jÊLv ff. 13». DE BILT VaQmo&iK. ...de STOFJASSEN EN GRIJZE JASJES „man van ervaring" zeg ik; DONDERDAG 11 APRIL 1935 HSSRCE M'S D 'A" G B C A D 2 De broodprijzen. De Mij. voor Nijverheid wendt zich tot den Ministerraad. Het Hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel heeft aan den Raad van Ministers een brief met toelichting gezon den inzake de broodprijzen. Het Hoofdbestuur van genoemde Maat schappij meent, dat de broodprijs in ons land over het algemeen hoog is, ook "in ver gelijking met andere landen en dat een doel matiger organisatie van de broodvoorziening noodig is. Bedrijven, die door de ontwikkeling dei- techniek hun reden van bestaan verliezen, moeten niet met kunstmatige middelen in het leven worden gehouden en nog minder mag door wettelijke maatregelen belet wor den dat verbeteringen in de techniek aan de broodbereiding ten volle ten goede komen, waardoor het meest algemeene volksvoedsel noodeloos duur zou worden gehouden. Noodig zal zijn aanpassing van de thans veel te groote productiecapaciteit aan de werkelijke behoefte, anderzijds een verbete ring In de methoden en de organisatie der distributie. De niet-efficiente bedrijven zul len daarbij moeten verdwijnen. Door norma liseering zal getracht moeten worden de groote veelvuldigheid in broodsoorten en formaten, die de productie onnoodig duin- maakt. te beperken en vooral dient gestreefd te worden naar vermindering van de thans zeer hooge kosten van distributie. Om aldus tot een rationeele broodvoorzie ning., tegen lagere ••-"zen dan de nu gelden de te geraken, zullen, behalve de hierboven aangeduide wijziging of afschaffing van be perkende wettelijke bepalingen, door het be drijf zelf zoo noodig in samenwerking met het maalbedrijf ingrijpende reorganisa tiemaatregelen moeten worden toe^nast. Het ligt niet op onzen weg. aldus gaat het Hoofdbestuurin zijn brief verder, de richt-' lijnen voor. een -zoodanige reorganisatie aan te géven; 'dit zal door de bèlanghebbenden. moeten geschieden. Bij door de Regeering- uit te oefehen controle zal in het bijzonder het consumentenbelang vóofop moeten wor den gesteld. Dat alle- maatregelen, die op een verhoogihg van broodprijzéri zouden 'uitloo- pen, ten scherpste moeten worden afgekeurd, behoeft wel geen- betoog. Ook wil het Hoofd bestuur niet. nalaten te wijzen op. hét gevaar, dat bij prljsfïxatle een -zoodanige prijs wordt vastgesteld, dat ook ondernemingen, die bij een efficient^ organisatie zouden moeten verdwijnen, er nog door worden beschermd, ten koste van de beter geoutilleerde. De loonen in het bakkers bedrijf. Over de loonen wordt het volgende ge zegd: De loonén in het bakkersbedrijf staan nog steeds op. een betrekkelijk hoog peil. Welis waar zijn zij sinds 1932 en in het bijzonder nog in dé laatste maanden in totaal met ongeveer 10 pet. verlaftgd, maar als gemid deld loonpeil in de bakkerij mag in de groote steden toch nog aangenomen worden een bedrag van rond f 30 in de week fin dé klei nere steden en ten plattelande komen lagere loonen voor)Bij een gemiddeld loonpeil van f 30.in de week komen de loonkosten (pro ductie en distributie te-ramen) -oei' i-"-ood van 8 ons dan op een bedrag van ongeveer 4 cent. dus vrijwel gelijk aan de kosten van den tar- westeun. Uitgaande van een loonpeil van f 30.zou een verlaging, van het loon met 10 pet. een vermindering 'van broodprijs met i-ond 1/2 cent per brood van 8 ons mogelijk maken. DE FRAUDE 3IET DE BEWIJZEN VOOR RIJVAARDIGHEID. Voor het Haagsche gerechtshof heeft van daag in hooger beroep terecht gestaan J. van T., gewezen directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijzen van rijvaardig heid. De rechtbank te Den Haag heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake van het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift, teneinde een kastekort te dekken. Als getuige werd o.m. gehoord de heer H. J. van Balen, directeur van den A. N. W. B. De advocaat-generaal Mr. Vermeulen wees erop. dat deze verdachte het vertrouwen als hoofdambtenaar in hem gesteld grovelijk heeft beschaamd. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op nir. J. de Vrieze uit Amsterdam, die clementie pleitte. