Nadenken en oplossen. 75] Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede. RADIO 1 SITTERSehSKAR ZATERDAG 13 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze wekelijksche puzzle - rubriek. Met prijzen van 71, 2i en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 2 I 1 Het is gebleken dat de keuze van j.l. Zater dag geen slechte geweest is. Onder de lezers van „Haarlem's Dagblad" bevinden zich zeer veel rekenkundig aangelegden, blijkens het zeer groot aantal inzendingen. Uit eenige brieven viel evenwel af te leiden, dat niet alle deelnemers steeds hun oplossingen in zenden. Die enkelingen schijnen het vol doende te vinden de puzzle alleen op te lossen, maar de oplossing niet in te zenden. Ik heb al eens eerder de opmerking gemaakt dat dit niet juist is: een puzzle is eerst „af" als zij op ons bureau aangekomen is. Bovendien heeft men dan de kans op een der prijzen. Na deze korte inleiding ga ik over tot het geven van een beredeneerde oplossing van j.l Zaterdag. Daartoe geef ik duidelijkheidshalve eerst nog even de opgave zelf. xx2x a 4x6 b XX1XX c xxxOx d xO Oxx e 3xxx4x8 f Het laatste cijfer van c moet 8 zijn. daar ér niets bij opgeteld wordt en de uitkomst 8 is. Het eerste cijfer van e moet 3 zijn, daar 'er 3 onder de eindstreep staat en hier niet een cijfer der tientallen van de vorige kolom bij kan zijn (één 0). Het eerste cijfer van a moet dus wel een 7 zijn, daar het vermenigvuldigd met 4 2, 30 tot einduitkomst geeft (een 6 kan het niet zijn, omdat er dan 6 bij zou moeten, om 30 te krijgen). Het tweede cijfer van a moet dus een 5 of een 6 zijn (cijfers der tientallen 2 moet bij 4X7). Het moet 5 zijn, want 4X6 geeft geen 0 (zie e, derde cijfer). Het laatste cijfer van a moet 8 of 3 zijn verrrjsnigvuldigd met 6, geeft het een 8 als cijfer der eenh., 3 komt niet uit met 4 X vermenigvuldigtal, dus is het 3. Nu verder invullen en vermenigvuldigen, dan kan men vinden, dat het middelste cijfer van b een 9 moet zijn. Ingevuld, ziet het geheel er dus uit: De prijzen werden als volgt toegekend: De hoofdprijs zeven gulden vijftig Mej. W. Ch. Meynink, Heerenweg 7, Noord wij kerhout. De tweede prijs twee vijftig P. de Jong, Garenkokerskade 18, Haarlem. De vijf troostprijzen elk van een gulden: D. J. Leeflang, Deckerstraat 30, Haarlem; M. v. d. Meij, Leidschekade 94 bis. Utrecht; G. van Rosmalen, Vrouwenhekstraat 1, Haarlem. A. Bijster, Vooruitgangstraat 85 Haarlem; C. van Egmond, Leidschevaartweg 49, Heem stede (post Vogelenzang). Briefwisseling'. Den heer G. A. E. te Haar lem. Mijn zeer bizonderen dank voor de toe zending van uw „H.D."-puzzle. Ik hoop u de volgende week nader te schrijven. Onze nieuwe puzzle no. 22. Een mysterieus geval is het. dat ik u van daag voorzet. Leest het eens aandachtig en tracht dan de ware reden te weten te komen! Onlangs verliet de directeur van een onzer groote bankinstellingen in een groote stad in Nederland 's avonds vrij laat zijn kantoor. Op de stoep van het Bankgebouw, majestueus en hecht, botste hij tegen den nachtwaker op, die op de hoogte scheen te zijn van de plannen van zijn „baas". De directeur groette den man, en wilde haastig doorloopen om op tijd zijn trein te kunnen halen. Hij werd echter staande gehouden door den waker. Toen ont spon zich de volgende korte discussie: „Meneer, gaat U toch niet met dezen trein (de directeur ging altijd met denzelfden trein), want ik heb vannacht gedroomd dat er in de buurt van Xeen groot ongeluk zal gebeuren!" „Aan zulk bijgeloof hecht ik geen waarde, Jansen", antwoordde de „baas", terwijl hij minachtend zijn