LILEN De Stads-Bibliotheek en Leeszaal FANTASIE PANTALONS HET BLOEMBOLLENBOEK De bloem van den dag. Zoo een en ander. ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Wat gedaan wordt om het aantal lezers weer te vermeerderen. Het Huis te Zaanen waar liet filiaal Haarlem-Noord gevestigd is. Een interview met den nieuwen directeur. Daar uit het verslag der gemeente Haarlem bleek, dat in 1933 het aantal der aan de Stads-Bibliotheek en Leeszaal uitgeleende werken aanmerkelijk was achteruitgegaan, wendden we ons tot den sedert 1 December 1934 opgetreden nieuwen directeur dezer in stelling. den heer P. V. de Wit, met het ver zoek om ons de redenen van dezen achter uitgang te willen uiteenzetten. Inderdaad, vertelde de directeur ons. zijn zoowel in 1933 als in 1934 belangrijk minder werken uitgeleend dan in de jaren, onmid dellijk daarvoor. Het aantal is zelfs met na genoeg 50.000 verminderd, waarvan ook het filiaal, het Huis ter Zaanen, naar verhouding een belangrijk percentage voor z'n rekening heeft. De redenen zijn de volgende: le. De invoering der contributie, die welis waar in vergelijking met alle andere open bare leeszalen in den lande, uiterst gering is (2 maal f 0.50 per jaar"», maar die voor me nig werkloos arbeidersgezin toch te veel schfint. Onmiddellijk na invoering dezer con tributie daalde het aantal lezers Toch is 't goed gezien dat een kleine ver goeding gevraagd wordt van ieder, die deze eenigszins missen kan, zoowel om de exploi tatiekosten In dezen tijd een weinig te helpen verlichten, als om het feit, dat een dergelijke contributie opvoedend werkt: men gaat dat gene. waaVvoor men betaalt, meer op prijs stellen. Elke andere Openbare Leeszaal int jaarlijks een min of meer groot bedrag aan contributies van de leden, die boven het mi nium uitgaan om de instelling te steunen. Bij een gemeentelijke bibliotheek komt het publiek niet tot deze royale geste en behou dens een zeer enkele uitzondering, ook niet tot schenken van legaten bij overlijden. 2e. De bezuiniging op het boekenbudget sedert 1 Januari 1934. Terwijl vroeger f 6 a f 7000 voor boeken beschikbaar was, dank Bij het feit dat de rente van het Hesselfonds geheel aan de boekenaanschaffing ten goede kwam, kon in 1934 niet meer dan f 1660 worden uitgetrokken, welk bedrag voor 2 druk bezochte openbare bibliotheken te wei nig Ls. De directeur de heer P. V. DE WIT. Gevolg dus: belangrijke vermindering van nieuwe aanwinsten, vooral waar een stads bibliotheek van de standing van Haarlem vastzit aan tal van abonnementen op nood zakelijke dure naslagwerken. 3e. Het ontbreken van nieuwe catalogi ten gevolge van de karige boekenaanschaffing van den laatsten tijd. 4e. De algemeene geestelijke depressie, die tengevolge van de crisis langzamerhand over de menschen komt. Intusschen is de toestand wel iets verbe terd. Er is thans weer een behoorlijke boe kenaanschaffing mogelijk gemaakt, wat reeds direct tengevolge had, dat in de lees zaal in Haarlem-Noord de uitleenlng stijgen de is, terwijl ze in de hoofdbibliotheek niet meer een zoo groot verval vertoont als ln de laatste jaren het geval is geweest. Waar in Haarlem-Noord bovendien de localiteit zoo voor het publiek is ingericht, dat de lezers zelf een overzicht hebben over de geheele boekerij, is de aantrekkelijkheid om te leenen grooter geworden; immers men Ls niet meer geheel afhankelijk van den ambtenaar, maar kiest zooveel mogelijk zelf z'n boeken. We veronderstellen dan ook de leeszaal van Haarlem-Noord een goede toekomst tegemoet