rAGIO HEEREN COSTUMES GR.HOUT5TR.hoek GR MARKT HAARIEN De bloem van den dag. VRIJDAG 12 APRIL 1935 HAA'RLE M'S D A G B L A D 6 Sociaal-democratische Arbeiderspartij Over de beteekenis der Statenverkiezingen. De Federatie Haarlem der S. D. A. P. hield Donderdagavond in het gebouw van den Pro testantenbond een verkiezingsvergadering met mevr. deZeeu w-B lekking en den heer M. :A. Reinalda als spreekster en spre ker. Mevr. de Zeeuw beschouwde de liomende verkiezingen voor de Prov. Staten in het licht van dezen tijd. De aanstaande verkiezingen zullen doen blijken of het Nederlandsche volk een afbraakpolitiek wil. zooals die door de tegenwoordige regeering wordt gevoerd en of heü volk een dictatuur wil. In de kringen der S. D. A. P. heerscht een ernstige, stille geest; er is een gedrukte stem ming. Maar ten onrechte. Men heeft den arbeider noodig, als „loon- factor" niet alleen, maar ook als consument, dien het grootbedrijf niet meer missen kan. De industrieën zijn er niet beter op geworden, de werkloosheid is niet verminderd, neen ver meerderd, door ae afbraakpolitiek van de re geering. 160.000 jeugdige werkloozen loopen doelloos rond, kunnen hun jonge leven niet uitleven. Geen wonder dat de criminaliteit on der de jeugd weer zoo toeneemt, evenals de t.b.c., veroorzaakt door de ondervoeding. En dat terwijl levensmiddelen worden vernietigd, terwijl de wereld zoo rijk is. Het verbruik van brood, groente en aardappelen neemt af en de bevolking neemt voortdurend toe. Er zal geen welvaart komen vóórdat er werk komt, voordat de koopkracht van het volk weer grooter wordt. Maar instede daarvan gaat men voortdurend meer in de richting van de af braakpolitiek. Spr. behandelde voorts de N. S. B. Deze is in waarheid kapitalistisch en wil niets weten van democratie. Maar dictatuur, waar de N. S. B. heen wil, is niets voor het Nederlandsche volk.. De arbeider is dus ten onrechte „timide", want als er ooit kracht, karakter, verantwoor delijkheidsgevoel, het gevoel dat wij staats- b u r g e r s zijn en geen staatsd ienaar, noodig zijn, dan is het in dezen tijd. Men kan den mensch tot slaaf maken en tot knecht, die zijn eigen ketenen niet meer voelt, maar men kan het volk ook opvoeden tot ae- mocratisch-voelende menschen, met gevoel van eigenwaarde'; Dat is wat de sociaal-demo craten altijd gedaan hebben. En zij hebben het geloof opgevat, toen de kerken het lieten lig gen, zij hebben de menschen gebracht tot ge voelen en offeren voor mooie idealen. De so cialisten zijn bezig te bouwen een betere maatschappij, dat is hun geloof. En in dat ge loof moeten de aanstaande verkiezingen staan. De tweede spreker, de heer M. A. Reinal da, begon met te zeggen dat de Nederland sche sociaal-democraten zich één gevoelen met de- gekerkerden en geknechten over de Oostgrens. Ook zij hadden eenige jaren gele den vrijheid van spreken en denken, maar zij zijn door de machthebbers neergeslagen. En juist in dezen tijd, die zoo ontzettend moei lijk is, vragen de sociaal-democraten: geef ons de macht. Hoofdzakelijk op de arbeiders worden .afgewenteld het nadeel en. het leed dat deze tijd brengt ,al lijden de arbeiders r-.pjet alléén. 