PORT i SCHAAKRUBRIEK 1 i 1®' ¥4 r m 8p m k ia n i Ff' IA fli m m pp mm m tmi m m m ut m m m k a I m i m m m ÉB ui1 0 a De groote voorjaarskeuring van „Tuinbouw en Plantkunde" in het Bloemenpaleis. FLORA IV. QrtttWS RADIO SITTERSehSKAR DONDERDAG 25 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Oplossingen, bijdragen, magen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 802*). (No. 10 van den wedstrijd, 33e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh6, Dfl, La7, Lhl, Pf4, b3, d2, g3. Zwart: Kd4, Tb6, Lc7, Pa3, a6, b4, d6, tl. Eerste publicatie. „Het probleem is een product, de partij een proces". M. HAVEL. PARTIJ No. 845. Gespeeld in het tournooi' te Moskou, 8 Maart 1935. Wit: Zwart: M- Botwinnik W, Tschechower (Leningrad). (Leningrad). NIEMZOWITSCH-SYSTEEM, Pgl-f3 d7d5 2. c2—c4 tl—tb 3. b2—b3 Pg8—f6 4. Lel b2 Lf8-e7 5. e2—e3 0-0 6. Lfl—e2 c7c6 7. 0-0 Pb8—d7 8. Pbl c3 a7a6 9. Pf3-d4 d5Xc4 10. b3Xc4 Pd7-c5 goed idee. 11. f2-f4! Dd8—c7 12. Pd4—f3 Tf8-d8 13. Ddl -c2 Pc5d7 14. d2—d4 c6—c5 15. Pf3-e5 b7—b6 16. Le2-d3 c5Xd4 17. e3Xd4 Lc8-b7 18. Dc2e2 Pd7-f8 19. Pc3—dl Ta8—a7 Erg zonderling gespeeld. 20. Pdl—f2 Dc7b8 21. Pf2h3 h7—h6? Voor de hand liggend, maar slecht; in plaats daarvan kon Zwart de stand van Ta7 benutten: 21.Pf6—e8; 22. Ph3—g5, Le7xg5; 23. f4xg5, Lb7a8 enz. 22. Ph3—g5!l h6Xg5 23. f4Xg5 Pf8-d7 24. Pe5Xf7ü Zeldzaam energiek gespeeld! Kg8Xf7 Kf7 g8 Kg8-h8 Kh8-g8 Pd7—f8 Pf8Xe6 Kg8-h8 Kh8—g8 24 . 25. g5-g6f 26. De2Xe6f 27. De6—h3f 28. Ld3—f5 29. Lf5—eóf 30. Dh3Xe6f .31. De6-h3f 32. TflXfó! Het derde offer! 32 . 33. Dh3—h7f 34. Tal—el Le7Xf6 Kg8-f8 Lf6-e5 35. Dh7-h8f Kf8-e7 36. Dh8Xg7f Ke7-d6 37. Dg7Xeóf Kd6d7 38. De5-f5+ Kd7 c6 39.' d4—d5+ Kc6—c5 40. Lb2-a3f Kc5c4 41. Df5-e4f Kc4—c3 42 La3—b4f Kc3b2 43. De4-bl* Een twintigzettige matcombinatie is zeker, een bezienswaardigheid 1 AARDIGE CIJFERS UIT MOSKOU. P r ij s wi n ne r s: Botwinnik 13 Flohr 13 Dr. Lasker 12 >4 Capablanca 12 Spielmann 11 Kan i m Löwenfisch ioy2 Lilienthal 10 Ragosin 10 Romanowski 10 Ieder 19 partijen. Prijswinnaars tegen elkaar. Botwinnik 6 Capablanca 5% Dr. Lasker 5r/2 Flohr 5 Lilienthal 4% Romanowski Spielmann 4 Kan - 3J4 Lowehfisoh 'v iRagésjn 3y Ieder 9 partijen. Pr. ijs winners tegen n iet-pr ijs winners. Flöhr 8 Botwinnik 7 Kan 7 Dr. Lasker 7 Löwenfisch 7 Spielmann 7 Capablanca 6y Ragosin 6^1 Romanowski 6 Lilienthal 5y Ieder 10 partijen. Niet-prijswinners tegen prijswinners. Rabinowitsch 5 Alatorzew 4 Bogatyrtschuk 4 Lissitzin 4 Goglidse 3T/i Rjumin 3 y Pirc 3 Tschechower'2y. Stahlberg 2 Mej. Menschik 1 Ieder 10 partijen. Aantal gewonnen partijen: Botwinnik' 9 Capablanca 7 Flohr 7 Kan 7 Rjumin 7 Dr. Lasker 6 Löwenfisch 6 Rabinowitsch 6 Ragosin 6 Romanowski 6 Spiëlmann 6 Alatorzew 5 Stahlberg 5 Lilienthal 4 Goglidse 4 Lissitzin 4 Pirc 3 Tschechowér 3 Bogatyrtschuk 2 Mej. Menschik 0 Aantal remise-partijen. Dr.- Lasker Bogatyrtschuk Flohr Lilienthal -v Goglidse Capablanca Lissitzin Spielmann Löwenfisch Alatorzew Pirc Botwinnik Ragosin Romanowski Kan Rabinowitsch i iw r. - Stahlberg .Rjumin - 'Tschechower Mej. Menschik Aantal verloren partijen: Flohr 0 Dr. Lasker 0 Botwinnik 2 Capablanca 2 Lilienthal 3 Spielmann 3 Löwenfisch 4 Goglidse 4 Kan 5 Ragosin 5 Romanowski 5 Alatorzew 5 Lissitzin 5 Bogatyrtschuk 5 Rabinowitsch 6 Rjumin 7 Pirc 7 Stahlberg 8 Tschechower 11 Mej. Menschik 16 OPLOSSING PROBLEEM No. 796. (No. 3 van den wedstrijd, 33e ladder). Stand der stukken: Wit: Kcl, Da4, Ta6, Lh3, Pc2, Pg6. Zwart: Kd3, Lb8, Pc7, Pe7, b4, c3, c5, h4. (Fr. Schriifer, 1823-1909). Dit probleem verwierf den tweeden prijs in een probleemwedstrijd van Brentano's Chess Monthly (1882). 