UIT DE OMSTREKEN Het afscheid van de Schoolvoeding. ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLA D 15 IJMUIDEN Hulde aan de helpsters en helpers. Donderdagavond had in de school voor B. L. O. aan de Houtmanstraat het afscheid plaats tusschen ht comité schoolvoeding en de helpsters en helpers, die belangeloos een groot deel van het aan de voorbereiding van het voedsel verbonden werkzaamheden op zich hadden genomen. De voorzitter van het Comité, Wethouder Bosman nam het eerst het woord en heette de aanwezigen welkom. Hij noemde het een voorrecht, in de gelegenheid te zijn, de vrou wen en mannen, die enkele der vele onder deden van de schoolvoedingorganisatie n.l. het schillen der aardappelen, het schoonma ken van de groenten en het wasschen dei- vaten hadden verzorgd, toe te spreken en warmen dank te zeggen. Dat het werk geslaagd is is grootendeels aan uw arbeid te danken. Het comité hoopt, wanneer het weer een be roep op U moet doet, dat U met dezelfde liefde en volharding U zult willen geven voor dit groot stuk liefdewerk," aldus spreker. Hierna nam de heer Plu, penningmeester van het comité het woord. Hij meende, zon der de anderen te kort te willen doen. en kele namen te moeten noemen en wel Schong en Van de Vijver. Deze mannen hadden be halve het aardappelen schillen, des morgens zich verdienstelijk gemaakt met het verlee- nen van hulp aan de kooksters en zeer veel zwaar werk uit handen genomen. Verder ves tigde hij de aandacht op die personen, die, van het begin tot het ejnde aanwezig geweest zijn. „Vrouwen en mannen", aldus spieker, „men begint zoo vaak iets, maar scheidt er ook zoo spoedig mede uit. Men kan niet volhouden en daardoor komt er vaak van mooi opgezette plannen, niets terecht. U hebt volgehouden, daarvoor warme hulde en dank." Mej. Vijlbrief, secretaresse van het comité sloot zich volkomen bij de woorden van de voorgaande sprekers aan. Zij was dankbaar voor de prettige verhouding die tusschen de aanwezigen en haar bestaan had. Hoewel zij innig wenschte dat deze helpsters en heipers a.s. winter werk zouden hebben dus geen ge legenheid zich te geven voor de schoolvoeding, hoopte zij, dat wanneer ze vrij zouden zijn en de schoolvoeding weer noodig, zij zich dan weer bij haar zouden komen aanmelden en zich met dezelfde liefde zouden geven, voor dit bij uitstek sociale werk. Onder het genot van een kopje thee met gebak bleef men eenige uren gezellig bijeen. De mannen ontvingen allen een doosje siga ren en een pakje tabak, de vrouwen elk een schort. De penningmeester vestigde er echter nadrukkelijk de aandacht op, dat de onkosten niet oo rekening van de schoolvoeding kwa men. Na een slotwoord van den voorzitter gin gen allen voldaan en met het gevoel zich ge geven te hebben voor iets goeds, huiswaarts. Het was een mooie avond. BESOMMINGEN Trawlers: manden Rotterdam IJM 112 635 f 3670 Adelante IJM 19 295 f 2 Maria IJM 95 145 f 1600 Loggers: KW 33 f670: KW 44 f640: KW 42 f400; KW 75 f520; KW 58 f720; KW 102 f430; KW 64 f430. In de politieke branding. Plakken op andermans eigendom. Naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, heeft zij geconstateerd, dat op verschillende gemeente-eigendommen alhier voornamelijk op lantaarnpalen wederrech telijk miniatuur-verkiezingspropaganda met politieke leuzen der N.S.B. en van de R.-K. Staatspartij zijn geplakt. Zelfs de natuur heeft men niet weten te eerbiedigen, daar ook op de boomen langs de Julianakade plaksel met N.S.B.-leuzen is aangebracht. Te IJmuiden-Oost werden revolutionnaire leuzen door middel van menie op de straat aangebracht. Politie-onderzoek wordt ter zake opzettelijke beschadiging ingesteld. