RACE-ROEIEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 APRIL 1935 VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Wat velen verwacht hadden, zal dan toch gebeuren: H.V.V. en H.B.S. moeten tegen elkaar in het strijdperk treden voor een plaats in de eerste klasse. Vroeger werden ze óók vaak tegen elkaar opgesteld, maar toen waren ze beide in de eerste klasse. Nu pro beert de eene er in te ko m e n en de andere er in te b 1 ij ven. En het zou ook hier wel eens kunnen gebeuren, dat een andere club de lachende derde wordt. Dat is O.D.S. Een dergelijke strijd hebben we eenige weken ge leden op het terrein aan den Schoterweg ge zien: Haarlem en Hermes-D.V.S. gaven elkaar geen duimbreed gronds toe en D.W.S. ging met het kampioenschap strij ken! In Den Haag zal wel een ontzaglijke be langstelling voor H.V.V.—H.B.S. bestaan. Zooals men weet moet H.V.V. nog beginnen, terwijl H.B.S. al een kostbaar punt verspeeld heeft. Een uitslag van dezen strijd is na tuurlijk niet te voorspellen. Ook Amsterdam staat morgen op z'n kop! Daar zal het eerste treffen tusschen D.W.S. en Ajax in de competitie om het landskam pioenschap plaats hebben. Men schakelt nu reeds vrijwel algemeen D.W.S. voor het kam pioenschap uit. omdat zij al vier punten ver loren heeft. Eenige voorzichtigheid is echter wel geboden. In het begin van de gewone competitie leek het er immers ook veel op, of D.W.S. op de laatste plaats zou belanden. Zij werd echter nummer één. Toch gelooven we, dat Ajax winnen zal. Blauwe Wit, die een mooie kans heeft om weer in de eerste klas terug te keeren, en die morgen een rustdag heeft, zal wel be langstellend zijn naar den uitslag van den promotiewedstrijd Z.V.V.Overmaas, die op het terrein van Z.F.C. te Zaandam gespeeld wordt. Dit zou wel eens op een gelijk spel kunnen uitloopen. waarmee de Amsterdam mers wel in hun schik zouden zijn. Ook in Haarlem wordt een promotie-de gradatiewedstrijd gespeeld. H.F.C. II. die op de tiende plaats geëindigd is. speelt morgen op het terrein aan de Spanjaardslaan haar eersten degradatiewedstrijd tegen Spartaan II. We hopen, dat de H.F.C.'ers flink van wal zullen steken. In het Sportpark in Haarlem-Noord speelt E.D.O. voor de zesde ronde om den Ned. Voetbalbeker tegen Z.F.C. Dit kan een heel aardige strijd worden, die voor de thuisclub wel eens twee punten zou kunnen opleveren. Tenslotte zijn er de Districtswedstrijden te Zwolle. In ons nummer van Donderdag heeft men kunnen lezen, dat de loting Zuid tegen Oost en West tegen Noord geplaatst heeft. Over het algemeen wordt aan het Westen niet veel kans gegeven, omdat er geen spelers van Ajax. Feijenoord en D.W.S. ïn opgenomen ziin. Inderdaad hadden som mige plaatsen wel sterker bezet kunnen zijn Maar of dit nu een reden Is, om het Westen bij voorbaat reeds als de verliezende partij te beschouwen, meenen we te mogen betwij felen, In ieder geval heeft de Keuze-commis sie van den K.N.V.B. nu een prachtige gele genheid, om naar hieuw materiaal voor het 'Nederlandsch elftal uit te kijken. Deze wed strijden duren één uur. De verliezers spelen slechts één wedstrijd. Te vier uur heeft de finale van de winnende ploegen plaats. Zooals te verwachten was hebben er in de elftallen enkele wijzigingen plaats gehad. Zoo hebben o.a. Lagendaal en Wels voor het Westen bedankt. De opstellingen zijn nu als