WOENSDAG 77 APfilt Ï935 R K K REE M'S D A' 'G B E A D 7 IJMUIDEN Vergadering der N. S. B. Gisteravond sloot de N. S. B. de reeks harer verkiezingsvergaderingen met een openbare vergadering in Thalia waar als spreker optrad de heer van Kampen. Het bezoek had beter kunnen zijn. Na een kort openingswoord van den voor zitter den heer P. Kok betrad de heer van Kampen het spreekgestoelte. Spreker begon de „leugens" der verschillende politieke tegen standers naar voren te brengen, waarin hij diverse uitlatingen van sprekers en bladen ci teerde. Vervolgens hekelde spreker verschillende da den der regeering, in het bijzonder van de mi nisters Marchant en Colijn. De vragen van den heer Wijnkoop tot de regeering gericht, besprekende, zeide spreker, dat de leider Ir. Mussert in verband daarmede aan de regeering heeft medegedeeld, dat de bewering omtrent hét voorkomen van wapens enz. een impertinente leugen is. De N. S. B. zegt niet: stemt ons morgen en overmorgen kiezen de schepen zee of slaan we de Bijenkorf in puin. Neen, zeide de heer van Kampen, zoo is de N. S. B. niet en zoo ge makkelijk gaat het niet. Waarom gaat het dan morgen? Of wij zullen worden één volk, of een verzameling van egoïstische partijen. Natio- naal-socialisme geeft den ontwortelde een vas ten bodem omdat het nationalistisch is, het geeft hem een hemel boven zijn hoofd, omdat het socialistisch is. Nationaal-socialisme da vert door de landen, ook door uw land, omdat het ook hen zal bereiken, die zich nog op een eiland wanen; het is een klaroengeschal om de slapenden wakker te maken, het druppelt wat in de oogen, dat ze beter zien. Nationaal- socialisme is, het Nederland van de 20e eeuw bouwen, een christelijke staat. Ge kiest morgen uw land of de politiek, uw opgang of uw ondergang, was de inleiding van de peroratie, waarmede spreker zijn rede be sloot. Na de pauze werd gecollecteerd voor het strijd- en verkiezingsfonds, waarna de inge komen schriftelijke vragen door den spreker beantwoord werden. Het orgel in de Goede Herder Kerk. Fraai Instrument met oud-Hollandschen klank. Op de galerij van de Goede Herder Kerk valt door het fraaie glas-in-loodraam een getemperd licht. Bij dit getemperde licht is de bouwer van het orgel, de heer Verweys he- zig, het orgel te „installeeren". Er wordt hard gewerkt, want morgenavond zal de plechtige inwijding plaats vinden, bij welke gelegenheid het instrument bespeeld zal worden door den bouwer. Dr. A. A. Wildschut was zoo vriendelijk ons het een en ander omtrent het orgel te ver tellen. Het orgel, zoo vertelde Dr. Wildschut, is ge bouwd volgens het electro-pneumatisch systeem met kegelladen, en vol-automatische electrische windvoorziening. De motor behoeft niet te worden aangezet. De organist behoeft slechts op 'n knop te drukken; hierdoor wordt een zwakstroom overgebracht naar een auto maat, die den motor vanzelf inschakelt. Door dit systeem wordt voorkomen, dat storende geluiden bij de inschakeling worden geprodu ceerd. Het front is geheel „sprekend", d.w.z. dat er geen looze pijpen gebruikt zijn. De pijpen zijn van een hoog tingehalte, nl. 75 pet. Door dit hooge tingehalte verkrijgt het geluid een warm timbre. In den regel wordt veel zink ge bruikt, maar in het orgel van de Goede Herder Kerk is geen zink verwerkt. De binnenpijpen zijn uitsluitend van tin en hout. De dispositie is als volgt: acht sprekende re gisters op het eerste manuaal, vijf op het tweede en twee op het pedaal. De registers op het eerste manuaal zijn een bourdon 16 