DE VROUW IN DE XXe EEUW. STOOMEN VERVEN STOPPAGE OTTGERING KEUKENGEHEIMEN. OVER VROUWEN WEEKNIEUWS ABR. MEIJER DONULKUAG 25 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Alle groote modemagazijnen hebben hun shows gehouden en hebben aan de onge duldig wachtende dames laten zien. wat ze in de wintermaanden van koortsachtig wer ken vervaardigd hebben. En, als we alles eens in ons hebben laten bezinken, dan ko men we tot de slotsom, dat bijna alle mo dellen een enkele uitzondering daargela ten van een distinctie en elegance zijn, zooals we de laatste jaren niet meer gezien hebben. Allereerst de hoeden eens: alle modellen zijn gangbaar, zoowel de groote als de kleine de modellen met opgeslagen randjes als die met breede randen. Dat is zeer prettig; want nu kan iedere vrouw zelf kiezen welke hoed het best bij haar type past en zijn we niet meer gedwongen een hoedje te dragen „om dat het mode is", terwijl het toch heelemaal niet bij ons gezicht past. Voor jonge meisjes zijn de hoedjes al heel eenvoudig: ze laten zooveel mogelijk van het gelaat vrij. Iets anders, dat opviel was. dat de voor- jaarsjaponnetjes op zich zelf zeer eenvou dig gehouden zijn; maar dat de rijkelijk aan gebrachte garneering van kraag, manchet ten en ceintuur het jurkje de noodige fleu righeid geven. Dat heeft het voordeel, dat men door verschillende garnituren de jurk jes voor verschillende gelegenheden kan ge bruiken. Zeer en vogue zijn nog altijd de elegante namiddagblouses, van satijn of ander glan zend materiaal vervaardigd. Dit ligt voorna melijk hieraan, dat het bezit van een of twee dergelijke blouses een belangrijke besparing op ons kleedgeld beteekent. Worden ze nl. gedragen op een mooie donkere rok van wol len stof, dan heeft men een keurig namid dagtoiletje: terwijl op een rok van ewart satijn, die de grond raakt, de blouse een theatertoilet of een dinerjapon vormt. Onze afbeelding toont een paar zeer elegante modellen, die voor beide doeleinden uitste kend geschikt zijn. De linksche blouse is van crêpe satin, aan de doffe kant gebruikt. De garneering bestaat uit smokwerk aan mou wen en hals. De andere blouse is van crêpe satin, gegarneerd met kant. Van beide blou ses hebben de mouwen drie-kwart lengte. gesloten rok. blouse en drie-kwart lange mantel. Deze mantel, die met den Engel se hen naam „swagger" genoemd wordt, kan zoowel ruim getailleerd, als met een ceintuur zijn. Bij de meer sportieve compléts behoort de ruime mantel. Voor den namiddag kiest men liever de getailleerde mantel, die iets doet denken aan de costuums, die onze grootmoeders in haar jonge jaren droegen. Als men de jabot van de blouse nu aan den hals te voorschijn laat komen, zal men ver baasd zijn over het aardige effect, dat men aldus bereikt. Voor wandelingen „doet" de mantel met het ceintuurtje het bijzonder goed; het houdt den gulden middenweg tus- sclien „sportief" en „elegant". We hebben de modellen van dit voorjaar nu in groote lijnen besproken. Alles te ver melden, zou onmogelijk zijn; maarbo vendien zou er dan geen reden zijn om eens een middagje gezellig te gaan winkelen. CR. HOUTSTRAAT 5a TE LEF. 10771 (Adv. Ingez. Med.) VERSCHIL VAN SMAAK „Ovei- smaak valt niet te twisten", zegt men. En ondertusschen wordt er toch heel veel over getwist wat dikwijls maar goed is ook. Als iemand bijvoorbeeld meer bewondering heeft voor een kleurig reclame-plaatje dan voor een schilderij van Rembrandt, dan durven we toch wel gelooven, dat hij met zijn smaak ongelijk heeft en we durven hem dan eveneens te wij zen op de leelijkheid van hét plaatje en de schoonheid van het schilderij. Er is toch nog wel een zekere maatstaf, we kunnen met eenig recht wel spreken van een goeden en een slechten smaak. Kinderen hebben over het algemeen nog een heek slechten smaak, we mogen daar ook wel met hen over „twisten" en probeeren dien smaak langzaam aan in de goede richting te stuwen. Maar het is niet op kunst-gebied alleen dat kinderen met ons van smaak