Bestol tandPc DONDERDAG 11 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN Christ.-Hist. Unie. Verkiezingsvergadering in Christ. Belangen. Gisteravond heeft in het gebouw van Christ. Belangen een openbare vergadering van de Chr.-Hist. Unie plaats gehad, waarin als spreker optrad de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer en wethouder van den Haag. De vergadering werd geopend door den heer J. C. Dunnebier. Deze herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat er nog steeds gedacht wordt aan de Statenverkiezing als iets wat van minder belang is dan de an dere verkiezingen zooals die der Tweede Kamer,. Echter moet men ds verkiezing voor de Staten niet te gering achten, want ook in de Staten-vergadering wordt gewerkt in het belang der gemeenschap. Hierna was het woord aan den heer Snoeck Henkemans. Deze had ais onderwerp: „Op voor ons beginsel". Spreker herinnerde er aan hoe eertijds samen kwamen de drie politieke groepen, n.l. de een onder leiding van De Savornin Lohman, de tweede onder Dr. Visscher en de derde onder Mr. Schokking. Toen deze drie groepen samen kwamen hadden zij één be ginselovereenkomst en wel deze: Gods or- donantiën als grondslag voor het persoon, lijk en maatschappelijk leven. Velen vragen, aldus spreker, hoe kunt gij nu nog leven in dezen modernen tijd naar een oud boek zooals de Bijbel. De Chr. Hist. Unie erkent den Bijbel als Gods woord. De heer Snoeck Henkemans besprak dan eenige ge boden uit den Bijbel. Dat ons volk, zeide spreker, de geboden Gods verlaten heeft, is de oorzaak van de tegenwoordige ellende. Hierbij, legde spreker den nadruk op de samenwerking die als plicht op de mensch- heid rust. Al wat niet naar samenwerking zoekt is in strijd met de geboden Gods. Wij hebben hierbij aan elkander te denken, dit is de eisch der menschheid. Over de crisis sprekend, zeide de heer Snoeck Henkemans dat de knapste staats man deze niet kan opheffen indien het volk hierin niet samenwerkt. Vervolgens behandelde spreker de vraag of het zoo noodig is, het beginsel hoog te houden. Het Chr. Historisch beginsel is niet nieuw; reeds 3 12 eeuw geleden, zeide spre ker, is dit beginsel al door Willem van Oranje vast gelegd. Hierbij heeft men tegen drie vijanden moeten strijden. De heer Snoeck Henkemans besprak hierbij eerst het gevaar lijke wat er is indien men zich alleen door het verstand laat leiden. Hierbij herinnerde hij aan de ellende die gebracht is door de Fransche revolutie als gevolg van het zege vieren der rede. Komende bij het tweede: „belangen" hieruit is de klassenstrijd voortgekomen. Tegen de leer van den klassenstrijd heeft de Christ.-Historische Unie zich steeds ge keerd, omdat hierin niet kan worden uit geleefd het gebod: Gij zult uw naasten lief hebben als u zeiven. Hierna besprak de heer Snoeck Henkemans het gevaar, dat onze staatsinstelling be dreigt. Wij hebben steeds erkend een vrije samenwerking van regeering- en volksver tegenwoordiging. In het grijpen naar de eenzijdige macht, zooals thans gedaan wordt, is dit een aanslag op onze volksvrijheid. PATER GRATIANUS VERTREKT. Na een verblijf van ruim 4 1/2 jaar in het klooster der paters Capucijnen is pater Gra tianus overgeplaatst naar Velp (N.B.) Dit be teekent voor de Katholieken van IJmuiden- Oost een groot verlies want pater Gratianus heeft hier vele goede werken tot stand ge bracht. Zoo is door zijn werk de speeltuin „Vrij en Blij" tot stand gekomen. Ook op an der terrein heeft pater Gratianus veel voor het jeugdwerk gedaan. Verder verwierf pater Gratianus zich veel vrienden door zijn werk voor ae St.