voet, een prestant 8 voet, een open fluit 8 voet, een salicionaal 8 voet, een octaaf 4 voet, een woudfluit 2 voet, een mixtuur 3 5 sterk en een trompet 8 voet. Op het tweede manuaal, dat geheel ge bouwd is in een gesloten zwelkast, waardoor het geluid alleen door de zwelkast naar bui ten komt bevinden zich een holpijp 8 voet, een viola di gamba 8 voet, een vox celestes 8 voet. een open fluit 4 voet en een basson hobo 8 voet en op het pedaal een sub-bas 16 voet en een octaaf-bas 3 voet. Verder bevat de speeltafel de gewone speelhulpen. Vooral belangrijk is de vaste combinatie en de vrije combinatie over alle orgels. De dispositie is ontworpen door den heer A. Kousemaker te Amsterdam en wel zoo, dat het orgel vooral geschikt is als kerkorgel met den klank der Oud-Hollandsehe kerkorgels, welke klank verkregen wordt door het hooge tinge halte der pijpen. Zooals reeds gemeld, zal morgenavond de inwijding plaats vinden. Dit geschiedt in een samenkomst, die met het oog op de Lijdens week een plechtig karakter zal dragen, doch die niet als een gewone kerkdienst beschouwd moet worden. StrawberriesH. D. M. 2 (7-0) Strawberries promoveert naar de 2e klasse. DAMES. Zoo heeft dus het lieftallige deel der Straw berries gezorgd voor het tweede eervolle re sultaat in dit seizoen. Vorige week promoveer de het eerste heeren-, nu het eerste dames elftal. De uitslag 7—0 tegen deze sterke tegenstand sters is wel geflatteerd. Vooral in het eerste gedeelte bleken de zenuwen bij de gastvrouwen te veel mee te spreken. Na een kwr -tier kwam niej. Pronk op dreef en zij scoorde no. 1. spoe dig gevolgd door twee goals van de dames de Mooy en Doorn. H.D.M. valt flink aan en de keepster mej. v. Ronkel moet eenige malen op rustige en zekere wijze redden. Eenig fortuin kwam daarbij. Rust 40. H.D.M. II vertoont technisch goed spel en houdt ook goed vol. Mej. Heymans is dezen dag niet op slag in tegenstelling met aanvoerster Poppe. Mej. Pronk brengt met haar formidabele schoten den stand geleidelijk op 7—0. De middenlinie had als van ouds een be langrijk aandeel aan dit succes. Na afloop bood de heer Verwoerd na' ms Strawberries bloemen aan; de aanvoeioier van H.D.M. II voegde daarbij heel sportief haar geiukwenschen. In deze promoliecompetit.ie was het doel- gemiddelde der Driehuizer dames 306. Van deze 30 nam mej. Pronk het leeuwendeel voor haar rekening. Al met al een keurige prestatie. HEEREN. 's Middags speelde Strawberries II tegen A.M.V.J. R'dam en won met 10. Dit doelpunt werd door M. de Jong gemaakt. De voorhoede bleek dus weer niet in staat tot doelpunten. Bepaald Jiinderlijk en zeer te veroordeelen is het onderling gekrakeel en geharrewar bij Strawberries II. Op scheidsrechters en tegen standers maakt dit een onaangenamen indruk. Wint het tweede heeren-elftal volgende week van Hudito te Delft, dan blijft een goede promotiekans bestaan. VERGADERING A.-R. KÖDESVEREENIGING. Door de A.-R. Kiesvereeniging IJmuiden- Oost is gisteravond in de Geref. kerk Velser- duinweg een vergadering gehouden waarin als spreker optrad de heer M. Baas, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Na voorlezing van Ps. 99 opende de heer B. Schipper met een inleidend woord de ver gadering. De heer Baas die hierna het woord verkreeg had tot onderwerp: „Nu meer dan ooit!" Spreker begon te zeggen, dat er voor de Statenverkiezing niet zooveel animo is als voor een Tweede-Kamerverkiezing. Bij de Kamerverkiezingen gaat het voor de Anti- revolutionnairen om een principieele zaak. Bij de