N.S.B. Ir. MUSSERT en Bracht de Schoonmaak Haarlem's Dagblad Belastingberen. Hei BeldHftiikste 52e 'Jaargang No. 15891 9 Verschijnt dagelijks, HeHalve öp Zon- eri Feestdagen Zaterdag 13 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.12TA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENKëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 April. H. B. S. en Gymnasium. Onlangs heeft de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde zich tot de regeering gewend met een vertoog, waarin zij aandrong op verbetering van het onderwijs in onze eigen taal. Prof. dr. Jan de Vries te Leiden had ons tevoren van dit plan op de hoogte gesteld. Er werd in deze rubriek instemming mee betuigd, en erop gewezen hoe noodzake lijk dergelijke actie is, waarbij ik de hoop uit sprak dat de Maatschappij van Letterkunde niet om een verzwaring van het leerprogram ma zou vragen. Inderdaad bleek zij die al lerminst te wenschen. En prof. de Vries schreef mij. dat men in de kringen van het Hooger Onderwijs als het voornaamste euvel van het voorbereidend Onderwijs juist de overlading beschouwt. Hetgeen voor mij aanleiding was. hem om een onderhoud over dit onderwerp te verzoe ken. Het is van groot belang wat men in universitaire kringen over deze zaak denkt. Er is in de laatste jaren veel over gesproken en geschreven, maar er is tot dusver weinig of niets in gedaan. Prof. de Vries bleek zeer krachtig over tuigd te zijn. dat er in gehandeld moet wor den. Hii bleek ook gaarne bereid er zijn mee- ning over te zeggen, want deze zaak moet z.l. niet tot gedachtenwisselingen in onder wijskringen beperkt blijven. „Het publiek moet er zich ten volle voor gaan interessee ren", zegt hij. ..uit het publiek moet de aan drang komen tot verbetering. Ik beschouw iden huidigen toestand als zeer slecht". Eu hij begon met mij uiteen te zetten, hoe niet alleen hij maar ook zijn collega's, en die bij alle faculteiten, ondervinden dat de tegenwoordige student onvoldoende voorbe reid is, hoe hij lijdt aan een teveel van slecht verwerkte kennis en aan een te weinig van denk- en oordeelskracht. Met krasse staaltjes toonde hii dit aan. Hij sprak mij van een student, die tentamen bij hem deed en op de vraag „welke volken spreken de Bultischo talen?", antwoordde „de Balkan-volken". Hij vertelde mij van studenten die de eenvou digste Latijnsche woorden, de eenvoudigste declinatie niet meer kenden. Zoowel ten aan zien van de H.B.S.- als van de Gymnasium opleiding bleek hij somber gestemd. „Het gymnasium gold vroeger meer als ontwikke lend cultuurinstituut naast de H.B.S., die vooral gold als inrichting om parate kennis •bij te brengen", zei hij, „maar dat verschil zie ik ook al niet meer sinds het gymnasium met de H.B.S. is gaan concurreereri". De tijd waarin wij trotsch op het onderwijs aan deze scholen waren en konden zijn is naar prof. de Vries' overtuiging voorbij. „Het rationalisme van de19e eeuw, dat vooral zich toelegde op kennis bijbrengen, is voor dezen tijd tekort geschoten. Het onder wijs moet gericht zijn op de ontwikkeling van den: geest, niet op het volproppen er van. Er wordt volgepropt, en moeilijk is dat systeem niet, want de kinderhersens zijn zoo goed tot dit soort opnemen geëigend en men kan er altijd wel weer meer induwen. Maar men leert ze niet combineeren, niet denken". Wat de leerlingen betreft, gelooft prof. de Vries niet aan nadeel van beteekenis, door sportbeoefening veroorzaakt. Die is er al zoo langdie was er dertig jaar geleden al in minstens dezelfde mate juist in de kringen, waaruit de latere studenten komen. Wel acht hij het milieu, waarin de leerlingen vex-kee- ren, van groote beteekenis. en is van oordeel dat zij teveel en te velerlei afleidingen heb ben om zich goed te kunnen