UIERS. De strijd om den gulden. BLOEMENPALEIS BOSKOOPSCHE en GENTSCHE L' S' HET MERKARTIKEL. Berichten in enkele regels Dames, DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DONDERDAG II APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Beteekenis der offensieve en defensieve maatregelen. (Van onzen Financieelen Medewerker.) i>e scherpe aanvallen op den gulden, al zijn ze dan in eerste instantie glansrijk afgeslagen houden de gemoederen in binnen- en bui tenland nog voortdurend bezig. Ook het groote publiek, dat niet dagelijks den loop der effec ten- en wisselkoersen volgt, wordt door de be richten over groote goudzendingen en discon to-verhoogingen opgeschrikt. En het is geen wonder dat gevraagd wordt wat toch dit alles beduidt. We willen trachten op die vraag in popu- lairen vorm een antwoord te geven. De verrekening van schulden tusschen de verschillende landen heeft als regel plaats door wissels. Als iemand te Londen van ons goederen gekocht heeft, trekken we op hem een wissel, dien wij via onzen bankier op de wisselmarkt te koop aanbieden, omdat hij door endossement (overschrijving) verhandel baar is. Wissels en vorderingen op bankiers zijn dus een gewoon handelsobject geworden, dat als elk artikel een prijs heeft. Zij kun nen worden gebruikt als geldbelegging, want over den tijd die er verloopt tusschen den verkoop van den wissel en het tijdstip, waarop hij door den betrokkene moet worden betaald wordt door den kooper rente berekend, welke men disconto noemt. Den prijs, dien men voor den buitenlandschen wissel per munteenheid in Nederlandsche munt kan bedingen, noemt men den wisselkoers. Die wisselkoers regelt zich naar vraag en aanbod en houdt uiter aard verband met de financieele verhouding (betalingsbalans) tusschen het eene land en het andere. Op deze betalingsbalans werken allerlei fac toren in, niet alleen de werkelijke interna tionale goederentransacties en andere handels overeenkomsten maar ook speculatieve trans acties en daardoor is er in den loop der wis selkoersen altijd eenige speling. Liet men die wisselkoersen geheel aan het vrije spel van vraag en aanbod over, dan zouden de schom melingen uiteraard soms groot zijn en om deze te beperken heeft men onder het systeem van den Gouden Standaard bepaald, dat de circulatiebanken tegen vaste prijzen goud afgeven ter verzending naar het buitenland om hiermee schulden aan het buitenland te kwijten. Deze goudprijzen houden verband met de pariteit tusschen de standaardmunten der verschillende landen. Zoo is de goudpari teit van den dollar thans f 1.469 Is er dus op de wisselmarkt groote vraag naar Dollars, gelijk dat de vorige week het geval was, zoodat per dollar f 1.50 moet wor den betaald, dan is het voor iemand die een schuld in Amerika heeft, voordeeliger goud bij de Nederlandsche Bank te koopen en dat te verzenden. Hiermede belasten zich de z.g.n. goudarbitrageanten, die steeds met de groot ste nauwkeurigheid berekenen wat het voor- deeligst is, het koopen van wissels of het zen den van goud. Ze hebben hierbij natuurlijk rekening te houden met de kosten van ver zending, assurantie etc. zoodat goudremises naar Amerika eerst loonend zijn als de dollar boven f 1.43 noteert. Deze grens noemt men gouduitvoerpunt. We zeiden reeds, dat de wisselkoersen niet alleen door serieuze, maar ook door specula tieve transacties worden beïnvloed. Als het een land slecht gaat (men denke nu aan Bel gië) als het zijn staatshuishouding niet in evenwicht kan houden, als het meer aan 't buitenland schuldig is, dan het te vorderen heeft, ziet men zijn wisselkoersen dalen. Ieder wil dan zijn vorderingen op dat land kwijt en laat iets van zijn prijs vallen en de specula tie draagt tot de daling van den wisselkoers bij door, om bij België te blijven, op termijn, bijv. op drie maanden te verkoopen. Hij ver koopt dus wat hij niet heeft in de hoop het verkochte voor het tijdstip der levering goed- kooper te kunnen terug koopen. Het