EN. Een belangrijk instrument in het vliegtuig. HET BLOEMBOLLENBOEK De bloem van den dag. DINSDAG 23 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD De hoogtemeter. Haar principe, eigenschappen en tekortkomingen. Een van de instrumenten, die in een vlieg tuig een. belangrijke plaats innemen, is wel de hoogtemeter. Hij kan den vlieger in moei lijke oogenblikken een moreelen steun geven, doch daarentegen onder abnormale weers omstandigheden den bestuurder in een zeer hachelijke positie brengen met alle fatale ge volgen daaraan verbonden. Willen wij de be- teekenis van een hoogtemeter op de juiste waarde leeren schatten, dan dienen wij eerst na te gaan op welke beginselen de werking van dit instrument berust. Vooraf dient dan gezegd te worden, dat dit laatste slechts in groote lijnen kan geschieden, daar een diep gaande studie van dit beginsel met alle bij - beboerende luchtwetten niet in dit bestek kan worden behandeld. De lucht dan, die onze aarde omgeeft, be staat uit pl.m. 78 pet. stikstof, pl.m. 21 pet. zuurstof en verder een geringe hoeveelheid andere elementen in verbindingen. Deze sa menstelling blijft nog gehandhaafd tot de grootste hoogte, welke tot nu toe door vlieg tuigen is bereikt, nl. pl.m. 14 K.M. Dit lucht- omhulsel wordt door de saxitrekkingskracht van de aarde aangetrokken en drukt zoo doende met zijn volle gewicht op het aaidop- pervlak, gelijk het water van de zee met zijn gewicht drukt op den zeebodem. De boven ste luchtdeeltjes oefenen door hun gewicht een kracht uit op de onder hen liggende laag, waardoor de luchtdeeltjes in deze laag wor den samengedrukt en dus ook meer lucht deeltjes per volume eenheid zullen bevatten. Dit verschijnsel zet zich nu verder naar om laag voort, zoodat ten slotte op de aarde het totaal gewicht van de lucht rust en de lucht deeltjes hier dus ook nog meer zijn samen gedrukt. Onder normale weersomstandighe den zal de luchtdruk op plaatsen onder den breedte graad van 45 gr. en bij een tempera tuur van 0 gr. C., bedragen 1,0333 K.G. per cM2, of wel 10333 K.G. per M2 Uit metingen is vastgesteld dat 1 L. of wat hetzelfde is 1 d.M.3 lucht een gewicht heeft van 1,3 gram. Hieruit volgt dus dat 1 M3 lucht weegt 1,3 K.G. De druk van 10333 K.G. per cM.2 zal dus gelijk staan met een luchtho^veellieid van 1.0333 0.796 M3. 1,3 In dien nu op alle hoogten de luchtdruk gelijk zou blijven, dus m.a.w. 1 M3 lucht het gewicht zou behouden van 1.3 K.G., dan zou, volgens bovenstaande berekening onze at- mosfee.r slechts een dikte hebben van 7960 M. Uit waarnemingen is echter gebleken, dat deze dikte op pl.m. 300 K.M. mag worden gesteld. Hieruit volgt dus dat zoowel de luchtdruk, als de luchtdichtheid met de hoogte afneemt. Onder de dichtheid van de lucht miet worden verstaan de massa van alle luchtdeeltjes, die zich in een ruimte van 1.M3 bevinden. Men heeft aan de eenheid van luchtdruk den naam gegeven van .atmosfeer" en hier voor aangenomen een druk van 1 K.G. per ,cM. 2. N.u wordt de luchtdruk in de praktijk .