DE BILT DeAnti-RevolutionairePartij Kiest Mr. A.Bruch W. Kuipers Zn. Opticiens LIJST ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 V erkiezingsvergadering R.-K. Kiesvereeniging. De heeren De Waart, Ilooy en Rohling spreken. Vrijdagavond was door de R.K. Kiesvereeni ging in het gebouw der St. Jozephsgezellen een propaganda vergadering belegd, ter inleiding van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Als Sprekers traden op de heeren Paul de Waart, Th. G. C. Hooy lid vart de Prov. Staten en F. Rohling. De voorzitter Dr. Th. Th. Koot, opende de vergadering en gaf het woord aan den heer Hooy. Het is in den laatsten tijd een opvallend verschijnsel, zeide deze, dat men de verkiezing voor de Prov. Staten van weinig belang acht. Daar zijn redenen voor. De Provinciale politiek spreekt niet dagelijks direct tot het publiek, en vooral niet tot de ste delingen. Hun bevoegdheid is bovendien be perkt. Wat is de taak van de Prov. Staten? De zorg voor de zeeweringen, de wateren er polderschappen. Een van de belangrijkste dee len van hun taak was vroeger reeds en i, thans nog de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. Spr. behandelde de wijze waarop deze ver kiezing geschiedt en gaf een overzicht van de politieke verdeeling in de Staten. Het is een noodzakelijkheid dat men alle kracht inspant om nog meer R.K. leden in de Staten te krijgen. Spr. lichtte vervolgens het feit toe. dat de verkiezing veel belangrijker is dan twintig jaar geleden. Immers de provir.- cie heeft in de laatste jaren eigen electrici- teits- en waterbedrijven, drie groote zieken huizen. een nieuw wegennet en een kanalen- plan gekregen. Van elk dezer nieuwe bedrijven en instellin gen ging spr. het belang na. De wijze van ex ploitatie door de provincie geeft het voordeel dat bij deze exploitatie door levering van stroom tegen kostprijs geen indirecte belas ting geheven wordt door het maken van winst. Voornamelijk voor het platteland hebben de electriciteits- en waterbedrijven groot be lang. Sommige steden, zooals Haarlem hadden zelf reeds dergelijke bedrijven. De tarieven van het provinciaal waterlei dingbedrijf zijn bovendien zoodanig, dat zij gemakkelijk kunnen concurreeren met die der stedelijke bedrijven. De instelling van de pro vinciale ziekenhuizen vertegenwoordigt even eens een groot belang. De drie ziekenhuizen bieden verplegingsmogelijkheid voor 2800 pa- tienten. Het nieuwe wegennet, dat een uitbreiding van 600 K.M. omvat, is een groote vooruitgang. Voor de helft is dit plan uitgevoerd of in voor bereiding. Thans is aan de uitwerking van het plan ongeveer 20 millioen gulden besteed: voor circa 15 millioen is deze uitgave door de gewone provinciale inkomsten gedekt. Het kanalenplan voorziet in de vraag naar gerieflijker waterverbinding. De Prov. Staten zijn dus een overheidsor gaan dat zeer belangrijk is. Het egaliseeringsfonds heeft het mogelijk gemaakt zelfs in de slechte jaren zonder groote belastingverhooging de verschillende werken uit te voeren. Spr. schetste den staat van de financiën dei- provincie. De Katholieke fractie heeft op de ontwikkeling der provincie grooten invloed uitgeoefend, evenals op de sociale politiek. De verkiezing voor de Staten is dus van groot belang. Spr. hoopte dat het aantal Ka tholieke leden zou worden uitgebreid. Vervolgens sprak de heer Rohling. Deze be gon zijn rede met een denkbeeldige toespraak op een N. S. B.-vergadering, waarin hij ver schillende der stellingen van genoemde bewe ging bestreed. „Onze partij", zeide spr. vervolgens, is een machtiger partij, zij wordt niet geleid door een totalisator. Daarom willen wij Katholieken niet dat de persoonlijkheid wordt opgeofferd aan den Staat, integendeel. Zij wil de natuur lijke en redelijke vrijheid van de persoonlijk heid waarborgen". De Katholieken moeten hun eenheid bewa ren, doch dit hoeft niet uitgeschreeuwd te worden aangezien het natuurlijk is. Deze eenheid is de groote kracht. Daarom is het verwonderlijk dat Katholieken naar de N. S. B. overloopen. Zij hebben er niets te vinden, zullen er slechts verliezen. De Katholieke Partij bouwt aan een nieuwe orde, waai- meer recht en liefde zal zijn en waar een betere ordening in het economische leven zal komen. Wanneer de Katholieken blijven helpen zal deze orde bereikt worden. Maar voor dit doel is het noodig dat zij hun stem zullen uitbren gen bij de verkiezingen. Spr. drong er bij de jongeren op aan, zich bij dit streven aan te sluiten bij de ouderen. Het is voor de Katholieken niet alleen een plicht, doch ook een eeretaak hun stuwkracht te geven aan de propaganda en de versterking der Staatspartij. Sprak eindigde met te zeggen „Zijn de N. S. B.