1. Da4—b3, Pc7xa6; 2. Db3—f7, .Pe7—f5; 3. Lh3—fl f, enz. 2.Pe7xg6; 3. Df7fit, enz. 2.Lb8f4t; 3. Df7xf4, enz. 2.Kd3e4; 3. Lh3g'2t, enz. 2.,'anders; 3. Df7fit, enz. Pe7xg6; 2. Db3—f7, Pg6—f4, e5, e7; 3. Df7—f4, enzoovoort. 2. Pc7xa6; 3. Df7—fit, enz. Pe7—f5; 2. Lh3—fit, Kd3-e4; 3. Lfl—g2t, enz. Pe7c6; 2. Lh3—g2;' Pc7—e6 (b5); 3. Db3d5t, enz. Pe7d5; 2. Db3—c4t, Kd3xc4; 3. Lg2—fit, enz. Pc7b5 of eG; 2. Ta6—e6, Lb8—e5; 3. Te6xe5, enzoovoort. c5c4; 2. Lh3—fit, enz. Kd3e4 (e2)2. Db3c4t, enz. Goed opgelost door: J. J. H. Bauer, J. Derogee, F. F. Groos, J. Hoek- sema, K. Koedooder, H. Meijer, A, J. Mooy, J. Schippers, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem (allen vier punten). CORRESPONDENTIE. Ontelbare foutieve sleutelzetten van boven- gemelden vierzefcwérden ingezonden. Zij, die, gezien bovenstaande uitvoerige oplossing, over hun oplossing alsnog nader wenschen te wor den ingelicht, gelieven hun volledig uitge werkte oplossing in te zenden. Haarlem. J. A. G. Z. In het door u bedoelde geval zullen wij gaarne „genade" voor recht laten gelden. WATERSPORT DE WEDSTRIJDEN VAN „HOLLANDIA De jaarlijksche roeiwedstrijden van de Zeil en Roeivereeniging „Hollandia" te Alphen aan den Rijn zullen plaats hebben op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Juni a.s. Zoo noodig zullen de voorwedstrijden plaats hebben op Donder dag 13 en Vrijdag 14 Juni, *van elf uur voor middag af. De zeilwedstrijden worden op Zondag 16 1 Juni op het Braassemerméer gehouden. EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. BondselftalFirst Vienna (1-2) Een niet zeer sterk bondselftal heeft Woens dagmiddag te Rotterdam onder ongunstige weersomstandigheden, die stellig ook voor een deel het vrij geringe bezoek op hun rekening hebben, van de First Vienna verloren. In de eerste helft waren de Weeners over het geheel sterker, ze speelden hun uitstekend positiespel zonder veel hinder te ondervinden van het enthousiasme, waarmee vooral de Zui delijke vertegenwoordigers in dit elftal hun technische tekortkomingen trachtten goed te maken. Met 20 leidden de profs met de rust. Daarna werd het interessanter. Smit, die vóór de rust heel weinig vneds had gepres teerd, kwam niet terug. Lagendaal ging rechts binnen spelen en de Longa-man Broeken, die vóór de rust op de rechtsbinnenplaats goed had gespeeld, nam nu Smit's plaats in. Wel was Broeken daar niet zoo op dreef als op den rechtervleugel, maar de voorhoede in haar ge heel was beter, dank zij speciaal het goede veldspel van Lagendaal. Indien Bakhuys wat meer zou hebben gepresteerd, zou een gelijk spel niet onverdiend zijn geweest. Het bleef nu bij één doelpunt zij het een fraai van Van Nellen. In het bondselftal heeft de verdediging zwakke met zeer goede momenten afgewisseld. Blom was de beste achterspeler, maar evenals Chouffour werkte hij den bal niet goed genoeg ?eg. In het midden heeft Van Houtum hard gezwoegd, maar hij moet nog veel leeren, hij werd te gemakkelijk gepasseerd. De la Mar weerde zich vooral vóór de rust zeer Malle.e de linkshalf hield het leder meestal te lang