volgt: WEST: Doel: Hollenberg Stormvogels) Achter: Deitoel (Quick) en Pettinga (Hermes-D.V.S.) Midden: De la Mar (Haarlem). Kam- meiier (Haarlem) en Breitner (Hermes- D.V.S.) Van Gooi (Haarlem) is reserve. Vóór: Van der Steen (Stormvogels). Van der Horst (R.C.H.). Voormolen (Sparta), Sterk (V.S.V.) en Mijnders (D.F.C.) Wij vernamen hedenmorgen, dat Van dei- Steen voor de uitnoodiging heeft bedankt. NOORD: Doel: Van Delden (De Kooi). Achter: Taatgen (G.V.A.V.) en Pienter (Be Quick). Midden: Wolfjes Jr. (Veendam), Jansen (GV.A.V.) en Hazeweijer (Be Quick). Vóór: Meulema (Vi*ocitas) Bonsema (Velocitas). Blijham Jr. (Be Quick). Flisijn (Leeuwarden) en Jensema (Be Quick). OOST: Doel: Leo Halle (Go ahead). Achter: Derboven Jr. (Z.A.C.) en Kolde- Wiin (Heracles). Midden: Schipper (Heracles). Kuyer (P. E.C.) en Roelofs (Go ahead'». Vóór: Nagels (Enschedé), Enties (Hera cles). Schuvt (Z.A.C.)Bakhuijs (Z.A.C.) en De Vries (Go ahead). ZUID: Doel: Pöttgens (Bleiierheide) Achter: Blom (N.A.C.) en Kools (N.A.C.) Midden: De Kok (Noad), Van Houtum (Longa) en Mallee (N.A.C.) Vóór: Hunting (P.SV.). Brokken (Longa) M. Simons (N.A.C.), Jörissen (Juliana) en Holthuijzen (V.O.S.) „Haarlem" naar Duitschland. Haarlem gaat met de Paaschdagen een toer naar Duitschland maken om daar twee wedstrijden te spelen. Het gezelschap ver trekt Donderdag en komt Dinsdag thuis. Op Goeden Vrijdag wordt te Bielefeld te gen Arminia gespeeld en op tweeden Paasch dag tegen H.S.V. in Hamburg, een zeer ster ke eerste-klasser en meermalen kampioen van Noord-Duitschland. De eerste lichtwedstrijcl aan den Schoterweg. Niet Ajax maar Feijenoord de tegenpartij. A.s. Woensdagavond acht uur zal Haarlem haar eersten lichtwedstrijd op haar terrein aan den Schoterweg spelen. Niet Ajax, zooals aanvankelijk was aange kondigd, maar Feijenoord zal de bezoekende club zijn, aangezien den Amsterdammers nog een te zwaar programma wacht. BLOEMENDAAL—K. F. C. Bloemendaal speelt Zondag tegen K. F. C. met het volgende gewijzigde elftal: De Haas, De Wilde. Hogervorst, Röbken, Beyk, Leemhuis, Kammeijer, Kohier, Van Gelder, Hartman, v. d. Laan. Verleden jaar, toen K. F. C. kampioen was, eindigde de wedstrijd tegen Bloemendaal na spannenden strijd met 75 voor K. F. C. SPORT IN 'T KORT. In een gedeelte van onze vorige oplaag stond abusievelijk in het artikel „Sport in 't Kort", dat er een Portugeesche voetbalclub tegen E.D.O. zou komen spelen. Dit berust op een misverstand. De Portugeezen komen wel een paar wedstrijden in ons land spelen, maar niet tegen E.D O. PROMOTIE—DEGRADATIE-WEDSTRIJD. FORTUNA—KENNEMERS. Morgen spelen de Kennemers hun eersten promotie-wedstrijd tegen het Vlaardingsche „Fortuna". Wimbledon F. C. bij R. C. H. Ons worden de volgende bijzonderheden over den wedstrijd R.C.H.Wimbledon F.C. op 20 April medegedeeld: De wedstrijd, die te vier uur begint, zal worden geleid door den eerste klas K.N.V.- scheidsrechter, C. Vrugt. Dat de tegenpartij zeer sterk is, zegt reeds het feit, dat zij mo menteel in de Isthmian League de vierde plaats bezet met nog een zeer fraaie kans op het kampioenschap. De publieke belang stelling voor dezen wedstrijd is van Engel- sche zijde groot. Talrijke Engelschen zullen tijdens de Paaschdagen de „Flora" bezoeken en tevens Zaterdags dezen wedstrijd willen bijwonen. STORMVOGELS NAAR CHARLEROI. De loting voor het Paasch-tournooi te Charleroi had tot resultaat, dat op len Paaschdag tegen elkaar spelen Charleroi S.C. P.O.E. Londres en StormvogelsR.C. Ar ras. Op den tweeden Paaschdag spelen eerst de verliezers en dan de winnaars tegen elkaar. Adspirantentournooi van R. C. H. Het groote jaarlijksche adspirantentour nooi van R.C.H. zal plaats hebben op Zon dag 14 April a.s. 