schouders ophaalde. Doch op het station aangekomen, bedacht hij zich nog eens, en kwam hij tot de con clusie, dat hij eigenlijk evengoed den vol genden trein kon nemen. Veel later zou hij dan niet in X., waar hij woonde, aankomen. Wat bleek echter? Inderdaad verongelukte de trein, dien hij maar had later vertrekken, en waarmee hij gewoon was te reizen Toen de bankdirecteur na eenige dagen te rugkwam, stopte hij Jansen een briefje van honderd gulden in de liand en sprak: „Je kunt ervan overtuigd zijn, dat ik je hoogst erkentelijk ben! Maar reken erop, dat je de volgende week ontslagen bent!" Vraag: Waarom zei de directeur dit laatste tegen den man, wient hij honderd gulden in de hand stopte, en aan wiens woorden hij feitelijk het behoud van zijn leven dankte? De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vijf uur. aan onze Bureaux te Haar lem (ook aan ons biikantoor Soendaplein 37, Haarlem-N.) Men zende deze oplossing aan: Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossin? inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 22 (Puzzle no. 22) moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt worden. Niet op de en- IJ11 velop van inzending, f w maar op de oplossing fëm Lm zelf. J Als hoofdprijs stellen wij wederom beschikbaar 'n bedrag van zeven gul den vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossingen toegewezen worden en zoo snel mo gelijk per postchéque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden ge plaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over deze puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Internationale Bloemen, tentoonstelling „Flora". VOORUITBETALING f KRUISWEG 60 TEL.16659) (Adv. Ingez. Med.) Bloemententoonstelling Flora. Bekroningen van Flora III. De internationale jury heeft de volgende prijzen toegekend aan de inzenders van Flora III: Aan groep Azalea indica en andere artikelen, ingezonden door de firma G. J. Bier Zn.. Melle bij Gent. eereprijs. zilveren medaille van de Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage. Aan groep Azalea-indica en andere artike len, ingezonden door de firma F. W. Hugen- holtz, Melle bij Gent, eereprijs. Aan groep Azalea-indica en andere artike len, ingezonden door de firma B. D. de Jong, Rijswijk, eereprijs, bronzen medaille van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. Aan groep palmen en andere decoratie- planten. ingezonden door A. J. Stemerding, 's-Gravenhage, eereprijs. Aan groep bloeiende Seringen en Prunus, ingezonden door de Rijks tuinbouwschool. Bos koop, verguld zilveren medaille. Aan groep nieuwe Rhododendron en Japan- sche Azalea, ingezonden door de firma J. Blaauw en Co. te Boscoop, eereprijs, verguld zilveren medaille. Aan groep Japansche Azalea, Rhododen dron, Bloeiende Heesters. Seringen, Glicine en Genista, ingezonden door de firma K. Weze lenburg Zn., Boskoop, eereprijs, groote gou den medaille. Aan groep Japansche Azalea (nieuwe varië teiten), ingezonden door de firma Vuyk van Nes, Boscoop, verguld zilveren medaille, en speciale medaille. Aan groep Azalea Mollis X Chinensis, inge zonden door de firma P. van Noordt en Zonen, Boskoop, speciale medaille, en verguld zilveren medaille. Aan groep Japansche Azalea's, ingezonden door firma H. den Ouden en Zn., Boskoop, eereprijs, kleine gouden medaille. Aan groep nieuwe Rozen, ingezonden door Jac. Verschuren, Haps (L.), eervolle vermel ding. Inzending bindwerk van de Haarlemsche Bloemenwinkeliersver. „Fleurop". W. Beunder, Bloemendaal en G. W. Brakel. Haarlem, eere prijs en speciale prijs voor het beste