is ongetwijfeld vooral de speculatie ge weest, die de vorige week de koersdaling van den Gulden in het buitenland heeft bewerkt En het is vermoedelijk vooral met 't oog op die speculatieve verkoopen van guldens in het buitenland, dat de Nederlandsche Bank tot tweemaal toe het disconto heeft verhoogd. Van termijn-affaires moet rente (disconto) worden betaald en wanneer die rente stijgt, wordt het risico der transacties uiteraard grooter. Door die discontoverhooging wordt voorts de aankoop van Nederlandsche wis sels en ih 't algemeen de belegging van kapi taal in ons land geprikkeld, met andere woor den, door die disconto-verhooging ontstaat vraag naar guldens en wordt voor het drin gend aanbod dus een tegenwicht geschapen. Tegelijkertijd wordt dan de vraag naar bui- tenlandsche valuta bevredigd door goudzen dingen. De Nederlandsche Bank heeft in twee weken tijds voor f 140 millioen goud afgege ven en daarmee het verbroken evenwicht op de wisselmarkt grootendeels hersteld. Dollars. Ponden en Francs daalden weer tot om en bij het gouduitvoerpunt. Hoe is nu de positie van ons land en van onze circulatiebank? Financieel-technisch en tot op zekere hoogte ook economisch gezond. Met dit laatste bedoelen we dan dat we voor onze handelsschulden aan het buitenland voldoende vorderingen bezitten, dat, we hier algemeen gesproken, niet met kapitaal van het buitenland werken en dit dus, door dat kapitaal op te vragen ons niet in ongelegen heid brengen kan. gelijk die bijv. in België het geval was. Financieel-technisch is onze posi tie gezond, omdat ook nu nog de edelmetaal- voorraad der Nederlandsche Bank ca. f 700 millioen bedraagt en de direct opvraagbarp verplichtingen (in hoofdzaak de bankbiljet - tencirculatie) voor ca. 73 pet. zijn gedekt, ter wijl het werkelijk minimum 40 pet. bedraagt. in 't buitenland zal men derhalve zijn aan vallen op den Nederlandschen gulden voorna melijk met behulp van speculatieve operaties moeten uitvoeren, operaties die tot dusver tot groote verliezen hebben geleid, die thans door de disconto-verhooging duurder geworden zijn en die tenslotte ook beperkt zijn, omdat er voor eiken verkoop op termijn een tegen partij moet gievonden worden. Het is voorts duidelijk dat de speculatie zelve tot een krachtig herstel van den Gulden meewerkt gelijk dit j.l. Vrijdag en Zaterdag is geschied zoodra zij door beschermende maatregelen van de Nederl. Bank beangst wordt en zich in allerijl tracht te dekken. Dat vooral Londen zich op de speculatie van den gulden geworpen heeft, mag wel worden afgeleid uit wat sommige financieele bladen over onze valuta schrijven. Zij pogen eiken dag opnieuw hun lezers te suggereeren dat de gulden moet vallen en daar zij wel we ten dat het buitenland alleen dien val niet kan bewerkstelligen, wordt de meening ver kondigd, dat de Nederlandsche belegger zijn vertrouwen aan de eigen landsmunt zal op zeggen en in een vlucht naar buitenlandsche valuta zijn heil zal zoeken. De wensch is hier de vader van de ge dachte. Maar juist is dat, gelijk we herhaaldelijk hebben opgemerkt, de Nederlandsche bevol king het lot van den gulden in eigen land heeft. Vlucht men hier uit zijn goede staats- en gemeenteobligaties, uit zijn pandbrieven, etc. naar het Pond, den Dollar, de Bel ga of den Franc, dan kan de vraag naar buitenlandsche valuta zoo groot worden, dat de goudzendingen der Nederlandsche Bank haar positie niet meer onaangetast laten. Disconto-verhoogin- ;en zullen dan ook hun normale uitwerking missen. Doch wij zouden waarlijk niet weten waar om men zich tot een dergelijke „gulden-liqui datie'' zou laten verleiden! Nog eens. groote schulden aan het buiten land hebben we niet. De positie der Neder landsche Bank is kerngezond. Onze bank- en credietinstellingen zijn volkomen liquide. En al is de economische toestand in ons land •lecht, we beschikken nog altijd over voldoen de reserves om op eigen beenen te kunnen blijven loopen. Laten daarom de Nederlandsche