FRANKEN'S Huwelijksavontuur. PASEN Schoonmaaktijd Opruim tijd Het Betouqtijltste AAN ONZE ADVERTEERDERS 52e Jaargang No. 15892 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. uitgaat: lourens coster maatschappij voor courant-uitgaven en algemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. abonnementenper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Ned. Onderwijzers genootschapsdag. „Alle liens aan dek". De N. Holland N.O.G.-dag werd Zondag in restaurant Brinkmann alhier gehouden. Om 11 uur opende het H. B. lid de heer Krabben dam de goed bezochte vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoovelen uit geheel N. Holland aan de oproeping hadden gehoor gegeven. Op dit oogenblik is het meer dan ooit noodig, dat alle onderwijzers schou der aan schouder staan, om de openbare school te verdedigen. Daarna sprak het hoofdbestuurslid H. J. Overduin uit Enschede. Hij begon met de ver gelijking van een zeeschip, dat in nood ver keert en waar het bootsmansfluitje klinkt en de roep „alle hens aan dek" over 't geheele schip davert. Spreker was hier gekomen om de Noord- Hollandshce onderwijzers toe te roepen „Nood, nood". Twee punten bracht hij speciaal naar vo ren: a. de Openbare School, b. de financieele en rechtspositie der onderwijzers. De openbare school is nog steeds de school voor allen, ondanks alles. Na een historische beschouwing kwam hij tot de periode van de crisis. Bezuinigen werd schering en inslag en speciaal op de openbare school. Het N. O. G. heeft toen haar taak begrepen; bij elke opheffing stond het Genootschap op de bres om de belangen van de bedreigde school te verdedigen. Lang staat spreker stil bij die tal van maatregelen, welke het onder wijs er niet op vooruitgebracht hebben als: verhooging der leerlingenschaal; verdwijning der boventallige leerkrachten, met als gevolg daarvan tal van wachtgelders, honderden werklcoze jongeren onder de onderwijzers, terwijl niettegenstaande dat alles de oplei ding doorgaat. Een vurig pleidooi hield spreker dan voor het pas opgerichte crisisfonds van het N. O. G. secretaris de heer E. Geerts Wzn. alhier, acti viteit en solidariteit, dat zijn twee woorden, die elk N. O. G.-lid ten opzichte van dit fonds tot de zijne moet maken. Het salaris der onderwijzers, dat in 1920 een f 1000,bleef beneden het bedrag, dat men redelijk mocht verwachten is nadien stérk ver minderd, kortingen van 22 tot 35 pet. werden erop toegepast; de bijverdiensten vervielen; 't werk werd zwaarder; arbeidsvreugde vermin derde, terwijl het arbeidsresultaat achteruit ging. Spreker zei vrij te staan van alle politiek en wilde in zijn rede geen politiek bespreken, maar kwam met kracht op tegen de uitlating van ir. Mussert op de N.S.B.-landdag in Am sterdam, waar deze het had over de invoering van de nieuwe spelling. Wat zien we in dezen tijd in de rijen der onderwijzers? Verdeeldheid en onderlinge be strijding. Allereerst bespreekt hij dan de posi tie der hoofdvereeniging, daarna die van den Bond van Ned. Onderwijzers; deze is eenzijdig politiek georganiseerd en verankerd aan N. V. V. en A. C. O. P. Wel tracht men dit soms te camoufleeren, maar spreker haalt het voor beeld aan van de brochure van den Bond van Ned. Onderwijzers. Hierdoor kan de Bond nooit worden de krachtige, d.i. de door allen gesteunde strij dende organisatie. Tusschen Bond en N. O. G. wordt thans een felle strijd gevoerd, maar 't N. O. G. was en is aan de winnende hand en wint nog; de Bond verliest. In 1933 liep het ledental terug van 7948 tot 7155 en dat van de afdeeling Haarlem van 252 tot 218. 