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. HEznuns DE SPECIAALZAAK VOOR (Adv. lngez. Med.) AGENDA He dep: DONDERDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: Laatste voorstelling Toe komst door Het Masker, 8.15 uur Broederkerk: J. Sevensma spreekt 8 uur. Frans Hals Theater: „Bengaalsche Lan siers", geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De ellendigen" Op het tooneel: Steffan en partner, musical-comedy-act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven gaat ver der". Op 't tooneel: The Solo's, Steeple Chase on Hands. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One Night of Love" geprolongeerd. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot. 's avonds 12 uur. Beverwijk: Raadsvergadering, 7.30 uur. VRIJDAG 12 APRIL Gem. Concertgeb.: Openbare bijeenkomst Lib. Staatspartij :;De Vrijheidsbond8.15 u. Doopsgez. kerk: Muzikale wijding. Haagsch Vocaal Ensemble- o.-l. v. L. Ruijgrok. Ds. J. M. Leendertz spreekt. 8.15 uur, Bioscopennieuw programma, Teylers Museum, Spaarne iö. Geopend op werkdagen van 11 3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN Verzekering maatschappij opgelicht. Een Hillegommer en een Lissenaar hebben terechtgestaan wegens oplichting van een verzekeringmaatschappij. De eerste zou aan gifte doen van diefstal om f 90 te krijgen van de verzekering. Het liep mis en de officier vroeg tegen de een 8, en tegen den andere 10 maanden gevangenisstraf. De rechtbank ver oordeelde beiden tot 6 maanden gevangenis straf. Brand door schuld. In Haarlemmermeer is een schuur uitge brand doordat een vonk uit een laschappa- raat in een partij stroo sprong. Tegen den lasscher heeft de officier f 50 boete geëischt 2 maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde de lasscher tot f 30 boete subs 12 dagen en 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk. Poging tot omkoopen. Een slager in Hillegom zou bekeurd worden wegens overtreding van de Arbeidswet en heeft toen gepoogd den agent om te koopen door hem karbonaden in huis te zenden. Het kostte hem een proces-verbaal wegens omkoo- ping. De eisch van den officier luidde 75 boete, waarmede de rechtbank zich kon ver eenigen. Bookmakers. Twee Hagenaars zouden in Beverwijk gele genheid hebben gegeven aan het publiek om weddenschappen af te sluiten op den uitslag der draverijen. Beiden ontkenden. De officier vroeg tegen den een een gevangenisstraf van 4, tegen den ander een van 2 maanden. De rechtbank veroordeelde elk tot een gevange nisstraf van 1 maand. Schijncontract. Een landbouwer in Aalsmeer bang voor een dreigend failliet, had op aanraden van een Leidsche koopman een schijncontract opge maakt, waarbij voor f 2250 de vaste eigen dommen van den landbouwer verkocht wer den. Er werd echter in werkelijkheid niets ver kocht, maar op deze wijze, had de koopman gezegd, „kunnen ze niets bij je weghalen."' De rechtbank veroordeelde den koopman tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden, en den landbouwer tot een voor waardelijke van 4 maanden. Rijwieldiefstal. Op het Waterlooplein heeft een Amsterdam mer een fiets gekocht van een zekeren Toon. Dit kan, maar het is onaangenaam voor den Amsterdammer, als blijkt, dat de fiets ge- stolen_ is in Zaandam en als genoemde Toon onvindbaar blijft. Alles bij elkaar (waarbij enkele bezwarende getuigenverklaringen kwa men) was oorzaak dat de Amsterdammer voor de rechtbank terechtstond wegens diefstal van die fiets. De officier geloofde niet aan het verhaaltje van den onbekenden verkooper en vroeg een gevangenisstraf van 8 maanden Mr. B. W. Stomps merkte op. dat de moge lijkheid van het bestaan van Toon bleef be staan, en zei voorts, dat in geval van veroor deeling een vroegere voorwaardelijke straf van 4 maanden zal worden ten uitvoer gelegd. Uitspraa.k over 14 dagen. Trommel uit het postkantoor gestolen. Uit het postkantoor te Oostzaan heeft de zoon van' den posthouder een trommel in houdende ruim f 800 aan bankpapier en post zegels weggenomen. Hierbij heeft de dader, die door middel van een sleutel binnengeko men was, een heele inbraak geënsceneerd," door een raampje open te zetten, wanorde te schep