'Én"zal liet Nederlandsche volk nu bij de verkiezingen gelaten „de franje laten wegknip pen", met het gevolg dat de arbeider als „af nemer" gehéél verloren gaat? Zouden velen, die het vroeger goed hadden en 't thans slecht hebben,, ook vele n i e t-arbeiders, geen Inzicht hebben gekregen in wat er gebeurd is en nog gebeurt? Een groot deel van het Ne derlandsche volk draagt een groote verant woordelijkheid, bij de aanstaande verkie zingen, ook van die voor de Prov. Staten. Naarmate de soc.dem. fractie in de Staten van Noord-Holland groeide, is er veel gedaan voor de werkloosheidsbestrijding. Men denke b.v. aan de uitvoering van het wegenplan. Maar wegenbouw en kanalenplan in de provincie zullen niet doorgaan, als de soc. dem. fractie in de Staten in kracht zou vermin deren. Ook de Statenverkiezingen zijn dus van de grootste beteekenis, ook voor de volksgezond heid en voor de krankzinnigenverpleging, die een groot gevaar dreigt, omdat er Statenle den zijn, die de krankzinnigen uit de Provin ciale gestichten willen halen, om ze over te brengen naar particuliere, confessioneele in richtingen en zelfs naar Gheel, in België, „waar ze het voor een habbekrats doen". Twee provinciale bedrijven doen goed sociaal werk voor de bevolking. Spr. bracht hulde aan den Gedeputeerde Mr. Bruch, die de bedrijven zoo uitmuntend leidt. De soc. democraten zullen moeten toezien, hoe die bedrijven zich verder zullen ontwikkelen. Wat in Duitschland gebeurd is zal zich ook hier voltrekken, als de arbeidersklasse zooveel „maffers" blijft behouden, als zij nu telt. Men vreest de socialisten op het oogenblik. Want een scherp manifest van de S. D. A. P., getiteld ..De N. S. B. op het oorlogs pad". uitgevaardigd door het partijbestuur, is zoo 'juist door den Minister van Justitie ver boden (eenig gefluit). Al de vrije tijd moet dus gebruikt worden om de tallooze lauwen te brengen tot deelneming aan den strijd. Laat op den avond kwam de heer S. R. d e Miranda, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad. ter vergadering. Hij sprak nog een kort woord. Spr. zeide dat het nat. socialisme slechts we lig tieren kan op een bodem van gebrek en el lende. De „aanpassing" is nu zóó ver gegaan, dat zij zoo ongeveer niet verder kan. Zoover heeft de regeering het gebracht. Er zijn zoo veel „zwakzinnige economisten" in ons land! Als het Nederlandsche volk eenmaal tot be sef komt van wat er eigenlijk gebeurt, dan zal het roer worden omgekeerd, zooals men dat in Scandinavië heeft gedaan. Bij de aanstaande verkiezingen moge men dat bedenken. In Scandinavië heeft men gezond inzicht gehad; men heeft daar een politiek gevoerd, die de massa weer werk gaf. Daarom krijgt het nat. socialisme geen kans, daar een voet aan den .grond te krijgen. Zooals het in Scandinavië is gegaan, zoo moet het ook in Nederland! In Zweden worden véél scholen gebouwd, tijdens de crisis, en het aantal leerlingen per klasse is er 33. Spr. oefende voorts nog critiek op de meer derheid van Ged. Staten, die b.v. spr.'s voor dracht inzake arbeiderswoningbouw te Am sterdam, aangenomen door den Raad. niet hebben goedgekeurd. Welk een prachtige werk verschaffing zou dit plan gegeven hebben! De heer De Miranda wees er verder op, nog eens terugkomend op de N. S. B., dat geen dic tator zich ooit heeft kunnen handhaven, ten zij zijn optreden werd begeleid door oorlogs muziek. Met een opwekking tot inspanning tot het uiterste bij dezen verkiezingsstrijd eindigde spreker. De voorzitter, de heer S, P. Doek, dankte de inleiders. English Association. Voordracht over het bibliotheekwezen in Engeland. Voor de afdeeling van de English Associa tion heeft de heer G. Stanley Jast, bibliothe caris aan de bibliotheek van Manchester gis-' teravond een voordracht gehouden over de ontwikkeling van het bibliotheekwezen in Engeland. Spreker vertelde, dat de beteekenis van de bibliotheken in Engeland vóór 1850 voor het publiek van weinig belang was. Men had er de universiteitsbibliotheken, doch die droegen een zeer exclusief karakter en van uitleenen aan andere personen dan de studenten was feitelijk geen sprake. In 