bloem stuk in de groep. Aan groep Japansche Azalea, Rhododendron, Camelia. Japansche Acer, Glycine, enz., in gezonden door Felix en Dijkhuis te Boskoop, eereprijs, groote gouden medaille en speciale eereprijs: zilveren medaille van H.M. de Ko ningin. Aan groep Japansche Azalea, Hortensia, Rhododendron en nieuwe tros-rozen, ingezon den door de firma D. A. Koster, Boskoop, eere prijs, gouden medaille. Aan groep Azalea, Rhododendron, bloeiende Heesters enz., ingezonden door de firma Jan Boer Wzn. en Zoon, Boskoop, eereprijs, groote gouden medaille. Aan groep Malus, Scheideckeri, ingezonden door P. van Nes Azn. Boskoop, kleine gouden medaille. Aan groep nieuwe trosrozen. ingezonden door G. de Ruiter, Boskoop, eereprijs, groote gou den medaille. Aan collectie afgesneden Narcissen, inge zonden door N.V. F. Rijnveld en Zonen. Hille- gom, groote gouden medaille, speciale eere prijs: gouden medaille Nicolaas Dames. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door W. A. Watts, St. Asaph, eer volle vermelding. Aan collectie afgesneden Narcissen, inge zonden door W. J. Eldering en Zoon N.V., Overveen, eervolle vermelding. Aan groep Hippeastrum (Amaryllis), inge zonden door de firma Ludwig en Co.. Hille- gom, groote gouden medaille met lof van de jury. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door de firma De GraaffGerhar- da, Lisse, eervolle vermelding. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door de firma G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, zilveren medaille. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door C. A. v. d. Wereld, Roelof- Arendsveen, eervolle vermelding. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door de firma P. van Deursen, Sas- senheim, verguld zilveren medaille. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door de firma G. L. Wilson te Astrim, gouden medaille. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door P. D. Williams te St. Kever - ne, zilveren medaille. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door G. ZandbergenTerwegen, Sassenheim, verguld zilveren medaille. Aan groep Leucocoryne, Ixioïdes odorata, ingezonden door de N.V. G. C. van Meeuwen en Zn., Heemstede, gouden medaille. Aan groep afgesneden bloemen van Ane mone de Caen, ingezonden door de firma John. van El. Hillegom. eervolle vermelding. Aan collectie afgesneden nieuwe Narcissen, ingezonden door de Ver. Bloembollenculturen N.V. Noordwijk, gouden medaille. Programma van het Concert van Zaterdag 13 April to geven door de R K. Harmonie „St. Michael" te Heemstede. Directeur H. W. Hof meester, van 13 tot 15 uur. 1. Aux Bords du Rhin March R. Herzen 2. Ouverture de Concert J. Watelle 3. Carmen Sylva Wals J. Ivanovici 4. Variations en Forme de Danses Suite Marcel Post 5. Stradella, ouverture v. Flotow 6. La Parade des Soldats de Bois L. Jessel 7. Vic 'd Artiste, wals Strauss 8. Fête Provinciale, ouverture F.Popi 9. Sous l'Aigle Double, March J. F. Wagner „Eensgezindheid". Programma van het concert van Zondag 14 April van 13—15 uur, te geven door de Harmonie „Eensgezindheid" te Heemstede, directeur Joh. Th. Betz: 1. L'entré des Gladiateurs, march G. Wittman 2. Le Roche Fantomne, ouverture H. Stah 3. Cortége Etincelant F. Popi 4. La Rangon du Bonheur, fantasie L. Boy en. 5. Leichte Cavallerie, ouverture v. Suppé 6 La rose dus Midi, wals Joh. Strauss 7. Fantasie Ballet L. Montagne 8. Orpheus in die Unterwelt Offenbach 9. Radio March H. Pecking GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Ceintuurs en handschoenen, gummi-bal sleutels in étui, Politiebureau. Smedestraat: kinderarmband, De Lee, Albertbervstraat 25: actetasch met boeken. Anepool Emauslaan 6: Engelsch boek. Hersman. P. Kiesstraat 36. dekkleed. Tak. Luzacstraat 9: hondies. die- renasyl. Ridderstraat 11; paardenhalster, v. Aalst. Papen tor en vest 40; "aaY dames hand schoenen. Bakker. Da Costastraat. 