pen enz. Het geld is voor 't grootste deel ach terhaald kunnen worden, de trommel is in het water gegooid. De officier vroeg een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief, rekening houdend eenerzijds met de betrekkelijke jeugd van verdachte, anderzijds met andere overtredingen en misdrijven (o.a. heeft verd. jaren geleden in een tuchtschool vertoefd) waaraan verd. zich schuldig; gemaakt heeft Mr. P. Tideman vroeg de rechtbank te willen overwegen of hier een psychiatrisch onder zoek op zijn plaats is, en drong anders aan op een voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte merkte nog op, dat hij met het geld een eigen zaak had willen openen om zijn vader niet meer tot last te zijn. Pres.: „Je hebt je va-der ook hiermee geen plezier gedaan!" Uitspraak over 14 dagen. HET CRISISFONDS VAN HET N. O. G. Tot secretaris van de nieuwe stichting van het N. O. G. „Het Crisisfonds" is benoemd de heer E. Geerts Wzn., onderwijzer alhier. Be doeling van dat fonds is steun te verleenen aan wachtgelders, wier wachtgeld periode voorbij is en aan jongere werklooze N. O. G.- leden. 2 voor 25 «f. zeep der jeugd! (Adv. lngez. Med.) GEWIJDE SAMENKOMST IN DE DOOPSGEZINDE KERK Men schrijft ons: Er zal een muzikale wijdingsavond op Vrij dag in de Doopsgezinde kerk gehouden mor den. Er is voor eenigen tijd een Vereeniging voor Protestantsche kerkmuziek gesticht. Daarvan is het Ned. Vocaal Ensemble onder leiding van Leo Ruijgrok een afdeeling. Dit ensemble zal op dezen avond in verband met die herdenking van den lij denstij d de cantate actus tragicus en motet V, beide van Bach zingen. Het orgel zal bespeeld worden (wegens verhindering van den heer Jb. Bijster) door mejuffrouw Annie .de Roodc. De toespraken zullen gehouden wordén. döor Ds. J, 'M.' Leen dertz. De bedoeling is diat op dezen avond woord, zang en muziek, samen mogen werken om het lijden van Christus tot de menschen- ziel te doen spreken. De toegang is voor ieder vrij. Een collecte zal bij den uitgang gehou den worden voor het medische zendingswerk van de Doopsgezinde Broederschap. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement Haarlem der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel houdt een leden vergadering met introducés op Donderdag avond 18 April a.s.. in een der bovenzalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Ir. S. H. Stoffel, directeur der Machinefa briek Reineveld te Delft, zal dan spreken over .Industriefinanciering in crisistijd", ter toe lichting van een commissierapport over in dustriefinanciering, uitgebracht aan het Hoofdbestuur der Maatschappij. (Zie elders in dit nummer.) PERSONALIA Aan den heeï W. Jongbloed, van de 2e Com- nagnie Politietroepen, groep Haarlem, is eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend. Hij is benoemd tot bewaarder bij de strafge vangenis te Scheveningen. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een 'erzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betref fende de beëediging van de navolgende per sonen als makelaar in de achter hun naam' vermelde vakken: 1. A. Schol, iJmuiden, Julianakade 62, in onroerende goederen. 2. W. de Groot, IJmuiden-Oost, Zeeweg 187, in roerende goederen en meubilair. 3. C. van Steen, Haarlem, Brandtstraat 30, in onroerende goederen. 4. H. Schraa, Haarlem, Middenweg 141, als makelaar in onroerende goederen. 5. Mej. E. A. Wesselingh, Haarlem, Zijl straat 29, als makelaar in onroerende goede ren en hypotheken. 6. Mevr. A. HolzClaveaux, Heemstede Binnenweg 89, in onroerende goederen. „Miss Europa" bezoekt de Bloemententoonstelling Flora 1935. De heer Voovs, secretaris der Commissie van Uitvoering der tentoonstelling, leidt haar rond. Teraardebestelling van Mr. W. de Vlugt. AMSTERDAM, 10 April (V.D.) Het stof- felijk overschot van een der bij de ramp van de Leeuwerig omgekomen personen, mr. W. de Vlugt, zoon van Amsterdam's burgemeester is hedenmiddag onder buitengewoon groote belangstelling' ter aarde besteld. Tegenover de ambtswoning van dr. De Vlugt liad de politie een strenge afzetting gehand haafd. Hier stonden tal van belangstellenden, die een eerbiedig/sti^}yjjgen.