1850 echter kwam er een wijziging ten goede in dezen toestand toen door het parlement een wet aangenomen werd, die in het Lagerhuis veel strijd ontlokt had, doch in het Hoogerhuis zwijgend werd afgehandeld. Bij deze wet werd bepaald, dat op elk pond sterling, dat de gemeenten aan grondbelasting hieven 'n maximum van een halve penny mocht worden geheven ten bate der openbare bibliotheken. Vijf jaar later werd dit maximum op 1 penny gesteld. Sommige steden gingen er toe over door middel van speciale wetten een nog hoogere bibliotheek belasting te heffen om op deze wijze de be volking in ruimere mate van „geestelijk voed sel" te kunnen voorzien. Sedert 1919 zijn de steden vrij in 't vaststellen van een maximum en dit varieert thans tusschen 2 en 4 penny van elk pond. Uit ditzelfde jaar dateert de wet op de lan delijke bibliotheken en sedert dien zijn vele dezer nuttige instellingen verrezen. Zij ont stonden door financieele medewerking van het Carnegie United Kingdom Trust, dat nut tig werk verricht heeft bij den groei van het bibliotheekwezen in Engeland. Mr. Jast zeide, dat de inrichting van de openbare bibliotheken in zijn land thans zoo danig is, dat zij tot het allerbeste behooren, wat er op dit gebied bestaat. In het bijzonder roemde spreker het systeem der coöperatieve uitleening. Dit maakt 't mogelijk, dat practisch aan eiken wensch van den boekenliefhebber voldaan kan worden. Mr. Jast gaf daarna door middel van een serie fraaie projectiebeelden den aanwezigen een impressie van het interieur en de orga nisatie van de bestaande bibliotheken in En geland. Er waren in de eerste plaats prachtige af beeldingen van de nieuwe bibliotheek in Man chester, die met haar vele uitleenafdeelingen en leeszalen op den bezoeker een vrijwel vol maakten indruk moet maken; verder voerde Mr. Jast zijn toeschouwers o.a. mede naar de bibliotheken van Sheffield, Croydon en naar de National Central Library te Londen. Wat in sommige dezer instellingen vooral treft is de aanwezigheid van knus en practisch in gerichte kinderleeszalen en zalen voor het houden van voordrachten. De voorzitter, dr. F. P. van der Voorde heeft den spreker aan het begin van den avond met een kort woord ingeleid en hem na afloop van de lezing in een. hartelijke speech dank OP UW MAAT GESNEDEN Exclusief - niet duur (Adv. Ingez. Med.) Flora 1935 Heemstede. Zeer bevredigend bezoek. Ondanks het minder fraaie weer van de laatste weken kan het bezoek aan de Inter nationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede zeer bevredigend genoemd worden. .Het totaalbezoek in 1935 tot en met den laatsten dag van de Tweede Tiendaagsche bedroeg 90.103 personen. Het cijfer over de zelfde periode in 1925 bedraagt 58.732. Dat wil zeggen, dat er dit jaar 53 1/2 pCt. meer be zoek geweest is dan In 1925. Tijdens de Derde Tiendaagsche verwacht men zeer veel bezoek. Deze zal tot en met den Tweeden Paaschdag geopend zijn. De bloem- bollenvelden en het 25 H.A. groote terrein van Flora zullen in de week vóór en na Paschen volop bloeien. Het merkwaardige van dit seizoen is, dat door klimatologische omstan digheden ongeveer alles tegelijk zal bloeien. Eén dag zacht zonnig weer en de knoppen van hyacinten, tulpen en narcissen, die nu op openspringen staan, zullen ontluiken De inzendingen van de Derde Tiendaagsche zijn, wat betreft de groote Middenhal. georga niseerd onder leiding van de Vereenïging van Boskoopsche Culturen, waarvan de heer D. Veerman Jr. voorzitter is. De commissie van Voorbereiding bestaat uit de Boskoopsche kweekers, de heeren Wezelenburg, Dijkhuis en Boer. De eerste hal is gevuld met Gentsche Azalea's, de