DE BILT DeAnti-RevolutïonairePartij ONZE KLEEDING Berichten in enkele regels Kiest Mr.A.Bruch LIJST DINSDAG 16 APRIL 1935 H A A' R L E M'S DAGBC A D' 2 Winkelweek in Heemstede. Receptie door Burgemeester en Wethouders. Maandagavond hebben B. en W. van Heem stede een receptie gehouden in restaurant Flora op het Tentoonstellingsterrein ter ge legenheid van de winkelweek in Heemstede. Zeer velen waren gekomen., waaronder be halve raadsleden, zeer vele Heemsteedsc'ne winkeliers en er heerschte een bijzonder noeglijke stemming in het tjokvolle restau rant. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P W. van Doorn hield een begroetingsrede, waarin hij dank bracht voor de zoo groote op komst. Omdat B. en W. dat verwacht had den, hebben zij van te voren besloten de re ceptie niet te houden in het Raadhuis, omdat dat voor een dergelijken toeloop te klein zou zijn. De winkelweek heeft bewezen, dat men in Heemstede alles kan krijgen, wat het da gelijksch leven behoeft en de kracht van den middenstand is duidelijk gebleken. De burgemeester sprak zijn waardeering uil voor hen, die de tentoonstelling hebben op gebouwd een gebeurtenis van belangrijke be- teekenis. Vooris bracht hij dank voor wat 't Uitvoerend Comité voor Heemstede gedaan heeft. De goede indruk die Heemstede maakt, is eveneens te danken aan de commissie voor de winkelweek, en het Vreemdelingen Ver keer. Hierna ging spreker over tot het uitreiken der prijswinnaars in den étalageweristrijd. wat hij met een grappige toespraak deed. De prijzen bestonden uit fraaie diploma's en bon boekjes tot een bepaald geldsbedrag, waar voor in Heemstede iets gekocht kan worden. Het gemeentebestuur heeft blijk gegeven, zoo eindigde spr.. dat- het belang van den middenstand hem ter harte gaat. Hierna sprak'de heer C. van Empelen, als voorzitter van de Winkelweekcommissie, woorden van dank voor de ontvangst en me dewerking waarbij hij de hoop uitsprak, dat nog vele jaren op deze wijze met het gemeen tebestuur samengewerkt kan worden voor het welzijn van de gemeente en haar bevol king. Tot slot van den gezelligen avond werd een wandeling over den verlichten Tulpenhof ge maakt en een bezoek gebracht aan het Bloe men paleis. WIJDINGSDIENST IN DE LUTHERSCIIE KERK. Heden. Dinsdagavond wórdt in de Luther- sche Kerk alhier een wijdingsdienst gehouden onder leiding van Ds. G. J. Duyvendak. Uitgevoerd wordt het Slotkoor uit de Mat- thaeuspassions van J. S. Bach. Medewerking verleenen: het Dameskoor onder leiding van mej. Schouten: het Dames sextet onder leiding van mej. Bergisch; mej. Franfort (fluit); de heer Engel (viool) en de heer Nieland (orgel). JUBILEUM. Op Maandag 22 April herdenkt de heer J. W. Franken, letterzetter bij de firma Joh. En schedé en Zonen, den dag waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde firma op de afd. particu liere zetterij in dienst trad. WIJ GAAN VOOR ALTIJD NAAR HET 1 MEI-PROGRAMMA DER S.D.A.P. Het 1 Mei-feest programma van de S. A. P. en van den Haarlemschen Bestuurders Bond voor dit jaar ziet er als volgt uit. Des morgens om 10 uur verzamelen op hei Kennemerplein, daarna wandeling door de stad naar het terrein aan de Paviljoenslaan waar de heer F. S. Noordhoff, bestuurder van het N.V.V. zal spreken. Medewerking wordt verleend door de A. J. C. Om 10 uur des ochtends vindt in de Gem. Concertzaal het kinderfeest plaats met mede werking van de Jonge Spelers met Jan Klaas- sen. De opstelling voor de avonddemonstratie vind plaats op de N&ssaulaan des avonds te half zeven, vertrek precies zeven uur, door het Leidsche kwartier. In de Gemeentelijke Concertzaal vindt des avonds om 