verschillen, er is meer en juist dat geeft wel eens onnoodig getwist en verdriet. Het kan immers zijn en het komt zoo dikwijls voor dat moeder een pretje heeft bedacht, een leuke verrassing, denkt ze. Ze verheugt zich op blijde gezichten, op omhel zingenze bereidt de kinderen langzaam voor op een verrassing. De kinderen in span ning. Maar als moeder dan eindelijk zegt wat Jt is, betrekken hun gezichten, is er teleurstel ling inplaats van vreugde. Wat moeder een pretje vindt is voor de kinderen iets waar je moeilijk iets leuks aan ontdekken kan. Het is een tegenvaller en niet in het minst voor moeder. Ofbroer komt om vier uur thuis met een stevigen honger. „Moeder, heb je wat lekkers?" Ja, moeder, heeft dezen keer iets lekkers. Ze doet er geheimzinnig mee, het is werkelijk iets bijzonders. Broer watertandt bij voorbaat. En dan komt het. Het zijn de eerste aardbeien van dijt jaar, duur nog, een fijne traktatie. Vier aardbeien op een kristallen schoteltje met- suiker er over. „Hè", zegt broer minachtend, ,wat is dat nouVier aardbeien voor een hongerige jongensmaagDat 't duur is en geurig en mooi opgediend, een uitgezochte lekkernij waardeert hij heelemaal niet. Ge volg: ontstemming en gemopper. Het kan ook andersom. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat we van het kind een cadeautje krijgen, dat we zelf heel leelijk vinden? Een snoertje parels, een broche met „diamanten". Opgetogen komt het kind met zijn zelf uitgezocht geschenk aandra gen. Gekocht van eigen gespaard geld, uitge zocht na lang beraad. Het houdt de oogen strak op je gezicht gevestigd, het ziet hoe je het vindt nog voor je iets gezegd hebt. En het is een groot verdriet als hij afkeuring of een lach op dat gezicht ontdekt. In alle gevallen moet hier de oudere de wijste zijn. Hij moet weten dat zijn verrassin ten verkeerd uit kunnen vallen, omdat het kind nu eenmaal een anderen smaak heeft dan hij. En als het kind hem op zijn beurt wil verrassen laat hij dan blij willen zijn hoe afschuwelijk het voorwerp ook is dat hem toe gestopt wordt. Dat is niet zoo moeilijk. We kunnen makkelijk genoeg blij zijn om de moeite en detoewijding en 't resultaat op den koop toe nemen. We kunnen den smaak van kinderen leiden, maar we moeten in het oog houden dat hun smaak voorloopig nog niet de onze is. Dan zullen we zelf niet teleurgesteld zijn en met verwijten van ondankbaarheid-komen als onze pretjes of traktaties in het water vallen. En wat nog belangrijker is we zullen de kinderen pretjes gunnen die ons erg onbe langrijk lijken, maar waar zij enthousiast voor zijn. En hen niet teleurstellen als zij ons wil len verrassen met wat naar hun smaak zoo erg mooi is. BEP OTTEN. mogelijk een paar stukjes rauwe bleekselderij, 1 glas witte wijn, mayonnaise. Meng alle ingrediënten, in plakjes of stuk jes gesneden, door elkaar, overgiet, ze met een glas witte wijn en eventueel nog wat citroen sap en laat ze hiermee eenige uren staan. Roer de sla voor het opdienen door elkaar, breng ze over in een glazen schaal, bedek ze met wat mayonnaise en garneer de schotel met wat achtergehouden stukjes tomaat. Gevulde kalfsrolletjes (4 personen)4 dunne, magere kalfslapjes, elk van 100 gram, 4 plak jes ham, 4 eieren, peper, zout, bloem, 1 ui, 100 gram boter. Klop de eieren met wat peper en zout en bak er met een gedeelte van de boter. 4 kleine omelettes van op de gewone wijze. Wasch de kalfslappen, wrijf ze in met peper en zout. Leg op elk lapje een omeletje en bedek dit weer met een plakje ham; rol dan de lapjes stevig op (als blinde vinken) en bind ze met een draad of dun touwtje dicht. Wentel de rol letjes door wait bloem, bak ze in een gedeelte van de overige boter goudbruin en breng ze dan over in een stoofpan of een vuurvast schoteltje; giet er de overgebleven boter bij met de fijngehakte ui en laat alles met elkaar ongeveer 1 uur zachtjes stoven, af en toe een scheutje koud water toevoegende, als de pan te droog wordt. Breng de rolletjes over op een