-#in ^acht namen. Ten huize van den burgemeester waren de 'wethpiidefs én,éenige, 'goéde, vrienden een- gekomen in wier aanwezigheid voor. het ver trek van den stoet' dr. B. Wielinga een korte rouwdienst hield. Tegen half twaalf, toen de rouwauto's voor de ambtswoning verschenen, had de politie groote moeite om de vele hon derden belangstellenden-, die aan de overzijde van de Heerengracht dicht opeen stonden, in bedwang te houden. Ook op de brug. van de Vijzelstraat hadden zich velen geposteerd, Nadat een der volgauto's van den rouwstoet met tientallen bloemstukken en kransen was volgeladen werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten gedragen. Velen waren op dit oogenblik hun ontroering niet meester. Geruimen tijd verstreek voor de burgemees ter en de velen, die de'plechtigheid op de be graafplaats officieel zouden bijwonen in de elf volgautó's hadden plaatsgenomen. Lang zaam zette de stoet zich in beweging waarbij het publiek een diep stilzwijgen in acht nam ook langs den weg die de stoet naar de be grafenis volgde, was er veel belangstelling. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Op de begraafplaats waren zeer velen bij eengekomen om den doode mede de laatste eer te bewijzen. Onder hen merkten wij op den commissaris der Koningin in Noord- Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell, den comman dant van de vierde militaire afdeeling, Baron van Voorst .tot Voorst-, den garnizoens commandant, majoor Boswijk, vele gemeen teraadsleden, directeuren van gemeentedien sten en hoofden van afdeelingen der ge meente, enz. Toen de kist in den familiegrafkelder was bijgezet, trad uit den kring der belangstel lenden allereerst naar voren Dr. Ivan Krno, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Tsjecho-Slowakije. Het lot heeft gewild, aldus spr. dat gij op den terugweg naar uw vaderland dit niet heeft mogen bereiken. Als een gewonde vogel zijt gij gevallen. De elementen dei- natuur hebben overwonnen op den voort schrijdenden menschelijken. geest. Ik geef den burgemeester de verzekering, dat zij, die Rebben gedeeld in de vreugde, ook thans eelnemen in de smart, die hem getroffen heeft. Onze gedachten zijn bij hem. Hierna sprak ir. Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M. „Mit das Geschiclten Machten ist kein ewigen Bund ze flechten", zei spr. Wij buigen deemoedig het hoofd, als ons kunnen, ons streven moet wijken voor hoogere machten. Daarbij heb ben we ons hier neer te leggen. De slag voor onze maatschappij is groot, maar deernis gaat uit naar de slachtoffers. We staan hier aan het graf van een jongen man, die nog veel beloofde. Het is moeilijk opbeurende woorden te spreken en spr. wil daarvoor in de plaats stellen de hoop. dat de nabestaanden de kracht zullen vinden dezen slag te over winnen. Het was vervolgens Dr. Wielenga. die'woor den van deelneming sprak, voor a-Ilen, die ge troffen zijn door.de ramp. waarna 'hij in het bijzonder den doode herdacht. Hij was iemand, zeide spr., van een zonnige natuur, die veler vriendschap heeft weten,te winnen. Zich tot den burgemeester richtende, zeide dr. Wielenga: „Gij zijt door dezèn slag ge troffen, maar. niet gebróken. Gód'heeft u de kracht des geloofs gegeven, lie;t geloof in Jezus Christus, die den dood .hééft over wonnen. De plechtigheid werd beëindigd met een korten lïturgischen dienst.' E>i\ WeUenga las psalm 29 het eerste en-de, laatste'.twee ver zen, om tenslotte het Onze Vader te bid der i meldt: Hoogste barometerstand 764.7 mM. té Toulouse. Laagste barometerstand 731.2 m.M. te Kinn. en voorspelt: Krachtigen tot matigen later afnemenden Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Nog kans op enkele regenbuien en iets koeler. Uit het Buitenland Afnemen dep krachtige winden. Daling van de temperaturen. In den toestand kwam weinig verandering. De diepe depressie in het Noorden beweegt zich niet snel en ligt thans voor de Noor- sche kust. Het luchtdrukverval blijft van Ier land tot diep in het binnenland van Europa zeer groot, zoodat het tusschen den SOsten en 60sten breedtegraad overal stormt uit West. De depressie breidde zich sterk naar het Oosten uit en omvat thans geheel Scandina vië. Ver