D E IN DE PIJP SCHIPHOL BREIDT UIT. DOUWE EGBERTS IERS. MAANDAG 15 APRIL 1935 H AARLEM'S DAGBLAD 3 Lijnen worden geopend, nieuwe vliegtuigen gebouwd, de dienst uitgebreid. Er zal meer in den avond en in den nacht worden gevlogen. Dus moet het vliegveld worden ver groot ende technische dienst gecentraliseerd. Eenigen tijd bestond dit streven naar cen tralisatie reeds. De werkruimten en de mid delen in Waalhaven werden te primitief Men moest uitbreiden en waar kon dit beter dan in Schiphol. Groote plannen werden ontworpen en het gemeentebestuur van Am sterdam voorgelegd. Thans is de bouw be gonnen en verschillende resultaten zijn al te zien. Ten Zuiden van loods C is de nieuwe mo- torafdeeling klaar gekomen. Ten Westen (hiervan is de groote motorwerkplaats in aanbouw; het meniekleurig stalen geraamte rijst op uit het betonnen fundament. In September denkt men de werkplaats in ge bruik te kunnen nemen. In het verlengde van loods B komt een nieuw groot gebouw: loods D. Tusschen de beide laatstgenoemde ruimten en de nieuwe werkplaats en de motorafdeeling ontstaat een soort plein. Dit wordt het ..recreatie plein". Een groot kantoorgebouw zal er ver rijzen. dat beneden tot cantine voor het per soneel wordt ingericht en boven als werk ruimte voor de administratie zal dienen, daar deze zoo langzamerhand te uitgebreid wordt om alleen in het hoofdkantoor aan den Hof weg te Den Haag ondergebracht te worden. Men ziet dus, dat het vliegwezen, de tech nische- en stationsdienst evenals de admi nistratie naar Schiphol worden gecentrali seerd. terwijl in het gebouw aan den Hofweg de directie en de hoofdadministratie geves tigd blijven. In de nieuwe werkplaatsen zullen naar schatting 600 arbeiders aan het werk zijn. Bovendien is men op het plein voor het hoofdgebouw bezig de fundamenten te stor ten voor een bureau voor den inlichtingen en propandadienst, waarvan de oud-kapitein vlieger Küpfer de leiding op zich zal nemen. In dezen tijd. nu de bevolking van jong tot oud „air-minded" wordt is een meer techni sche inlichtingen- en rondleidingsdienst noodzakelijk geworden. In het gebouw van de motorafdeeling sprak Zaterdagmiddag, 13 April, de directeur der K.L.M, de heer A. PI es man, het per soneel van de afdeeling, die pas in gebruik is genomen en die onder leiding staat van den heer Van Os. toe. ..Het zal", zoo zeide hij. ..velen niet bekend zijn, dat de kosten van het in bedrijf hou den der vliegtuigen, de kosten dus van de af schrijving op motoren, van reserve onder deden, onderhoud der vliegtuigen in en bui ten de hangars, verbrandstof en smeermid delen 30 pet. bedragen van de totale exploi tatierekening. Bij de K.L.M. Is dan ook nooit een ongeval met slechten afloop veroorzaakt door ondeugdelijke motoren, daar deze steeds in een perfecten staat worden gehouden. Van de oprichting af der K.L.M. zijn het dagelijksch onderhond en de periodieke revi sies der motoren in eigen hand geweest in tegenstelling met vele buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen. die de motoren naar de fabriek zenden. Het systeem van de K.L.M. heeft het voordeel, dat veel ervaring wordt opgedaan en dat de kosten lager zijn. In het begin -was uit den aard der zaak de kennis niet zoo groot. Terwijl vroeger moto ren na 100 vlieguren moesten worden nage keken, is het thans door toepassing van de juiste smeertechniek en de kennis der brand stoffen én door betere motoren mogelijk ze na 600 a 700 draaiuren te controleeren. Al leen de motoren van de Indië-route worden na een retour-vlucht dus na 360 draaiuren nagezien. Het gaat er om door de ervaring den be trouwbaarheidsduur der motoren te leeren kennen; hierbij helpt het kaartsysteem dat van eiken motor wordt aangelegd en waarop zijn „gedragingen en misdragingen" worden vermeld. De