beleggers hun hoofd in deze dagen koel houden en als ;oede patriotten zich achter regeering en cir culatiebank plaatsen om eventueel nieuwe aanvallen op der. Gulden met kracht af te slaan. Cedo nulli Ik wijk voor niemand! Naar e^n k^nd^T^accoor'-! met Frankrijk. Onderteekening eener overeenkomst spoedig te wachten. Naar wij vernemen is de heer Lamping met enkele leden der Nederlandsche delega tie dezer dagen naar Parijs vertrokken waai de besprekingen met de Fransche regeering over de regeling der handelsbetrekkingen hervat zijn Een Reuterbericht uit Parijs meldt, dat de besprekingen zoo ver gevorderd zijn, dat de onderteekening van een overeenkomst reeds binnen enkele dagen wordt verwacht. Centrale commissie voor ziekenfondswezen. Medewerking van de organisaties gevraagd. Naar het Corr. Bureau verneemt overweegt de minister van Sociale Zaken de samen stelling van een centrale commissie voor het Ziekenfondswezen. De minister heeft een aantal organisaties uitgenoodigd zich prin cipieel tot medewerking bereid te verklaren. H.M.'s „AREND" NAAR OOST-INDIë VERTROKKEN. Dinsdag is onder zeer groote belangstel ling H.M.'s ..Arend" bestemd voor de Gou vernementsmarine in Nederlandsch Oost- Indië vertrokken. De „Arend" is een kleine stoomboot, die in 1930 te Rotterdam, gelijk met H.M.'s „Valk", een zusterschip, van stapel geloopen is. De „Arend" was oorspronkelijk bestemd als opiumjager, doch in verband met de onre gelmatigheden in West-Indië heeft het schip eerst een reis naar de West-Indische wate ren gemaakt. Het schip volgt dus eerst thans zijn oorspronkelijke bestemming. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Jaarlijksclie vergadering te 's-Gravenhage. De 22ste jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereerftging van Huis vrouwen is Dinsdagmiddag in Den Haag be gonnen. onder leiding van mevr. Eerdmans- de Holl. Aan het jaarverslag van mevr. mr. D. R. E. OppenheimerBelinfante ontleenen we, dat het ledental op peil bleef (33.000) het aantal .afdeelingen bedroeg op 31 December 90. Aan het Nationaal Crisiscomité kon weer f 1000 worden afgedragen. Het Jacobafonds behield een batig saldo van f 2100. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten vrijwel met de geraamde bedragen overeen kwamen terwijl eveneens de uitga ven met de uitgetrokken bedragen overeen stemden. Aan het Instituut tot voorlichting bij huis- houdelijken arbeid werden ter keuring aan geboden 53 artikelen; hiervan werden goed gekeurd 21 artikelen, aanbevolen 3 en afge keurd 19 artikelen terwijl nog 10 artikelen in keuring zijn. De begrooting voor 1935 werd bepaald op f 34.935, de Jacobafondsbegrooting op 6150. die van het Instituut tot voorlichting bij huishou- delijken arbeid op f 3000. Voor opleidingscur sussen tot dienstboden stelt het bestuur dit jaar f 1000 beschikbaar. Een onderzoek zal worden ingesteld in hoeverre er behoefte bestaat aan pensions voor alleenstaande, oudere huisvrouwen en in hoeverre hierin bij gebleken behoefte door bemiddeling van de vereeniging zou kunnen worden voorzien. Het aftredende hoofdbestuurslid mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenser, werd herkozen. De leden der Vereeniging zijn Dinsdag middag in het gemeentehuis aan de Java- traat ontvangen. ongeëvenaarde CULTUREN. Open Vrijdag 12 ApriJ, 12 uur tot en met Maandag 22 April (2e Paaschdag). Bloembollenstreek en tentoonstellingsterrein in vollen bloei de weken vóór en na Paschen. (Adv. Ingez. Med.) 99- De tuintjes gaan kleuren. Niet uitsluitend meer de bollen zijn het, die kleur aan Flora geven. Meer en meer begin nen de vaste planten zich te weren en de voorjaarsbloeiende heesters. De tuintjes krij gen kleur; over de steenen muurtjes han gen de kussens van Aubrietia in rose, paars blauw, donkerviolet en zelfs is er een mooie donkerroode ook. maar die bloeit wat later. Wist u dat Aubrietia zich zoo geweldig uit breidt? Eén plantje is het volgend jaar een kussen en over twee jaar een waterval