PUROL Bismarck's oordeel over Nederland. THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS Berlijn richt zich tot Stresa. [Vrouwenhanden De Parijsche „Season". ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Hitier bereid toe te treden tot een Oostelijk non-agressie- pact. Optimistischer stemming bij de conferentieleden. Oostenrijk's onafhankelijkheid ter tafel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Sir John Simon heeft Vrijdag op de conferentie van Stresa verklaard, in gevolge de bijeenkomst van Donder dag contact te hebben gehad met Ber lijn. Hij heeft bij die gelegenheid van von Neurath, den minister van buiten- landsche zaken, de verzekering ont vangen, dat de Duitsehe regeering thans bereid is deel te nemen aan een Oostelijk non-agressiepact, zelfs in dien eenige andere deelnemers aan dit pact een afzonderlijke en aanvul lende overeenkomst van wederzijd- schen bijstand mochten sluiten. De eenige voorwaarde van Duitschtand daarbij is, dat beide verdragen een af zonderlijk geheel zullen vormen en zelfs niet in een document neergelegd zullen zijn. Aan dit officieele communiqué werd van Italiaansche zijde toegevoegd, dat men zon der wonderen te venvachten groote verwach tingen te willen Wekken, den toestand met grooter optimisme kon bezien. Na deze verklaring van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, aldus meldt de correspondent van Reuter te Stresa, klaarde de eenigszins pessimistische atmosfeer, welke des namiddags ter conferentie heerschte ge heel op. Het resultaat van deze nieuwe ont wikkeling zal waarschijnlijk een reeks con sultaties tusschen Londen en Berlijn zijn. In gezaghebbende kringen te Londen be schouwt men het Duitsehe besluit als een be langrijke verbetering in Duitschland's hou ding in vergelijking met de Engelsch-Duitsche besorekingen te Berlijn. Punt voor punt is gisteren het Fransche be roep op den Volkenbond behandeld. Havas zegt dat ae drie regeeringen overeengekomen zijn dit beroep te steunen. Het zal de taak van den Volkenbondsraad zijn een resolutie op te stellen, waarbij de beslissing van Duitschland van 16 Maart veroordeeld wordt, Om de ge volgen van de Duitsehe herbewapening af te weren zijn de vertegenwoordigers van de drie mogendheden eenstemmig van oordeel, dat de organisaties van de Europeesche veiligheid moet worden versterkt. Frankrijk heeft reeds een practisch initiatief genomen, terwijl Italië op het punt staat d'enzelfden weg te volgen. Betreffende de overeenstemming, die gis' teren bereikt is inzake het Fransche beroep op den Volkenbond, is men van meening, dat de resolutie van den Volkenbond moet voorzien in een diepgaand onderzoek door den Bond naar de methoden om nieuwe eenzijdige opzeggingen van verdragen te beletten. Over de sancties is men nog niet tot overeenstem ming geraakt. Ook de kwestie van de Oostenrijksche on afhankelijkheid is ter sprake gekomen. Mus solini heeft daarover een lange verklariixg af gelegd. Italië en Frankrijk zullen nu een ver- drag voorbereiden ter waarborging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men is van oordeel, dat tenslotte een con ferentie vaix alle belanghebbende mogend heden noodig zal zijn en steeds hardnekki ger worden de geruchten dat een zoodanige conferentie te Londen zal samenkomen. Uit Londen meldt Havas, dat de resultaten Van de conferentie van Stresa aldaar groote voldoening hebben gewekt. Thans is een ac- coord tot stand gekomen over het optreden van Engeland, Frankrijk en Italië bij den Volkenbondsraad, terwijl bovendien Italië zich aansluit bij het veiligheidsstelsel waar van het Fransch-Russische pact de basis vormt. Men is van oordeel dat deze mede werking van Rome