's morgens half elf. Alle adspiranten zijn in de elftallen inge deeld. Enkele jongens zullen hun naam als reserve vinden. Laten die zich niet teleur gesteld voelen, want het is bijna altijd zeker dat er hier of daar een plaatsje vrij komt. Als zij maar komen. Er zijn twee groepen van elk zes elftallen. Groep I bestaat uit de elftallen A, B, C D. E en F. Groep II •id.-id. id; G. H, I. J, K en L. Iedere groep speelt een halve competitie (dus elk elftal 5 wedstrijden). De wedstrij den duren tweemaal 10 minuten. Wanneer twee of meer elftallen met geliik aantal punten boven aan de ranglijst eindi gen wordt door het nemen van drie straf- schoppen, of zoo noodig meer, beslist welke ploeg kampioen zal zijn. Dat belooft voor het groote leger R.C.H.- adspiranten weer een hoogst genotvolle dag te worden, vooral wanneer het weer een beetje mee wil werken. - HET „ELSWOUT"-TOURNOOI. Zondagmiddag drie uur ontmoeten elkaar op het D.I.O.-terrein aan de Ramplaan. DIO I en Zandvoort I voor de eerste ronde van het „Elswout"-tournool. Oorspronkelijk was ook te één uur vastge steld E.D.O. IIZeemeeuwen. Deze wed strijd gaat echter niet door, omdat Zeemeeu wen Zondag een beslissingswedstrijd moet spelen. Te half twaalf speelt Vijfhuizen I tegen DIO II en een elftal van de Handels- en Kantoorbedienden tegen een DIO-combinatie Het elftal van D.I.O. I is als volgt samen gesteld: K. Offenberg. H. v. Leen, G de Nieuwe, H. v. Ham. B. v. Dansik. J. de Nieuwe. J. Poelgeest. E. Smit, D. Elsinga, P. v. Ham, G. Kruijer. Scheidsrechter is de heer J. W. Koelman. HAARL. VOETBALBOND. OVERZICHT. De kampioenswedstrijd tusschen E.H.S. en E.D.O. V is na een uiterst spannenden strijd in een 11 gelijk spel geëindigd. Voor den Stads-Editie-beker werden de demi-finales door de eerste klasser gewonnen. E.D.O. III sloeg V.V.B. met 50, terwijl Spaarnevogels een stevige 51 zege op Kenau behaalde. Voor Zondag a.s. zijn slechts tweede- en derde klasse-wedstrijden vastgesteld en te vens een aantal promotiewedstrijden voor de plaatsen in de tweede klasse. Het volledige programma luidt: Proef wedstrijd voor de samenstelling van een HVB-elftal. terrein H.F.C.10 uur. Afd. 2 B: HillinenRozenprieel 10 uur Ripperda 2E.T.O. 10 Afd. 2 D: V.O.G.—DeCeO 10 Promotie-competitie 3e klasse: Groep A: D.O.A.H.F.C. 4 10 (terrein DeCeO.) Kinheim 4Swastika (uitgesteld) Groep B: Spaaraestad 2Spaarndam 2 10 (terrein Schoten) Schoten 3Brederode 10 (terrein Spaarndam) Groep C: DeCeO 2Kinheim 5 10 (terrein E.H.S.) E.H.S. 2—Kenau 4 10 (terrein Swastika) Afd. 3 A: Spaarnestad 3—DeCeO 4 4 E.H.S. 5—Hillinen 3 2 Afd. 3 B: Ripperda 3—D.W.O. 2 10 Afd. 3 C: Stormvogels 6Kenau 2 12 Afd. 3 D: E.T.O. 3—Ripperda 4 12 ZwanenburgD.S.K. 2 10 Afd. 3 E: R.C.H. 7Kennemers 10 (uitgesteld) Afd. 3 L: Kinheim 5D.O.A. 2 (uitgesteld) Spaarndam 3Spaarnevogels 4 (uitgesteld) Afd. 3 M: T.H.B. 4—Swastika 2 10 DeCeO 3—Halfweg 4 12 JUNIORES Afd. A: Stormvogels aV.S.V. a 12 R.C.H. aE.D.O. a (uitgesteld) Afd. B: Bloemendaal aZeemeeuwen 10 Afd. C: V.S.V. bStormvogels b 12 Afd. D: R.C.H. dBexerwijk b (uitgesteld) E.D.O. cKennemers b (uitgesteld) Afd. E: E.T.O.Spaarnestad 2 Afd. F: V.S.V. c—E.D.O. d 12 Kennemers c—H.F.C. d (uitgesteld) Afd. G: RozenprieelSwastika 10 Zandvoort bSpaarnevogels (uitgesteld) ADSFIRANTEN. Afd. C: Bloemendaal cVI. Vogels b 3. Afd. D: Halfweg—I.V.O. 3.