levensloop van eiken motor, van elk onderdeel is bekend". De heer Plesman gaf vervolgens een over zicht van de motoren, die de K.L.M. in den loop der jaren heeft gebezigd en besloot zijn toespraak met dank te brengen aan de mon teurs en mécaniciens van de motorafdeeling, voor de toewijding, die zij hebben voor hun werk. De gemeente Amsterdam komt lof toe. Door haar zorgen werd de werkplaats ge bouwd. die door de K.L.M. gehuurd wordt en die, nadat de K.L.M. de groote lijnen had aangegeven voor de inrichting ervan, verder is ontworpen door Ir. Zweers van Amster dam's Publieke Werken De inrichting der motorafdeeling. Bij de opzet van de motorafdeeling werd ér rekening mede gehouden, dat deze groot genoeg moet kunnen zijn om per werkdag 2 motoren geheel bedrijfsklaar te kunnen afle veren. De grootte van het gebouw, waarin de motorafdeeling is ondergebracht, is 50 bij 25 M. Aan de zuidzijde van het gebouw worden de te controleeren motoren binnengebracht. Op de naar alle zijden draaibare montage- blokken worden zij gedemonteerd en de on derdeden gaan vervolgens in den demonta gewagen naar de reinigingsbakken. waar zii door middel van chemische praeparaten van alle vetdeelen worden ontdaan. Een zand- blaasinstallatie verwijdert alle vetresten. Zwart-druipend komen de cvlinders en de assen binnen, zilverkleurig-schoon passeeren zii naar de controle-inrichting. In deze afdeeling worden alle motoronder- depien zorgvuldig met het bloote oog en met vergrootglazen op scheuren en vormveran deringen onderzocht. Alle hiervoor in aan merking komende onderdeden worden met micrometers en andere speciale meetinstru menten nagemeten. Er is gebruik gemaakt van de nieuwste vindingen op het gebied der verlichting. Scheurtjes, die voor bloote oog en loupe onzichtbaar zijn. worden door middel van fijn ijzerpoeder en een sterke magneet aan- i getoond. Er wordt vastgesteld of bepaalde motor- deelen nog bruikbaar zijn of niet: afgekeur de onderdeelen worden door de controleurs verwisseld, nadat deze betrokken zijn van het naast de controle-afd. gelegen magazijn. Van alle bijzonderheden van de motoren wordt op speciaal daartoe ingerichte motorkaarten aanteekening gehouden. Aan werkbanken, geplaatst in de groote hall. worden speciale werkzaamheden, zoo als verwisselen van lagers, schuren van klep pen. verwisselen van klepzetingen enz. uitge voerd. Nadat de door de controle ter repa ratie uitgegeven artikelen op de demontage wagens zijn teruggekomen en de motor ge heel compleet is. verlaat deze na een eind- inspectie de controle-afdeeling, waarna de montage plaats vindt. De gpheel compleet gemonteerde motoren worden, vóór zij in de vliegtuigen geplaatst worden, beproefd op de „proefbank". Deze is od ongeveer 200 M. afstand aan de zuid-west zijde van de motorafdeeling gebouwd en is geheel omgeven door een ongeveer 7 M. 1 hoogen hoefvormigen aarden wal. Over de proefbanken heen is een dak aangebracht, bekleed met geluiddempende stof. Dit is ge schied om te verhinderen, dat het lawaai van de proefbank de menschen in de werkplaat sen en in de omgeving zou hinderen. Een op volle kracht draaiende motor is practiscli niet te hooren ter plaatse van de woonhuizen en de motorwerkplaats. Na het 'proefdraaien worden de motoren in de werkplaats aan een eindinspectie on derworpen. alvorens zij uitgegeven worden aan het lijnbedrijf of aan de vliegtuigrepa- ratie-afdeeling voor inbouw in vliegtuigen. De proef, die met een motor op de proef bank wordt genomen duurt minstens 5 uur. Uit de gegevens van het kaartsysteem is ge bleken de betrouwbaarheidsduur van elk on derdeel. alle noodige verwisselingen en repa raties zijn geschied, geen foutje zit na het proefdraaien meer in de functioneering van den motor. Piloten, zoowel als passagiers kunnen