hoop geeft op toetreding der Donaustaten tot den keten van pacten. Men zal niet nalaten dit argument naar vor?n te brengen tijdens de besprekingen met Duitschland en hoopt, dat het ook resultaat zal opleveren. Uit Parijs wordt gemeld, dat de „Temps" van oordeel is, dat het voorgenomen accoord tusschen Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Kleine Entente de hoeksteen zal vormen van het veiligheidsgebouw. Dit stelsel zal volgens het blad echter niet volmaakt zijn, indien parallel daarmeede niet een gelijke overeen komst tusschen Frankrijk, Italië en de Kleine Entente wordt gesloten voor de waarborging van de veiligheid in Centraal-Europa. Wij willen nog verder gaan, besluit de „Temps": dit- stelsel zal slechts dan werkelijk veilig zijn, wanneer Italië met ons deelneemt aan het Oostelijk pact met de Sovjet-Unie en de de Kleine Entente Dairatzi^, Forster exit? De Danzigsche nat. soc. leider Foi'ster is met verlof gegaan. Volgens geruchten, die hiel de ronde doen zal hij niet weer naar de vrij stad terugkeeren: hij zou worden opgevolgd door Buerckel. die in het Saai-gebied de lei ding heeft. Deze mutatie zou in verband staan met de verkiezingen voor den Volksdag. Excuus der nazi's. Het lid van den senaat Hirschfeld en de se cretaris generaal van de nat. soc. partij. Mar- zian, hebben een bezoek gebracht aan het Poolsche commissariaat generaal, waar zij de eerste namens den senaat, de tweede namens Amerikaansche studenten tegen den oorlog. United Press meldt uit New-York aan de Tel.: Aan een reeks Amerikaansche universiteiten hebben gisteren 150.000 mannelijke en vrou welijke pacifistische studenten betoogingen tegen den oorlog gehouden, welke door zes liberale studentenorganisaties waren georga niseerd. Tusschen de colleges zijn vergaderingen gehouden, waarbij de aanwezigen onder eede verklaarden niet te zullen deelnemen aan een oorlog welke niet direct dient voor de be scherming van het vaderland. Tegelijkertijd is een delegatie van studenten op het Witte Huis ontvangen, welke een verklaring heeft afge legd, waarin namens de studenten wordt ge zegd, dat zij nooit gevolg zullen geven aan een oproep tot deelneming aan een oorlog in het buitenland. Voorts wordt geprotesteerd tegen de uitbreiding der bewapening, de vloot- manoeuvres en andere militaristische betoo gingen. alsmede tegen militaire opleiding der jeugd in kampen. de nat. soc. partijexcuses aanboden aan het lid van het commissariaat Szagon en den em ployé Kucharski in verband met den aanval waarvan zij in den nacht van 7 April in de hoofdstraat van Danzig het slachtoffer werden. Ernstige ongelukken bij de Japansche marine. Groot aantal slachtoffers. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat een barkas van de Japansche torpedoboot „Dsjindsjoe" in aanvaring is gekomen met de torpedoboot „Foeso", nabij het marinestation Sassebo. De barkas zonk met alle 41 inzitten den. Tengevolge van den hoogen zeegang was redding onmogelijk. Nabij de kust- van Kioesjoe liep de marine motorboot „Nakaizi-Maru" op een rif, ten gevolge waarvan zes leden der uit tien koppen bestaande bemanning in de golven omkwamen. BRAND LEGT 60 HUIZEN IN DEN ASCII. In de Japansche stad Yamagata is door nog onbekende oorzaak een brand uitgebro ken, die met ontzaggelijke snelheid om zich heen greep, zoodat, ondanks het ingrijpen van de brandweer, binnen korten tijd 60 huizen waren aangetast, waaronder het districts- regeeringsbureau-, het postkantoor en het gymnasium. Al deze huizen en gebouwen wer den in den asch gelegd. RIJNSCHIPPER WEGENS DEVIEZEN SMOKKEL VEROORDEELD. DUISBURG, 12 April (V.D.) De sche penrechtbank te Duisburg veroordeelde giste ren een Rijnschipper wegens