Botvangst. Soendaplein 37 Haarlem's Dagblad Soendaplein 37 Hel Betougeiiltsie 52e Jaargang No. 15900 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- eri Feestdagen Donderdag 25 April 1935 HAAPLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600,-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 April. Een Bedrijfs-Directeur. l?en.ige maanden, geleden stierf te Londen Herbert Chapman, bedrijfs-directeur van de beroeps-voetbalclub -The Arsenal, killer ge zegd de Naamlooze Vennootschap The Arse nal, handelend in voetbalvertooningen. Com missarissen, personeel en klanten van de firma betreurden zijn overlijden allen ten zeerste. En geen wonder. Hij gold voor den besten bedrijfsleider dien het Engelsche be roepsvoetbal ooit bezeten had. Eerst als di recteur van Huddersfield Town, had hij deze onderneming, die tevoren maar in zeer mati gen bloei verkeerde, drie achtereenvolgende kampioenschappen van Engeland en de Cup bezorgd. Daarna kwam hij naar Londen en ging hetzelfde met zijn nieuwe onderneming prestoeren. The Arsenal was ook maar een twijfelachtige eersteklasser voor Chapman kwam. Hij pakte de zaken frisch, met durf en ondernemingsgeest, aan. Steunend op zijn 'grondige vakkennis en zijn scherpe intuïtie bouwde hij een elftal op van buitengewone sterkte. Groote sommen besteedde hij op de „spelers-markt" om voetballers aan te koopen die in zijn speltype pasten. Zooals ieder be drijfsleider vergiste hij zich daarbij ook wel eens, maar dan verkocht hij de vergissing weer, met een stalen gezicht, en „nam zijn verlies". Tot de groote eigenschappen van den begaafden zakenleider behoort immers de capaciteit, op zijn tijd z'n verliezen te nemen. i Toen Chapman stierf had hij The Arsenal al zoover op weg gebracht naar het derde kampioenschap, dat de firma dit ook behaald heeft (de Cup had zij al eens eerder onder zijn leiding veroverd) en het staat nu maar te be zien of zijn opvolger George Allison een even groot zakenman en bedrijfsleider, met even veel durf, vakkennis, intuïtie en fantaisie, zal blijken te zijn. Nu zult u misschien even gedacht hebben dat een firma niet van kampioenschappen en Cups, en nog minder van hooge uitgaven aan „materiaal" kan leven. Maar het spreekt van- zelfs dat die successen het publiek trekken evenals de grootste „Schlager" van Hirsch, dat een voetballer als Alex James de Friedel Dotza van The Arsenal is en dat Chapman dus heele reeksen „uitverkochte huizen" heeft gehad. Het toeval heeft gewild dat deze man direc teur van een voetbalclub werd. Hij zou waar schijnlijk ook een theater, een Palace-hötel of een automobielfabriek met groot succes ge leid hebben. Hij zou in die bedrijven óók nieu we vindingen hebben gedaan, een eigen systeem hebben toegepast zonder in onveran derlijke methodiek te vervallen, risico's hebben aangedurfd en op oorspronkelijke wijze recla me hebben gemaakt. Chapman kende den klant evengoed ais hij zijn personeel en deszelfs capaciteiten doorgrondde. Hij wist den klant immer te boeien. Een van zijn meest ty- peerende daden was, dat hij het costuum van de Arsenal-spelers wijzigde na grondige be studeering van dit belangrijke onderwerp, en tenslotte inderdaad het ontwerp aanvaard bleek te hebben dat erkend zou worden als ,,het mooiste voetbalcostuum in Engeland". Dat moest weer extra trekken. En het trók. Hij lette bij zijn spelers ook niet alleen op hun spelbegaafdheid en „passen in het speltype" maar eveneens op hun persoonlijke populari teit bij de massa, op hun humeur (een belang rijke zaak in een ploeg) en natuurlijk op hun ijver, ambitie en levenswijze. Het geval-Chapman is wel belangwekkend, ook voor ons, want nog altijd wijst Engeland in zooveel opzichten Europa den weg in de ontwikkeling op sportgebied. En we zijn hier in Holland ook al