van bloemen. Net zoo gaat het met de Scheef- bloem. Iberis, die warempel nu al weer vol witte bloemen zit. Ook zoo'n gemakkelijke rotsplant, tenminsteen dat geldt voor Aubrietia ookals ze volle zon heeft. Alyssum moest eigenlijk in iederen tuin staan waar Aubrietia is. Alyssum met z-'n zilvergrijs blad en de vele trosjes fijne gele bloempjes, die zoo kostelijk harmonieeren met het licht- en donkerlila van Aubrietia. Boven dien kruipt Alyssum lang niet zoo sterk als Aubrietia, dus u kunt het geeltje op den be- ganen grond zetten onder tegen 't muurtje en Aubrietia met zijn paarse kussens er boven uit den muur laten groeien. Alyssum kan geen te vochtigen grond hebben. Wilt u 't heelemaal goed doen, dan moet u de zachtgele Alyssum saxatile citrinum nemen; dat is een buitengewoon fijne tint geel die wondermooi bij uw Aubrietia kleurt. Houdt u van dikke volle trossen dan neemt u A. saxa tile fl. pl., de dubbelbloemige. Heeft u in de rotsgroepen en langs den Lelievijver de bonte mengeling van de wilde Kaufmanni's gezien? Tulipa Kaufmannïana, een species-Tulp die zich prachtig leent voor een losse groep, vooral als u niet alleen de gewone wit-met-roode neemt, maar alle kleu ren dooreen,wit met rood en geel met rood, en crème en rose en een enkele lage vuur- roode ertusschen. Het effect is kostelijk, dat heeft u wel gezien en 't is iets om te ont houden en dit najaar zelf eens aan te plan ten. Heel erg de moeite waard is ook de Schijn- hazelaar. Coryopsis pauciflora. Het zijn maar kleine struikjes die nu in de tuintjes staan te bloeien, en het is best te begrijpen dat u ze van een afstand aangezien hebt voor een erg lichte en vroege brem. Maar bij nadere be schouwing is het geen brem, maar een aller liefst heestertjes met fijne, zachtgele bloem pjes aan het kale hout, een feestelijk sprook jesachtig boompje. Wat zegt u van de kleinbloemige Narcissen? Is W ,P. Milner met zijn zacht zwavelgele trompetbloempjes geen mooi dingetje? Wer kelijk „schattig" is Narcissus nanus, een dwergje met crème bloemdek en gele trompet. En ook wat de Engelschen „Angels' Tears" noemen, N. triandus albus met kleine han gende, crèmewitte bloemen. Het is een wild Narcisje, net als dat wonderlijke donkergele bloempje N. cyclamineus, net een Cyciaampje in het geel. En al zijn het niet direct minia tuur-Narcissen misschien, de fijne donkergele trompetjes February Gold en March Sunshine vormen al evenzeer een ideaal stoffeering voor uw tuin. Zoo begint het nu aan alle kanten te bloeien: felgeel schitteren de bloempjes van Forsythia (Chineesch klokje) tusschen de kale boomen en gx-oote kleurplekken lila en rood, wit en geel van de primula's trekken ons het bosch in. Meer en meer beginnen de perken met hyacinten buiten te kleuren en de eene mooie narcis na de andere komt in bloei. Van dag tot dag geeft de Flora meer te zien en het zal zoo lang niet meer duren of we moeten twee, drie maal per week gaan kijken om niets van al het moois te missen! MEISJE DOOR VALLENDE RUIT GETROFFEN Het slachtoffer overleden. Woensdagmiddag omstreeks uur is op de Haven te Breda de 22-jarige Hendrika Otten door een vallende ruit getroffen. Het meisje werd ernstig aan den hals verwond en is na een uur overleden In een tijd, dat niet alleen iix het distri butie-, maar ook in het productieproces tal van moeilijkheden te overwinnen zijn, zoekt men om begrijpelijke redenen naar pxxxjec- ten, die aanleiding geven tot meeningsver- schillen, ja tot conflicten. Het merkartikel behoort tot die onontwai-bare puzzles. Het product dus. dat onder een eigen naam ter markt woi-dt gebracht, een genormaliseerd massaproduct, al is elk massaproduct tot deze groep behoorend nog geen merkartikel. De producent van het merkartikel ziet daar in een krachtig bindmiddel tusschen hem en den toekomstigen 'consument. Een gedeelte dezer producenten gaat daar mede zelfs zoo ver. dat het zich met het merkartikel ook rechtstreeks tot den ver bruiker wendt en daardoor een of meerdere tusschenschakels overslaat. De winkelier is met deze verkoopmethode absoluut niet altijd tevreden. Het is een der redenen, waarom hii maar matig is ingenomen met het merk artikel. Intusschen. is deze uitschakeling in dit geval alleen mogelijk, omdat men te ma ken heeft met een merkartikel, een product dus, hetwelk de verbruiker onmiddellijk her kennen kan. Want het gaat niet dn de eerste plaats om de productie van dit artikel, maar om de distributie. 