conceixtreeren. Het zich werkelijk verdiepen in een ernstig cultui'eel onderwei'p.daartoe bestaat al bij heel weinigen neiging meer. Vervlakking door den invloed van radio en van allerlei pretjes noemde hij daarbij. Het vex-keerde denkbeeld, dat „aanschouwelijk onderwijs" zou beteekenen ..het vertoonen van plaatjes" critiseerde hij scherp. Iets aanschouwelijk maken wil zeggenhet in den geest van den leexding aanschouwelijk maken. En dat kan de wei'kelijk-begaafde leei'aar veel beter met zijn wooi-d. met zijn uiteenzetting. In het algemeen is hij van ooi'deel dat zoowel in het peil van de leerlingen als in dat van de leeraren achteruitgang is gekomen. En het laatste verwondert hem niet als hij de stu denten waarneemt, die straks leerai-en zullen zijn. Hij acht het een groot nadeel dat velen een dialect spreken waaiwan men rilt. Dat zij niet goed voorbereid zijn is al gezegd. Dat 80 pet. spoorstudenten zijn heeft het groote gebrek. dat zij de sfeer van het academie leven volstrekt niet leeren kennen en beleven. Ze reizen heen en weer om lesjes op te doen. en daar blijft het bij. Als een of andere coryphee in de universiteitsstad een voor dracht houdt, is de zaal voor driekwart leeg: de spoorstudeixten komen daarvoor niet nog eens terug. Prof. de Vries is er vroeger van overtuigd geweest dat de aan de hoogescho- len opgeleide leeraren beter waren dan de ex-onderwijzers hij twijfelt daar nu aan. Hij heeft zich xiooit erg warm kunnen maken voor paedagogiek, en gevonden dat de leex-aar met de roeping geboren moest zijn. Hij zou er nu vóór wezen dat de afgestudeerden, die geen aanstelling kunnen krijgen, allen eerst een stage van b.v. een jaar op een school doormaakten om eenig begrip te krijgen van de leerlingen en van de taak die hen wacht. Hij is pessimistisch geweest over het Dalton systeem maar voelt er nu in zooverre veel voor. dat het de leex-lingen ten minste leert, zelf te werken. En zelfs vraagt hij zich af of die oude tijd. waarin leeraren drie of vier vakken tegelijk doceex-den, niet te verkiezen was boven de huidige. De meeste leeraren denken nu alleen aan hun eigen vak en in teresseeren zich totaal niet voor het overige. Het middelbaar en het gymnasiaal onder wijs zijn geen van beide een geslotexi geheel, maar het bijbrengerx van separate kennis in een reeks separate vakken. En de hoeveelheid is zoo groot, dat soms op school vragen worden DINSDAG 16 APRIL SPREKEN Kameraad VAN DER WEIDE IN GEM. CONCERTGEBOUW Toegangskaarten 10 cent, werkloozen 5 cent, verkrijgbaar Kringhuis Spaarne 59 en 's avonds aan de zaal. (Adv. Ingez. Med.) gesteld die men op een academisch candi- daatsexamen pas te berde bx-engt. Prof. de Vries acht een totale reorganisatie vaxx het middelbaar en gymnasiaal onderwijs xxoodig. Hij stelt daarbij voorop dat de basis, de primaire kennis, grondig verworven moet worden en dat voor het overige ontwikkeling, zelf denkexx, zelf oordeelen, moetexx worden bijgebracht. Een Nedexiandsch kind kan even goed zijn geest ontwikkelexx als een ander, maar thans gebeurt dat niet. Er zijn Duitsche dienstmeisjes ixx ons land, die veel beter een bx-ief in hun eigen taal schrijven dan de meeste Hollandsche eind-examixxandi in de hunne. Er zal veel moeten gebeuren om dit alles te verbeteren. Heilige huisjes zullen erbij aan getast moeten worden. Leerprogramma's zul len gewijzigd en beperkt, de samenwerking tusschen de leeraren zal vex'groot moeten wor den. De geest bij het onderwijs zal dienen te veranderexi. Dat men zich bij verscheidene ixx- dustriëele ondernemixxgen xiiet eens meer be kommert om de vraag, of sollicitanten hun eindexamen wel gehaald hebbexi, is een ver oordeeling op zichzelf. Aldus, in hoofdtrekken, hetgeen prof. de Vries mij zeide. En te oordeelen