gaat indien de lezers, zooals thans weer het geval is, met vertrouwen de instelling bezoe ken en wellicht nog dit jaar een nieuwe ca talogus kan worden uitgegeven. De velen, die waarschijnlijk nooit het mooi gelegen oude Huis te Zaanen, de vroegere woning van den kunstkenner Bredius. waar het filiaal der Stads-Bibliotheek gevestigd is. hebben bezocht, zullen verrast staan over de aardige inlichting van dit gebouw, waar be halve een keurig boekenmagazijn ook een al lergezelligste en zeer smaakvolle leeszaal de bezoekers tot geregelde terugkomst nooden. Terwijl de bibliotheek op het Prinsenhof een kleine 1000.000 deelen omvat, telt het fi liaal ongeveer 3000 werken. In dezen tijd van geestelijken en stoffe- 1 ij ken nood, kan niet voldoende worden aangedrongen op het behoud van instellin gen als openbare leeszalen, volksuniversitei ten van ontwikkelingscursussen enz. Deze in stellingen zijn meermalen het eenige licht punt in het grauwe en dorre leven van werklooze arbeiders zoowel als intellecbuee- len. We gelooven niet ver mis te tasten als we beweren, dat ze menige wanhoopsdaad in deze tijden helpen voorkomen, omdat ze op het leven en de maatschappij zelve zijn ingesteld en het verval aan beschaving zoo veel mogelijk trachten te remmen zoowel om dat ze de uitkomsten van het geestelijk menschdom bewaren en beschermen als om dat ze op vakkundig gebied de belangstelling der massa prikkelen. Toch is 't merkwaardig hoe velen nog te weinig met de Stads-Bibliotheek en Lees zaal van Haarlem op de hoogte zijn: de een denkt daarbij aan een zuiver wetenschappe lijke bibliotheek, de ander aan een volks boekerij van het oude soort. Neen. de Stads- Bibliotheek van Haarlem met haar filiaal is een openbare leeszaal en bibliotheek, waar een ieder tegen zeer geringe vergoeding da gelijks boeken kan betrekken, over welk on derwerp nagenoeg ook, die toegankelijk is voor den geleerde, den intellectueel en de(n) eenvoudige evenzeer, omdat elkeen die de kunst van lezen verstaat werken van zijn en haar gading vindt. Een speciaal daarvoor geschoold ambtena rencorps helaas door de bezuiniging ge dund is steeds bereid alle mogelijke in lichtingen te verschaffen op de meest ver scheiden gebieden en het is daartoe te eer der in staat door de prachtige naslag-biblio- teek, die in het Prinsenhof in de royale lees zaal boven is opgesteld. In deze leeszaal lig gen ook de nieuwe aanwinsten, die elke week wisselen, ter inzage en kunnen aan het uit leenbureau vast worden besproken. In den laatsten tijd is men er toe overgegaan kleine tentoonstellingen van al of niet actueele onderwerpen te houden, er is een verzame ling van belangrijke krantenknipsels aange legd, in de eerste plaats van recensies en le vensbeschrijvingen. De oude bibliotheek is een verzameling van dikwijls kostbare werken, incunabelen en handschriften, die in de honderden jaren van het bestaan der bibliotheek langzamer hand het eigendom dezer inrichting zijn ge worden. De moderne bibliotheek zal evenwel steeds meer de belangstelling vragen en waar ze gebouwd is op het oude bezit, heeft Haar lem een voorsprong op bijna elke andere openbare bibliotheek in den lande. De om zetting van de oude stads-bibliotheek in de openbare leeszaal is misschien een te plot seling proces geweest, waarvan het gevolg is geweest dat de administratie in het bijzon der de talrijke catalogi, niet gelijken tred hebben kunnen houden met de ontwikkeling van dit instituut. Evenwel wordt hieraan zooveel arbeid besteed, dat do hoop kan wor