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ook op particuliere eigendommen herhaaldelijk ge plakt wordt, o.a. op de ramen Van ons bu reau in de Kennemerlaan. C. B. P. T. T. AFDEELING KENNEMERLAND. De af deeling Kennemerland van den Ge- tralen Bond van P.T.T. vergaderde dezer da gen onder voorzitterschap van den heer Ch. Ultzen ter afdoening van enkele afdeelings- zaken. Na lezing der notulen brachten de heeren B. Heimig en G. K. C. Schipper in hun func ties resp. als secretaris en penningmeester de jaarverslagen uit. waaruit bleek, dat de kas middelen der afdeeling een ruim batig saldo vermeldden. De agenda voor het in de maand Mei te Amsterdam te houden congres maakte een punt van uitvoerige bespreking uit. Uit de vergadering werden voorstellen ge daan om het vergaderingbezoek te stimulee- ren. De voorzitter meende dat het stichten van een amusementsvereeninging in den vorm van de bijna-overleden tooneelclub Lobebtos hiertoe belangrijk zou kunnen medewerken. De heer Heerdt zegde als oud-bestuurslid van Lobebtos toe krachtig pogingen in deze rich ting in het werk te willen stellen opdat een dergelijke vereeniging, die in het verleden aan zoovelen gezellige avonden bezorgd heeft, wederom tot stand zal kunnen komen. De oprichting van den nieuwen Bestuurders Bond Kennemerland, waar neutrale organisa ties zonder politiek of godsdienstig streven in vereenigd kynnen zijn, werd door den voor zitter, die namens de afdeeling zitting in het bestuur van den B.B.K. heeft, uiteengezet. Vereen, van Vrijz. Hervormden. Ds. Groenewegen over de Matthaeus-Passion. Voor de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den sprak ds. J. H. Groenewegen uit Arnhem over de Matthaeus-Passion van Johaim Seb. Bach. De spreker werd ingeleid door dr. H. Faber, die de vele aanwezigen hartelijk welkom heette. Bach's Matthaeus-Passion is een zoo rijk en veelzijdig werk, dat men het telkens van een andere zijde kan en moet benaderen om er op den duur de volle schoonheid van te ondergaan. De centrale figuur Jezus Christus is in het schema van deze gigantische compo sitie reeds dadelijk opvallend getypeerd, daar in de muzikale detailuitbeelding alle re citatieven begeleid worden door een toetsin strument (clavecymbel of orgel) doch de woorden van den Heiland worden begeleid door den warmen klank van het strijkorkest. Deze geniale vondst werd door Bach welis waar ontleend aan de opera, doch in haar psychologische toepassing is ze geheel nieuw en eigen. Door dit coloristisch effect is de centrale fi guur in een Rembrandtiek licht geplaatst en domineert zij alleen reeds hierdoor de bij figuren, die met het simpel timbre van haar begeleiding in een artistiek halfdonker zijn gehouden. Reeds dadelijk na het beginkoor, in het eer ste recitatief, leert men den detailstijl kennen waarmee de Jezus-figuur ge teekend is: warm van expressie en toch minitieus. tot in de kleinste onderdeelen, als een schilderij van een oud-Hollandsch realist. Spr. schetste daarna in korte trekken het episch verloop, door den grootmeester Bach ontleend aan den tekst van het Matthaeus- evangelie, hoofdstuk 25 en 26. De techniek der uitvoeringen is sinds Bach's tijd zoo geweldig veranderd, dat velen nog dikwijls vergeten, dat hij ze voor de Kerk schreef. Zijn stijl is die van de Italiaansche baroc, wijdsch, weelderig en een verwarrende hoeveelheid van indrukken, zoo dat sommige koren en soli doen herinneren aan de oude opera-stijl. De Matthaeus-Passion is zoo een verzame ling van stijlen die de veelzijdigheid van Bach's wezen weerspiegelen. Hij bouwde zijn werk op de koralen, die in wezen geestelijk volksliederen zijn. Het eigenaardige is nu, dat deze koralen geen van alle oorspronkelijke composities van Bach zijn. O.a. het beroemde ..O, Haupt voll Blut und Wunden", dat een lief. sentimenteel volksliedje, een minneliedje, in die dagen was. Nu worden bij de uitvoeringen de koralen door een