— E.H.S. bSchoten c 3. Afd. E: Kenemerland bE.D.O. c 3. Afd. F: E.D.O. fBloemendaal e 3. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Hedenmiddag speelt in het Van Gelder's Sportpark V. G. S. een vriendschappelijken wedstrijd tegen IJ. V. V. Aanvang 3 uur. UITGESTELDE PROMOTIEWEDSTRIJDEN De Zondag a.s. te spelen promotiewedstrij den Kinheim 4Swastika, D. C. O. 2Kin heim 5 zijn door den H. V. B. tot nader uit gesteld. R.-K. VOETBAL. BESLISSINGSWEDSTRIJD T.IJ.B.B.—D.H.L. Doordat T.IJ.B.B. Zondag van D.H.L. in Delft met 32 verloor zijn beide clubs met een gelijk aantal punten op de onderste plaats beland. Zij moeten nu a.s. Zondag op het H.B.C.-terrein een beslissingswedstrijd spelen, wie voor de degradatiewedstrijden in aanmerking komt. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. Promotie-degradatie-wedstrijden. Na de onverwachte nederlaag van Haar lem tegen B.E.P. die na een f linken achter stand toch de twee begeerlijke punten mee nam, zullen de Haarlemmers te Utrecht tegen Vogels een ander spel moeten toonen, om niet uitgeschakeld te worden. Oosterkwartier ontvangt Zondagmiddag twee uur Amsterdam-Zuid op haar veld aan d.e Zomervaart. In haar eersten strijd be haalde O.K. één punt; het is dus zaak deze ontmoeting te winnen, om mee te blijven dingen naar de eerste plaats. Competitiewedstrijden. Haarlem n ontvangt 's middags in het Noordersportpark het Amsterdamsche D. D. V. n. Deze ontmoeting heeft niet veel in vloed meer op de positie van de Haarlemmers; hier speelt de eer om te winnen de hoofdrol. Sport Vereent trekt naar Amsterdam en zal dezen uitwedstrijd wel benutten om aan Hercules II de puntjes te ontnemen. HAARL. KORFBALBOND. HET WEDSTRIJDPROGRAMMA. Competitie. In verband met den oefenwedstrijd van het H.K.B.-twaalftal tegen T.H.B. op het T.H.B.- terrein Zondagmiddag twee uur, zijn de an dere programma's kleiner dan gewoonlijk. We noteeren slechts Sport Vereent 4Al ways Ready 2 en Haarlem 5Oosterkwar tier 4. Beker- en anilere series. Dit programma luidt: B: Oosterkwartier 3Ons Genoegen 2. C: D.S.V.Tempo 2, De Thorn 2Osno Sport Vereent 2Haarlem 4. Lagere series: A: Animo 2Zeemeeuwen 1. Aurora 2S.S.H. 3. B: Palvu 2—S.S.H. 4 T.H.B. 3—I.V.H. Adspiranten: A: D.S.V. cOosterkwartier a B: Aurora bOosterkwartier b MeerleboschSport Vereent b Flora bOns Genoegen. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN CONCORDIA. De onderlinge gymnastiekwedstrijden van Concordia werden voortgezet met die voor dames en jongens (afdeeling Haarlem). De dames hadden te verwerken oefeningen aan brug, paard (voltige en sprong)1, ringen (stil en zwaai). In den hoogsten graad toon de mej. C. Wehrle zich verreweg de beste. Zij werd gevolgd door resp. de dames S. Smit en C. Kwant. Bij dezen graad was een le graad a in gesteld. De uitslag daarin was: 1 J. de Bruin. 2 A. Tijm. 3 M. Duijff. De verdere uitslagen luiden: 2e graad: 1 A. Ludriks. 