verwarmde vleeschschotel en overgiet ze met de gezeefde jus. Finsche bisschopskoek: 5 eieren, 250 gram suiker, 100 gram boter, 4 lepels melk of room, 250 gram bloem, 100 gram krenten of rozijnen, 1 theelepel gestampte cardamom. Roer de eidooiers met de suiker schuimig, voeg er de gesmolten boter bij, de melk of room, de cardamom, de gewasschen en daarna gedroogde krenten of rozijnen en de bloem. Klop de eiwitten heel stijf en vermeng ze luchtig met al het overige. Vul met deze massa een met boter ingesmeerde en met bloem be stoven taartvorm en bak de koek in een vrij heete maar zeer gelijkmatig gestookte oven gaar (ongeveer 45 minuten). Bestuif het gebak na bekoeling met gezeefde poedersuiker. Marokkaansche sla: 2 groote aardappelen, in de schil gekookt daarna gepeld en in plak ken gesneden; 2 tomaten, 3 bananen, in plak ken gesneden, 6 van de pit ontdane dadels, zoo BLOUSES BLIJVEN FAVORIET. Madame Mode schijnt er niet toe te kun nen besluiten de aardige blousjes uit haar voorraadlijst te schrappen. Ieder seizoen brengt nieuwe vondsten en ideeën en de fantasie der mode-ontwerpers schijnt op dit gebied onuitputtelijk te zijn. Zag men een paar jaar geleden algemeen de overhemd blouses, die in de rok werden gedragen; thans hebben alle blouses een korter of langer schootje. De sportieve blouses zijn kort, ter wijl de meer gekleede langer vallen. Op onze teekening ziet u een gelukkige keuze. Hoewel de blousjes alle drie zeer een voudig zijn, is het juist deze eenvoud, die ze zoo aardig maakt. Allereerst een meer sportief blousje van gestreept wollen materiaal. Bijzonder aardig is het wanneer men bijvoorbeeld grijze stof heeft met een fijn rood streepje. Het geheel wint aan aradigheid door de verschillende streepenverwerking. Roode knoopen en een roode ceintuur voltooien het geheel. Het tweede modelletje is er een van geruit materiaal, gegarneerd met effen wit linnen. Het schootje valt iets langer, dan dat van het eerste model. Tenslotte een allerliefst voorjaarsmodel van gebloemd materiaal. Het schootje, dat van voren even oploopt, de kraag en de pofmouwtjes zijn afgezet met een geplisseerden volant. Een groote strik en een strikje aan de ceintuur zijn de eeni ge garneering. Het komt er niet op aan, welke vleierijen men een vrouw zegt. maar wie ze haar zegt. Vele „onbegrepen" vrouwen mogen blij zijn, dat ze niet begrepen worden. Menigeen dankt zijn carrière aan een mooie vrouw; maar ook menigeen dankt aan zijn carrière een mooie vrouw. Bij een vrouw, die een „groote huishou ding" voert, vindt de man vaak niet het kleinste „thuis". Wezen der persoonlijkheid: een sterke wil en een zachte hand. Wie met de kunst trouwt heeft de critiek tot schoonmoeder. Nabeschouwing over de vergadering van den Vrouwenraad. Het trc.oogen- blik echter het complet, bestaande uit aan- De 36e algemeene vergadering van den Nat. Vrouwenraad is, op 4, 5 en 6 April te Assen gehouden in den geest van begrijpen en on derlinge waardeering, waardoor zich deze or ganisatie onderscheiden heeft onder opeen volgende presidenten van verschillend inzicht, maar allen doordrongen van de behoefte aan welwillende samenwerking, welke voortvloeit uit het karakter van onzen Ned. Vrouwenraad. De rede van de presidente, mr. Frida Katz was ondanks den zin voor de moeilijkheden van den tijd, sterk idealistisch getint, in het besef, dat de Vrouwenraad en de vrouwen ge loof in hun streven en in de toekomst noodig hebben om hun arbeid standvastig voort te zetten ook, of juist in dézen tijd. De verslagen, waarbij die van verschillende internationale comitéleden zeer doorwerkt en belangwekkend waren, moeten we, om niet te uitvoerig te wor den, onbesproken laten. Onder de voorstellen betrof er een de quaestie van stemmen, altijd interessant voor de belanghebbenden, maar voor den buitenstaander van minder beteeke- nis. Dat bij groote meerderheid het voorstel werd aangenomen, waarbij blancostemmen worden beschouwd als niet te zijn uitgebracht, gaf groote