den uitgesproken, dat binnen enkele jaren het lezend publiek steeds vlugger kan wor den 'bediend, ook in verband met voorgeno men andere hervormingen in de inwendige organisatie izoo besloot de directeur. Voor Haarlem's Politierechter. Valsch geld. „Geld spielt keine Rolle" heet het in het Duitsch, maar we ervoeren, dat het in Hol land niet opgaat, het geld toch speelt in de verschillende zaken een eersten rol. Dit in aanmerking nemende kan men zich de teleurstelling van den Beverwijkschen melkboer voorstellen, toen hij, zijn geld na tellende, ontdekt, dat iemand hem voor zijn goede melk of boter een valschen rijksdaalder in de hand had gestopt. Hij bekeek het ding en draaide het om. maar het bleef van lood en hij had verstandig gedaan als hij het meteen in de sloot had ge gooid of bij de politie gebracht. Maar dit kon hij niet, want voor hem vertegenwoordigde het stuk lood melk en boter en toen kwam hij op de onzalige gedachte het lood in zilver te doen verkeeren door het een sigarenwinke lier in de hand te stoppen, nadat deze hem op verzoek een doosje sigaretten had ver schaft. De sigarenwinkelier kende beter het verschil tusschen echt en valsch geld en vloog er niet in, met het gevolg, dat de melkboer er in vloog en nu terecht moest staan. Hij was eerlijk, trachtte er niet tusschen uit te ko men door te zeggen dat hij het niet geweten had en dat bracht hem een clemente straf: f 20 waren eisch en uitspraak. Hardhandige geldinners. Minder bescheiden dan de melkboer waren twee Zaankanters, die zich geldelijk bena deeld achtten en zich schadeloos wilden stel len. Het ging hier om zes rijksdaalders, die zij van een anderen Zaankanter te vorderen meenden te hebben en die deze om redenen, welke hem zelf blijkbaar billijk voorkwamen niet wilde betalen. Op de markt te Purmerend volgde een nieuwe en krachtiger vordering en zooals de rHTEiiLLItH HEEFT? De SPECIAALZAAK voor (Adv. Ingez. Med.) schuldeischer beweerde een nog krachtiger afwijzing, want niet alleen zou de schuldenaar gezegd hebben: „Je krijgt ze nooir.", maar hij zou ook naar den schuldeischer hebben ge trapt en die wijze van niet betalen was voor den schuldeischer aanleiding om den ander af te ranselen, daarbij even later geholpen door zijn broer die gemeend had zich in het geschil te moeten mengen. De officier vond deze wijze van schuld-in vordering uit den booze. Als. zei de officier, tegenwoordig ieder, die geld schuldig is, op zijn gezicht kreeg, liepen er in Haarlem veel met bebloede koppen. Ja, maar, zei de schuldeischer, ik laat me niet schoppen en hij vond het niet in den haak dat de getuigen van dit schoppen niets gezien hadden, zoodat de waarheid hierom trent niet werd vastgesteld. De officier meende dat verdachte f 15 aan het rijk moest betalen, wat dus anders uit kwam dan deze gedacht had, toen hij den schuldenaar op de Purmerender markt ont moette, want toen hoopte hij er vijftien te ontvangen. Meer hardhandigen. Aan de Zaan zitten de handen los en de tongen ook. 