het smokkelen van deviezen, nadat de man bovendien reeds zevenmaal een waarschuwing had gekregen wegens het verbergen aan boord van kleine hoeveelheden uit Nederland gesmokkelde ta bak. De rechtbank veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf en R.M. 30.000 boete. Inbeslagneming van het schip werd afge wezen, aangezien de rechtbank van meening was dat de inbeslagneming van elk schip, dat door onverantwoordelijke schippers die smok keiden werden gevaren, zou leiden tot stille; ging van de heele Rijnvaart. NOORSCH SCHIP MET DERTIEN OPVARENDEN VERGAAN KINGSTON, 12 April tV.D.) Visschers van de Zuidkust van Jamaica hebben vijf overle vende leden van de bemanning van het- Noor- sche vrachtschip „Havmoy" te Kingston aan land gebracht. De geredde Noren deelden mee dat hun schip Dinsdag in nood raakte en kor ten tijd later verging. Van de 18 leden der be manning zijn dertien, waaronder de kapitein, verdronken DUITSCH PRIESTER TOT 11/2 JAAR VEROORDEELD. Uit Rostock. Het te Rostock zittende speciale gerechtshof heeft hedenavond tegen 9 uur na een behandeling van 4 dagen vonnis gewezen in de zaak tegen den priester der katholieke kerk te Rostock, prelaat Lef- fer. Hij werd wegens vergrijp tegen paragraaf I van de wet betreffende de bescherming „tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniform" in overeenstemming met den eisch van den procureur-generaal veroordeeld tot 1 1/2 jaar gevangenisstraf en tot de kosten van het ge ding. Prelaat Leffer had tegenover drie stu denten. die hem hadden opgezocht en die hem betrokken hadden in een gesprek over het boek van Rosenberg „De Mythe van den Twintigsten Eeuw", in de veronderstelling, dat hij hun als zieleherder advies moest je ven, uitlatingen gedaan, die onder de ge noemde wet vallen. Noodlottige vliegtuigbotsing bij Praag. Vier inzittenden om het leven gekomen. In de nabijheid van Praag zijn gistermiddag bij het naderen van het viegveld door tot dusver onbekende oorzaak/ twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. I-Iet eene toestel viel onmiddellijk na de bot sing neer en ging in vlammen op. Het tweede viegtuig kon nog 8 K.M. verder vliegen voor het eveneens naar beneden stortte. De beide niloten Koci en Novotny, met hun metgezellen Fiala en Schmid, kwamen om het leven. Collega van wijlen Soer. Novotny is, naar de N.R.C. meldt, de Tsjechische chef-piloot die de gasten uit Nederland, welke de lijn Amsterdam-Praag hebben geopend, de vorige week van hier naar Nederland heeft gebracht en het dooi de Tsjechen gecharterde K.L.M..vliegtuig Uil heeft bestuurd. Fransch-Russische veiligheids conventie. Wordt binnenkort gesloten. MOSKOU, 12 April (Reuter). Het Sovjet- tel egraaf-agentschap meldt: Op grond van inlichtingen van bevoegde ziide ontvangen, kunnen wij de berichten uit Parijs bevesti gen. dat op basis van de Pan-Europeescbe veilivheidsaccoorden in be^ir'el tusschen de regeering van de Sovjet-Unie en die van Frankrijk overeenstemming is bereikt over een Fransch-Russisch ontwerp voor een vei ligheidsconventie, welke binnenkort wordt gesloten. Een Tsjechisch-Russisch verdrag. PRAAG. 12 April (DNB.) Het ..Prager Tageblatt" bericht, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat Tsjeeho-Slowakije met Rusland een verdrag zal afsluiten, over eenkomend met het verdrag tusschen Rus land en Frankrijk. Reeds heeft minister Benesj een uitnoo- diging ontvangen naar Rusland te komen, een datum is evenwel nog niet vastgesteld. I blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door (Adv. Ingez. Med.) Algemeene tooneelstaking moet het feest inluiden. (Van onzen Parijschen correspondent). Evenals het- vorig jaar zal ook nu weer gedurende enkele