M U EISCHT DE BESTE SIGARET jjn VOOR UW GEZONDHEID? IERS. DE GULDEN. Rook ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 (Adv. Ingez. MedJ Leerhandelaar door zijn vrienden beroofd. Twee jaar tegen hen gerequireerd. Voor de Amsterdamsche rechtbank hebben zich wegens berooving te verantwoorden ge had de 33-jarige pensionhouder E. R., de 36- jarige J. Th. H. en de 36-jarige J. G. ten C timmerman, allen gedetineerd. In den nacht van 18 op 19 Januari zouden zij een porte feuille, inhoudende f 4300, toebehoorende aan den schoenmaker-leerhandelaar S. G., die dien nacht met de drie verdachten, „jongens uit donker Amsterdam" op stap was geweest. Er werd veel alcohol gebruikt: het viertal werd steeds opgewekter en op zeker moment stelde een van de jongens een weddenschap voor „wie het meeste geld op zak had". De leerhandelaar hapte toe, hij was de winnaar, want hij kon een goed gevulde portefeuille toonen. Hij schonk de verliezers het tientje waarom gewed was. Weer werden café's be zocht en bij het verlaten van het laatste werd S. G. tegen den grond geslagen. Toen hij bij kwam was hij zijn portefeuille met f4300 kwijt en de vrienden waren verdwenen. Aldus verklaarde de leerhandelaar, toen hij vandaag als getuige werd gehoord. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. Een verzoek om in vrijheidsstelling van verd. C. werd afgewezen. op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aanmerking zouden komen alleen tot be taling over de NederlandschDuitsche clea ring zullen worden toegelaten tegen overleg ging van een vereffeningscertificaat, af te geven door of namens het Crisis Uitvoer Bureau te 's-Gravenhage. Onder de bovengenoemde regeling vallen de volgende goederen (de nummers voor de goe deren zijn die van de desbetr. posten der Duit sche handelsstatistiek!41a/e Snijbloemen, zooals o.a. Anjelieren, Orchideeën, Rozen, Viooltjes, Seringen, Chrysanten, Hyacinten, Primula's. Vergeetmijnietjes en andere versche snijbloemen. De vereffeningscertificaten zullen alleen geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau wordt bewezen, dat de uitvoer van de daarin vermelde goederen naar Duitschland daadwerkelijk plaats heeft. Aangezien volgens publicatie van het Nederlandsch Clearing Instituut de betref fende regeling op 1 April in werking is ge treden, zullen alsnog vereffeningscertificaten moeten worden aangevraagd voor zendingen, welke hebben plaats gehad tusschen 1 April en datum van publicatie. Voor de in de publicatie van het Neder landsch Clearing Instituut genoemde goederen is de uitreiking van vereffeningscertificaten door het Crisis Uitvoer Bureau gedelegeerd aan de Commissie voor den Uitvoer van Snij bloemen naar Frankrijk, per adres den heer J. Mensing, Stommeerweg 68. Aalsmeer. Aanvragen voor vereffeningscertificaten en verzoeken om inlichtingen dienen voor de betreffende goederen te worden gericht aan genoemden gedelegeerde. Door onze lens gesnapt. Weer een adres aan minister Marchant. Van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De brief van den Minister van Onderwijs op het adres van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde te Leiden, heeft opnieuw een adres uitgelokt van deze maatschappij, weder om aan den minister gericht. Het bestuur zegt de vrijheid te nemen om te wijzen op een misverstand betreffende de bedoeling van den verzonden brief. Het bestuur der maat schappij heeft geen instemming willen of kunnen betuigen met de aangehaalde redevoe ring op 20 Maart jj. in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten Generaal, daar im mers uit den inhoud van den brief ten duide lijkste blijkt, dat de gewraakte tekortkomin- gen in het onderwijs van de Nederlandsche taal aan de scholen voor Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs slechts zeer zij delings met de spellingkwestie verband houden. Het