zich volkomen veilig voelen, als de ,.zco goed als nieuwe" motoren de toestellen door de lucht trekken en stuwen naar Euro- peesche steden, naar Indië, langs de route over bergen, rivieren, zeeën, bosschen en woestijnen. De instrumentenafdeeling. Tegenwoordig worden ook de verschillende instrumenten als compas. hoogte- en snel heidsmeter en horizon na zekeren tijd in een aparte instrumentenafdeeling der K.L.M. ge controleerd. Het is immers reeds zoo vele malen gebleken, dat men in sommige om standigheden geheel op zijn instrumenten is aangewezen. Het is dus van het grootste be lang, dat deze zuiver functioneeren. In de instrumentenafdeeling nu wordt evenals in de motorafdeeling een kaartsys teem bijgehouden. De wijzers, comoas&n etc. wonderen van vernuft en techniek, worden er geijkt en geheel in orde gemaakt. Eenige cijfers. De ontwikkeling van het K.L.M bedrijf is enorm, dat weten we allen. Dat hebben we kunnen lezen en kunnen zien. Daar de grafiek van de motoren een getal paardekracht-uren van ongeveer 1 millioen in 1921 aanwijst, is dit voor 1929 10 millioen geworden en in 1934 is het 32.231.000. In 1927 kwamen ongeveer 20 motoronder- houden voor, in 1934 bijna 200. Dit getal klimt natuurlijk op met het aantal draai uren. dus met dienstuitbreidingen etc. Doch aan den anderen kant blijkt dat de motoren een grooteren betrouwbaarheidsduur hebben gekregen, d.w.z. dat zij langer mee kunnen zonder nagekeken te worden. De herstel- en controlewerkzaamheden worden meest uit gevoerd door jongere menschen. die hun op leiding hebben genoten op ambachtsscholen. Bijna alle boordmecaniciens beginnen in de motorafdeeling. De K.L.M. heeft momenteel in bedrijf 146 motoren, terwijl nog 34 motoren in bestel ling ziin. In totaal heeft de K.L.M. van de oprichting af 264 motoren in bedrijf gehad, Op de AmsterdamBatavia lijn worden gebruikt Wasp C motoren. Binnenkort zul len hi er on in gebruik genomen worden de „gegearde"Cyclone motoren van 750 P.K. Men kan met recht zeggen dat Schiphol uitbreidt. Als over eenigen tijd het veld grooter gemaakt wordt, zooals het plan is, als op de Neder landsche lijn Vlissingen—Waalha venAmsterdamTwente, op de lijn naar Milaan en naar Indië de sierlijke glinsterende, hechte Douglas- machines met hun sterke motoren zullen vliegen, als onze bekende Fok kers nieuwe routes zullen volgen, dan kan men er aan toevoegen „door techniek, toewijding en nauwgezet heid een groeiende, veilige Neder- landsche luchtvaart". Maatregelen tegen een S. D. A. P.-manifest. Donderdagmiddag is een exemplaar van het manifest der S.D.A.P., getiteld Op het oorlogs pad, aan het departement van justitie ont vangen. Daar het vermoeden rees van een ernstige overtreding van de nieuwe wet ter be scherming van de openbare orde, is in op dracht van den minister van justitie de aan dacht van den officier van justitie te Amster dam op het manifest gevestigd. Bedoeld manifest van de S.D.A.P. bevat een scherpe veroordeeling van Duitsche toestanden en is geheel gericht tegen de verkiezingspropa ganda van de N.S.B. Het partijbestuur verzocht den afdeelingsbesturen tot nader order het manifest, dat in het bezit is van de afdeelings besturen, niet te verspreiden. Nederlander in Duitschland vermist. Gearresteerd? Sinds 25 Maart j.l. wordt het lid J. J. Oudenaarde van het Rijnschip „Zaanland", lid van de Ned. Federatie van Transportar beiders vermist. Hij is het laatst te Keulen gezien. In verband hiermede heeft bovenge noemde Federatie het volgende telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken ge zonden: „Sedert 25 Maart is Jan Jacobus Oudenaarde van „Zaanland" te Keulen vermist. Onze ge gevens maken slechts conclusie mogelijk van arrestatie dan wel uit den weg ruiming door Duitsche Nazi's. Toenemende onrust fa