Provinciale Statenverkiezing zegt spr. gaat het niet minder om de principieele be langen, maar tevens gaat het daar ook om de materieele zaken voor het volk. De heer Baas bracht hierbij naar voren, dat de mensch van heden rekening moet houden met degenen die na hem komen, waarom hij dan ook bespreekt de plichten die er liggen op het terrein van het materieele leven Hierbij besprak de heer Baas de verrichtin gen. en de financieele politiek waar men in de Prov. Staten rekening moet houden. Sprekende over de provinciale politiek ves tigde spreker de aandacht op de verzorging der geesteskranken volgens het beginsel der A.-R. niet op het terrein der overheid of Prov.Staten. Nu er van deze gestichten er in N,-Holland zijn, wil de A.-R, deze niet afbre ken, maar uitbreiden ook niet. Vervolgens werd besproken het overheidsbedrijf, water en electriciteit. Deze bedrijven in handen der overheid ligt in de lijn der A.-R. beginselen. De verkiezingen ook voor de Staten is een vrucht van onze democratie, waardoor tevens de plicht op ieder en kiezer rust, zijn plicht in deze te kennen. De verkiezingen voor de Staten zijn dit jaar feller dan de vorige, al dus spreker. De oorzaak hiervan is, volgens den heer Baas. omdat de inzet is het regime van Colijn. Hierbij sprak hij over de reclame makerij van partijen, die nog nooit eenige verantwoordelijkheid hebben gedragen noch hebben durven dragen. Door dit negatieve optreden breekt men af en opent men den weg voor de dictatuur der N.S.B. Terugkomende op de Staten sprak de heer Baas over de N.S.B. die het gaat om de om zetting van oude regeering. De N.S.B. is te gen de democratie. Hierbij wordt duidelijk gemaakt wat democratie is. Het gaat om geestelijke vrijheid, waarom de A.-R. naar de stembus gaalt. Met een korte uiteenzetting van de beginselen der A.-R. partij besloot spr. zijn rede, waarna men de twee eerste coupletten van het Lutherlied zong. Hierna sloot Ds. van Theylingen de verga dering met eerstens te waar-schuwen tegen sommige partijen, voornamelijk de N.S.B. die op allerlei manieren de Christen tot zich tracht te trekken en ten tweede om als kie zer zijn plicht te kennen en als een princi pieel Christen zijn stem uit te brengen. Verbouwing kantoorgebouw Staatsvisschershaven. Er komt een schaftlokaal in hal C. Naar wij vernemen zal door een a.s. verbou wing van het kantoorgebouw van het Staats- visschershavenbedrijf in een lang gevoelde be hoefte voorzien worden. Op den beganen grond zullen n.l. de aldaar aanwezige urinoirs worden weggebroken en de aldus ter beschikking gekomen ruimte zal tot koffiekamer-schaftlokaal omgebouwd wor den. De z.g. koffiewagen zal dan vermoedelijk wel uit de vischhal verdwijnen evenals eventueele handelaars in tabak, sigaren, enz. Het buffet in de a.s. koffiekamer zou n.l. verpacht wor den, zoodat men de beschikking zal hebben over een behoorlijk lokaal, waar men rustig zijn brood zal kunnen nuttigen en een kop koffie gebruiken kan. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 17 APRIL. Tarbot per K.G. f 1.70—f 0.95. Griet per 50 K.G. f 38—f 17. Tongen per K.G. f 1.40f 1. Zetschol per 40 K.G. f 40—f 33. Kleine schol per 50 K.G. f 21f 3.80. Bot per 50 K.G. f 7.50—f 6. Schar per 50 K.G. f 6.50. Tongschar per 50 K.G. f 40f 32. Vleet per stuk f 3.60. Kleine poon per 50 K.G. f 12f 5.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 29f 26. Middelschelvisch per 50 K.G. f 30f 22. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22.50 f 17. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13.50f 7. Kabeljauw per 125 K.G. f 60—f 28. Groote gullen per 50 K.G. f 21f 17. Kleine gullen per 50 K.G. f 18—f 10. Wijting per 50 K.G. f 5—f 1.20. Makreel per 50 K.G. f 4.50—f 3. Heilbot per K.G. f 1.20f 0.70. Leng per stuk f 2.50f 0.45. Koolvisch per stuk f 0.90f 0.15. BESOMMINGEN. Trawlers: Vios 4 IJM. 96 60 manden f 1230. Petten IJM. 49 800 manden f 3020. Eveline IJM. 115 415 manden f 3470. Liesbeth Betty IJM. 183 245 manden f 2240. Caroline IJM. 26 625 manden f 3770. Raaf IJM. 432 70 manden f 1160. Jenny Elsa IJM. 88 25 manden f 1080. Maria Elisabeth IJM. 114 115 manden f 1350. Margaretha IJM. 94 205 manden f 2270. Beuger: VI. 114 f 890. Kotter: E 19 f 6.50. Loggers: SCH 132 f 430, SCH 266 f 270, SCH 196 f 670, SCH 342 f 520. KW 112 f 470, KW 114 f 380, KW 86 f 770, KW 104 f 80. VFRWACHTE VISCHAANVOER. Thviisstuomende voor de Donderdagmarkt: Twald IJM. 48. Vangst: 1000 stuks ijskabeljauw, i stuks stijve kabeljauw. 75 m. wolf en poon, i5 m. platvisch, 10 m. wijting. KOST ANDERHALVE STUIVER IS ALS GOUD ZO ZUIVER (Adv. lugez. Med.) Gaan IJmuidensche trawlers in Engeland markten? In verband met de staking in Huil. Eenige weken geleden is in Huil een sta king uitgebroken onder de opvarenden der stoomtrawlers. De oorzaak van deze staking is, dat de reeders het levergeld hebben ver laagd waai-door dit levergeld per bemanning per reis van een gemiddeld bedrag van 40 wordt gebracht op gemiddeld 30. Naar wij vernemen zullen in verband met deze staking eenige trawlers, die in reparatie liggen, zoo spoedig mogelijk weer naar zee gaan om profiteerende van de staking in Huil aldaar te gaan markten. Reeds is de Cla- sma Luther naar zee vertrokken: morgen ver trekt de Henriëtte Jacoba. Beide trawlers zul len hun vangst vermoedelijk in Huil lossen. VELSEN Onze nieuwe burgemeester. Installatie Donderdag 2 Mei 's morg. 10uur. Onze nieuwe burgemeester, Mr. M. M. Kwint bracht gisteren een kort bezoek aan zijn nieuwe standplaats. Hij bezocht de vergade ring van Burgemeester en Wethouders, waar bij hij kennis maakte met de wethouders en den gemeentesecretaris. Vergezeld van den loco-burgemeester den heer J. C. Dunnebier maakte burgemeester Kwint daarna een tochtje door de gemeente. In een vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 2 Mei des voorm. 10.30 uur, zal Mr. Kwint geinstalleerd worden. Op dienzelf den dag zal hij ten gemeentehuize gelegenheid tot kennismaking geven aan autoriteiten, be sturen, commissies, corporaties en particu lieren des namiddags van 2 tot 3 uur. Zij, die van de gelegenheid tot kennisma king wenschen gebruik te maken, dienen zich te laten inschrijven op een lijst, die ter ge meente-secretarie, eerste afdeeling is neer gelegd. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. WoudaDijkstra, z., Velser- duinweg 157, IJmuiden. G. van Dijkvan Oene, d., Berkenstraat 31. IJmuiden. A. Min- nebooBesse. d., Abeelenstraat 10. IJmuiden. G. DekkerGlas, z., Casembrootzijstraat 10, IJmuiden. J. ZeeuwJanda. d., Acaciastraat 11, IJmuiden. B. C. DalmeijerTijssen, z„ James Wattstraat 21. IJmuiden. H. Webbe Maas. z., Willemsbeekweg 50, IJmuiden. M. Wardenaar Klaassen, z., Walravenstraat 18, Velsen N. D. v. d. Braber—Jacobs, z., Tromp straat 88, IJmuiden. M. E. SintenieSchoorl, z., Bloemendaalschestraatweg 67, Santpoort. Overleden: C. Kraaijer, 71 jaren, echtge noot van T. Vader, Wijkerstraatweg 175, Vel sen N. B. C. Wenink, 53 jaren, echtgenoot van W. J. C. Sloof, Trompstraat 57, IJmuiden. Ondertrouwd: K. Dekker en G. Kolle, IJmuiderstraatweg 96. IJmuiden. C. Wortel en P. de Boer, Alex. Bellstraat 21, IJmuiden. J. Nol en J. Smit, Hoofdstraat 172. Santpoort. F. J. M. Wijnekes en P. van der Kolk. Haarlem. N. F. Feiten en W. H. Born, Amsterdam. M. J. Roeper en L. Piekema. Heerenveen. C. Voogt en W. H. van der Kuil, Koningsplein 14, IJmui den. BEVERWIJK CREMATIE H. G. BACKER. Dinsdagmorgen geschiedde op „Westerveld" de crematie van het stoffelijk overschot van den heer H. G. Backer, die gedurende een pe riode van 35 jaren ter secretarie van de ge meente Beverwijk werkzaam was. De belangstelling was zeer groot en daaruit bleek, dat de heer Backer zich een groot aan tal vrienden had verworven. Het gemeentebestuur van Beverwijk was ver tegenwoordigd door burgemeester H. J. J. Scholtens en den gemeentesecretaris den heer J. W. A. C. van Loenen. Van het secretarie- personeel waren aanwezig de heeren A. A. Post, hoofdcommies. P. Beekelaar en A. van Dijke. De brandraad, waarvan de heer Backer gedurende ongeveer 30 jaren secretaris was. vertegenwoordigden de heeren Herb. Blom. J. B. D. Coppens en A. M. Smit. De heer Ph. Braun was voor het ontvangerskantoor bij de plechtigheid tegenwoordig. Verder merkten wij nog op de heeren Mr. A. Moens en Ir. K. L. Moens. De baar werd gedekt door een aantal fraaie bloemstukken, w.o. een krans van het secretariepersoneel. Nadat de kist op de catafalk was geplaatst, heeft de heer Bloemendaal, een vriend van den overledene, hartelijke woorden van af scheid gesproken, waarin hij herinnerde aan de groote gaven van hart en geest, welke den heer Backer sierden. Spr. herdacht den over ledene ook als de „afgod der kinderen", want hij was een groote kindervriend. Onder orgelspel van den heer George Robert daalde na deze woorden langzaam de kist. Namens den broeder van den overledene. Dr. Backer uit Amsterdam werd een dankwoord gesproken, waarmede de eenvoudige, maar indrukwekkende plechtigheid geëindigd was. Verdei- merkten wij nog op den heer J. v. Uum. PERSONALIA. De heer S. P. M. Gooi, agent van politie al hier. is benoemd tot chef van de gemeente politie van Oosterwolde (Friesland, gemeente Oost-Stellingwerf). De heer Gooi maakte van 16 April 1931 af deel uit van het Beverwijk- Ledenvergadering der Coöp. Boerenleenbank. Balans en verlies- en winstrekening vastgesteld. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank in Hotel „Oud-Meerenstein" haar jaar vergadering. De heer Herb. Blom, voorzitter van den Raad van Toezicht., opende de vergadering en gaf een kort overzicht van het werk der Bank in 1934. Hij herinnerde verscheidene leden aan hun 25-jarig lidmaatschap der Bank en wekte de leden op te werken in het belang der Bank. Het ledental der Bank is 245 tegen 248 in 1934, door het overlijden van 3 leden. 1 lid heeft bedankt en 1 is toegetreden als lid. Over 1934 zijn gemaakt 3457 dagboekpos- ten, .waarvan 1272 door de Spaarbank, met een totaal aan ontvangsten, inbegrip saldo 1 Januari 1934: Aan spaargelden f 586765.80; aan voor schotten f 15521.02; in rek. courant f332703.33 aan rente en kosten f 20947.57. Totaal f 955937.72. Uitgegeven werd: aan spaargelden f253361.17 aan voorschotten f 115642.76; in rek. courant f 561590.02; aan rente en kosten f 21655.35. Totaal f 952249.30. Samenvattend heeft de Bank als actief: kasgeld f 3688.42: saldo voorschotten f 100121.74: saldo rek. courant f 228886.69. Totaal f 332696.85. En als passief een schuld van f 333404,63 aan de spaarbank. Nadeelig saldo f 707.78. Op 31 December was nog te betalen aan rente f 1448.03, Zoodat de winst over 1934 is f 740.25. Op 31 December waren in omloop 561 spaar bankboekjes tegen 571 op 31 Dec. 1933. 