8 uur de feestvergadering plaats waaraan medewerking verleenen bij de op voering van het Meispel „Naar de nieuwe Tijd" de S.D.V.C., de A.J.C., Arbeiders Sport bond, Excelsior. De Stem des Volks. Het Mei spel Naar de Nieuwe tijd wordt opgevoerd door de Jonge Spelers uit Amsterdam. De Mei-rede zal dit jaar uitgesproken wor den door Dr. W. Banning. MEI-VIERING RELIGIEUS SOCLALISTISCHE GEMEENSCHAP. De Wijdingsbijeenkomst vindt plaats aan den vooravond van 1 Mei dus op 30 April in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelmina- straat. Mer.no Huizinga zal spreken over: .,Van werkelijkheid tot- Utopie", terwijl medewer king zal worden verleend door mej. P. Boos- man, piano en C. J. van der Glas, viool GEVONDEN DIERENI EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede- straat 9, ceintuur en handschoenen; kinder cape: paar handschoenen in doos: portemon- naie (ledig); Ford-speldje; taschje; Vermeu len, Kweektuinstraat 6, autoped; De Graef, Archipelstraat 63, regenpijpen; Den Engelse, Gaelstraat 4, duif; Hartel, Ripperdapark 31, doos glaswerk; Lijstra, Geweerstraat 46, ge hoor-apperaat; Kiekens, Bakenessergracht 32a, kinderhoedje; Koen, Goltziusstraat 24, honden; Kennel Haerlem, Amsterdamsche- vaart 320, honden: Jacobs, Hof van Egmond 20, halsketting; Steenkist, Hoogerwoerdstraat jongensjas en -muts; Kennel Fauna, Fr Varkensmarkt 24, katten; Andel, Hasebroek straat 14, gouden medaillon met portr.Por- res, Timorstraat 19d, :portemonnaie m. vreemd geld; Reckman, Hasselaarstraat 25, portemon- naie met f0,89; Schrijnmakers, Raaks (schip „Nooit Gedacht", pakje kousen; Laduc, Kolk straat 17, gouden ring; Velthuizen, Zijlweg rijw.bel.plaatje; Geerlings, Byzantiumstraat rijw.bel.plaatje; Eleveld, Siriusstraat 61, rij wielbelastingplaatje: Habich, Meidoornplein 43, rijw.bel.plaatje; Marsbergen, Ged. Volders- .raeht 15, verbindingsringen; Rieu, Hofmeijer straat. 36, sleutelbos; Biersteker, le Hooger- woerddwarsstraat 8, sleutelpijp; Kuyk, -Jan Haringstraat 82, zakmes. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De Ned. Bond houdt zijn Jaarlijksche Alge- meene ledenvergadering op Maandag 22 April te Boskoop. Na het uitbrengen van de gewone verslagen volgt de verkiezing van bestuursleden. Aftredend zijn de heeren: A. A. Bierlee. Am sterdam, A. J. -Meyerink Haarlem en H. W. E. Struve Jr., Boskoop. De Haarlemsche Reddingsbrigade stelt voor De algemeene vergadering spreke den' wensch uit, gezien den groei van den Bond, dat het Bondsbestuur zoo spoedig mogelijk weder om tot 9 leden worde uitgebreid. Mocht daartoe besloten worden, dan stelt de H.R.B. voor deze functie candidaat den heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarlemsche Reddingsbrigade. De heeren Joh. M. Schmidt en D. N. H. Haase zijn tot afgevaardigden van Haarlem be noemd. De Boemendaalsche Brigade heeft Mejuf frouw A. Evers candidaat gesteld voor de functie van lid der Technische Commissie. CROOTE HOUTSTRAAT 36 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 16 APRIL Café-Restaurant Brinkmarm, Groote Markt: Algemeene- Ledenvergadering-H. O. V. 8.30 u. Gemeentelijk Concertgebouw: Vergadering N. S. B„ spr. de heeren Mussert en v. d. Weide. Broeder kerk: Ds. A. M. Berkhof f over „Een aanhoudend Onweer". 8 uur. Cinema Palace: Tweede en laatste deel van „De ellendigen" met Harry Baur. Op het too- neel Mimi en Teddy Leblanc, eccentric acroba- •tic-dansers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Geprolongeerd One night of love met Grace Moore. Doorloopende ■voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Vlug van stapel" met ,W. Haines, Madge Evans, Conrad Nagel. 