't Was alweer om het geld. Iemand kwam in een winkel en sprak met de vrouw over een vordering. De winkelier vond. dat de bezoeker hierbij niet de noodige wellevend heid in acht nam en begon te slaan, de ander ■verweerde zich. een klant trachtte tusschen- beiöen te komen, waarom twee stiefzoons van den winkelier diens zijde kozen en het een flinke vechtpartij werd, waarbij de win- kelinVenturis, bestaande uit meubelen, het moest ontgelden. De winkelier en familie stonden terecht, want zij waren begonnen en daarom kregen zij boete, maar omdat de andere partij ook niet heelemaal vrij uit ging, waren eisch en uitspraak niet zwaar f 12 voor den vader, en f 8 voor de zoons was de eisch. de politie rechter deed er voor den vader nog 2 gulden af. De ontevreden steuntrekker De Zaankanter had steun, maar was niet tevreden, omdat er wat van werd afgetrok ken daar hij bijverdiensten had; hij had dit moeten opgeven, maar verkoos dit niet on zoodoende was het onderhoud dat hij met den uitbetalenden ambtenaar had, niet naar wederzij dsch genoegen. De ambtenaar, die van twistgesprekken niet hield, liet den ander staan1 en deze zette een alleenspraak voort, waarin hij den ambtenaar steunr'oover noem de en het voorts had over bommen die ge maakt en hersens, die ingeslagen moesten worden, terwijl het hem een vreugde zou zijn als de roode haan boven liet gemeente huis kraaide Die alleenspraak bezorgde hem een week voorwaardelijk, als waarschuwing voor her haling, terwijl hij bovendien nog f 5 boete moet betalen. FILMVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN Evenals in de week van 24 tot 30 Maart, stel de de directie van het Frans Hals-Theater ook voor iedere middagvoorstelling van 7 tot en met 11 April 160 balconplaatsen ter be schikking van het Centraal Comité voor Werk loozen. De heer Bakker, directeur van het Rembrandt Theater had j.l. Donderdagochtend zijn theater ter beschikking van het Comité gesteld. In beide theaters wordt het volledige pro gramma vertoond. Een sympathiek gebaar, waarvoor het Centraal Comité gaarne dank brengt. N.O.G.-DAG. De Noord-Hollandsche N.O.G.-dag zal dit jaar gehouden worden op Zondag 14 April in restaurant Brinkmann te Haarlem. Als spreker treedt op de heer H. J. Overduin met het onderwerp: „Alle hens aan dek". Na afloop der vergadering, welke aanvangt 11 uur, wordt een bezoek gebracht aan „Flora".. tuncut va* Uleucest en qtucth. door TJEBBO FRANKEN. XXVI. De toestand bleek echter met deze overeen komst nog niet te zijn opgelost. Geenszins, want verschillende steden wendden zich tot de Staten, hetgeen moge blijken uit de volgen de missive van het Hof van Holland aan de Staten van Holland en West Friesland op den 25 April 1637. Edele, mogende, hoochgeleerde wyse, voor- sienige, seer discrete heeren, de heeren de President ende Raeden van Hollant, Seelant ende Vriesfandt in 's Gravenhage. Edele, Groot Moogende Heeren. Wij hebben eenige dagen geleden ontfangen Uwer Ed. Gr. Mo. missive in date op Hen deser maent Aprilis met verscheyden reques- ten over zelve handel van blommen, Uw Ed. Gr. Mo. gepresenteert by de handelaers van tulpen ende bloemen in verscheyden steden van dese provinsie van Holland ende West- Vrieslant woonachtich, die Uw Ed. Br. Mo. ons hebben toegesonden omme die te examinee- ren ende deselve Uwer Eed. dienthalve te die nen van onze advisen, woerop wy nyet en heb ben connen naerlaeten voor ende aleer reso lutive Uwer Eed. Gro. Mo. te adviseeren, de selve mits desen te rescriberen. dat wy noo- dich achtende, dat wy vooreerst naerder ge- informeert ende bericht te sijn soo op de oer- spronck ende tijdt van de successive ende groote rysrnge in het vercoopen van de tulpen alsmede van de subyte dalinge van dien, de diversiteyt van de gemaecte contracten met de gevolgen van dien, mitsgaders de mee- nichvuldïcheyt van de contrahenten in de respective steden, ende dat hetselve alderge- vcechelic.xt ons bedunckens soude connen ge- daen ende geëffectueert werden doer de res pective magistraten derzelve steden, die ten