andere met de fijnste narcissen- nieuwigheden, vooral een attractie voor vak liefhebbers. De inzendingen binnen en buiten zullen worden beoordeeld door ongeveer 120 buiten- landsche juryleden. De jury is samengesteld uit 18 nationaliteiten. GR OENTEN MARKT. Lof per K G. f 0.08—0.16 Knakpeen per K.G. f 0.10—0.14 Sla per 100 krop f 23.50 Andijvie per kist f 0.25—0.60 Boerenkool per kist f 0.300.55 Spinazie per kist f 0.351.25 Gele Kool per kist f 0.400.90 Roode kool per stuk f 0.15—0 18 Bloemkool per stuk f 0.070.18 Knolselder ie per stuk f 0,050.10 Prei per bos f 0.03—0.12 Selderie per bos f 0.03—'0.05 Pieterselie per bos f 0.06—0.10 HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. B.. en W. van Haarlem maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten in 1935 voor het gedeelte der gemeente, vóór 1 Mei 1927 uitmakende de gemeente Spaarn- dam, zal plaats hebben op Woensdag, 17 April van 1012 en van 1316 uur in de voormalige dokterswoning aan de Westkolk Spaarndam. HANDELS AVONDSCHOOLVEREENIGING Bovengenoemde vereenïging geeft Zater dagavond 13 April in de tuinzalen van het Gem. Concertgebouw haar jaarlijkschen feest avond, welke wederom door een afwisselend programma een groot succes belooft. De mu zikale medewerking wordt verleend door de bekende „The Harlem Kings Band." De Donderdagavond der Flora Feestweek. Marschmuziek door 300 muzikanten. De Donderdagavond der Flora Feestweek heeft een groot concert opgeleverd op de Groote Markt, een concert, dat geslaagd mag worden genoemd en waarvan zeer velen ge noten hebben. De feestelijkheid wei'd ingezet op het Ken- nemerplein, waar de negen deelnemende corp sen 2ich om half negen verzameld hadden en waarvan zij, kort na elkaar, via Kruisweg. Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat en Groote Houtstraat al musiceerende naar de Groote Markt trok ken. Omstuwd door velen gingen zij hun route en het was een feestelijke tocht met de fak kels of de kleine lampjes op de petten der muzikanten Op de Groote Markt stelden ze zich op als één groot muziekgezelschap, ongeveer 300 muzikanten van de Federatie van Haarlem- sche Muziekgezelschappen. Vertegenwoordigd waren de Postfanfare, de fanfarecorpsen Kunstkring, Crescendo, Kunstgenot, Ooster kwartier. en de harmoniekorpsen Excelsior, Utile Dulci. Sint Caecilia en Voorwaarts. Het was een indrukwekkend gezicht. Boven de dichte drommen toehoorders uit klonk krachtig de muziek. Ze steeg langs de verlich te gevels en de Kerk, drong ver in de op de Markt uitkomende straten door en bracht op gewektheid en frischheid. De flikkerende fakkels verspreidden fantastisch licht, de fraai verlichte zuilen weerkaatsten in de eta- lageramen der winkels en de wapperende vlaggen omzoomden het geheel en brachten kleur. Deze avond mag een succes genoemd worden V. V. s. u. Dr. J. L. Snethlage zal voor de V.V.S.U. op Zondagavond 14 April in de Gem. Concert zaal spreken over „Lenin en Christus; be staan er godsdienstige bezwaren tegen de erkenning van de Sovjet Unie door Neder land?" ZANDBLAADJiS DOEN HUN NAAM EEP AAN IhaaqdM man cLui l&'uovtöi (Adv. Ingez. Med.) VERBOUW-VERBOD VAN AARDAPPELEN. In verband met het voor 1936 uit te vaar digen verbouwverbod van de aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen zullen vele ver bouwers van deze rassen er toe moeten over gaan, pootgoed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden daarvoor thans reeds de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het. verbouwverbod of het verleenen van onthef fing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voor. komen, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit pootgoed reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de- rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo de Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aard- appelwratzlekte vatbare rassen verbonden zijn te verminderen, is het in de hoogste mate gewenscht ter vervanging van de ver boden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zijn. Tot deze rassen behooren o.a. de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgeno men geelvleezige rassen. Bevelander, Noor deling, Souvenir, West-Brabander, Populair. Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preus- sen, Alberta en Juli en de witvleezige rassen Albion, Hellena, Concurrent, Parnassia, Ma jestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de rasechtheid. Het te velde goedgekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van de N. A. K. geeft bijzondere waarborgen van echtheid Bij aanschaffing van niet te velde gekeurd pootgoed trachte men op andere wijze de noodige zekerheid te verkrijgen in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is. ten caman van Uteucen en yeucen door TJEBBO FRANKEN. XXV. Er is over de tulpenmanie ontzettend veel geschreven, in dichtvorm en proza, spottend en moraliseerend, ook de teekenstift heeft zich niet onbetuigd gelaten. De heer Grata- ma, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem ontdekte nog onlangs een schilderij, met een voorstelling betreffende den wind handel. Dat het met spot en hoon blijkbaar de spuigaten uitliep, moge u blijken uit de vol gende Resolutie van Burgemeesters en Re geerders van Haarlem, anno 1637, Maart 7. Es geresolveert aatte liedekens ende gedich ten, dye dagelix vecoft worden by de bouc- vercopers op de blomhandelingen, door den geswooren roedragers sullen opgehaelt ende ingetrocken werden, met verbot aen de bouc- vercopers ende druckers van deselve te ver- copen ofte herdrucken, op arbitrale correc tie. Temidden van een vijftigtal geschriften zijn het vooral de drie Samenspraken tusschen Waermondt en Gaergoedt, welke ons inlich ten over den wilden handel dier dagen. Zij zijn geschreven door 'n onbekenden auteur en uitgegeven bij den uitgever Adriaen Roman te Haarlem in het jaar 1637. Onverwachts schijnt de crisis te zijn uitge broken op den 3en Februari 1637. Gaergoedt zit er leelijk mee in. Hij vraagt aan Waer mondt: Maer seght eens, hebt ghy niets by- sonders ghehoort wat de oorsaeck is? Waermondt: Dit heb ick hooren segghen, dat voorleden Dingshdagh, den derden Fe bruary 1637, wesende daeghs naer Lichtmis, alsoo Flora te goedt was op dien dach haer gheest te gheven. soo zijn eenighe Floristen in .seecker herberghe byeengheweest, ende naer veel pratens, hebben malkanderen eenich goet te gheef ofte te neem gheset, welck eener dede, mits een rijcxdaelder daeraf ghenieten- de. Gaerghoedt: Weet ghy niet wat voor goet het was? Waermondt: Het is my vergeten of 't Croo nen oft Switsers waren, dan is het eveneens, ick sal 't verhalen soo ick het best onthouden hebbe: soo sette hy het pont op twaelf hon- dert vijftich gulden en de koop wierde hem geghunt. Doen wierden hem noch twee rijcxdaelders ghegeven, so hy het noch eens wilde setten; hij set het op elf hondert gul dens, de koop wierde hem weder ghegunt, ende een ander quam, die presenteerde hem drie rijcxdaelders soo hy het begheerde noch eens te setten, hij doet het, ende set se op duysent gulden, soodat- de koop hem ook ghe gunt werde. Welck sulck verslagentheydt maeckte, ende of yemant, daer present zijnde vanaaen ghegaen is, ofte hoe het was, immers 'net was ghelijck een loopent vuyr in alle