koor met of zonder orkest gezongen, doch volgens spr. s overtuiging heeft Bach deze geschreven met de bedoeling, dat deze door de geheele gemeente worden medegezongen. Ornaat ze de hoogtepunten van de Passion en een stuk geloofsbelijdenis, geschreven voor de Kerk en de gemeente zijn. Bach is de groote architect, die gebonden aan een vasten vorm, vrij was in zijn stijl van het inwendige. Juist als in onzen tijd. Als een groote, die de oneindigheid van het Godsrijk heeft gezien, staat Bach tusschen de compo nisten onzer beschaving. Van Beethoven zeide eens van hem in een woordspeling: Bach ist kein Bach, sondern „Meer'' soil er'heiszen!" Ds. Groenewegen gaf hierna een historisch overzicht van de verschillende passies, welke aan die van Bach vooraf gegaan zijn, doch die niet in de schaduw kunnen staan van deze liturgische schepping voor de Kerk be doeld. Enin kleine bezetting gedacht! Dikwijls wordt het thans in het massale, het enorme, gezocht. Alles was eenvoudig van op zet en uitvoering; zulk een opzet wordt thans meermalen doodgedrukt door de moderne mas saliteit. De sfeer is trouwens geheel veran derd; duurbetaalde solisten, zware orkesten, etc. zijn volgens spr.'s meening zeker geen aan winst. Over dit monumentale werk, dat door de tijden heen als een levend monument van op rechte vroomheid en genialiteit schitteren zal, komt men nooit uitgesprogen, beter nog komt men nooit uitgehoord. Teneinde zijn gehoor beter van de grootheid en de verscheidenheid van Bach's meester werk te doordringen deed ds. Groenewegen eenige muzikale grepen uit de partituur en illustreerde deze op de piano. In Bach's tijd is de Passion 2 maal uitge voerd (met tusschenpooze van 8 jaar)daar na werd ze eerst 125 jaar later door Mendels sohn weer „ontdekt" in de eerste helft der 19e eeuw. Met groote aandacht hebben allen de voor dracht van ds. Groenewegen gevolgd. Dr. Fa ber sloot met een woord van dank aan den spreker. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Utrecht IJM. 73. Vangst: 15 manden schel- visch, 30 manden braadschelvisch, 50 manden gul en leng. 25 manden wijting, 80 manden roodbaars en paling, 25 manden rog, 25 man den hake, 175 manden makreel, 250 manden koolvisch. Totaal 675 manden. Alma IJM. 44. Totale vangst 170 manden, waaronder 300 stijks ijskabeljauw en 300 stuks stijve kabeljauw. Maria R. Ommering IJM. 7. Vangst: 80 manden schelvisch, 125 manden braadschel visch. 45 maiïden gyl en leng, 70 manden wij ting, 20 manden radio, 10 manden makreel, 15 manden varia, 50 manden koolvisch. Totaal: 415 manden, benevens 70 stuks stijve kabel jauw. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 13 APRIL. Tarbot per K.G. f 1,90—f 1,20 Griet per 50 K.G. f 36—f 20 Tongen per K.G. f 1,80f 1,15 Middelschol per 50 K.G. f 35 Zetschol per 50 K.G. f 38 Kleine schol per 50 K.G. f 32f 8 Schar per 50 K.G. f 10—f 5,20 Tongschar per 50 K.G. f 34—f 29 Rog per 20 stuks f 14 Vleet per stuk f 2,30 Kleine poon per 50 K.G. f 8,50f 4,40 Groote schelvisch per 50 K.G. f 12,50f 9 Middelschelvisch per 50 K.G. f 12—f 9 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 10—f 7 Groote gullen per 50 K.G. f 15f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 13 Wijting per 50 K.G. f 6,20—f 4,20 Heilbot per K.G. f 1—f 0.52 Leng per stuk f 1,30—f 0,52 Koolvisch per stuk f 1,15—10,10 VELSEN HERZIENING UITBREIDINGSPLAN' Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis het Raads besluit van 9 April 1935, no. 8, waarbij is be paald, dat een herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbe reid. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. J. Blaauw—de Vries, z., Zee weg 339, IJmuiden. T. Wouda—Dijkstra, z Velserduinweg 157, IJmuiden, G. van Dijk van Oene, d., Berkenstraat 31, IJmuiden, A. MinnebooBesse, d., Abeelenstraat 10, IJmui den. G. DekkerGlas, z., Casembrootzijstraat 10, IJmuiden. Overleden: H. J. Duijn, 22 j. ongeh. West laan 5, Santpoort. E. N. van der Pijl, 43 j. ongehuwd, Kanaalstraat 111, IJmuiden. Gehuwd: J. van Damme en A. A. Stobbe, Wijk aan Zeeërweg 107, IJmuiden, J. de Wit en M. Buis, Willemsbeekweg 56, IJmuiden. Ondertrouwd: J. P. Böhm en C. W. L. Schmidt, de Ruyterstraat 132, IJmuiden. G. Schaai- en A. Sanders, Tuindersstraat IJmuiden, J. P. G. Kleijnen en F. Koningstein, IJmuiderstraatweg 170, IJmuiden. C. Lang broek en W. L. Vlegels, Spilbergenstraat 11, IJmuiden. W. Grapendaal en G. Cozijnsen, Schulpweg 14, Velsen N. L. Koetsier en L. Noordzij, Alb. Cuypstraat 1. IJmuiden, J. B. Plooy en M. F. van Zantvliet, Rooswij kerlaan 86, Velsen N. DE POSTSPAARBANK IN MAART. Gedurende de maand Maart werden aan de verschillende kantoren in onze gemeente ingelegd en terugbetaald: Postkantoor IJmuiden: Ingelegd f 37508.54 Terug betaald 23384.63 Meer ingelegd dan terug betaald f 14123.91 Hulppostkantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd f 14390.83 Terug betaald 16607.67 Minder ingelegd dan terug betaald f 2216.84 Hulppostkantoor Velsen: Ingelegd f 7645.10 Terug betaald 7377.48 Meer ingelegd dan terug betaald f 267.62 Hulppostkantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 14293.15 Terug betaald 4523.03 Meer ingelegd dan terugbetaald f 9765.12 Hulopostkantoor Santpoort-Station Ingelegd f 8015.77 Terug betaald 11471.48 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3455.71 Hulppostkantoor Santpoort-dorp: Ingelegd f 14577.09 Terug betaald 10988.72 Meer ingelegd dan terug betaald f 3588.37 Het totaal der ingelegde gelden bedroeg derhalve f 96430.48. dat der uitbetalingen f 74358.01, zoodat het tegoed der spaarders de vorige maand toenam met f 22072.47. Opvallend is de steviger positie van de spaarders in IJmuiden en in Velsen-Noord. die hun spaarduitjes zagen toenemen met resp. f 14123.91 en f 9765.12 In Santpoort bleef de positie ongewijzigd daar Santpoort dorp inliep, wat Santpoort-station verloor. Zooals te verwachten was toonde het kan toor IJmuiden-Oost een teruggang. BEVERWIJK Propagandavergadering Vrijz.-Democratische Bond. Vrijdagavond hielden de afdeelingen Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin van den Vrijzinnig Democratischen Bond een propa- gandavergadering in het Kennemer Hotel. Spreker was Dr. van Leusen uit Velsen over het onderwerp „Verkiezing Provinciale Sta ten". Daar de voorzitter, de heer K. Steyn door ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen, opende de heer Melchers de bijeen komst met een woord van welkom aan de aan wezigen, waarna hij het woord aan Dr. van Leusen gaf. Het belang der verkiezing van Provinciale Staten, aldus spreker is vaak in twijfel ge trokken. Dat er nu tegenwoordig zooveel re clame voor gemaakt wordt, schrijft men dik wijls toe aan de Nationaal Socialistische Be weging, die de menschen uit den slaap ge schud heeft en tracht door het voorspiegelen van mooie beloften ze tot een politieken harts tocht op te zweepen. Dit is natuurlijk niet de reden, maar dat neemt niet weg dat men toch de Provinciale verkiezingen niet te laag mag schatten, daar juist door de Provinciale Staten verschillende groote bedrijven in ons land worden geleid, en ook de verzorging van krankzinnigen door hen wordt gesteund. Verder kunnen de Pro vinciale Staten een gedeelte der gelden aan wenden voor zieken- en zuigelingenzorg. Dit is toch zeker een groot arbeidsterrein, waar misschien geen politieke hartstocht wordt op gewekt, maar waar toch iedere Nederlander zich voor moet interesseeren. Van Anti-revolutionnaire zijde wordt be weerd, dat de Provinciale Staten zich niet met krankzinnigenzorg e.d. mogen bemoeien, maar dat dit van