31: zwarte handbeschermer. Van Boekei, Wouwerman- straat 81; katten: dierenasvl. Ridderstraat" 11; aloinomutsen: Hover. Westchoutstrant 7 en Bakker. Dr. Leydsstraat 72; overall Monné, Riiostraat 35: portemonnaie met 74 et.. Van Schie Javastraat 52: zilveren ring. Groenewoud. Kleverlaan 145; rozenkrans. Toornend. Kamperstraat 17 rd„ rijwielbel- nlaatje, Versterre. Gen. Bothastraat 48: sleu tels aan ring. Doets. Turfmarkt 4 rood; voe derzak voor paarden. Geerts. Heerensingel 23 F; boekje met omzetbel.zegels. Westen dorp. Indischestraat 85. Ontvangst van de Internationale jury. De Internationale Jury heeft Flora bezocht Honderdtwintig buitenlanders van zestien nationaliteiten zijn gekomen om hun meening te zeggen van de zoo fraaie inzendingen en elders in dit nummer wordt de uitslag van hun besprekingen meegedeeld. Vrijdagmiddag is hun door het Uitvoerend Comité een lunch aangeboden in Restaurant Flora, waarbij ook waren uitgenoodigd de in zenders. de commissie van voorbereiding, be staande uit de heeren Wezelenburg. Dijkhui* en Boer en de burgemeesters van Heemstede Boskoop. Hazerswoude en Alphen a.d. Rijn. resp. de heeren jhr. J. P. W. van Doorn, mr. E. P. Verkerk, A. Warnaar en P. A. Colijn. RECEPTIE. AGENDA ZATERDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: Shakespeare's „Winter- marchen", te geven door het Thalia-theater uit Hamburg. 8.15 uur. Protestantenbond: Volksuniversiteit. Lezins van W. C. van Veenendaal. 8 uur. Kantoor N.V. Wed. Oosten en Zoon's tapijt en beddenhandel. Jaarl algem. vergadering van aandeelhouders, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Gymnastiekuitvoerin; leerlingen der Ulo A. 8.15 uur. Cinema Palace: Tweede en laatste deel van „De ellendigen" met Harry Baur. Op het too- neel Mimi en Teddy Leblanc. eccentric acroba tie-dansers. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: G°nro!ongeerd One night of love met Grace Mc 2.30 uur. Daar na doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 u. Frans Hals Theater: „Vlug van stapel" met W. Haines, Madge Evans, Conrad Nagel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen' met Esther de Boer-van Rijk.Op het tooneel: 3 Fuxani. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Zandvoort: Groot Bal-masqué in „Mo- nopole ZONDAG 14 APRIL Gemeentelijke Concertzaal: Openbare ver gadering met Dr. J. L. Snethlage voor de V V. S. U. 8 uur. Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruisers Genootschap. 6.30 uur. Rembrandt Theater: „Moderne Groenland- vaar ders". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur MAANDAG 15 APRIL Café Brinkmann, Groote Markt: Aandeel houdersvergadering Mij. van Electrische Cen traal stations. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 13 April des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 19 April zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038. H. J. M. Bartels, Apotheek Loomeyer, Bar tel jorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793. Het Gemeentebestuur van Heemstede heeft in den namiddag een drukbezochte en geani meerde receptie gehouden ten raadhuize ter gelegenheid van de opening van Flora Drie We merkten daarbij op behalve het Uitvoe rend Comité vele buitenlandsche juryleden raadsleden inzenders e.a. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P W. van Doorn hield een rede, waarin hij zei, dat in de raadszaal van Heemstede de banden van vriendschap tusschen gemeente en Uitvoerend Comité van Flora steeds nau wer aangehaald zijn. Het is niet de eerste maal, dat spreker woorden van lof en hulde tot het Comité richt, maar dat was steeds op vreemd terrein. Hier wil hij echter nog eens dank brengen aan het Comité voor het feit. dat het Flora heeft opgebouwd tot een histo risch monument. Hieraan hebben de inzen ders ook meegewerkt en spr. brengt vooral de Boskoopers dank daarvoor. Het verheugt spr dat de Boskoopers in hun gemeente weer op gebouwd hebben, wat door den storm vernield was wat wijst op groote wilskracht. Ook aan de buitenlanders brengt spr. dank voor wat zij ingezonden hebben. In het Engelsch, Duitsch en Fransch richtte jhr. Van Doorn zich tot de buitenlanders en heette hen wel kom. daaraan den wensch toevoegende dat zij van Heemstede en de Flora en van den moed der Nederlandsche kweekers een goeden in druk naar hun landen zouden meenemen. De vice-president der internationale jury en vice-president van de Société Nationale d' Horticulture de France, de heer Ferd. C a y e u x bracht dank voor het prachtige schouwspel, dat den internationalen juryleden geboden is op Flora, voor de schitterende ont vangst en de prachtige tentoonstelling. Elke maal, dat spr. in Nederland komt, ziet hij nieuwe en mooie soorten bloemen, en hij "raagt zich af hoe dat over enkele jaren wel zal zijn! De voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer Tom van Wave ren uitte in het Fransch Duitsch en Engelsch zijn dankbaar heid jegens jhr. Van Doorn voor de gastvrij heid steeds in Heemstede genoten Het comité voelt zich hier als het ware thuis. In 1925 was de tentoonstelling eveneens in Heemstede en hij hoopte, dat in 1945 opnieuw Heemstede de plaats van den dan te houden expositie mocht zijn. De verhouding tusschen Flora en Heem stede is zoo bekend, dat spr. onlangs werd aangesproken als president van Heemstede. .Ik ben er bang voor, dat men u dezer dagen, mijnheer van Doorn, burgemeester van Flora zal noemen." Tijdens de receptie gaf het muziekcorps „Excelsior een concert in de feestelijk ver sierde muziekkoepel op het Raadhuisplein. DINER OP FLORA. Het hoofdbestuur der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur en het Uitvoerend Comité boden Vrijdagavond een maaltijd aan de buitenlandsche leden dei- Internationale Jury. waaraan ook de Minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff en de burgemeesters van Heemstede. Jhr. J. P. W. van Doom. en Boskoop, Mr. E. P. Verkerk deelnamen. De buitenlandsche gasten waren ten getale van ongeveer 100. uit 16 landen, aanwezig; tot de overige ge- noodigden behoorden behalve vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Haar lem en Heemstede, bestuursleden van licha men en vereenigingen, die aan de buiten landsche Juryleden beleefdheden bewijzen, zooals V. V. V. Haarlem, Kamer van Koop handel, Bond van Bloembollenhandelaren. Aalsmeersche Tuinbouwbond en Zang en Vriendschap. De Nederlandsche leden der Jury waren voorzoover zij met de buiten landers hadden samengewerkt, ook aanwezig Het geheel aantal gasten bedroeg ongeveer 150. Aan de hoofdtafel hadden met de leden van het Uitvoerend Comité en eenige leden van het hoofdbestuur der Algemeene Ver- c-eniging voor Bloembollencultuur plaats ge nomen de minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de burgemeesters van Heemstede en Boskoop Jhr. Mr. J. P. W. van