IERS. Haarlem's Dagblad DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DONDERDAG 25 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Geen overeenstemming in het mijnconflict. Besprekingen worden echter voortgezet. Woensdagmiddag heeft te Heerlen op het gemeentehuis een conferentie plaats gehad tusschen den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse en de partijen, betrokken bij het mijnconflict. In deze conferentie, welke drie uur duurde, werd geen overeenstemming be reikt. Besloten werd de conferentie a.s. Za terdag in Den Haag voort te zetten. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. In de gemeente Waarder is in de woning van den werkman K. een geheime distilleer derij ontdekt. De inrichting, alsmede een hoe veelheid alcohol werd in beslag genomen. Tegen K. werd proces-verbaal opgemaakt en ook tegen zekeren S. uit Woerden en T. uit Gouda, die bij deze zaak betrokken waren. De laatste werd bovendien meegenomen naar het politiebureau te Woerden. ZAAK TEG^N DE ACHT COMMUNISTEN UITGESTELD. Het hooger beroep blijft echter gehandhaafd. Eenige weken geleden zijn door den Kan tonrechter te Amsterdam acht communisten tot vier weken hechtenis veroordeeld wegens overtreding van het Vreemdelingenreglement; zij hadden n.l. geweigerd hun woon- en ver blijfplaatsen hier te lande op te geven. Zoo wel de ambtenaar vair het O.M. als de veroor deelden zijn van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Zaterdag a.s. zouden zij voor de rechtbank terecht staan. Door den Officier is echter de dagvaarding voor dien dag ingetrokken. Het hooger beroep blijft echter gehandhaafd. Het betreft hier dus een uitstel van behandeling voor onbepaalden tijd. De stand der Duitsche clearing Stand per 23 April. Het Nederlandsche clearinginstituut deelt mede, dat de stand der clearing Nederland— Duitschland per 23 April 1935 als volgt was: 1. Stortingen in Nederland per 23 April f 66.194.800 (per 15 April f 61.529.300). waar voor bestemd voor: a. achterstallige vorde ringen f 11.439.000 (f 10.786.700), b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte rente- transf. f 8.490.000 (f 8.485.000), c. vrije rek. Rijksbank f 2.647.200 (f 2.460,700), d. nieuwe onder de clearing vallende vorderingen f 43.618.600 (f 39.796.000). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing val lende vorderingen) f 67.853.800 (f 65.298.500). 3. Uitbet. in Nederland op nieuwe vorderin gen (in mindering komend van het bedrag onder ld) f 40.175.500 (f 37.753.700). Laatst uitbetaald nummer van storting: 51.365. NACHTVORSTVERWACHTINGEN PER RADIO. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat van 23 April 1935 af tot nadere aankon diging nachtvorstverwachtingen radiotelefo- inisch worden geseind door het station van het Ned. Met. Instituut te De Bilt. Deze be richten worden op .werkdagen uitgezonden op een golflengte van 1420 M. te 15.45 uur en 19.35 uur Amsterdamschen tijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbe richt) Van 15 Mei af geschiedt de uitzending- om 15.45 uur en 21 uur. Amsterdamschen Zo mertijd. DR. C. J. DERKINDEREN OVERLEDEN. Woensdag is na een plotselinge ziekte in den leeftijd van 61 jaar te Diemen overleden dokter C. J. Derkinderen, die ruim 30 jaar gemeentearts van Diemen is geweest. Chr.-Hist. raadsleden bijeen. „De doorwerking der gedachte van organisatie." In het gebouw voor K. en W. te Utrecht heeft de Vereeniging van Christelijk-Histori- sche Gemeenteraadsleden Woensdag haar al- gemeene ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer J. R. Snoeck Henke- mans. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de belangrijke beteekenis van de komende verkiezingen voor de gemeenteraden. De be teekenis ligt eenerzijds in de taak van de raadsleden in dezen moeilijken tijd, ander zijds in den strijd, die wacht. Het jaarverslag van den heer A. J. N. Gerre- vink, uit Oegstgeest, vermeldde een daling in 'het ledental van 373 tot 357. Er valt een toe nemend gebrek aan belangstelling in gemeen tezaken en gemeentebeleid te constateeren. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. R. Snoeck Henkemans, H. van Boeyen en J. G, Mensink herkozen. Mej. mr. Frida Katz uit Amsterdam, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: „De doorwerking der gedachte van organisatie van het bedrijfsleven, ook in het gemeentelijk beleid". Hoe men ook tegenover ordening staat, al dus spr., ze wordt door de crisis gestimuleerd. Overheidsbemoeiing is altijd noodzakelijk ter wille van 't geheel en de economisch zwakken. Zij mag echter nooit een doel zijn, doch blijft van groote waarde voor het geheel. Organisa tie van het bedrijfsleven is een nieuwe be moeiing van de Overheid. Uitvoerig besprak spr. de voor- en nadeelen van de medezeggen schap in het bedrijfsleven en wees er op, dat deze medezeggenschap een adviseerend ka rakter draagt. Over de externe organisatie van het bedrijfsleven sprekend, zeide mej. Katz, dat deze ontstaan is uit de behoefte om meer samenwerking tusschen ondernemers te ver krijgen. Hierdoor is de wet van verbindend verklaring van ondernemersafspraken ont staan. Spr. wees er vervolgens op. dat de re geering door deze wet een zeer verantwoorde lijke taak op de schouders is gelegd. Aan de discussie nam de heer J. Visser te Haarlem deel,die meende, dat door middel van bouwverordeningen het aantal winkels is te beperken. Hij verklaarde dat medezeggen schap in de leiding uit den booze is, echter niet ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden. Tenslotte heeft de heer K. van Boeyen, verificateur van gemeentefinanciën te Wasse naar. een i'ede gehouden over: De zelfstan digheid der gemeenten, in verband met dc fi nancieele regelingen van den jongsten tijd. Een nieuw portret van Prinses Juliana. (Foto Atelier F. Ziegler, Den Haag.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Binnen 15 minuten stonden de toehoorders 'weer op straat. In dien tijd had onze Senaat een negentienrtal wetsontwerpen z.h.st. en zonder debat goedgekeurd, waaronder eenige, die gemeenten met elkaar vereenigden, een tot goedkeuring van het twee jaar geleden met België gesloten verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, wat contingenteerings- ontwerpen, een paar Indische belastingvoor zieningen enz. Verder vernam men nog, dat de begrooting voor het Zuiderzeefonds en de wijziging der Kieswet heden in de af deelingen onder het mes zouden gaan. En daarmee be hoorde deze openbare vergadering weer tot het verleden E. v. R. Vermiste chauffeur terecht. De 20-jarige chauffeur De Water uit Leiden, die sinds Woensdagmorgen .wend vermist, na dat men aan den Rijksstraatweg onder de ge meente Alfen aan den Rijn den A.P.C.-wagen, welken hij. bestuurde, onbeheerd had ge vonden, is, naar wij vernemen Woensdagmid dag aangehouden. Gebleken is, dat de jonge man in een vlaag van verstandsverbijstering zijn auto in den steek heeft gelaten en te voet verder is gegaan. De moord te Leimuiden. Begrafenis van het slachtoffer. Onder buitengewone belangstelling heeft Woensdagmiddag te Leimuiden de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer K. Duyser, in leven korenmolenaar, te Leimuiden, die Vrijdagavond op zoo gru welijke wijze in de Haarlemmermeer van het leven is beroofd. Allen, die zich maar even vrij konden ma ken, hadden zich naar de begraafplaats te Leimuiden begeven om getuige te zijn van deze droeve plechtigheid, want ook in de om liggende gemeenten, waar de overledene in breeden kring bekend en bemind was, is men nog steeds diep onder den indruk van den roofmoord, waarvan de heer Duyser het slachtoffer ls geworden .Te ongeveer 2 uur vertrok de stoet van de woning van den overledene aan de Molenkade, waarheen het stoffelijk overschot, dat eerst Woensdag door de Justitie was vrijgegeven, was overgebracht. Langs den weg tot aan de begraafplaats stonden honderden belangstellenden. De politie, geassisteerd door Rijksveldwacht uit de omgeving, had de handen vol om alles een ordelijk verloop te doen hebben. Er wa ren ondanks de allerongunstigste weersom standigheden zeker duizend menschen, die uiteraard lang niet allen op de bergaafplaats konden worden toegelaten. De plechtigheid droeg als geheel een sober karakter. In den stoet van familieleden, bevond zich o.m. de burgemeester van Leimuiden, de heer J. A. Bakhuizen, alsmede het bestuur van de Coop. Boerenleenbank, waarvan de heer Duyser voorzitter was. De kist was gedekt door een krans van deze instelling. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, las ds. J. G. Aalders, geref. predikant te Leimui den, psalm 39. Diep onder den indruk toefden velen, die aanvankelijk niet op de begraafplaats kon den worden toegelaten, daarna nog geruimen tijd bij het graf De „Nederland" voer ongunstig. Een tekort van f 5.890.000 over 1934. Verder beroep op de reserves. De directie der Stoomvaart Mij. „Neder land" deelt in het verslag over 1934 mede, dat ook het afgeloopen jaar voor het bedrijf zeer moeilijk was. Het verkeer werd steeds meer aan banden gelegd door maatregelen tot economische be scherming en afweer, waartoe de landen in toenemende mate hun toevlucht nemen. On der deze omstandigheden kan van een vrije ontwikkeling van handel en scheepvaart geen sprake meer zijn. De bedrijfsresultaten onzer maatschappij over het afgeloopen jaar waren dan ook on bevredigend. Wel is waar viel in enkele vaarten eenige toeneming van het verkeer te constateeren, doch de inkomsten waren, als gevolg van belangrijke vrachtverlagingen en de ongunstige koersen van het pond ster ling en den dollar ten opzichte van den gulden, geenszins daaraan evenredig. Ons streven is voortdurend gericht op een verdere vermindering onzer exploitatiekosten De voornaamste post onzer exploitatiekosten havenkosten, loods-, kade-, kanaalgelden, e.d. daalde- echter in belangrijke mindere mate dan onze andere uitgaven Opnieuw waren wij genoodzaakt, tot ver dere inkrimping van personeel te besluiten en de salarissen, gages en loonen verder te verlagen. Het aantal personen in onze vas. ten dienst- is, vergeleken met 1930, met circa 25 pet. gedaald; het totaal der salarissen, gages en loonen van het vaste personeel met, circa 40 pet. hetgeen dus beteekent, dat de vaste salarissen, gages en loonen gemiddeld met 20 pet. verlaagd zijn, van de hooger gesalarieerde echter meer dan van de lager betaalden en ongeacht het verlies van balans-gratificaties en de aanzienlijke vei mindering van premies der opvarenden. Het voordeelig saldo der exploitatiereke ning is nog iets minder dan dat van het vorig jaar. niettegenstaande het in den loop van het jaar ontvangen gagecrediet, ten bedrage van f 156.000, welk bedrag wij te zijner tijd eventueel uit winst aan de Maat schappij ter Behartiging van Nationale Scheepvaartbelangen N.V. zullen moeten terugbetalen, ten gunste van de exploitatie rekening geboekt werd. Het saldo is dan ook geenszins toereikend voor de door ons nood zakelijk geachte afschrijvingen. Wij stellen voor, ter dekking van het te kort, ten bedrage van f 5.890.000, in de eerste plaats aan te wenden het saldo van de reke ning voor afschrijving en vervanging, groot f 3.290.000 en het dan nog ontbrekende be drag van f 2.600.000 in mindering te bren gen van de assurantie-reserverekening, waardoor laatste rekening teruggebracht wordt tot f 4.000.000. In verband met de lagere boekwaarde onzer schepen en de ver minderde bouwprijzen is deze assurantie reserve dan nog alleszins voldoende. Vorig jaar was het noodzakelijk, een bedrag van f 7.710.000 van de reserve voor afschrijving en vervaardiging over te boeken in het cre- diet van de verlies, en winst-rekening. De vrachttarieven werden over de geheele linie belangrijk verlaagd, doch. hoewel het vervoer quantitatief iets beter was, werden de vrachtinkomsten minder. De passagiersschepen hadden een iets betere bezetting, maar over het geheel bleef zij toch onbevredigend. De financieele resultaten der in de Java- New York Lijn varende schepen bleven on bevredigend. De koers van den dollar ten op zichte van den gulden was in het verslag jaar nog lager dan in 1933, terwijl het niet mogelijk was de ongunstige verhouding door vrachtverhoogingen geheel te compensee- ren. De financieele resultaten onzer in de Sil ver-Java-Pacific-Lijn varende schepen waren door deze factoren', gevoegd bij den ten ge volge van den dollarkoers lagen stand dei- vrachten ongunstiger dan in het voorafgaan de jaar. Gedurende 1934 waren gemiddeld 9 schepen onzer vloot opgelegd; voor de betrokken vrachtschepen was het onmogelijk loonend emplooi in de algemeene vrachtvaart te vinden. In vergelijking met het vorige jaar ver toonden de resultaten van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij eenigen teruggang, hetgeen nagenoeg uit sluitend is toe te schrijven aan de verdere daling van den-koers van het pond sterling ten opzichte van den gulden. De resultaten van het door het Syndicaat voor Luchtschipverkeer met Nederlandsch- Indië ingestelde onderzoek naar de moge lijkheden van Zeppelin-diensten en de daar voor gevoerde besprekingen met de Luftschiff bau "Zeppelin G.m.b.H. te Frierichshafen worden dermate gunstig geacht, dat genoemd Syndicaat, waarvan wij ook deel uitmaken, thans tracht tot het oprichten eener Neder landsche luchtschipreederij te geraken, voor welk plan het Syndicaat reeds van verschil lende zijden belangstelling heeft mogen on dervinden. Winst- en verliesrekening. De winst- en verliesrekening over 1934 ver geleken met die over 1933 staat: DEBET: 1934 1933 Afschr. op vloot f 7.401.737 f 9.329.430 Afschr. op Etabl. A'dam 220.699 223.180 Afschr. op Et. Ned.Indië 353.563 373.861 Ongevallen verz. 103.076 51.880 Interestrek. 