't N. O. G. groeit, omdat het is de vereeni- ging voor alle openbare onderwijzers. De on derwijzers verstaan al meer de ernst van den tijd en wenden zich tot het N. O. G. en leeren het kennen en waardeeren, vooral nu. Thans is het geen tijd om zich als vakvereenigmg be zig te houden met het politieke spel en zeker niet zich te binden aan een bepaalde politieke partij. Verdeeldheid is misdaad aan de openbare school en aan de onderwijzerspositie. Onver schilligheid eveneens. En luid applaus was de dank der vergade ring aan den spreker. Na afloop der vergadering vereenigden de aanwezigen zich aan een gemeeenschappelij- ke lunch in Brinkmann. om daarna een be zoek aan Flora te brengen. TRAM SLEURT AUTO MEE. Zondagmorgen kwam een auto, die van den Gasthuissingel naderde, in botsing met een tram van den Kleine Houtweg. De auto werd een twintigtal meters meegesleurd en zoo zwaar beschadigd, dat ze moest worden weg gesleept. De bestuurster, een 50-jarige dame uit den Haag, kneusde daarbij een rib. Na be handeld te zijn in het ziekenhuis is ze per andere auto naar den Haag gebracht. De tram liep schade aan een koplamp op. GETUIGEN GEZOCHT Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur 40 is een 28-jarige wielrijdster op den hoek van de Zaa- nenlaan en den Rijksstraatweg aangereden door een onbekend gebleven wiehij der. Zij liep een zware hersenschudding op. Aan hen, die getuige van deze aanrijding zijn geweest, wordt verzocht zich voor het ge ven van inlichtingen te vervoegen aan het po litiebureau. HONGERSTAKING OOK OP HONSWIJK GEëINDIGD. De op fort Honswijk verblijvende vreemde lingen. die een hongerstaking waren begonnen, hebben deze Zaterdag opgegeven* (Bij Stadskanaal is een jong bruidspaar op den trouwdag kort voor de huwelijksvoltrekking met een auto te loater gereden. Ge lukkig kioamen zij en de overige inzittenden er zonder noemens' ivaardig letsel af). Het zal je nou toch overkomen, Net als je feestlijk trouwen wil, Want, alles bij elkaar genomen, Is 't water frischjes in April. En als je in je beste kleeren Het huwelijksleven in wilt gaan, Dan kun je 't water niet waardeeren, Dat tot de lippen'komt te staan. Je weet het, ook het huwelijksleven Blijft lang niet vrij van nattigheid. Maar zonder demonstraties geven Ben je daar ook op voorbereid. Je natje en je droogje halen In 't leven is een groote wensch. Maar d' omvang wil je zelf bepalen, Vooral aan natjes is een grens. Enfin, het is goed afgeloopen, Elk is tenslotte heelhuids uit Dit natte avontuur gekropen, De bruid heeft het ook niet verbruid. Zij stapte enkle uren latei- Gelukkig in de huwelijksboot, Nu is ze veilig op het water En niet erin, met d' echtgenoot. 'k Wil 't paartje nog een heilwensch geven In dit zoo ongewoon geval: 'k Hoop, dat het heel zijn verder leven, 't Hoofd boven water houden zal. P. GASUS. Ernstig ongeluk op de Heemsteedsche Dreef. Oude man doodgereden. Zondagmiddag had op de Heemsteedsche Dreef een auto-ongeluk plaats dat aan een 75-jarigen wandelaar het leven kostte. In de richting Haarlem reed, met naar be weerd wordt een vaart van zeker 100 K.M. de 33-jarige H. T. B. wonende te Haarlemmer meer, met naast zich zijn verloofde. Nabij de Pieter Aartslaan liep de 75-j.arige M. den Outer, wonende in een logement in de De Witstraat te Haarlem. Vermoedelijk heeft de oude man iets van den weg op willen rapen en stapte daarvoor van het trottoir op den rijweg, zonder direct gevaar te zien in de met een razende snelheid naderende auto. Hij werd door de rechterzijde van de auto gegrepen en een eind verder neer- gesmakt. Het hoofd van het slachtoffer werd vreeselijk verminkt en de dood moet direct zijn ingetreden. De juffrouw, die naast den bestuurder zat, werd door het plotseling sterk remmen tegen de voorruit geslingerd en kreeg een bloedende hoofdwonde. Een juist passeerende dokter uit Amster dam verleende de eerste hulp aan de juffrouw, terwijl ook Dr. Leyendekker spoedig ter plaat se was, die mede den dood van het slachtoffer constateerde. De burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. v. Doorn, benevens de subst.-officier mr. Paardekooper Overman waren ter plaatse om den toestand op te nemen. Daar ook de remmen der auto niet geheel in orde bleken, is tegen den bestuurder proces verbaal opgemaakt. De auto die licht bescha digd was. is later vrijgegeven. Het stoffelijk overschot van den O. is naai de Algemeene begraafplaats overgebracht. De Provinciale Staten verkiezing. Data der stemmingen. Het aantal kiezers. Bijna 4 millioen in het geheele land. In de komende dagen worden in ons land de leden der Provinciale Staten gekozen. De data der verkiezingen zijn: Dinsdag 16 April: Overijsel en Drente. Woensdag 17 April: Noord-Holland. Zuid- Holland, Zuid-Holland, Groningen, Friesland. Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. Vrijdag 26 April: Gelderland. Het aantal kiezers der Prov. Staten in ons land is nog niet bekend, omdat de kiezers lijsten in de gemeenten pas zijn vastgesteld. Er kan evenwel aangenomen worden, dat er een kleine 4 millioen zijn. Het aantal kiezers te Haarlem bedraagt 71.871, te Bloemendaal 7576, te Zandvoort 4699, te Heemstede 8868, te Velsen 22.598, te Beverwijk 5215, te Hillegom 5201, te Benne- broek 1116 en te Haarlemmerliede 1569. KONINKLIJK BEZOEK AAN DELFT. Hedenmorgen omstreeks half elf hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan den koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. De vorstelijke bezoek sters werden ontvangen door den burgemees ter Mr. C. van Baren, en vertrokken na 1 ongeveer twinitg minuten weer per auto naar Den Haag. BROODFABRIEKEN Leveren met div. lekkernijen onder meer: Franken's Paasbrood Prima Krentenbrood Heerlijk Rozijnenbrood Moscovische Tulbanden Paa sta a rte n alles in diverse grootte en prijs (Adv. Ingez. Med.) Oude vrouw verbrand. Op de 4e etage van hét perceel Borgerstraat 8 te Amsterdam, is Zondagmorgen tusschen 8 en 9 uur een alleen wonende 76-jarige vrouw, de Wed. G. Schenk verbrand. De reconstructie van het drama wees uit, dat een lap, welke uit den oven van het for nuis, dat in het kleine achterkeukentje staat, stak, aan het smeulen was geraakt. Bij haar poging om deze lap te verwijderen moeten de kleeren van de vrouw in brand zijn geraakt. In haar doosangst heeft zij zich toen naar de W.C. begeven, waarna zij voorover in het gan getje is gevallen en zóó den dood heeft ge vonden. Daar de brandlucht omhoog was ge trokken, en op den zolder was blijven hangen, hebben de buren niet bemerkt welk vreeselijk drama zich boven hun hoofden had voltrokken. LEERAREN AAN CHRISTELIJKE GYMNASIA EN LYCEA. Donderdag 18 April te 10.30 voormiddag zal de Vereeniging van Leeraren aan Christelijke Gymnasia en Lycea (Groep van het Genoot- schau van Leeraren aan Nederlandsche Gym nasia en Lycea) haar jaarvergadering houden te Haarlem, in het Christelijk Lyceum, Emma- kade. Om 11 uur zal Dr. K. H. Miskotte, predikant te Haarlem, een inleiding houden over: De beteekenis der taal bij het onderwijs. Voor wat U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. 1-3 regels 30 cent elkeregelmeerlOct. Flora 1935 Heemstede. Bloemenrit van de K.N.A.C. naar Flora. Zaterdag heeft de K.N.A.C. een Bloemenrit naar Flora 1935 Heemstede georganiseerd, die een prachtig verloop heeft gehad en waar over de deelnemers zich in enthousiaste be woordingen hebben uitgelaten. In drie groepen vertrokken de deelnemers uit den Haag, Alkmaar en Hilversum, met ruim honderd wagens en te ruim half twaalf waren alle deelnemers, waarvan het aantal geschat kan worden op meer dan driehonderd, op Flora aangekomen. Aan de dames werden bloemen aangeboden door den bloembollen- kweeker Stassen. Men had zich moeilijk een mooieren dag in deze tijden kunnen wenschen; de terreinen, bedekt met een wonderschoon en kleurig bloe- mendek, boden in de zon een heerlijk schouw spel. En temidden daarvan, om de muziek koepel heen, schaarden zich de automobilis ten, luisterend naar de begroetingstoespraak van den heer Ernst H. Krelage, die daarin sprak over de verhouding tusschen het bollen- bedrijf en het automobilisme en over de tot standkoming van Flora. De voorzitter van de K.N.A.C., mr. J. Lint horst Homan, beantwoordde op de hem vlotte wijze deze toespraak, waarna het groote gezel schap de inzendingen in het Bloemenpaleis en de vollegrondstentoonstelling, die reeds zoo bijzonder mooi is, bewonderde. Mr. Linthorst Homan sprak in de tafelrede, uitgesproken aan den koffiemaaltijd in het restaurant op Flora, over de bedoeling der K.N.A.C.-tochten en reikte de Flora-plaquette uit aan de deelnemers. Hij bracht daarbij tevens hulde aan hen, die Flora gemaakt hadden tot wat het is. GRAF ZEPPELIN WEER „r AA RECIFE. 