een heel eind gevorderd in de richting van gerationaliseerde voetbal- bedrijven. Het amateurisme bij vele cluibs is niet strikt zuiver meer; de financieele over wegingen zijn steeds meer op den voorgrond getreden, liet" „opbouwen" van ploegen en spelsystemen doet zich elk jaar meer gelden. De individueele belangrijkheid van de spe lers vermindert, en de periode-Lotsy heeft al den indruk gewekt dat deze „twaalfde speler" van het Nederlandsc-h Elftal eigen lijk onze voornaamste international was. Eigenlijk trad Lotsy op als onbezoldigd di recteur van het Nederlandse!! Elftal. Hoe gaat zich dit alles verder ontwikkelen? Is op het gebied van de dames-snelzwemme- rij onze eerste ster eigenlijk niet Ma Braun, die als directrice van deze, sportfirma nu al tot bedrijfsuitbreiding is overgegaan, en ook mannelijke zwemmers onder haar leiding heeft genomen? Zullen andere takken van sport, zelfs de meest-ongerepte, thans nog vervuld van „Het spel om het spel" op den duur ook niet aan de rationalisatie onder kundige en begaafde bedrijfsleiding moeten g&looven? Is Scheurleer niet reeds bij de tennissers, wat Lotsy bij de voetballers en Ma Braun bij de zwemsters is? Zullen cricket, korfbal, roeien, hockey, honkbal enz., tot tafeltennis toe, tenslotte ook niet op deze wijze gereorga niseerd wordeneerst nationaal', dan in de clubs zelfomdat men er nu eenmaal de grootste resultaten mee bereikt? Die vraag rijst, als men de sentimenteele beschouwingen leest van de Engelsche bla den beschouwingen over het derde achter eenvolgende kampioenschap van The Arsenal en over bedrijfsdirecteur Chapman, die dit niet meer heeft mogen beleven. De dagen van de Jaap Edens, de Bok de Korvers en andere grootheden liggen achter ons. De tijd der Groote Sportbedrijfleiders is aangebroken. R. P. PERSONALIA. Bij het Vrijwillig Landstormkorps Motor- dienst is benoemd tot reserve officier voor speciale diensten de heer J. H. Roukema, dienstplichtig sergeant van de School com pagnie van den Motordienst te Haarlem, s BOND VAN JONGE LIBERALEN LIBERALE STAATSPARTIJ 1 DE VRIJHEIDSBOND. 1 OPENBARE BIJEENKOMST op MAANDAG AVOND 29 APRIL, 8 uur, Gemeentelijk Concertgebouw, bovenzaal. Spreker: W. LUBBERINK, Haarlem, over VRIJHEID, VREDE, VERDRAAGZAAMHEID, J de bedreigde grondslagen van ons vrije volksbestaan. i Gelegenheid tot gedachtenwisseling. TOEGANG 0.10. 1 (Adv. Ingez. Med.) (Een inspecteur der Visscherijen heeft verklaard, dat de botvangst in- het IJselvieer voortdurend en sterk achteruit moet gaan.) 't Is een zorgelijke kwestie Met de IJselmeersche visch, Waar reeds veel over gemopperd En nog meer geschreven is. 't Leek eerst niet zoo erg te worden, Want de botvangst hield zich goed, Maar deskundige verklaring Roo-ft den visschers wel den moed. Nu de afsluitdijk van Friesland Naar Noord-Holland is geizft, Visschen zij, in 't net gevangen, Met hun net achter het net. 't Vet is nu al van den ketel, In 't nabijzijnde verschiet, Zeggen zij, die 't kunnen weten, Houdt men zelfs de botjes niet Als men botje legt bij botje, Viert men nog zijn lust niet bot. Dat is botaf de verwachting Van' des bottenvisscher's lot. En men krijgt den vreemden toestand, Dat de arme visschersman, In het IJselmeer slechts botvangt Daar hij bot niet vangen kan. P. GASUS. Daar is het bijkantoor van TELEFOON 12250. GEOPEND Alle werkdagen 8 v.m.6 n.m. Inwoners van Haarlem-Noord: Geeft daar uw abonnement op. Brengt daar uw advertentiën en uw brieven op adverten tiën. Werkloosheidsbestrijding; door het 60 millioen-plan. Adres van N. V. V. en R.-K. Werklieden verbond. In een adres aan de regeering zeggen de besturen van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen en van het R.