-niet aangegeven in K.G./c'.M.2 doch in m.M. kwik,-zooals wij dit in al onze huisbarome- /ters kunnen terugvinden. Als normale druk is aangenomen de druk van een kwikkolom van 760 m.M. en bij een temperatuur van 0 gr. C. Van dezen normalen druk uitgaande kan men- door middel van een zeer eenvoudige formule den luchtdruk op verschillende hoogten be rekenen. Wij hebben reeds gezien dat de -luchtdruk met de hoogte afneemt. De grootte van deze afneming hangt nu ook af van de temperatuur aan den grond en van de grootte van temperatuur afneming met de hoogte. Want zou men de kwikkolom, behoo- rende bij den normalen druk bij een liooger temperatuur aflezen, dan zou ook een hoo- gere druk worden aangewezen, aangezien de lucht zich door de hoogere temperatuur ook heeft uitgezet. Nemen wij aan dat bij den druk van 760 m.M. en bij 0 gr. C. iedere ver mindering van 1 m.M. druk gelijk staat met een hoogte verschil van 10 M. dan zou een druk van 750 mM. gelijk staan met een hoog te van 100 M. Zou nu in bovengenoemd voor beeld de temperatuur stijgen dan zou de uit gezette luchtmassa mede omhoog gaan, om dat het gewicht van deze massa gelijk is ge bleven. In dit laatste geval zou dus de druk- vermindering van 10 mM. niet overeenkomen met een hoogte van 100 M. doch b.v. met een hoogte van 120 M. Onze hoogte meter zal in dit geval dus 20 M. te laag aanwijzen. In het tegengestelde geval, dus als de luchtmassa tengevolge van afkoeling inkrimpt, zal de hoogte meter ten opzichte van de juiste hoog te, te hoog aanwijzén. Daar de hoogte var. de luchtzuil dus afhankelijk is van de tem- paratuur zal een hoogtemeter, die alleen den luchtdruk ter plaatse aangeeft, een onjuists hoogte aanwijzen ten opzichte van de werke lijke hoogte, In groote trekken bestaat de hoogtemeter uit een of meer bijna luchtledige metalen doozen met elastischen bodem en deksel, die door een metalen veer worden uitgerekt. Bij het stijgen van den luchtdruk zal de doos worden ingedrukt, terwijl bij een daling het tegenovergestelde zal plaats vinden. Empi risch heeft men nu een schaalverdeelin-g aangebracht, waarop in M. de hoogten wor den aangeduid, die behooren bij den betrok ken luchtdruk. De juiste hoogte, waarop een vliegtuig zich heeft bevonden, dient door alle bovenge noemde afwijkingen te worden gecorrigeerd. Dit geschiedt door een bepaalde formule, waarin opgenomen worden de gemiddelde temperaturen nabij den grond en op ds theoretisch bereikte hoogte en verder den ba rometerstand aan den grond en op genoemde hoogte. De hoogte door een hoogtemeter aangewe zen is dus betrekkelijk, aangezien het traject dat de vlieger volgt een gebied kan zijn meL zeer onregelmatige bodemverheffingen, ter wijl de startplaats zelf al enkele honderden meters hoog kan liggen. De hoogtemeter zal dus al een hoogte aanwijzen, terwijl het toestel nog op den grond staat. De bestuurder kan nu het nulpunt van de hoogteverdeeling door een knop brengen tegenover den wijzer. Iedere hoogteaanwijzing van den meter zal nu dus beschouwd moeten worden ten op zichte van de hoogte van de startplaats. Ligt dus het punt van vertrek b.v. 400 M. hoog en wijst de hoogte meter, nadat deze op het nul punt is gebracht, gedurende de vlucht b.v. 500 M. aan, dan zal de feitelijke hoogte boven den zeespiegel bedragen 900 M. Komt de vlieger plotseling, door stormen, al dan niel gepaard met zwaren sneeuwval in een gebied van zware depressie, dan zal de luchtdruk op deze plaats ook heel laag zijn. De hierbij op tredende temperatuursverlaging zal de lucht massa doen inkrimpen. In ons boven gegeven voorbeeld waarbij voor de lage hoogten aan gegeven werd dat iedere m.M. mindering in luchtdruk gelijk staat met een hoogte van 10 M. zou in de ongunstige omstandig heden, die door ons werden aangenomen, dit hoogteverschil kleiner zijn dan 10 M. per m.M. Het gevolg hiervan is dus dat onze hoogteme ter een hoogte aanwijst die hooger is dan de werkelijke hoogte. In een heuvelgebied zou dit