13 April (Reuter L De Graf Zep pelin is hedenmorgen gestart, nadat de lich te schade, die het luchtschip bij het landen had gekregen ter plaatse was gerepareerd. Installatie van Commissie voor Werkverschaffing in Noord-Holland. Rede van minister Slotemaker. Prachtige resultaten in Gelderland. Minister Slotemaker. Maandagmorgen is in het Gouvernements gebouw de Rijks-commissie van Advies voor Werkverschaffing en Werkverruiming in Noord-Holland geïnstalleerd. Voorzitter van deze commissie is mr. J. B. Bomans. onder voorzitter mr. M. Slingenberg, leden zijn jhr. ir. Reigersberg. hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat, M. Stufkens. mr. van de Mortel, burgemeester van Noordwijk en de heer Kikkert, burgemeester van Beemster, beiden inspecteurs van de Werk verschaffing. Mr. Baron de Vos van Steen- wijk, is secretaris. Aanwezig waren de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. dr. A. Röell. de griffier der Staten, mr. Vening Meinesz. de leden dei- Gedeputeerde Staten. In tegenwoordigheid van den minister waren de heeren A. van Geelen, directeur-generaal voor de Wei-kver- schaffing en Steunregeling en Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de Werkverschaf fing, mee gekomen. Nadat Jhr. Röell een korte inleiding ge houden had, waarin hij den minister welkom heette en zei groote verwachtingen te heb ben van het werk der commissie, hield prof. Slotemaker de Bruine, minister van Sociale Zaken een rede. Na dank gebracht te hebben aan den Com missaris der Koningin voor het aandeel dat deze gehad heeft in het tot stand komen, aan den heer Bomans voor zijn leiding en de leden der commissie, zei hij, dat hem de taak van deze commissie zoo aantrekkelijk lijkt, omdat, ze van moreel gehalte is. De economische zijde mag niet verwaarloosd worden en de economische feiten moeten herinnerd worden, al is dat niet steeds aan genaam. Het eigenlijke karakter is van mo reel gehalte, om de vloek van den ledig gang weg te nemen van zoovelen. Het geldt om hen. die werken willen en kunnen, gele genheid te geven dat te mogen. Jarenlang heeft men hier reeds aan ge werkt en het aantal objecten is daardoor kleiner geworden en de werkmogelijkheid verminderd. Het vraagstuk der werkver schaffing moet bovendien geschat worden als mox-eel vraagstuk, opdat de arbeiders hun kracht wijden aan iets, wat die kracht waard is. Wie de cijfers der werkloosheid ziet. merkt een seizoen verbetering, doch vergelijking met verleden jaar toont stijging. En dus is er meer behoefte aan de commissie. Om één feit te noemen, dat tevens een bemoediging inhoudt: In het laatste jaar is het gelukt het aantal tewerkgestelden bij door de re geering gesubsidieerde werkverschaffing te verhoogen van 48.000 tot 58.000. De taak der commissie eischt speur werk. In 1933 begon de minister in Gel derland met een dergelijke commissie als proef en het is een volledig succes geworden. Op 1 Januari waren van allen, die in aanmerking komen voor steun 59 pet: tewerkgesteld. Dat cijfer is hooger. als men Arnhem en Nijmegen uitscha kelt, waar de zaken moeilijker te regelen zijn. Dan werkt 76 pet. In vele gemeen ten is iedereen tewerkgesteld. Op 1 Januari waren in Noord-Holland te werkgesteld 13.8 pet., welk percentage 36.3 wordt, als men Amsterdam en Haarlem uit zondert. Nu komt deze commissie. Spr. ver geet niet, dat de toestanden door allerlei om standigheden hier zwaarder zijn dan in Gel derland, en als hier niet zulke resultaten be reikt worden als in Gelderland, dan is dat geenszins een bewijs, dat deze commissie niet berekend is voor haar taak. Van de zijde van het departement moeten i nieuwe wegen worden geopend. Er zijn al proeven genoemen met het te werkstellen van landarbeiders (ofschoon de boeren ze niet konden laten werken) door middel van loontoeslag. Dit raakt de sociale en economische zijde. Hoewel er nog bezwa ren zijn, zullen deze proeven algemeen in Nederland worden ingevoerd. Tot nog toe stond men bij de keus voor werkvershaffingsobjecten op het standpunt De resultaten van de driemogcndhedenconfe- rentie te Stresa. pag. 4 Frankrijk heeft naar aanleiding van Duitsch- Iand's militair besluit een