-Josephgezellen en voor de Katho liek Sociale Actie in het algemeen. IJmuider Reddingsbrigade. Verslag over het jaar 1934. Uit het verslag over 1934 der IJmuider Reddingsbrigade ontleenen wij het volgende: Leden en donateurs Aan het einde van het verslagjaar telde de vereeniging 87 werkende- en 54 ondersteu nende leden. In totaal dus 141 leden. Aan het einde van 1933 bedroeg dit aantal 95, zoodat met vreugde kon word&n vastgesteld, dat onze vereeniging steeds aan populariteit won. Het aantal donateurs bedroeg slechts 3. wat een minder bevredigend aantal is. Evenals in het vorig jaar werd gedurende het winterseizoen geoefend in Stoops Bad te Bloemendaal. Strancldienst en hulpverleening. Tijdens 'het badseizoen werd op Zon- en feestdagen geregeld dienst gedaan op het strand. Op 31 Juli slaagden 3 onzer leden er in met toehulp van de haspel een drenkeling, die te ver was afgedreven, behouden op het droge te brengen. Hier is een woord van hulde aan B. Kok, Jo en Jan van Slooten voor de door hen verrichte kranige redding op zijn plaats. Een onzer wenschen. nl. het hebben van een eigen reddingsvlot, werd in den loop van het jaar vervuld. Op 23 Juni werd de vlet in tegenwoordig heid van den Bondsvoorzitter, den heer Bier- lee. te water gelaten. De vlet werd „Adriaan" gedoopt als bewijs van waardeering en be wondering voor het vele en mooie werk, dat de heer Meijerink, de onvermoeibare Bonds- propagandist. voor het zwemmend redden in het algemeen en voor onze Brigade in het bijzonder heeft verricht. Een andere wensch. het oprichten van een eigen gebouw op het strand ging nog niet in vervulling. Er bestaat echter gegronde re den. dat ook deze wensch spoedig werkelijk heid zal worden. Het bestuur heeft reeds de hulp van het gemeentebestuur verkregen, alsmede van het bestuur der Nijverheids school. Voorloopig kon worden overgegaan tot het plaatsen van een houten gebouwtje bij paal 57. Dit was reeds een belangrijke aan winst, MARKTPRIJZEN VAN DONDERDAG 11 APRIL. Tarbot per K.G. f 1.500.90. Griet per 50 K.G. f 3620. Tongen per K.G. f 1.601. Middelschol per 50 K.G. f 26. Zetschol per 50 K. G. f 4032. Kleine schol per 50 K.G. f 27—7.60. Schar per 50 K.G. f 8.50—7. Tongschar per 50 K.G. f 35. Vleet per stuk f 2,30. Kleine poon per 50 K. G. f 9.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 2414. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2814. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 24 f 13,50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 187.30. Kabeljauw per 125 K.G. f 7032 Groot gullen per 50 K.G. f 1817. Kleine gullen per 50 K.G. f 26.5013. Wijting per 50 K.G. f 74.50. Makreel per 50 K.G. f 8.507.50. Heilbot per K.G. f 1.10—0.70. Leng per stuk f 30.80. Koolvisch per stuk f 0.900.19. BESOMMINGEN. Trawlers: Roode Zee IJM. 41 40 manden f 1320. Jacqueline Clasina IJM, 10, 465 manden, f 4580. Uiver IJM. 384, 325 manden f 2910. Condor IJM. 72, 50 manden f 1740. Loggers K.W. 29 f 660; IJM. 204 f 490, Sch. 132 f 200. VELSEN Waar moeten we stemmen? De 22 stembureaus en hun kiezers. Tweemaal worden de kiezers dit jaar opge roepen om hun stemplicht te vervullen. Twee maal zullen zij een bezoek brengen aan een een der stembureaux van de 22 districten, waarin onze gemeente verdeeld is, om hun stembiljet in ontvangst te nemen en na hun stem op een der