natuurlijk bijzonder gevaarlijk kunnen zijn, vooral wanneer de vlieger door weike omstandigheden dan ook verplicht wordt lager te vliegen. Fatale gevolgen kunnen zich dan al heel gemakkelijk voordoen, en des te meer naarmate het uitzicht van den vlieger wordt belemmerd. Bevindt hij zich boven een vliegveld met het slechte zicht, dan bestaat voor den vlie ger toch nog een gunstige kans om veilig te landen. Een van de belangrijkste gegevens welke hij per radio van den grond ontvangt is de barometerstand aldaar. De vlieger zet den wijzer nu op den opgegeven stand, waar door hij nu ook zeker is van de juiste hoogte boven het vliegveld, De landing, zoo noodig met behulp van het baken, kan nu door hem volbracht worden, waarbij hij op het aller laatst nog kan gebruik maken van een z.g. fijn-hoogtemeter, waarbij iedere meter hoogte wordt aangewezen. Het verwondert ons dan ook in het geheel niet dat nog steeds met de grootste nauwgezet heid wordt gewerkt aan de volmaking en ver fijning van dit zoo bij uitstek belangrijke in strument. A. STEUP, Kapt.-vl. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med,) Viburnum Carlesi. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF De volgende aanwinsten zijn hier binnenge komen: Nederlandsche en in het Nederlandsch ver taalde romans: Boudier-Bakker: Tooverlan- taarn. Boudier Bakker: Twee voeten. Brey. Joseph Ben David. Selleger-Elout. Ruth Tei- ling Söiberg. De zeekoning. Thiry. Baziel's uit tocht. Duitsche romans: Mann. Die Göttinnen. Roth. Rechts und links. Zweig. De Vriendt kehrt heim. Sociale wetenschappen: Dyt. Conjunctuur- beheersching door middel van goederenschap pen. Kalma-Koops en Kalma. Klassenstrijd en religieus-socialisme. Opvoeding en onderwijs. Freud. Inleiding i. d. psycho-analyse,v. paedagogen. Nathans.,De opleiding van leeraren. Kunst: Grimm. Leben Michelangelos. Hoo- gewerff. Vlaamsche kunst en Italiaansche Re naissance. Mariel. De Fratellini. Brochures: Appeldoorn. Devaluatie een lands- gevaarl Benima. Devaluatie moet komen! Gimbrère. Devaluatie? Ordening gezien dooi den bril van een aileendurver. Wibaut. De noodzakelijkheid van ordening der productie. Van het geslacht Viburnum onderscheidt, men een ruim honderd soorten. Het zijn alle leden van de groote familie der Ca- prifoliaceeën of Kamperfoeliegewassen. Om dat onze gewone vlier zoo'n algemeen voor komende vertegenwoordiger is, spreken we ook van de Vlieraehtigen. Deze planten heb ben alle vijftallige bloemen, soms heerlijk van reuk, zooals Kamperfoelie en soms van een geurtje, waarover valt te twisten, b.v. de vlier en de Viburnum soorten. Tusschen ver schillende inzendingen kunnen we op de tentoonstelling de Viburnum Carlesi zien staan, die zich door de witte, rijkbloeiende tuilen zoo bijzonder goed leent om aan een groep een feestelijk uiterlijk te geven. De bloemtuilen zijn soms bijna 1 d.m. in. door snede en in knop zijn alle bloemen eerst roze om na korten tijd geheel wit te worden. Bovendien ruiken de bloemen zeer lekker, wat niet van alle Viburnums gezegd kan worden en vooral aan het feit. dat de soort Carlesi zoo goed vervroegd kan worden, dan ken we het, dat deze heester nu reeds op de tentoonstelling in bloei staat. Een andere soort komt in on«ze duinbosch- jes en op de zandgronden in het wild voor; het is de Geldersche i-oos of wilde sneeuw bal (Viburnum Opulus). Hier zijn de buitenste bloemen van de tuilen erg groot geworden, zoodat we ze al uit de verte zien. Maar door die vergroote bloemkroon