2 C. v. Hal ten. 3 G Heitlager, 3e graad 1 L. Wenning, 2 W. v. Heerden, 3 C. Box. Voor de jongens waren de onderdeelen ladder, brug, paard, ringen, rek sprongen over bok en bank. De uitslag werd: Eerste afdeeling: 1 J. Braaksma, 2 E. v. d. Heijde, 3 Th. Kuyck, Tweede afdeeling: 1 A. v. Schravenswijk. 2 Th. Godijn. 3 B. Nederkoorn. Derde afdeeling: 1 J Vannik. 2 A. Schalk, A. Stuij en W. Bra kei. 3 L. ten Berge. BATO. De derde afstandsmarsch voor dames en oudste meisjes van Bato, die door het slechte weer op 31 Maart niet kon worden gehouden," heeft nu bij gunstig weer Zondag plaats. Gezond voor lichaam en geest. Gaarne voldoe ik aan het verzoek om iets te vertellen over onze roeisport en wel spe ciaal over de vermoede gevaren, welke aan wedstrijd-roeisport verbonden zouden zijn. Nog'steeds heerscht een wijd-verbreide mee ning, dat roei-wedstrijden oh zoo slecht zijn voor de gezondheid, ja zelfs niet ongevaar lijk. Speciaal zouden die gevaren dreigen van den kant van het hart. Het eigenaardi ge doet zich voor. dat men een dergelijke meening haast nooit hoort verkondigen b.v. van de voetbalsport, ski- en bokssport. wa terpolo enz., alle takken van sport, die zeker niet tot de lichte kunnen gerekend worden. Voor het blijven bestaan van dit sprookje over de race-roeierij zijn de wedstrijdroeiers naar mijn meening zelf schuldig. Immers de vertooning zooals wij helaas nog al eens te zien krijgen na het vallen van het schot bi.i het einde van een wedstrijd, zorgt hier wel voor. Om de voor- en nadeelen van het race roeien tegen elkaar af te wegen, moeten wij eerst zien. waaruit een wedstrijdseizoen be staat. Voor hen die van plan zijn mede te dingen aan roeiwedstrijden is een lange en serieuze voortraining noodig. In het najaar beginnen de roeiers hiermee. Onder leiding wordt geoefend en zeer langzaam en zeer ge leidelijk worden de oefeningen zwaarder. Nu is liet bij roeien, evenals bij iedere andere sport zoo, dat hoe beter men de techniek beheerscht. hoe minder inspanning er ver- eischt wordt, zoodat een oefening, die men rerst als zwaar zou kwalificeeren. later als licht wordt beschouwd. Na een korteren of langeren tijd van ge dwongen rust in de wintermaanden worden de oefeningen in het vroege voorjaar hervat en eindelijk nadert men het eigenlijke wed- strijdseizoen. Dit tijdperk omvat 6 of 8 we ken en hierin worden 4 a 5 wedstrijden ge roeid. Nu zijn zij. aan wiens zorgen jongens of meisjes zijn toevtrtrouwd. m.a.w. ouders of voogden, niet angstig voor de voortraining van hun pupillen. Men ziet er zelfs de groo te voordeelen van in. De geregelde lichaams oefening in de buitenlucht zien zij. en ook zeer terecht, als een voordeel. Ook beseft men, dat op den leeftijd waarop meestal aan wedstrijdroeien gedaan wordt, het een prach tige veiligheidsklep is om de overtollige ener gie kwijt te raken. Dat het voor de karakter vorming uitstekend is om de persoonlijkheid te zien opgaan in het geheel van een ploeg en men leert zich geheel te geven voor een ideëel iets ook dit alles ziet men wel als een groot voordeel. Doch de wedstrijden moesten er niet zijn! Men moet uitgaan van het standpunt, dat aan de lichamelijke opvoeding onzer jeugd erg te kort wordt gedaan. In plaats van als een veulen in de wei te dartelen en den ge- heelen dag buiten te zijn, wordt onze jeugd van het 5e of 6e jaar af iederen dag opgeslo ten in gesloten lokalen en