de collegiën deur de gantsche stad; des andere daghs was het stilstant, ende, soo myc kosijn seydt, een yeder sach op den ander. Dan vertelt Waermondt hoe hij veronder stelt dat de toestand worden zal, hij is daar over zeer somber gestemd: Ende daer het noch het aldermeest aen schorten sal. meen ick, dat sal het geit wesen dat nu soo ruyterlick belooft is; want al waren alle de munten van de seventien provintiën al gaende, soo en dencke ik nauwlijcks, dat sy het getl reet souden hebben teghen dat de leverantie van de bloemen salwesen, dier al verhandelt sijn. Gaergoedt: Wat, ghy gaet te grof aen. Waermondt: Het is soo ghelijck ick segghe Want oude ende jongen. jae kinderen, vrouw ende man, dochter ende dienstmaecht, boer ende edelman, ja briefdraeghers, schip pers, voerluyden, turfdxagers, schoorsteenve gers, ende ik weet niet wat voor volck wasser aen; elck kocht bloemen met hopen ende dat Arabis caucasica. De bolleninvoer in Finland. Pogingen tot verbetering. men nu soude meenen, dat de rijcken de pap souden koelen, ende dit slecht volcksken van haer goederen welck sommighe van haer cuders geërf-t ofte door groote moeyte ende arbeyt verkregen hebben, soo soude quyt wer den, dat kan in mij niet komen; de koman- schap is my te dul ende te breynloos toeghe- gaen, alsoo men siet dat het met het volck, die met Flora omgaet. heel bouwen in 't wilt is, jae sommighe seggh..: dat het tweede spul is van Torrentius. Waermondt herinnert hier blijkbaar aan Terentius' Eunuchus. Een groote ramp bedreigde het volk, overal waar ze collegiën of comparitiën hadden ge houden in Amsterdam, Haarlem, Delft, Gou da, Utrecht, Alkmaar, Leiden, Rotterdam, Vianen, Hoorn, Medemblik en Den Streek. Men zocht naar middelen om het gevaar af te wenden. Reeds op 24 Februari 1637 kwam te Amsterdam een overeenkomst tot stand ten overstaan van notaris P. Backman lui dende als volgt: Op huyden, den 24en Fe bruary, anno 1637, d'ondergescreven gecorn- nntteerdens van de Floristen van Haerlem, Delft, Gouda, Utrecht, Alckmaer, Leyden, Rot terdam. volgens haer missive van den 22en deser haer de meeste stemmen onderwer pende Vianen, Horen, Enckhuysen, Meden- bliek ende de Streeck alhier binnen Amster dam op gisteren beschreven sijnde ommeeen eenparige voet te beramen op de handelinge van Flora ende wech te nemen de misver standen, die eenige tijd herwaerts door de hooge opsteygeringe van de tulpen geschapen waren tusschen henluyden te rysen, ende dat sey derhalven omme wech te nemen de scha de,. jae uyterste ruïne, die enige ende wel sonderlinge de nyeuwe lieffhebbers daeruyt hadden te verwachten met malcanderen nae verscheyde voorslagen ende oock versachtin- ge van eenstemmige resolutie, die de floris ten van Amsterdam niet hebben willen in- gaen, sijn overeengecomen ende veraccor deert in voegen als volcht: te weten, dat alle coopen van tulpen, die gedaen syn tot ultimo November 1636 toe incluys, stilo novo, ge houden sullen moeten werden, ende de copen die daernae sijn geschiet, sal den coper mogen naerlaten, mits gevende aen de vercoper tien percento, ende in de maend van Maert 1637, nieuwen stylo, der vercoper aenseggende, off hy den coop wil gestant doen ofte niet. Aldus geaccordeert binnen Amsterdam ten dage ende jare als boven ende in kennisse van dien by ons respectievelijck ondertekent. Het geslacht Arabis draagt den Holland- schen naam van scheefkelk, omdat twee van de kelkblad-eren wat naar beneden zijn uitge zakt om de honing te bewaren. Maar bijna niemand gebruikt dien naam en de vakman spreekt gewoon van Arabis alpina. Een meer populaire naam is Randjesbloem naar het ge bruik van