weken een Parijsche „season" worden georganiseerd. Men heeft een geweldig programma in elkaar gezet, een hééle serie van feestelijkheden, parades tooneelvoorstellingen, concerten, optochten, sportieve bijeenkomsten, bloemencorsos, illu minaties, nachtfeesten, dansconcours, wed rennen. ja wat al niet, in de hoop dat de vreemdelingen naar de Fransche hoofdstad zullen komen om hier dag-in-dag-uit feest te vieren en.... zooveel mogelijk geld stuk te slaan. Laten we er even aan mogen her inneren dat de poging, het vorige jaar voor het eerst ondernomen, een wanhopige mis lukking is geweest. En wel, omdat- de orga nisatoren totaal de couranten hadden ver geten en zelfs de groote Parijsche bladen werden genegeerd. Ook dit jaar. zoo vreezen we, zal er niet veel van terecht komen, want alles wijst er op, dat men weer in de zelfde fouten vervalt; van eenige propaganda mer ken we tenminste niets. Toch doet de over heid alles om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen en zoo overweegt men om ook in Frankrijk een, neen, twee, drie sweepstakes te organiseeren. De Iersche Vrij staat is met dit gokkerijtje begonnen, toen volgde Luxemburg en 't schijnt zoo'n winst gevend bedrijf te zijn, dat de Fransche regeering op haar beurt voorstelt drie Fran sche sweepstakes te houden, één voor den Grand Prix, één voor den Prix de l'Arc de Triomphe en één zelfs voor het nachtfeest van Longchamps. „Waarom, zoo vraagt l'In- formation niet zonder humor, waarom ook geen sweepstaké voor de Tour de France, een sweepstake voor een departementalen rugbywedstrijd, of voor de Coupe Interna tionale de Tennis, of voor den Prix Goncourt of een sweepstake voor theater of cinema voor -de directeuren van die schouwburgen, die het grootst aantal keeren een stuk of een film in een jaar hebben afgedraaid?" Heeft de openbare kas zoo hard geld noodig, dat Frankrijk- meer en meer op een speelhol be gint te gelijken?, vraagt een ander. In nog geen drie jaren tijd zijn we moreel afgezakt van het principe, dat geen gokkerij wordt toegelaten, tot: openbare bureaux, sigaren winkels, waar Jan en alleman, zonder naar de wedrennen te gaan zijn spaarduiten kan verspelen, staats- en allerlei andere loterijen, openen van tientallen casino's met vrijen toegang, deelnemen aan buitenland sche sweepstakes, mits een deel van de wins ten aan Frankrijk .wordt afgedragen en nu in korte opeenvolging, drie nationale sweep stakes!" Hoe aantrekkelijk dit Nieuwe kansje om een fortuin te veroveren ook moge zijn, het blijft een vraag of daarvoor ettelijke dui zenden vreemdelingen voor de feestweken naar Parijs zullen komen. Want het is niet alleen het gebrek aan propaganda dat een ernstig beletsel vormt voor het welslagen, Er komt een andere kink in den kabel. Im mers. met algemeene stemmen hebben alle directeuren van openbare vermakelijkheden van theaters, musichalls en bioscopen be sloten om onherroepelijk op 30 Mei de deuren van hun respectievelijke etablissementen te sluiten. Dat grapje hebben ze verleden jaar reeds één avond uitgehaald, maar nu is de staking algemeen en van onbeperkten duur. Zoolang ze geen genoegdoening hebben ge kregen, na de schoone beloften van het vorig jaar dat er verbetering zou komen, zullen ze sluiten. En ge kunt nagaan wat een désa. streuse gevolgen dat moet hebben, vooral voor een wereldstad als Parijs. Een jaar lang heeft men in stilte aan dat plan gewerkt. De directeuren hebben het klaargespeeld dat de ondersteuningskas vol doende sterk is om langen tijd den strijd te kunnen volhouden, zonder dat het personeel van art-isten tot suppoosten, er door werd benadeeld. Kortom, men is klaar voor den strijd en de Union des Artistes heeft thans ook haar