memorandum aan den Volkenbond gericht. pag. 4 De Duitsche houding tegenover een Oostelijk pact. pag. 4 Een spoorwegongeluk in Frankrijk eischte drie dooden en tien zwaar gewonden. pag. 4 De regeering heeft het plan op bruggen en ponten een verkeerstelling te houden. pag. 4 Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Zuilen, is tot burgemeester van Velsen benoemd. pag. 2 De leden van de internationale jury van Flora te Haarlem. pag. 13 Minister Slotemaker heeft de commissie voor werkverschaffing in Noord-Holland geïnstal leerd. pag. 1 De heffingen voor tulpen en narcissen zijn verlaagd. pag. 3 Een exploitant van zomerhuisjes op Schier monnikoog is vermoord. pag. 3 Een Nederlander wordt in Duitschland ver mist. pag. 3 D. W. S. verloor van Ajax met 01. pag. 6 Het Nederlandsch B-elftal hockey verloor van België B. pag. 10 H. O. C. is kampioen van Nederland dames- liockey geworden. oag 10 Het Zuiden heeft de dïstrictswcdstrijden te Zwolle gewonnen. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Mr. A. J. L. Liesker. pag. 3 Dr. Tjcbbo Franken: De bloembollen. pag. 7 A. Meilink over de bloem van den dag: Het Chineesch klokje. pag. 7 J. B. Schuil: Tlialia-Theater Hamburg. pag. 13 Schiphol breidt uit. BRANDJES. Hedenmorgen ontstonden in de stad een paar niet ernstige brandjes. In het perceel Maarten van Heemskerk straat 29 viel een petroleumstel om. waardoor wat beddegoed in brand geraakte. De brand weer kon het brandje blusschen, zonder dat water gegeven behoefde te worden. En in het perceel Brouwersstraat 12, stond, terwijl de bewoners afwezig waren, een thee lichtje te branden met een doek er over. De doek geraakte in brand en daardoor ook het behangsel in de nabijheid. Met een paar em mers water kon de brandweer ook dit brandje spoedig blusschen. Haarlem's Dagblad zal. evenals het vorig jaar. ook op GOEDEN VRIJDAG verschijnen, NIET op Paaseh-Maandag. DE ADMINISTRATIE. die objecten aan te grijpen waarin bijna al het geld aan loon kon worden gegeven, en die weinig kosten aan materiaal. Deze objecten raken min of meer uitgeput en daarom zal nu de mogelijkheid worden geopend, om ook dat werk dat meer dan tot nu toe geld vraagt voor materialen, aan te pakken met hulp van werkfonds. Daarna verzocht de minister de commissie vooral aandacht te schenken aan de jeugd werkloosheid. De moeilijkheid hierbij is, dat, als de stof beperkt is van omvang en jeugd er werk van krijgt, een gedeelte wordt onttrok ken aan de ouderen. Maar alleen cursussen voor de jeugd zijn onvoldoende, omdat men niet eeuwig door kan leeren. Het is een gelukkig feit. dat door de aan wezigheid van de pers thans de mogelijkheid geschapen is aan het volk mede te deelen, met hoeveel inspanning en met hoeveel suc ces tal van menschen werken om te helpen. „We maken liever geen reclame", aldus de minister, „we Voelen er meer voor hard te wer ken. Maar het is toch goed bekend te maken als er iets als dit gebeurt, om de onevenwich tigheid van het volk meer te kunnen over winnen." Na deze woorden installeerde hij de com missie. Mr. Bomans dankte voor zijn benoeming en de instelling van de commissie, ook bij voor baat namens de werkwilligen thans nog werk- loozen. In Noord-Holland is al veel gedaan. Zoo wees mr. Bomans op de jaarlijksche be- gerootingspost van f 200.000, gedurende de laatste tien jaar voor bestrijding der werk loosheid, wat nog door geen andere provincie is nagevolgd. Voorts op de instelling in 1930 van de Ont ginningsmaatschappij voor Noord-Holland, waarvoor mr. Stufkens zooveel deed. En ten slotte op het Duinterrein, waar 37 K.M. wan delweg en 190 H.A. bebossching zullen komen. Thans is deze commissie ingesteld. Spr. i staat verbaasd over de resultaten in Gelder land. „Gij hebt", zei mr. Bomans tot den mi nister, „de bestrijding der werkloosheid in. nieuwe banen geleid en ik begrijp niet, dat bet vo*k niet dankbar 'c voo~ zulk een fo-ee- ..ng. Wij als comm.ssie zullen u-niet teleur stellen", eindigde spr. Hierna ging dc commissie over in besloten vergadering, waarbij de minister tegenwoor dig was.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1