in het Weten ligt een nieuw minimum met uitloopers tot ver in het Zuiden. In de Middellandsche-Zee-landen blijft de druk hoog. Evenzoo boven Groenland. Aan de Oostkust van Groenland worden nog temperaturen gemeld beneden min. 30 gra den C, Terwijl de groote warmte doordrong tot in Polen daalde de temperatuur in het Wes ten weer tot normale verhoudingen. Op IJs land komt nog steeds vorst en sneeuw voor. De veranderingen in de drukverdeeling wij zen op langzaam afnemen der krachtige win den met geleidelijk dalen van de tempera turen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te Bilt hedenmorgen 7.30 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten". Barometer Stand van heden 755 m.M. Vorige stand 752 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 12 April: Hoogste gisteren 54 F. Laagste heden nacht 48 F. Hoogste heden tot 12 uur 52 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 April. Ondertrouwd 10 April: P, A. Gouweleeuw en J. A. de Ruijter; J. W. Bessèlink en G. J, Beehders; T. Jansen en S. Berg; P. Dekker en C. M. de Jong; H. Wijtkamp en A. M. v. d, Meij; G. L. Weijers en J. B. M. van Dijk; J. Nummerdor en G. E. Koehorst; P. J. F. v. d« ïfeijl en M. D. de Winter; J. Wielart en M. Keijzer; H. W. de Mol en M. Meinders; G. J. Schrijver en A. van Raaphorst; H. W. Vergers F. J. Born; J. Rösl en H. Röpke; H. Bruins en J. M. Smallegange; C. D. Schroder en M. C. v. d. Lof; H. Witt en B. Wagelaar; C. Boerée en C. H. Teeuwen: G. Blom en M. M. - van Soest; J. P. L. Kranendonk en C. M. Delg- man, Getrouwd' 10 April: F. Venier en A. Kfzikaï- la; O. J. Bosselaar en J. Geerling; G. H. Beren schot en M. C. Richard; E, H. Strootmann eri enC. v. d. Moolen; L. J. K. Tol en H. M. Stui ver; P. L. Rinses en G. Stam; H. Jetses en V. E. Stief; J. Th. Hekelaar en W. A, Barten. Bevallen 9 April: C. W. v. d. VoorenTljs- sen, d.; M. P. C. JanzenBusch, z.; H. Eijs- kootBrusewitz, d.; M. A. v. d. VoorenKrol, 10 April: M. B, JansenDe Baene, d. Overleden 8 April: H. M. KoningMalefijt, i j.. Korte Zijlstraat; P. de Jong, 73 j., Leid- sehestraat; 9 April: P. J .Beelen, 69 j., Doel- straat; A. de Jongv. d. Weijden, 60 j., Rol landstraat. KENNEMER FOTOKRING. De Woensdagavond in de Sociëteit Veree niging gehouden vergadering werd geheel be steed aan een serie lantaarnplaten van den heer W. P. Woutersen. Aan het begin van den avond gaf deze een interessante beschrijving van de door hem op gedane ondervindingen, van vaak humoris tische grafschriften en wees op de wets bepalingen in Zwitserland, die aangeven, dat het niet mogelijk is, iemand toegang tot de schoone streken te ontzeggen. Wel iets anders dan de vele bordjes met „Verboden toegang", die wij in Holland kennen. Wie nog twijfelen mocht aan het nut van het maken van dia-positieven, zal na al het schoone, dat de heer Woutersen te zien gaf, wel volkomen genezen zijn. De heer W. heeft een voorliefde voor de afgelegen dalen, waar het groote toerisme nog geen kans heeft, en waar het iemand kan gebeuren, dat hij op een stille plek z'n eigen horloge hoort tikken zonder aanvankelijk het geluid te herkennen. Vandaar, dat zijn foto's bijna zonder uitzon dering vrij van personenstoffage zijn gebleven. Alpenflora en gletschers, bergkammen en eigenaardige huizen, alles kreeg een beurt, eestig toegelicht door den spreker. Het was echt een Alpenavond, temeer nog, omdat aan den wand een prachtcollectie Zwitsersche foto's was gehangen, verkregen door bemiddeling van den Ned. Bond van Amateurfotografenvereenigingen. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". Zaterdagavond heeft in de Haarlemsche manege de jaarlijksche uitvoering van boven genoemde vereeniging plaats. MOTORDIENST Met ingang van 13 April a.s. worden 14 dienstplichtige korporaals van de officiersop leiding aangesteld tot dienstplichtig sergeant- titulair bij het korps. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal een excursie naar de kwee- kerij Zwanenburg (Tubergen's Bloembollen en Zaadhandel) aan den Koninginneweg houden. Op Dinsdagavond 16 April houdt de afdee ling een vergadering in hotel „Lion d'Or",

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2