-ers propagandisten, dan wij ook. maar wij meer dan zij." Hierna sprak de heer Paul de Waart. Deze zeide, dat, nu verschillende politieke groepen hun politiek voeren op voorbeeld van het bui tenland, het leerzaam kon zijn na te gaan wat daar bereikt is. Na 1918 kwam in eenige landen van Europa het communisme op, het socialisme had zijn invloed. Ook kwam tijdens den oorlog in Italië op het fascisme onder leiding van Mussolini. Spr. behandelde verschillende gebeurtenihssen in Italië tijdens de opkomst van het fascisme, dat hij liefdeloosheid verweet, en tijdens het aan-de-macht-komen van Mussolini. In Italië heben de Katholieken hun taak niet begrepen en de vrijheid is verdwenen. In Spanje heeft men ook geprobeerd het fas cisme in te voeren. Daarna hadden daar socia lisme en communisme de macht. Eindelijk komt er nu de Katholieke actie op, doch door gebrek aan actie is de werkelijkheid minder gunstig, evenals in Mexico. In Frankrijk heeft de Action Frangaise een tijd lang zonder tegenstand der Katholieken zijn slechten invloed uitgeoefend. Engeland's Katholieken hebben nog steeds minder rechten. Duitschland zag na den verloren oorlog een kleine fascistische en anti-semitische groep opkomen, die groeide en onderdrukte 15 mil lioen stemgerechtigde Katholieken hebben te gen dit opkomend gevaar geen voldoende maatregelen genomen en slechts gedacht aan hun eigen stoffelijk belang. „Laat ons ons spiegelen aan Duitschland", zei spr. Aan de hand van propaganda-materiaal be streed spr. tenslotte de N. S. B en eindigde met de opwekking a.s. Woensdag de belangen der R. K. Staatspartij te verdedigen. De voorzitter sloot de bijeenkomst. PERSONALIA. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Afdeeling Bouwkunde: J. H. Bouwman, als gemeente-architect van TJLst, M. W. de Haas, bouwkundig teekenaar bij het arch. bur. Dick Greinen, Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. Helder, als leerling teekenaar bij de Gem. Werken, te Apeldoorn: L. J. Lambers. als opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstata van Noordholland": J. W. Lijessen als opzichter bij den Provincialen Water staat. Afdeeling Werktuigbouwkunde: D. van Bellen, bij de firma Elsser en Co.. Apparaten fabriek, N. Crama, bij de firma Smit te Leiden, J. Hessling bij de Ver. Ned. Papierfabrieken van Gelder Zonen. Velsen: J. P. J. Hollants bij de Schelde-afdeeling Vliegtuigbouw van Pander; A. Nugteren, als assistent-bedrijfsleider bij de Du Croo en Brauns, te Amsterdam. W. J. Sijgers, als op zichter bij het G. E. B.. te Rotterdam. W. Wisman, in het bouwbedrijf te Haarlem. Afdeeling Electrotechniek: N. Vermaak bij den Technischen Dienst van de N.C.R.V.. A. H. Vreulink, laborant bij de N.V. Eerste Ned. Röntgen Apparatenfabriek te Delft. VEREEXIGING HAERLEM. Het bestuur der Vereeniging Haerlem heeft leden met dames uitgenoodigd voor een kunstbeschouwing, welke de heer H. van Borssum Buisman, conservator der kunst verzameling van Teyler's Stichting zich voor stelt te houden einde April in het Vereni gingsgebouw „De Hoofdwacht". Als onderwerp werd gekozen: Adriaen van Ostade en en kelen zijner leerlingen". Na een korte inleiding zullen een aantal etsen en teekeningen uit deze verzameling circuleeren HOLLANDSCHE MAR GAR INE FABRIEKEN De winst van de Hollandsche Vereeniging tot exploitatie van margarinefabrieken ..Ho- vema" bedraagt over 1934 f 2.794.135 (v. j. f 2.721.525) voorgesteld wordt het dividend van 7 1/2 tot 8 pet. te verhoogen. NIEUWE MODELLEN COSTUMES JAPONNEN MANTELS Wij hebben in zwarte Mantels