gedoemd tot stil zitten in onmogelijke houdingen. Dit gaat zoo door voor velen tot den bijna volwassen leeftijd. Nu is de sport een tegenwicht tegen al die nadeelen. Bij een normalen gezonden jongen komt nu al gauw de gedachte naar voren zich te meten met zijn kornuiten. De gedachte het beter te kunnen dan een an der en dit ook te willen toonen is bijna niet te scheiden van de sportbeoefening. En.zoo ontstaan de wedstrijden. Zonder dezen prik kel vérflauwt de beoefening. Zoo zijn'ih' de"roeisport natuurlijk ook de wedstrijden ontstaan en ook hier kan men er als prikkel niet meer buiten. Voor iederen tak van sport geldt, dat zij die zich voor een wedstrijd voorbereiden, ge zonde jongens moeten zijn. Er is geen tak van sport te noemen, waarin men de juist heid van dit principe zoo heeft ingezien als in de roeisport. Om nu hier achter te komen, d.w.z. te weten te komen of men gezond is en geschikt om aan wedstrijden deel te ne men, bestaat de medische keuring en in de meest groote plaatsen van ons land de me dische sportkeuring. Men kan gerust zeggen, dat het bijna niet meer voorkomt, dat iemand die gaat wedstrijdroeien, zich niet van te voren grondig heeft laten onderzoe ken, hetzij door een medisch sportkeurings bureau. hetzij door zijn huisarts. Bij de meeste vereenigingen wordt het zelfs als eisch voorgeschreven. Dit is een goede in gewortelde gewoonte in de roeiwereld, die wij te danken hebben aan de voormannen die deze sport bij de studenten vereenigingen indertijd hebben ingevoerd. Het komt nl. voor, en als bestuurslid van het Amster- damsch-Medisch Sportkeuringsbureau be schik ik over zeer interessante cijfers, die laten zien. dat er ieder jaar verschillende jongens en meisjes worden afgekeurd en verboden om aan de een of andere wedstrijd sport te gaan doen, die zich niet het minst bewust waren, dat ze lijdende waren aan een of andere kwaal of kwaaltje, waarom het meedoen aan wedstrijden niet goed zou zijn. Is men echter een gezonde jongen (en het zelfde geldt tegenwoordig ook voor meisjes) en is men goed gekeurd, dan is er geen be zwaar dat men aan wedstrijdsport doet. Een jong en gezond lichaam is veerkrachtig en bovendien heeft het organisme verdedigings middelen. die er voor zorgen, dat er rem mende invloeden optreden, wanneer er te veel geëischt wordt van het lichaam. Hoe afgematter een lichaam bij een krachtspres tatie wordt, hoe minder kracht men door de vermoeienisproducten kan geven, m.a.w. het organisme regelt een en ander vanzelf. Bo vendien ontgaan den ervaren leider of trai ner de bekende symptomen niet, die er op wijzen, dat de oefeningen te zwaar zijn ge weest en dat eenige dagen rust zijn aange wezen. Wanneer deze voorzorgsmaatregelen worden toegepast, kan men genist zeggen, dat de gevaren tot een minimum zijn terug gebracht en dat ze zeker niet grooter ziin dan bij de beoefening van een andere wed strijdsport. waar men niet zoo streng de hand houdt aan de strenge trainingsvoor schriften, zooals die in Nederland bij alle roeivereenigingen gelden. Want nauwelijks beginnen bij de race-roeiers de oefeningen zwaarder te worden of, ik zou haast zeggen automatisch treedt het rook- en het alcohol verbod in werking. Van dit oogenblik zijn de sigaren, sigaretten en de biertjes en borrel tjes verboden en is 11 uur bedtijd. Alle scha delijke invloeden