2.30. .7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen" met Esther de Boer-van Rijk.Op het tooneel: 3 Fuxani. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Groenendaal van 12 uur. Bloemententoonstelling in s morgens 9 tot 's avonds WOENSDAG 17 APRIL Gem. Concertzaal: Die Spaerne-Sanghers, Concert o.a. Drama Christi. 8.15 uur.' Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Lie- derenavond Hans Gruys, aan den vleugel Fe lix de Nobel. 8.15 uur. Aandeelhoudersvergadering N.V. Hypothe caire Beleggingsbank bij Brinkmann, 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en de? avonds Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toeegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. EEN HARTELIJK AFSCHEID. In een daartoe belegde bijeenkomst in de Dr. A. Kuyperschool alhier, werd door het be stuur der Kleuterschool „Rohoboth", het per soneel en de leerlingen der school met hun ouders, op hartelijke wijze afscheid genomen van het hoofd der school, mej. K. Smit, die dezer dagen in het huwelijk hoopt te treden. De toespraken gewaagden van dankbaar heid voor het vele werk, dat mej. Smit voor de school verricht heeft. Op buitengewone wijze heeft zij de belangen van het onderwijs be hartigd. Ook de prachtige cadeaux. aangeboden aan mej. Smit door het bestuur, het personeel dei- school en de ouders der leerlingen, getuigden van de groote waardeering voor haar werk. De kleuters luisterden de bijeenkomst op door hun zang en spel. In dezelfde samenkomst werd het nieuwe schoolhoofd geïnstalleerd, n.l. mej. M. Klomp en een nieuw benoemde onderwijzeres, mej. D. Vrij. Aan mej. Smit en haar aanstaanden echtge noot alsmede de dames Klomp en Vrij werd de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Zooals wij Maandag meldden is te Bloe- mendaal in den ouderdom van 61 jaar over leden de heer F. N. Bernoski, oud-surveyo1* van Lloyd's Register of Shipping, een m scheepvaartkringen zeer bekende figuur. meldt: Hoogste Warschau. Laagste Yarmouth. barometerstand 765.8 m.M. te barometerstand 744.3 m.M. te en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien en later iets kouder. Uit het Buitenland NOG GUUR WEER VERWACHT. De depressie in het Westen blijft den weers- toestand ten onzent beheerschen. Voor het Kanaal ontwikkelde zich gisteren een diepe secundaire, waarvan verwacht werd, dat zij zich naar Midden- en Zuid-Frankrijk zou be wegen. doch die haar koers naar de Noordzee koos. Hierdoor nam de luchtdruk gradiënt in onze omgeving flink toe. zoodat rond het Kanaal en de Noordzee krachtige Westelijke tot Zuidelijke en Zuid-Oostelijke winden waaien. De depressie-invloed bracht over de Brit- sche Eilanden vrij veel neerslag, Scilly had 14, Croydon 12 m M. Over de Britsche Eilan den loopen de temperatuurveranderingen uit een. over het overige gebied werd het iets zachter. De hooge drukking over Zuid-Frank- •ijk verplaatste zich naar Oost-Duitschland en Polen waar het thans nog rustig helder weer is, evenals over het grootste gedeelte van Zweden en Finland. Over Groenland houdt de hooge druk stand. Er mag voor ons land op buiig'en later vrij guur weer gerekend worden. Barometer 748 m.M. 761 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 16 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 55 F. 43 F. 49 F. BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 16 April, Ondertrouwd 15 April: M. L. Deinum en W. v. d. Sluijs. Bevallen 12 April: C. L. Wehnes—Krause, z. 13 April: A. P. Botti—den Hollander, d.; M. C. HuismanNeijssel, z.; G. M. H. Greeven Veldt, z.; H. S. M. Joosten—Koedijk, d.; M. L. J. Koestal—Serné, d.; A. Huijboom—Schoffel- meer, z.; H. G .Zipp—Lonzeck, z.; P. H. Stok man—Landwehr Johan. d.; A. Prins—Spruit, z.: E. J. Mechelse—Hollebeek, d.; 14 April: G. M. W. Lohuizenv. Leeuwen, d.: C. J. Schor nagelMolenkamp, z.; A. H. LondoDoncker- woleke, z.; M. L. Wajer—Swets, d.; H. E. Boo gaard-Essers, d.; 15 April: A. Pouwv. Halst, dï; Overleden 12 April: A. M. v. d, Jagt, 73 j., Leidschevaart; 13 April: J. van Hemert, 74 j., Velserstraat; G. Groene veld, 13 j., Hazepaters- laan COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O Ten stadhuize vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van den heer Th. Lancée de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en de secretaris, mr. A. Beets, mede- deeling van eenige ingekomen stukken had gedaan, werd het concept-jaarverslag over openbaar en bijzonder lager onderwijs van den secretaris behandeld. Eenige kleine wijzigingen werden aange bracht, waarna het ontwerp bij acclamatie werd goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde het advies der commissie aan B. en W. inzake opheffing van de Montessorischool in de Bakkerstraat, om welk advies door B. en W. was verzocht ten einde hun prae-advies te kunnen vaststellen. De voorzitter en de secretaris gaven eenige toelichtingen, waarna het ontwerp-advies, in houdende dat de commissie er op aandringt niet tot opheffing van de school over te gaan, doch het hoofd er van te vei-vangen door een leerkracht, die de geschiktheid voor deze func tie bezit, na overweging bij acclamatie werd aangenomen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Eveneens bij acclamatie werd het tegen woordige bestuur herkozen. In de functie van vijfde bestuurslid werd de heer L. Broekhuizen benoemd. Na rondvraag sloot de voorzitter de verga dering. Twee inbrekers zijn te Steenderen op hee- terdaad betrapt. Een derde wist te ontkomen. Een Duitsch sportvlieger heeft bij De venter een niet geheel gelukte noodlanding uitgevoerd. Het Twente Rijnkanaal is zaterdagmiddag officieel geopend. De stations Putten, Ermelo en Harderwijk worden op 29 April, Hulshorst, Nunspeet, Le gerplaats Oldebroek en Wezep op 6 Mei, voor het stukgoed verkeer, tenzij in afzonderlijke wagons, gesloten. De A.T.O. neemt den dienst over. Zwaar gewond werd een fietser te Tete- ringen, toen hij tusschen een auto en een boom door slippen van de auto, bekneld raakte. Op de Nederlandsche Afdeeling van de Wereldtentoonstelling te Brussel zal men het carillon van het Amsterdamsche paleis kunnen hooren. Een Spaansch bootsman is door het los raken van den grijper van een kraan aan boord van zijn schip te Vlaardingen op slag gedood. Totaal door het vuur verwoest werd de beeldenfabriek van de firma Gitsels te Venlo. Tusschen brug en schip raakte te Gouda een 12-jarige jongen bekneld, die zoo ernstig werd gewond, dat hij korten tijd later over leed. Het lijk van een 26-jarig boomkweeker uit Alphen.a. d. Rijn is uit het Aarkanaal op gehaald. De joiigeman is zeer waarschijnlijk door den storm van vorige week te water ge raakt. De arbeid aan het kanaalwerk tusschen Jutphaas en Vreeswijk is door het conflict tusschen hoofd- en onderaannemer niet ge heel stilgelegd. Prof. J. C. van Eerde is in de jaarverga- dering van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap gehuldigd, die sinds 25 jaar lid van de redactie van het Genootschapstijdschrift ïs. BEZOEK AAN HAAS' AZIJNFABRIEK. Heden, Dinsdag, hebban leerlingen van de N.V. Nieuwe Huishoudschool aan de Gabriël Metsustraat te Amsterdam een bezoek ge bracht aan Haas' Azijnfabrieken te Haarlem. OSCAR TOURMAIRE VERLAAT DE AMSTER DAMSCHE TOONEEL VEREENIGING. Naar wij vernemen zal de heer Oscar Tour- niaire voor het volgend seizoen geen deel meer uitmaken van de Amsterdamsche Tooneelver eeniging onder directie van de heeren A. van Dalsum en A. Defresne. De noodlottige filmbrand te Hilversum. AMSTERDAM, 15 April. Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand tengevolge waarvan 46 kinderen werden ge wond. Drie meisjes overleden enkele dagen na liet ongeluk. Op genoemden dag in den vooravond brak brand uit in het gebouwtje van de R.K. werk- liedenvereeniging aan de Boschdrift. In het lokaal werd een missiefilm voor kinderen ge titeld „Ria Rago" vertoond. Er bevonden zich ongeveer tweehonderd kinderen van 812 jaar, in het gebouw, toen plotseling de film in brand vloog. Het toestel was in de open ruimte van de zaal opgesteld, zoodat de vlam men zich onmiddellijk aan het houten inte rieur mededeelden. Onder de jeugdige toe schouwers ontstond, bij het zien van den vuurgloed, een verschrikkelijke paniek. Eenige voorbijgangers en omwonenden die merkten welk een ramp gebeurde, sloegen onmiddellijk een ruit in en ook gelukte het korten tijd la ter een deur van het gebouw te forceeren. De vlammen verspreiden zich met groote snel heid. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deuren en ramen. Voor de hoofddeur stond het filmtoAtel opgesteld, zoodat slechts de beide zijdeuren, die op slot waren, over bleven. Door de krachtige hulp van politie en voorbijgangers waren tenslotte de kinderen buiten het gebouw gebracht, dat als een fak kel brandde. Veertig kinderen en de pater missionaris Buis, die met kracht aan het red dingswerk had deelgenomen-, hadden brand wonden opgeloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater Buis, onder wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Korten tijd later zijn twee meisjes, Anna Hil- horst en Adriana Reynders aan de verwon dingen overleden. Tegen pater Buis en den operateur, broeder E. J. Duimel, beiden woonachtig te Teterin- gen, werd rechtsingang verleend wegens het veroorzaken van dood door schuld. Na een zeer uitvoerig vooronderzoek werd deze geruchtmakende strafzaak heden voor de vierde Kamer der arr.-rechtbank, onder presidium van mr. Thöne behandeld. Te ruim 10 uur komt de rechtbank binnen. Na de gebruikelijke vragen tot de beide ver dachten leest de officier mr. A. C. F. van Dul- lemen de dagvaardig voor. Als eerste getuige komt de deskundige dr. J. P. L. Hulst voor het- hekje. Hij heeft op verzoek van den rechter-commissaris samen met den arts Schouten een onderzoek inge steld naar de doodsoorzaak van het meisje Hilhorst. Deskundige is tot de conclusie geko men dat de dood door de brandwonden is In getreden. Het lichaam was op zeventien plaat sen verbrand. Wel zou er kans op behoud zijn Dan wordt juffrouw vair O., die in het ver- eenigingsgebouw dienst deed, toen de film werd vertoond, verhoord. De zaal was erg vol. Ook op het balcon zaten nog zeven of acht meisjes. jeweest, wanneer zich geen complicaties had den voorgedaan. Ook het meisje Reynders is door verbranding om het leven gekomen. De huid was over een groot deel verbrand. Verdediger mr. Houben: Is het jutst, dat, dit kind niet onmiddellijk op de juiste wijze is behandeld? Get. weet dat niet, maar als het niet is gebeurd, is het een verzuim. Pater Buys: „De moeder van het meisje is bij me geweest en heeft me verteld, dat het kind niet dixec-t naar het ziekenhuis is ge bracht. Ze zei nog: .Als mijn kind direct naar het ziekenhuis was gebracht, zou het er ook wel door zijn gekomen." Vervolgens wordt de deskundige C. Gor dijn. commandant van de brandweer be- eedigd. Hij zal