lijsten te hebben uitgebracht, dit biljet in de groote bus te deponeeren. Vele kiezers hebben hun oproepingskaart voor de a.s. Woensdag te houden stemming voor de Provinciale Staten reeds ontvangen. Op deze oproepingskaarten staat vermeld, waar de opgeroepene zijn (haar) stem moet uitbrengen. Uit ervaring weten we echter, dat menigeen zich aan het verkeerde adres meldt. Dit zijn vooral zij, die nog slechts korten tijd in onze gemeente woonachtig zijn. De „gids voor den kiezer", dien wij hier onder laten volgen, zal ongetwijfeld voor velen zijn nut hebben. Volledigheidshalve vermelden wij daarbij het aantal kiezers voor de Provin ciale Staten van het betreffende district met daarachter tusschen haakjes het aantal kie zers voor den Gemeenteraad, een en ander ver deeld naar de afdeelingen. Velsen (ten Zuiden van het Noorzeekanaal). Stemdistrict 1. Voormalige school E 864 (799). Stemdistrict 2. R.K. School, Driehuis 1250 (1091) Velsen (ten Noorden van het Noordzee- Stemdistrict 19. school G Wijkerstraatweg 1210 (1135). Stemdistrict 20 Chr. School, Van Langeveld- straat 900 (889). Stemdistrict 21. Da Costaschool (bij Halte Hoogovens) 865 (832). Santpoort. Stemdistrict 3. School F 869 (757). Stemdisttrict 4. Serre Klauwers 1203 (994). Stemdistrict 22. Chr. School, Fr. Net-scherlaan 1071 (909). IJmuiden. Stemdistrict 5. Voorm. school C. Breesaap- straat 657 (638). Stemdistrict 6. Koning Willemshuis 992 (978). Stemdistrict 7. Bewaarschool, Pres. Kruger- straat 798 (784). Stemdistrict 8. School A I, Kerkstraat 669 (655). Stemdistr'ct 9. Visscherijschool 860 (851). Stemdistr.ct 10. R.K. School, Tasmanplein 1408 (1392). Stemdistrict 11. School J. Hadleystr. 1201 (1190) Stemdistrict 12. School H. W. a. Zeeërweg 1115 (1084). Stemdistrict 13. Bewaarschool Casembroot- straat 1000 (991). Stemdistrict 14. P. Vermeulenschool, Stations weg 1205 (1188). Stemdistrict 15. Julianaschool, Engelmundus- weg 804 (798). Stemdistrict 16. U. L. O. School (bij R. H.B.S.) 974 (936). Stemdistrict 17. School D. Heidestr. 1334 (1312) Stemdistrict 18. School E. Eksterlaan 1349 (1302). Voor de verkiezing voor den Gemeenteraad is de gemeente verdeeld in drie kieskringen: Kieskring I omvat de stemdistricten 1, 2, 3, 4. 19, 21, 21 en 22 (Velsen, Santpoort en Drie huis) met 7406 kiezers. Kieskring II omvat de stemdistricten 5. 6, 7. 8, 9, 10 en 11 (IJmuiden, Westelijk gedeelte) met 6488 kiezers. Kieskring III omvat de stemdistricten 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 (IJmuiden, Oostelijk ge deelte) met 7611 kiezers. Loop der bevolking in Maart. Toeneming gaat weer sneller. De bevolking in onze gemeente blijft regel matig toenemen. De maand Maart wijst zelfs een netto-vermeerdering aan van niet minder dan 100, waardoor de bevolking is gestegen tot 44.490 op 1 April j.l. Sedert 1 Januari, toen het zielental 44327 was, steeg het aantal in woners dus met 163. In de maand Maart vermeerderde de bevol king door vestiging met 123 m. en 138 vr. totaal 261 en door geboorten met 38 m. en 39 vr. totaal 77. De vermeerdering bedroeg dus 338. De bevolking verminderde door vertrek met 93 m. en 113 vr.. totaal 206. door overlijden met 22 m. en 10 vr. totaal 32. De vermindering bedroeg dus 238. zoodat de netto vermeerdering 100 bedroeg. Opvallend is. dat er een vestigingsoverschot was van niet minder dan 55. Ongetwijfeld is dit het gevolg van het feit, dat een aantal nieuw gebouwde woningen betrokken is door gezinnen, die zich