naar de re sultaten, die wij ixi de practijk des levens zelf zoo vaak hebben kunnen waarnemen, moet er wel zeer veel waars in zijn betoog zijxx. Maar ik zal het hierbij niet laten en hoop ook de meeningexi van anderen uit onderwijs kringen zoowel als uit de maatschappij daar- buiteix, die de uitkomstexi krijgt te verwerken, te kunnexx mededeelexx. R. P. niet iets aan het licht, dat U eigenlijk nu weieens kunt op ruimen Doe het dan door het beproefde, eenvoudigste en goedkoopste middel. Een kleine De bloembollen. Wat nu reeds te zien is. Men schrijft ons uit Hillegom: Trots het voortdurende slechte weder ko men de bloembollen langzaam in bloei. Vooral de narcissen staan volop in bloei, afgewisseld door prachtige hyacintexivelden. Bij een tochtje dat wij door de streek maakten Za gen wij hier exx daar ook x-eeds exxkele en dub bele vroege tulpen te voorschijn komen, zoo dat eexx bezoek Zondag reeds de moeite waard gexioemd kan worden. Hier en daar zagexx wij reeds bezig met het koppen der narcissexi, zoodat voor liefhebbers van deze bloemen het geraden is een bezoek niet al te lang uit te te stellen. Door het ongunstige weder doet zich dit jaar het merkwaai-dige feit, voor dat met Pascherx zeer waarschijnlijk alles tegelijk in bloei is. V erspronckwegSchoter singel. Een vluchtheuvel geplaatst. Het verkeer op het kruispunt Verspronck- weg-Schotersingel is zeer belangrijk. Daarbij ligt dit kruispunt zeer ongunstig voor "t ver keer, dat komt van de Schotex-brug. Het is daarom terecht xxoodig geoordeeld, op dat kruispunt een vluchtheuvel te leggen, bij wijze van proef. Hierdoor wordt allereerst bex'eikt. dat ïxet rijvex'keer de bocht naar dexx Ver- spronckweg groot moet xxenxen, waai-om het noodig is de sxielheid te temperen, anders wordt kennis gemaakt, met den vluchtheuvel. Een verkeersobstakel, dat in het belang van de verkeex-sveiligheid noodzakelijk en nuttig is advertentie in Julianadag. Een lichtstoet. Voor de door het Centrum Comité vaxx de Vereeniging Koniixginnedag te organiseeren lichtstoet op dexx verjaardag van Prinses Juliana (des avoxxds 9 uur) bestaat gelegen, held tot opgave van deelneming door Jeugd- vereexxigixxgexx. Het ligt in de bedoeling de lichtstoet te houden als een xxatioxxale hulde aan ons Vor stenhuis door georganiseerde jeugdvexeeni- gingexx met huxx vaaxxdels exx vlaggen. De fakkels worden door het Centrum- Comité verstxekt. Adres voor schriftelijke opgave, vóór 20 April (waarixa later zal volgen gelegenheid tot mondelixxge gedachtewisseling) bij den heer Adr. Kurvers, Sxxxedestraat 13. BIJKANTOOR VAN HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 ondervindt een steeds groeiende belangstelling van de bewoners van Haarlem- Noord. Maakt U er reeds gebruik van voor Uw advertentieopgaven, Uw brieven op advertenties? SOENDAPLEIN 37 bij het eindpunt der tram. TELEFOON 12230 KAN DIT LIEFLIJK PLEKJE NIET TOT BETER LEIDEN? Eexx gezicht op de Borronxeïsche eilanden, ixx het Lago Maggiore. waaraan Stresa ligt, waar Doxxderdag de Italiaansch-Eixgelsch-Fraxxsche coxxferexxtie begon. Deze ets werd oxxs welwillend in bruikleen gegevexx door den heer Herman Heuff, te Heemstede, en zal in onze Tijdiixgzaal worden geëxposeerd. (Te Boedapest heeft een circus ondernemer zijn. belastingschuld voldaan door een zestal beren in betaling te geven.) Het gaat niet best in 't circusleven, Het paardenspel is uit den tijd. Zoover het nog niet is verdx-even, Voert het eexx hopeloozen strijd. 