SOENDAPLEIN 37 HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 Stemming. The Dansant Hel Betouqujftsle BERICHT 52e Jaargang No. 15895 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTJëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 April. De Statenverkiezingen. Nu in tien van de elf provincies de nieuwe colleges van Provinciale Staten zijn gekozen, kan men statistische commentaar geven die door de nakomende verkiezing in Gelderland niet of nauwelijks meer beïnvloed kan worden. Ongeveer negen tienden van het kiezerscorps van Nederland hebben nu hun stem uitge bracht en de algemeene tendenz is duidelijk. De vijf partijen die gezamenlijk de huidige regeering vormen, en die in tien provincies sinds 1931 met elkaar 377 zetels bezetten, heb ben er daarvan 48 verloren, dat is dus 12.7% van hun gemeenschappelijke sterkte. Verre weg het grootste verlies leed de Vrijheidsbond, die in tien provincies van 50 tot 29 zetels zakte, verlies dus 21 zetels. De C.H. Unie daalde van 60 tot 52, verlies 8, de V.D. Bond van 33 tot 26, verlies 7, de R.K. Staatspartij van 160 tot 154, verlies 6.en de A.R. Partij van 74 lot 68, verlies eveneens 6. Invloeden van dissidenten, afgescheiden groepen, deden zich hierbij gelden ten aan zien van de R.K. Staatspartij, want de Kath. Dem. Partij won drie zetels, en ook van de A.R., want men neemt aan dat een groot deel der stemmen van de Chr. Dem. Unie, die tien zetels behaalde en er de vorige maal geen enkele had, van deze partij afkom stig is. De grootste oppositiepartij tegen de re geering, de S.D.A.P., leed in de tien provin cies een verlies van twee zetels. Zij daalde van 116 zetels tot 114. Haar dissidenten, de Rev. Soc. Arbeiders Partij, kwamen van 2 op 4 en won er dus twee. De grootste zetelwinst werd geboekt dooi de voor het eerst aan verkiezingen deel nemende N.S.B. die in de tien provincies 39 zetels verwierf met een totaal van 264.180 stemmen. Dit vertegenwoordigt 7.9 pet. van het totaal uitgebrachte stemmen. Te ver wachten is dat het resultaat van Gelderland het aantal stemmen van de N.S.B. voor het geheele land op ongeveer 309.000 zal bren gen. Beziet men de stemmentotalen van de tien provincies, en de percentages voor de verschillende partijen, dan valt op dat de twee grootste, R.K. Staatspartij en S.D.A.P. gezamenlijk niet meer de meerderheid heb ben. In 1931 hadden zij nog 29.3 pet. plus 22.9 pet., gezamenlijk 52.2 pet., thans 27.3 pet. plus 21.3 pet. samen dus 48.6 pet. De vijf partijen die thans de regeering vormen behaalden bij de Statenverkiezingen in de tien provincies in 1931 67 pet. van de stemmen. Zij zijn nu gezakt tot 57.5 pet., dus met 9 1/2 pet. Dergelijke statistische gegevens bewijzen, dat inderdaad een vrij belangrijke wijziging in de bestaande verhoudingen heeft plaats gegrepen. In hoeverre de nieuwe samen stelling van de colleges van Provinciale Sta ten van invloed zal zijn op de eerstvolgende Eerste Kamerverkiezingen, is niet te voor spellen. In de verschillende provincies plegen bij die verkiezingen allerlei partij groepeerin- gen te worden toegepast. In hun ouden vorm zijn zij thans, dat is zeker, in verscheidene gevallen niet meer mogelijk. Dat deze Sta tenverkiezingen een wijziging in de partij verhoudingen in de Eerste Kamer tengevolge zal hebben, schijnt wel vast te staan, maar niemand kan nog voorspellen van welken omvang die zal zijn. Wat de stemmentotalen voor de tien pro vincies betreft: de R.K. haalden weer het grootste aantal 911.000, de S.D-A.P. volgt met ruim 712.000. Dan komt op flinken afstand de A.R. Partij met 380.000. dan de C.H. met 288.000 en daarna de N.S.B. met 264.000. De Vrijheidsbond is tot 202.000 gezakt, de V.D Bond tot 142.000. De Communisten, zijn tot 122.000 gestegen (vorig totaal 112.006), en in 10 provincies van 9 op 12 zetels gekomen, het geen overigens weinig te beteekenen heeft. Omtrent Noordholland en de gemeenten in dit dictrict vindt men elders in dit num mer zeer uitvoerige gegevens. Ten aanzien van Haarlem valt op dat de verliezen zich