Doorn en Mr. E. P. Verkerk, de eere-voor- zitter der. Internationale Jury Sir Daniel Hall en de acht eere-voorzitters dier Jury. Rede van den heer Krelage. Bij den aanvang van den maaltijd bracht de heer Krelage een dronk uit op H.M. de Koningin, gevolgd door een op de Staats hoofden der aan tafel vertegenwoordigde natiën. De rij der toasten werd geopend door den heer Krelage met een drietalige toespraak, waarin hij allereerst in het Fransch den Minister welkom heette. Spr. zei dat dit ministerie tevergeefs getracht had zich aan normale regelingen te houden, maar zich eindelijk genoodzaakt zag juist hetzelfde te doen, wat het in andere regeeringen afkeurde Spr. wenschte dat het den minister nog tijdens zijn ambtsvervulling gegeven mocht zijn, de verbetering der economische toe standen en der internationale verhoudin gen te beleven en daartoe krachtig te mogen bijdragen. In het Engelsch begroette de heer Krelage de Internationale Jury en haar eerevoorzit ter Sir Daniël Hall. Reeds voor de derde maal in 25 jaar mocht spr. als voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur een internationale Jury van vooraanstaande tuinbouwkundigen op onze groote tentoon stellingen begroeten. Spr. herinnerde eraan dat Sir Daniel een der laatst overgebleven der Engelsche „tulip fanciers" is, die alleen tulpen die aan bepaalde eischen van vorm en kleur voldoen als tulpen erkennen en alle andere tulpen als ..uitschot" beschouwen. Daar op de Flora millioenen van dit „uit schot" staan uitgeplant moest men Sir Daniel's tegenwoordigheid te meer waar- deeren. Trouwens sindsdien had hij een uit nemende monografie over de Tulp geschreven waarin hij alle rassen recht deed wedervaren Spr. herinnerde ook, nog aan de belangrijke wetenschappelijke onderzoekingen die onder leiding van Sr. Daniel in de John Innes Hor ticultural Institution worden gedaan. In het Duitsch sprak de heer Krelage de Duitsch verstaande vertegenwoordigers der landen toe van welker eigen talen hij tot zijn leedwezen zich niet kon bedienen. Hij vestigde de aandacht op het feit dat men juist in dezen moeilijken tijd het noodig ge acht had den vooruitgang te toonen en de kracht van de Nederlandsche bloemen- en plantenteelt en bloembollencultuur en sprak de hoop uit, met een herinnering aan de rustige ontwikkeling vóór den oorlog, dat het de verantwoordelijke regeeringen gege ven mocht zijn, de innige overtuiging harer volken te deelen, dat ook in de toekomst alleen de vrede redding zal kunnen bren gen. Na in het Nederlandsch de gemeentebestu ren van Haarlem en Heemstede en de licha men en vereenigingen. die in deze dagen de buitenlandsche juryleden met beleefdhe den overladen, daarvoor een hartelijk woord van dank te hebben gebracht, eindigde spre ker met een dronk op de Nederlandsche Re geering. Rede Jhr. Mr. de Graeff. Jhr. de Graeff sprak in het Fransch. Jhr. mr. de Graeff, minister van buiten landsche zaken bracht de verontschuldigin gen over van minister Steenberghe, die door ziekte verhinderd was. Spr. sprak de beste wenschen uit voor zijn gezondheid. Voorts dankte spr. namens de regeering allen, die uit den vreemde gekomen zijn en die daardoor meegeholpen hebben om dit in ternationale feest, deze buitengewone ten toonstelling. te doen slagen. „Het is een goed idee. deze tentoonstelling een internationaal karakter te geven; vooral in dezen tijd, waarin er zooveel moeilijkheden en strub belingen zijn op allerlei gebied, is het een bij uitstek goede gelegenheid om de ver tegenwoordigers der volkeren bijeen te roe pen, een gelegenheid die zich zoo