uit andere gemeenten hier kwamen vestigen. De algemeene verwachting, dat er tenge volge van de crisis een stilstand zou komen in den aanwas der bevolking is niet uitgeko- Spoorwegbiljetten zonder prijsverhooging voor binnen- en buitenland Passage- en Luchtvaartbiljetlen tot officieele prijzen Registermarkchèques tegen officieele bankkoers Hotelaccommodatie Zit- en slaapplaatsen in treinen Bagageverzekering, Gidsen- verkoop (Adv. Ingez. Med.) men. Wel voltrekt zich de toeneming in een veel langzamer tempo, maar het cijfer gaat nog steeds omhoog, immers op 1 Januari 1930 telde onze gemeente 39276 inwoners, zoodat de bevolking van het begin der crisis tot 1 April j.l. nog met 5214 inwoners toenam Lezing voor de Gieteling. Goethe's leven en werken. In het R.K. Volksgebouw vond Woensdag avond een lezing plaats van de vereeniging „De Gieteling". Spreker voor dezen avond was de heer A. Cüppers, medewerker voor cultureele propa ganda van de reisbureaux Lissone en Linde man, over het onderwerp „Goethe's leven en werken". Na een inleidend woord van den heer Mijs, begon de heer Cüppers zijn causerie met een citaat uit het tweede gedeelte van „Faust", het eerste bedrijf, waaruit zijn groote genie blijkt, dat hem ver boven zijn tijdgenooten deed uitsteken. Johann Wolfgang von Goethe werd den 28sten Augustus 1749 te Frankfurt am Main geboren, als zoon van Johann Kaspar Goethe en Katharina Elisabeth Goethe—Texter. In zijn jeugd ondervond hij veel steun van zijn moeder, die zijn genialen aanleg volkomen begreep. Van 1765 tot 1768 studeerde hij te Leipzig, maar door zijn ongeregeld leven werd hij zwaar ziek. en keerde daarom „Mit gebroche- nen Flügeln" naar Frankfort terug. In 1770 bezocht Goethe de universiteit te Straatsburg, waar hij kennis maakte met Herder, die een buitengewonen indruk op hem maakte en voor hem twee nieuwe werelden openbaarde n.l. Shakespeare en de Duitsche Volksliederen. In dezen tijd leerde hij Friederike Br ion kennen. Zijn gedichten „Heidenröslein" en „Willkommen und Abschied" getuigen van zijn groote liefde voor haar. maar daar hij zijn kunst boven alles stelde, verliet hij haar en keerde weer naar Frankfort terug. In het jaar 1772 vertoefde Goethe dan te Wetzlar. waar hij, geïnspireerd door zijn ge negenheid voor Charlotte Buff, een van zijn beroemdste werken Die Leiden des jungen Werther" schreef. Drie jaar later ging hij toch weer naar zijn geboorteplaats terug, waar in dien tijd een gedeelte van Faust, Clavigo en Egmont, ontstaan. Hierna kwam hij op uitnoodiging van den jongen hertog Karl August in de stad Wei- mar aan. Hier ontpopte zich de universeele mensch in hem, en de dichter werd staats man. Knebel zei terecht „Wie ein Stern ging er unter uns auf". Uit dien tijd dateert ook cle vriendschap met Charlotte von Stein, die zijn geniale wezen volkomen begreep en hem tot zijn grootste scheppingen inspireerde. Dan be zocht Goethe eindelijk het land zijner droo- men, Italië, waardoor zijn geheele kunstopvat ting veranderde. De eerste voorwaarden voor elk ernstig kunstwerk worden voor hem thans „Objectiviteit in de uitbeelding en een ideale schoonheid der vormen". In 1788 te Weimar teruggekeerd, breekt hij geheel met Charlotte von Stein en neemt hij een bloemenmaakster Christiane Vulpius tot vrouw. In 1794 kwam hij in aanraking met Schiller en ondanks hun groot verschil van karakter en levensopvatting, inspireerden zij elkaar tot geweldige werken. Het is ook Schiller die Goethe