zijn de meeldraden <en stamper er bij ingeschoten en alleen met een flinke loupe kunnen we de overblijfsels of „rudi menten" in de bloemen zien zitten. Deze bloemen geven dus geen vruchten en heeten „lokbloemen". Meer naar het midden zitten •gewone bloemen met meeldraden en stam pers. maar ze zijn vrij klein, Bij Viburnum Carlesi zijn de buitenste bloemen ook wel iets grooter, maar het is toch niet zoo veel, dat ze geslachtsloos zijn geworden.Onze gevulde sneeuwbal is nu niets anders dan een Geldersche roos, waarvan ook de binnenste, kleine bloemen lokbloemen zijn geworden met een groote kroon ten zon der de voornaamste organen voor een bloem. Hierdoor is de geheele bloeiwijze bolvormig geworden en is de ..sneeuwbal" ontstaan. Natuurlijk geeft die gevulde variëteit geen bessen en wordt hij voortgeplant door uit- loopers en stekken. Bij,zonder mooi zijn voor een tuin Biburnum tomentosum V. dilata- t-um en V. pubescens. A. MELLENK. Vereeniging van Hoofden van Scholen. Voortzetting van de algemeene vergadering. Na een huishoudelijke zitting werd om 3 uur Zaterdagmiddag de algemeene vergadering van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland voortgezet in het openbaar. In stemming kwam allereerst het amende ment Haarlem op conclusie 2 van de Mate- rieele positie van het schoolhoofd. Het amen dement werd aangenomen, en derhalve ver valt uit punt 2 de alinea: „Het minimum-sala ris van het schoolhoofd dient hooger te zijn dan het eindsalaris van een onderwijzer". De conclusies werden tenslotte aangenomen. Hierna kreeg de heer H. J. Bitter het woord over zijn volgende voorstel: Zwemmen is uit een oogpunt van veiligheid en gezondheid zóó belangrijk, dat men de beoefening ervan ver plichtend moest stellen op de scholen. Uit voerig behandelde spr. dit onderwerp, en ver dedigde zijn rapport, dat hij opgesteld heeft na uitzending en terugontvangst van een vra genlijst- Een historische beschouwing ging vooraf. Met een sprekend voorbeeld toonde spr. i, dat kinderen met watervrees niet naat andere scholen gaan, integendeel, de leer lingen van scholen zonder verplicht zwem men komen juist zwemmen bij andere scho len. Het onderwijs moet gegeven worden aan kinderen boven lo jaar, die er lichamelijk ge schikt voor zijn (later) door leerkrachten die het vak lichamelijke oefening onderwijzen. De heer Graafland, inspecteur L. O., gaf een uiteenzettng over de bestaande bepalingen over zwemonderricht aan schoolkinderen. Op een vraag van den voorzitter zei spr. er geen bezwaar tegen te hebben als het zwemmen een onderdeel van vak j werd, in welke richting de regeering reeds gegaan is. Een geanimeerde discussie ontstond over deze kwestie, waarbij men in meerderheid voorstander bleek van zwemonderricht, mits de school er niet onder lijdt. De groote meerderheid verklaarde zich vóór de uitgave van „Het Onderwijs" in de gewij zigde spelling. Aangenomen werden zonder hoofdelijke stemming de volgende moties: De Algemeene Vergadering van de Vereeni ging van Hoofden van Scholen in Nederland, kennis genomen hebbende van de mededee- llngen van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen: lo. dat in 1933 en 1934 zijn opgeheven 340 openbare lagere scholen, 2o. dat in 302 gemeenten geen openbare school meer bestaat, 3o. dat vrijwillig zijn opgeheven 37 bijzon dere scholen voor lager onderwijs, 4o. dat eerlang wetsbepalingen zullen wor den vastgesteld om concentratie- en andere bezuinigingsmaatregelen te kunnen doen toe passen