zoo sterk concentreer en op de V.B., de C.H. en de Middenstandspartij. De A.R. en de V.D. gingen in Haarlem in percentage iets voor uit. Voor het overige kan men uit de veelheid van cijfers en statistisch materiaal nog veler lei conclusies trekken; eenige hoofdpunten zijn hierboven opgesomd. R. P. De a.s. Statenverkiezingen in Gelderland. Resultaten van 1931. Alleen de Provinciale Staten van Gelder land moeten nu gekozen worden. De stem mingsdag is Vrijdag over een week (door een omissie zeiden wij gisteren: Vrijdag). In 1931 werden in Gelderland uitgebracht 354118 geldige stemmen. Daarvan verkregen toen: A.R. 42129. C. H. Unie 54847. Comm. P. H. 5816. Herv. Geref. 3796. V. B. 44463. Platt. Bond 3512. R.K. 113898. S. D. A .P. 57958. St. Geref. 6982. V. D. 17836. Kleine groepen 2881. De zetelverdeeling was: R.K. 20, A.R. 8, C.H. 10, SjD.A.P. 11, V.B 8, V.D. 3, Comm. 1 en St. Ger. 1, Het Kennemer Lyceum. Een bouwwerk dat geestelijke vruchten belooft. Onderhoud met den Rector Dr. A. de Vletter. Arbeiders zijn bezig in den tuin van het Kennemer Lyceum een nieuw gebouw te zet ten. Dat was voor ons aanleiding eens met den Rector Dr. A. de Vletter te gaan praten en hem de vraag voor te leggen: welk doel heeft dit nieuwe gebouw? Wie dr. de Vletter kent, weet dat als deze 'de kans krijgt iets over zijn school en het on derwijs te vertellen, meteen de practische idealist naar voren springt. „O ja zoo zei hij wij gaan daar materieel iets bouwen, klein, niet erg belangrijk, maar wij hopen, dat wij daardoor ook geestelijk kunnen gaan bouwen, en die „nieuw-bouw" is belangrijker! Het gebouw dat verrijzen zal, komt om een tuin, die de tennisbanen omgeeft. Wij hadden bij onze sportvelden tot heden een oude direc tiekeet staan als kleedlokaal, maar dat bleek op den duur toch wel onvoldoende te zijn. Nu komen er drie flinke kleedlokalen met douches, waschbakken enz. Boven die kleed kamers komt een plat dak dat ingericht wordt als terras met theeschenkerij. Door die verbeteringen wordt ook meer ac commodatie aangeboden aan de gebruikers van de tennisbanen. Verder komen er in het gebouw 4 grootere en 4 kleinere leslokalen. Die zullen gebruikt worden voor het A. V. I. O., of volledig gezegd het individueel onderwijs. Daarmee zijn wij zoo vervolgde de Rector 7 a 8 jaar bezig. Er zijn ook op onze school leerlingen die moei lijkheden hebben het Middelbaar onderwijs in gewoon klasseverband te volgen. Toch stellen de ouders er prijs op, dat zij in het milieu van de school opgenomen blijken. Het zijn leer lingen met een gebrekkige concentratie, met een eenzijdige belangstelling of werkend in een langzaam tempo. Met individueel onderwijs hebben wij zeer goede resultaten bereikt. Nu is het de bedoeling dit individueel onderwijs iets uit te breiden en te verbeteren. Thans zijn er op onze 400 leerlingen ongeveer 3o die in dividueel onderwijs krijgen. In de toekomst zal dit aantal niet belangrijk grooter kunnen worden, want daarop is bij den bouw der lo kalen niet gerekend. Met opzet trouwens, want het staat bij ons vast, dat het een kleine tak van onze school moet b 1 ij.v e n. Maar het is aan te nemen, dat dit individueele onder wijs vanzelf invloed uitoefent op ons gewoon klasse-onderwijs. Trouwens ik hoop, dat het individueele onderwijs op den duur ook nog meer ten goede zal kunnen komen aan de bijzonder-begaafde leerlingen. Die zijn in sommige vakken het klasse-onderwijs ver vooruit. Het gevolg is dat zij zich in enkele lessen vervelen en hun tijd beter kunnen be steden als daarvoor leiding bij het individuee le onderwijs beschikbaar is. Soms zal het ook goed zijn als die leerlingen den tijd, dien zij eigenlijk over hebben, nuttig besteden om wat practisch te gaan werken. Reeds nu wordt op zeer bescheiden schaal iets in deze richting gedaan voor de extra-begaafden. Ook dit zal weer gunstigen invloed hebben op. het gewone klassikale onderwijs op het Ly ceum. De ervaring heeft geleerd, dat onder wijsvernieuwingen en het invoeren van betere methodes, steeds gegroeid zijn