1-Iet consumeerend publiek kraait Koning. Reeds langen tijd. De pro ducent van het merkartikel moet den con sument inpalmen. Bereikt hij dat. buiten den dlstribuant om. dan gebeurt dat. Is de winkelier naar zijn gevoelen een nuttise schakel, dan zal hii dezen aanvaarden. Te verdeelen valt nl. de marge tusschen kost prijs en kleinhandelsprijs. Ook bij de verdeeling daarvan is de positie van den detaillist dikwijls niet sterk. Ook hier regeert het publiek. Als de merkartike len-fabrikant door een gunstige ï-eclame zijn ■product onder het publiek heeft weten te brengen en de kooper wendt zich tot den winkelier, dan moet deze tenslotte al is ziin winstmarge nog zoo gering dit pro- duct gaan voei-en. Nu vormt het reclame budget een der belangrijkste problemen bij het propageeren van het merkartikel. De winstmarge houdt met het reclamebudget dus ook nauw verband. Er komt evenwel een oogenblik. waarbij geen omzet vergrooting meer verkregen wordt bij opvoering van de post reclame. Dan komt de belocning van den detaillist eerst recht in gevaar, omdat de grootste producenten hunne productie kun nen opvoeren, zonder dat de reclameoost een hinderpaal vormt. Maar iedere actie lokt een reactie uit. Zoo is het ook hier. De minder bevoorrechte pi-oducent immers gaat. onder de bovengeschetste omstandigheid van zijn grootere collega, over tot het garandeei'en van een grooter winst voor den detaillist. In dit vex'band zij ook nog gewezen op den z.g. vasten winkelprijs der merkartikelen. Het afwiiken daai'van heeft voor den betrokken fabrikant alleen beteekenis. indien zijn af zet in gevaar komt. of wanneer de good-will van het merkartikel te lijden zou hebben. Intusschen heeft het mex-kartikel den con sument „gepakt" Deze ziet daai'in een waar borg, een dankbaar object, in den wii*war van artikelen, die hem aangeboden worden. Hij behoeft geen wax-enkennis meer te bezitten. Het etiket enz. geeft hem de gewenschte aanwijzingen. Kwaliteit exi de noodige hy giëne waarborgen het aangeboden merkarti kel. Een zeker conservatisme doet hem niet gaarne afstappen, van wat eens beviel. De fabrikant van merkartikelen is daarvan op de hoogte en profiteert er van. Volkomen be- griioeliik. Zoo is het dan ook verklaarbaar, dat prijsvermindering van het merkartikel wel eens vermindering van afzet beteekent. omdat de consument daarin kwaliteitsver mindering meent te zien. Voor mijn gevoel heeft de stei'ke positie van het merkartikel den detaillist in het algemeen in een meer nadeelige. dan voor- deelige positie gebx-acht. Dit geldt voor de beide schakels in den tusschenhandel. De grossier die voor den winkelier o.m. voorra- den aanhoudt, waaruit laatstgenoemde kan putten, op het oogenblik dat daaraan be hoefte bestaat, ziet zich eenigermate ver- drongen door den fabrikant der merkarti kelen. die ook in staat is den geslonken winkeliers-voorraad aan te vullen. Alleen de geweldige uitbreiding van het aantal merk- artikelen is een factor, die ten gunste van den groothandel werkt. Want rechtstreek- sche bediening door den fabxnkant moge aanlokkelijk zijn en hem als muziek in de ooren klinken, die het aantal tusschenscha kels wenschen te beperken, men vergete nooit, dat het doen bezorgen door fabrikan ten ook kosten met zich brengt. En dat deze kosten zwaarder drukken al naar gelang de hoeveelheid af te leveren goederen slinkt De uitgebreidheid van het aantal merkarti kelen is nu reden voor den winkelier om mondjesmaat te betx-ekken. Maar daardoor is de fabrikaxit