75 voorschotten waren gegeven, terwijl 145 le den in rekening staan met de Bank. De heer A. P. A. Kochx. periodiek aftre dend bestuurslid, werd met bijna algemeene stemmen herkozen, evenals de heer J. Waar- dijk. periodiek aftredend lid van den Raad van Toezicht. Als plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen de heeren F. J. Frölich en J. J Duijn. De commissie, benoemd tot nazien der re kening en balans over 1934, bracht bij monde van den heer J. Tervoort een gedetailleerd verslag uit, verklaarde rekening en balans met het dagboek en de bijlagen te hebben vergeleken en accoord bevonden. Hij stelde voor deze goed te keuren en bestuur en kas sier te dechargeeren. Aldus geschiedde, Daarna werden rekening en balans voor gelezen. Het saldo rek. courant was f 228886,69. Rekening en balans van Leenbank en de balans van de Spaarbank werden goedge keurd. Besloten werd het winstsaldo ad f 740.25 op afschrijvingsreserve over te bren gen. Gekozen werden in de commissie tot na zien der rekening over 1935 de heeren J. Ter voort en F. Winkel te Velsen-N. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Tot besluit van den bindcursus. welke in den jongsten winter door de plaatselijke af deeling van de Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd georganiseerd, werd Dinsdagavond in het Kennemer Hotel een openbare les gegeven, waaraan tevens verbonden was een collectieve inzending van de afdeeling. De jury, gevormd door de heeren J. de Groot. B. Heinekamp en K. Steyn beoordeelde de- werkstukken der inzenders. Deze taak was moeilijk, want voor de 27 inzendingen waren slechts zes prijzen beschikbaar gesteld. Na lang wikken en wegen kwam de jury tot het volgende resultaat: 1. Mevr. G. v. d. WelSmaal (Anthiriums), Beverwijk. 2. Mevr. v. d. Steen Uitgeest (Mand roode anjers en vruchten). 3. Mevr. v. d. Steen (Uitgeest), (Mand ro zen en lathyrus). 4. K. Steyn, Beverwijk (Vaas gemengde ro zen.) 5. D. Heinekamp (fantasiestuk.) 6. Th. de Ruijter, Driehuis (Autoped-ver siering). Tenslotte werden aan onderstaande leer lingen de diploma's uitgereikt: Mevr. v. d. Wel, Beverwijk: mevr. Bruinen berg, Hillegom; C. H. v. Koningsbruggen, Den Helder: D. Huyboom: mej. J. J. M. Mooy, Uit geest: C. Broeze. Velsen; mevr. v. d. Steen. Uitgeest; mevr. Koningsbruggen, Den Helder; D. Heijnekamp. Wijk aan Duin; J. Steijn en K. Steijn te Beverwijk: Th. de Ruijter. Drie huis: mevr. Kruup, Bloemendaal. Aan mevr. van Hattum werd een bloemstukje geoffeerd voor haar medewerking. Tenslotte vermelden wij. dat de zeer bezienswaardige expositie in het Kennemer Hotel ook heden Woensdag van 25 en van 710 uur te bezichtigen is. AFSCHEID AAN DE SPAARBANK. In een zitting van bestuur en commissaris sen heeft de heer C. A. Zwager afscheid geno men als commissaris van de Spaarbank aan de Zeestraat alhier. De voorzitter van het be stuur, de heer mr. A, Moens, heeft hem toege sproken en daarbij het verdienstelijke werk van den heer Zwager gememoreerd gedurende een periode van 15 jaren, dat hij zijn beste krachten aan de instelling wijdde. Hoezeer de Spaarbank in beteekenis is toe genomen bleek uit de cijfers, die de voorzitter van dit 15-jarig tijdvak noemde. Het kapitaal steeg bijv. van f 200.000 tot f 800.000 en de re serve van f 33.000 tot f 131.000. Naar wij vernemen zal de vacature niet worden aangevuld. ZAND