uit maatrege len die genomen werden met het oog op leer lingen die in een bijzondere positie waren. Kinderen die moeilijk leeren zijn dit is herhaaldelijk gebleken later soms uitste kende practici die in het leven volkomen sla gen. Dit is ook bewezen bij de leerlingen die het individueele onderwijs aan ons Lyceum volgden. Dit individueele onderwijs, waarvoor na tuurlijk geen extra-subsidie genoten wordt, stelt zware eischen aan onze financiën. Het moet geheel bekostigd worden uit extra bij dragen van ouders, die ook "berekend worden naar het inkomen. Ik acht mij evenwel geluk kig zoo zei Dr. de Vletter dat ik aan de werklooze leerkrachten, die wij voor dit indi vidueele onderwijs hebben aangesteld, nog eenige financieele tegemoetkoming kunnen geven. Komt het Kennemer Lyceum door deze maatregelen niet in een uitzonderingspositie te verkeeren. Gemeentelijke en rijksinrichtin gen van Middelbaar en Voorbereidend On derwijs zullen daarin, wegens de strenge be zuinigingsmaatregelen niet kunnen volgen. Dat moet u zoo antwoordde de Rector niet zeggen. Er is ook voor die scholen wel iets in die richting" te doen.Eenige weken gele den heeft Dr. Elzinga, de inspecteur van dit Onderwijs, met directeuren en rectoren ver gaderd om te beraadslagen over het invoeren van huiswerkcursussen. De behoefte werd gevoeld om leiding in te voeren bij het ma ke van huiswerk. Het is de bedoeling om daarvoor dan ook gebruik te maken van werk looze leerkrachten. Om terug te komen op ons.nieuwe gebouw aldus dr. de Vletter wij hopen, dat dit met September klaar zal zijn. Er komen ook nog twee lokalen voor handenarbeid in. Dat stemt mij tot voldoening wat ik heb al lan gen tijd gevoeld, dat bij ons Middelbaar On derwijs veel te weinig aandacht geschonken wordt aan handenarbeid. Er komt een werk lokaal voor natuurkunde en een voor radio techniek. Tenslotte is het de bedoeling met Septem ber in dit nieuwe gebouw ook met een kleine groep leerlingen die lager Montessori- onderwijs genoten hebben Middelbaar Mon- tessori-onderwijs te beginnen. Verwacht wordt dat zich voor het leerjaar 19361937 een grootere groep leerlingen zal aanmelden. Er is ruimte in het Schoolgebouw op den duur een volledige 5-jarige Montessorischool voor M. O. te vestigen. Het opbouwen van dit on derwijs zal worden toevertrouwd aan jonge leerkrachten. In den aanvang zal zooveel mo gelijk geprofiteerd worden van de ervaringen van het Montessori Lyceum te Amsterdam, maar het is natuurlijk wel waarschijnlijk, dat men op den duur als de ervaringen daar toe leiden, een eigen weg zal kiezen. Tot dit Middelbaar Montessori-onder wijs sullen door ons alleen slechts toegelaten wor den leerlingen die een behoorlijke begaafd heid hebben. Als wij ook brekebeenen zouden toelaten zou de kans groot worden, dat de proef mis lukte. Maar toch is het niet de bedoeling al leen extra-begaafden toe te laten. Alle kin deren van de Montessorischolen in Haarlem en omgeving die door het hoofd geschikt ge acht worden, zullen worden toegelaten. Wij hopen aldus dr. De Vletter zoowel door ons individueel onderwijs als door ons Montessori-onderwijs op den duur ons onderwijs in het algemeen te beïnvloeden. Er is een stijgende ontevredenheid over ons klassikaal onderwijs en niet ten onrechte. Het is te veel praat, doceeronderwijs geworden. De idee van de zelfwerkzaamheid moet onder de leerlingen toenemen. Wij moeten meer een werkschoot, een „doen"school krijgen. Is het niet teekenend. dat er op onze scholen de vacantie wordt ingeluid met een zucht van verlichting alle boeken op zij gegooid worden, terwijl op het Montessori Lyceum te Amster dam door de leerlingen uit eigen beweging alle leermiddelen in den vacantietijd mee naar huis genomen worden om daar gebruikt te worden? Voor mijn pensionneering resten mij nog 15 jaar. Ik hoop in dien tijd nog te kunnen medewerken om ons Middelbaar onderwijs, dat veel te klassikaal is, te verbeteren. Wij stoomen de jongelui klaar voor het eind examen, maar onze professoren klagen steen en been, dat de studenten