bij zich. Wels en Van Nellen speelden in de voorhoede een behoorlijke partij zonder in internationalen vorm té zijn. Broeken noemden we reeds, evenals Smit en Bakhuys. Lagendaal bracht er wat spanning in; hij deed vele goede dingen. Het spel van First Vienna, die deze week in ons land op tournee is, onderscheidde zich niet van de vorige wedstrijden. Toen het in het laatst wat hard ging, vertoonden ook deze profs wel eens onaangename manieren. Scheidsrechter Van Welzenes leidde rustig en zeker van zijn zaak. De wedstrijd. Dadelijk bij het begin zien we een verras send goeden aanval van Vrauwdeunt, die voor- loopig op de linksbuitenplaats speelt. Hij maakt een mooien run met den bal, doch ten slotte is zijn voorzet te laag. Een tweede aan val van het bondselftal volgt, Broeken lost een goed schot, doch van te verren afstand. Een hoekschop op het First Vienna-doel levert niets op. De Weeners doen dan op hun rechter vleugel een paar aanvallen, die in hoekschop pen eindigen, maar de verdediging van het Bondselftal werkt ze weg. Na vijf minuten komt Van Nellen de plaats van Vrauwdeunt bezetten. In een gemeen- schappelijken aanval met Bakhuys schiet de laatste hard, doch van te verren afstand, om het Havlicek moeilijk te maken. De Weeners zijn wat sterker; als men den rechtsbuiten Burghart vrijlaat, loopt déze met den bal door; hij besluit zijn ren'met een hard schot', dat juist onder'de lat door in het doel gaat (0—1). Er zijn dan twaalf minuten gespeeld. Daarna ontwikkelt zich een gelijk opgaand spel van vrij goede kwaliteit, waarbij de Zui derlingen in het Bonds-team met middenlinie en achterhoede geestdriftig verdedigen en de voorhoede dikwijls goede aanvallen onder neemt. Broeken kopt eenmaal goed op het doel; over hetalgemeen moet de Weensche doelman er meer aan te pas komen, dan Co- hen, doch de laatste moet moeilijker schoten verwerken. In de laatste minuten voor de rust zijn de Weeners sterk aanvallend, doch hun spel voor doel wordt te kort gehouden. Wel werd Cohen eenmaal gepasseerd, doch toen stond Van Houtum op de doellijn klaar om het leder weg te trappen. Even voor de rust werkt Chouffour slecht eg, de Weensche linksbinnen Holec drong met den bal op, Cohen liep uit en met een lis tig trapje ging de bal over zijn hoofd het doel in (0—2). Van Nellen ondernam nog twee goede runs, welke echter geen van beide met een doelpunt werden bekroond. Na de pauze valt Smit uit, Broeken speelt op de linksbinnenplaats en Lagendaal op de rechtsbinnen. Een mooie lange pass van La gendaal biedt Wels gelegenheid tot voorzetten doch verder dan een hoekschop komt het niet. Even later krijgt Van Nellen het leder vrij doch talmt te lang; de kans op een doelpunt is weer verkeken. Eenige minuten later echter ziet Van Nellen zich opnieuw den bal toege speeld, hij loopt er mee op en schiet dan met een onhoudbaar schot langs Havlicek (12) Het spel wordt hu levendiger, doch soms wordt er wat forsch gespeeld. De gasten moe ten zich nu flink inspannen, hoewel zij toch overwegend sterker blijven. Cohen redt eenige malen zeer goed bij scherpe schoten. In de laatste minuut breekt Lagendaal door, passeert den doelman, doch vóór de bal de doellijn passeert redt een achterspeler van Vienna nog door hoekschop te trappen. Deze levert geen doelpunt op, even daarna wordt het einde geblazen. N. A. C.