later het rapport toelichten. Verschillende getuigen worden hierna ge hoord. Het 16-jarige meisje D. C. M. Overgoor zat op het balcon toen de brand uitbrak. Toen ze vlammen zag bij het toestel onder het balcon was ze naar beneden gerend, maar op de trap lagen stoelen. Pres.: „Stoelen?" Getuige: „Ja, een heele massaBeneden ging ik een gang door waar allemaal kinde ren stonden. Ik meende dat ik makkelijk de de deur uit kon komen, maar het ging niet. Het rookte erg en ik weet niet precies meer, wat er gebeurde. Ik ben er uit getrokken..." Tenslotte wordt de deskundige C. Gordijn gehoord. Hij is den volgenden dag met den Officier naar Hilversum gegaan voor het in stellen van een onderzoek. Van een vuurvrije cabine was geen sprake geweest, de stoelen stonden los in de zaal. Deskundige had een groot aantal half ver brande onderdeelen in beslag genomen. Op het bureau van de brandweer, alhier, is de toestand zooveel mogelijk gereconstrueerd. Aan de hand hiervan heeft desk. nagegaan waaraan de brand te wijten was. Pater Buys en broeder Duimel misten de meest elementaire kennis omtrent de gevaren bij de vertooning van een dergelijke brand bare f'llm. Er was niet precies na te gaan of de ver. schillende voorschriften betreffende het toe stel wel waren nagekomen. Zeker is echter, dat het gebouw in kwestie niet geschikt was voor een filmvertooning. In het eene toestel bevond zich een lamp van 1000 Watt, bij stilstaande film kwam de volle stralenbundel op de film. Pater Buys merkt op, dat het aantal onbrandbare nor maalfilms in den handel slechts zeer gering is. Deskundige Gordijn geeft dit toe. „Doch", zoo voegt hij erbij, „een film van dit formaat, die onbrandbaar Is is wel dege lijk te verkrijgen". Het woord is dan, nadat de verdachten xg zijn gehoord, aan den Officier. Spr. be tuigt zijn deelneming in het verlies, dat de ouders hebben geleden en brengt vervolgen? hulde aan hen, die alles hebben gedaan om de kinderen te redden. In dit geval, aldus vervolgt de Officier, is grove schuld ten laste gelegd. De zaal was niet gebouwd voor een voorstelling met brandbare films. Als cabine werd een soort tent gebruikt, gemaakt uit zeer brandbare lappen. Voorts was deze ca bine vlak bij de deur in de balcontrap ge plaatst. Ook was het toestel in strijd met de kennisgeving op een draaitafel ge plaatst en dus minder verplaatsbaar. Ook verhooede een sterke lamp het brandgevaar. Door den brand was de uitgang versperd. Het staat niet vast, dat de filmrollen in brand zijn geraakt en dat daaruit de steek- Strijdt voor Gezag en Vrijheid LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN OUD-WETHOUDER VAN ONDERWIJS (Adv. Ingez. Med.) vlam is opgeschoten. Sp. acht het echter zeer aannemelijk dat een paar afgedraaide films onbeschermd op het buffet lagen. Het aan tal kinderen was zeer groot. Voorts staat vast, dat noch een emmer water, nog een natte dweil klaar stonden. Wel was er een waterkraan in de buurt, doch een emmer water werkt veel sneller. Al deze feiten, ook gesteld in de dagvaar ding, staan vast. Maar zoo dienen wè ons af te vragen is er een causaal verband tus schen deze feiten en de schuld van de ver dachten en de gevolgen van die feiten. Spr. meent, dat er inderdaad een causaal verband bestaat. De gevolgen zouden veel minder ernstig zijn geweest, als al de opge somde feiten niet hadden bestaan. Wegens veroorzaken van dood door schuld requireert spr. tegen Pater Buys f 500 boete subs, twee maanden hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar, tegen broeder Duimel f 100 boete subs, een maand hechtenis, benevens een vooi*waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts requireert spr. t.a.v. beide ver dachten een verbod tot verdere vertooning van films. Pleidooi. De verdediger mr. Houben vindt de les, uit deze ramp getrokken, wel zeer duur be taald met de levens van de slachtoffes. Spr. betuigt zijn innige deelneming met de ramp, waardoor verschillende gezinnen zijn getrof fen. Vervolgens bespreekt pl. uitvoerig de ge tuigenverklaringen en de feiten, zooals ze zich op den hewusten dag hebben voorge daan. De verdachten waren volkomen overtuigd van de gevaarloosheid van de voorstelling, daarom ook hebben zij minder gelet op de plaats van het toestel. In Nederland worden vrijwel uitsluitend sxxel brandende films gebruikt. Bij het koopen is pater Buis verzekerd dat het brand gevaar uiterst gering is. Ook dient men niet te vergeten, dat verd. nooit brand in een toestel heeft gehad, in de zeven jaar waar in hij films vertoont. Voor de toekomst zijn zeer strenge maat regelen genomen, dit bewijst dus, dat men op enkele uitzonderingen na in geen enkele plaats in Nederland de noodige maat regelen had voorgeschreven. Pl. concludeert tot vrijspraak t.a.v. beide verdachten. Vonnis 29 April. BLOEMENDAAL OUDERAVOND M.U.L.O. Maandagavond werd van de openbare School voor U.L.O. aan den Vijverweg een goedbezochte Ouderavond gehouden. Het hoofd der school Dr. Popma memo reerde in zijn openingswoord, dat het de laatste maal zal zijn na de oprichting van de School, dat de ouders van school A en B geza menlijk bijeen zijn, omdat voor de jongere leerlingen een nieuwe school wordt gebouwd. Spr. wees er op dat èn voor de jongeren èn voor de oudere leerlingen een betere toe stand wordt geschapen en bracht een woord van dank aan het Gemeentebestuur en het Rijksschool toezicht voor de gevonden oplossing. Tevens nam spr. afscheid van de Ouder commissie in haar tegenwoordige samenstel ling en bracht haar een woord van dank voor alles wat zij in het belang der school tot stand heeft gebracht, o.a. een bloeiende Fransche cursus en een schoolfonds. De voorzitter der Oudercommissie de heer A. H. Bennewitz, antwoordde op deze vrien delijke woorden waarop dr. M. de Jong het woord kreeg om voor de ouders een lans te breken voor de nieuwe spelling. Spr. wees er op, dat de taal een zieleuiting is, dat taal primaire klank is, en dat de spelling niets anders is, dan het kleedje, waarin de taal is gestoken dat één a tweemaal per eeuw eens vernieuwd wordt. In een uitgebreid historisch overzicht toon de spr. aan. hoe er met dat kleedje gesold is, onder den invloed der Renaissance en hoe ver de gekunstelde en geleerde spelling afstond van de levende taal. Zoo ging spr. door de eeuwen heen de ge schiedenis van de buigings n en de spelling na. Hoogstraten, Siegenbeek. De Vries en Te Winkel, Kollewijn, om tot deze conclusie te komen: Wij mogen de kinderen niet onderwij zen wat- niet waar is. Door de spelling-Mai*- chant hebben wij gelegenheid, om meer wer kelijk onderwijs in taal te geven. De ouders wekt hij op, om het compromis teun te geven, wat de overgangsperiode zal bekorten. Na de interessante lezing hadden de ouders gelegenheid, om met het personeel te spre ken over de vorderingen der leerlingen. Bevallen: Chr. J. L. MuddeBerendse z.; J. Versteegde Rijke d.; N. M. SnoepBin- ger 2 z. Ondertrouwd: A. Veefknd en H. M. J. Lie- neman; P. C. van Eek en A. M. Koper. Getrouwd: P. de Jong en J. II. Ruijgrok; P. van Ommeren en M, J. Driessen Overleden: M. E. Hendriks 42 j„ echtge- noote G. J. P. Schaap; A. E. Verdam, 87 j., wed. van G. C. Th. van Dorp; H. A. J. L. Beek, 73 j„ overleden te Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2