seght mij eens, wat heeft te beduyden in 't ootjen, gelijck in sommighe briefkens staen, ook met borden? Dan geeft Gaergoedt u het volgende antwoord: Met de borden ofte schijven, dat weet ghy wel hoe dat is, ghelijck als ik u lestmael verhaelde. al dat onder aen de briefkens staet, dan wordt in de betalinghe de halve wijnkoop ghekort, maar als er staet in 't ootjen, niet. Waerm. Wel, gaet dan die koopmanschap anders toe dan met de schijven? Gaerg. Ja se, siet, ick sal 't u seggen, Als de schijven ofte borden omgheweest hebben, dan neemt men de ley, ende men teeckent daarop dusdanich teecken: In de bovenste halve Gouda 30 asen circkel set men de 1000 guldens, in de middelste de 100 guldens, in de ronde circkel is het Oot jen, daer het ghelt in staet, dat die heeft, die het hooghste schrijft: onder het Ootjen de thien guldens, daer be- zijden de guldens ende stuyvers. Men vraeght of yemant wat in 't Oot jen setten wil; so daer dan yemant is, ghelijck dat altijd beurt, die zet dan wat in 't Ootjen Ghenomen is het een Gouda van 30 asen, men seght. wie set die in? die het hoogste biet, die sal een dobbele stuy ver, ofte drie. ja vier, vijf, ses stuyvers heb ben. elck naer de gelegentheyt van de plaets ende naer dat u dunckt dat de compagnie schrijven sal. Soo seght den eenen 50. den anderen 75. een ander 100. een ander 25 bet een ander 150. een ander 200, soolangh totdat het steuyt ende niemand meerder begheert te bieden. Dan seyt denghenen die aan de leye sit: niemandt bedt?, niemandtniet?. ecn- mael, andermael, niemandt bedt. niemandt niet? eer ik daermede deugae: dit is, hy maeckt drie streefkens, ende haelt daer eene o rontsom; dan seit hy: niemandt niet? een- mael, niemandt meerder? andermael, nie mandt niet? derde mael, niemandt niet? Vierde mael, over recht, ende haelt de schreef deur. ende soo de verkooper de koop wil gunnen, is 't verkocht, soo niet. soo heeft hij het ghelt om niet, te weten de twee. drie. vier, vijf ofte ses stuyvers, naer dat dan daer ingheset is. Soo 't koop is. dan gheeft men sooveel wijnkoop als men met de borden doet. Daar bij den verkoop met de borden alleen te koop werd gevraagd en bij den verkoop in het Ootjen te koop werd aangeboden, gelijk Prof. Mr. N. W. Postumus opmerkt, is het duidelijk dat beide methoden tegelijk in de collegiën werden toegepast en op die wijze de tulpisten tot den windhandel dreven. Het schijnt dat einde 1636 die eigenlijke rasernije begon en dat de crisis in Februari 1637 uitbrak. Een roman van geuren eri kleuren. Wilt U geheel op de hoogte zijn van alles wat aan het bloembollenbedrijf verbonden is? Wilt U hierover ingelicht worden op een onderhoudende en boeiende wijze? Wilt U het vertelde gaarne toegelicht zien met prachtige gekleurde foto-illustraties? Wilt U van de kleurenpracht der velden opnieuw ge nieten? Wilt U een practische handleiding hebben voor de kweek in huis en in Uw tuin? Wilt U bovendien een fraai prachtwerk bezitten? Gaat dan bij Uw boekhandelaar en vraagt naar „Het Bloembollenboek" door Tjebbo Franken. Het kost slechts /2.90 in prachtband. Het werd uitgegeven door Andries Blitz te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Industriefinanciering. Het rapport van de commissie der Mij. van Nijverheid. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan een kleine commissie opgedragen te zijner voorlichting een kort rapport sa men te stellen over het thans zoo actueele vraagstuk der industriefinanciering. Het vond Ir. F. H. E. Guljé. directeur der NV. Hollandsche Constructiewerkplaatsen en N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij, voorzitter van de Algemeene R.-K. Werkge versvereniging, te Leiden. L. Proos Hoogen- dijk. directeur der Rotterdamsche Bankver- eeniging. te Amsterdam en Ir. S. H. Stoffel, directeur der Machinefabriek „Reineveld", te Delft bereid, lid der commissie te worden, terwijl als voorzitter optrad Mr. H. F. van Leeuwen, directeur der Twentscbe Bank N.V., lid van het hoofdbestuur, te Amsterdam. Het rapport is met volkomen eenstemmig heid door deze commissie opgemaakt. De commissie heeft haar beschouwingen, beperkt tot het vraagstuk zooals het zich voordoet ten onzichte van de kleine en mid- delgroote bedrijven. Verder achtte zij het gewenscht onder scheid te maken tusschen: A, Bedrijven, waarvan een redelijke ver wachting van gunstige rentabiliteit mag wor den gekoesterd. B. Bedrijven, waarvan deze verwachting, althans voorloopig, ontbreekt, doch die. steun behoeven tot instandhouding of uitbreiding van het industrieel apparaat en tot behoud of verruiming van werkgelegenheid. Over de eerstgenoemde bedrijven wordt o.m. gezegd: Hierbij zal in de eerste plaats gestreefd moeten worden naar het organ Iseeren van een betrouwbare en deskundige bemiddeling tusschen de vraag naar en het aanbod van kapitaal. Voor een dergelijke bemiddeling zou ge bruik gemaakt, kunnen worden van bestaan de adviesbureaux. werkzaam op industrieel gebied. Men kan zich deze bemiddeling ook denken door instituten die voor dit doel wor den opgericht. Deze zouden dan een advi- seerende taak moeten hebben, en wel naar twee kanten: eenerzijds tegenover den kapi taalverstrekker. die hetzij als particulier, het zij als flnanclerings-instituut zich in een on derneming wil interesseeren en behoefte heeft aan voorlichting omtrent al die facto ren die voor de rentabiliteit der onderne ming van belang zijn; anderzijds tegenover den ondernemer, die in het belang der on derneming voorlichting wenscht op econo misch-technologisch gebied. De taak van deze instellingen „economisch-bechnolo- gische instituten" die wij ons denken ter verbetering van de organisatie der advisee- rende werkzaamheid op dit gebied, zou dus een tweevoudige moeten zijn. namelijk: le. die van beoordeeling van al die om standigheden, die voor de rentabiliteit van een onderneming beslissend zijn, als de eco nomische mogelijkheden en vooruitzichten, de technische kwaliteiten, de financieele po sitie en de kwaliteiten der leidende personen. Advies en voorlichting dus. zoowel ten be hoeve van den ondernemer als van den ka pitaalverstrekker. 2e, zal de taak van dergelijke instituten moeten bestaan in het samenbrengen van vraag naar en aanbod van kapitaal, doordat de kapitaalzoekende onderneming in con tact wordt gebracht met oersonen of instel lingen die kapitaal in industvieele onderne mingen willen beleggen. Men zal kunnen verwachten, dat beschikbaar kapitaal bij be trouwbare en deskundige adviesgeving min der huiverig zal zijn zich in kapitaalzoeken de ondernemingen te wagen, dan thans veel al het geval is. Over de bedrijven ten opzichte waarvan een redelijke verwachting van rentabiliteit, althans voorloopig, ontbreekt, zegt de com missie o.m.: Terwijl de sub A behandelde economisch- technologische instituten bier ten opzichte van de voorlichting eenzelfde functie zullen kunnen uitoefenen, dient, naar onze mee ning, het verleenen van den financieelen steun voor deze gevallen overwogen te wor den door een centrale instantie Wij geven hier de voorkeur aan een centrale instantie, ondat het overzicht over en de controle op de steunyerleening niet zal te loor gaan. Waar deze instantie eenerzijds de Overheid zal vertegenwoordigen, anderzijds in nauw contact zal moeten meewerken met het be drijfsleven. zou de grootste waarborg voor goede werking gegeven ziin wanneer dit. li chaam zou worden ingesteld als een Over heidsorgaan zonder ambteliik karakter. Uiter aard zou dit orgaan aan don betrokken Mi nister verantwoording schuldig zijn. Wfi stellen ons voor. dat de verleening van den financieelen steun niet alleen met Staatsgelden zal eeschieden. maar dat de bemiddeling er ook toe zal kunnen leiden, dat gemeenten of nrovincies bijdragen in het kapitaal: terwiil het ook geenszins on denkbaar is. dat onder bepaalde omstandig heden particuliere ondernemingen tot deel neming bereid zullen zijn. De te steunen bedrijven zullen in het al gemeen met crediefc niet zijn te helpen. Op genomen crediet is een last voor de betref fende onderneming en verzwakt de kapi taalstructuur. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Goote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Vrijdag 12 April 1935 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Toccata, G. Muffat. 2. Fuga g kl. t., J. S. Bach. 3. Choralvorspiei und Fuge über: „O Trau- rigkeit. o Herzeleid", J. Brahms, 4. Prélude. Fugue et Variation, C. Franck. 5 a. Médilation, A. Mailly b. Cantilene, A. Mailly. 6. Toccata, H. Andrlessen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11