Godsdienstige richting moet uit gaan. Deze versnippering zal echter aldus spreker alleen dit gevolg hebben, dat het weer veel geld zal moeten kosten. Vervolgens behandelde spreker de eigenlijke oorzaak van het plotseling oplaaien van den politieken strijd. De Nationaal Socialistische Beweging be weert, dat zij daar de oorzaak van is. inder daad is de belangstelling sinds het ontstaan der N.S.B. verscherpt, en worden er weer ver kiezingsvergaderingen gehouden, waar poli tieke sensatie is, doch dit is volgens spreker niet de ware reden. Die schuilt veel eer hierin, dat het volk huivert tegenover de tegenwoor dige toestanden. Het stormt en brandt aan alle kanten en steeds meer moeilijkheden doen zich voor. En tengevolge van dien angst worden de menschen geprikkeld tot een grootere poli tieke belangstelling. Hierin schuilt ook de macht van de N.S.B. De moegestreden menschen laten zich gemak kelijk beïnvloeden door een partij, die hun mooie beloften voorspiegelt. Het zijn natuurlijk holle beloften, daar niemand het wereld gebeuren in handen heeft en dus ook het recht niet heeft voorspiegelingen te doen, maar hierin ligt toch het gevaar, dat de mentali teit van den mensch besmet wordt en hij zijn persoonlijkheid en individualiteit zal verliezen. Dit hebben wij ook in Duitschland gezien. De menschen hebben geen eigen meening meer en verliezen hun zelfstandigheid. Vroeger „schwarmden" zij met den Keizer, nu met den Führer. Een eigen opvatting is er niet meer men gaat met de menigte mee. Dit mag echter in ons land niet gebeuren. In de vroegere ge schiedenis zien wij hoe het volk schouder aan schouder de moeilijkheden wist te overwin nen. Zoo moet het nu ook gaan. Maar niet door een partij die zich met een nationaal tintje kleurt Niet met een partij die door een buitenlandsche sfeer de mogelijkheid tot leven al van te voren doodt, doch door een partij die een middenpartij is, die te midden van de branding kan blijven staan. Om op deze plaats zoo eindigde spreker te kunnen blijven staan moeten vele moeilijkheden overwonnen wor den. Daarom vraagt, neen eischt men: Strijd met ons mee om het heiligst bezit van den mensch te verdedigen. Na de pauze werden door enkele aanwezigen vragen gesteld, die door Dr. v. Leusen uitvoe rig werden behandeld, waarna de heer Mel chers Dr. v. Leusen namens de aanwezigen voor zijn gloedvolle rede dankte. Het nieuwe Badhuis. De aanbesteding. De bouw van een wijkgebouw met badhuis en conciërgewoning zal op Dinsdag 30 April door het bestuur van de afdeeling Beverwijk en Omstreken der N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" in het openbaar worden aanbe steed. Architect van den bouw is de heer H. J. W. Meyran, Zeeweg 19, Beverwijk. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. H. N. Bakker en J. C Eijking; J. Hoogland en A. Naaktgeboi'en. Geboren: d. van A. M. GeldermansNies ten: d. van A. C. Westerde Wit; d. van A Nijman—Bakkum; d. van E. Teeling—Vosse. Overleden: H. Haarmans, 63 j., gehuwd met Th. M. A. Scheepmaker, wonende alhier: A. Kune. 86 j.. geh. met G. Wiegman: H. Bur ger, 66 j.. wed van S van der Kolk. A H. de Graaf. 54 j„ gehuwd met G. F. W. Pfister. wed van J. Smit. MARKTBERICHTEN. Vereenigde veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. 