miliebetrekkingen en veiligheid Nederland- sche bemanning op Rijnschepen verplichten ons aandrang op Uwe Exc. uit te oefenen tot treffen van maatregelen, die zekerheid ver schaffen. Is eenmaal arrestatie ontkend en heeft die toch plaats gehad, dan wordt ge vaar uit den weg ruiming des te grooter". Op een vraag aan den minister van Buiten landsche Zaken over deze Nederlandsche ma troos Oudenaarden te. Keulen, heeft het Ka merlid Sneevliet van den minister ten ant woord ontvangen, dat bij het door den con sul-generaal te Keulen ingestelde onderzoek wej. is komen vast te staan, dat de matroos niet door de politie aldaar ïs gearresteerd. Hij is het laatst gezien in den nacht van 24 op 25 Maart in een schlpperskroeg in de oude stad Het onderzoek wordt, naar de minister meldt, nog voortgezet. MAAR,.... HEEREN-BAAI A 15 ct. per ons HEEREN-BAAI Paars I ci per°ns (50 ct. per ,4 pond BAAI No. 140 ct. per !4 pond BAAI No. 230 ct. per !4 pond BAAI 25 25 ct. per pond ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI BAAI-TABAK OtAcCeMandi) geuhlg&te, pypta£nz&/ (Adv. Ingez. Med.) Oude man op Schiermonnikoog vermoord. Zijn lijk na een week gevonden. Vermoedelijke dader gearresteerd. Het rustige Schiermonnikoog is opgeschrikt door een gruwelijke misdaad, gepleegd op een ouden man door iemand, die speciaal daarvoor van den vasten wal naar het eiland was geko men. Een van de bekende figuren van het eiland, de 65-jarige heer H. J. Kerstholt, ex ploitant van gemeubileerde zomerhuizen, werd vermoord. Zijn lijk is na lang zoeken on geveer een week na het misdrijf in een water put nabij zijn woning gevonden. De vermoe delijke dader, de 30-jarige R. uit Utrecht, is door de politie gearresteerd. Op Donderdag 26 Maart was de oude heer Kerstholt, die des winters te Groningen aan de vischmarkt woonde, naar Schiermonnikoog vertrokken. Op het eiland bezat hij acht zo merhuizen, gelegen aan den Badweg. benevens een klein houten huisje, op ongeveer 100 meter afstand van zijn zomerhuisjes gelegen, waarin hij des zomers woonde. Telken jare, reeds langer dan een kwart eeuw, ging de heer Kerstholt in het voorjaar naar Schiermonnik oog om de zomerhuisjes voor het verhuren aan badgasten in gereedheid te brengen. De gehee- le vorige week had de familie van den heer Kerstholt te Groningen niets van den ouden man gehoord. Men begon zich, daar het niet de gewoonte van K. was, niets van zich te laten hooren, ongerust te maken, en stelde zich in verbinding met den burgemeester van Schier monnikoog, den heer H. W. v. d. Berg. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch de heer Kerstholt was niet in zijn huisje. Spoedig rezen ernstige vermoedens van misdrijf, welke vermoedens helaas bevestigd werden. Nabij de woning van den heer Kerstholt be vindt zich een groote waterput, die de heer K. vroeger eens zelf van twee tonnen heeft ver vaardigd en welke diende om over water voor de tuintjes van zijn huizen te beschikken. Een werkman merkte op, dat boven de waterput, die met planken was afgedekt, een geschre ven bordje was geplaatst met het woord: „vuilnis". Hij veronderstelde, dat men den ouden man weieens in de put zou kunnen heb ben gestopt. In plaats van water bevatte de put, althans bovenaan, slechts vuilnis. Dit en tal van af gedankte voorwerpen, waaronder ook nog eeni- ge kleine stroomatrassen, werden uit de put verwijderd en bij het water gekomen deed men de vreeselijke ontdekking. Boven het water staken een paar handen uit. Het lijk van den ouden heer K. bleek onder in de put te zijn geworpen. Hij had een prop in den mond. De burgemeester stelde de justitie te Leeu warden van het gebeurde op de hoogte en op zijn advies liet deze door de politie te Utrecht als vermoedelijken dader in arrest stellen den 30-jarigen R. Deze R. is