-K. Werkliedenver bond met ernstige bezorgdheid kennis te hebben genomen van het feit, dat de werk loosheid in ons land zeer groot blijft en de laatste maanden zelfs een omvang heeft be reikt, die grooter is dan in eenig voorafgaand jaar. Zij achten het daarom zeer te betreuren, dat de door de regeering in 1934 voorgestelde en door het parlement aanvaarde voorstel len betreffende de financiering en uitvoe ring van werkverruiming als middel ter bestrijding van de omvangrijke werkloosheid tot nu toe zoo weinig gevolg hebben, gehad. De hoog gespannen verwachtingen zijn geenszins verwezenlijkt, integendeel, groote teleurstelling is van den gang van zaken bij het Werkfonds 1934 het gevolggeweest. Volgens beschikbare gegevens is op dit oogenblik, krachtens het 60 millioenplan 20 millioen voor de uitvoering van werken toe gezegd, doch van al deze werken is slechts een betrekkelijk klein aantal thans feitelijk in uitvoering. Adr. verzoeken de regeering daarom, drin gend de uitvoering van het 60 millioenplan te bespoedigen, maar bovendien aan de werk verruiming belangrijke uitbreiding te geven. Dit klemt des te meer, omdat het aantal werken, dat de laatste jaren voor rekening van particulieren en de overheid is uitge voerd, voortdurend kleiner is geworden, het geen o.a. blijkt uit de bedragen, die voor uitbestedingen uitgegeven zijn. De rechtbank te Haarlem heeft ter vervul ling van de vacature van griffier van haar college de volgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt mr. C. W. Andreae, griffier van de recht bank te Dordrecht'; mr. F. W. Fabrius, griffier van de rechtbank te Almelo; mr. A. W. baron Sloet, substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem. Mr. G. R. W. Kymmell, substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde can- didaten. Arrondissementsrechtbank. De vacature van griffier. GOUDEN JUBILEUM. 1 Mei herdenkt de heer H. Franzen den dag, waarop hij 50 jaar geleden bij de firma Gebr. Stuijt, kaasexporthandel, in dienst trad. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De Coöperatieve Vereeniging u. a. Associatie voor Lijkbezorging' bestond op 17 April jj 12 1/2 jaar. Er wordt receptie gehouden op 27 April a.s. in Hotel Lion d'Or van 2.305 uur Op voorstel van den Raad van Commissa rissen zal op 3 Mei a.s. een lezing met licht beelden worden gehouden voor de leden van den ledenraad en enkele mtroducées. In deze lezing zal behandeld worden het begrafenis wezen door alle tijden. Op een nader te bepalen datum zal een her haling gegeven worden van die lezing voor de leden. De Roe-heffingen. Een soepele regeling wordt getroffen. Naar aanleiding van de publicaties en van de circulaire van de Nederlandsche Sierteelt Centrale betreffende de roeheffingen, heb ben na gezamenlijk overleg, de besturen van Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap, van den R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouw Bond en den Bond van Zuid-Hol- landsche Kleine Kweekers de volgende me- dedeelingen aan hunne leden gedaan: ,.De besprekingen tusschen de Regeering en vertegenwoordigers der bloembollenbe- drijven hebben tot resultaat gehad, dat de Regeering definitief heeft toegezegd, bij het invorderen van de heffing de nooïiige soe pelheid te betrachten, met dien verstande, dat van die kweekers, die thans niet in de gelegenheid zijn aan hun verplichtingen te kunnen voldoen een soepele regeling getrof fen zal worden, dus de onthouding van teelt- recht toegepast worden bij kwaadwillige aangeslotenen. Voorts zullen genoemde besturen in over leg treden met de Regeering om te trachten te bevorderen een zoo spoedig mogelijke uit betaling van de ingeleverde surplusbollen en in overweging te geven ook de soepelheid te betrachten met compensatie in de gevallen waar kweekers hun geheele oogst of meeren- deels als surplus aan de Regeering inlever den. Tevens zal verzocht worden bij de re geling der inningskwestie de organisaties te doen adviseeren om zooveel mogelijk moei lijkheden der kweekers te voorkomen en mede te werken aan een zoo reëel mogelijke naleving der saneeringsverplichtingen. Door de toezegging der Regeering mogen onze leden vertrouwen stellen in een wer kelijk soepele regeling en wij verzoeken onze vakgenooten, hun goeden wil te toonen door zooveel mogelijk aan hun saneeringsplichten te voldoen". Overzicht der Indische financiën. BATAVIA. 