teren sullen parthye contrahenten te accor deren ende vereenigingen, is 't doenlijck, ofte anders gehouden sijn hare genomen informa- tiën aen ons over te senden. En de dat men middelretijt ende by provisie de planters van de voors tulpen soude konnen authoriseeren om hare vercochte tulpen tot laste van hare coopers, die in gebreke blyven hare gecochte tulpen te ontfangen, (naer voorgaende be- hoorlycke insinuatie te behouden of te ver coopen) om haer cort daemaer op deselve coopers te verhalen in gevalle zouden mogen verstaen werden dat de voorsz cooper haer effect behoren te sorteren, blijvende middel- re tij t alle vorden contracten van tulpen in suspens ende ongeprejudiceert, ende senden wy neffens deze papieren Uw Ed. Gr, Mo. weder over de voorsz requesten. Hiermede etc. Geschreven in den Hage, den 25en Aprilis anno 1637. Over het algemeen wenschten de tulpisten er zonder schade af te komen tegenover de verkoopers en van hun verplichtingen te wor den ontslagen. De speculanten kwamen er dus naar den inhoud van bovenstaande missive met een moratorium af, terwijl het initiatief tot verdere regeling der zaken werd overge laten aan de stedelijke overheid. Wat Haarlem betreft blijkt uit de bewaard gebleven stuk ken, dat burgemeester en regeerders den 1 Mei 1637 verboden aan notarissen en procu reurs protesten en insinuaties op te stellen, terwijl bovendien bevolen werd dat de boden noch de roededragers zulke stukken mochten uitbrengen. Ook te Haarlem gold dus nu een moratorium. Er waren natuurlijk eerlijke lie den, die de koopmanszaken zoo goed mogelijk afwikkelden, maar daartegenover stond als steeds de booze menigte, die zich eenvoudig verder van het geval niets meer aantrok. De bloemisten konden nu beslag leggen op de ver kochte bollen, gezien de bovengenoemde mis sive van de Staten, maar een menigte kwes ties bleven bestaan. Ongeveer eenzelfde toestand was er ook in de andere steden. Haarlem trachtte hier een oplossing voor te vinden door een college van commissarissen te benoemen bij een resolutie van 30 Januari 1638. Es gearresteert d'instructie voor de com missarissen op de questiën, gesprooten uuyt saecke van den blomhandel in maniere als volcht. D'heeren van den gerechte der stat Haer- lem hebben op 't versouck ende gestadich aenliouden van verscheide ingesetenen deser stat tot commissarissen op de questiën ende differenten, uuyt saecke van den blomhandel ontstaen, ende om d'selve by accommodatie aff te doen, is 't mogelyck, gecommïteert ende gestelt, committeren ende stellen mits desen den E. Nicolaes Jansz Verwer out-schepen, Hendrick Vestens. Nicolaes Lubbertsz van der Weyden, Josias Harrewijn ende Abraham Loreyn voor welcke commissarissen alle per sonen, uuyt saecke van den blomhandel ge- citeert wesende, gehouden sullen sijn te com pareren, op peine voor de eerste reyse van 30 stuyvers, de twede reyse 3 gulden, ende de derde reyse 12 gulden, te verbeuren ten be- houve van den armen, ten ware commissaris sen om redenen daernae dispenseerden oi'f modereerden. Ende sullen de voors commis sarissen. ten minste drye sterek wesende, daer- toe vaceren in de sale van 't Princenhof al hier, des Woonsdaechs ende des Saterdaechs, des morgens van negen tot elff ende de nae- middaechs van twee tot vier uren. Sullen voorts d'voors commissarissen worden geas- sisteert met een secretaris off by absentie met een clercq, dye de rolle sal houden ende van elcke presentatie genieten drye stuyvers, by den aenlegger te furneeren, gelijck oock de roedragers