deze plant, om de bloembedden mee te omboorden en naar het overstelpend groot aantal witte bloemen spreekt men hier en daar ook van „rijstebrij". Vroeger werd als de wetenschappelijke naam gebruikt Arabis alpina, maar de juiste nomenclatuur is Arabis caucasica. In onze duinen staat een ver wante soor-t, Arabis hirsuta, die echter, wat bloemenpracht betreft, al heel ongunstig bij onze randjesbloem afsteekt. Want de Arabis caucasica zit aan de bloeiende takken letter lijk boordevol. Terstond zien we. dat we te doen hebben met de groote familie der Cru- ciieren of Kruisbloemigen met 4 tallige kelk en kroon, 6 meeldraden, waarvan er vier wat langer zijn en ten slotte de stamper. Onderin de bloemen zit zeer veel honing en op de bloeiende randjesbloem komen de bijen met groote ijver af. Later in den zomer wordt de plant wat slor dig. Er bestaan nl. ook niet bloeiende, groene takken en die vallen later wat zijwaarts weg, zoodat een rand Arabis dan erg breed wordt. De op den grond gebogen takken wortelen daar en breiden zoo het gebied uit. Als men bloeiende Arabis caucasica in zijn tuin wil hebben, moet men ze in Mei uitzaaien Het zaad kiemt zeer gemakkelijk en die jonge planten komen bijna altijd zond-er moeite den winter door. Een mooi effect maken de lage roode Due van Tholl tulpen tusschen de witte bloemenmassa's. Er zijn ook al een paar va riëteiten van gekweekt, oa. dubbelbloemige en een foodbloemige „Rosabella"-variëteit. A. MEL/LINK, Zooals men weet heeft Donderdagmorgen 'n Finsclr gezelschap Flora 1935 bezocht. Hier bij was o.a. miss Europa, de Finsche m-ej. E. Toivonen. De heer Serlachius, directeur van het Serlachius concern in Finland en een dei- gezaghebbende personen uit Finland, die zich eveneens bij het gezelschap bevond, heeft zich vol bewondering uitgesproken over de Tentoon stelling. De heer Serlachius maakt op het oogenblik een tournee door Europa om een onderzoek in te stellen naar de handelsbetrekkingen van Finland met andere landen. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat de invoerheffingen op Nederlandsche bollen in Finland veel te hoog zijn en dat daar verandering in gebracht dient te worden. De handelsbalans is on gunstig voor Nederland, zoodat hij pogingen in het werk zal stellen om den bolleninvoer van Nederland in Finland te vergemakkelijken. AGENDA Heden: VRIJDAG 12 APRIL Gem. Concertgeb.: Openbare bijeenkomst Lib. Staatspartij „De Vrijheidsbond". Sprekers mr. A. J. Enschedé, mr. C. H. Guépin, mr. J. Rutgers. 8.15 uur. Doopsgez. kerk: Muzikale wijding. Haagsch Vocaal Ensemble o. 1. v. L. Ruijgrok. Ds. J. M. Leendertz spreekt. 8.15 uur. Cinema. Palace: Tweede en laatste deel van „De ellendigen" met Harry Baur. Op het too- neel Mimi en Teddy Leblanc, eccentric acroba tie-dansers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Geprolongeerd One night of love met Grace Moore. Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Vlug van stapelmet W. Haines, Madge Evans, Conrad Nagel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen" met Esther de Boer-van Rijk.Op het tooneel: 3 Fuxani. 2 30, T en 9.15 uur. Groote Kerk: Ox-gelbespeling van 3 tot 4 u. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Benneb roek: Raadsvergadering 8 uur. ZATERDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: Shakespeare's „Winter- marchen", te geven door het Thalia-theater uit Hamburg. 8.15 uur. Protestantenbond: Volksuniversiteit. Lezing van W. C. van Veenendaal. 8 uur. Kantoor N.V. Wed. Oosten en Zoon's tapijt en beddenhandel. Jaarl algem. vergadering van aandeelhouders. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10