VOORT VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Dinsdagavond belegde de Vrijz. Democrati sche Bond in Monopole een druk bezochte ver gadering die met een korte inleiding geopend werd door den heer L. S. Römelingh, voorzitter van de afd. Bloemendaal. Als eerste spreker trad op Dr. A. J. v. Leusen uit Velsen, die op de groote moeilijkheden wees, welke het regeeren in deze benarde tijden opleverde Juist nu het regeeren zoo moeilijk is, komen de uiterste groepen en in de eerste plaats de N.S.B.. vertellen, dat zij alle moeilijkheden wel even uit den weg zou den ruimen, als ze aan de regeering kwamen. Spr. raadde de aanwezigen aan scherp uit te kijken, wat op politiek gebied werd aange boden en ondanks de stormen die over ons gaan één ding uit te dragen, n.l. het geloof in ons zelf en in de menschen naast en tegen over ons. Spreker stelde de vage beloften van de N.S.B. naast de scherp omlijnde en weldoor dachte programmapunten van de V.D.B. om daarna de mentaliteit van de N.S.B. te criti seeren. Tegenover de N.S.B. stond de communisti sche partij, die juist door de groote tegenstel ling aan de N.S.B. gelegenheid bood om eigen groei te bevorderen. Met een opwekking om te blijven strijden voor een democratische eenheid en tegen de machten die de heiligste goederen van de menschheid belagen, besloot spr. zijn rede. Na de pauze kreeg Mr. L. G. van Dam net woord die begon met een opwekking samen te werken om de groote moeilijkheden van deze tijden het hoofd te bieden. Spr. noemde de S.DA.P. en de N.S.B. als de twee groepen, die in plaats van eenheid te brengen, in feilen partijstrijd het volk uiteen trachtten te scheuren. De V.D.B. daarentegen wenschte eenheid en samenwerking. Bovendien streed deze partij en met succes voor sociale rechtvaar digheid en voor bescherming van economisch zwakkeren. Spr. wekte op om te blijven strijden voor de democratie, een democratie, die in hield. dat het volk zelf zou kunnen bepalen, hoe het geregeerd zou worden. Dit zou niet moeilijk vallen, nu de N.S.B. het volk had wakker geschud, zoodat het weer eens duidelijk was gaan beseffen, welke groote cultuurwaar den en waarden van geestelijke vrijheden verloren zouden kunnen gaan. Nadat spr. nog gewezen had op de beteeke nis van godsdienstvrijheid onder het fascis tisch regiem en het misleidende gepraat over het vorstenhuis door de N.S.B.. besloot hij zijn rede met een opwekking om in de Prov. Staten menschen te kiezen, die niet alleen zitting nemen om de leden van de le Kamer te kiezen, maar ook aan het practische werk willen deel nemen. Van de gelegenheid tot debat werd door een tweetal der aanwezigen gebruik gemaakt. Dé vergadering had een zeer rustig verloop. VROUWEN VREDESGANG. Aan den Vrouwen Vredesgang, die op 18 Mei in den Haag gehouden wordt, zullen ook weer een aantal Zandvoortsche ingezetenen deelnemen. Een comité tot regeling van de werkzaam heden is in voorbereiding. Aan verschillende vrouwenorganisaties is reeds medewerking verzocht. SCHAKEN. Hedenavond speelt Z.S.C. n in het club gebouw aan de Groote Krocht een promotie- degradatiewedstrijd tegen H.S G. II. N.V. GRANITO- Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Str ak van lijn, soepel van prijs (Adv. Ingez. Med.) HILLECOM N. S. B. Dinsdagavond hield de N.S.B. een open bare vergadering, geleid door den heer R. G. Schmetz uit Leiden, die ook als spreker op trad. De opkomst was matig. Spreker behan delde streven en doel der N.S.B.. die voor de eerste maal zal deelnemen aan de