van de citatie sullen genieten so- veel als sy van andere citatiën gewoon sijn te genieten, welck recht mede by den aen legger betaelt sal werden; ende sal de citatie moeten geschieden vier en twintich uren te vooren. Totte bovengemelte citatiën sijn u gesworen roedragers geauthoriseert. Dus reeds een soort scheidsgerecht! Geleidelijk kreeg deze commissie een bree- dere bevoegdheid, op 28 Mei 1638 hadden hare uitspraken een beslissende macht, en de af koopsom voor de contracten bedroeg toen drie en half ten honderd. Als dit betaald was, had kooper met ver- kooper niets meer te maken, terwijl de bollen aan den verkooper bleven. Nog het geheele jaar 1633 heeft de commissaris op het Prin senhof vergaderd. Zoo waren dan eindelijk de gevolgen van de rasernije bezworen, de verkoopers zullen er zeker geen groote winst bij behaald hebben, maar het volk, hoor ik u zeggen, dat zal er van geleerd hebben. Ja, die arme Gaergoedt keerde weer tot zijn weverswerk terug, gelijk zoovelen. Hij, die nu toch niet in een gebeeldhouwde kales zou rondrijden met zijn gade naast zich gestoken in de zware zijde, die heusch geen fonkelende juweelen zou koopen, noch geurige spijzen zou nuttigen, hij die zich waarlijk niet meer zou bekommeren of een Vice Roy paars met wit ware, dan wel een Semper Augustus wit met donkerrood, of een Gouda lichtrood met wit, of een Blijenburgher wit met paars violet, of een correnaert bleek rood met wit zou zijn, och. hij, die arme Gaergoedt, werdt er duize lig van en keerde terug tot zijn spoel en weef getouw en schold de Godin Flora een veile deerne. Ja, die voorouders der bollenfamilie met hun malsche namen hebben ons volk wel leelijk te pakken gehad, die gevlamde tulpen hebben den brand in den handel ontstoken als echte revolutionairen, ze hebben die kleine luyden vooral doen loven en bieden met getallen van romantische grootte, ja ze hebben zich daarbij bedronken in de herbergen aan het kostelijke vocht, dat ze betaalden met de wijnkoops- gelden, ze hebben zich misdragen als zoovele sotten, als dwaasdoende apen in den tuin van Flora. En dat alles soms om bollen en afzet- sels van bollen, waarvan ze grootendeels geen verstand hadden, noch dat ze zelf wisten, of die bollen wel werkelijk aanwezig waren. Een enkel streepje meer of minder aan de pana che der bonte bloemen heeft hun de prijzen doen opvoeren tot onbegrensde bedragen en ze zaten daar rond de houten tafel in de ta veerne bij de kaars op den kandelaar elkaar te bedriegen en te verrijken met veelal denk beeldig bezit, zoo ze al niet elkander de voor werpen aftroggelen, welke hun lief waren, wellicht reeds in het huis huns vaders, gelijk schilderijen, zilveren schalen, kostbare weef sels en wat niet al, o schande, de zilveren oorbelletjes van het geliefde kind, ja het ge heele huis desnoods. In elke Boekhandel verkrijgbaar door TJEBBO FRANKEN Dit fraaie prachtwerk met ruim 100 foto-illustraties en 16 ge kleurde platen, geeft in onder houdende vorm een overzicht van al hetgeen verbonden is aan het bloembollenbedrijf. Het kost slechts f2.90 in prachtband ANDRIES BLITZ - UITGEVER - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) De Helmbloem. Op verschillende plaatsen op het buitenter rein van Flora kan men de helmbloem in bloei vinden en een bijzonder mooi groepje passeert men op de wandeling van het thee huis naar den lelievijver. Daar heeft de firma Tubergen een groot aantal knollen gepoot, die nu planten hebben gegeven met een frisch, sterk verdeeld en varenachtig blad, dat