op het bijzonder onderwijs, besluit te verzoeken: lo. aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen: deze wetsbepalingen ten spoedigste te willen indienen, 2o. aan de Sta ten-Generaal: de totstandko ming dezer wetsartikelen te willen bevorderen. En: De Algemeene Vergadering van de Ver« eeniging van Hoofden van Scholen in Neder land, overwegende, dat herhaalde malen bij de Regeering en de Tweede Kamer is aange drongen op een betere regeling van het verlof wegens ziekte voor onderwijzers, dat voor de Rijksambtenaren, de leearen aan Kweekscholen en de onderwijzers aan Rijks-lagere scholen, een regeling voor deze materie is vastgesteld, welke in financiëel op zicht voordeeier en wat den duur van 't ver lof betreft, humaner is dan de regeling, gel dende voor onderwijzers, wier taak zeker niet minder zwaar mag worden geacht. dat in het L. O. Wetsontwerp-Terpstra het geneeskundig onderzoek voor alle onderwijzers werd voorgesteld, met de bedoeling ook voor hen de verlofsregeling der Rijksambtenaren te doen gelden, dat bij de behandeling van. de laatste on derwij s-begrooting de Tweede Kamer de motie Ter Laan heeft aangenomen, welke vraagt, de regeling van het "verlof wegens ziekte voor Rijksambtenaren, eveneens toepasselijk te doen zijn voor de onderwijzers bij het open- baar en bijzonder onderwijs, Besluit: aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en den Minister raad dringend te verzoeken, op korten termijn uitvoering te willen geven aan genoemde mo tie, waardoor een schrijnende onbillijkheid je gens het onderwijzerscorps zou worden opge heven. Hulde werd gebracht aan den scheidenden penningmeester, den heer Vlugter, en den (afwezigen) heer Kielder. De heer Vlugter dankte voor de prettige samenwerking met de overige leden van het hoofdbestuur en voor de hulde van de vergadering. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord aan de gastvrouwe Haarlem. De heer Hellinga dankte voor deze waardee- ing. Als slot van de algemeene vergadering bracht men eeu bezoek aan Flora, waarna men zich aan een gemeenschappelijk diner vereenigde. £ett MMOft i/ati Ideucen en ytuven door TJEBBO FRANKEN, xxxin. Rustig gingt gij steeds uw gang, steeds voorwaarts tredende, stilstaan of terugteden 't was u vreemd. Aan u danken wij de tentoonstellingen, die aanvankelijk op kleine schaal, later op breeder grondslag gehouden, velen ten nutte kwamen, en die thans, dank zij uwe be moeiingen, in het buitenland met belang stelling worden gadegeslagen en gewaar deerd. Werden wij bloemkweekers in ons bestaan bedreigd door te hoogen waterstand, wie anders dan gij tradu krachtig voor onze be langen op en rustte niet, voordat verbete ring was gekregen? Wie was de ziel der be weging, toen de toestand van den Noorder- Lekdijk, niet alleen ons bestaan, maar ge heel Noord-Holland bedreigde? Wie trad voor ons aller belangen op. toen nagenoeg alle landen den invoer van bloem bollen wilden weren, uit vrees voor de druif- luis? Wie gaf ons de aansluiting tot de Ber- ner Conventie? Wie anders dan gij hielpt- ons toen men kort geleden, Duitschland den handel in bloembollen door verbod van in voer bemoeilijkte? Wij stippen slechts aan: altijd en in alles waart gij ons ten steun, kwam uw beleid ons ten 'goede. Het bestaan der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, uitgebreid door op richting van 14 afdeelingen en thans zoo krachtig gevestigd, danken wij aan u. Allen die u kennen,- achten, eeren u. Bloe misten en kweekers, wij