spreekt vanzelf, dat de eisch om de behandeling van de Nederlandsche taal en be schaving in het middelpunt van het onder wijs systeem te plaatsen, door een spelling regeling in geenen deele bevredigd kan wor den. De vergelijking met andere volken, bij wie de spelling moeilijker is dan de onze en toch de resultaten van het taalonderwijs aan merkelijk gunstiger zijn, wijst in-dezelfde rich ting. Het onderwijs in de spelling behoort hoofd zakelijk op de lagere school en in de laag ste klassen van de scholen voor voortgezet on derwijs; het taalonderwijs in de hoogere klas sen, waarvan de uitbreiding in het schrijven bepleit wordt, is niet noemenswaardig gebaat door vereenvoudiging der spelling. Het Be stuur verzet zich met klem tegen -de veronder stelling, dat het met zijn brief in den heer- schenden spellingstrijd partij heeft willen kie zen; zijn doel was hooger en ernstiger. De maatregelen, welke de minister reeds heeft getroffen, om het onderwijs in de Neder landsche taal te verbeteren, zijn nog niet van dien aard, dat daardoor de bezorgdheid over de resultaten van het onderwijs in het Ne derlandsch ook maar in het minst zou zijn geweken. Hier zullen ingrijpender wijzigin gen noodig zijn. Aandeelhouders Limburgsche Industriebank vergaderen. Raad van Beheer wordt in Mei benoemd. Nadat Vrijdag in het Gouvernementsgebouw te Maastricht de acte van oprichting der N.V. Industriebank in Limburg was gepasseerd, werd onder voorzitterschap van de Commis saris der Koningin in Limburg. Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, die voorzit ter is van den voorloopigen raad van beheer der Industriebank. een vergadering gehouden van reeds toegetreden aandeelhouders der nieuwe N.V. Nadat de voorzitter een rede had gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de histori sche ontwikkeling der Industriebank, deelde hij aan de vergadering mede, dat op 3 Mei a.s. een algemeene vergadering van aandeel houders zal worden gehouden, waarin tot be noeming van den definitieven raad van be heer zal worden overgegaan. Als leden van dezen raad zullen dan ter benoeming worden voorgesteld de navolgende heeren: Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, voorzitter; prof. dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen. H. A. M. Hermans, prof. H. A. Kaag, Ir. J. Rieter, prof. mr. G. M. G. H. Russel en Mr. R. Koole. Laatstgenoemde werd, nadat hieromtrent overeenstemming was verkre gen met de grootere Nederlandsche bank instellingen, aangewezen door den president der Nederlandsche Bank. Moeilijkheden in het diamant bedrijf. Conferentie ten departemente. Op het departement van financiën heeft Vrijdag een conferentie plaats gehad in ver band met de moeilijkheden, die voor onze dia mantindustrie zoo vergroot zijn door de Bel gische devaluatie. De moeilijkheden dezer in dustrie zijn uitvoerig besproken. De regeering zal nagaan of en zoo ja, welke maatregelen ten deze kunnen worden genomen. Een en ander zou ook afhangen van het besluit der Belgische regeering inzake de door de Belgische werk gevers toegestane loonsverhooging van 30 pet., waarover dezer dagen een besluit zal worden genomen. Kanaalwerk bij Jutphaas wordt stilgelegd. Conflict tusschen aannemer en onder aannemer. A.s. Maandag zal het kanaalwerk tusschen Jutphaas en Vreeswijk komen stil te liggen. De oorzaak der moeilijkheden is gelegen in een conflict tusschen den aannemer van het werk en den onderaannemer, de firma Den Breejen en Den Bout. Daar het werk is tegengevallen door ver zakkingen en andere tegenslagen, meent de onderaannemer het niet tegen den vastgestel- den prijs te kunnen voltooien, indien de aan nemer. die inmiddels failliet is gegaan, niet voor de extra kosten opkomt. Door het stil leggen van het werk zal een groot aantal werklieden broodeloos worden. Hongerstaking te Amsterdam reeds weer