—HAARLEM. Haarlem gaat Zondag met het volgende elf tal naar Breda: Voogd, Van den Berg, Goedhart, De la Mar Si-., Kammeijer, Vreeken, Bloemink, De Winter, De la Mar Jr., Van Polanen, Hurkmans. HAARLEM—V. S. V. Op Donderdagavond 2 Mei zal Haarlem op haar terrein een lichtwedstrijd spelen tegen V. S. V. om het kampioenschap van Haarlem. PAASCHTOURNOOI V. V. TOP. Door de Vroom en Dreesm-ann Sportvereni ging „Blauw Zwart" werd deelgenomen aan de wedstrijden door V. V. Top te Heemstede uit geschreven om den Grandjean-wiseslbeker. In een fraaien en spannenden strijd bleef Blauw Zwart met 31 overwinnaar, na met rust reeds met 21 voor gestaan te hebben, zoodat voor het eerste jaar de mooie beker in Haar lem is gekomen. Zondag 5 Mei speelt Blauw Zwart te Amster dam tegen de V. V. Aurora als revanche partij van den onlangs hier gespeelden wedstrijd. Voetbal in Engeland. Voor de eerste divisie van de Engelsche league werd Woensdag gespeeld de wedstrijd HuddersfieldAston Villa, die eindigde in gelijk spel 1—1, Er zit climax in de opeenvolgende tentoon-i stellingen in het Bloemenpaleis en de Groote Voorjaarskeuring der Koninklijke Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, die als Flora 4 gehouden wordt, over treft de drie andere. Zij geeft met haar uit kiezen materiaal een goed beeld van dat, wat door onze vaderlandsche cultures op bo tanisch gebied gepresteerd wordt. Zoowel de vakman als de liefhebber is hier aan het woord. Niet alleen dat Haarlem, Aalsmeer en Boskoop, drie van de belangrijkste bloemen- centra, er den bezoekers presenteeren het meest edele van de kweekkunst, doch ook verschillende zeer interessante, om niet te spreken van merkwaardige, sortimenten uit particuliere verzamelingen werden ingezon den. Laat ik u eerst in gedachten voeren naar de linkerhal van het Bloemenpaleis, dat ook nu weer in een sprookjesland is herschapen. Tot aan den nok toe is deze ruimte gevuld met Orchideeën van ongeëvenaarde kwaliteit en ongekende pracht. Te midden van wuivende palmen, overhangende cymbotiums, varens en teere adiantums zijn de wonderbloemen op- jesteld en de bezoeker wordt verplaatst in de sfeer van het tropisch oerwoud. De mooie in zending van Hout en Plantsoenen te Haar lem, met de rankende, paarse Bouqainvillia's tegen het rustieke priëel en de Caladiums, waar het licht tooverachtig doorheen schijnt, versterkt dien indruk niet weinig. De bloemist A. Koper uit Bennebroek met zijn bekend ruim doorzicht, algemeen arrangeur van deze vierde Flora, is het inderdaad gelukt een tro pisch boschtafereel te scheppen en de hon derden Cattleya's, Odontoglossums, Ondon- tioda's. Cymbidiums en wat de natuur nog meer 'van deze exotische bloemen heeft daar- gesteld, in een natuurlijke omgeving te plaat sen. Geen bezoeker zal hier ontkomen aan den diepen indruk, die deze wonderen dei- Schepping op hem zullen maken en als de Flora reeds lang tot het verleden behoort, zal hij nog telkens dit sprookje uit de Duizend en Een-Nacht uit zijn herinnering opdiepen. De voornaamste Nederlandsche Orchideeën- kweekers exposeeren in deze hal. en planten van enkele honderden guldens zijn hier dood gewone verschijnselen. Daar hebt ge bij onzen stadgenoot J. J. van Cruyningen de zeer mooie Cypripedium Ogilvie de premier met haar prachtig paviljoen en haar breede petalen; de Magnifique Coloratum is een unicum in Nederland. Weet, dat