24 April (Aneta) Blijkens een overzicht over den toestand vair de Lands- financiën over het jaar 1934, opgenomen in het „Economisch Weekblad", is de voorloo- pige uitkomst over het jaar als volgt: Gewone Landsuitgaven 349.000.000, bij een raming van 376.000.000. Gewone ontvangsten 267.000.000, bij een raming van 295.000.000. Het tekort bedraagt dus 82.000,000 bij een raming van 81.000.000. Deze vo'orloopige uitkomsten houden ook de uitgaven en ontvangsten in verband met het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrub ber in. GOUDEN HUWELIJK. S. KAN. C. KAN—MOK. Maandag 29 April zal het echtpaar Kan. wonende in de Burgemeester Boreelstraat 12, vijftig jaar getrouwd zijn. De heer S.'Kan, die in Haarlem een bekend persoon is, had gedurende 35 jaar een confec tiezaak in de Kleine Houtstraat. Zoowel de 71 jarige bruid, mevr. C. Kan- Mok, die in Haarlem is geboren, als de 73-ja- rige bruidegom, uit Meppel geboortig, genieten nog steeds de beste gezondheid. DE TOESTAND VAN MR. GERRITSZ. Naar wij bij informatie vernamen blijft de toestand van Mr. J. Gerritsz, die in de Boer- haave-Kliniek te Amsterdam is geopereerd en daar verder verpleegd wordt, den behan- delenden geneesheeren reden tot tevreden heid geven. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T M. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer H. J. Biesbrouch, monteur der N.Z.H.T.M.. bij die Maatschappij in dienst trad. Vertegenwoordigers van het Jubileum fonds gingen hem gelukwenschen en boden hem een cadeau aan. De heeren Ir. B. Nug- teren, chef van exploitatie en A. Kruyt, tech nisch ambtenaar, kwamen den heer Bies brouch namens de directie complimenteeren en stelden hem de gebruikelijke enveloppe ter hand. AANBESTEDINGEN. Door het Provinciaal Bestuur werd heden morgen te Haarlem aanbesteed: het maken van twee vaste betonnen bruggen met dag- wijdten van 4.50 M. en 3.00 M. in den Kal- verpolder, met bijkomende werken, in Zaan dam. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Beton-industrie V.O.BI. te Vinkeveen voor f 13.787. Verder werd aanbesteed: het bouwen van drie dienstwoningen c.a., nabij de nieuwe brug over de Zaan, in Zaandam. Laagste inschrijver was J. Groen te Amsterdam voor f 11.076. COMMUNISTISCHE OPMARSCH IN CHINEESCHE PROVINCIE. PEIPING, 25 April (Reuter). De consulaire autoriteiten hebben de Brit- sche inwoners van Yunnan Foe, de hoofdstad van Yunnan- aangeraden de stad te verlaten, met het oog op de communistische troepen welke van Kwei Ta jou uit de provincie Yunnan zijn binnengedrongen. De communisten bevinden zich op am- streeks 150 K.M. van Yunnan Foe. Oost- Yunnan moet reeds in hun bezit zijn. AUTOBUSDIENSTEN AALSMEER—LISSE EN NOORDWIJKERIIOUT. Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep van de Ned. Spoorwegen tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland, waar bij aan de N.V. Autobusonderneming te Aals meer vergunning is verleend tot het in wer king brengen van autobusdiensten tusschen Aalsmeer en Noordwijkerhout Zilk) en tus schen Aalsmeer en Lisse, voor zoover in de provincie Noord-Holland gelegen. Duitschland zou de nieuwe vlootplannen op 31 Mei publiceeren. pag. 4 De Donauconferentie wordt vermoedelijk op 3 Juni gehouden. pag. 4 In de Sovjet-Unie heeft opnieuw