worden op deze manier geweerd om de elasticiteit van het organis me zoo weinig mogelijk te schaden. Nu nog een enkel woord over de minder opwekkende tafereelen. die men een enkele maal te zien krijgt bij de finish. Ik bedoel hiermee het volgende. Het komt voor dat bij een ploeg, die een zwaren wedstrijd heeft ge had. een of meer leden der bemanning als bewusteloos in elkaar zakken of vallen en eenigen tijd zoo blijven liggen. Is het u wel eens opgevallen, dat dit zoo goed als nooit gebeurt vóór de eindstreep? En verder dat u dit ook bijna nooit ziet bij een winnende ploeg, al was het verschil met de verliezers slechts enkele c.M.? M.a.w. hier komt een groote psychische factor om den hoek kij ken. Wanneer dit in elkaar zakken een ge volg zou zijn van een organisch iets, b.v. I I door een schade aan het hart, dan zouden die aangedane harten, zooals het te doen ge bruikelijk is. binnen de vijf minuten niet weer lustig hun werk doen, alsof er niets ge beurd was Het. gebrek aan zuurstof en de overvulling van het bloed door verbrandings- oroducten. zooals dit bij een heftige krachts inspanning voorkomt, heeft wel eens tot ge volg. dat men flink naar adem snakt, aoch zooals ik al zei. na enkele seconden of mi nuten is het evenwicht weer hersteld. Tot slot wil ik hen nog gerust stellen, die bang zijn, dat hun kinderen of pupillen op lateren leeftijd nadeelen van de wedstrijd- roeisport zullen ondervinden. Ik kan dit niet beter doen. dan door het aanhalen van een statistiek. Het oudste evenement op het ge bied van wedstrijdroeien is de jaarlijks te- rugkeerende wedstrijd tusschen de universi teiten van Oxford en Cambridge. De eerste wedstrijd werd in 1829 verroeid. Men heeft nu eens nagegaan hoe oud zij geworden zijn, die in hun jeugd aan dezen wedstrijd één of meer keeren hebben meegeroeid. En nu bleek dat de leeftijdsgrens van die oud-race roeiers een flink stuk boven het gemiddelde lag. M.a.w. iets van een nadeeligen invloed is er zeker niet uit. deze statistiek gebleken. Naar mijn oordeel is de wedstrijdroeisport met haar lichaamsbeweging in de open lucht, in het licht en de zon voor een normalen jongen niet alleen gezond voor zijn lichaam, doch ook voor zijn geest. Deze sport is nog gebleven zooals zij altijd is geweest, manne lijk; voor verwijfde en verweekte naturen is hier geen plaats. Ik hoop. dat ik met deze regelen een steentje heb bijgedragen tot propaganda van. onze geliefde Nederlandsche sport. A. MARRES. DAMMEN. JAARVERGADERING NED. DAMBOND. De 24ste algemeene jaarvergadering van den Ned. Dambond zal dit jaar worden gehouden op Donderdag 30 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Utrecht. HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Zondagmiddag twee uur de beslissende wed strijd MH.C.Bloemendaal in het Sportpark te Heemstede. Bloemendaal behoeft slechts'gelijk te spelen om het eerste-klasse-schap te behouden; M.H.C. móét winnen, wil zij nog een kans hebben; want dan zou er nog een beslissings kamp gehouden worden. De stemming bij MH.C. is niet erg hoopvol; na den teleurstellenden wedstrijd tegen Am sterdam 2 is dat begrijpelijk. Maar het is al eenige malen in de competitie voorgekomen, dat M.H.C. na zoo'n wedstrijd in de volgende partij ineens flink uit den hoek kwam. En dat zou nu wel weer eens kunnen geschieden, zoodat Bloemendaal nog niet