deze kweeker door zijn Cypripediums een zekere vermaard heid heeft gekregen. Merk op bij het uitge lezen groepje van II. Boegschoten, de fijn ge tinte Sophro Cattleya en de oranjekleurige Laelia Cattleya G. S. Ball. Het zijn beide kruisingsproducten e-n men staat verstomd over de kleuren, die men door hybridisatie verkregen heeft. Ook de zeldzame Chyses bractescens, een wilde orchidee uit Brazilië vraagt uw aandacht en ge verbaast er u over, dat zoo'n onooglijke plant, zoo'n wonderbloem kon brengen. Met de Selenipedium grande, met haar gracieuze lange petalen en ook uit de Selva's afkomstig, is het al evenzoo gesteld en in het bijzonder vestig ik uwe aandacht op de Vanilleplant in pot, ook een Orchidee, die hier door een kundige hand bestoven werd en met 3 vruchten prijkt. De kweeker Hacke van Mijnden uit Nieuw Loosdrecht toont ons zijn eigen aanwinsten van Cattleya- en Odontoglossumzaailingen. Och, het zijn maar twee woorden „eigen aan winsten", doch een berg van moeilijkheden is hier overwonnen en een oceaan vol teleur stellingen ter zijde gezet om deze prachtige resultaten te la-ij gen. Orchideeën kweeken eischt een enorme ervaring, zeer veel geduld en waakzaamheid, want één uur van foutieve temperatuur of verkeerd vochtgehalte ver nietigt een gansche cultuur. Elke soort stelt haar eischen en de fijn- geteekende Odon- tioda's van den heer Matthes vragen een lagere temperatuur en hooger vochtgehalte, dan de mooie Cattleya's van Gebroeders Ba- rendse of de Cypripediums van Mooren of Feenstra. De kunst van kweeken zit voor 90 in het brengen van de planten onder hun na tuurlijke groeivoorwaarden. Maar, Orchideeën zaaien is een kunst, waar boeken vol geleerde verhandelingen over geschreven zijn en waar telkens terugkeerende verrassingen alle ge- theorethiseer den bodem inslaan. De commis- sioniiairs in bloemen. B. de Jong uit Rijswijk en Floricultura uit Haarlem hebben weiniL hoofdbrekens met kweekerszorgen, doch ge zegd moet worden, dat de eerste een groep Orchideeën exposeert, die een unicuum vormt en de Cymbidiums zijn van een alles overwel digende schoonheid. Dooi- de zeer vakkundige opstelling van den heer Bekker werd een schitterend geheel gevormd. Niemand verzuiïne dit zeldzame schouw spel van Orchideeënpracht en tropenweelde te gaan zien, want slechts de uitverkorenen zullen voor de tweede maal in hun leven de kans krijgen, deze zeldzame flora van het Zuid-Amerikaansche en Indische tropenwoud te aanschouwen. Rest mij nog voor deze hal, die een uitvoe rige bespreking eischte, te vermelden, dat de Haarlemsche kweeker D. M. Pool met een uit gelezen groep Palmen. Varens, Pandanen en Bromeliaceeën het overblijvende gedeelte vult. Vooral deze laatste groep planten, met hun fraaie pigmenteering in de bladeren en hun eigenaardige groeiwijze vragen uwe aandacht en ook zij zijn kinderen van het oerwoud. De rechterhal laat met haar bloemenschat en wijze van opstelling niet na, den binnen tredende in één slag te veroveren. Gebroe ders D. Baardse Dzn. uit Aalsmeer stonden er met hun naam reeds borg voor, dat dit iets exept-ioneels moest worden. Met honderden staan en hangen er de pracht-begonia's Baardse's Wonder, Baardse's Favoriet en Me vrouw Baardse met hun duizenden bloempjes, nieuwe, verbeterde variëteiten in helder- en dieproode tinten. In combinatie met Horten sia's, Cyclamen, Adiantums, Palmen