verkie zingen. De N.S.B. is niet te vergelijken met één partij. Wij willen de gebonden kracht van voorheen in ons volk herstellen: wie kent ze nog? We hebben afgematte titanen, niet meer in staat ..den boel te redden". De sterke man zit zuchtend terneer. Gelukkig zijn nog niet allen afgezakt. Vertwijfeling mag niet ons deel zijn. Onze klaroenende stem. aldus spr. klinkt door tot de versuften. Onze nieuwe geest heeft tot leuze: help u zelf, zoo helpt u God. Onze basis is eenheid. S.D.A.P. en Liberalen zijn- ten opzichte van de N.SB. bezield met denzelfden geest: die van haat. Met principes is gesold en gesjag- gerd. De partijbonzen weten dat 't program niet meer dan voor 15 pet. is te verwezen lijken; minister Colijn is daarvan 't voor beeld. De communisten, ook met haat in 't hart, zijn daarom nog de eerlijkste tegen standers. De keus gaat tusschen N.S.B. eri communisten. De muren en hokken moeten omgetrapt worden. De ordening is voor de vriendjes; duizenden stroomen de N.S.B. toe, die het bouwvallig staatsgebouw geheel op nieuw wil opzetten. Op de rotte plekken hou den geen lappen. Er moet komen een een heidsstaat. die offers vraagt. Voor compro missen is de N.S.B. niet te vinden: stakingen of uitsluitingen zullen niet geduld worden. Een zege zal 't zijn. als de geestelijken weer tot hun taak kunnen worden teruggebracht. Er zal geruimen tijd voor noodig zijn. Stap voor stap zal het gaan. Deze verkiezing ia de eerste stap. Laat deze verkiezing een af spiegeling zijn van wat er in 't volk leeft, zoo eindigde spreker. Hierna pauze en vragen. CONCERT AS AF. De Chr. Gem. Zangvereeniglng ,,'Asaf", die een moeilijken tijd achter zich heeft door geschillen inzake de directeursbenoeming, waardoor een gedeelte der leden bedankte, heeft Dinsdagavond voor het eerst onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Jac. Zwaan, in de Geref. kerk een concert gegeven, dat in alle opzichten geslaagd mag heeten. Jammer dat het kerkgebouw niet beter bezet was. Medewerking verleenden mevr. Hélène Ludoiph. sopraan; mevr. A. Alphenaar-Boxs, viool en mej. B. Da velaar, begeleiding. Het koor zong afwisselend a, capella en met piano- en orgelbegeleiding diverse liede ren. De evenredigheid tusschen de verschil lende stemmen is goed en er werd zeer be schaafd gezongen. Laudate Dominum van Mozart en Hymne van Mendelssohn waren zeer goed. evenals „Het Leven" van J. Rönt gen en ..Zondagmorgen" van J. Bonset. Psalm 150 had een onregelmatigen inzet. Mevr. Ludoiph zong een drietal liederen van Jac. Zwaan en Meulemans, benevens de beide soli in Laudate en Hymne. In alle nummers gaf zij met haar fraaie stem zeer veel te genieten. Mevr. Aiphenaar is voor Hillegom geen on bekende, al is het eenigen tijd geleden dat zü hier optrad. Zij speelde La Folio van Corelli. Romanze F gr. t. van Rachmaninoff cn Scherzo-Ta- rantelle van Wieniawski, welke nummers zij op haar fraai instrument uitmuntend ver tolkte. Mej. Da velaar, de jonge begeleidster toon de op uitstekende wijze haar kwaliteiten op piano en kerkorgel. Behalve als een uitstekend dirigent bewees de heer Zwaan ook zijn verdiensten ais or ganist. in Praludium in B kl. t. van Bach en Sonate no. 6 van Mendelssohn. De eere-voorzitter, de heer J. C. de Ko ning, opende den avond met een kort woord; in zijn slotwoord bracht hij dank aan alle medewerkenden voor het genotene. daarbij de hoop uitsprekende dat de scheuring spoe dig tot het verleden zal mogen behooren. i

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11