goedkeuring gehecht aan de ge meenschappelijke actie. Teneinde zekerheid te hebben van het slagen van deze gewel dige staking heeft men ook de syndicaten van de electriciens en van de machinisten gepolst en ook zij zijn solidair, zoo zelfs, dat ook de gesubsidieerde theaters, de Opéra. Amsterdam, de sprookjesstad. Berlijn, 4 April 1935. (Van onzen correspondent.) Bismarck's 120ste verjaardag werd deze week gevierd met de uitgave van zijn „Ge- sammelte Werke" als of 't het werk van een dichter gold en met de vele commentaren daarop, die als bloemen en onkruid naar het licht der zon, zich alle richtten naar den groo- ten man van den dag van heden. Wij hebben den eersten kanselier van het tweede Rijk leeren kennen als den kanselier van ijzer en bloed. Dit heet nu een caricatuur. Hij zou zijn grootste succes bereikt hebben minder door hardheid en vastberadenheid dan wel door een zekere soepelheid en een fijn, bijna ner veus aanvoelen der politieke imponderabilieën of wel atmosfeer Hij verstond de kunst met een dozijn ballen te jongleeren en wist het politieke beginsel verdeel-en-heersch virtuoos in toepassing te brengen. Dat hij in het dagelijksch leven geen man van ijzer en bloed was, bewijst zijn familie correspondentie. Hij was zelfs een heel teeder huinsvader. die, ofschoon allen gezond waren op zijn vele reizen dikwijls gekweld werd door den angst, zijn vrouw of een zijner kin deren door den dood te kunnen verliezen. Uit deze correspondentie interesseeren ons wel zeer de brieven aan zijn vrouw uit Am sterdam. 21 Augustus 1853 dus als man van 42 jaa: schrijft hij uit Brussel „waarom hij zich toch eigenlijk heeft laten overhalen in deze rechtlijnige steenmassa een paar dagen door te brengen!" Over Antwerpen en Rotterdam reist hij naar Amsterdam, van waar hij 24 Augustus schrijft: „Door een labyrinth van Schelde-, Maas- en Rijnarmen ben ik hier 's morgens om 4 uur aangekomen. Dat is een merkwaardige stad! Veel straten. Zooals in Venetië, enkele geheel met water tot aan de huismuren, andere met een kanaal in het midden als een „vaarweg", overschaduwd aan beide zijden door lindeboomen; smallere wegen voor de huizen. Deze hebben fantas tisch gevormde gevels en bijna spookachtige schoorsteenen, alsof mannen op hun hoofd staan en de beenen wijd uit elkaar strekken. Wat niet naar Venetië smaakt, is het bewe gelijke leven en drijven en de menigte prach tige winkels; de eene Gerson naast den an deren. Gerson's winkelpaleis in Berlijn gold in Bis marck's tijd als een der rijkste in Europa. Ber- 1 ijni was er trotsch op. De firma bestaal nog. Van de winkels in Amsterdam zegt Bis marck „brillanter nog dan hem deze In Parijs en Londen in de herinnering voorzweven. Als ik het klokkenspel hoor en met een lange steenen pijp in den mond vaar door een woud van masten over de grachten en de gevels en schoorsteenen op den achtergrond zie, die Opéra Comique, Cpmédie Franchise en Qdéon 'gedwongen zullen worden te sluiten. Nu blij ven er nog de concertzalen. Maar ook daar hebben de directies verklaard dat ze het ge heel eens zijn met de stakers en dat er in hun etablissement geen noot muziek zal worden gespeeld, zoolang de beweging' duurt. De reden van dit algemeen verzet is dat alle schouwburgen 25 procent, de bioscopen 35 procent van hun entreegelden moeten afstaan aan belastingen. Onder dieomstandigheden, vooral nu bijna allen bitter te klagen heb ben over de geringe -belangstelling, kunnen ze den strijd niet langer volhouden, maai de gulzige fiscus wil nu eenmaal niets van verminderen weten. Nu zou het probleem nog niet zoo ingewikkeld zijn, hoewel de Kamer eerst den 29sten van vacantie terug keert wanneer die geweldige belasting