en ander decoratief groen, maakt het geheel een over weldigenden indruk. Felix en Berghuis met hun bloemheesters en fijn gebouwde Japan- sche Acers sluiten zich bij deze prachtinzen- dingen aan. De overzijde, bij den uitgang, wordt ingenomen door twee groepen succu lenten, n.l. van Hoppenbrouwer uit Haarlem en van de Haarlemsche Afdeeling der Ver. van Cactus- en Vetplantenliefhebbers. Was het bij de vorige Flora's de slechte gewoonte van de bezoekers om aan dezen laatsten hoek weinig- aandacht te schenken, nu zal ongetwijfeld bij de mooie Mamillaria's, Gasteria's, Hawortia's en Echinocact-ussen dikwijls het vermanend woord van den zaalwachter klinken „door- loopen s.v.p.", al kan ik met deze geste maar niet vertrouwd geraken. Voor succulenten liefhebbers valt op deze Flora weer volop te genieten. De inzendingen moesten beperkt worden en alleen het allerbeste is geëxposeerd. De kweeker D. Smit van de Amsterdamsche Vaart domineert sterk met zijn groep, niet alleen wat sortiment, maar ook wat wijze van opstelling betreft; zijn prachtig bedoornde Echïnocactus, Melocactussen en zijn Euphor bia's zullen zeer de aandacht trekken. Zoo is het ook met de inzending van den heer H. van de Weyer, inspecteur van het lager onder wijs te Haarlem, die een sortiment heeft, dat voor een particulier zeldzaam is te noemen. Exemplaren als zijn Echïnocactus capricornis en zijn Cereus Peruvianus komt men alleen bij zeer geroutineerde kweekers tegen. Wan neer ik nu nog noem de inzending bloeiende Phyllo's van D. van Zij verden, en de zeer ge varieerde groep van Succulenten, beide uit Aalsmeer, dan weet de liefhebber van deze interessante cultures, dat hij op deze Flora zijn hart kan ophalen. Zoodra ge uit de rechterhal komt wordt uw oog geboeid door de inzending van den bloe mist'H. Hartiieb uit Rotterdam, een zeldzaam stukje van decoratieve kunst, zooals wij meer malen van hem op de Prima Vera zagen. De spiegel met de fijne garneering, de opstelling daarvoor, de afwerking met de polyonthrozen vormt een klasse van bindkunst en groepee ring op zichzelf. Rechts en links staan de uit gelezen plantencollesties van Huize Kareöl uit Aeröenhout en de buitenplaats van den heer D. T. Ruys te Wassenaar. De eerste legt nog eens getuigenis af van de groote liefde voor den Tuinbouw, die wijlen de heer Bunge koesterde en de uitgebreide, perfecte vak kennis van den tuinbaas H. Boegschoten. Men weet niet, wat men het meest moet waar- deeren, zijn Pandanen, zijn Varens of zijn Crotons, zijn Cinneraria's, Primula's of Ama- ryiissen. Het is alles even mooi. even gaaf en men staat verbaasd over de veelzijdigheid van dezen tuinman. Reeds bij de Orchideeën wees ik op zijn sortiment en hier in dezen corridor, zult ge nog enkele keeren genieten van het perfecte, dat hij op Kareol kweekt. Bovendien mogen wij niet vergeten, dat het Kareol en Boegschoten zijn, die al hun krachten gaven om deze Groote Keuring tot een glanspunt te maken van deze bloemententoonstelling in grootschen stijl. Ook de inzending van den heer Ruys be wijst, dat ook op zijn buitenplaats de kweek kunst en liefhebberij nog triomfen viert en zijn tropische cultures, opgevroolijkt met uit muntende exemplaren Cinneraria's en .Cal ceolaria's, zeggen ons, dat ook de tuinbaas D. de Gans, nog een baas is van den ouden stempel, met velerlei cultures goed vertrouwd. Weinigen