als ondergrond dient voor fijn paarse, en witrose bloemtrossen. Deze soort is de Corydalis deci piens, maar andere, die er zeer veel op lijken, groeien in onze bosschen, o.a. in den Hout en zelfs op de Bolwerken. Het zijn echte voorjaarsplan ten, die zich uit de reservestoffen snel ontwikkelen. Maar, let er eens op, over eenige weken vergeelt het loof al en het wordt herfst voor deze plant, als het bosch volop in het blad zit en de stads- mensch zegt, dat de lente nu eerst goed is ge komen. Bekijken we de fijne, kleine bloemen, dan zien we een lang uitsteeksel, een „spoor", waarin veel honig zit voor de insecten. Het ge heel lijkt wel op een „vogeltje op de kruk" zoo als hier de plant wordt genoemd. De Duit- schers spreken van Lerchensporn en daarbij denken ze zeker aan de lange achterteen van de leeuwerik. Het is wel aardig in dit verband te vermelden, dat Korydalis het Griekscho woord is voor Kuifleeuwerik. Na den bloei wordt de bloemstengel slap en spoedig ligt hij languit op den grond, wat we ook zien bij Pri mula acaulis, vogelmelk en de wilde cycla mens. Geen we over een paar weken de vruch ten opwrijven, dan zien we prachtig glinste rende zwarte zaden met een helderwit aan hangsel. Dit heet in de plantkunde een elaio- soom en het dient om mieren aan te lokken, die het aanhangsel opeten en daardoor meteen de zaden versieepen, waardoor de plant een grooter gebied krijgt. Ditzelfde verschijnsel komt bij onze planten wel meer voor, maar enorm sterk is het in de tropen. Daar zijn tal van myrmecophore gewassen of „mierenplan- ten", waarvan sommige alleen bij de mieren nesten groeien, zooals enkele Anthurium- en Nidularia soorten. In de oudheid had men dat verzamelen van zaden ook al opgemerkt en in Spreuken VI 8 leest u van een soort mier „die haar brood bereidt in den zomer, haar spijs vergadert in den oogst". A. MELLINK. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede- straat 9, ceintuurs, handschoenen, boekje; Prenen, Soendastraat 40, autoped; Botter, Brouwersstraat 67, bril in étui; Postkantoor, Ged. Oude Gracht, beurs met inhoud; Schou ten, Leliestraat 7 d, hond; Schaap, Oranje boomstraat 46, hondje; Van der Hoorn, Schee persstraat 63, heerenhoed; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24, hondje; Crombeen, J. Nieuwenhuyzenstraat 6, heerenhorloge; Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24, katten; Van Vreden, Pieter Kïesstraat 19 A, halsketting; Moerkerk, Gaelstraat 14, merklap en kluwen katoen; Van Heulen. Kritzingerstraat 3, para- pluie; Knape, Jansstraat 5. pakje, inh. 4 broekjes; Van Asperen, Schagchelstraat 17 rd, portemonnaie inh. f 12; Politiebureau, Smede- straat 9, portemonnaie met f 0,84; Klauwers, Slachthuisstraat 52 rood en Hoenderdos, Wij de Geldeloozepad 2, petten; Coers, Hofmeyer- straat 26, parapluie: De Graaf. De Clercqstr. 116, rijw.belas-tingplaatje in étui; Riko, Timor straat 19 B, schoolétui; Blom, Timorstraat 167, paar heerenschoenen; Jonkerman, Reiger straat 126, rol teekeningen. Zooals de klok bij hem tikt.... Mr. Martin Shearer in Akron in Ohio heeft in tien jaar een klok geconstrueerd, waarin een miniatuur orgel is ingebouwd. Elk uur speelt dit een of ander wijsje, terwijl de klok kan recitéeren, spreken en zingen. Een onderwaterlens. Een lens, die het mogelijk maakt onder wa ter even goed te zien als boven water, is kort geleden uitgevonden. U zult dus Uw krantje onder water kunnen lezen, als U daar ten minste zin in hebt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10