niet verdeeld was over staat, gemeente, armenbe lasting en voor dat al die betrokken licha men het met elkaar eens zijn geworden, over een eventueele vermindering, kan de staking lang blijven voortduren. Temeer, waar de directies vast zijn besloten niet toe te geven voordat ze over de heele linie gelijk hebben gekregen en de belastingen zijn terug gevoerd tot drie procent. Er is dus een aan zienlijke marge, en het hoeft geen verwon dering te wekken dat er aan beide zijden van de barrière een zenuwachtige stemming hee^scht. Wat er onder zulke omstandigheden zou moeten terechtkomen van een „Grande Semaine de Paris" dat vraagt ieder zich af. De regeering zelf ziet den toestand zoo ern stig en dreigend in, dat ze overweegt, on danks het Kamer-reces een extra-commissie te installeeren die in onderhandeling zal treden met de „rebellen". HENRY A. TH. LESTURGEON. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTEILINC De koning nam Thijs mee naar de schatkist en zei: „Het is bekend, dat ik steeds doe wat ik ééns heb beloofd. Ik had voor het opsporen van Elewijn vele ducaten in het uitzicht gesteld en die heb jij zeker wel verdiend." En Thijs mocht de vorstelijke belooning in ontvangst nemen, mij in de schemering nog fantastischer voor komen, dan vallen mij de spookverhalen in uit mijn jeugd van Dolf Heilinger, den vliegenden Hollander en van Rip van Winkle." Bismarck herinnert hier aan denzelfden Rip van Winkle waarmee Charles Dickens eens de voorname kringen en het hooge Ge rechtshof in Londen vergeleek. Hij spreekt van „droomende Rips van Winkle, die vreem de spelen hebben gespeeld gedurende lange onweren." Van dezen mijnheer van Winkle weet ik alleen, dat hij de hoofdfiguur is in een verhaal van den Amerikaanschen diplo maat-schrijver Washington Irving. wiens dichterlijke fantasie dus ook al is gaan wer ken, door dingen in ons land, dat naar de meening, die ons zelf het meest eigen is, toch zoo'n nuchter landje is. Van Amsterdam reist Bismarck naar Enkhuizen en vandaar naar de Duitsehe bad plaats Norderneij. Van hier schrijft hij aan zijn vrouw: „Gisteracvond ben ik hier binnen- geloopen op een dikke Hollandsche kof, onder donder, bliksem en regen. Nu zit ik in een vis- schershuis-je met een gevoel van eenzaam heid en van groot verlangen naar jou, dat nog versterkt wordt door kindergehuil hier naast en ook nog een melancholisch accom pagnement krijgt door het gierend suizen van den storm om het huis en den vlaggestok. Het schijnt erg vervelend te zijn. Doch dit is mij heel lief, want ik heb een groot belang rijk werk voor mij. Ik schreef je het laatst uit Amsterdam. Sedert heb ik een heerlijk landje gezien. Noord-Holland. Geheel vlak, maar met veel groen kreupelhout, groene heggen en om elk boerenhuis een boschje, alles van zoo rustige bekoorlijkheid, dat men verlangen krijgt naar stille onafhankelijk heid. Wordt dit welgevallen misschien in het bijzonder de omstandigheid toegeschreven, dat de meisjes daar zoo „bildhübsch" (beeld schoon) zijn, groot slank, blond, kleuren als melk en rozen, velen met- de fraaie helmach tige gouden hoofdbedekking. Dat ik Holland gezien heb is mij zeer lief." Zoo schreef de kanselier van ijzer en bloed", de man,e die alle Europeesche landen en hun voornaamste steden kende, die boven dien een „fijnproever" was. Zes jaar later schreef hij nog uit Moskou aan zijn vrouw, dat van alle steden, die hij op zijn reizen bezocht had, Amsterdam even als Moskou, hoewel op geheel andere wijze de merkwaardigste stad was, die hij kende. H. L. Moeilijke landing van de Graf Zeppelin. Het luchtschip loopt eenise averij op. Uit Recïfo (Pernambuco), 12 April: De lan ding van het luchtschip Graf Zeppelin is