449.066 492.202 Reparatierek. 126.845 62.359 Saldo op nieuwe rek. 10.534 56 f8.665,521 f 10.532.970 CREDIT. Saldo vorige rek. f Exploitatierekening Assurantie Eigen Risico Overgeb. van: Assur. Res.rek. Overgeb. van res. voor afschr. en verv. 1934 56 2.288.174 1933 f 9.790 2.320.117 f8.665.521 f 10.532.970 De Betuwe bloeit. De Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B. meldt: Uit de Betuwe wordt bericht, dat na Zater dag j.l., ten gevolge van het warmere weer, plotseling alles in de vruchtboomenstreken is veranderd. Bloeiden toen pas enkele pruimen en peren, nu is opeens haast alles één bloemen weelde. Duitsche kersen bloeien volop; enkele kersenboomgaarden zijn reeds geheel uit, andere zullen in het midden van deze week volop uit zijn. Pereboomen zijn geheel in bloemen en tegen het einde dezer week zal alles open zijn. En kele appelboomen zijn ook al in bloei. Zondas aanstaande zullen de kersen, peren en appels in hun rijkste bloesempracht prijken. Uit Dwingelo (Drente) wordt gemeld, dat de z.g. „Krententuinen" die in de laatste ja ren bij de natuurliefhebbers meer en meer bekendheid hebben gekregen, a.s. Zondag in vollen bloei zullen zijn, zoodat verwacht mag worden, dat ook nu weer vele toeristen deze tuinen, die een unicum in ons land zijn, zullen bezoeken. De K XVIII vertrekt Zaterdag weer. Hr. Ms. „K XVUT' zal 27 dezer van Kaap stad vertrekken, en 4 Mei a.s. te Durban aan komen. UIT DE STAATSCOURANT. Notariaat. Bij Kon. besluit van 23 April is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Dongen, P. J Buysrogge, candidaat-notaris te Breda. Rijksuniversiteit te Leiden. Bij Kon. besluit van 23 April is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de phar macologic, dr. S. E. de Jongh, conservator bij 't pharmaco-therapeutisch laboratorium van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer F, W. Paats, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice-consul dei- Nederlanden te Asuncion (Paraguay). Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 25 April: Door een heer Rivoire wordt voor gesteld het decoratief in schouwburgen een groote hervorming te doen onder gaan. Hij wil het achterdoek maken van wit, half doorschijnend doek of papier en daarop met behulp van een krachtig electrisch licht het beeld projecteeren dat bij de vertooning wordt verlangd. Het groote voordeel van deze inrichting mocht zij uitvoerbaar en doelmatig blijken zou hierin bestaan, dat er dan slechts een klein tafereel zou behoeven geschilderd te worden en deze ver anderingen hoogst gemakkelijk zouden kunnen geschieden. Door onze lens gesnapt. Jlir. Mr. E. J. STRICK VAN LINSCHOTEN. Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten, se dert 1928 rechter in de Arr.-Rechtbank al hier,, is geboren in 1887 en promoveerde te Utrecht op 24 Juni 1911. Op 23 October 1911 werd hij adj. commies aan het Departement van Justitie te 's-Gravenhage, op 14 Mei 1914 subst. griffier bij de Rechtbank te Breda en 28 December 1923 rechter bij de Arr.-Recht bank te Groningen, vanwaar hij in Maart 1928 naar Haarlem vertrok, ter vervulling van de vacature, in de Haarlemsche Recht bank ontstaan door het aftreden van Mr, H. van Loghem de Josselin de Jong. Jhr. Strick van Linschoten is voorzitter van de commissie van advies voor strafop legging aan politieambtenaren in de ge meente Haarlem. SCHIETPARTIJ BIJ OSS. Geiocmde Tsjech overleden. De Tsjech, die veertien dagen geleden bij Oss tijdens de schietpartij met gemeente politie en marechaussee werd gewond, is in het ziekenhuis te 's-Iiertogenbosch aan de ver wondingen overleden. CONTINGENTEERING RIJWIELEN EN RIJWIELONDERDEELEN. Ingediend is een wetsontwerp, houdende regeling van den invoer van rijwielen, frames, rijwielonderdeelen en electrische rijwiel- lampen. Celd maken zonder adverteeren kan alleen de Nederlandsche Munt. Voor U is hef adverteeren in de aangewezen weg.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5