uitermate leent om een broederlijk gevoel in allen wakker te roepen. Dit kan niet beter geschie den dan op het terrein der natuur en de liefde voor bloemen, bijzonder geschikt om de liefde tusschen de menschen te bevorde ren. En hetgeen op dit gebied wordt voort gebracht is schooner dan al hetgeen door kunstenaars is gewrocht. Er zijn hier vele landen vertegenwoordigd en daardoor gaan mijn gedachten uit naar den Volkenbond in Genève. Ik hoop, dat de geest die ons allen vervult moge worden de geest van den Volkenbond, zoodat het dan. zal worden Say it with flowers". Rede Sir Daniel Hall. Vervolgens sprak Sir Daniel Hall, eere- voorzitter der Internationale jury, die zei, dat de vertegenwoordigers van vele landen te samengekomenn zijn van alle kanten van de wereld en dat hij zeker namens allen kon zeggen, dat zij hier ten volle zich vergoed zagen voor de reis die zij gemaakt hebben, vooral ook door wat gepresteerd is door de Hollandsche tuinders. Nooit zag ik een ten toonstelling zoo mooi van aanleg als deze, en in zulke prachtige omgeving. Mijn groote bewondering gaat uit naar het feit, dat men hier kan bewonderen de planten, groeiend in den vollen grond, zoodat men kan zeggen: Wat hier kan groeien kan in mijn tuin ook staan, en dat is wat men moet hebben. Verder ben ik hierheen gevoerd door mijn liefde voor de bloemen en vooral voor de tulp Als jongeman ben ik er mede begonnen en mijn liefde is steeds toegenomen. Het is hier in Holland met zijn drie eeuwen tulpencul- tuur het tulpenland bij uitnemendheid. De tulp is bekend geworden door geheel West- Europa en de mooiste variëteiten zijn er thans gekweekt. De Hollander heeft echter de tulp niet de bloem van de enkeling ge laten maar hem gemaakt tot de bloem van iedereen. Ieder land heeft heden ten dage belang stelling voor bloemculturen en wij hebben die belangstelling ten zeerste noodig. Laten wij de politiek en andere moeilijke dingen buiten bespreking laten, maar ik wil zeggen, dat de vrede het beste gediend is door de volkeren vooral op dit terrein te laten ont moeten. Bloemen acht ik dp beste banden die de volkeren kunnen binden". Rede van den heer Cayeux. De heer Cayeux. Parijs, zei, dat het hem altijd een plezier is naar Holland te komen omdat hij altijd de intense werk kracht en energie bewondert, waarmede de Hollander zulke grootsche dingen op bloem en plantenculturen weet te bereiken, zoo ook weer op deze tentoonstelling. Hij heeft de schoonheid van deze tentoonstelling trachten te ontleden en kan geen woorden vinden om uit te drukken, hoe alles hem getroffen heeft. Ik ben hier tevens gekomen om u de woor den van vriendschap en broederlijkheid van mijn vereeniging over te brengen, en in haar naam uit ik hier haar groote bewondering en beste wenschen voor wat bereikt is, en voor wat in de toekomst nog te bereiken valt". Verder spraken nog de heeren Hammel- bacher (Duitschland, Ohlsson (Zweden), Daniellewics (Polen), Em. Nagels (België), Flansen (Denemarken), Bahlsen (Tsjecho- slowakije) en Gassmann (Zwitserland) die allen vol lof waren over de vriendelijke ont vangst en dankten voor de uitnoodiging. Allen waren verheugd, deze te hebben kun nen aannemen en tenslotte was men een. parig in de lof voor den aanleg en prestaties op kweekersgebied door de inzenders be reikt. Het is een zeer geanimeerd en ongedwon gen diner geweest, waarop vroeger gelegde vriendschapsbanden nauwer aangehaald werden en nieuwe gelegd, hetgeen de samen werking tusschen de verschillende landen weer ten goede kan komen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9