't Heeft zijn bijzoixdei-heid verloren, Heel 't leven is zijn concurrent, Om luid geschetter te gaaxx hooren, Hoeft nxexx ïxiet naar eexx circustent. Equilibristen, acrobaten. Ach, zijn we dat niet allemaal? Hoewel wij 't niet bewoxxdreix laten, Als kunst, in circustent of zaal. Wij kunnexx beter dan de paarden, Op oxxz' achterste beexxexx staan, August de Domme heeft geen waarde, Nxx er zooveel door 't leven gaan. Het circus heeft alleexx nog beren, Waarbij 'k nog ter verklaring zeg: Figuurlijk slechts te accepteeren, De letterlijke beer is weg. De circusleider ziet zijn dieren Gedwoxxgexx naar den fiscus gaaix. Zij zullen geen triomf meer viex-en En in zijn oogen blixxkt eexx traan. Hoewel hij nxag realiseeren, Hij is de een'ge mexxsch die leeft, Die ooit dexx fiscus belastiixgberexx Zelf op den hals geschoven heeft. P. GASUS. De Flora Feestweek. Uitslag etalagewedstrijd Kruisstraat- Kruisweg. De uitslag van de etalagewedstrijden der Kruisstraat-Kruisweg-Vereeniging is: 1. Firma Lippits, hoedenmagazijn, Kruis weg 72. 2 Nolf's Apotheek, Kruisstx-aat 26. 3 Van Baten, Haarl. Wijnhaxxdel, Kruisweg no. 15. 4, Heerexxmodemagazijix Sevilla, Kruisweg no. 68 b. 5 Firma Mul, Kruisstraat 25 met 5 J. Kui pers, Drogist, Kruisweg 35. De jury bestond uit de volgende heex-en: De Bois (voorzitter)H. Kuipex-s, J. Doesen, J. Ritsema exx Ant. Meyer allen te Haarlem. De Vrijdagavond der Flora Feestweek. Muzikale rondgang door Haarlem-Noord. Haarlem-Noord heeft Vrijdagavond ook zijn aandeel in de feestvreugde van deze week gekregeix en dank zij het fraaie weer kan het ook uitstekeixd geslaagd genoemd woi-den. Er waren twee muzikale rondgan- gexx vastgesteld, waarvoor twee muziekkorp- seix waren uitgenodigd, namelijk St. Caecilia .directeur J. P. Noonx, en het- Fanfai'ecorps Crescendo, directeur F. A. Dekker. Beide korpsen vertrokken te half acht. Caecilia wandelde langs Vergierdeweg. Nachtegaalstraat. Kanariestraat, Leeuwerik straat, kruising Rijksstraatweg, Eemstraat. Maasstraat, Rijksstraatweg, Van Nesstraat, Middenweg, Perseusstraat, Mercuriusst-raat, Marnixpleiix, Wilgenstraat, Meidoox-nplein, Acaciastraat, Altenastraat, Stuyvesantstraat, Pijnboonxstraat. Kastanjestraat, Eikenstraat. Schoterboschplein, waar deze stoet ontbonden werd. ..Crescendo" stelde zich op aan het Pre- toriaplein en marcheerde door Tugelastraat, Reitzstraat. Dr. Leydsstraat Atjehstraat, Soendastx-aat, Soendaplein. Floresstraat, Molukkenstraat. Zaanenstraat, Ixxdische- straat, Preangerstraat. Tinxorstraat, Spaarn- hovenplein. Van Nesstraat, Middenweg. Per seusstraat, Mercuriusstraat. Zaaneixlaaxx. Middenweg naar het Raadhuisplein. Hier werd de stoet oxxtbonden. Zooals te verwachten was. trokken beide korpsen in dit dicht bevolkte stadsgedeelte gx'oote belangstellixxg. Omstuwd door een vroolijke meixschexxmenigte en fantastisch doer fakkels verlicht, trokkexx de musici door de straten en bi-achten er veel vertier. Overal waar ze verschenexx liepen de huizexx leeg.. De bevolking van Haax-lem-Noord heeft deze muzikale attentie op hoogen prijs ge steld. Stresa-conferentie eindigt vandaag. Berlijn's sympathie met een non-agressie pact. Vervolg pag. 4. STRESA, 13 April. (Havas.) Bepaalde krin gen der conferexxtie beschouwexx het initiatief vaxx Duitschlaxxd als eexx bewijs van mixxder onverzoexxlijke bedoelingen exx van dexx wensch opixieuw met de axxdere mogexxdheden samen te werken, doch over het algemeexx is mexx van opinie, dat het gebaar vaxx Duitschland geen feitelijke waarde heeft, daar de onderteeke- ning van een pact van non-agressie slechts eexx vernieuwing zal beteekenen van de vroeger aangegane verplichtingen, o.a. met het Kel- logg-pact, en dat alleexx een pact vaxx weder zij dschen bijstand practische waarde zou hebbexx. De Britsche regeering zou zich trouwens op Duitschland is bereid tot een Oostelijk non agressiepact toe te treden. Dag. 4 Bij een vliegtuigongeluk nabij Praag zijn vier inzittenden om het leven gekomen. pag. 4 De Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft weer een adres aan minister Marchant gericht. pag. 3 De hongerstaking te Amsterdam reeds ge ëindigd. pag. 3 Het conflict in de sigarenindustrie wordt drei gender. pag. 3 Doodelijk ongeluk te Heiloo. pag. 3 Een interview met den directeur van de Stads bibliotheek en Leeszaal. pag. 6 De ontvangst der internationale jury op de derde tentoonstelling op Flora. pag. 5 De bekroningen op Flora. pag. 3 Een plan voor Bloemendaal aan Zee. pag- 2 Bekende Haarlemmers: de heer J. H. de Bois. pag. 3 Mr. Nadenker: Onze wekelijksche puzzle- rubriek. pag. 5 Bioscopen. pag. 17. De avonturen van Prof. Nimbus. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.. H. B. S. en Gymnasium. pag. I' Van onzen Berlijnschen correspondent: Bis- marck's oordeel over Stresa. pag. 4 Van onzen Parijschen coiTespondent: De Pa- rijscne „Season". pag. 4 Financieele kx'oniek: Verbeterde positie der Java-suiker. pag. 12 J. H. de Bois: Hollandsche Decldhouwkunst in Amsterdam's gemeentemuseum. pag. 17 Henry A. Th. Lesturgcon: Lode wijk de Zeven tiende. pag. 13 De Engelsclie windtunnel voor luchtvaart kundig onderzoek. pag. 13 Haarlem's vei'leden en heden. Bijzonderheden over den groei. pag. 14 K. de Jong: Muzikale wijdingsavond in de Doopsgezinde Kerk. pag. 17 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 17. Tjebbo Franken: De bloembollen, een roman van geuren en kleuren. pag. 6 A. Meilink: De bloem van den dag. pag. 6 A. Marres: Race-Roeien. pag. 11 Jules Kammeijer: Blijft fit. pag. 13 de hoogte stellen van de preciese bedoelingen van Duitschlaxxd zonder evenwel resultaat hier vaxx te verwachten. Laval zou zich op den vastgestelden datum naar Moskou begeven onx het Fx-ansch-Rus sisch accoord te onderteekenen waarvan de grondslagen door Laval en Litwinof te Genève definitief zullen wordexx vastgesteld, De conferentie zal worden besloten met de bestudeei-ing van het luchtpact o.a. van den vornx van den wederzij dschen steun in de lxicht door Italië en Exxgelaxxd. Het is derhalve zeker, dat de conferentie hedexx zal worden beëindigd. In de late avonduren verluidde van Italiaan sche zijde, dat Zatex-dag ook het plan eener latere, uitgebreidere conferexxtie door de aan de coxxferexxtie te Stresa deelnemende mogexxd- hedeix zal worden besproken. STRESA, 13 April (Reuter). De mede- deeling vaxx Simon, dat Duitschland tot oxx- derteekening van non-agressiepacten bereid is, wordt door de Engelsche bladen op op vallende wijze vermeld. De meeste bladen achten deze Duitsche bereidheid buitenge woon belaixgrijk en van de grootste beteeke- xxis voor de ver-betering van de atmosfeer. De speciale correspondent van de Daily Mail te Stresa schrijft dat het Duitsche ant woord op de vraag vaxx Simon het belang rijkste resultaat is, dat de conferentie tot nog toe heeft gehad. Ook de diplomatieke medewerker van de oppisitioneele Daily Herald schrijft, dat de mededeeling van Duitschland een groote vooruitgang is. Zij schijnt opnieuw de deur te openen tot een algemeene regeling op den grondslag van het Londensche conxmuixiqué van 3 Februari. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph is daartegenover van nxeening. dat het Duitsche antwoord geen groote positieve vooruitgang beteekent. Het oordeel der Fransehe pers. PARIJS, 13 April (Reuter*. Het Journal en verschillende andere balden zien in de mededeeling inzake de houding van Duitsch laxxd slechts een xxieuwe maixoeuvx-e, aange zien Duitschland het denkbeeld van non agressiepacten op zichzelf nooit heeft afge wezen. De Figaro spreekt daarentegen van een merkbare opheldering van den toestand in Oost_Europa. De nieuwe houding van Duitsch land kan de organisaties van de Europeesche veiligheid vergemakkelijken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1