niet in staat zijn om behoorlijk te werken .Daarin moet ver betering komen en die is te bereiken door hervormingen in ons Middelbaar onderwijs. In Amerika is men ons in dit opzicht ver vooruit, daar is in veel opzichten met het klassikale stelsel gebroken. Het stemt zoo besluit dr. De Vletter tot voldoening, dat het door den steun van onze curatoren mogelijk gebleken is in dezen nood der tijden met dit nieuwe te komen. Het is een verheugende reactie tegenover de crisismaatregelen die steeds naar grootere klassen schijnen te drijven. Deze curatoren hebben den moed gehad om mee te willen helpen iets nieuws te gaan bouwen, niet al leen stoffelijk, maar vooral geestelijk. Het bijkantoor van is voor de bewoners van het Noordelijk gedeelte van Haarlem het aangewezen adres voor het bezorgen van hun abonnementsopgaven, advertentieopdrachten, brie ven op advertenties, oplossin gen van de wekelijksche puzzle van Haarlem's Dagblad enz. Leest er onze nieuwsborden. Ziet er onze vele foto's. De aanbrenger van elke tiende kleine advertentie, van eiken vijfden abonné, ont vangt een keurig zakpotlood ten geschenke in het bij kantoor Het machtige gemengd^ koor Der kiezers heeft zich weer doen hooren, Maar niemand werd er spraakloos door. Al heeft hij dan zijn stem verloren. Wanneer je rustig in de krant, De stemmingsuitslag zit te lezen, Dan denk je: velen in het land Blijken het met mij eens te wezen. Maar welke de partij ook zij, Die je je stem hebt willen geven, De meerderheid is, ook hierbij, Het weer met je oneens gebleven. De stemhokjes gaan weer aan kant, De bussen worden opgeborgen. Zij gaan" de rust in, tot het land, Weer wacht een nieuwe stemmingsmorgen. Ook 't potlood vangt zijn rust weer aam Dat onverstoord heeft roodgeschreven, Of 't al van hand tot hand moest gaan. Steeds onpartijdig is gebleven. Wij weten weer, aan wier beleid Het zitten en bij tijden praten, In provinciale statigheid, Voor vier jaar over is gelaten. P. GASUS. CR00T BADHUIS, ZANDV00RT Paaschdagen THE BONZON1ANS.: (Adv. Ingez. Med.) Verkiezingsdrukte. De belangstelling voor onze bureaux. Natuurlijk toonde het publiek, zooals ge woonlijk, wanneer verkiezingsuitslagen op onze borden bekend gemaakt worden, zeer groote belangstelling voor onze bord-publica ties van Woensdagavond en -nacht. Te ongeveer half acht werd de eerste uit slag bekend gemaakt en toen stonden de mehschen reeds in gespannen afwachting. En ongeveer te 10 uur was de geheele uitslag van de stad bekend. Maar daarom werd de belangstelling niet minder want toen kwamen nog de uitslagen van de plaatsen in de omgeving. En dan niet te vergeten die van de verschillende provin ciën! Tot diep in den nacht ging het zoo door. Toen om vijf minuten over drie de lich ten werden uitgedaan, stonden nog steeds menschen voor onze bureaux! Zooals te begrijpen is, werd er dx-uk gede batteerd. Velen waren met potlood en papier gewapend en noteerden ijverig de uitslagen en zoo bood de steeds wisselende menschen- massa voor ons kantoorgebouw voortdurend een levendigen aanblik. De politie nam goede maatregelen om te zorgen, dat het verkeer zoo weinig mogelijk belemmerd werd. EERVOL ONTSLAG DR. E. C. M. J. HOLLMANN Naar de St. Crt. meldt heeft Dr. E. C. M. J. Hollmann. Inspecteur van de Volksgezondheid alhier, eervol ontslag gevraagd uit 's Rijks dienst, met ingang van 1 Juni a.s. De reden van dit ontslag is, dat Dr. Holl- man de functie heeft aanvaard van apothe ker-scheikundige bij het ziekenhuis te Heerlen. Dr. Hollman is van 1928 af in onze stad als inspecteur werkzaam. Daarvóór was hij, van 1921 tot 1927 assistent aan het laboratorium van Prof. van der Wielen te Amsterdam en het laatste jaar vóór zijn benoeming te Haarlem, conservator van genoemd laboratorium. De uitslag der Statenverkiezingen in acht provincies, t.w. Noord-Holland, Zuid-Holland Utrecht, Zeeland; Noord-Brabant, Limburg, Groningen en Friesland. pag. 3 en 4 De Volkenbondsraad heeft de resolutie der drie mogendheden aanvaard. pag. t Een Britsch protest tegen de Amerikaansche wapenenquête. pag. 7 Het Kennemer lyceum krijgt er een nieuw gebouw bij. pag. 1 Notaris te Rotterdam verleende te hooge ere- dieten. pag. 2 Te Haarlem zijn Woensdag 400 stembiljetten verdwenen. pag. 1 Het Nederlandsch dameshockeyelftal verliest met 50 van Engeland. pag. 8 Schaakrubriek. pag. 11 Damrubriek. pag. II De avonturen van professor Nimbus. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Statenverkiezingen. pag. 1 Van onzen correspondent te Stockholm: Noorwegen onder socialistisch bewind. pag. 7 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 Per fiets naar Nederlandsch-Indië. pag. 6 J. Bastiaans: Consequentie in de opvoeding. pag. 15 G. J. Kalt: Kunst aan het Volk. pag. 13 K. de Jong: Die Spaernesanghers. pag. 13 II. L. Warnier over de organisatie van de Li chamelijke Opvoeding. pag. 13 Haarlem's Dagblad zal WEL verschijnen op Goeden Vrijdag, maar NIET op de beide Paaschdagen. Vierhonderd stembiljetten verdwenen. Toch geen onregelmatigheid bij de stembus ontdekt. Door een totnogtoe onnaspeurlijke oorzaak is (zooals gisteren op onze nieuwsborden reeds werd medegedeeld), uit één der stembureaux te Haarlem een pak met 400 stembiljetten ver dwenen. Tot nog toe tast men volkomen in het duister, wat er met dit pak gebeurd kan zijn. Ook hedenmorgen was het nog niet terecht. Van de zijde der politie ontvingen we hier over de volgende mededeelingen: Dinsdagmorgen tien uur werden in het stembureau 32, gevestigd in een schoolgebouw aan het Weltevredenplein drie pakken be zorgd, inhoudende respectievelijk 1250, 800 en 400 stembiljetten. Ze werden overhandigd aan het hoofd dezer school, den heer J. Oever, die tevens voorzitter van dit stembureau was. De ze legde ze in het stemlokaal neer. Dinsdagavond zes uur zijn die pakken ge controleerd door een daarvoor aangewezen ge meente-ambtenaar. Toen waren ze nog alle drie aanwezig. De werkster heeft daarna bij haar vertrek uit de school de deur op het nachtslot gedaan. Woensdagmorgen zeven uur kwam de werk ster weer terug. Toen leek alles nog oogen- schijnlijk te zijn als bij haar vertrek op den vorigen avond. Maar de heer Over constateerde even later, dat het pak met de vierhonderd stembiljetten verdwenen was. Hij deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie, die direct een uitge breid onderzoek instelde. Het heele schoolge bouw werd doorzocht en ook de werkster is gehoord, maar het pak biljetten was en bleef weg. Te tvyaalf uur Woensdagavond werd offi cieel door het hoofdstembureau aan de poli tie kennis gegeven, dat van eenige onregel matigheid ten opzichte der stemming niets gebleken was. Uit geen enkel stembureau in deze gemeente is een biljet te veel uit de bus gekomen. Het aantal biljetten klopte precies met het aantal kiezers, dat gestemd heeft. Men staat dus nog voor een raadsel, dat nog niet op te lossen is. NIEUWE STATENLEDEN. Als nieuwe leden zullen o.m. uit Haarlem en omgeving hun intrede in de Prov. Staten van Noord-Holland doen de heeren: Mr. Dr. P. J, Witteman, (RE.), lid van den Raad te Bloe- mendaal: H. J. Kuiper iRJG lid van den Raad van Haarlem: G F. Vlekke (N. S. B.i, Mr. W. de Rijke (N. S. B.) en P. G. van En gelen (Kath.a Dem. Partij.) De zitting van den Volkenbondsraad, waarop Duitschland's besluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht behandeld werd. In het midden de voorzitter Roesjdie Aras, Turksch minister van buitenlandsche zaken, links van hem Laval, en de Italiaan baron Aloisi; rechts van den voorzitter (de tweede) Sir John Simon, Litwinof, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek en zijn Tsjechische collega dr. Benesj BRAND VERNIELDE 34 HUIZEN OP BILLITOX. BUITENZORG. 17 April (Aneta). De resi dent van Banka seinde aan de regeeriBg, dat op 15 April jl. om elf uur in den namiddag in de Chineesche wijk te Klapakampit op Billiton 34 huizen zijn afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 30.000 gulden, waarvan 10.000 gulden door verzekering wordt gedekt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1