op 5 en 6 April op het eiland Schiermonnikoog geweest en moet in verbin ding met den heer K. hebben gestaan. Op Vrijdag 5 April j.l. werd notaris Bolwijn te Anjum van Schiermonnikoog af opgebeld door genoemden R., die hem dringend verzocht nog denzelfden dag voor een belangrijke finan- cieele kwestie naar het eiland te komen. De notaris ging inderdaad nog Vrijdagavond naar Schiermonnikoog, waar hij R. ontmoette. Hij vertrouwde de zaak echter niet en stelde zich daarom in verbinding met den burgemeester van het eiland, den heer H. W. van den Berg. De burgemeester nam R. een verhoor af en deze liet bij dit verhoor een koopakte zien van de zomerhuizen van den heer Kerstholt. wel ke h$ door den notaris in orde gemaakt wenschte te zien. De koopacte moet reeds ge- teekend zijn geweest; of deze onderteekening van den heer Kerstholt zelf was, zal thans onderzocht moeten worden. Het bedrag van den verkoop der zomerhuizen was in totaal 16000. Aan R. kon hoewel de zaak zeer verdacht was niets ten laste worden gelegd, en daar K„ volgens mededeeling van R., reeds naar Groningen was vertrokken van zijn vermis sing was toen nog niets bekend moest R. weer worden vrijgelaten. Tegen hem zijn hoewel het onderzoek ter plaatse eerst Zondag is begonnen, reeds tal van aanwijzingen. De heer Kerstholt maakte op het eiland nogal eens gebruik van de diensten van een 17-jarigen jongen, Klaas van der Geest. Deze had van K. Vrijdag 5 April opdracht gekregen voor het halen van eenige levensmiddelen en deze Zaterdag in zijn wo ning te brengen. R. heeft toen den jongen me degedeeld, dat hij deze boodschappen maar niet moest brengen en voorloopig maar niet meer bij den heer K. moest komen, want deze was naar Groningen vertrokken. Het is waarschijnlijk, dat R. zijn slachtoffer in zijn bed heeft overvallen. K. was lijdende aan rheumatiek en volgens mededeelingen van bewoners van het eiland moet hij aan het ein de van de voorlaatste week bedlegerig zijn ge weest. BOEKHOUDER VERDUISTERDE VOOR f 7000.—. HEERLEN. 13 April. iV. D.) Ten nadeele van den patroon W. alhier is een verduiste ring gepleegd door diens boekhouder F., welke verduistering minstens over twee jaar moet loopen en zeker f 7000 bedraagt. Het misdrijf werd ontdekt tengevolge van een vermeende te lage aangifte van de belasting. Een accountants onderzoek naar aanleiding daarvan bracht de verduistering echter nog niet aan het licht. W. bood daarna aan zijn boeken open te leggen, waarop de boekhouder zelf de ver duistering bekende. Wering van vreemde arbeids krachten. In de Nederlandsche Staatscourant is. naar gemeld, dezer dagen opgenomen het Konink lijk besluit, waarin is bepaald, dat werkge vers arbeid in den zin van artikel 1 van de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad 257) zonder schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling niet mogen doen verrichten door vreemdelingen: 22a in kapperswerkplaatsen of -inrichtin gen, waaronder begrepen kapperswinkels en kapperssalons, zoowel voor mannen als vrou wen; b. als kapper buiten werkplaatsen of in richtingen; c. in pedicure- en manicure-inrichtingen en schoonheidssalons; d. als pedicure en manicure buiten inrich tingen of salons; e. als haarkundige in en buiten inrichtin gen. winkels of salons; 23. in timmerfabrieken en in fabrieken voor machinale houtbewerking: 24. in meubelfabrieken en meubelmake rijen: 25 in behangerijen en stoffeerderijen; 26. in ijzer- en metaalgieterijen; 27. a. in fabrieken of werkplaatsen voor bewerking -van metalen, waaronder begre pen machinefabrieken en scheepswerven; b. als metaalbewerker buiten fabrieken of werkplaatsen; 28 a. in smederijen, bankwerker ij en, draaie rijen. autogene laschinrichtingen. plaatwel- lerijen. constructiewerkplaatsen; b. als