voldoening aan de voorstelsters, kan in de toekomst van invloed zijn op den uitslag van sommige stemmingen, maar eischte wel wat veel van den beperkten tijd. Behalve de reeds veel omvattende agenda, had de Raad n.l. nog twee urgentievoorstellen te overwe gen, het eene komende van den Int. Vrouwen raad met het doel een commissie te benoemen om de quaestie van samenwerking van Int. Vrouwenraad en Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht opnieuw te bestudeeren, om veel dubbel werk in dezen tijd van bezuiniging te voorkomen, werd aangenomen, omdat de te genstandsters, op grond van het verschil in karakter van beide lichamen, begrepen, dat men daarmede nog niet tot de fusie besloot; h?i a"dcre had tot strekking voor de ver pleegsters der ziekenhuizen, die tot nu toe bui tenshuis mochten wonen, dit voorrecht te red den, nu uit bezuiniging de verpleegsters in de .toekomst in de ziekenhuizen zullen moeten wonen. Ook hiermede ging men accoord, even als trouwens met alle andere voorstellen, zij het dat een enkele redactiewijziging onder ging. Eenige voorstellen van pacifistische strekking kwamen er, en hierbij trof de vrede lievende houding van een der pacifisten, die, eerst gekant tegen een voorstel, tenslotte een brief schreef, waarin zij deed uitkomen, ver keerd gehandeld te hebben, door tegen het be ginsel harer vereeniging in te hebben be proefd anderen haar meening op te dringen. Dat in een dei* aangenomen voorstellen bij zonder wordt opgekomen voor behoud der ge zinsvoogdij, zal allen, die de beteekenis van dzee kunnen waardeeren, zeker verheugen. De openbare avondvergadering was gewijd aan „Aansluiting van Leerplicht en Arbeids wet". Zoowel mevr. van Riel als de heer Tila- nus voelden, dat het onderwerp in dezen tijd door de geweldige werkloosheid veel van zijn belangrijkheid heeft verloren. Mevr. van Riel deed daarbij uitkomen, hoe de leemte tus- schen beide wetten door het stijgen van den leeftijd, waarop de kinderen de school bezoe ken en verlaten, geringer is geworden, maar in haar helder, practisch betoog, sprak zij zich toch uit voor werk van particuliere vereeni- gingen om de jeugd van de straat te houden en de verkeerde gevolgen van de leemte te be perken. Dat beide redevoeringen elkaar aan vulden, was voor de presidente weer aanlei ding om te wijzen op de in den Raad gezochten samenwerking van man en vrouw, welke tot zoo goede resultaten leiden kan. Bij de preadviezen, uitgebracht op de open bare vergadering, waar de resultaten dei- vrouwenbeweging aan de orde waren, hebben, zooals de presidente terecht opmerkte, beide sprekers, de heer Schouten en mevr. Wij- nandts Francken hun inleidingen op hoog peil weten te houden. Van elkaar aanvullen kon hier echter moeilijk sprake zijn. Het ging bij den een tegen de resultaten der vrouwenbe weging, waarbij spr. ontkende dat er één vrou wenbeweging was. bij de andere pro. waarbij mevr. W. F. juist volhield, dat ondanks enkele punten van verschil over onderdeelen de ver- EEN RAAD VOOR MOEDERS. het kind van deze gewoante genezen. Zijn de Vele kinderen zuigen op hun duim. Hoe komt dat? Verschillende kinderartsen zijn van mee ning, dat het duimzuigen een overblijfsel van het zuigen is. Maar niet alle kinderen doen. het; sommige leeren het vanzelf af; terwijl er echter ook nog schoolkinderen zijn, die op hun duim zuigen. Slechts met geduld en volharding kan men het kind van deze gewoonte genezen. Zijn de kinderen heel klein, dan kan men met praten, nog niets bereiken. Men kan 's avonds bij het bedje van het kind gaan zitten en het handje vasthouden tot het slaapt. Maar deze methode heeft het nadeel dat het kind- zich daaraan gewent en niet meer zonder moeder slapen wil. Een betere manier is aan het nachtponne tje een paar dikke wollen kousen te naaien, waarin men de armen van het kind stopt. Het kind kan nu zijn duimen niet vinden en zal tenslotte inslapen. De eerste avonden is het natuurlijk onrustig; maar het went gauw en na eenige