ook zeer groote maten voorradig WEILL ZOON BARTEL JORISSTRAAT meldt: (Adv. Ingez. Med.) MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. De 3e uitvoering door Leeraren (essen) der Toonkunst-Muziekschool zal plaats hebben Maandagavond 15 April in het Schoolgebouw, Nieuwe Gracht 41. Aan deze uitvoering zullen medewerken me juffrouw Korteweg, piano, de heeren De Clerck, viool; De Wilde, cello en Adam, clarinet. Het programma bevat werken van Bach. Reger en Brahms. JEUGDIGE RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN Door de politie in Velsen is aangehouden de 13-jarige W. verdacht van rijwieldiefstallen te Haarlem gepleegd. De man is naar Haarlem overgebracht. Later zijn op verzoek van de Haarlemsche politie te Velsen ook nog aangehouden de 17- jarige W. en de 15-jarige B., die eveneens te Haarlem in bewaring zijn gesteld. Het drietal heeft bekend, te dezer stede zich aan verschillende rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Enkele rijwielen zijn te IJmuiden in besla; genomen. VRIJHEIDSBOND EN N. S. B. Op de vergadering van de liberale Staats partij. den Vrijheidsbond, deelde de voorzit ter mede, dat de N. S. B. een debat met den Vrijheidsbond heeft geweigerd maar dat nu toch op 29 April a.s. een vergadering zal wor den gehouden, waar de verhouding zal bespro ken worden tusschen de Liberale Staatspartij en de N. S. B. Op uitnoodiging van Bloemendaal's Week blad hield de architect Auke Komter Vrijdag avond een causerie met lichtbeelden over een door hem ontworpen plan voor Bloemendaal aan Zee. Mr. P. Tideman sprak een inleidend woord en deelde mede, dat de burgemeester op het laatste oogenblik verhinderd was. Dr. J. Th. Bornwater, enkele raadsleden, in genieurs en architecten woonden de vergade ring bij. Mr. Tideman wees er op, dat de bijeenkomst geen politiek karakter droeg, maar enkel een vraagstuk ter sprake bracht dat allen raakt n.l., hoe kan het eind van den Zeeweg zoo danig worden benut, dat de mensch daar ge not van trekt, terwijl toch de natuur niet wordt aangetast, met andere woorden om harmonie te scheppen tusschen mensch en natuur, een harmonie, die in wezen altijd aanwezig moet zijn. Om die harmonie, tot verwezenlijking te brengen, aldus de heer Komter, moeten wij de beide factoren mensch en natuur bestudeeren. Hij schetste de gangbare theorie over het ont staan der duinen. Achter de duinen, beschut, heeft eeuwen lang de visschersbevolking gewoond, tamelijk geïsoleerd met zandwegen als verbinding naar het binnenland. Ongeveer 75 jaren geleden begon de stads- mensch, die altijd vreemd tegenover de natuur had gestaan, te begrijpen, dat de zee een bron van gezondheid was. De visschersbevolking greep graag deze nieuwe bron van inkomsten aan. Maar de stadsmenschen wilden de zee zien en zoo ontstond langzamerhand de strand- boulevard met de lintbebouwing. Was de ontwikkelingsmogelijkheid gunstig, dan verliep deze ontwikkeling vrij snel en het visschersdorp werd badplaats. Soms trachtte men te bereiken, dat de bou levard achter het hotel werd geleid (Groot Badhuis te Zandvoort). Aan de Belgische kust groeiden de boule vards aaneen en het duinlandschap werd afgesloten door steenmassa's. Een plan voor Bloemendaal aan Zee. Lezing van den ontwerper architect Auke Komter. In de 20e eeuw kwamen in economischen zin groote veranderingen. De arbeidersbevol king eischt haar deel op van haar vrijen tijd. Door valutaquaesties enz. gaat het hotelbezoek achteruit. Gevolg; leege hotels en volle ten tenkampen. Spr. beschouwde daarna het duingebied en het achterland. Holland wordt angstwekkend vol. Men zie slechts naar de vele verkavelde buitenplaatsen. Daarom is het de taak van de Overheid om landschap te beschermen en de verkaveling ter hand te nemen. Het duingebied dient men te beschouwen als als ontspannhigsgebied, het moet met de uiterste economie gebruikt worden. Wat den Zeeweg betreft, zal elk project bij den huidigen toestand stranden op de moei lijkheid, dat 500 M. ten Zuiden van de uitmon ding de gemeente Zandvoort begint. Voor elke kern, die men zich denkt zal het noodig zijn het laatste gedeelte