zien in u den man, die, zonder bijoogmerken, ja zoo menigmaal met opoffering van eigen voordeel, waakte voor hunne algemeene belangen en voor het behoud voor Nederland van den belangrijken handel in bloembollen. Geachte Voorzitter! Kan het dan verwonde ring wekken, dat wij u nader treden, met een dankbaar hart, vooral thans, nu wij tenmin ste velen onzer, nagenoeg vijf en twintig ja ren getuigen waren van uwen onvermoeiden arbeid in de vervulling van het voorzitter schap der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en dat wij deze gelegen heid aangrijpen om u hulde te bewijzen, om u openlijk en ten aanhoore van allen hier ver gaderd toe te roepen: dankbaarheid brengt ns tot u! Wij wenschen, dat het u gegeven zij, nog jaren lang voor lren, die u dierbaar zijn, ge spaard te worden, en dat het u nimmer óf aan kracht, óf aan tijd óf aan lust moge ont breken, om ook voor ons steeds werkzaam te zijn. Deze wensch staat niet op zichzelf, zij paart zich aan een bescheiden verzoek en wel een, dat ge, naar wij allen hopen, gereedelijk zult willen inwilligen. Wij verzoeken u van ons te willen aanne men een blijk van hulde! Van waardeering! Krelage! het wordt u mingeboden uit er kentelijkheid, uit hoogachting, uit toegene genheid. Eerst vijftien jaar later, toen Krelage dus veertig- jaar voorzitter was geweest, nam hij afscheid. Er werd hem een grootsche hulde bereid. Zijn door H. J. Haverman geschilderd portret werd hem bij die gelegenheid aange boden. Een jaar later, op den len December 1901, stierf Krelage. Algemeen was men van meening, dat zijn groote verdiensten voor de bloembollencultuur in .den ruimsten zin van het woord moesten erkend worden met een blijvende hulde. Men besloot krachtige pogin gen in het werk te stellen, om te komen tot een eigen tehuis, een Krelagehuis, waar men beurs zou kunnen houden, vergaderen, waar het archief een plaats zou vinden, het hoofd bestuur een vasten zetel zou hebben. Aanvankelijk bleken de fondsen voor deze stichting nog niet toereikend. In 1928 echter werd het Krelagehuis geopend niet een rede van den tegenwoordigen voorzitter, den heer Ernst H. Krelage, zoon van J. H. Krelage. Willen wij er eens even heenrijden? Kom, de auto staat nog bij „De Zwaan", Ik vertel u dan onderweg nog wat van het beeld der te genwoordige Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke thans onder be scherming staat van Hare Majesteit de Ko ningin en van Hare Majesteit de Koningin- Moeder. De Vereeniging kent weer groepen, welke de belangen behartigen van bepaalde bolge wassen; zoo is er een Vereeniging de Narcis, een Vereeniging De Tulp, een Vereeniging de Hyacint. Men stichtte ook nog een Gladiolus vereeniging, een Nederlandsche Dahliaver- een ig in g en een Nederlandsche vereeniging van Pioenenkweekers en -handelaars te Lei den. Er zijn verscheidene veilingverenigin gen,. de zaad handelaren hebben zich geor ganiseerd, terwijl er een aantal contracten bestaat ter bestrijding van den handel in af gesneden bloemen, zooals voor de tulpenbloe men met uitzondering dan van vroege tulpen bloemen, voor hyacintenbloemen, gladiolus- bloemen, narcissensnijbloemen. Er is een bond van werkgevers in het bloembollenbe- ürijf. Er bestaat een Plantenziektenkundige Dienst, welke zich belast met de inspectie van terreinen en inrichtingen van waar wordt uitgevoerd, het voorzien van zendingen met een certificaat voor uitvoer, ook in ver band met de Druifluis-conventie. Dat deze dienst van groote