dagen heeft het de nare gewoonte afgeleerd. Groote Houtstraat 16 schillende stroomingen in de vrouwenbewe ging het in de hoofdzaak eens zijn. De heer Schouten steunde zijn betoog op de Heilige Schrift en de plaats, welke hij meent, dat daal de vrouw wordt aangewezen, terwijl hij vol hield, dat het streven naar gelijkheid in wet geving, politieke, burgerlijke en economische rechten van de seksen, voorkomt uit het zien van de gelijkheid, wat alweer door mevr. W. F. krachtig werd weerlegd, evenals zijn sug gestie, dat de vrouwenbeweging een uiting van individualisme zou zijn, dat moest leiden tot ontbinding. Onze sympathie ging naar de rede van mevr. W. F. die in een voortreffelijk betoog een op- timistischen en waardigenkijk gaf, op de resul taten in slechts 70 jaren bereikt. Haar historisch overzicht, haar overzicht van de beroepen en ambten door vrouwen hiel en elders uitgeoefend of bekleed, van het vele veroverd op elk gebied, werd gevolgd door een nog welsprekender pleidooi waarin zij liet zien, hoe de invloed der vrouw o.a. voor ver pleging en voor zedelijkheid prachtig heeft ge werkt terwijl haar aanhaling van de sympa thieke en buitengewoon waardeerende woor den door mannen gesproken of geschreven bij het overlijden van enkele vrouwen, die juist door haar vrouwelijkheid iets heel bijzonders op haar terrein wisten te presteeren, de kroon zette op haar argumentatie in voornamen stijl, van diepen ernst en warme overtuigings kracht. Dat zij tenslotte het biologisch verschil tus- schen man en vrouw vast legde, en in het licht stelde, hoe de vrouw de machtsbegeerte van den man kan inbinden, zoodat het recht de macht vervangt en hoe de vrouw, als zij weer opnieuw onkundig wordt gelaten van den toe stand niet kan bijdragen tot- vredeswerk, betee- kende de toevoeging van den laatsten steen van het -monument, dat zij had opgericht, niet ter eere van vrouw en vrouwenrechten, maar om te doen zien, dat de invloed der vrouw on misbaar is in een wereld waar de oorlog dreigt en door mannenbeleid alleen niet kan worden afgewend. De volgende gedachtenwisseling zal zeker niemand van zijn overtuiging hebben af gebracht, maar deze dag zal toch velen, die zich een verkeerde voorstelling hadden ge vormd van de vrouwenbeweging en haar doeleinden, beter hebben ingelicht, zoodat dit debat zal hebben bijgedragen tot een nieuwe waardeering van dit vraagstuk. EMMY J. B. Elke nieuwe mode waagt een herziening uwer garde robe. Laat, bij uw nieuwe japon, uw nieuwen hoed, en uw nieuwe schoenen DE KOUSEN IN DEN JUISTEN STIJL ZIJN. Eerst dan hebt gij het aan gename gevoel, goed en smaakvol gekleed te zijn. Abr. Meijer is te Haarlem sedert ruim veertig jaren HE SPECIALIST in kousen. Hij verkoopt alleen g o e d e en beste kousen en in het geheel geen slechte. En hij berekent, ook voor de allerbeste kousen, mati ge prijzen. (Adv. Ingez. Med.) ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 538A: drie-kwart mantel van wollen stof. De garneering bestaat uit een door gestikte pas en schuine zakken eveneens met doorgestikte kleppen. Benoodigd materiaal: 2 meter stof van 130 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 38 ct-s. per stuk. Nr. 538 B: de blouse, die bij dit complet hoort is van wit satijn. Benoodigd materiaal 1.75 meter satijn van 90 c.m. breedte. Prijs van het patroon: 38 ets. per stuk. Nr. 538C: aangesloten rok, die naar onde ren toe iets klokkend uitloopt. Benoodigd materiaal: 2 maal de hoogte. Prijs van het patroon: 38 ets. per stuk. Bij deze prijzen worden echter nog 6 ets. extra voor portokosten gerekend. De patronen zijn tegen de aangegeven prij zen in alle maten te verkrijgen bij de „Afdee ling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels, of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de ge- wenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermeiden: men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opsturing.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8