van den Zee weg naar het Noorden te verleggen. Hadden de eerste plaatjes die spreker ver toonde betrekking op den huidigen toestand en vroegere situaties hier en elders, de daarop volgende beelden waren réproducties van een maquette, ontworpen door den heer Komter en het resultaat van jaren studie en voorbe reiding. Het heele project, rekening hopdende met klimaat en aantal en soort der bezoekers, met uitsluiting van hotels omvat een casino, café's en theehuis, badhuis, zonnebaden, zomerhuis jes, zwemvijver, openluchttheater, sportvel den wandelpaden, toegangswegen parkeer terreinen, verhoogde boulevard enz. Na de voordracht gaf spr. bij de maquette nog toelichtingen en beantwoordde verschil lende vragen. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 744.0 m.M. te Stockholm. en voorspelt: Matigen tot zwakken Noordelijken tot Wes telijken wind. Meest half bewolkt, mogelijk lichte hagel- of regenbuitjes. Kans op nachtvorst. Weinig verandering in temperatuur overdag. Uit het Buitenland Koude met helder weer verwacht. De minima van den rduk #,e gisterenmor gen in West-Frankrijk lagen trokken in den nacht naar het Oosten weg, gevolgd door sterke stijgingen van den barometer. Er vormde zich een langgerekte Noord-Zuid ver- loopende rug van hoogen druk achter de stationaire depressie over Scandinavië, en de Baltische staten, waardoor de polaire stroo ming die gisteren over geheel West-Europa tot stand aanhoudt. Ver in het Westen ligt op den Oceaan een stationaire depressie met minima Oost en West van de Azoren. De koude hooge druk boven Groenland blijft onveranderd Op IJsland en evenzoo in de Schotsche hooglanden komt nog matige vorst voor. In geheel Europa is de temperatuur gedaald, het meest in Oost- en Zuid-Frankrijk. Langs de baan van het minimum viel veel regen, waar van een deel viel in Limburg Het is te voorzien dat de polaire koude met helder weer en kans op kleine hagel- buitjes zal aanhouden. Strijdt voor Gezag en Vrijheid LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN OUD-WETHOUDER VAN ONDERWIJS Barometer 672 m.M. 753 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van- FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 13 April: Hoogste gisteren 53 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 10 uur 51 F. Zijlstraat 97 Haarlem Leveranciers Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 April. Getrouwd 12 April: J. J. Severijnse en M. H. Bluming;- r Bevallen 10,Aprilt, J. Jv v. Maurik^K,alf,: d.; 11 Maart: H. J.'Vernouc—Gröss, d.;/CL- Ger ritsenKreikamp, d.; A. A. ZuurendonkBos- velt, d.; J. M. SweekhorstMathot, d.; E. M. Ophemde Graaf f, d.; J. G. Smits—Duncker, d.; 12 April: M. A. A. v. d. VeldtWesterho ven, d.; H. J. v. Veldhuijsenv. Rooden, z.; Overleden 10 April: C. E. Erdtsieckv. d Steeg, 72 j., Schoterweg; 11 April: W. N. G. C. Teeuwen, 75 .j, Vooruitgangstraat; A. A. Cra- /aerStiphout, 86 j., Brouwersstraat; B. ter WeerKoellenbach, 51 j., v. d. Vinnestraat. HANS GRUYS VOOR „KUNST AAN HET VOLK". Men schrijft ons: A s. Woensdagavond zal voor de Vereeniging .Kunst aan het Volk" in den Stadsschouwburg optreden een zeer intelligente, zeer talent volle kunstenares, die haar van nature niet rijke of groote stem volmaakt exploiteert: die het soort liederen gevonden heeft, waarin zij alles wat haar orgaan kan, doet harmonieeren met de bijkans ongelimiteerde possibiliteiten van haar voordracht, Hans Gruys. De jeug dige artiste behoort tot de zangeressen, wier daadwerkelijke belangstelling voor de muziek verder gaat dan het plichtmatig instudeeren van het benoodigd repertoire. „Ik ben van hui:, uit violiste", vertelt Hans Gruys ons, „en werd door André Spoor opgeleid. In Breda, waar ik geboren ben, gaf ik als violiste mijn eerste re cital. Ik speelde mijn lievelingsstukken. Maar nadat ik enkele malen onder karren en auto's was terecht gekomen, besloot ik het lot niet verder te tarten, dat het op mijn vingers voorzien had, en werd ik zangeres. Mevrouw Dresden leidde mij aanvankelijk op, later werd ik leerlinge van Van Kempen, uit Haarlem. Welk een paedagoogOnge looflijk goed," betuigt