beteekenis is voor de Neder landsche bollencultuur moge blijken uit het resultaat, dat te vinden is m de officieele rap porten van de Federal Horticultural Board of U.S.A., waarin men lezen kan, dat van de 21 1/2 millioen hyacintenbollen en de nage noeg 16 millioen narcissenbollen, welke laat ste waarschijnlijk ook zoo goed als alle uit Holland stammen, geen enkel geval van ziek te der hyacinten, noch van aaltjesziekte dei- narcissen is gevonden bij de strenge keuring in Amerika. Niet alleen de Plantenziekten- kundige Dienst heeft hiertoe bijgedragen, maar ook vooral de wetenschappelijke resu' taten der Phytopathologen te Wageningen en te Lisse. Met Amerika is de handel in bollen zeer belangrijk. Dat bij zoo'n uitgebeiden handel de onder iinge belangen voor ieder land, of landstreek, weer afzonderlijk moeten behartigd worden, Is duidelijk. Vroeger gingen de bollen hande laren naar de Messe te Leipzig, of te Frank fort a. Main, of ze trokken naar Londen, dit systeem was echter te kostbaar, Later is men toen overgegaan tot het uitzenden van reizi gers. In "het- tijdperk van 19011928 is de uit voer van bollen geweldig toegenomen, van 10 millioen Kilo steeg de export tot omtrent 43 millioen Kilo. Wat de belangen betreft met het buitenland daartoe vindt men georgani seerd in den Bond van Bloembollenhandela ren te Haarlem een zevental groepen, o.a. een Amerikaansche groep omvattende de Ver eenigde Staten, Canada, Cuba en Mexico; een Engelsche voor Groot-Brittanje, Ierland en de Britsche bezittingen in Europa; de Duitl sche voor Duitschland. Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije; de Zweedsche voor Zweden, Noorwe gen, Denemarken en Finland en de Fransche groep voor alle landen waar de franc of munt eenheid daarmee gelijkgesteld, in gebruik is, dus Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitser land, Spanje, Portugal, Italië, Roemenië, Bul garije, Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Tegenover den Bond van Bloembollenhan delaren, bestaat er weer een Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap te Haar lem, waardoor geheel andere zaken dan re gelrecht van den handel worden behartigd. Zeer belangrijk is het werk van het Cen traal Bloembollencomité, dat werd opgericht 10 Juli 1925. Het stelt zich ten doel de ge meenschappelijke belangen der leden te be hartigen, door bijeengebrachte gelden te be heeren en te bestemmon voor wetenschappe lijke onderzoekingen der cultuur en tevens door den afzet van bloembpïlen te bevorde ren. In elke Boekhandel verkrijgbaar door TJEBBO FRANKEN Dit fraaie prachtwerk met ruim 100 foto-illustraties en 16 ge kleurde platen, geeft in onder houdende vorm een overzicht van al hetgeen verbonden is aan het bloembollenbedrijf. Het kost slechts f2.90 in prachtband ANDRIES BLITZ - UITGEVER - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Flora 1935 Heemstede. En tienduizenden kwamen En tienduizenden kwamen naar Flora, Za terdag en Zondag en Maandag, vele tiendui zenden. die per auto of bus, per fiets, trein of tram het zoo fraaie tentoonstellingsterrein hebben ongezocht en daar zonder onder scheid genoten van Flora in een uitzonderlijk: mooien tooi. De Nederlander (en ook de buitenlander trouwens!) spreekt gaarne over het weer. en we willen derhalve beginnen met te zeggen dat dit wel goed heeft meegewerkt, Zaterdag, en vooral Maandag, mogen prachtig ge noemd worden, en het buitengewoon groote bezoek kan op die dagen ook niet te klagen hebben gehad. En