12 April 1935. Spinazie per kist 751.55 Sla per kist 5585 Postelein per kl. kist 70 Andijvie per kist 6070 Wortelen per bos 2526 Rabarber per bos 1222 Raapstelen per bos 45 Radijs per bos 34 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 35 Prei per bos 515 Bloemkool le soort per stuk 2430 Bloemkool 2e soort per stuk 1216 Uien per K.G. 45 Witlof per K.G. 7—22 Wortelen per K.G. 12 Spruiten per K.G, 1516 Roode kool per stuk 1216 Gele kool per stuk 57 Aardbeien per stuk 24 Noteering van den 12en April 1935. Spinazie per kist f 1.10—f 1.70 Andijvie per kist f 0.40f 0.60 Raapstelen, 100 bos f 3 Radijs, 100 bos f 4 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen per K.G. f 0.2 1/2 Bieten per K.G. f 0.03 Komkommers per 100 f 5.50f 11 Aardappelen, klei per K.G. f 0.05f 0.08 ld. zand per K.G. f 0.09 Roode kool per 100 f 20f 28 Savoye kool per 100 f 3f 6 Bloemkool per 100 f 16f 20 Uien per Kilo f 0.06 Prei per bos f 0.08f 0.14 Sla per kist f 0.50f 1 Rabarber per 100 bos f 12f 16 Pieterselie per bos f 0.04 Selderie per bos f 0.06 Appelen per Kilo f 0.36f 0.40 Peren per Kilo f 0.18 Brusselsch lof per K.G. f 0.12f- 0.20 NIEUWE HUISNUMMERING IN DEN POLDER. In verband met het bouwen van verschil lende huizen in de Zuidwijkermeerpolder heeft het gemeentebestuur van Beverwijk be sloten tot een algemeene herziening van de huisnummering over te gaan. De navolgende wegen zullen van nieuwe nummers worden voorzien: a. de Kanaalweg loopende van de grens van de gemeente Assendelft langs het Noord zeekanaal en het fort Velsen tot de brug over de Ringsloot (café de Klomp), b. de Kagerweg loopende van de grens van de gemeente Assendelft dwars door de Zuid- wijkersmeerpolder langs de boerderijen van de heeren Brantjes en Schaap; c. de Noorderweg loopende van de grens van de gemeente Assendelft langs de boerde rijen van de heeren Poel en Hofland, tot de brug over de Ringsloot (café de Klomp). De huisnummering heeft plaats van het Oosten naar het Westen; de even nummers aan de linkerzijde van de wegen en de oneven nummers aan de rechterzijde van de wegen. De nieuwe huisnummering zal ingaan op 1 Mei 1935. De deze week benoemde commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 158 der gemeente wet, zal a.s. Maandag 15 April, des avonds te 8 uur haar eerste openbare vergadering hou den onder voorzitterschap van burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Installatie der commissie. 3. Benoeming van een secretaris der com missie. 4.Bespreking van de werkwijze der com missie. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de Donderdagavond in „Bellevue" gehouden onderlinge wedstrijden van de Beverwijksche Damclub luiden: A. Pekel—W. Spanjaard 1—1; K. Kikke—S. D. Hoogvorst (afgebr.); D. Kikke—J. A. Ous- soren 11; A. J. SnijdersC. Blokdijk 2—0: S. TroostH. Timmer 20; J. v. d. Berg C. Pekel 0—2. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Jong Holland snakt naar werk! In onze gemeente werd een Comité van Ac tie gevormd, dat zich speciaal wil bezighouden met de moreele zorg van de werklooze jeugd. Dit comité is een plaatselijke afdeeling van de Centrale voor Werkloozenzorg, gevestigd te Utrecht, die voor enkele jaren werd opgericht met de bedoeling aan christelijke groepen, die zich bezighouden met werkloozenzorg de noo- dige voorlichting en steun te geven. Bij de in richting van ontspanningslokalen, cursussen, werkkampen e. d. voor jeugdige werkloozen geeft de „Centrale" raad. Ook steunt zij finan cieel dit prachtige werk, in den vorm van sub sidies aan Christelijke groepen, die tot de op richting van werkkampen voor jeugdige werk loozen overgaan. De Centrale werkt stimuleerendzij spoort Christelijk Nederland aan tot groote activiteit bij de moreele verzorging van werkloozen. Daarnaast richt zij werkkampen in, waar on ze jonge menschen eenigen tijd kunnen wer ken. Teneinde dit werk op groote schaal te doen en den arbeid der christelijke Jeugd organisaties voor de werkkampen te steunen, wordt eind April een inzameling gehouden. Een halve ton is voor deze werkkampen noo dig. Het Comité dat hier ter plaatse als onderdeel van de Centrale is gevormd, bestaat uit de Heeren: L. Baas, voorz., J. v. Someren, pen- ningm.. P. v. Wijngaarden Jr., secr., die nadere inlichtingen kunnen geven. DE BADMEESTER VAN „ADRICHEM". Tot