een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. pag. 4 Uit Buenos Aires komen berichten over feilen strijd aan het Chacofront. pag. 4 Het tekort van de Stoomvaart Mij. „Neder land" over 1934 bedroeg f 5.890.000. pag. 3 In het mijnconflict is nog geen overeenstem ming bereikt. pag. 3 De K XVIII vertrekt Zaterdag uit Kaapstad. pag. 3 De stand der Duitsche clearing per 23 April. pag. 3 Het 25-jarig bestaan van den Oranjebond „Prinses Juliana". pag. 2 Bekende Haarlemmers: Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. ARTIKELENENZ. R. P.: Een bedrijfsdirecteur. pag, I Van onzen Londenschen correspondent: St. George, de drakendoodcr. pag. 4 v. d. Hart: De groote voorjaarskeuring van „Tuinbouw en Plantkunde" in het Bloemen- paleis. pag. 9 Dr. Tjebbo Franken: de Bloembollen. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: Cypri- pedium. pag. 6 J. B. Schuil over De kleine Lord door het ge zelschap „De Narren". pag 2 pag. 6 pag. 10 pag. 9 Per fiets naar Ncderlandsch-Indic. Voor dc Vrouw. Schaakrubriek. De Donauconferentie. Non-interventiepact voor Oostenrijk het voornaamste punt. (Zie ook pag. 4). ROME, 25 April (V. D.) Naar verluidt zou de aanstaande conferentie te Rome, -die voornamelijk zal dienen voor het sluiten van een non-interventiepact voor Oostenrijk op 3 Juni a.s beginnen. Het schijnt echter nog niet vast te staan, welke mogendheden de conferentie zullen bijwonen. De uitnoodigin- gen zullen worden verzonden namens Italië en Frankrijk. In Italiaansche kringen gelooft men, dat het goed zou zijn met uit zondering van Frankrijk alle, die staten uit to noodigen, die aan Oostenrijk grenzen, doch van Fransche zijde stolt men er prijs op, dat ook Polen en Roemenië zullen wor den uitgenoodigd, wat in overeenstemming is met den wensch van de Poolsche en Roe- meensche regeering. Een typisch beeld van het eiland Formosa aan de Chineesche kust, waar een aardbeving duizenden dooden en gewonden eischte. Inboorlingen in hun schilderachtige kleedij. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Rijwieldiefstal. Tegen een Amsterdammer, die een rijwiel zou hebben gestolen in Zaandam, werd een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. Mr. Stomps trad als verdediger op. De rechtbank veroordeelde den man tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Trommel uit postkantoor gestolen. De zoon van den posthouder in Oostzaan heeft uit het postkantoor een trommel weg genomen, inhoudende 800 aan bankpapier en postzegels. De Officier eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief, mr. P. Tideman drong aan op voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank veroordeelde verd. tot 10 maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. Lichamelijk letsel door schuld. Tegen een 20 jarig chauffeur uit Hillegom, die op den Venneperweg in Haarlemmermeer een man heeft aangereden in den avond van 1 Januari, eischte de officier een gevangenis straf van 6 maanden met intrekking van rij bewijs voor 1 jaar. Mr. B, W. Stomps pleitte vrijspraak, subs, lichtere straf. De man is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en 1 jaar intrekking van het rijbewijs en toewijzing van de civiele vordering. Valschheid in geschrifte. Een Aalsmeerder vischhandelaar had ge knoeid in zijn boeken. De officier eischte tegen hem een gevangenisstraf van 3 maanden. Mr. G. J. Kastelein pleitte vrijspraak. Hij kreeg 75 boete. subs. 30 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Heling van bloembollen. Een bloemkweeker uit Hillegom zou een hoeveelheid gestolen bolton 'hobhan o-pi-r^bt. De officier voroerae tegen nem een ooete van 60 subs 30 dagen hechtenis. Mr. J. H. van Gelderen pleitte vrijspraak subs, uiterste clementie. Verdachte werd vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1