smid. bankwerker, draaier, autogeen lasscher, plaatweller. constructiewerker bui- ter» fabrieken of werkplaatsen: 29. a. in fabrieken voor het vervaardigen van instrumenten; b. infabrieken voor het vervaardigen van electrische en mechanische apparaten, waar onder begrepen fabrieken voor het vervaar digen van signaallampen en mechanische werktuigen 30. als opticien in en buiten winkels en werkplaatsen; 31 a. in automobiel- en motorrijwielfabrie- ken; b. in rijwielfabrieken; c. in herstelplaatsen van automobielen, motorrijwielen en rijwielen; d. in vliegtuigfabrieken; e. in wagen-, carosserie- en rijtuigfabrie- ken; f. in autogarage: 32 a. in gloei- en radio lampen fabrieken; b. in metaalwaren- en lampenfabrieken; c. in fabrieken of werkplaatsen tot het ver vaardigen van radiotoestellen; d. in radio-installatie-inrichtingen; e. als arbeider, monteur of technicus voor installatie, onderhoud of reparatie van radio toestellen 33 a. in slachterijen en vleesch waren fabrie ken; b. als slachter of worstmaker in alle be drijven of in inrichtingen; c. in slagerijen; 34 a. bij levensverzekeringsmaatschappijen, spaar- en andere verzekeringinstellingen; b. bij banken voor levens-, lijfrente- en spa arverze ker in gen 35 a. in kantoren, magazijnen en pakhuizen b. als handels- en kantoorbediende buiten kantoren, magazijnen of pakhuizen. 36. in advies-, bemiddelings-, plaatsings-, administratie- en reclame-bureaux; 37 a. als straatmaker; b. in straatmakersbedrijven en bij den aanleg en het onderhoud van klinker-, ma cadam-. asphalt-, bitumen-, cement- en an dere wegen; 38. in dameshoedenfabrieken en modiste- rijen; 39 a. in schoenfabrieken en schoenmake rijen, waarondey begrepen werkplaatsen als inrichtingen tot herstel van schoenwerk: b. als schoenmaker buiten fabrieken of werkplaatsen 40. in ingenieurs- en architectenbureaux: b. als ingenieur of architect in fabrieken of werkplaatsen: c. als ingenieur en architect buiten bu reaux. fabrieken of werkplaatsen: 41. als tandarts en tandtechnicus. zoowel in als buiten tandartspractijken. klinieken of inrichtingen; 42 a. in massage- en heilgymnastiekinrich- tingen; b als masseur, heilgymnastiekkundlge en magnetiseur buiten inrichtingen: 43. als psychotherapeuten, psvcho-analytici raadgevende psychologen in of buiten arts- practijken. klinieken of inrichtingen; 44 a. in fabrieken, inrichtingen of werk plaatsen tot het vervaardigen of bewerken van kunstgraniet: b. bij het vervaardigen of bewerken van kunstgraniet buiten fabrieken, inrichtingen of werkplaatsen: c. bij het vervaardigen of bewerken van kunstzandsteen, grint- en cementwerken, terranova en dergelijke in en buiten fabrie ken. inrichtingen of werkplaatsen. Dit besluit treedt in werking: a. voor werkgevers t.a.v. vreemdelingen, die zij in dienst hebben op den dag. waarop het besluit in de Nederlandsche Staatscou rant werd geplaatst (dus op April 1935) met ingang van 1 Juli 1935; b. voor werkgevers ten aanzien van overige vreemdelingen met ingang van den 21sten dag volgende op dien, waarop het besluit in de Nederlandsche Staatscourant werd ge- p^atst. dus op 1 Mei 1935. Werkgevers, die reeds op 9 April 1935 vreemdelingen, werkzaam als bovenbedoeld, in dienst hadden en die vreemdelingen in dienst zouden willen houden, moeten der halve zorg dragen, dat zij uiterlijk 1 Juli 1935 in het bezit zijn van de vereischte vergun ningen. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling kan geen toezegging doen, dat op aan- I Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 15 April: Naar men verneemt heeft de heer W. J. P. Travaglino. kapitein-waarne mend commandant der schutterij alhier, zijn eervol ontslag uit die betrekking aan Z. M. den Koning aangevraagd. Door onze lens gesnapt. Mr. A. J. L. Liesker. Mr A. J. L. Liesker werd 18 Juni 1887 te Deventer geboren. Hij bezocht het gymnasium (het Canisius College) te Nijmegen en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij In 1915 op stellingen promoveerde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot Ambtenaar van het O.M. bij de Kantongerech ten in het arrondissement Zutphen en in den zomer van 1917 in dezelfde functie bij de Kantongerechten in het arrondissement Maastricht. Daar bleef hij tot 1929, in welk jaar hij benoemd werd tot griffier van het Kantongerecht te Haarlem, welke functie hij nog vervult, Mr. Liesker is bestuurslid van „Pro Juven- tute" en is nu al eenige Jaren aangewezen geweest als gecommitteerde bij de eindexa mens der Kweekscholen voor onderwijzers (essen) alhier en van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg. vragen om vergunning, die niet vóór 1 Juni e.k. bij hem zijn ingediend, tijdig kan wor den beslist. Ten aanzien van vreemdelingen, die na 9 April 1935 in zijn dienst treden voor de uit oefening van werkzaamheden als bovenbe doeld, moet de werkgevers na 1 Mei 1935 in het bezit van een vergunning zijn. De aanvragen om vergunning moeten ge schieden op daartoe vastgestelde formulieren welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling (ge meentelijke arbeidsbeurzen, en agentschap pen der arbeidsbemiddeling). De ingevulde formulieren dienen rechtstreeks en gefran keerd te worden gezonden aan den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling te 's-Graven- hage. Lagere heffingen voor tulp en narcis. Aan bezwaren tegemoet gekomen. Sierteeltcentrale zal soepelheid betrachten. De mededeelingen d.d. 8 April 1935 in zake de uitbetaling van steungelden voor ingeleverde bloembollen, blijken tot eenige misvatting aanleiding te hebben gegeven. In verband hiermede wordt aan belang hebbenden bloembollenkweekers, georgani- seerden bij de Nederlandsche Sierteelt-Cen trale, medegedeeld, dat in de vorige publi catie bij de bepaling van de te vorderen bedragen per are voor de verschillende groe pen van bloembollen, zijnde resp. f 12, f 4, f 4 en f 4 per are. een ruime marge werd genomen, met de bedoeling het eventueel te veel gehevene te restitueeren. Aangezien aartegen in het vak groote bezwaren blijken te bestaan, heeft de re geering gemeend aan die bezwaren tegemoet te komen, door aan de hand van een scherpe calculatie de heffingsbedragen reeds thans definitief terug te brengen, met uitzondering van de heffing voor hyacinthen. welke hef fing niet verlaagd kan worden, om voldoende fonds voor de uitkeering op ingeleverde bollen te vormen. Voor vroege tulpen, late tulpen en narcissen evenwel is de heffing van f 4 teruggebracht tot resp. f 2.60, f 2.40 en f 3 per are, welke wijziging in het bloembollensaneeringsplan 1934 (teeltbeschikking bij minis- terieele beschikking van 12 April No. 4896) reeds is aangebracht. Ook thans blijft de regeling van kracht, dat bij de invordering der heffingsbedragen deze waar mogelijk worden verrekend met de steunbedragen, zoodat niet eerst zal wor den geheven voor het volle pond en daarna zal worden uitbetaald. Heffing en uitbetaling wordt derhalve voor iederen georganiseerde tegenover elkaar gesteld en voor zooveel mogelijk met gesloten beurs verrekend. Ook wordt er nogmaals op gewezen, dat mochten de bedoelde heffings bedragen ad f 12. f 2.60. f 2 40 en f 3 een overschot opleveren, restitutie van het te veel gehevene ponds pondsgewijze zal plaats hebben. Voor wat betreft de Inning der heffings. bedragen c.q. na aftrek van de steunbedragen kan worden medegedeeld, dat vanwege de Nederlansche sierteelt-centrale de noodige soepelheid zal worden betracht, met dien verstand dat aan de vereischte zekerheid niet tc kort kan worden gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5