geëindigd. Gearresteerde emigranten gaven hun voornemen op. De 21 in het Huis van Bewaring te Amster dam opgesloten anti-fascistische emigranten van Duitsche nationaliteit, die uit protest te gen de overbrenging' van zeven hunner naar het fort Honswijk in hongerstaking waren ge gaan, zijn op dit besluit teruggekomen en hebben Vrijdag het hun voorgezette ontbijt gebruikt. Verwacht wordt, dat ook de op fort Hons wijk geïnterneerden het niet zoover zullen la ten komen, dat tot kunstmatige voeding zal moeten worden overgegaan. Toekomstige Middenstands- politiek. Richtlijnen vastgesteld. De Bondsraad van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft een resolutie betreffende de toekomstige middenstandspolitiek aangeno men. Deze resolutie luidt: „De Bondsraad, enz., aanvaardende de richt lijnen van het hoofdbestuur inzake de toekom stige middenstandspolitiek, noodigt het hoofd bestuur uit om in het bijzonder te streven naar: a. het verwezenlijken op korten termijn van de invoering van vestigingseischen. waaraan de ondernemer in winkel- en ambachtsbedrijf heeft te voldoen, met name; voldoende alge meene ontwikkeling en vakbekwaamheid, kennis van administratie en bedrijfsvoering en genoegzaam eigen aandeel in de financieele risico's; b. verzet tegen het streven naar invoering van een spertijd (vestigingsverbod); c. bevordering van reëele concurrentie - methoden met betrekking tot middenstands- bedrijf, grootwinkelbedrijf en verbruikscoöpe ratie, met vermijding van wederzijdsche pro tectionistische maatregelen d. gelijkstelling op belastinggebied van het middenstandsbedrijf met concurreerende be drijfsvormen." HULPGEVANGENBEWAARDER BRACHT BRIEFJES VAN VERDACHTEN OVER. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een 46-jarige hulpgevangenbewaarder terecht gestaan verdacht geld te hebben aangenomen van drie verdachten in een beroovingszaak, die zich in het Huis van Bewaring bevonden, met het doel hem briefjes te laten overbren gen. De man is buiten het Huis van Bewaring door de politie aangehouden en de briefjes werden op hem bevonden. Het O.M. requireerde een jaar gevangenis straf. Conflict in sigarenindustrie wordt dreigender. Arbitrage voorgesteld. Daar de vier organisaties van arbeiders in de sigarenindustrie het in de vorige confe rentie door den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, gedane voorstel niet hebben aan vaard, is gisteren onder diens leiding op het departement van sociale zaken een derde conferentie gehouden. Nadat gebleken was, dat er op geen enkele wijze tusschen partijen overeenstemming te bereiken viel en dus het uitbreken van een conflict op 22 April niet meer te voorkomen scheen, gaf de rijksbemiddelaar in overwe ging. het geschil aan arbitrage te onderwer pen. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid deze gedachte uiterlijk Maandag in de hoofd besturen ter sprake te brengen. Mochten de ontvangen antwoorden gunstig zijn, dan zal Dinsdag een nadere conferentie plaats heb ben voor de opstelling van de acte van com promis. 11 VORDERINGEN WEGENS LEVERING VAN SNIJBLOEMEN AAN DUITSCHLAND. Vereffeningscertificaat is noodig. De directie van het Nederlandsche Clearing Instituut deelt mede, dat vorderingen wegens of in verband met levering naar Duitschland van de hieronder genoemde goederen van Nederlandschen oorsprong, voor zoover de in voer in Duitschland plaats heeft op of na 1 April 1935, mits zij voor het overige zul len blijken te voldoen aan de bij krachtens Verdrag of wet gestelde vereischten, geldende DE HEER WEBER GEEN SECRETARIS VAN DEN RADIORAAD. Den heer E. P. Weber is eervol ontslag ver leend als secretaris van den Radioraad. De heer Weber, die oorspronkelijk bij het Hoofdbestuur der P.T.T. werkzaam was, was gedetacheerd ambtenaar, belast met het secretariaat van den Radioraad. Hij zal in een nieuwe functie bij