ondanks den minder gun- stigen eersten Paaschdag is het toen ook zeer druk geweest. Maar de uitgestrekte terreinen kunnen veel verwerken en men kon zich overal vrijelijk en ongedwongen bewegen, in den narcissen- tuin, bij de stadstuintjes, voor de rotspar tijen en in de boschrijke gedeelten. En wat meer'zégt, oók in den Tulpen hof en in)"het Bloemenpaleis. Natuurlijk moet men zich daarvoor eerst tevreden stellen met een plaats in de queue. Maar alles verliep voor treffelijk en men had het halve uur wachten er gaarne voor over: de schoonheden in het Bloemenpaleis waren dat dubbel en dwars waard. En wie dat onderdeel gezien had ging de vollegrondstentoonstelling bekijken, waai de hyacinten zoele geuren verspreidden, de narcissen zich op haar ranke stengels wiegel den en de tulpen uitdagend-fel haar kleuren demonstreerden Voor het Warenhuis verdrong zich steeds een dichte menigte, die in groote bewonde ring stond voor den weelderïgen overvloed van nieuwigheden in kleuren en vormen. Een oud heertje, dat even in stille aandacht naast me gestaan had, wendde zich eens klaps tot me en zei zacht: „Dit is zoo'n over-; stelping van schoonheden, zóó groot en zóó grootsch, dat ik er van onder den indruk raak, en dat ik er zelfs wat bang voor ben!" In het bosch, op plaatsen, waar dat geen kwaad kon, en langs den waterkant voor het Volen-dammer-restaurant werd gepicnict. Heele families waren er neergestreken en verorberden eetwaren. De anders zoo rustige en voorname directiekamer, tusschen Flora- restaurant en Warenhuis was ingericht als „broodjes-stand". De restaurants en het thee huis zaten tjokvol, de bioscoop had steeds volle zalen en de verschillende parkeerterrei nen stonden opgepakt met auto's en fietsen. Maar hoe groot de toeloop ook was, de re geling was puik in orde. Alles verliep, als ge zegd, voortreffelijk en het is niet voor een gering deel te danken geweest aan de tact en de opgewektheid van de suppoosten, dat geen wanklank vrijwel werd vernomen. De wachtenden voor het Bloemenpaleis konden genieten van een harmonicaband, die op een open plek vóór den vijver stond opgesteld en er den moed (waar noodig) met vroolijke wijsjes inhield. Op sommige oogenblikken zong men zelfs mee! Ook bij de ingangen ging alles geleidelijk en zonder stagnatie, waarbij de medewerking van het publiek te roemen viel. Het Roode Kruis hoefde gelukkig slechts weinig op te treden. Tot laat in den avond bleef het vol op het terrein. Zij, die geen plaatsje meer konden krijgen in het Bierrestaurant, verdrongen zich voor de ruiten om nog iets op te vangen van Louise Guldenmond's muziek. De groote uittocht begon tegen half acht. toen men de verlichting even gezien had, maar toch zijn zeer vele interlocale telefoongesprekken ge voerd om aan huisgenooten te zeggen, dat het „iets later werd" De N.Z.H.T.M. had al het materiaal op de baan, zoowel trams als bussen en ze onder hield een twee-minutendienst. En het was noodig! 's Avonds, bij den terugkeer van Heemstede naar Haarlem stonden de passa giers b'; dc- halte Raadhuisplein in een filé van 75 M. lengte, 4 personen dik! Vele tienduizenden kwamen dit week-end naar Flora, uit alle deelen van ons )an-d, en ook uit Duitschland. België en Frankrijk, zooals de voetbalclubs, die aan het Ajax- tournool hebben deelgenomen. En zij allen hebben de herinnering meegedragen naar huis aan een wonderschoone bloemenpracht, aan de trots van Nederland. Aan Flora 1935 Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7