tot de poëzie terugvoert, en gedurende tien jaren hebben zij samen gewerkt aan de aesthetische opvoeding van het Duitsche volk. Na den dood van Schiller in 1805 bleek de groote gehechtheid aan dezen ideëelen dich ter uit zijn „Epiloog" op Schiller's ..Lied von der Glocke". In zijn laatste levensjaren trok Goethe zich geheel terug en voltooide hij „Faust", zijn levenswerk. Na de interessante causerie volgden enkele citaten uit Faust, toegelicht door een aantal lichtbeelden. Boldbot's 'n bekend prima Nederlandsch fabrikaat! (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK GEIL ONTH. TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN". Opvoering van „De privé-secretaresse" De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft Woensdagavond in het Kennemer Theater op uitstekende wijze het seizoen besloten met een zeer verdienstelijke opvoering' van het blijspel „De Privé-secreta resse" van A. den Hertog. Men had zich bij de keuze van dit stuk voor een moeilijke taak gesteld. In de eerste plaats vraagt dit blijspel een uitstekende kracht in de rol van de privé-secretaresse en vervol gens is het tempo, dat dit stuk vraagt velen te machtig. Dat „Nieuw Leven" er in slaagde deze beide factoren zoo dicht te benaderen, mag haar als een groote verdienste worden aangerekend. De inzet zou dit niet hebben doen verwachten, Dat was tamelijk zwak, maar gelukkig bracht na dit eerste tooneel- tje de titelrol al dadelijk de noodige vaart op de bühne en van toen af marcheerde het ver der uitstekend zonder dat er verder sp-rake was van een inzinking. De i\kennis liet wei nig te wenschen over en daarmede was de vlotte vertolking reeds gewaarborgd. GEVAARLIJK SPEL. Woensdag ontdekte de heer Offenberg, stoffeerder alhier, dat in een. stapel kisten met papierafval, die tegen de werkplaats stonden opgestapeld, een brandje woedde. Het gelukte hem. met emmers water het vuur nog tijdig in zijn voortgang te stuiten. Wanneer de brand niet zoo spoedig ontdekt was geweest, zou vrij zeker de werkplaats door het vuur zijn aangetast. Bij onderzoek bleek, dat baldadige jongens het papier in de kisten in brand hadden ge stoken. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. De politie alhier heeft oroces-verbaal op gemaakt tegen een werkloozen arbeider, we gens het onrechtmatig trekken van steun. De man had verzuimd, aangifte van zijn in komen te doen. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. De jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank zal op Dinsdag 16 April in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" wor den gehouden. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing wegens aftreding van den heer A. P. Kochx. De periodieke aftreding van den heer J. Waardijk maakt de verkie zing van een lid van den Raad van Toezicht noodzakelijk. Daarna volgt de vaststelling van de balans. De rekening over het jaar 1934 sluit met in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 588.698.10. De ontvangsten in loopende rekening waren van medeleden f 158.160.83, van de Centrale Bank f 118.494.75, van niet-leden f 20.838.14, Ontvangen werd van de Spaarbank f 208.837.44. De uitgaven waren o.m.' terugbetaald aan de Spaarbank f 253.361.17, gegeven voor schotten f 4096.10, in loopende rekening aan medeleden f 137.878.51, aan de Centrale Bank f 104.8S8.98, aan nietleden f 20,338.14 De balans vertoont aan beide zijden een emdbedrag van f 449.457.89. Het bedrag der uitstaande