het Hoofdbestuur van de P.T.T. worden teruggeplaatst. De heer De Gaay Fortman, die tweede secretaris is. zal tijdelijk het secretariaat van den Raad waar nemen. Door PIET VAN DER HEM. De heer J. H. de Bois. Onze medewerker, de heer J. H. de Bois, werd te Amsterdam geboren, bezocht het gym nasium in zijn geboortestad, kwam door een toeval in de journalistiek (Hilversumsche Courant) en kort daarop toevallig in den kunsthandel terecht. Hij was van 1898 tot 1911 bij de firma's Van Wisselingh en Van Gogh werkzaam en begon in het laatste jaar, bij den dood van den heer Van Gogh den neef van den schilder zijn zaken op eigen verantwoordelijkheid. Hij bleef intusschen steeds als kunstrecen sent schrijven: in De Telegraaf zes jaar. in De Avondpost een gelijk aantal jaren, in de Javabode eenige jaren causerieën en. onregel matig, in nog andere kranten en tijdschriften. En nu alweer een reeks van jaren in Haar lem's Dagblad, wat van voldoende bekend heid is. Toen wij den heer De Bois een paar in lichtingen vroegen voor een beknopte biogra fie, antwoordde hij: „Ik deed in mijn leven een menigte volmaakt nuttelooze dingen, waar ik nooit spijt van heb gehad en ik heb nog steeds prachtige toekomstplannendie ik nooit zal uitvoeren!" De heer De Bois is sedert 1910 in onze stad gevestigd, ..maar", zoo verzekerde hij ons: „ik vier nimmer een jubileum!" Doodelijk ongeluk te Heiloo. Auto reed twee bakfietsen aan. HEILOO, 13 April (V.O.) Gisteravond reed op den rijksstraatweg te Heilloo dr. J. A. B. uit Beverwijk met een snelheid van circa 50 K.M. met zijn auto in de richting Alkmaar, waar hij in het Centraal Zieken huis een patiënt moest bezoeken, toen een auto uit de richting Alkmaar naderde. Dr. B. werd door de lichten van de tegemoet komende auto verblind. Hij verminderde zijn vaart, doch bemerkte tegelijkertijd rechts van den weg twee achter elkaar rijdende en met oud-roest beladen driewielige bakfietsen, waarmee hij een botsing niet kon voorkomen hoewel hij op het laatste mo ment nog trachtte uit te wijken. Het eerst werd de achterste bakfiets, bestuurd door den 47-jarigen P. g„ wonende Heiligenland te Alkmaar gegrepen. De man werd van de fietsgeslingerd en moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. Zijn 20-jarige zoon Jacob, die tusschen de beide bakfietsen bekneld ge raakte, bekwam een dubbele dijbeenbruk. In bwusteloozen toestand werd de jongeman naar het St. Ilizabethsziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Zijn toestand was hedenorgen niet levensgevaarlijk. Het lijk van den vader is door de justitie in beslag genomen. Heden zal sectie worden verricht. Ook de auto en de beide bakfietsen zijn in beslag genomen. Door de politie van Heiloo is tegen Dr. B. een proces-verbaal opge maakt. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGS- BANK. Aan het jaarverslag van de N.V. Hypothe caire Beleggingsbank te Haarlem ontleenen wij: Ondonks de ongunstige tijden mogen wij in het algemeen over de financieele resultaten van ons bedrijf in 1934 niet ontevreden zijn. De daling van den rentestand bleef voort duren, hetgeen ten gevolge had, dat bij de posten, waarvan de looptijd verstreek, de rente zoowel voor debiteur, als crediteur ver laagd werd, behoudens in enkele gevallen, waarin de leening door de eene of de andere partij opgezegd werd. Op deze wijze wordt ge tracht zonder ruw ingrijpen en geleidelijke aanpassing tot stand te brengen, hetgeen, o.i. ook in het algemeen belang Ls te achten. In 1934 kwam in 118 aanvragen voor hypo theken tot een bedrag van 720 .200, er werden 86 leeningen tot een bedrag van 539.580 ge sloten. Op 31 December 1934 stonden 608 leem'ngen groot 4.001.620, waarvan ten name der Bank 124.842. De winst stelt in staat 41/2% dividend uit te keeren over het onverplicht gestorte kapi taal.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5