badmeester aan het zwembad „Adri- chem" is wederom benoemd de heer J. Renout te Haarlem. OPENBARE LES TUINBOUW EN PLANT KUNDE. Dinsdagavond zal in het Kennemer Hotel een openbare les worden gehouden van den cursus in bloembinden, die in den afgeloopen winter door de plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd gehouden. Aan de ld; zal tevens wor den verbonden een tentoonstelling van het gemaakte werk. aangevuld met een collectieve inzending van verscheidene leden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling stonden heden, Zaterdagmorgen, in to taal 881 werkloozen ingeschreven, waaronder 69 arbeiders, die in de werkverschaffing werk zaam zijn. De vorige week was het aantal 895. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 510 (vo rige week 512). Wijk aan Duin 256 (262) en Heemskerk 115 (121). ZANDVOORT COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. De C.P.H. belegt Maandagavond in gebouw Monopole een openbare vergadering waar als sprekers zullen optreden de heeren D. Wijn koop. lid van de Tweede Kamer en D. Noor dewier candidaat voor de Prov. Staten. Ver der zal een balletgroep haar medewerking verleen en. DRANKBESTRIJDING. Vrijdagavond hield de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een goed bezochte algemeene vergadering in de Oude Bewaarschool. De voorzitter, de heer A. Hofstra, sprak zijn leedwezen uit over het verlies, dat de af deeling door het a.s. vertrek van den heer de Bruin zou lijden. Spreker wenschte den heer De Bruin geluk met zijn promotie. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de gecombineerde vergadering, die gehouden werd door de N.C.G.O.V., de J.C.G Ó.B. en de N.V. ter bespreking van de Blauwe-week actie. De actie zal van Hemelvaartsdag tot Pink stermaandag door bovengenoemde drie ver- eenigingen gezamenlijk gevoerd worden. Besloten werd op Woensdag 5 Juni een ge combineerde vergadering te beleggen in „Ons Huis". Door mej. Waterdrinker werd nog voorge dragen: „Een angstavond" van S. Falkland. VRIJZ. DEM. BOND. Heden avond spreekt de heer J. L. A. Pfundt in gebouw Brugstraat over: „De vrij zinnig-democratische beginselen". RAADSVERKIEZINGEN. Als datum voor de verkiezing van de le den van den Raad is door Burgemeester en Wethouders vastgesteld Woensdag 19 Juni aanstaande. KINDERKOOR „ZAXGLUST". Daar het den heer Jacob Hamel door druk ke werkzaamheden niet meer mogelijk was de repetities van het kinderkoor „Zanglust" geregeld te leiden, heeft het bestuur in zijn plaats thans mejuffr. Jeanne Baciliek be noemd. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. De heer W. van Ameide, kantoorhouder der Posterijen te Nieuw-Vennep, wordt met in gang van 1 Juni belast met het beheer van het hulp post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Soesterberg. BONDSAVOND. De A.N.W.B, Toeristenbond voor Neder land, zal 18 April te Hoofddorp een bonds- avond organiseeren, bestaande in een expo sitie van kaarten, gidsen, reisboeken enz. m Voorts zal een lezing over het werk van den Bond gehouden, en een film vertoond wor den. POLDERVERKIEZING Bij de ten Polderhuize gehouden verkiezing van Hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder werden als zoodanig herbenoemd de heeren J. C. Gehrels te Vijfhuizen, Mr. J. Dee nik te Haarlem en Ir. M. L. A, van Loon le Steenbergen en benoemd in de plaats van den heer J. J. Tiele, die tot Heemraad werd gekozen de heer Baron van Hardenbroek te Bennebroek. LISSE AUTO IN DE SLOOT EN VERKOCHT.. Nabij de 3e Poellaan geraakte Vrijdag een auto in de sloot. De eigenaar wist op het droge te komen. Hij gaf zich niet de moeite om den wagen weer uit de sloot te krijgen, doch verkocht de ..drenkeling" in de positie waarin deze verkeerde.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 19