geneigd zich tot den gros sier te wenden. De winkelier zelf krijgt door het merk artikel een in menig opzicht afhankelijke positie. In de eerste plaats door den consu ment. Deze vei'wacht. dat de winkelier de goed ingevoerde mei'kartikelen in voorraad heeft. Maar daarnaast wordt de winkelier in veel opzichten gedwongen zich aan te passen bij de verkooppolitiek van den fabiikant. Be zit van warenkennis kan hij voor het groot ste gedeelte ontberen, want het merkartikel wordt niet ter beoordeeling van den distri- buant gelaten, maar het ontleent zijn be teekenis in hoofdzaak aan de wijze, waarop de fabrikant het heeft weten te pousseeren. De taak van den winkelier is beperkt tot over de toonbank aanreiken. Het merkax-tikel de gradeert in dat opzicht den winkelier. Het is duidelijk, dat het fabi'ikanten-mex-kartikel den groot- en kleinhandel er toe gebracht heeft te zoeken naar een bestrijdings-artikel Als zoodanig moet men de „eigen merken" dezer groepen beschouwen. Intusschen blijkt wel hoe gecompliceerd het probleem om het merkartikel is en hoe voorzichtig men moet zijn over zijn betee kenis. zonder grondige voorstudie, een oor deel uit te spreken. MOLLERUS. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 11 April; Het veenbranden is weer druk aan den gang. Met de Paaschdagen hebben alreeds een paar hutten gevaar geloopen van door de vurige, waaiende veen- vlokken aangestoken te worden. Wan neer men rekent dat in Drente nog nagenoeg een dertigduizend hectaren veen liggen, voor een groot deel bebouwd en... gebrand door boekweitboeren. dan zal men zich niet vei'wonderen. wanneer over een week of wat de stin kende. walmende wolken van veenrook en damp tot in Holland zullen in geademd worden: een zeer onaangename manier van bewijsvoering, dat Neer- lands veengx-onden nog niet uitgeput zijn, en den echt oud-vadexdijken strijd tegen de buitenlandsche steenkool nos steeds voortzetten, want die massa veen zal gaandeweg als turf ter ïxxarkt komen Dnnr onze lens gesnapt. V-'fgS De heer J. TH. BORNWATER. De heer J. Th. Bornwater, arts te Over- veen en wethouder voor onderwijs en sociale zaken der gemeente Bloemendaal wei'd in 1860 te Zoeterwcude bij Leiden geboren. Na afloop van zijxx studies vestigde hij zich eex'st te Alblasserdam, 'maar reeds in 1886 vestigde hij zich te Ovexween, gemeente Bloe mendaal, waar hij nu dus bijna een halve eeuw de medisch practijk uitoefent. Sinds het jaar 1913 is dokter Bornwater lid van den gemeenteraad van Bloemendaal en sedert 22 Januari 1931 wethouder Hij vertegenwoordigt geen bepaalde partij in den Raad en heeft dus als z.g. „wilde" zitting. Bij zijn 40-jarig jubileum als arts te Over- veen werd hi.j hartelijk gehuldigd. Door zijn toedoen zijn vele nuttige ver- eenigingen en instellingen in de gemeente Bloemendaal opgericht; door zijn onvermoei- den ijver is zoowel op hygiënisch gebied als op net terrein der volkshuisvesting veel tot stand gekomen. Een werkman, die te Winterswijk vo rige week door drijfwerk was gegrepen, Is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Door zeer onverwachts ovex-steken raak te een 11-jarige jongen onder een gemeen telijke autobus te Amstex'dam. Hi.i overleed na enkele oogenblikken. Drie inbraken zijn in een nacht te Al melo gepleegd. Men vermoedt, dat dezelfde pex-sonen van alle drie inbraken de daders zijn De buit bedroeg ruim f 2100. Twee bei-uchte Rotterdamsche inbrekers zijn te Delft gearresteerd wegens inbraak in een sigarenwinkel. Eenigen tijd geleden zijn vier Amster dammers gearresteerd, verdacht van inbraak bij de fix-ma Levert. Een der vier heeft thans bekexxd aan 18 inbraken schuldig te zijn. om ook kennis te maken met onze voor treffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube Ivorol-tandpasta tijdelijk een tube Amilda gratis. Ivorol in tuben van 60 en 40 ct. Verkrijgbaar in alle voorname zaken. „Wat Mijnhardt maakt is goed." (Adv Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5