Hans Gruys enthousiast. Er zullen liederen gezongen worden o.a van Alphons Diepenbrock, Hendrik Andriessen, Debussy,- enz. HILLECOM VRIJHEIDSBOND. Vrijdagavond werd in het Nutgebouw door de gezamenlijke afdeelingen Hillegom, Lisse en Sassenheim van den Vrijheidsbond een vergadering belegd die zeer goed bezocht was. In plaats van het Kamerlid Mr. G. A. Boon kwam als eerste spreker Mr. Rutgers uit Den Haag, die denzelfden avond op een later uur (Adv. Ingez. Med.) ook te Haarlem als spreker optrad. De tweede spreker, Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen uit Gouda, behandelde de taak van de Prov. Staten en die van Ged. Staten in het bijzonder de controle op de gemeen te-finan- ciën. Deze is in vorige jaren zeer slap geweest, vandaar de groote financieele misère van vele gemeenten. Vervolgens besprak hij de algemeene poli tiek en stond zeer lang stil bij de ordenings gedachte der Chr.-Hist. partij. Met tal van voorbeelden toonde hij aan dat de ordening van vele bedrijven lijdt tot verstarring en groote jeugdwerkloosheid. Hij bracht hulde aan de krachtige monetaire politiek van mi nister Colijn; al is hij het met hem lang niet altijd eens. Waar op het openbaar onderwijs zeer sterk is bezuinigt becritiseert hij scherp de rede van Jhr. de Geer op het congres der Chr. Hist, partij om voor het bijzonder on derwijs waakzaam te zijn. Met vreugde constateert hij dat het libera lisme groeiende is, want juist door al deze verordeningen en beperkingen komt men tot het besef wat vrijheid is en vrij heidszin is toch nog altijd een inhaerent deel van het Nederlandsche volk. BENOEMING ONDERWIJZER. Aan de St.-Josephschool is tot onderwijzer benoemd in de vacature-Swagemakers de heer J. Kakebeeke te Oostburg. VERKEERSONGEVALLEN. Een motorrijder uit Haarlem botste tegen een verkeerspaal der tram bij de Van Tets- straat. De motor werd zeer ernstig beschadigd, de berijder werd na door de E.H.B.O. verbon den te zijn per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Een automobiel reed tegen een verkeers paal-. bij Patrimonium en torpedeerde daar na een.groot verkiezingsbord dat geheel uit den grond werd gerukt. De. auto werd zwaar beschadigd; persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. BLOEMENDAAL OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL. Op Maandag 15 April wordt een ouderavond gehouden op de Openbare school voor U.L.O. (A. en B.) aan den Vijverweg. Dr. M. de Jong zal een causerie houden over de nieuwe spelling, waarna vragen kun nen worden gesteld. Na afloop van de voordracht hebben de ouders gelegenheid met het onderwijzend personeel te spreken over de vorderingen der leerlingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een hondenket ting; R. v. d. Pol, Brederodeweg 13, Bloemen daal, een paar kinderhandschoenen; Scholts, Leyweg L No. 4, Vogelenzang, een hond (spa niel); W. J. Koelemij, Zandvoortschelaan 159, Heemstede, een rubberlaars; Siezenga, Zand- voorterweg 151, Aerdenhout, een rijwielbelas- tingmerk; N. Roozen, Zijlweg 176, Haarlem, een jongensregenjas; Ravenhorst, Boschlaan. "9, Bloemendaal, een taschje met inhoud; Tullenaar, Zijlweg 10, Overveen, een plombeer tang; H. Kuling, Noordertuindorplaan 23, Haarlem, een gebreide alpinomutsje; C. Ple vier, Middentuindorplaan 14, Haarlem, een R. K. kerkboekje; J. Korstjens, Prins Hendrik laan 120, Overveen, een statief; aan den po litiepost te Aerdenhout, een springtouw, een klut; aan het bureau van politie Overveen, een dameshandschoen; een rijwielbelasting- merk; een huissleutel; een Yale sleutel; A. Bakker, Leidschevaart 76, Vogelenzang', een handschoen. BLOEMENDAALSCH CHRISTELIJK GEMENGD KOOR. Donderdagavond 18 April hoopt dit koor een uitvoering te geven in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan waar uitgevoerd zal worden: .Stabat Mater" van Astorga. „Die sieben Worte Jesu Christ! am Kreuz" van Schutz Als solisten zullen optreden: Helene Ludolph -Geysen, sopraan, Annie Hermes, alt, Willem Schansma, tenor, Jac Lagas, bas, Riek van der Velden, orgel (begeleiding).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2