van daag, in verband met de slechte weersomstan digheden, met eenige moeilijkheden ge paard gegaan. De Zeppelin dreef, toen het niet genoeg vaart meer had, af en kwam daar bij in aanraking met een huis. Een propeller, een motorgondel en het on derste deel van het omhulsel werden daarbij beschadigd. (V.D.) FINANCIEELE BERICHTEN VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. De van den Bergh's Fabrieken boeken over 1934 een win^t van f 5.337.734 (v. j. f 5,057.654). Voorgesteld wordt het beschikbare winst saldo als volgt te verdeelen: 6 pet. (onv.) di vidend op cum. pref. winstd. aandeelen „A" f 960.000 (onv,). Per 2 Juli 1934 werd op deze' aandeelen reeds 3 pet. interim-dividend uit gekeerd, terwijl het slotdividend op 2 Jan. jl. betaalbaar werd gesteld. 6 pet. (onv.) di vidend op cum. pref. winstd. aandeelen ,.B' f 840.000 (onv.)15 pet. (onv.) dividend op gewone aandeelen „A" f 1.500.000 (onv.) Per 1 November 1934 werd op deze aandeelen reeds een interim-dividend van 7 1/2 pet. uit gekeerd. terwijl het slotdividend onmiddel lijk nadat de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders de balans en winst- en ver liesrekening zal hebben goedgekeurd, betaal baar zal worden gesteld. 7 1/2 pet. (7 pet.) dividend op gew. aan deelen ..B" f 1.575.000 (1.470.000)reserve di verse belangen f 100.000 (onv.); ter beschik king van commissarissen, ter nadere bestem ming f 189.54 (175.765); onverdeeld winst saldo f 172,779 (138.186). N.V. ANTON JURGENS' VEREENIGDE FABRIEKEN. Volgens het verslag over 1934 der N.V. Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken be droegen de winsten over het afgeloopen laar, na aftrek van alle onkosten, f 12.265.195 (11.846.262), een stijging derhalve van f 418.933 ten opzichte van het vorig jaar, hetgeen, zoo wordt in het verslag gezegd, niet onbevredigend mag worden genoemd met het oog op de buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarmede onze onderhoo- rige maatschappijen te kampen hebben ge had en op de aanzienlijke koersverliezen, welke ten laste van onze inkomstenrek-^r;ng moesten worden gebracht. Deze waren het srevolg gedeeltelijk van koersschommelineen van valuta's waarin geen dekkings-operaties mogelijk waren, gedeeltelijk van de realisa tie in guldens van buitenlandsche winsten, zelfs dan wanneer zoodanige realisatie groo te offers met zich bracht. Voorgesteld wordt van dit bedrag te be stemmen voor: uitkeering van 8 pet. (7 1/2) dividend on de gewone aandeelen nos. 1— 66.000 f 5.280.000 (4.950.000), reserve diverse belangen f 500.000 (onv.), tantièmes aan commissarissen, directeuren en beambten f 408.476 (333.068), zoodat als saldo op nieu we rekening f 776.562 (735.723) overgaat. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT MIJ. Aan het verslag over 1934 der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam is het volgende ontleend: De winset- en verliesrekening staat debet voor: Saldo verlies A0.P0. f 5.503.942 (v.j. cre dit f 105), koersverschillen en afschrijvingen op deelnemingen f 93.747 (v.j. koersverschillen credit f 23 716). interestrekening f 613,266 (568.760), exploitatierekening f 191.995 (1.002.360), diverse kleine reserves f 10.358 (v.j. credit f 47.500), afschrijving op: stoom- en motorschepen, lichters, enz. f 2.720.108 4.032.600), eigendommen in West-In dië f 28.360 (30.920), haveninrichtingen te Am sterdam f 113.400 (111.100), haveninrichtingen te Rotterdam f 9500 (als v.j.). overige eigen dommen f 20.000 (als v.j.), en credit voor: avans verkoop drijvend materieel f 6121 (6496), assurantie eigen risico f 106.125 (203.481), saldo verlies f 9.197.520 (5.503.942).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6