voorschotten onder activa is f 100.12, het tegoed in loopende rekening van de leden f 335.652.48. De schuld aan de Spaarbank bedraagt t 333.404.63, aan de Centrale Bank f 60.658.05. De winst over 1934 is f 7.40.25. Voor 1935 heeft het bestuur en de Raad van Toezicht de rente als volgt vastgesteld: 3 12 pet. voor Spaargelden, 31 2 pet. voor tegoed in loopende rekening, 5 pet. voor voorschotten. Provisie zal niet worden berekend. BLOEMENDAAL Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De afd. Bloemendaal van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond hield Woensdagavond een openbare vergadering in Vreeburg, waar 4 sprekers het woord hebben gevoerd. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer Coops, met enkele woorden het droeve lot van de Leeuwerik, waarbij allen zich van hun zetels verhieven. Eerste spreker was Mr. C, H. Guépin, lid der Prov. Staten. Ons streven moet zijn, aldus spr. allen om ons heen duidelijk te maken, welk intens le ven er nog is in de liberale partij, waarvan men zoo graag zegt, dat ze in haar nadagen is. Dit acht spr. beter dan critiek uit te oefenen op andere partijen, waarvan er aan te wijzen zijn met eveneens veel goede dingen. De verkiezingsstrijd loopt van tijd tot tijd wel wat hoog en onze principes zijn zoo mooi, zegt spr. dat wij niet onze kracht behoeven te zoeken in het afbreken van andere partijen. Vele van onze vrijheden, ook al weten we dat niet direct hebben wij te danken aan he' Liberalisme. Trobecke al heeft gestreden voor de gelijk heid voor de wet voor iedereen. Spr. legde den nadruk op het belang de: Statenverkiezingen. De uitslag toch bepaalt het aantal liberalen in de Eerste Kamer en be- invloedt de liberale idee in het College van Gedeputeerde Staten, aan welk college een be langrijke functie is toevertrouwd, mede met het oog op de belangrijke bedrijven der Pro vincie en de Ziekenhuizen. Thans zijn de libe ralen ofschoon de derde in grootte, niet ver tegenwoordigd in Ged. Staten van Noord Holland. Eindelijk wekte spr. op, in eigen kring ver keerde begrippen recht te zetten. Mr. A. J. Enschedé was de tweede spreker. De heer Enschedé stelde in het licht hoe in onzetijden gebleken is, na zoovele nieuwe leuzen, hoe juist de principes van het libera lisme zijn b.v. wat den vrijhandel betreft. Spr. gaf een résumé van dc leidende begin selen en toonde in een historisch overzicht aan. hoe via de Grieken en het Humanisme de liberale gedachte veranderd is in ons volk. Dit historisch apercu is noodig om het heden te begrijpen, omdat de staat doortrokken is van de liberale gedachte. Spr. sprak de hoop uit, dat deze gedachte in Bloemendaal meer dan ooit levend zal worden. Mr. A. J. R. Mauritz sprak namens de jon gere liberalen en gaf zijn visie voor de toe komst van het liberalisme. In benarde tijden komt het beste in het volkskarakter naar boven en spr. meent dat de geestkracht in jong Nederland bezig i zich sterker te spannen. Na 1918 zijn aan het liberalisme zware sla gen toegebracht, maar onder de jongeren leeft het besef dat er een sterke strooming is die de vrijzinnige krachten concentreert. Stroo mingen met veel gemeenschappelijke factoren, naast verschillen. Maar toch een beweging, die noodzakelijk is, om de geestelijke waarden in West Europa te verdedigen, om de volken tot elkander te brengen. Van het fascisme en nat. soc. verwacht spr, in dit opzicht geen heil. Wat de ordeningsquaestie betreft, meende spr. dat alle