onzer, die het vak respecteeren, heb ben dan ook verzuimd een visite te maken op het buitengoed aan de Pauwlaan te Wasse naar en ik acht mij gelukkig, dat ik den heer Ruys wist te bewegen hier van zijn zeldzame collectie duizenden te doen genieten. De firma C. G. van Tubergen, Zwanenburg, bracht een scherp geselecteerde groep van haar Freesia's. Ongeveer 25 jaar geleden im porteerde zij uit De Kaap de Freesia Arm- strongii, enkele nietige kelkjes op een rank steeltje, doch met een zeldzamen geur. Deze, met de eveneens ingevoerde Freesia aurea, heeft den grondslag gelegd voor haar cultuur, die een zekere vermaardheid heeft gekregen. Gekruist met de Freesia refracta alba, zijn er rassen ontstaan met grootere bloemen, for- schere stengels en geheel nieuwe tinten.. Nu kunt ge de fijngebouwde lilavariëteiten als Apotheose en Cattleya en de diepgele Butter cup, opgesteld tegen een achtergrond van Adiantums bewonderen. Duizenden staan mo menteel op Zwanenburg in bloei en het fijn ste van het fijnste is in het Bloemenpaleis ondergebracht, door den heer Koper voor treffelijk gearrangeerd. De 47 inzenders zetten den bezoekers een wel zeer gevarieerd menu voor, gevarieerd in materiaal maar ook in wijze van opstelling. Daar zijn nog: de heer Hardeman, tuinbaas van Eick en Ctaerde, Aerdenhout, met een groep Caladiums van zeer goede kwaliteit en deze vertegenwoordigers uit de Aronskelk familie, die uitsluitend ter wille van het fraai gepigmenteerde blad worden gekweekt, ZAïllen zeker uw belangstelling trekken; de kweekers J. Dïx Jr. en C. Sipkes met borders vol vroeg bloeiende rotsplantjes. Vooral de eerste heeft een gelukkige greep gedaan, door alles om een waterpartijtje te groepeeren. Tot slot maak ik nog melding van de enorme inzending Cycla men, Cinneraria's en Calceolaria's der Firma J. C. Maarse en Zn. gegroepeerd door den bloemist H. Beunder uit Bloemendaal, de eenige naar mijn bescheiden meening. die een dergelijk sortiment potplanten tot zoo'n indrukwekkend geheel weet te formeeren. Als ik nu het geheele Bloemenpaleis in ge dachten de revue laat passeeren, dan ben ik te kort geschoten, want nog tientallen van planten, elk voor zichzelf een schoonheid van bouw én bloei en een exempel van kweek kunst vragen een nadere bespreking. Zij zullen het dan zijn, die de verrassing bij de duizenden bezoekers ten top zullen voeren. v. d. HART. "vooruitbetaling KRUISWEG 60 Ta.166591 (Adv. Ingez. Med'J POSTDUIVEN. DE REISDUIF. Bovengenoemde vereeniging organiseerde een wedvlucht van Rozendaal. De prijzen wer den gewonnen als volgt: H. Everts 1 12 14 17 23 53 60, J. J. de Bie 2 50 51, II. J. Handgraaf 3 8 9 19 4 38 42, J. J. van Staveren 4 6 10 11 16 29 32 52 56, J. Th. Bakker 5 15 20 35, C. van 't Énde 7 28 33 40, Jac. Plas 13 30 54 61, J. F. Scherf 18 22, J. Th. Heinsbergen 21 26 37. P. Kroon'25 39 44 48, P. Louwerens 27 36, C. Verdonk 31 43 4T, J. Broekhof 34 58, P. van Andel 41. J. de Bie 45, C. Stolk 46 55 57 en N. Wezenfoeek 49, BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Uit Algiers: De verdere resultaten in bo vengenoemd tournooi waren alst volgt: Toledano (N. Afrika Miro (Spanje) Zaman (België) Da vin (Frankrijk) Zaman (België) Lagache (Frankrijk). 50 61 10 0,819 34 61 3 0.557 50 67 4 0,746 35 67 2 0.522 50 66 6 0,757 37 66 4 0,560

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7