safe is. Bloemendaal 2 speelt op eigen terrein een de gradatie-wedstrijd tegen Amsterdam 3. De Bloemendaalsche teams zijn te wisselvallig gebleken om een voorspelling te kunnen doen. Hetzelfde geldt dan ook voor Bloemen daal 3, dat zijn degradatie-wedstrijd tegen BeFair 3 moet spelen. M.H.C. 4 speelt een promotie-wedstrijd tegen Amsterdam 4 Op de Musschen is het beter een voorspelling te wagen: wij houden het tenminste op de Haarlemsche vogels. DAMES-HOCKEY. NederlandEngeland. OP HET KENNEMER LYCEUM-TERREIN. Nadat de vorige week het Engelsche heerenelftal een wedstrijd in Holland ge speeld heeft, komt nu de Engelsche dames- ploeg a.s. Woensdag te Haarlem spelen tegen het Nederlandsch elftal. Voor onze stadge- nooten een mooie gelegenheid om met het fraaie spel der Britsche dames kennis te maken, vooral omdat de toegangsprijs ge ring is. De ploeg is reeds op het vasteland aange komen: ze speelt vanmiddag een wedstrijd tegen Duitschland, zoodat wij beter Maandag de kansen van ons nationale team bespreken kunnen, al zal er wel niemand zijn, die aan een nederlaag van de Hollandsche dames twijfelt. Vorig jaar heeft een Engelsch tour-elftal eenige wedstrijden in ons land gespeeld, waar van één te Haarlem. Het Haarlemsche elftal samengesteld uit zeven Bloemendaal- en vier Rood-Wit-speelsters. wist toen zoowaar een 11 gelijk spel te bevechten. In die partij demonstreerden de Engelschen een fraai spel: wie toen den wedstrijd gezien heeft, zal zeker ook nu de gelegenheid niet laten voorbijgaan. Het elftal dat nu hier komt is zeker sterker dan toenmaals het Miss-Pollard team, want deze Miss Pollard is de eenige die ook in de nationale ploeg werd opgenomen. Deze links binnen is geen onbekende op internationaal hockeygebied. want zij komt reeds sedert 1921 in vertegenwoordigende elftallen uit. De captaine, rechtback M. M. Knott begon haar internationale loopbaan in 1923 en de keepster E, M. Arnold in 1925. De overige speelsters zijn pas na 19300 begonnen met in het vertegenwoordigend elftal uit te ko men. Op deze reis naar Duitschland en Neder land ontbreken de uitstekende spil Burness en midvoor Ellis en waarschijnlijk zullen er nog twee invalsters meespelen. Dat is echter voor een Engelsch elftal niet zoo'n groot be zwaar, omdat steeds twee-en-twintig der beste speelsters in training zijn, zoodat men over sterke reserves beschikt. Behalve dat de gasten uitstekend kunnen hockeyen, zullen zij ook physiek wel goed in conditie zijn, want negen van de elf speelsters hebben de lichamelijke opvoeding als beroep. Daar voor leerlingen van middelbare scholen bij schriftelijke aanvrage de prijzen nog gereduceerd zijn. verwacht men Woens dagmiddag half drie een groote opkomst op het terrein van het Kennemer Lyceum, teneinde onze ploeg in den zwaren strijd aan te moedigen. WANDELSPORT. DE NÏJMEEGSCIIE MARSCIIEN. Op 5 Mei a.s. organiseert de Wandelclub „Robinson" te Nijmegen haar derden natio- nalen ééndaagschen afstandsmarsch. Deze rnarsch is voor iedereen vrij. Behalve de ge wone parcoursen over 30 en 40 K.M. is ook nu weer een adspiranten-concours ingelascht over 20 K M., voor jongelui tot 14 jaar. Een groote collectie prijzen heeft „Robin son" voor dezen marsch ter beschikking. Het secretariaat is gevestigd: Oude Molen weg 173, te Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11