ordeningsmaatregelen van boven af neerkomen op belemmering en nooit herstel bewerken. Met cijfers toonde hij aan hoe de werkloos heidsbestrijding in Duitschland op een mis lukking dreigt uit te loopen en slechts schijn successen geeft. De heer A. J. Hendriks, de laatste spreker toonde aan, hoe van de N. S. B. geen heil is to verwachten voor de jongeren en oefende scherpe critiek op de leiders van de N. S. B. Werkt mee. riep hij den jongeren toe, aan den bloei van Nederland. De heer Coops sloot hierop met een woord van dank en een opwekking, om op lijst 13 te stemmen, de vergadering. TENTOONSTELLING SLÖJDWERK. Woensdagmiddag werden in de school aart den Vijverweg de "voorwerpen tentoongesteld die dezen winter vervaardigd zijn op den slöjdcursus onder leiding van mej. T. Noor man. Dat er ijverig is gewerkt, blijkt wel uit het groot aantal vervaardigde voorwerpen, niet minder dan 250. Karton, raffia en pitriet vormden <ïe gronstoffen en de verscheidenheid van voor werpen was groot. Matjes, mandjes, brievenhangers. lijstjes, kalenders, vloeibladen. doosjes, prulleman- den, bladwijzers, servetringen, getuigden van vlijtige handen en groote toewijding. De qualiteit was merkbaar beter dan het vorig jaar. De cursus Is gegeven op Woensdagmiddag van October tot April. Door de groote belangstelling is deze kleine expositie naar wensch geslaagd. ZANDVOORT VEILINGEN. Woensdagmiddag werden in café Diemer door den makelaar W. Paap ten overstaan van notaris Jhr. van Grotenhuis van Onstein in het openbaar verkocht de perceelen Nic. Beetsstraat 4—26 en de perceelen Jan Pieter Heystraat 10—26. Deze 21 perceelen brachten te zamen op f 62.500. Kooper werd de heer van Splinteren qq. Hierna werd door denzelfden makelaar ge veild perceel Koninginneweg 30. Kooper werd de heer Hofland qq voor f 6600. REVUE-VOORSTELLING. Woensdagavond gaf Lou Bandy met zijn re vue-gezelschap in „Monopole" een voorstelling van de revue: „Dat zou je wel willen"! Het gezelschap genoot veel belangstelling. Evenmin hebben de artisten te klagen over gebrek aan waardeering voor hum werk. Het publiek heeft volop genoten van de aardige tafereeltjes, de mooie dansen, de goedgezongen liedjes en er is hartelijk gelachen om de vele grappen en grollen. VOORLOOPIG GEEN VERHOOGING DER PASTARIEVEN. Eenigen tijd geleden zond de heer J. Ter mes. oud-raadslid van Zandvoort, een brief aan den Minister van Financiën, waarin hij verzocht de pas-tarieven zoodanig te verhoo- gen, dat deze voor vele Nederlanders een be letsel zouden worden om naar het buitenland te gaan. Dit zou zeker in het belang zijn van alle badplaatsen in Nederland, omdat dit mede zou kunnen werken om den nood in de badplaatsen, die zeer hoog is gestegen, eenigs- zins te lenigen. Woensdag ontving de heer Termes antwoord van den Minister. Deze deel de in dit antwoord mede. dat voor een alge- meenen maatregel, als door den heer Termes bedoeld, de goedkeuring der Kamer noodig was. Hoewel de Minister overtuigd was van den grooten nood in de badplaatsen, kon toch niet tot den gevraagden algemeenen maatre gel worden overgegaan, omdat zoovele Neder- Tanders voor zaken en om gezondheidsredenen naar het buitenland gaan. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Van den Minister van Sociale Zaken werd bericht ontvangen, dat het voor de jeugdige werkloozen ontworpen plan goedgekeurd was. Dit plan omvat cursussen in het teekenen en de kennis der matrialen en verder in prac- tisch werk. Dit laatste zal bestaan in het bou wen van een clubhuis en tribunes bij het nieuwe gemeentelijk sportveld. De cursussen zijn reeds begonnen en nu het plan in zijn ge heel is goedgekeurd, zal waarschijnlijk Maan dag een begin gemaakt worden met het prac- tische werk. NOORDERBAD. Toen we Woensdagmiddag een bezoek brach ten aan het Noorderbad om eens te informce- ren hoe ver de voorbereidingen waren gevor derd voor de nieuwste attractie in het a.s. sei zoen, joeg de* stormwind het droge zand met sissend geluid tegen de ruiten. De zee stond hol en beukte met woest geweld het verlaten strand. Geen levend wezen was te zien op de plaats waar 's zomers duizenden krioelen, ge nietend van zon en zee. Slechts het holle ge raamte van de glijbaan, dat triest op stak uit het schuimende water, herinnerde aan de blijde zomerdagen. De directie van het Noor derbad is weer paraat. Dit bleek wel uit de wijze waarop hier gewerkt wordt aan de voor bereidingen voor het komende seizoen. De plannen voor het nieuwe bassin zijn thans reeds geheel gereed. Het krijgt een lengte van 32 M., een breedte van 15 M. en een diepte van 75 c.M. Het wordt opgetrokken van beton, doch gebouwd van spoorbiels en mastiek. Daar het vlak voor het café komt te liggen heeft men van hier een uitstekend gezicht~op de vroolijke bedrijvigheid in dit bassin, waar kleine niet kantelbare motorbootjes zullen rondvaren. Daar niet iedereen de stuurkunst verstaat, zullen er wel eens aanvaringen plaats hebben, wat de vreugde slechts kan verhoogen. Het zwembassin zal ook dit jaar weer in de eex*ste plaats ten dienste gesteld worden van de bezoekers. De zwemwedstrijden, die hierin ge houden zullen worden, zullen in hoofdzaak zijn voor bezoekers van het Noorderbad onderling. Verder zullen in dit bassin weer zwemlessen worden gegeven. De heer Van Deursen hoopte dat ook de scholen weer gebruik zouden ma ken van het aanbod om gratis klassikaal on derwijs te ontvangen. De inrichting is thans reeds dagelijks ge opend. Van Paschen tot Pinksteren is er op Zon- en feestdagen muziek. Het eigenlijke seizoen begint met Pinksteren en wordt inge zet met een groot vuurwerk. Van dien dag af is er dagelijks muziek. Gedurende het seizoen zullen weer enkele openluchtconcerten worden gegeven. Verder staan er op het programma voor het voorseizoen enkele modeshows en een con cours d' élegance voor volwassenen en kinderen Nog deelde men ons mede, dat de datum voor den zeemijl wedstrijd was vastgesteld op 22 Juni. Hiervoor kan weer op een groote deel neming gerekend worden. GOED AFGELOOPEN. Woensdagmiddag plusm. half drie reed een personen auto in de richting Haarlem langs de Zandvoortsche laan. Ter hoogte van het voetbalterrein van de Z. V. V. „Zandvoort" stak onverwachts een 5-jarig jongetje, H. M. uit de Dr. Gerkestraat, met zijn autoped van links naar rechts den weg over. Door zeer krachtig remmen en het ftuur naar links om te werpen wist le autobestuurder een overrij ding te voorkomen. Wel werd het kind nog even geraakt waar door het tegen den grond werd geworpen en de rechter-enkel gewond werd. Dr. Van Fraasen en dr. Gerke verleenden de eerste hulp, waarna het kind naar huis vervoerd werd. Bij de poging om het kind te ontwijken, botste de auto met zulk een schok tegen een boom, dat een naast den bestuurder gezeten kind met zijn hoofd door de voorruit vloog en zijn schouer ernstig kneusde. Procesverbaal werd opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13